M BI N 11 f 1 7! James Bond-motief voor praalwagen van Westschouwse kwekers DE PRIJS VAN UJEN GING OMHOOG De strijd tegen het analphabetisme Feestelijke jaarmarkt in Oude Tonge EEb 1 LUXE n G_ Garage P. A. Remeeus De Prov. Zeeuwse Ver. T.B.C.-bestrijding Het fruitcorso te Goes YVESTERSCHOUWEN, 8-9 Te midden van de steeds groter wor dende drukte met de fruitpluk, zit ten de Westschouwse kwekers nu cck met de voorbereidende werk zaamheden vcor de praalwagen voor het Gctse Fruitcorso. N'a een suc cesvolle start met „De Legende van Westenschouwcn"; Egypte en voor al „lm weissen Rössl" ging het met de laatste praalwagens niet zo best meer. De eerste prijzen met daar aan verbonden de kapitale dorps- prijzen veranderden in magere twee de prijzen waardoor de kosten er niet meer uitkwamen. Het garantie fonds meest dan cok enige malen drastisch aangesproken worden. De ze tweede prijzen lagen de West- hoekse kwekers helemaal niet lekker en daarom is er deze winter gedok terd aan een gemakkelijk aanspre kende praalwagen. De Pittmanschool in Goes tekende dapper aan enige motieven en uiteindelijk werd men het in de Westhoek eens over een tekening die het, uitgebeeld op een praalwagen stellig zal doen. Het wordt een voorstelling uit het be kende beek van Ian Fleming „James Bend centra Dr. No". Het stelt de episode vcor waarin James Bond na door de nauwe koker te zijn ge kropen de octopus aanvalt, gewa pend met een speer. Het is te begrij pen dat het maken van een octopus op een praalwagen geen eenvoudige taak is en er is heel wat geprobeerd voordat het gevaarte compleet was. Ingezonden mededeling NATIONALE NAJAARSLOTERIJ In verband met de lengte van de wagen die nogal eens bezwaren op leverde bij de overtocht met de Pro vinciale boot, is de wagen wat ver kort. Er is twee meter uitgesneden zodat er toch nog een goede 7 meter lengte af te werken blijft. Volgende week dinsdag vertrekt de wagen near de A.M.Z. garage in Goes waar dagelijks een aantal kwekers hun plakcapaciteiten kunnen botvieren op de James Bond-voorstelling. Dit zal dan de laatse maal worden, want in 1S66 zal de wagen in Haamstede klaar gemaakt worden en dan over de brug naar Goes rijden op dezelf de dag van het corso. Ccrsoweek in Oostenrijkse sfeer In het parcours zijn dit jaar wat wijzigingen gebracht, want het be gin- en eindpunt ligt dit jaar bij de gebouwen van de veiling in Goes. Goes verkeert reeds in Corso-sfeer en dit jaar wel heel in het bijzonder want gelijk bekend is er contact op genomen met Oostenrijk en speciaal met de hoofdstad Wenen. Goes be leeft dan ook een ccrso-week in Oos tenrijkse sfeer. Reeds zaterdag wordt in Goes een tentoonstelling geopend onder het motto: Wenen, stad van de arbeid - stad van de kunst". De opening zal geschieden door vice-burgemeester Slavik van Wenen. Op deze tentoon stelling, gehouden in het Schutters hof, zullen de belangstellenden rond geleid worden door echte Weense hostesses. Van 15.00 tot 22.00 uur kan men hier terecht. In de tuin van het Schuttershof is een „Grin- zing" ingericht waar een echte „Ka- pelle'-' uit. Stiermarken met 52 mu zikanten voor de toepasselijke mu ziek zorgt. De gehele fruitweek is het mogelijk hier dts avonds ver tier te zoeken. De binnenstad van Goes is afge stemd cp Oostenrijk en de midden stand brengt produkten uit dit land. Vaandels en vlaggen uit Oostenrijk zullen de stad versieren, terwijl de restaurants Oostenrijkse diners ser veren in een kader van Oostenrijkse muziek. Volgende week woensdag komt de fruitfee naar Schouwen-Duiveland. De juiste uren zijn neg niet bekend, doch het programma zal ongeveer net eender zijn dan vorig jaar. Een cr.tvangst dus op het gemeentehuis van Westerschcuwen; aanbieding van fruit in het rusthuis „Duinoord" en in de beide ziekenhuizen in Zie- rikzee. Dit fruit wordt weer beschik baar gesteld door