DE il Grote Indische opmars in de richting van de stad Sialkot Mariniers bliezen Yietcong-verblijf op De pasjes voor Oost-Berlijn VERBODEN EN SANCTIES VAN MANDEMENT OPGEHEVEN Na de overstromingen in Oostenrijk Hartelijke ontvangst in prov. hoofdsteden van prinses Beatrix en Claus von Amberg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 september 1965 122ste jaargang Nr. 19850 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. m au nummer: Krans bij borstbeeld prof. Zeeman te Zonnemaire Het Pakistauns-Indisch conflict Beatrix en verloofde te Haarlem NIEUW DELHI, 8-9. Uit een woensdag in Nieuw Delhi gedane mededeling blijkt dat het Indische leger thans de grens met West-Pa kistan cp twee achthonderd kilome ter van elkander liggende punten heeft overschreden. Het veroverde in het zuiden de stad Gadra aan de weg naar Hyderabad, terwijl de Indische troepen in het noorden op rukken naar het grote Pakistaanse militaire centrum in Sialkot. De Indische minister van lands verdediging Tsjavan heeft in het In dische Lagerhuis medegedeeld dat de Indische troepen to ij de noorde lijke stoot vanuit het gebied van Djammoe, in Zuid-Kasjmier, zijn doorgedrongen in Pakistan. Meer bijzonderheden wilde toij niet geven. Hieruit blijkt duidelijk dat de In diërs een grote stoot ondernemen in de richting van toet slechts vijftien kilometer verwijderde Sialkot. Bo vendien voeren deze vijftien kilo meter door gemakkelijk begaanbaar terrein. Men meent in Nieuw Delhi dat India mogelijk bij de opmars naar Sialkot op grote schaal gebruik heeft gemaakt van .Centurion'-tanks, hetgeen mogelijikiheden opent voor een grote Inidisch-Pakistaanse tank slag in dit gebied. De Indische opmars in de rich ting van Sialkot heeft klaarblij kelijk ten doel een einde te ma ken aan de b ereiging der Indi sche verbindingen in Kasjmier, die werd veroorzaakt door de Pakistaanse stoot in de front gebieden van Tsjamb en Aknoer. Na de woensdag door India be gonnen aanvallen is nu toet gehele grensgebied tussen west-Pakistan en India in de praktijk tot slagveld ge worden. Minister Tsjavan toeeft in het In dische Lagerhuis meegedeeld dat de aanval, die India maandag is begon nen, zijn eerste doel toeeft bereikt, namelijk het verlichten van de druk op de Indische troepen in de front sector van Tsjam'b en Aknoer, waar de Pakistaanse eenheden thans op de terugtocht zouden zijn. Het zal de Pakistanen moeilijk vallen om in dit gebied tanks in de strijd te wer pen teneinde te pogen de Indische opmars in de riohting van Sialkot tot staan te 'brengen, daar hierdoor de brede rivier de Tsjenab stroomt. Grcte brug opgeblazen Volgens berichten uit Indische bron heeft de noordelijke arm van Ingezonden mededeling A EK IS EEN VLAGGETJE OP ALLE CALIFORNIA. SOEPEN ÉN BOUIllONPROOUCTEN de Indische dubbclstoot op Pakistan ertoe geleid dat de Pakistani de eni ge grote brug over de rivier de Ravi hebben moeten opblazen. Hierdoor zijn de toegangen tot het spoorweg - hoofd en bevoorradiingscentrum te Pathank, in Indisch Kasjmier, be veiligd. Het lijkt erop dat de Indische op mars in de richting van Lahore in de eerste plaats ten doel heeft een deel van het Pakistaanse leger tot onbewegelijkheid te doemen. Dit le ger kan het zich namelijk niet ver oorloven de verbindingen met La hore door de Indische eenheden te laten afsnijden. Het offensief, dat India in het zui den tegen west-Pakistan heeft inge zet, zal de Pakistani noodzaken troe pen te onttrekken aan het gebied van de Rann van Koetsj, om de be langrijke stad Hyderabad te -bescher men. In dit laatste gebied is, als be kend, eerder in dit jaar-hevig tus sen Indische en Pakistaanse troepen gevochten. Geen vredeskansen Geen der beide regeringen heeft nog enig blijk gegeven van bereid heid tot het treffen van een minne lijke schikking. Beide staten schij nen ervan overtuigd te zijn dat dit een keerpunt in hun geschiedenis is. De stemming aan Indische zijde is er een van boze vastbeslotenheid om een einde te maken aan hetgeen In dia reeds sinds lang beschouwt als het militaire dreigen van