Herinnering aan Israëlitische gemeente Zierikzee STREEKNIEUWS Voetstuk voor borstbeeld prof. P. Zeeman in gebruik genomen Feijenoord zegevierde over Real Madrid Orkaan „Betsy" treft Florida Hoogtijdag voor Zoiuieinaire Student R. Poppe ontving prijs van 1.000,— (Van onze redakteur) ZONNEMAIRE, 8-9. Zonnemaire heeft woensdag een ware invasie beleefd van natuurkundigen, deelnemers en deelneemsters aan het in ternationaal herdenkingscongres, gewijd aan de fysicus en Nobelprijs winnaar Pieter Zeeman, georganiseerd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Het congres werd georganiseerd ter herden king van het feit, dat professor Zeeman honderd jaar geleden te Zonne maire werd geboren. De gemeente Brouwershaven had voor een ver rassing gezorgd, die uiteenviel in een tweetal zeer interessante compo nenten. De ingebruikneming vond plaats van een marmeren sokkel, gevat in de „schelp" van een artistieke nis, waarin het borstbeeld van do grote geleerde zuiver uitkomt. Een tweede geste van de gemeente Brouwershaven was de uitreiking van de Zeemanprijs aan de Amster damse student de heer R. Poppe. Het betreft hier de destijds door de gemeente ingestelde vijfjaarlijkse prijs van f 500, die echter voor deze bijzondere gelegenheid was verhoogd tot f 1000. Burgemeester A. II. Vermeulen - gastheer der congressisten o|i deze bijzondere dag - legde een krans neer aan de voet van het monument, dat de herinnering levendig houdt aan Zonnemaire's grote zoon. Eerste wedstrijd in openingsronde <>>u Europa Cup Als inleiding op de kranslegging bij het borstbeeld hield burgemees ter Vermeulen een korte toespraak tot de - met autobussen gearriveer de - congressisten, die zich in een wijde kring rond het borstbeeld had den opgesteld. Brouwershavens eerste magistraat herinnerde er aan dat prof. Zeeman op 25 mei 1865 werd geboren in het 17e eeuwse pand met trapgevel en familiewa pen, dat thans achtergrond vormt van het op een fraai voetstuk ge plaatste borstbeeld van de grote ge leerde. Wat de grote wetenschappelijke verdiensten van professor Zeeman betreft, memoreerde de heer Ver meulen de toekenning van de Nobelprijs in 1902 en Zeeman's be noeming tot hoogleraar en tot direc teur van het natuurkundig-laborato rium te Amsterdam, aan elks labo- boratorium in 1940 zijn naam werd verleend. Borstbeeld van 1950 Prof. Zeeman - zo vervolgde de burgemeester - overleed op 9 okto ber 1943 en zijn stoffelijk overschot werd bijgezet op de algemene be graafplaats te Haarlem. Het bronzen borstbeeld - thans geplaatst op een fraai voetstuk - werd vervaardigd door de beeldhouwer J. G. Wert- heim te Naarden en op 6 juli 1950 aan de toenmalige gemeente Zonne maire geschonken door de stad Am sterdam. Tot heden vond het een plaats in het gemeentehuis. „Het gemeentebestuur van Brou wershaven", zo vervolgde spreker, „heeft het passend en dienstig ge oordeeld dit fraaie borstbeeld een plaats te geven in het plantsoentje van Zonnemaire en daartoe een voetstuk doen ontwerpen door de heer P. H. van Velen te Zonnemai re en uitgevoerd dooi de fa. Chr. C. Timmerman te Zierikzee". De burgemeester besloot: „Wü ne men dit voetstuk thans in gebruik en willen onze grote geleerde, by gelegenheid van de herdenking zij ner 100ste geboortedag, eren door het neerleggen van een krans bij zyn borstbeeld, waarmede wy te vens willen eren zyn grote verdien sten vcor de wetenschap". Byeenkcmst in verenigingsgebouw De congressisten begaven zich na de kranslegging naar het vereni gingsgebouw aan de I. M. van dei- Bijlstraat, waar