PRESIDENT DE GAULLE OVER DE E.E.G. EN DE N.A.V.O. Vredesmissie 0e Thant: India en Pakistan 0e Thant pleit voor toelating van China Meer auto voor uw geld CONSUL CORSAIR f 7195,-- Omroepverenigingen verzorgen samen het N.R.U.-programma op het derde net Geen bemiddeling in Vietnam Twee kinderen verdronken Anti-Indiase betogingen in Djakarta HELFT VAN TARWE-OOGST STAAT NOG OP HET LAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 september 1965 122ste jaargang Nr. 19851 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Noodschoot te Ellemeet verhuurt aan bedrijf „Inbreuk op de Franse democratie" PARIJS, 9-9. President de Gaulle verklaarde donderdag op zyn pers conferentie dat de crisis, welke de Europese gemeenschappelijke markt in juni j.l. heeft getroffen, twee din gen duidelijk heeft aangetoond, na melijk „de onwilligheid der vijf an dere E.E.G.-staten om in het kader der gemeenschappelijke markt de noodzakelijke regelingen voor de landbouw te treffen en het bestaan van bepaalde fouten en dubbelzin nigheden in de tekst van het verdrag van Rome. Dit moest vroeg of laat tot een crisis leiden". In de kritiek op de E.E.G., de E.G. K.S. en Euratom zei de generaal: „Dit technocratische embryo zou in de huidige vorm inbreuk maken op Franse democratie en wel bij de be handeling van vraagstukken, waar van ons nationale bestaan afhanke lijk is". Hij voegde hieraan toe: „Frankrijk wil een op rechtvaardigheid ge grondveste Europese gemeenschap pelijke markt, dat wil zeggen de landbouwprodukten moeten tegelij kertijd met de industriële produkten binnen de markt worden gebracht. Voorts moet het duidelijk zijn dat geen enkele belangrijke zaak anders dan voor de verantwoordelijke au toriteiten dus de betrokken rege ringen, mag worden afgehandeld". „Het is denkbaar en wenselijk dat de grote economische onderneming van de Europese gemeenschappelij ke markt in de stellingen wordt ge zet. Maar voor het zover is zullen, zich vertragingen voordoen, waarvan niemand de duur kan voorzien. Frankrijk is evenwel bereid aan alle meningsuitwisselingen deel te ne men, die de regelingen der vijf an dere E.E.G.-staten wenselijk zou den achten", aldus de president nog. De Gaulle wees er op, dat de ver dragen ter instelling van de E.G.K.S. Euratom en gemeenschappelijke markt waren gesloten voor het her stel van Frankrijk in 1958. Daarom hielden die drie verdragen voorna melijk rekening met de verlangens van de anderen. De E.G.K.S. - los van de Frans-Duitse toenadering welke zij wilde laten blijken dien- Tegenstrijdige berichten van het front RAWALPINDI, 9-9. Donderdag zyn in Rawalpindi de eerste bespre kingen begonnen op de vredesreis van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Oe Thant, naar Pa kistan en India. Aan dit gesprek werd deelgeno men door president Ajoeb Khan van Pakistan en .zijn minister van bui tenlandse zaken, Ali Bhoetto. Kort voor Oe Thant in Rawalpindi arri veerde verklaarde Bhoetto tegenover OTTAWA, 9-9. Secretaris-gene raal Oe Thant van de V.N. heeft in een tevoren opgestelde toespraak tot de 54ste conferentie van de inter parlementaire unie in Ottawa aan gedrongen cp zo snel mogelijke actie om China in de V.N. te brengen. Oe Thant vindt, dat het lidmaatschap van China vereist is, in het bijzon der als men vorderingen wil maken in de kwestie van de internationale ontwapening. GRONINGEN. Door de Groninger politie is ingesloten de 33-jarige monteur A. W. S. uit Rotterdam, die bekend heeft op diverse plaatsen in het land twintig auto's te hebben gestolen. verslaggevers, dat van een onvoor waardelijk bestand geen sprake zou kunnen zijn. Pakistan zou zijn stand punt, dat de bevolking van Kasjmier zich via een referendum over zijn toekomst dient te kunnen uitspre ken, niet verlaten. Van de drie fronten waar Indiase troepen de grens met Pakistan heb ben overschreden, komen-zeer tegen strijdige berichten. Pakistan beweert aan het Lahorefront de Indiase strijdkrachten bij Wagah tot over de grens te hebben teruggeslagen. Een officiële woordvoerder verklaarde voor radio-Pakistan, dat de nieuwe Indiase aanval, die op Hyderabad was gericht, tot staan is gebracht. De Pakistanen zeggen voorts de In diase troepen die van