Pakisfan om Indisch Kasjmier af te snijden en in te lijven. SAIGON, 9-9. Ty'dens een zuive- ringscperatie op een schiereiland ten zuiden van Da Nang hebben Amerikaanse mariniers woensdag 66 Vietcongstrijders in hun ondergrond se verblyf met t.n.t. opgeblazen. Het incident begon toen een en kele Vietcongman schoten loste op een marinierspatrouille. Dit werd door de mariniers beantwoord, waarop de Vietcongman twee hand granaten wierp en een ondergronds hol invluchtte. De mariniers vuur den naar binnen, waarop twee ge wonde Vietcongleden en twee vrou wen naar boven kwamen en zich. overgaven. Direct daarna werd ei- ui t het hol opnieuw op de soldaten geschoten. Deze wierpen handgrana ten naar beneden, wat met machine geweervuur werd beantwoord. Een vernielingsafdeling liet daarop t.n.t. in het hol ontploffen. Russen arresteren een Amerikaan KIRKENES (Noorwegen), 8-9. Vol- gens de Noorse politie is een 27-ja- riige Amerikaan, die sinds zaterdag niet in zijn hotel in Kirkenes is te ruggekeerd, door de Russische poli tie gearresteerd. De Russisohe grensautoriteiten hadden de Noren van de arrestatie van de betrokkene, Newcom'b Mott, op de hoogte gesteld. De Amerikaan, die voor een uitge verij schijnt te werken, zou per on geluk over de Noors-Russische grens geraakt zijn. Hij was het laatst ge zien in Elvenes, een Noors grens- dorpje. BERLIJN-DORTMUND, 8-9. Het Oostberlijnse voorstel tot hervatting op 9 september van de onderhande lingen over de passenregeling voor west-Eerlijn is door Westduitse zij de afgewezen. Politieke waarnemers in Bonn menen dat dergelijke on derhandelingen pas weer zullen be ginnen na de parlementsverkiezin gen op 19 september, Het Oostberlijnse persbureau ADN verweet woensdag de Westduitse re gering, zich onrechtmatig in de Westberlijnse aangelegenheden te mengen. De oude overeenkomst loopt op 24 september af. Onder deze over eenkomst konden de Westberlijners de afgelopen twaalf maanden vier maal twee weken lang familie in oost-Berlijn bezoeken. Vier mariniers gingen naar binnen. Het bleek dat de schuilplaats 75 me ter lang was. De 66 Vietcongstrij- ders bleken door de ontploffing te zijn gedood. Het dodental onder de Vietcong is daarmee tot 127 geste gen. Zwolsman gaat E.M.S.-directie verlaten SCHEVENINGEN, 8-9. De heer R. Zwolsman zal per 31 december van dit jaar zijn functie van voorzitter van de raad van toestuur van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) N.V. neerleggen. Aan de op 24 september te houden jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van de E.M.S. zal worden voorgesteld hem per 1 januari 1966 te benoemen tot president-commissaris. Het ligt in de bedoeling zowel de raad van bestuur als de raad van commissarissen van de E.M.S. uit te breiden. Voorstellen hiertoe zullen nog dit jaar aan een buitengewone aandeelhoudersverga dering worden gedaan, zo is meege deeld tijdens een persconferentie, die de raad van bestuur had belegd ter gelegenheid van het zojuist ver schenen verslag over 1964. Verklaring van de R.K.bissclioppen van Nederland inzake het lidmaatschap van sociale organisaties UTRECHT, 9-9. Dc It.K. bis schoppen hebben zich beraden cf de sancties, die in vroeger jaren ge steld zijn op het lidmaatschap van bij het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) aangeslo ten vakbonden, al dan niet moeten worden gehandhaafd. In het volgen de communiqué delen zij hun stand punt mede: „Zonder dat wij een uitspraak wil len deen over de inhoud van het he dendaagse socialisme in ons land, stellen wij met voldoening vast, dat in het huidige N.V.V. de opvattingen met betrekking tot kerk en Gods dienst veel milder zijn geworden en dat een duidelijk streven naar een betere verstandhouding daar aan wijsbaar is". Anderzijds werd in de Nederland se Katholieke Gemeenschap de per soonlijke beleving van de eigen overtuiging sterker. Dit kon gepaard gaan met een meer open houding tegenover hen, die de katholieke vi sie niet zijn toegedaan. Zonder ei gen overtuiging 'op te geven, kan men daardoor met minder bezwaar komen tot een