J 1 Indische troepen begonnen een offensief in zuid-Kasjmier Verontrustende stijging van het aantal longkankergevallen De waterschade Restaurant in binnenstad in de as gelegd De bouwcapaciteit van de wegenbouw Het ziekenhuis van Lambarene Vakantie-uitkeringen zijn deel van 't loon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 september 1965 122st« jaargang Nr. 19849 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per rvm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Kou. Harmonie „Kunst en Eernaar Poortugaal Nieuw leed in Azië Kameda's vriend verongeluk! DJAMMOE, 6-9. Indische strijd krachten zijn maandag; in Zuid- Kasjmier in het gebied van Jaurian te land en in de lucht een offensief begonnen tegen Pakistaanse troepen, die zouden worden teruggedrongen. De dag tevcren had Pakistan de in neming van Jaurian gemeld, het geen door India werd tegengespro ken. De twee partijen verklaarden toen elkaar zware verliezen te heb ben toegebracht. Een Indische woordvoerder ver klaarde maandag naar aanleiding van het Indische offensief dat in de betrokken sector het getij ten gunste van India begon te keren. Jaurian zou in brand staan en de Indiërs zouden Pakistaanse militai- re voorraden en voertuigen hebben buitgemaakt. De Pakistanen bevon den zich bijna dertig km over de bestandslijn. De Indische woordvoerder zei dat in totaal thans 27 Pakistaanse tanks van Amerikaanse makelij in Kasj mier zijn vernield. Volgens hem had den Pakistaanse straalvliegtuigen zaterdag Amerikaanse napalmbom men gebruikt tegen een Indisch be voorradingskonvooi bij Jaurian. Waarschuwing aan bevolking In het nabijgelegen Djammoe is de bevolking van Indische zijde ge waarschuwd voor eventuele bombar dementen en artilleriebeschietingen door de Pakistanen. In de afgelopen dagen zijn honderden bewoners van de stad weggetrokken naar de Pend- sjaab en andere delen van India. De stad biedt een verlaten aanblik. GENÈVE, 6-9. De Wereldgezond heidsorganisatie zegt in een rapport over het ty'dvak 1952 tot 1962, dat er een „onrustbarende stijging van het aantal gevallen van dood tengevolge van longkanker in Europa en Noord- Amerika valt te constateren. Gemiddeld stei*ven zesmaal zoveel mannen als vrouwen aan de ziekte. Kanker schijnt - aldus het rapport - meer verband te houden met het ro ken van sigaretten dan met luchtver ontreiniging, althans volgens de ter beschikking staande aanwijzingen. In West-Berlijn zijn naar verhou ding de meeste mannen aan long kanker gestorven, namelijk 111 op 100.000. Schotland volgt met een ver houding van 95 op 100.000. In Oos tenrijk is de verhouding 75,5 op 100.000 en in Tsjecho-Slowakije 61,3 per 100.000. Opmerkelijk is dat er in de Verenigde Staten 39,9 mannen op de 100.000 aan longkanker zijn be- Kind nam paratliioii in BREDA, 6-9. Door het spelender- wjjs innemen van een geringe hoe veelheid Parathion uit een flesje dat haar grootvader de dag tevoren in de vuilnisbak had gegooid is het 2Vi- jarig dochtertje van de familie Doe maars te Ulvehout zondagavond in het Sint Laurensziekenhuis te Breda overleden. Maandagmiddag is in Breda sectie verricht op het stoffelijk overschot. Hoewel geen volledige zekerheid werd verkregen wordt aangenomen dat het kind door vergiftiging met Parathion is omgekomen. Zondag was het meisje bij haar grootouders in Bavel op bezoek. Op het erf spelend met andere kinderen heeft zij het flesje gevonden. Haar grootvader had het weggegooid na het opruimen van zijn schuur in de veronderstelling dat het leeg was. De kleine hoeveelheid welke nog in het flesje zat was voor het kindje een dodelijke dosis. Een voetbal- Salomons-oordeel ECHT, 6-9. Berkelaar, een dorpje bij Echt (Limburg), heeft feest gevierd. De plaat selijke vereniging RKVVB is namelijk alsnog gepromoveerd van de tweede tiaar de eerste klasse van de afdeling Lim burg. Dat heeft nog al wat voeten in de aarde gehad, want Ems uit Roermond had oorspronkelijk de titel behaald en was gepromoveerd. Maar, zo vond men in Berkelaar uit, EMS had in de wedstrijd te gen RKVVB een ongerechtigde speler opgesteld. Er werd ge protesteerd, doch tot tweemaal toe wees de afdeling Limburg het protest af. Tenslotte werd het echter aanvaardde wed strijd werd overgespeeld en RKVVB won met 3-0, waar mee het de titel van EMS overnam. Deze laatste club had evenwel de wedstrijd on der protest gespeeld en het laatste woord was aan de af deling Limburg. Deze bepaal de, dat RKVVB zich alsnog kampioen mag noemen, dat deze club promoveert naar