Kasjmier uit het militaire district Sialkot aanval len, ernstige verliezen te hebben toe gebracht. In de Indiase hoofdstad, Nieuw Delhi, waar na waarneming van een Pakistaans vliegtuig donderdag de sirenes loeiden, verklaarden de au toriteiten echter dat hun troepen bij Lahore de Pakistanen, die tegenaan vallen uitvoerden, zware verliezen haden toegebracht. Bij Sialkot maak ten de Indiërs gestadig voortgang. In Karatsji wordt jacht gemaakt op Indiase parachutisten, die in de omgeving terecht zouden zijn geko men. Definitieve berichten over een parachutistenlanding daar zijn ech ter niet ontvangen. Men zou als bur gers vermomde Indiase parachutis ten gevangen hebben genomen. Ingezonden mededeling HILVERSUM, 9-9. Het voorlopige programma, dat vanaf II oktober tot en met 31 december via het derde radionet ten gehore zal worden ge bracht, zal worden gepresenteerd als een gezamenlijk programma van. de Nederlandscbe Radio-Unie. Dit heeft 'het 'bestuur van de N.R.U. in een donderdag gehouden verga dering besloten. Aan 'de aankondi ging zal worden toegevoegd, welke omroepvereniging de voorbereiding voor het desbetreffende programma onderdeel verzorgde. AVRO, KRO, NCRV en VARA hebben zich bereid verklaard, deze voorbereiding voor do komende drie maanden op zich te nemen. Zoals bekend, wordt voor 1968 imot het oog op de personele en financiële consequenties nader over leg met de minister van cultuur, re de voornamelijk om Duitsland weer de beschikking te geven over zijn steenkool en staal en om Italië, dat zelf geen steenkool en ijzer heeft, in staat te stellen zich het goedkoop te verschaffen om zelf een metallur gische industrie op te bouwen. Wat de Euratom betreft, deze was gericht op het' controleren van de produktie van splijtbaar materiaal met de bedoeling het militaire ge bruik ervan te verhinderen, terwijl alleen Frankrijk in staat was zich zelf van kernbewapening te voor zien. Het verdrag van Rome stelde de voorwaarden vast van de industriële gemeenschap waarbij vooral onze buren belang hadden, maar in het geheel niet die voor de landbouw- gemeenschap, waarbij wij het meest geïnteresseerd waren. Overigens stelden de drie verdra gen een soort van bestuur in onder de vorm van een van de staten on afhankelijke commissie ofschoon de leden daarvan door hen werden be noemd en betaald, alsmede een vorm van wetgevende macht, bestaande uit leden van de verschillende par lementen, van wie echter geen en kele van zijn kiezers een mandaat had gekregen dat niet nationaal was. Aangaande de NAVO zei de Gaulle op zijn persconferentie: „Wij zullen, zolang wij de saamhorigheid der Eu ropese volken voor de verdediging van Europa noodzakelijk achten, de verbondenen van onze bondgenoten blijven. Doch bij het aflopen van de verplichtingen, die wij op ons heb ben genomen, dat is op zijn laatst in 1969, zal er een einde komen aan die kant van de NAVO-samenwer- king, welke er thans toe leidt dat het lot van Frankrijk in handen van vreemdelingen wordt gelegd". De Gaulle: PARIJS, 9-9. Generaal De Gaulle heeft op zijn persconferentie gezegd dat alle gissingen over eventuele Franse bemiddeling in het Vietna mese conflict „nergens op berusten". „Frankrijk kan in deze niets anders doen dan zijn kruit droog houden voor later", verklaarde hij. AMSTERDAM, 9-9. Uit het water van de Entrepotdoksfluis te Amster dam is het stoffelijik overschot op gehaald van de vierjarige Robert Mintjes, die daar 's middags tijdens het spelen te water raakte en ver dronk. Voorts heeft de rijkspolitie te wa ter uit het Open Haven front het lijk je opgehaald van een pasgeboren jongetje. Ernstigste ongeregeldheden sedert jaren DJAKARTA, 9-9. Djakarta heeft denderdag de ergste ongeregeldhe den sedert jaren meegemaakt naar aanleiding van betogingen van dui zendkoppige menigten tegen India in het geschil met Pakistan Het waren meest Mohammedaanse Indonesiërs die in een kleine veertig minuten tyds een ware ravage in de Indiase ambassade aanrichtten terwijl dui zenden overal elders in de stad pro beerden Indiase winkels en restau rants te plunderen en het Indiase voorlichtingscentrum te bezetten. In de voorafgegane dagen waren voortdurend verklaringen van Indo nesische leiders