burgemeester Ver meulen opnieuw - ditmaal in het Engels - zich richtte tot de 200 na tuurkundigen. uit aller heren landen, die de reis naar Zonnemaire hadden ondernomen. Sprekend uit naam van het ge meentebestuur zei de burgemeester: „Het is mij een grote eer en een bij zonder genoegen uw hooggeleerd ge zelschap in ons midden te mogen ontvangen en van harte welkom te heten". KERKNIEUWS Zendingsdienst te Oosterland Er bestond maandagavond jl. goe de belangstelling voor de zendings dienst, die 'gehouden werd in de kerk van de Oud Ger. Gemeente aan de Burg. van d'er Havestraat alhier, met als voorganger ds. B. Toes, Oud Ger .predikant te Kinderdijk. Als uitgangspunt werd gekozen Hand. 5 31: „Dezen (Jezus) iheeft God door Zijn Rechterhand verhoogd tot een Vorst en Zaligmaker, om Israël te geven bekering en vergeving der zonden". Aan de hand van deze tekstwoor den wees de predikant op de nuttig heid van 'het zendingswerk in de wereld en wel in het bijzonder over de aktie van de stichting „De Spaan- sche Evangelische Zending", zoals deze door alle kerken van de Gere formeerde gezindte wordt gevoerd met als doel het verspreiden van het evangelie in Spanje en de overige R.k. landen. Bijbels zijn in Spanje echter contrabande en vaak is het gebeurd dat een zending, die er heen werd gestuurd, 'in 'beslag werd ge nomen. In dit overwegend Roomse land zijn de protestanten niet in tel, maar trachten desondanks toch nog hun godsdienstplichten te vervullen. Daarom vervult deze aktie een uit nemend nuttig werk door steun te verlenen aan de vervolgde protes tanten, en ds. Toes wekte tenslotte zijn gehoor op met raad en daad deze aktie te steunen, ook in de col lecte, die op het einde van de dienst werd gehouden. Gewezen werd nog op het blaadje „De Zen.dingsbode". dat iedere maand verschijnt en een orgaan van deze Spaansche Evange lische Zending is. Door hierop te abonneren steunt men het werk van deze aktie. Daarom werden bij de uitgang exemplaren verspreid onder de bezoekers van deze zendings dienst. Om de gasten wat vertrouwd te maken met de omgeving, waarin prof. Zeeman zyn jeugd heeft door gebracht, stond spreker stil by de geschiedenis van Zonnemaire, die te ruggaat tot 1401. „In 776 echter werd reeds gespro ken van de Zonnemaire als het wa ter dat Bommenede en Dreischor scheidde van Schouwen en in het oosten de begrenzing vormde met het oude Voorne, dat zich vroeger tot het Goereese gebied uitstrekte en de oude grens vormde tussen Hol land en Zeeland". In die tijd waren er zoutketen; in 1304 stevenden de verenigde Franse en Hollandse vlo ten via het „Sonnemair" naar de Noord-Gouwe om Zierikzee te ont zetten". Als monument uit het verleden is daar dan te Zonnemaire prof. Zee man's geboortehuis en aan de dorps- ring nog een monumentaal huis, dat door een gevelsteen (waarop een meevaatje) herinnert aan de oude cultuur, n.l. de meekrap, die eens ook hier welvaart bracht. De bur gemeester wenste na deze geschied kundige opmerkingen de congressis ten een aangename dag toe op Schouwen-Duiveland, de hoop uit sprekend vcor een geslaagd congres. Het werk van de heer Poppe Centrale man tijdens de geani meerde bijeenkomst in het vereni gingsgebouw was daarna uiteraard de heer R. Poppe, die op sympa thieke wijze door de burgemeester werd toegesproken. Op basis van de M.O.