ontmoeting met de levensopvatting van anderen. Dcor de ontwikkelingen is de si tuatie van vrceger jaren duidelijk gewijzigd, zedat wij van mening zijn de destijds uitgevaardigde ver bodsbepalingen en sancties te kun nen opheffen. Foto links: Secretaris-generaal Oe Thant wuift een afscheidsgroet naar de journalisten voor hij in New York aan boord gaat van het vliegtuig, dat hem naar Londen zal brengen vanwaar hij naar Pakistan en India zal doorvliegen om te trachten een einde te maken aan de niet-ver- klaarde oorlog tussen beide landen. Foto rechts: Voordat hij uit Londen naar Pakistan vertrok had Oe Thant een onderhoud met de Britse minis ter van buitenlandse zaken Michael Stewart, die hem het standpunt van de Britse regering in de kwestie India-Pakistan gaf. Hetgeen wij bij deze doen. We wensen echter vast te stellen, om ten deze elk misverstand uit te sluiten, dat wij door bovenstaande verklaring in geen enkel opzicht de waarde bedoelen te verkleinen van de katholieke sociale organisaties en in dit verband dus met name van de katholieke vakbonden en vak centrales van groot belang, centrale der werknemers. Wij blij ven van mening dat de katholieke sociale organisaties van groot be lang zijn, en wel om de volgende redenen. Vooreerst zijn bij het huidige be raad binnen de katholieke kerk over haar plaats in en haar bindingen met de aardse werkelijkheid twee dingen duidelijk naar voren gekomen. Ener zijds wil de kerk de wereld ten volle ernstig nemen en de eigen wetma tigheid ervan volledig respekteren. Anderzijds moet zij echter óók stel len dat haar gelovige visie op het menselijk leven voor de Christen be langrijke inspiratie en oriëntatie in houdt voor de opbouw van een volop leefbare, menselijke samenleving. Voor het uitdragen en het tot gel ding brengen van deze visie zijn de katholieke sociale organisaties een belangrijk middel. Vervolgens menen wij te mogen wijzen op de uitstekende staat van dienst van de katholieke sociale or ganisaties. Zij behartigen immers niet alleen de sociaal-economische belangen in beperkte zin, maar zij geven ook vorming en voorlichting, bijstand en dienstbetoon aan de le den en hun gezinnen op algemeen en levensbeschouwelijk vlak. Deze breed opgezette dienstverlening 'maakt de katholieke sociale organi saties tot een belangrijke faktor in de pogingen van de kerk om te ko men tot'een zuivere stellingname ten aanzien van en een goede verhou ding tot de wereld van nu en straks. Om deze redenen stellen wij. van uit enze pastorale verantwoordelijk heid, het behoud en de bioei van de katholieke sociale organisaties op hoge prijs en dringen wij er b(j de katholieken cp aan zich daarbij aan te sluiten. Wij hebben daarnaast ook volledig begrip voor de wenselijk heid cl' zelfs de noodzaak van een nauwe samenwerking tussen de so ciale organisaties van verschillende richtingen, cm, ieder vanuit haar eigen achtergrond en organisatorisch verband, gemeenschappelijke con crete doeleinden te bereiken. Schade is zeer groot WENEN, 8-9. De Oostenrijkse re gering heeft op een buitengewone vergadering tot hulpmaatregelen be sloten voor de getrcffen gebieden in Kiirrtcn en Oost-Tirol, waar naar schatting een miljard schilling scha de is geleden. De regering heeft voorlopig 200 miljoen schilling als eerste toewij zing beschikbaar gesteld. Aan presi dent Franz Jonas is verzocht een buitengewone parlementsvergade ring bijeen te roepen. De diensttijd van de militairen die op 30 septem ber met groot verlof zouden gaan. is met 15 dagen verlengd. In Oost- Tirol waren ook dinsdag nog alle beschikbare mankrachten aan het werk. Ongeveer 2000 toeristen in Matrei, Virgen en Preagraten wer den door de Tauertunnel naar Mit- telsül gebracht. De afgesneden plaatsen worden door hefschroef- vliegtuigen en kolonnes bevoorraad. In Zuid-Tix-ol begon het peil van de Alpenrivieren dinsdag te zakken. De spoorwegverbindingen over de Brenner-pas en tussen Bozen en Me- van zijn nog steeds verbroken. LEEUWARDEN, 8-9. De bevolking van de hoofdsteden van Friesland, Noord-Holland en Zui'd-Holland