en hoofdartikelen in de kranten verschenen waarin de In diase „agressie tegen Pakistan in de kwestie-Kasjmier" aan de kaak werd gesteld. De betogers die naar de „Pasar Baru" het winkelcentrum in Djakar ta met zijn tientallen Indische tex tielzaken, waren opgetrokken, von den daar een krachtige bewaking van met stalen helmen gedekte en met bajonetten en machinegeweren bewapende politiemannen tegen over zich die de hele wijk hadden afgezet. De brandweer stond gereed om een eventuele brand in de In diase „Gandhi gedachtenisschool" bij Pasar Baru te bedwingen. Een vijfenzeventig tal léden van het door de communisten beheerste Indonesische jeugdfront heeft don derdag het voorlichtingscentrum van de Indiase ambassade aan het „Mer- deka Utara" plein, dicht bij het pre sidentiële Merdeka-paleis, overge nomen. Deze jongelieden eisten de sleutel van het bureau van de In diase persattaché Marhees Bjugran. Toen deze zei geen sleutel te hebben, moest hij het centrum vei'laten. De jongelui verklaarden toen dat het voorlichtingcentrum was overgedra gen'aan de jeugdorganisatie van de Indonesische nationalistische partij. Op de muren van het gebouw schil derden zij leuzen als „eigendom van de Indonesische republiek" en „ver pletter India". SLUITING STATEN-GENERAAL DEN HAAG. 9-9. Ce minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smallenbroek is door hare majesteit de koningin gemachtigd de tegen woordige zitting van de Staten-Ge- neraal in een verenigde vergadering te sluiten op zaterdag 18 september 1965 des namiddags om 15.00 uur. Peulvruchteiiprijzen worden dit jaar hoger DEN HAAG, 9-9. De prijzen van peulvruchten zullen dit jaar hoger worden dan in het afgelopen oogst jaar. De heer J. S. Brandsma, directeur onverwerkte produkten van het pro- duktschap voor granen, zaden en peulvruchten, voorspelde dit in de donderdag gehouden bestuursverga dering. De verhoging zal veroor zaakt worden door een combinatie van factoren: Inkrimping van het areaal, vermin derde hectare-opbrengst, en ten slotte een mindere kwaliteit, waar door sommige partijen niet verhan deld kunnen worden. Hoeveel hoger de prijs zal worden kan niemand zeggen, want er is ook nog een vrije invoer. Maatregelen tegen te grote uitvoer zijn reeds genomen creatie en maatschappelijk werk, noodzakelijk 'geacht. Eenvoudig ontspanningsprogramma Het gezamenlijk programma, dat m.bv. 11 oktober van negen uur des morgens tot zes uur 's avonds wordt uitgezonden, moet als een overbrug ging worden gezien voor de periode waarin de in d'e omroepnota ge noemde organen en uitvoeringsbe sluiten nog niet tot stand zijn geko men. In verband met de beperkte financiële middelen die voor deze drie maanden voor het derde net uit de luistergelden ter beschikking konden worden gesteld, zal ihet pro gramma van eenvoudige aard zijn. Het draagt oen ontspannend karak ter. DEN HAAG, 9-9. Meer dan de helft van de Nederlandse tarweoogst staat nog vast op het land, maar reeds hebben Overheid en Produkt- schap granen, zaden en peulvruch ten gezorgd voor maatregelen die ten doel hebben, dat Nederland straks niet meer tarwe uitvoert dan het werkelijk over heeft. In Zeeland, zo vertelde de heer J. S. Brandsma, directeur onverwerkte produkten van ihet Produktsdhap, in de donderdag gehouden bestuurs vergadering, stond enkele dagen ge leden nog vijftig procent van de tar we op het land vast. Als het in het zuiden van ons land zo gesteld is, betekent dat, dat or in het hele land nog meer dan 50 procent geoogst moet worden. Dat de tarwe pas zo laat 'beschikbaar kwam heeft men, ook na de tweede wereldoorlog, nog niet meegemaakt, vertelde de heer Brandsma. De leveringen hebben nog maar heel weinig te betekenen. De 'kwaliteit van de tot nu toe ge dorste tarwe schijnt toch nog vrij rclijk te zijn. Het schotpi'obleem gaat nu wel een rol spelen, maar is tot nu toe, dank zij het koele weer, nog niet verontrustend. Export kostte veel geld In 'het afgelopen oogstjaar 1964- 1965 heeft Nederland zeer veel tarwe geëxporteerd: 338.000 ton (waarvan 292.000 ton inlands en de rest tran sito) tegen 68.000 ton in het oogst jaar 1963-1964. Er weiden prijzen gemaakt die boven de richtprijs lagen, maar na- tionaal-eeanomisoh 'gezien heeft die grote export ons heel wat geld. ge kost, deelde de heer Brandsma mee. Er werd Nederlandse zachte tarwe naar derde landen uitgevoerd, waar voor de volledige exportrestitutie werd' uitgekeerd, terwijl aan de an dere kant uit het E.E.G.