Er gebeurde iets in Nijmegen Verzwakt, maar niet bezweken KASTEEL TE HUUR vissers timmerlieden, musici... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 september 1965 Nr. 19850 Ingezonden mededeling de spaarbank met volledige bankservice Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Rartfeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. BLIK DOOK HET WERELD Ver. Naties - Ver. Arabische Republiek - Voor-lndië Binnenkort begint weer een alge mene vergadering van de Verenig de Naties. En een die niet behoeft te klagen over een tekort aan be langrijke zaken die op de agenda kunnen worden genomen. Bovendien een die nog iets kan doen ook, zulks in tegenstelling tot de vorige assemblee. Immers die is met hangen en wurgen zonder één keer werkelijk te stemmen teneinde gelopen om te voorkomen dat het tot een breuk kwam over het be faamde artibiel negentien van het handvest. Dat houdt in dat leden die twee jaar achter zijn met contribu tiebetaling het stemrecht ontnomen MARKTBERICHTEN De paardenmarkt te Eist ELST, 6-9. Op de maandag gehou den jaarlijkse najaarspaardenmarkt te Eist is ihet record aantal van ruim 2000 paarden aangevoerd. Ruim de helft van de aanvoer bestond uit ponies. Ondanks de voortdurend neerstromende regen was er een vlotte handel, er was voor deze jaar markt, waaraan ook een omvangrij ke agrarische beurs is verbonden, grote belangstelling. Deze markt in het grensgebied wordt ook steeds meer van beteke nis voor west-Duitsland, waarheen veel Shetland ponies tegen hoge prij zen werden verhandeld. De voor naamste noteringen waren: ponies hengstveulens van f '250 tot f 325, merrieveulens van f 800 tot f 1200. anderhalfjarige merries van f 800 tot f 1200; ruins f 600 tot f 900; koudbloedpaarden: hengstveulens f 400 tot f 700; merrieveulens f 500 tot f 750; anderhalfjarige merries f 700 tot f 1200; ruins f 600 tot f 1100 alles per stuk. Werkpaarden f 1000 tot f 1400. Een Sunil team liet mevrouw W. C. M. Peters, Mesdagstraat 24 Nijmegen, zien wat Sunil voor haar was kan doen. Nog nooit zag zij haar witte was zo wit, haar bonte goed zo helder van kleur. Het krachtige Sunilsop verdreef de hardnekkigste vlekken uit haar schorten. VENSTER kan worden. Iets wat bijvoorbeeld de Sow jet-Unie en Frankrijk kon tref fen die beide weigeren te betalen voor wat de acties der Ver. Naties in Kongo o.m. gekost hebben. Waar voor hun motivering was dat die acties binten de Veiligheidsraad om waren ondernomen. Weliswaar besliste het internatio naal hof dat dit argument onjuist was, maar dit veranderde de opinie van de schuldenaren niet. Een com promis viel niet te bereiken. En in -feite stonden de V.S. in hun goed recht nu pok toepassing van artikel negentien af te dwingen. Echter: wat zou er mee gebaat zijn? Op zijn best waren de Russen en Fransen weggewandeld en waren de V.N. half om zeep geweest. De Amerika nen hebben om der wille van het voortbestaan van de V.N. dan in vredesnaam maar hun eis ingeslikt. Plezierig is dat de V.N. dus door kunnen draaien en dat in ieder ge val een zielige vertoning van krach teloosheid als de vorige, niet-stem- mende assemblee is voorkomen. Maar dat neemt niet weg dat op hun beurt nu de V.S. voor zich aanspraak maken op het zelfde onrechtvaardige recht dat de Russen en Fransen af gedwongen hebben. Zoals ieder trou wens. Men moet er nu rekening mee houd endat de