de Coöp. Veiling der Zuid-Hollandse Eilanden in Rot terdam. De fruitfee met haar hofda mes zullen deze aanbieding weer luister bij zetten. Ulin's Gotische «ouderkerk bestaat driekwart eeu« DEN HAAG, 8-9. Enkele weken achtereen zat er heel weinig schom meling in de prjjs van de Nederland se uien. Deze lag steeds tussen 17 en 18 cent per kg. De laatste da gen echter is er sprake van een prijs stijging welke vcoral vcor de grove uien aanzienlijk is. Hiervoor werd namelijk in het begin van deze week reeds 24 cent per kg betaald. De mid del kwaliteit export sortering deed teen tussen 19 en 20 cent per kg. De belangrijkste reden van de prijsstijging ligt in de weersomstan digheden. Door de aanhoudende re gen is het heel moeilijk dit produkt export klaar te maken. Hierdoor is het aanbod belangrijk teruggelopen en de vraag voor export nam, toe, wat oplopende prijzen tot gevolg had. De uitvoer van dit produkt be gint van flinke betekenis te worden, al blijft het nog achter bij voorgaan de jaren omstreeks deze tijd. In de laatste week van augustus bedroeg de Nederlandse uienexport volgens de gegevens van het uitvoer controle bureau voor tuinbouwprodukten 2909 ton. West-Duitsland was met 1406 ton de belangrijkste afnemer, gevolgd door Engeland met een af name van 764 ton Nederlandse uien in deze week. Naar België en Luxemburg werd 92 ton geëxpor teerd; Frankrijk 123 ton; Oostenrijk 54 ton; Afrika 378 ten en diverse an dere landen 92 ton. SPORT drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden! 1/1 lot f. 5, VRAAGT UW WINKELIER GIRO 6200 - ROTTERDAM nr 1.0.650/031/052. SCHIPHOL, 7-9. De minister zon der portefeuille betast met ontwik kelingshulp, mr. Th. H. Bot, is met eendelegatie van nog 4 leden van Schiphol naar Teheran vertrokken cm daar in de komende 12 dagen de door de sjah van Perzië bijeengeroe pen wereldconferentie voor het uit roeien van analfabetisme bü te wo nen. Het gezelschap maakte de reis per Lufthansa tot aan Frankfort en van- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw- Amsterdam: T. Stehouwer, Woudsend; te Scher- "penzeel (Fr.) (toez.): J. Visser, Hau- lerwijk; te Vaassen: H. v.. Niel, IJtauiiden. Bedankt voor Gaimeren: S. de Jong te Houten (U.). daar in een lijntoestel van Fan Ame rican naar Teheran. De wereld telt naar schatting 500 miljoen analfabeten. Met dit pro bleem; heeft de Unesco zich al jaren lang bezig gehouden. In de Verenig de Naties is destijds voorgesteld om in 10 jaar tijcls van 'deze 500 mil joen een aantal van circa 350 mil joen te leren lezen en schrijven, maar er is onvoldoende geld voor. Thans heeft de sjah van Per ie dit latente vraagstuk daadwerkelijk willen aanpakken. Op zijn initiatief zijn alle 119 Unescc-landen uitgeno digd voor eigen rekenjng de minister van opvoeding naar de conferentie af te vaardigen, liefst met een dele gatie van experts cp het gebied van alfabetisering. De regering van Iran draagt de kosten van dc organisatie in Teheran. De conferentie zal werden gehou den van 8 tot en met 19 september. - Ingezonden mededeling Honderd jaar zondagsschoolvereniging AMSTERDAM, 8-9. Op 23 oktober a.s. is het precies hon'derd jaar ge leden. dat de Nederlandsche Zon dagsschool Vereenigkïg werd opge richt. Dit feit zal op bijzondere wij ze worden (herdacht. Duizenden lei ders en leidsters uit alle delen van ons land worden op 3, 4 en 5 juni 1966 in het RAI-gebouw te Amster dam verwacht, waarvoor een speci aal programma in voorbereiding is. Een 'herdenkingsdienst in de Wester- kerk zal dit jubileum besluiten. De vereniging 'heeft dit eeuwfeest aan gegrepen als een gelegenheid, om door acties het zond'agsschoolwerk te versterken. Ger. Keiken Beroepbaar: kand. R. H. Boiten, ,De Heuvel",, „Dennenoord", Zuidlaren. Beroepen te Dinteloord en te Krui- ningen: kand. R. H. Boiten. Zuidi- laren. Aangenomen naar Stiens: J. Bonda te Dordrecht. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Lemele-Lemelervpld: kand. T. O. G. M. Bosnia, Goes. Aangenomen naar Den Ham: R. Hoogsteen, Gees. Bedankt voor Monte Alegre (Braz.) H. D. v. Herksen, Hilversum. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te 's-Gravenzande: M. Vlietstra, IJmuiden en P. Zonneveld, Bennekom. Ger. Gemeenten OUDE TONGE. Vrijdag 10 sep tember, 's avonds 7 uur: ds. G. Mouw. Tentoonstelling van de nieuwste landbouwmachines Krachtig raspaard van eon vormaardo stal. Imp.: fllimpo n.v, Paitetraai Sla, Den Haag. B.M.W.-dealer voor Schouwen-Duiveland: Telefoon (01114)-473 - Ouwerkerk VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 12 september luidt: 4e klasse G: Zierrkzee-Burgh (thai! 3); Cluzona-DIVO; Oude Molen- RKFC; NVS-Halsteren; BSC-Nieuw Borgvliet; De Schutters-Vosmeer. Afdeling Zeeland le klasse B: Renesse I-Dreischor I (half 3; soheidsr. P. Polfliet); Pat'-ij zen I-Zierikzec II (half 3, soheidsr. A. van der Rest); Robur I-Cortgune I; Kruinirjgeh I-Luctor I. 2e klasse C: Zierïkzee ÏII-Burgh II (half 3, soheidsr. J. M. Thiery); Zon- nemaire I-SVOWK I (half 3. sch.- echter N. Speelman); Renesse II- Dreisóhor II (half 1, scheidsr. M. Krijger). Za terdagmi tidagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 11 september luidt: le klasse: Zaamslag I-MEVO I (kwart over 4, soheidsr. F. Zuidweg); Spui I-Bruse Boys I (kwart over 4, scheidsr. M. Linthout).; Middelburg V-Kapelle I; Nieuwdorp I-Bcren I; Wemeldhrïge I-Kloetinge I; Wissen- kexke I-VCK I. 2e klasse A: WIK I-'s-Heer Hen- drikskir.deren I (3 uur, soheidsr. J. D. v. d. Linde); Brouwershaven I- Seroosikeike I (3 uur, soheidsr. Th. Si'es)AKF I-Duivcknd I (kwart over 2, schci'dsr. A. Komejan); Be velanders I-Oostkapelle I; Meeuwen II-Colijnsplaatse Boys I. 3e klasse A: MEVO III-Burgih IV (kwart over 4, soheidsr. A. J Doist); SKNWK I-Brouwershaven II (kwart over 4, scheidsr. M. Krijger); Burgh III-ZSC '62 I (kwart over 4, scheidsr. Tih. Kramer); Bruse Boys III-MEVO II ('kwart over 4, scheidsr. N. Speel man). Ju pjioicn competitie Wijziging indeling In groep A IV zijn vervallen ME VO A I en SKNWK A I. Duiveland A I wordt Duiveland B I en is inge deeld in groep B X. Zierikzee A II kemt in gr cap A V; deze greep speelt voorlopig een hele competitie. Groep A I: Middelburg A I-Zie- rikzee A I (lhalf 3, scheidsr. J. v. d. Velde); Goes A I-Arnemuiden A I; Walcheren A I-Zeelandia A I; Vlis- sir.gen A I-Zeeiand Sport A I. Groep A V: Burgh A I-Wolfaarts- dij c A I (3 uur, soheidsr. Th. Kra mer); Colijnsplaatse Boys A I-Vol harding '32 A I; Bevelanders A I- Nieuwdorp A I. Groep B IX: WIK B I-Burgh B I (1 uur 55, scheidsr. L. Verloo); Brou wershaven B I-ZSC '62 B I (1.55 u). Groep B X: Droisdhor B I-Zierik- zee B I (kwart voor 2); SKNWK B I -SVOWK B I (3 uur 10, scheidsr. M. Krijger); Bruse Boys B I-Zierikzee B II (half 2, sdheidsr. N. Speelman). DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht vanaf Vilvoorde. Af stand 94 km. In concours 30 duiven. A. J. Fliikweert 1, 7; J. M. Kloet 2. 3; Joh. Fliikweert 4, 5, 6; L. J. Fonteine 8. Wegens geringe deelname was dit de laatste vludht van het seizoen. Vijf en zeventig jaar oud werd onlangs de toren van de munster in het Westduitse Ulm. Met een hoogte van 161 meter steekt dit Gotische wonder werk boven alle kerktorens van de wereld uit. Toen in 1890 de laatste steen werd aangebracht, waren er sinds de eerste steenlegging van de beroemde kathedraal op de dag nauwkeurig 513 dagen voorbijgegaan. Bij de eerste plannen voor de parochiekerk van het middeleeuwse Ulm had men aan een bijzonder hoge toren helemaal niet gedacht. Pas tegen het einde van de 15e. eeuw, toen het interieur van de munster reeds voltooid was, ontwierp bouw meester Mathias Böblinger de planhen voor een geweldige hoofdtoren, die