heeft H.K.H. Prinses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Ams berg een overweldigende ontvangst toereid op 'de eerste dagen deze week van hun kennismakingsbezoeken met de elf provincies van ons land. „Ik wist niet dat er in Leeuwarden zoveel mensen woonden", aldus de heer von Amsberg, tijdens de rond rit door de Friese hoofdstad waar de toeschouwers rijen dik langs de ge hele roe te stonden. De prinses en haar verloofde, die in een open hofauto reden, werden letterlijk bedolven onder tolocmen, confetti en serpentine die met kwis tige hand werden rondgestrooid door hel publidk. Na begroeting op- de provincie grens Groningen-Drente maakten de prinses en de heer von Amsberg een triomfale intocht in de Drents? hoofdstad. Er waren duizenden en nog eens duizenden mensen die het verloofde paar met gejuich hebben begroet. Voor het provinciehuis in Assen had de politie moeite de en thousiaste menigte in bedwang te houden. Bejaard echtpaar omgekomen door kolendampvergiftiging HELMOND, 8-9. Het echtpaar Ullmann-Spijksma uit de Timmer manstraat in Helmond is woensdag ten 'gevolge van kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Het drama werd ontdekt door de buren van het bejaarde echtpaar, die de man (87 jaar) zo vreemd roerloos in zijn stoel voor het raam zagen. De vrouw (76 jaar) lag levenloos achter de deur. De schoorsteen van de 'kachel «in de kamer bleek ver stopt te zijn door roetafzetting. Foto links: de rijtoer van prinses Beatrix en haar verloofde door Haarlem, woensdagochtend, werd een ware zegetocht, waaraan de re gen geen afbreuk kon doen. Ook hier bleek een spontane, hartelijke, persoonlijke groet mogelijk. Foto rechts: H.K.H. Prinses Beatrix, Claus von Amsberg en de commis saris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg bekijken het geschenk van de provincie aan het verloofde paar. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De muren hebben oren, maar X vaak hebben de oren ook X muren. |s* Aanhoudend koel Verwachting tot vrijdagavond; Wisselende bewolking met nu en dan buien; matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde zuidweste lijke wind; aanhoudend koel weer. 10 sept. Zon op 6.06onder 19.07. Maan op 19.31, onder 5.01. Volle maan; 11 sept. te 0.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 sept. 3.14 v.m. 15.26 n.m. BROUWERSHAVEN 10 sept. 2.42 v.m. 15.07 n.m. Springtij: 13 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-9. Het K.N.M.I. deelt mede: een depressie die gisteren over Engeland ging. is vannacht over de Noordzee in de richting van het Skagerak gelrokken en daarbij flink in diepte toegenomen. Bij het passeren van een uitloper van deze depressie nam de wind in de afgelo pen nacht aan een groot deel van on ze kust kort tijd tot windkracht ne gen a tien toe. Vanmorgen volgde weer een belangrijke afneming van de wind. De actieve depressie is nu opgenomen in een groot lagedruk gebied, waarin zich bij noord-Schot land nog een tweede kern bevindt. Deze storing die vergezeld wordt door een groot regengebied zal zich over Schotland in de richting van Engeland bewegen. Het weer in ons land blijft door deze ontwikkeling nog steeds bin nen de invloedssfeer van het depres siesysteem. Er wordt onstabiele po laire lucht aangevoerd, waarin nu en dan buien voorkomen. Het koele weer houdt daarbij aan. Wijziging nieuwsuitzendingen ANP HILVERSUM, 9-9. Met ingang van 3 oktober a.s. zullen enkele wijzigin gen worden aangebracht in het sche ma van de ui f zendingen van de ra dionieuwsdienst. De nieuwsuitzen dingen in de morgenuren om half acht en lialf negen zullen worden teruggeplaatst naar zeven uur en acht uur. Op deze tijdstippen zullen dus weer via de beide zenders Hil versum 1 en 2 tegelijkertijd nieuws uitzendingen van ongeveer 10 minu ten te beluisteren zijn. De uitzendin gen om half acht en half negen via Hilversum 1 (KRO-NCRV) worden vervangen door ccn kort bulletin van twee minuten. In de tijden van de overige nieuws uitzendingen komt geen wijziging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1