-partnerland Frankrijk zachte tarwe werd inge voeld, waarop een 'heffing werd ge legd die veel en veel lager was dan die restitutie. Ter vergelijking: in de afgelopen twee maanden was de der- de-landenheffling, en dus officieel ook de derde-landenrestitutie, om streeks f 18 per honderd kg., terwijl de 'heffing op Franse tarwe tussen een en twee gulden lag. De overheid heeft in het afgelopen oogst jaar her haaldelijk een ingrijpen overwogen, maar heeft daarvan afgezien toen het bedrijfsleven stelde dat dit een niet van tevoren aangekondigd in grijpen in 'een marktsituatie zou zijn. De minister heeft echter thans laten weten dat er maatregelen genomen zullen worden als zidh in de loop van dit oogstjaar weer een soortgelijke situatie zou voordoen als in 1964- 1965. Maatregelen Een groep journalisten is donderdag met minister A. Vondeling op ex cursie geweest naar enkele Domein terreinen. Zo bracht het gezelschap een bezoek aan een dump in Soes- terberg, waar een groot aantal af gedankte motorrijtuigen van het Nederlandse leger op kopers wacht. Als aanvulling voor een aardige groepsfoto deden de oude motoren het nog best. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De deugd komt na het geld. WAT UQT Pi bilt sO Na uitvoerig overleg met de minis ter van landbouw en de organisaties deer direkt belanghebbende groepen, heeft het Produktsohap reeds in juli een aantal maatregelen genomen. De derde-landenrestitutie werd voor het tijdvak half juli-half augustus f 1,50 per honderd kilogram beneden de derde-Iandertheffinig gesteld en ligt er sinds half augustus zelfs f 4,50 beneden. Veder werd o.m. de waar borgsom voor de afgifte van uitvoer- certifi eaten van inlandse tarwe ver hoogd. Dc heer Brandsma verwachtte dat in de loop van het nieuwe seizoen dc marktprjjs voor de inlandse tarwe lussen richtprijs en interventieprijs in zal komen tc liggen. Zou men in dat geval dc volledige uitvoerresti tutie blijven geven, dan zou men be neden de wereldmarktprijs expor teren en dus bewust de uitvoer sti muleren. BRUSSEL. Aan de Belgische, Ne derlandstalige kust zullen zondag de protesten tegen de Franstalige pre ken in de kerken worden voortge zet. In Oostduinkerk c hebben Vlaamse organisaties woensdag %toe- sLemming gekregen lot een openbare betoging. Zelfde temperatuur Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht opklaringen, morgen overdag half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen of enkele buien; matige tot vrij krach tige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest; weinig verandering in temperatuur. 11 sept. Zon op 6.07, onder 19.05. Maan op 19.45, onder 6.13. 12 sept. Zon op 6.09, onder 19.03. Maan op 19.58, onder 7.24. 13 sept. Zon op 6.11, onder 19.00. Maan op 20.12, onder 8.37. Volle maan: 11 sept. te 0.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 sept. 3.50 v.m. 16.00 n.m. 12 sept. 4.24 v.m. 16.30 n.m. 13 sept. 4.58 v.m. 17.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 sept. 3.16 v.m. 15.40 n.m. 12 sept. 3.05 v.m. 16.09 n.m. 13 sept. 4.26 v.m. 16.42 n.m. Springtij13 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-9. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven het noordelijk gedeelte van de Noordzee ligt een depressie, die het weer in geheel West-Europa beïnvloedt. Het front ervan bracht de afgelopen 24 uur zware regen in zuidoost-Frankrijk, Zwitserland en Oost-Duitsland. In Locarno viel de afgelopen nacht 120 mm neerslag. Een minder intensief regengebied trok over Schotland naar Ierland. In de tussengelegen gebieden gaf de onstabiliteit van de atmosfeer aan leiding tot dc ontwikkeling van bui en. waarbij donderdagavond in ons land ook hier en daar onweer voor kwam. Ook het komende etmaal zal vrij koude en onstabiele lucht bo ven ons land aanwezig zijn. zodat naast opklaringen ook buien zullen voorkomen. De temperatuur blijft beneden normaak

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1