alles wat er voordien bestaan had moest overtreffen. De bouw schooi goed op tot op de hoogte van het vierkant, maar reeds in het midden van de vol gende eeuw, vorloren de inwoners van Ulm niet alleen de moed - de toren was lager geworden - het belangrijkste was, dat zij geen geld meer hadden. Zo werd in 1543 op verordening van de stadsraad de bouw voortijdig be ëindigd en de toreiistomp met een nooddek afgedekt. Pas driehonderd jaar later, toen in de tijd van de romantiek de belangstelling voor de middel eeuwen weer opbloeide, opperde men het idee, de toren volgens de bewaard gebleven plannen van Böblinger verder af te bouwen. Toch gingen er nog eens 40 jaar voorbij, tot in 1886 de bouw van de achthoek ingeleid en na een vier jaar durende bouwtijd ook de helm voltooid kon worden. Sedert dat ogenblik, is de „hoogste kerktoren van de iceTeld" het sgmbool van de geboortestad van Albert Einstein. Meer gevallen door explosie ZIERIKZEE, 8-9. „De kringbu reaus voor de perifere „eilanden" blijven, gezien de patiëntentceloop ir> een behoefte voorzien. Het aantal geregistreerde gevallen (33) is hoger dan leveren, wat voornamelijk op rekening var. een groepsinfectie op Schouwen-Duiveland is tce te schre ven". Bit wordt opgemerkt in het jaarverslag 1964 van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, distrikt Gces. Onder dit distrikt vallen, behalve de kring Goes, ook de kringen Tho- len-St. Philipsland en Schouwen- Duiveland. In het jaarverslag wordt verder opgemerkt dat de non-co- operatieve patiënt zowel voor zich zelf (2 sterfgevallen) als voor zijn omgeving een bijzonder gevaar op levert. In het laatste geval wordt speciaal gewezen op het gevaar voor groepsinfectie. In 1964 zijn 3 patiën ten overleden. De Vereniging tot Be strijding van Tuberculose wijst er op dat het bijzonder belangrijk is dat men zich regelmatig laat onder zoeken, hetgeen bij twee van de overledenen te laat is gebeurd. Jaarcijfers In het jaarverslag worden verder nog enkele cijfers verstrekt aan gaande het aantal zittingen en con sulten. Hieruit blijkt dat in 1964 in het rayon Schouwen-Duiveland 50 zittingen plaatsvonden, 765 con sulten en 206 eerste consulten. De 33 nieuwe patiënten die in het ver slagjaar werden geregistreerd zijn als volgt verdeeld: Schouwen-Dui veland 17, Zuid- en Ncord-Beve- land 8, Tholen 8; Met betrekking tot Schouwen-Duiveland wordt nog me degedeeld dat door een ophoping van gevallen in Zierikzee een hoger to taal werd geregistreerd dan de voor gaande jaren. In het distrikt Goes werden in het verslagjaar 1029 keu ringen cp scholen verricht, terwijl 12 patiënten in sanatoria moesten worden opgenomen. In 1964 werd één groepsinfectie geregistreerd, waarbij ook een geval van long-t.b.c. was betrokken. SCHIPHOL. Kardinaal AlMnk, aartsbisschop van Utrecht, is met een lijntoestel van de K.L.M. van Schiphol naar München vertrokken, waar hij enkele dagen met vakantie zal doorbrengen. Vandaar zal hij be gin volgende week naar Rome reizen om deel te nemen aan het Vaticaans concilie dat op 14 september een aanvang neemt. OUDE TONGE, 8-9. Heden (don derdag 9) en vrijdag 10 september wordt in Oude Tonge, centrum-ge meente van oost Fla'kkee de tradi tionele jaarmarkt gehouden. Deze vroegere paardenmarkt werd in 1960 door oud-weth- wijlen de heer G. Wisse nieuw leven ingeblazen en als gevolg van dit initiatief besloot de gemeenteraad dit voorjaar tot op richting van de Stichting Jaarmarkt Oude Tonge. Aan de opening van de jaarmaTkt wordt een officieel tintje gegeven. Bij de opening hedenmid dag waren uitgenodigd de gemeente besturen van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, besturen van standsorganisaties en Kamer van Koophandel. Behalve de gebruikelijke markt- Nieuwe borden STADSKANAAL. De Nederl. Herv. school in het dorp Onst- wedde krijgt nieuwe school