-akten wis- en natuurkunde werkt de heer Poppe thans aan het behalen van zijn universitaire exa mens. Met opmerkelijke vinding rijkheid en grotendeels zelfstandig heeft de heer Poppe zich gewijd aan de constructie van een meetinstru ment voor spektraallijnen in het bij zonder ook van „Zeemanssplitsin gen" Het instrument - waarmee met grote precisie kan worden gemeten - kreeg de naam interferentiecom- parteur, geschikt voor routinebedrijf bij de bestudering van complexe spectra. Be fakulteit der Amsterdamse uni versiteit was unaniem van mening dat de heer Poppe met zyn onder zoek de aangewezen man was voor de „Prof. P. Zeemanprijs". Nadat de burgemeester de enve loppe had overhandigd, feliciteerde I. ZIERIKZEE, 9-9. In de zomer van 1921 vergaderden de te Zierik zee wccnachtige Israëlieten met de secretaris van hun kerkgenootschap de heer Sluys en besloot men tot opheffing van de kerkelijke gemeen te. Reden tct dit besluit was het ge ringe aantal der hier gevestigde Is raëlieten, vcor wie de kosten van onderhoud hunner synagoge - en vcornamelyk die voor een gods dienstonderwijzer - te zwaar werden. Er was geen uitzicht cp aanwas der gemeente en in die tyd stonden en kele Joodse stadgenoten op punt van vertrek, zodat het besluit over te gaan tct deze stap begrypelyk was. Teruggaande in de 'historie eh met het besluit in 1921 voor ogen is er aanleiding een en ander te noteren uit het Joodse leven in deze stad, zoals het tot het „uur van de grote- droefenis", hier is igeleefd. De his torische bijzonderheden zijn niet tal rijk. Het aantal Israëlieten te Zie rikzee is nooit groot geweest. Op on opvallende wijze jieeft de Israëlische gemeente meegeleefd in het maat schappelijk en kerkelijk bestaan, of schoon bijna zonder uitzondering steeds hun leden in gemengde com missies voor weldadige of feestelijke doeleinden hebben zitting göhad. Ongetwijfeld hebben in vorige eeu wen steeds Israëlieten te Zierikzee gewoond, maar niettemin vindt men van hun aanwezigheid geen blijken. Met de jaarlijkse kermis bezochten ze geregeld de stad, maar op ver zoek van het gilde der Kramers en Hoedenverkopers werd nog in de tweede helft der 18e eeuw hun han del en 'komst zoveel mogelijk ge weerd of beperkt. Groter aantal Dat er destijds, ml. in dat deel der 18e eeuw, Joodse 'gezinnen in Zie rikzee woonden blijkt uit het feit dat nu en dan overleden kinderen naar Middelburg werden vervoerd om daar begraven te worden. Na de omwenteling van 1795, toen aan alle gezindten vrijheid en gelijkstelling werd verleend, traden de Israëlieten ook te Zierikzee op de voorgrond en was hun aantal hlij'kfoaar groot ge noeg om een plaats voor gódsdien- het borstbeeld van prof. P. Zeeman hij de heer Poppe met diens gele verde arbeid en wenste hem bij zijn verdere studies alle succes toe. Byzondere ervaring De heer Poppè sprak in het Engels de aanwezigen toe, dankend vcor de eer die hem te beurt viel en uitvoe rig uiteenzettend hoe hij in het Zee man-laboratorium tot zijn -onderzoek kwam, een onderzoek dat eindigde in de constructie van het bijzondere meetapparaat, dat - afgezien van de kosten - extra goed bleek voor f 1000,—. Een slotwoord werd gesproken door de voorzitter van het congres comité, dr. P. F. A. Klinkenberg, lec tor aan het Zeeman-laboratorium, die zich bijzonder ingenomen toon de met de ontvangst te Zonnemaire. Het was - zo deelde hij mede - voor de congressisten een aparte er varing een indruk te krijgen van de omgeving waarin wijlen professor Zeeman zijn .jeugd heeft doorge bracht. Een beetje spijtig c.i. was dat de congressisten geen tyd meer kenden vinden de school te bezoeken te Zie rikzee, waarop Zeeman zyn h.b.s.