GOLDEN FICTION Amerika en de vliegtuigen voor Indonesië GF GFF Voor rokers met een eigen stijl Bezwaarschriften van de N.F.O.-afdeling en de Vogelwacht GOLDÉ FICTIO GOLDEN FICTION ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di^dag 7 september 1965 Nr. 19819 Het rumoer roud de waterputten WESTER SCHOUWEN, 6-9. Naast de gemeenteraad van Westerschou- wen heeft nu ook de Afdeling Schou wen van de Ned. Fruittelers Or ganisatie een bezwaarschrift inge diend tegen het facet ontwerp der waterwingebieden in de Westhoek. In het bezwaarschrift merkte de N. F.O. o.a. op dat de fruitteelt op de duinzandgronden in de Westhoek van Schouwen-Duiveland op een uiterst wankele basis is komen te staan .De grond verdroogt door het onttrekken van water door de wa terleidingmaatschappij en door die pere ontwatering van de polder Schouwen, terwyl door de slechte waterbeheersing by veel neerslag tydeiyk wateroverlast kan ontstaan Er Is reeds 20 ha appelaanplant af gestorven, 85 ha vertoont een slech te stand. Binnen vry korte tyd zal er noodgedwongen een belangryke ver schuiving van fruitteelt naar recre atie in het duingebied van Schou wen plaats vinden. Deze moeilykhe- den duren nog steeds voort en door de sterk wisselende waterstanden op deze percelen is ook de herin- plant geen succes. Hogere investe ringen en meerdere productiekosten ten spyt komen deze bedrijven slechts op een productie van 60 pro cent van een normaal fruitbedryf. (L.E.I.. gegevens) Het bezwaarschrift gaat verder met te zeggen dat het de benadeel den door de bestemmingen van het streekplan onmogelijk is geworden de in hun bedrijven in de loop der jaren geinvesteerde bedragen vrij te krijgen voor stichting van een nieuw bedrijf op betere grond, dan wel bij te hoge leeftijd voor financiering van de levensavond. De investering voor het in productie brengen van 1 ha appels bedraagt momenteel zon der grond f 15.000,- per ha voor pe ren f 22.000,-. De prijs voor goede fruitteeltgrond is vast te stellen op f 16.000,- per ha. Men kan zich af vragen hoe de benadeelden aan der gelijke bedragen kunnen komen nu hun bedrijven door de bestemming van het streekplan zijn getroffen. Is deze ontwaarding van hun bezit hun beloning omdat zij dan wel hun ouders zich door ontginning der grodnen via eenvoudige contract teelten (Oost-Indische kers), teelt van grove tuinbouwproducten en bloembollen met ten slotte fruit teelt, door hard en lang werken met het gehele gezin, zich van werkman tot zelfstandig ondernemer hebben opgewerkt? Ondertekenaars kunnen deze bestemming van het streek plan Schouwen-Duiveland niet an ders zien dan buitengewoon on rechtvaardig. Bedreiging Thans komt voor een aantal van op bovenbeschreven wijze gedupeer den een nieuwe bedreiging door de bepalingen van het ter inzage geleg de ontwerp facet- streekplan water wingebieden. Indien dit plan in deze vorm wordt aangenomen, wordt een goede bedrijfsvoering onmogelijk. Met klem protesteren de N.F.O. leden dan ook tegen deze - bij aan neming van het ontwerp - verder gaande benadeling van de betreffen- debedrijven en verzoeken het daar heen te leiden dat de begrenzing van het waterwingebied zodanig wordt gewijzigd dat deze niet via de Kloos- terweg en de Vertonsweg loopt, doch vanaf het zuidelijke beginpunt van de Vertonsweg langs het Duin gebied "de Zeepe" om vervolgens langs de west- en noordzijde van de boerderij "Groenewoud" naar de Op uitnodiging Jeugd Rode Kruis De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" naar Poortugaal ZIERIKZEE, 6-9. Het jaarlijkse bezoek van het Zicrikzccsc Jeugd Rode Kruis aan het Deltazickcnhuis in Poortugaal is vastgesteld op maandag 13 september a.s. Tot nu toe werden bezoeken aan het Del taziekenhuis op zaterdag