borden. De tegenwoordige schoolborden zijn namelijk zeer onhandig in het gebruik en wel in die mate dat daarbij lichamelijke afwijkingen bij het personeel ontstaan. Twee onderwijzeressen zijn geduren de hel laatste jaar voor deze afwijkingen behandeld en nog niet geheel hersteld. Het ge meentebestuur van Onstwedde acht het niet uerantuioord de huidige zware schoolborden nog langer te gebruiken. Ze zullen nu worden vervangen. kramen is er een tentoonstelling in-* gericht van 'het nieuwste op het ge bied van landbouwmachines en werktuigen. Met deze machines zul len demonstraties -worden gegeven. Aan de jaarmarkt is tevens een luna -park verbonden, met diverse attrac ties, dat odk zaterdag 11 september geopend zal zijn. Van de boekenplank EEN BUNDEL FRANSE HUMOR Een bundel Franse hunjor, verza meld door C. van Akersloot, wordt onder de titel „Koel geserveerd" op de lezersmarkt gebracht. Het woord Franse „esprit" was wellicht beter op zijn plaats geweest, ofschoon we er tal van geestigheden in aantrof fen, die vermoedelijk van Angelsak- slche huize zijn geweest. Maar maakt ihet veel uit of Bernard Shaw ofwel Ttristan Bernard dan wel bv. Voltaire of Alexandre Dumas zich met rake zetten faam verwierven? De bij elkaar gelezen geestigheden, wel eens aan de gewaagde, nooit aan de grove kant, worden toch in wezen internationale geestesedgen- dom. Een der plezante ontdekkingen uit deze bun/del is, hoe befaamde historische geestigheden bij overle vering van moiïd tot mond verwer den tot hedendaagse tamelijk platte grapjes, die overigens natuurlijk niet in de bundel opgenomen zijn. En dat bewijst weer, dat er weinig of niets nieuw onder de zon is, wel een hoop plozier, Koel Geserveerd, maar met de warme ondertoon van snel menselijk reageren. Uitg. ABC-Pockcls. DE LEEUW VAN BASHRA ,Ga Omar!" De Leeuw van Bashra maakte een bevelend gebaar. „Roep mijn mannen en vernietig de Christen-stad Ag- not1" Hij werd onderbroken door een zachte kreet van Aram, die zijn paard haastig naar de Leeuw dreef. Do Mameluk keek hem koel aan, maar de avonturier door stond de blik. „Is het de daad van een groot krijger duizend onschuldigen te laten boeten voor dc misdaad van één, o mijn broeder die zich zo vol trots dc Leeuw van Bashra noemt!" De Leeuw sloeg de hand aan zijn zwaard „Wat zijn duizend honden naast mijn bruid Sanai, die in deze stad gevangen wordt gehouden", zei hij fel. „Waarom spreekt gij, Ar-Am"? „Zij worden gevangen gehouden door Zwartmantel en niet door duizend on schuldigen", zei Aram. „Bah! Wie zoekt in een mierennest naar een parel door elk der mieren te onder vragen? De Leeuw verbrijzelt het nest". „Deze mieren zijn mensen van mijn volk, o broeder. Ik vraag u hun nest te sparen". ,En met welk recht vraagt gij dat, Wes terling!" vroeg de Mameluk honend. Agua legt bezwerend zijn hand op Aram's arm om hem tot voorzichtigheid te manen, maar dc avonturier lette daar niet op. „Eenmaal hebt ge mij uw broeder ge noemd", sprak hij helder. „Eenmaal redde ik u het leven en bracht uw bruid terug. Wilt ge het voorstel van uw broeder thans niet aanhoren. O Leeuw van Bashra. De Mameluk keek hem geruime tijd zwijgend aan. „Spreek „Geef mij en mijn dienaar vier en twin tig uur dc tijd om in deze stad naar uw bruid te zoeken. Beloof mij dat ge Agnot zult sparen indien ik u Sanai binnen een etmaal terugbreng. Wat is uw antwoord daarop, broeder?" Een ogenblik aarzelde de mameluk. „Gij zijl. een dapper man Ar-Am", zei hij ein delijk, „en waardig een broeder van dc Leeuw van Bashra le zijn. Ga! Ik geef u dc lijd tot morgen. Doch indien gij niet met Sanai zijt weergekeerd eer de zon op nieuw over de rand van dc pas is opge gaan zal ik met mijn' krijgers de vlakte binnentrekken en de geesten van de dood zullen over hel mierennest Agnol heer sen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 8