- jaren sleet. Men had er - zo vernemen wy - wel op gerekend. Zo lagen de rappertenbeekjes van' Zeeman ter inzage in de school. Overigens was het Prof. Zeeman lyceum zowel te Amsterdam als te Zonnemaire vertegenwoordigd dooi de conrector dr. J. C. Röhner, bij ontstentenis van de rector dr .J. J. Westendorp Boerma, die nog niet geheel hersteld is van ziekte. Ge sprekjes met deelnemers aan het congres intussen leerden dat men over de organisatie bijzonder tevre den was. Vermelden wij nog dat de gemeente Amsterdam1 vertegenwoor digd was dcor de wethouder van onderwijs de heer P. Koets. sti'ge samenkomsten en eer. afzon derlijke begraafplaats nodig te ma ken. In de vergadering van de raaid van 14 februari 1799 werd een ver zoek om een huis te huren of te ko pen voor 'godsdienstoefening toege staan en op 17 april daarna ook goedgevonden aan 'hen „te verleenen voor een 'kerkhof een gedeelte van den Bleijk agter het soogenaamde Leproosenhuis aan de Gragtweg ibuijten de Noordhavenpoort dezer Stad. mits de supplianten voor dit laatste aan de stad jaarlijks b- forme van renten betalen, Een pon'd Vlaams en dien onvermindert te be ta alen 'de kerkrechten voor het be- graaven ais van Ouds gebruijkelijk is". Nog in 'april 1799 werd het eerste lijk op 'de Israëlische 'begraafplaats ter aarde besteld, namelijk een kind van Benjamin Levi Wolf, waarvoor aan 'kerkrecht 2 schellingen 6 groo- ten moest worden 'betaald. Een plaats voor godsdienstige sa menkomsten werd gevonden ten Ihuiize van Za'dok Levi, naar zijn ge boorteplaats Oss later geheten Zadok Levi van Oss, een winkelier in aller hande waren (glas, porselein, manu- MIAMI, 8-9. Het uiterste zuiden van Florida is woensdag krachtig getroffen dcor de orkaan Betsy, die met windsnelheden van 220 km por uur beschouwd worden als één van de hevigste orkanen van de laatste jaren in het Caraïbische gebied. Alle verbindingen tussen het ge troffen gebied en Miami werden verbroken. In Miami zelf, dat niet de volle stoot kreeg, werd veel scha de «aangericht door windstoten van 160 km per uur. Drie mensen kwa men om. De orkaan trok over een 480 km brede strook van Florida, waarbij de kern Miami op 65 km passeerde. Ten zuiden van deze plaats werden woonschepen vernield, waardoor naar men vreest negen mensen om het leven zijn gekomen. Mede ten gevolge van zware regenval ontston den overstromingen. Elektriciteits- palen knapten af als lucifers en ko kosnoten vlogen als granaten door brijdorpe Botsing tussen trekker en auto Op de kruising Kapelleweg-Ho- genweg te Brijdorpe, vond dinsdag morgen een botsing plaats tussen een landbouwtrekker bestuurd door K. uit Brouwershaven en een personen auto, bestuurd door v. d. W. uit Noordgouwe. De botsing was zo he vig dat de beide voertuigen in de slcot terecht kwamen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor: de bestuurders kwamen met de schrik vrij. Nadat de auto met be hulp van een kraanwagen van gara ge De Jonge uit Zierikzee op het drege was gebracht bleek de scha de mee te vallen. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. De trekker was geladen met een ruiter erwten op een z.g. ruiterdrager. renesse Centrale Plattelandsbibliotheek De boékèn van de Centrale Platte landsbibliotheek staan weer op de lezers te wachten. Er is dit seizoen een collectie van 110 romans en 40 romans voor jonigens en meisjes van 16-18 jaar. De uitleningen vinden weer plaats in de openbare lagere school, jedere vrijdag van 3.30-4.00 uur. De eerste uitlening is vrijdag 10 september a.s. westerschouwen Vergadering gemeenteraad Burgemeester en wethouders heb ben de raad voor het houden van een vergadering, bijeengeroepen