onderno men. Maar de nieuwe verbinding naar dit dorp onder de rook van Rot terdam kan nu met de helft worden bekort via dc Grevclingcndam en Haringvlietbrug. Maandagmiddag 13 september vertrekt er om half vyf vanaf de Technische school een de putatie van scholen en Rode Kruis. Een vyftal plaatselijke scholen heb- gen weer gezorgd voor een flink „ge schenken-pakket" voor de patiënten van deze psychiatrische inrichting. Van de medewerkende scholen, t. w. Lagere technische school. Land- bouwhuishoudschool. Lagere Land en Tuinbouwschool, Professor Zee manlyceum en Openbare U.L.O. school gaat een vertegenwoordiging mee om de geschenken aan te bie den. Omstreeks zes uur zullen de geschenken worden uitgestald in het kontakt-centrum en worden aange boden. Voor deze grote inrichting van ruim! 1200 patiënten - die een opper vlakte van ca 45 ha bewonen - ver zorgde het Jeugd Rode Kruis ook bij elk bezoek in het verleden een ont spanningsprogramma. Dat zal ook op 13 september weer het geval zyn. Op een speciaal daar voor bestemd feestterrein zal de Ko- ninklyke Harmonie „Kunst en Eer" 's avonds om half negen een muzi kale show brengen. Het terrein van de show zal fees telijk worden verlicht met 25 grote fakkels die reeds in het Deltazie kenhuis gereed liggen. Fakkels die worden gedragen door leerlingen van de verpleegstersschool. Bij ongunstig weer zal de show uiteraard niet door kunnen gaan. Dan zal „Kunst en Eer" een concert verzorgen in de grote recreatiezaal. Na afloop van het optreden zullen muzikanten en Rode Kruis-deputatie nog enige tijd de gast zijn van het Deltaziekenhuis met een ontmoeting in het kontakt- centrum. „Kunst en Eer".weer op reis VEILING MIDDELHARNIS Uienprijzen zijn niet aan de hoge kant MIDDELHARNIS, 6-9 Normaal draaiden de sorteermachines op de centrale veiling reeds enkele weken op volle toeren, dit jaar gaat alles veel langzamer en komt er eerst nu wat meer beweging in. Toch is er van een levendige handel nog geen sprake, de vraag is vry zwak en de MOEILIJKE OPERATIE BOLOGNA, 6-9. Bij gebrek aan een opratiemes heeft een arts bij Cesena (Bologna) in Italië cle benen van een ge wonde vrachtrijder geampu teerd met behulp van een zak mes en een zaag. De vracht rijder was met zijn wagen te gen een slecht verlichte opleg ger gereden en met zijn benen klem geraakt onder de motor van zijn eigen voertuig. De arts constateerde dat slechts een snelle amputatie van beide benen de man het leven kon redden en opereerde hem tus sen de wrakstukken bij het schijnsel van zaklantaarns. De chauffeur werd na de operatie naar het ziekenhuis van Ce sena overgebracht. prijzen zijn dan ook niet aan de hoge kant. De opbrengst geeft dit jaar zowel kwalitatief als kwantitatief grote verschillen te zien. Over het alge meen is het produkt niet grof en op meerdere percelen treft men meel dauw aari of is er schade door de uienviieg. Gezien deze gegevens ver wacht men dit jaar geen grotere oogst ondanks het feit, dat de uit zaai dit jaar 10 hoger is dan in 1964. Het areaal zaai-uien bedraagt volgens het Centraal Bureau van de Statistiek dit jaar namelijk 5603 ha tegen 5018 ha het vorig jaar. Het export klaar malken van (het produkt eist veel werk en is dus ta melijk kostbaar. Het afstaarten kan momenteel nog niet met de machine geschieden, dit is dus allemaal hand werk. Verder moeten alle uien wor den gedroogd. Van de prijs, die uit eindelijk voor het produkt in de baal kan worden gemaakt, gaat dus een beduidend bedrag af voor kos ten. De eerste veiling had een aanbod van 8.000 kg kwaliteit II. Dc middel vond een koper voor f 21,50 en de drielingen voor f 25,21. Gezien de prijsontwikkeling in de laatste we ken geen onbevredigend begin. Kloosterweg af te buigen. Op deze