V.N. nog alleen iets kunnen ondernemen mits de voor standers het ook zelf betalen, wat de kracht van de V.N. niet versterkt. Maar al is het dan met een wat ver zwakte ruggegraat: de patiënt kan tenminste weer lopen. Anti Nasser President Nasser heeft in Moskou toegegeven dat er pogingen zijn ge daan om zijn regering ten val te brengen. Dat was gedaan door leden van de - verboden - Mohammedaan se Broederschap, waarvan de leiders En ook voor de baby-was bleek Sunil ideaal. Luiers werden helder wit en heerlijk zacht. Mevrouw Peters weet nu waarmee zij voort aan gaat wassen! En u Was oók met Sunil en ontdek wat Sunil ook voor Uw was kan doen. Sunil met ultra-waswerking geeft het hoog ste wit. sinds kort zyn vrijgelaten. De Broederschap is altijd anti- Nasser geweest, maar was betrekke lijk ongevaarlijk aangezien zowel het leger als de bevolking van Egyp te zeer op de president waren ge steld. Die immers sociaal, politiek en economisch het ander Faroek in het slop geraakte land in een paar jaar minstens een eeuw liet inhalen. De Broederschap begint nu pas gevaarlijk te worden nu de glans van Nasser deerlijk is gaan tanen. In de eerste plaats doordat de eco nomie bedenkelijke knauwen heeft gekregen, voornamelijk doordat de kosten van het Jemenitisch avon tuur de schatkist uitputten. Bovendien lijken de V.S. Nasser niet meer te willen ontzien, zodat nu ook een eind dreigt te komen aan de Amerikaanse graanleveranties en het xvordt dan voor de op zwart zaad zittende Nasser een moeilijk probleem om de magen der Egypte- naren vol te houden. Vermoedelijk is hij voornamelijk naar Moskou ge togen om Russische hulp af te sme ken, al gaat zijn gesprek officieel in de eerste plaats over Vietnam. Kous op de kop Nasser verloor bovendien veel glans door tal van politieke tegen slagen: Israël en west-Duitsland knoopten diplomatieke betrekkingen aan ondanks zijn verzet, hij kreeg in Jemen de kous op de kop, Syrië trad uit de Verenigde Arabische Repu bliek die nu nog alleen maar Egypte omvat, hij kreeg schimpscheuten van Tunis' Bourguiba en uit Koeweit, in Irak en nog meer in Algerije moeten zijn volgelingen het veld ruimen, enzovoort enzovoort. En is de burgerij niet meer zo ge lukkig met Nasser, het leger is het nog minder. Nasser heeft publieke lijk moeten zeggen dat de Arabieren gewoon niet opgewassen waren te gen Israël en een revanche voor de vernietiging indertijd in de Sinaï- ivoestijn is onder de officieren nog steeds een levend verlangen. En dan kwam er de sof bij van Jemen, waar de Egyptische troepen niet opkonden tegen wat bergstammen, een falen dat uiteraard aan de opperste be velhebber - Nasser zelf - wordt ge weten. Niettemin - heeft Nasser in eigen land en ook in de hele Arabi sche wereld nog een formidabele aanhang, hoezeer ook in de laatste tijd geslonken. Maar zijn positie is bepaald niet meer zo onaantastbaar als ze lang was: internationaal niet, maar wat belangrijker is: ook niet in eigen land, waar de sterkste man die de Arabische wereld sinds eeu wen heeft gekend nu moet bekennen dat zijn zetel niet al te stevig meer staat. In hoeverre de wereld daar nu blij mee moet zijn, is een andere kwestie. Men kan bezwaren hebben tegen Nasser, maar de gewone Ara bische chaos is ook niet alles. India en Pakistan Het geschil om. Kasjmir, dat India en Pakistan nu al jaren verdeeld houdt, is voor de zoveelste maal op