op dinsdag 14 september, des avonds te 19.30 uur 'in de raadszaal. De agenda omvat een 9-tal agen dapunten, waaronder de aankoop van een auto ten behoeve van ge meentewerken. Voor hoofdleidster aan de openbare kleuterschool te Haamstede maakten 'b. en w. de vol gende voordracht op: 1. mej. S. G. C. v. d. Linde te Goes; 2. mej. W. Eng- berts te Vlisslngen en 3. mej. M. Greven'good te Apeldoorn. Ten behoeve van een uit'baning vragen de heren A. C. Hanse en P. M. Priemis, beiden te Noovdwelle 195 m-. grond van de gemeente te mogen kopen. Dit stukje is gelegen aan de Zuidweileweg. Verder ver zoeken b. en w. de raad in te stem men met het voorstel om ontslag te verlenen aan de heer J. J. Natte, ge meentewerkman, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. dreischor Nieuw seizoen bejaardensociëteit Nu het zomerseizoen voorbij is wil 'het comité van de bejaardenso ciëteit weer 'een begin maken met de 'bijeenkomsten, die, zoals bekend, gehouden zullen worden in het Dorpshuis. Het ligt in de bedoeling 'dat woensdag 15 september a.s. te 15 uur de gerste bijeenkomst plaats vindt. Scheepvaartberichteo Caltex Utrecht, 9-8 te Dumai ver wacht. Esso Amsterdam (t), pass. 7-8 Bone raar Le Havre. Seinelloyd, 9-8 te Penang verwacht. ROTTERDAM. Bij een verkeers ongeluk op de Vondelingenweg te Rotterdam is woensdagavond een persoon om het leven gekomen en zes, waaronder twee kinderen, van 1 en 6 jaar min of meer ernstig ge wond. facturen, meubelen, enz.), die sedert 1797 het huis op die Oude Haven (la ter wijk D 490) 'bewoonde en er 30 jan. 1832 'overleed. Het was deze, die in febr. 1811 'een igrote hoeveelheid charters uit het stedelijk archief voor scheurpapier had gekocht, maar dlie toch later aan de stad heeft te ruggegeven. Eigen synagoge In 1809 vindt men vermeld, dat de Israëlitische gemeente 25 zielen tel de. Daarna moet ze wel aangegroeid zijn, aangezien in 1825. een eigen kerkgebouw of synagoge gebouwd kon worden. Trouwens, was reeds bij beschikking van 8 jan. 1817 van den Commissaris-1 Generaal, provisio neel belast met de zaken der Her vormde en andere erediensten voor de ring-syinagoge te Zierikzee (be horende onder het ressort Middel burg) een kerkbestuur aangesteld, bestaande uit Ladok Levi van Oss als „opzigter". Aron Levinson (med. Doctor) als „penningmeester" en Izak Wissels te Nieuwericerk als „ouderling". de lucht. Alleen al aan de oogst van advccadcperen werd een schade van naar schatting twee miljoen dollar toegebracht. Volgens het weerkundig bureau van Miami is Betsy gevaarlijker dan de orkaan Cleo die vorig jaar voor 200 miljoen dollar schade aanrichtte. Premier Cyrankiewioz van Polen wordt donder dagavond in Parijs ver wacht voor een bezoek van een week aan Frankrijk. Bij zijn overleg met president de Gaulle zal waar schijnlijk ook gesproken worden over het Duitse vraagstuk. Paus Paulus heeft woensdag bij de Rooms katholieken erop aange drongen te werken voor het schep pen van een verenigd Europa. Hij zei er zich wel van bewust te zijn dat hierbij ernstige hinderpalen zijn, die vragen om offers van allen. ROTTERDAM, 8-9. De eerste slag is een daalder waard. En deze slag was vcor Feijenoord in de eerste wedstryd tegen Heal Madrid in de epeningsronde van het toernooi om de Europa Cup. Ondanks de handi cap van een na een half uur aan het hcofd geblessetrde Hans Kraay, die de tweede helft op de rechtsbuiten plaats meespeelde, en het keiharde, de grenzen van sportiviteit verre overschrijdende tegenspel van de Madrilenen, zegvierde Feijenoord met 2-1 na