wijze komen alle tussen de Klooster- weg en het duingebied "de Zeepe" liggende agrarische bedrijven buiten het waterwingebied te liggen. Verder wijst de N.F.O. nog op de 5 miljoen m3 goed water die jaarlijk onbenut afvloeit. Vogelwacht De Vogelwacht „Schouwen-Dui veland", die eveneens een bezwaar schrift indient brengt het droge jaar 1959 naar voren met schade aan de plantengroei in het duingebied. Kruidachtige planten, grassen en mossen waren geheel verdroogd, ter- wyi bcmen (vooral berken) en strui ken zware droogteschade vertoon den. Het bestuur ziet dan ook in een verdergaande wateronttrekking zo als voorgesteld In het facet-plan een groot gevaar voor het voortbestaan van een belangryk gedeelte van de huidige flora en fauna. Gevaar lopen daarbij de moe- raswespenorchis, de keverorchis, de Parnassia, het wintergroen en de addertong. Andere planten die het landschap buitengewoon ver fraaien komen door de verdere wa teronttrekking in het gedrang, zo als Kattestaart en wederik. Wanneer nu in het inmiddels vast gestelde streekplan Schouwen-Dui veland op prijzens waardige wijze wordt geijverd voor behoud van na tuur- en landschapschoon zou het toch wel een onbegrijpelijke tegen strijdigheid worden indien door goedkeuring van dit facet-streekplan zou werden toegestaan dat door meerdere water onttrekking deze schoonheid verloren ging dan wel haar huidige karakter zou verliezen. De Vogelwacht komt dan ook terug op het nutteloos af vloeien van 5 miljoen kubieke meter zoet water, en zou het terugvoeren in duinmeren zeer voorstaan. Ten slotte moge de wenselijkheid, zo be sluit het bezwaarschrift worden ge uit na te doen gaan of aansluiting aan of opname in een groter water- winningsverband (Rijnmond, Rot terdam- Biesbos) tot de mogelijkhe den kan behoren. Wellicht zou dan in de toekomst destillatie van zeewa ter tot de praktisch uitvoerbare me thoden van waterwinning kunnen behoren. KERKNIEUWS Chr. Geref. Synode over de televisie APELDOORN, 6-9. De generale Synode van de Christelyke Gerefor meerde kerken die in Apeldoorn heeft vergaderd heeft aan deputaten voor radiokerkdiensten de vrijheid gegeven om, eventueel in overleg met evangeliesatiedeputaten, evan- gelisatiebyeenkomsten via de t.v. uit te zenden. Dit besluit, geresulteerd uit een voorstel van ds. Velema, werd aan genomen met 32 tegen 20 stemmen. Tijdens de bespreking van deze kwestie gingen stemmen op om de zaak op de volgende synode aan de orde te stellen, wanneer zij als in structie ter tafel zou komen. Ook werd er op gewezen, dat als de sy node zich voor televisie-kerkdien sten uitspreken zou haar vermaan tot gemeenteleden niet tot aanschaf fing van een t.v. over te gaan, wel erg in de lucht zou komen hangen. Anderzijds werd geaccentueerd, dat als de kerk haar profetische roeping zal vervullen, zij zich niet mag ont trekken t.a.v. een middel dat zo ge heel unieke kansen biedt. Contact met oost-Europa UTRECHT, 6-9. De Gereformeer de Kerken van Nederland zijn bezig hun oude contacten met de Gerefor meerde Kerken van oostelijk Europa te hei-stellen. In het kader van dit streven heeft een deputatie, bestaan de uit prof. dr. C. van der Woude uit Kampen en de heer G. M. A. Laemoes ujt Utrecht, een bezoek ge bracht aan Joego Slavië. Zij werd ontvangen door bisschop Czete, de centrale figuur van de Gereformeer de Kerken in dit land. De Nederlandse afgevaardigden bezochten verschillende plaatselijke gemeenten. Ook woonden zij de al gemene conferentie van predikanten bij. Ze hadden besprekingen met on der anderen de Gereformeerde bis schop van Tsjecho-Slowakije, Varga, de vicaris van de Gereformeerde bisschop van Roemenië, Migyed, en met de bisschop Raski van de Hon gaarse Gereformeerde Kerk. MARKTBERICHTEN