gelaaid. Pakistaanse troepen zijn de bestandslijn overschreden en uiter aard heeft India zijn troepen ook on middellijk in staat van paraatheid gebracht. In zijn motieven een godsdienst oorlog, krijgt het conflict tussen de beide Voorindische landen steeds meer het karakter van een prestige- slag, waarin alle belangentegenstel lingen op de spjts worden gedreven. Ondertussen heeft dit regionale conflict wereldpolitieke betekenis, want het bevordert de onrust in het toch al zo tumultueuze Azië en het zijn uiteindelijk de communisten, die bij dit geschil tussen twee neutrale, het westen welgezinde staten, zijde spinnen. Kwart ton voor Chili DEN HAAG, 8-9. De Nederlandse regering heeft een bedrag van 25000 gulden ter beschikking gesteld van de Chileense regering in verband met de watersnoodramp die dit land onlangs heeft getroffen. Er wordt nog overleg gepleegd in welke vorm deze schenking zal worden gedaan, zo deelt het ministerie van buiten landse zaken mede. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over de maand augustus Geboren: 1 aug.: Jacob, zoon van C. W. Tromp en J. de Ruiter (Noord- gouwe); 3 aug.; Adriana Maria, dcchter van P. Constandse en W. C. Smalheer (Brouwershaven; 25 aug.: Jan Jacob, zoon van J. M. van Alm- kerk en J. J. de Vlieger (Zonnemai- re); 27 aug.: Roeland Johannes, zoon van L. van der Wekken en T. van der Bijl (Brouwershaven). Overleden: 12 aug.: Martina de Munnik, 64 jaar, echtgenote van N. den Boer (Brouwershaven); 16 aug.; Leendert Bolkenbaas, 85 jaar, echt genoot van K. C. M. G. Bartelse (Brouwershaven); 19 aug.: Pieter van Donge, 88 jaar, echtgenoot van Adriana Westerweel (Brouwersha ven). Huwelijk: 20 aug.: Willem Quist, 22 jaar (Zierikzee) en Adriana W. Nuijens, 19 jaar (Zonnemaire). Ingekomen: 2 aug'.: Jacob L. Straaijer (Noordgouwe) van Ilpen- dam; 2 aug.; Arie van der Spek en gezin (Noordgouwe) van Rotterdam; 3 aug.: Willem K. Vreeke (Dreischor) van Domburg; 26 aug.: Maria A. de Lcoff, echtgenote van L. H. Mot mans (Noordgouwe) van. Zierikzee; 27 aug.: Johanna K. de Waaij (Drei schor) van Boxtel. Vertrokken: 9 aug.: Wouter J. J. van Lent en gezin (Noordgouwe) naar Maarn; 12 aug.: Cornelia A. Swenne (Noordgouwe) naar Ermelo; 13 aug'.: Hendrik Knol en gezin (Noordgouwe) naar Wolfaartsdijk; 16 aug.: Nicolaas den Boer (Brou wershaven) naar Rotterdam; 30 aug.: Louis H. Motmans en echtgenote (Noordgouwe) naar N. en St. Joos- Iand; 31 aug.: Adriana W. Nuijens, echtgenote van W. Quist (Zonnemai re) naar Zierikzee; 31 aug.: Cornelia Padmos (Dreischor) naar Rijswijk Z.-H. FEUILLETON Ineke haalde haar schouders op. „Vroeger had ik omgang met ie mand, die om het minste of gering ste opvloog. Ik heb er vast wat van mee genomen". „Ik kan me tegenwoordig onder vrijwel alle omstandigheden beheer sen, Ineke". „Zoveel te beter.ssstdaar komt die meneer Gorinne aan.... Wat een enge vent, vind ik dat. Kijk, samen met die Van Dalen, ook al zo'n vrolijke snuiter. De een kijkt nog zuurder dan de ander". Bert keek in de aangegeven rich ting. Vanuit een zijweg naderde het tweetal, druk met elkaar in gesprek. Een beiden zagen, dat het gesprek terstond gestaakt werd, toen men gewaar werd, dat er twee logé's van het kasteel in de onmiddellijke na bijheid waren. Het tweetal was net even eerder bij het kruispunt en zonder te groeten of ook maar iets van herkenning te laten blijken, lie pen de