by de rust met 1-0 te hebben achter gestaan. Doelpunten van Venneker en Kraay in respectievelijk de 33e en de 40e minuut van de tweede helft be sloten de strijd in het voordeel van de Rotterdammers, die de hulde voor deze zege echter ontging door het rumoerige en onverwachte slot van de wedstrijd. De aan de zijlijn op rukkende Moulijn met de bal aan de voet, werd op een dergelijk grove wijze door Reals rechtsachter Miera aangevallen, dal heel Feijenoord zich als één man op hem wilde stor ten. Miera trachtte te vluchten, maar zag geen uitweg meer. Politie-agen- ten en suppoosten schoten toe om de Spanjaard vcor een - overigens ver diende - afstraffing te behoeden. De Tsjechische scheidsrechter Karol Galba, die zich steeds te lankmoedig had getoond ten. opzichte van de zeer onsportief spelende Spanjaar den. stond er machteloos tegenover. Hij zag slechts één uitweg, de wed strijd met een schril fluitsignaal, dat overigens in het helse kabaal verlo- financlen en economie Slinkende goudvoorraad van de Verenigde Staten WASHINGTON, 8-9. Het Amen- kaanse mimi ster ie van financiën iheeft woensdag békend gemaakt dat de goudvoorraad van de Verenigde Staten in ihet tweede kwartaal van dit jaar met 590.2 miljoen dollar is verminderd. Er werd in die periode 299.4 miljoen 'dollar aan het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) over gedragen in verband met de grotere bijdrage van de Verenigde Staten aan het fonds en werd voor binnen lands gebruik nog 32 miljoen dollar aan goud verkocht. Verkeersvoorlichting in bedrijfstijd AMSTERDAM, 8-9. Het Verbond voor Veilig Verkeer is begonnen de werknemers van grote Nederlandse bedrijven te instrueren vcor een vei liger verkeer. Daartoe is een mobiele tentoón- „op dringende wijze confronteert stelling opgezet die de bezoekers met de verkeersonveiligheid en de wijze waarop weggedrag en rijvaar digheid kunnen worden verbeterd". Als eerste bedrijf wordt tot medio oktober Hoogovens IJmuiden be zocht, waar eerst het havenpersoneel in diensttijd de gelegenheid krijgt een bezoek te brengen aan de expo sitie. Later komen enkele andere be drijfsafdelingen aan de beurt. Een paar duizend personeelsleden bij Hoogovens zullen op deze manier de tentoonstelling zien. Het ligt dn de bedoeling van het verbond ook andere Nederlandse be drijven te interesseren voor deze nieuwe vorm van verkeersvoorlich- ting ana werknemers. ZIERIKZEE, 9-9. Zondag 12 sep tember a.s. worden te Breda de at letiekwedstrijden gehouden cm het kampioenschap van Nederland in de derde klas. Aan deze nationale stryd zal werden deelgenomen door een damesplceg van „Delta-Sport", be staande uit Esther Goedhart-Schot, Jannie Schot, Catrien Schot, Jopie Stoutjesdijk en Jopie Verwest. De stand van de eerste zes vereni gingen in de derde klas op de lan delijke ranglijst ziet er momenteel uit als volgt: Sprint (Breda) 7772 pnt„ K. en K. (Tilburg) 7109 pnt., Delta-Sport (Zierikzee) 6868 pnt., Volt (Tilburg) 6856 pnt., Estafette (Amsterdam) 6602 pnt., P.H. (Vugt- Den Bosch) 6184. Na de strijd van zondag a.s. zul- ren ging, beëindigen. Real Madrid droop af in een chaotische aftocht te midden van de zegevierende tegen standers van wie aanvoerder Eddy Fieters Graafland de bal meenam. In het .tweede kwartaal van 1965 zijn er bij verkeersongelukken in Frankrijk 2.870 mensen om het le ven gekomen en 74.688 gewond. In dezelfde periode van 1964 kwamen er 2.650 mensen om en wérden er 69.699 gewond. m Premier Urguplu van Turkije heeft woensdag op een persconfe rentie in Ankara bekend gemaakt, dat de Turkse militairen die een deed van het Turkse contingent op Cyprus gaan vervangen, op 14 sep tember naar 'het eiland zullen gaan. Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG. In de middaguren het vrouwenprogramma dat ditmaal verzorgd wordt door de VARA. Om zeven uur het korte journaal en Klaas Vaak en daarna hel regionaal journaal. Om half acht is het Lucille Ball die weer een avontuur beleeft, terwijl om acht uur de beeldbuis ge reserveerd wordt voor het journaal. Na Brandpunt, dat blijkens opinie peilingen nog steeds tol een der meest bekeken aklualiteitenrubrie- ken blijft behoren, volgt een Duits televisiespel dat „Opstand der ge hoorzamenheet. Hierin moeten we ons verplaatsen naar 1956, het jaar van de Hongaarse opstand. De radio berichten over straatgevechten en het optreden van Russische militai ren dringen, behalve in het westen, ook door in de communistische lan den, waar zij met veel spanning be luisterd worden. Zo is er in Sofia (Bulgarije) een kunstenaar Sacha Martinoff, die een aantal belangrijke leden van de (communistische) re geringspartij heeft uitgenodigd. Wanneer zij genoegelijk bij elkaar zitten komt via de radio het bericht van de Hongaarse opstand door. De aanwezigen reageren ieder op hun eigen manier. De één durft nu pas te schelden op het bestuursapparaat, terwijl een tweede boos is over de moed der Hongaren. Aan het slot neemt het stuk een even vreemde als verrassende wending, wanneer cle kunstenaar toegeeft dat hij het bericht zelf heeft verzonnen met het doel het ziéleleven van de aanwezi gen te peilen. Op het tweede net weer een afle- vering van de Amerikaanse televi sieserie „Darrin en Samantha", een normale echtgenoot die met een to verheks (zij het dan ook een bijzon der charmante) getrouwd blijkt te zijn. Hun belevenisse7i vormen de stof voor een uitgebreide en bijzon der gewaardeerde televisieserie, die de AVRO nu al geruime tijd op het scherm brengt. VRIJDAG In het voorprogramma de Flintstones, die weer een van hun getekende avonturen beleven. Na journaal en. Attentie een herhaling van de muzikale serie „Acht plus waarin acht solisten ons kennis la ten maken met de lichte muze in al haar vormen. Naast de AVRO (die het zo succesvolle vervolg-spel „De Sleutel" uitzendt) gaat nu ook de NCRV een „spel-in-afleveringen" brengen en wel het enige speurders- verhaal dat Charles Dickens ooit schreef „Het geheim van Edwin Drood". Op het tweede net nog een optre den van Claude Frangois, een Franse tienerzanger. len de verenigingen die eindigen op de eerste, tweede en derde plaats promotiewedstrijden mogen spelen voor de tweede klas. Helaas staat thans al vast dat Delta-Sport, al zou het eindigen bij de eerste drie, niet aan deze promotiewedstrijden zal kunnen deelnemen omdat het aantal dames hiervoor vereist ont breekt. Het is n.l. zo dat dan op elk nummer met twee dames zal moeten worden deelgenomen. Hieruit blijkt wel dat wat promoveren betreft Zie rikzee voor een ongelijke strijd staat omdat uiteraard de verenigingen uit de grote steden over een groter aan tal leden kunnen beschikken. Dit betekent natuurlijk niet dat de re sultaten van de Zierikzeese meisjes minder eervol zouden zijn, integen deel. Het bekende rijtje huizen aan de Raamstraat, die zullen worden afgebroken om plaats te maken voor de nieuw te bouwen christelijke school. Dc huizen zijn reeds door de bewoners ontruimd. (Foto: Zïerikzeesche Nieuwsbode). ATLETIEK Damesteam Delta-sport naar nationale strijd Breda

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2