Centrale veiling Middelharnis Veiling van maandag 6 sept. 1965. Tomaten A f 34-42, B f 48, C f 31- 32; Andijvie f 26-27; Gele Savoye f 36; Sla A f 15,90; Rode kool' f 34; Komkommers f 11-20. Tonneboers f 31; Reine Olaude d' Altham f 52-123. Bintje grove f 17,80-19,00, middel f 18,10-19,00, II f 15,80-17,70; Eigen heimers -grove f 14,10-15,50, middel f 19,90-22,40, II f 16,00-18,80; Voer- aardappelen f 2,50. Aanvoer 90.000 kg. Uienveiling van maandag 6 sept. 1965. Middel II f 21,50; Drielingen II f 25,21. Aanvoer 8.000 kg. Tegen twee in Zwitserland wo nende Nederlanders van geboorte, de folaverslaggever en journalist Leo Ham en de tot Amerikaan genatura liseerde Hein Fenlener van Vlissin- gen, is een uitwijzingsbevel gegeven dat echter na aangetekend beroep door 'het Zwitserse departement van justitie cn politie in Bern voorlopig is opgeschort. EEN LAURENS PRODUKT J BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER Het bericht dat Amerika zal wei geren General Eelctric motoren te leveren voor de Fokker Friendships die bestemd zijn voor Indonesië's burgerluchtvaart, doet nogal merk waardig aan. Vooral omdat Amerika nog steeds doorgaat zélf vliegtuigen te leveren voor Indonesische strijdkrachten. Nog op 2 augustus jl. streek op het vlieveld van Sola in Noorwegen een uit Amerika komende Aero Grand Commander neer, die op afle- veringsvlucht was naar Indonesië. Het tweemotorige vliegtuig - kleiner dan de Friendship - voerde de tij delijke Amerikaanse civiele regis tratie N6378U, maar op de rompneus bleek een wit vierkant te zijn aan gebracht en wie goed keek zag daar doorheen het rood-witte embleem van de AURI, de Indonesische lucht macht Op de deur kleefde ook een wit vlak, waar doorheen enkele sterren zichtbaar waren. Kennelijk was deze Grand Commander be doeld als staf vliegtuig je voor een Indonesische stafofficier. Ook ov 27 mei jl. is een Aero Commander, bestemd voor de Indo nesische strijdkrachten, op Sola waargenomen. Het merkwaardige van die Grand Commander is nog, dat de rompneus een radar-installa tie bevatte, die normaal niet op dit toestel is aangebracht. De vlieger van de Grand Commander verklaar de op het Noorse vliegveld, dat al leen tactische uitrustingsstukken voor Indonesië waren verboden. Waarom de Indonesische tekens dan waren afgedekt? „Om elke soort moeilijkheden te voorkomen", was het antwoord. De Amerikaanse ambassade in Londen verklaarde, dat de Grand Commander „waardeloos" was voor militair gebruik. Er werd geen ant woord gegeven toen de opmerking werd gemaakt, dat ook de Ameri kaanse strijdkrachten het type in ge bruik hebben Tien Herculessen Enkele maanden geleden streek op Schiphol een Lockheed C-130 Hercu les transportvliegtuig van de Indo nesische luchtmacht neer. Amerika heeft van deze grote, met vier schroefturbines uitgeruste transport machinestien exemplaren aan In donesië geleverd. Wel schijnt men de levering van reserve-onderdelen te hebben stopgezet, waardoor de Indo nesiërs' nu moeilijkheden ondervin den de toestellen in de vaart te hou den. Maar de Indonesiërs behoeven maar in Moskou te kikken en ze krijgen weer een partij Russische Antonov An-12 transportmachines, die voor de Hercules niet veel onder doen. De Russen, hebben nu ook een toe stel in de klasse van de Fokker Friendship ontwikkeld: de Antonov AN-24. Het is waarschijnlijk heel goed mogelijk om de schroefturbines van dit toestel, die van het type AI- 24 zijn en 2535 p.k. leveren, in de Fokker Friendship in te bouwen. Wanneer zowel Engeland als Ame rika blijven weigeren om motoren voor de Indonesische Friendships te leveren en ook de inbouw van Fran se Turboméca's zou moeilijkheden opleveren, dan kunnen wellicht deze Russische motoren gemakkelijk door Indonesië