twee mannen voor hen uit in de richting van het kasteel. „Erg beleefd zijn ze bepaald niet", merkte Ineke zacht op. „Het minste is toch, dat je even groet, niet?" Bert knikte. „Een paar eigenaar dige snuiters. Vallen helemaal uit de loon bij de rest". Ineke dacht aan het nachtelijk ge sprek, dat de twee onder haar raam hadden gevoerd. Zou ze het aan Bert vertellen? Och, waarom; wat had het voor zin. De maaltijd en de rest van de verliep als de avond tevoren. Enke len gingen nog een wandeling ma ken, doch de jeugd ging weer dan- Amerikaanse minister van financiën naar Nederland BRUSSEL, 6-9. De Amerikaanse minister van financiën, H. Fowler, heeft maandag in Brussel verklaard dat „zowel in België als elders" het nut wordt ingezien van op alle even tualiteiten voorbereide plannen ter dekking van de toekomstige behoef ten van het internationale monetaire stelsel. Op een persconferentie na zijn be sprekingen met zijn Belgische col lega, prof. G, Eyskens, en de (Fran se) vice-voorzitter van de Europese commissie, R. MarjoLin, zei Fowler dat er echter verschillende zienswij zen kunnen bestaan over de uitvoe ring van deze plannen. Met zijn Belgische gesprekspart ners zei ihij van mening te zijn, dat met de eerste 'besprekingen van de plannen tot verbetering, van het in ternationale monetaire stelsel nog deze maand zou kunnen worden be gonnen in de „'groep van tien" (de rijke landen) tijdens de jaarverga dering die eind deze maand in Was hington wordt gehouden. Eis in vergiftigingszaak 's-HERTOGENBOSCH, 8-9. De ad- vokaat-igeneraal bij het gerechtshof in Den Bosch, mr. A. van Overveidt, heeft maandag opnieuw twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist tegen de 49-jarige loon- dorser M. P. uit Velp bij Grave. De loondorser wordt ervan beschuldigd in de eerste maanden van 1964 zijn vrouw, de toen 49-jarige M. van H. door middel van thallium, welk ver gif hij (haar zes maal achtereen toe gediend heeft, om het leven te heb ben gebracht. De rechtbank in Den Bosch heeft verdadhte tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis de man in beroep is gegaan. 31 door G. DEUTEKOM sen en de echtparen Woudenstein en Filipse gingen onmiddellijk na het eten bridgen. Hetgeen ze door gaans volhielden tot bedtijd. Ineke danste enkele malen, maak te een praatje met „oma" van Meel, zoals ze al spoedig door de andere gasten werd genoemd, liet toe, dat de vrienden Evert en Julius met haar flirtten, maar schudde lachend haar hoofd, toen Evert, die steeds meer om h&ar heen ging draaien, voorstelde om nog een poosje op het terras te gaan zitten. „Vraag het maar aan Lien", adviseerde ze. „Ik ben ervan overtuigd, dat ze je graag gezelschap houdt". „Dat is een kruidje-roer-me-niet", antwoordde de jongen. „Ze heeft er een hekel aan, als je haar aanraakt". Ineke kneep lachend een oog dicht „Aan die ziekte lijd ik ook. Gek hé?" Waarna ze wegwandelde, de jongen verbluft achterlatend. Om elf uur was ze op haar ka mer, kleedde zich uit en dook in bed. Ze las nog een kwartiertje, maar al gauw werden haar oogle den zwaar. De buitenlucht is slaap- bevorderend, was haar conclusie. Ze legde haar boek weg en draaide het licht uit. Tenvijl ze zich behaaglijk in bed omdraaide, dacht ze: En nu wil ik vannacht aan één stuk door slapen. Als er weer gespookt wordt. spring in uit m'n vel. Die nacht droomde Ineke over Bert Hooghuis. Hij liep haar overal na als een hondje en hoewel ze hem al verschillende malen duidelijk had laten merken, dat dit gen enkele zin had en het haar slechts irriteerde. i Het internationale comité van het Rode Kruis heeft in een bood schap aan de Rode-Kruisorganisaties van India en Pakistan zijn diensten aangeboden ten bate van de slacht offers van de strijd. Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. De grote najaarsinza meling van het Leger des Heils is vastgesteld voor de periode 10 tot 25 oktober. ST. PHILIPSLAND. De meeste kinderen hebben bof of mazelen, zo dat de scholen gesloten blijven. ELKERZEE. Voor de op 1 janu ari a.s. vakant komende betrekking van hoofd der openbare school, heb ben zich vier sollicitanten aange meld. ZIERIKZEE. Bij de uitgeefster firma A. C. de Mooij, is een nieuw muziekstuk verschenen, onder de titel „De Brug". ZIERIKZEE. De zg. rijksnormaal lessen alhier zijn omgezet in een volledige dagnormaalschool. HAAMSTEDE. De Wilhelminaver- eniging hield in aanwezigheid van 26 leden de algemene vergadering. DUIVENDIJKE. Twee weidebees- ten werden door de tram overreden en gedood. BRUINISSE. Met gebroken zwaard en gescheurde zeilen werd het klip perschip Aeolusde tramhaven van Zijpe binnengesleept. ZIERIKZEE. In het kader van het kermisprogramma bracht het Rot- terdamsch Hofstad Toneel het stuk „De Vijandin", met mevrouw Alida Tartazid Klein in de hoofdrol. ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" xoerd de bazar geopend ten bate van het Pastoriefonds der Ned. Hervormde gemeente. gaf hij geen antwoord, doch bleef haar volgen. Af en toe dook Gorinne of Van Dalen op, ergens uit het struikgewas of van achter een boom, zodat ze ervan schrok, maar als men zag, dat Bert Hooghuis op enkele meters afstand achter haar liep, gin gen ze nog vlugger terug naar hun schuilplaats. Als Bert hen passeerde, zag ze, dat beiden knipoogden en grinnikten, hetgeen haar nijdig maakte. Afgesproken werk. Bert wilde de nobele ridder uithangen. Had-ie het harnas moeten aantrek ken, dat in de conversatiezaal staat. Terwijl ze het dacht, was Bert plot seling verdwenen. Ze stond stil en keek cm. Daar stonden ook Gorinne en Van Dalen op de weg hem na te kijken. Maar opeens was hij er weer, compleet gekleed in het harnas, waarin dat borstgaatje zat. Je kon het duidelijk zien. Bert trok zijn zwaard en begon ermee te zwaaien. Ze zag, dat Gorinne een revolver trok en op het gaatje in het pant ser richtte. Ze wilde schreeuwen, maar er kwam geen geluid uit haar mond. Gek, toch gilde er iemand. En hard ook, want opeens was ieder een verdwenen en werd het stikdon ker om haar heen. Het gegil hield aan Met een schok werd ze wakker. Ze vloog overeind en probeerde met haar ogen door het duister van de kamer te dringen. Gelijk trok ze aan de schakelaar, zodat haar kamer verlicht werd. Nog steeds klonk er een doordringend gegil in het ka steel, terwijl stemmengemompel van mannen ertussen door hoorbaar was. Bevend van emotie stapte ze uit bed en gooide haar kimono om. Ze opende de deur en keek op de gang. Van Aken. Bastiaanse en Lode, de schrijver, renden naar de trap en gingen naar beneden. Ze hoorde Van Aken zeggen: „Ik ben ervan over tuigd, dat het uit de linkervleugel kwam, weel je wel? Waar wij niet mogen komen. Maar de duivel hale me, als ik niet. (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7