worden betrokken. Op zich is het al een mooi succes dat Indonesië de Fokker Friendship heeft gekozen en niet de Antonov An-24. Daarom moet Fokker alles op alles zetten dat de Friendships voor Indonesië er komen, met welke mo toren ook. Ook amfibi's De V.S. hebben de Indonesische luchtmacht de afgelopen jaren nog tal van andere toestellen geleverd, zoals B-25's en B-26's, alsmede Grumman Albatros amfibies en Bell 209 helikopters. De AURI ontving inmiddels uit Rusland de viodernste toestellen, zo als Mig-21 en Mig-23 straaljagers, Tupolev Badger straalbommenwer- pers en Mil Mi-6 transporthelikop ters. Indonesië kan van de Russen zoveel vliegtuigen krijgen als hel hebben ivil. Het is goed wanneer het westen verhindert dat Indonesië geheel afglijdt in de Russische in vloedssfeer en vandaar dat het Fok ker-contract valt toe te juichen. W\i maken ons geen enkele illusie dat de AURI geen Fokker Friendships in dienst zal stellen. Natuurlijk zal ze dat. Zelfs Peking zal waarschijn lijk in Indonesië gebouwde Fokker Friendships gaan kopen. Maar waar om niet? Die transportvliegtuigen komen er toch heus wel cn Rusland zal graag Antonov's leveren. Frankrijk en Engeland weigeren de Concorde aan Peking te verkopen omdat men bevreesd is dat de Chi nezen er hun atoombom mee willen gaan vervoeren. Daar zit misschien iets in. Maar de houding van Enge land en Amerika ten aanzien van het Fokker-contract met Indonesië blijft een merkwaardige en voor ons onverteerbare zaak. Vooral wanneer we denken aan de Amerikaanse en Britse wapenleveranties aan Indone sië in de achter ons liggende jaren.... Hugo Hooftman. Fusie van scheepswerven en machinefabrieken De reeds bestaande samenwerking tussen N.V. Scheepsbouwwerf en machinefabriek „Dc Klop". J. en K. Smit's Scheepswerven N.V.. L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuig bouw, Verschuure en Co's Scheeps werf en machinefabriek N.V. en de N.V. Werf Gusto zal voortaan in een nog hechtere vorm worden voortge zet. Na rijp beraad zijn de besturen van de vermelde vennootschappen tot de overtuiging gekomen, dat de samenwerking voortgezet dient te worden maar dan op zodanige wijze dat daartoe een volledige fusie doel matig zal zijn. Daardoor wordt de mogelijkheid geschapen te komen lot een meer efficiënte werkverdeling tussen de deelnemende bedrijven, alsmede tot een rationeel investe- rings- en financieringsbeleid. De aandeelhouders zal een voorstel tot fusie worden voorgelegd, die geëf fectueerd zal worden door middel van een aanbod tot omwisseling van de uitstaande aandelen in aandelen in een op te richten overkoepelen de houdstermaatschappij. De naam van de houdstermaatschappij zal zijn N.V. Industriële Handelscombi natie Holland. Kritiek op uitvoering van Bijstandswet UTRECHT. 6-9. Na het Neder- lands Katholiek Vakverbond heefl nu ook het Christelyk Nationaal Vakverbond kritiek geleverd op de manier, waarop veel gemeenten dc algemene bystandswet, die op 1 ja nuari 1965 in werking is getreden, uitvoeren. Wij krijgen steeds meer de indruk, aldus „De Gids" van het C.N.V., dat nog heel wat gemeenten deze nieuwe wet toepassen in de geest van dc ou de armenwet, wa nu juist niet de bedoeling was. De wet garandeert bijstand aan diegenen, die zelf niet meer in de noodzakelijke kosten van het bestaan kunnen voorzien. Dit in tegenstelling tot de armenwet waar uitsluitend over de noodzakelijke kosten „van levensonderhoud" werd gesproken. Volgens het C.N.V. blijkt echter telkens weer, dat in verschei dene gemeenten van verruiming nog geen sprake is. mm/uuutm llUlMUIIIl'lt* mum •mm vnwfiuiA VHM ■Milium Exclusieve melange van pure ongesausde tabakken Rijp, vol smaak en toch zacht Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5