de eerste klasse, doch dat EMS tevens komend seizoen in deze klasse mag uitkomen. Zo werd het laatste protest in de KN VB met succes bekroond en kwam tevens een uitspraak uit de bus, die uniek is voor het Nederlandse voetbal zweken, hetgeen veel minder is dan in vele Europese landen. De sterfte aan longkanker is het hoogst in de leeftijdsgroep van 65 tot 74 jaar. De sterfte van vrouwen aan long kanker is volgens het rapport aan zienlijk-lager. Ter vergelijking dient dat de verhouding voor West-Berlijn wat de vrouwen aangaat 14,6 op 100.000, in Schotland 14,7 en in de Verenigde Staten ongeveer 7 op 100.000 is. De voor Nederland in het rapport opgegeven getallen zijn: mannen 30,6 en vrouwen 4,6 per 100.000. Minister Biesheuvel gaat zich oriënteren DEN HAAG, 6-9. De minister van landbouw en visserij, mr. B. W. Biesiheuvel zal zioh dinsdag en woensdag, 7 en 8 september, in het noorden en oosten van het land na der oriënteren over de door weers omstandigheden bepaalde oogstsitu- atie in de landbouw. Het ligt in het voornemen van de minister in zijn oriëntatietoeht ook de door water overlast getroffen gebieden te be trekken. Het bezoek, dat 's morgens vroeg aanvangt, strekt zich uit over de provincies Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland. De minister zal op zijn oriëntatietoeht vergezeld zijn door de directeur-ge neraal van de landbouw, ir. J. W. Wellen. Van Indische zyde werd tenslot te meegedeeld, dat maandag elders aan de bestandslijn in Kasjmier twee Pakistaanse patrouilles tevergeefs» gepoogd hebben op Indisch gebied dcor te dringen. Dit gebeurde bij Mendhar, op 15 km ten zuiden van Poentsj. Bij Poentsj zelf hadden Indische troe pen een belangrijke heuveltop bezet, vanwaar de plaats wordt beheerst. Pakistan maakte maandagavond bekend, dat alle reservisten van het leger en zekere categorieën oud-mi litairen zijn opgeroepen. Verduistering In Delhi is een gedeeltelijke ver duistering gelast. De straatverlich ting en de lichtreclames mogen niet branden. In de Indische hoofdstad beschouwen strategen Lahore, het doel van de Indische strijdkrachten die maandagochtend over de Paki staanse zijn getrokken, als het be langrijkste verbindingscentrum van Pakistan en het meest kwetsbare punt van dat land. Lahore ligt slechts ruim 30 km van de Indische grens en nog geen 50 km van de In dische stad Amritsar. Japanse politiedeskundige naar Amsterdam AMSTERDAM, 6-9. Het Japanse persbureau Kyodo bericht dat de eerste secretaris van de Japanse am bassade in Parijs, de heer Jiro Na- ka jima, die tevens verbonden is aan de internationale politie organisatie interpol, in verband met de koffer moordzaak naar Amsterdam en Brussel zal reizen. Hoofdinspecteur Vrijburg, die met het onderzoek in deze mysterieuze zaak is belast, jieeft wel bij geruch te doch nog niets officieel van de komst van de heer Nakajima verno men. Hij acht dit bezoek mogelijk nuttig. Journalist herontdekt kunstschatten PARIJS, 6-9. Een journalist heeft in de kelder van ihet gemeentehuis van Rethel in de Franse Ardennen een kist met honderd schilderijen gevonden, waarbij werken van Ru bens, Corot, Tiepolo en Breughel de Oude zouden zijn. Volgens de inven tarislijst zijn er ook tekeningen van Boucher, Herera en Tenniers bij. Vijfendertig jaar 'geleden heefteen verzamelaar de kunstwerken aan de gemeente vermaakt. Een deel van de schilderijen 'heeft enige tij'd in 'het raadhuis 'gehangen, tot men in 1939 alles opborg om er 'niet meer aan te denken. Deskundigen gaan zich nu bezighouden met wat wel eens de grootste vondst aan kunst van deze eeuw zou 'kunnen zijn. Vuurzee in Groningen GRONINGEN, 6-9. De Groning se brandweer is tot diep in de nacht bezig geweest met het nablussen van het uitgebrande 18e eeuwse pand van tearoom-restaurant „Indië" aan de Herestraat aldaar, dat maandag avond-laat in ruim een uur tijd door brand geheel werd verwoest. Dank zij snel optreden van de Groningse brandweer slaagde men er in de panden ernaast te behouden. Het hotel „Baulig" dreigde aan vankelijk te worden aangetast door de vuurzee, maar het bleef bij lich te brandschade in het woongedeelte van de eigenaar van het hotel, de heer F. G. Bonten. Ook aan het aan de andere zijde grenzende gebouw, een lingeriewinkel met daarboven enkele flats, bleven gespaard. Wel liepen beide panden grote water schade op. Direct nadat de portier van hotel „Frigge", de heer J. Schubart, de brandweer alarmeerde, werd groot alarm geslagen. Hij zag vuur op de benedenverdieping waar de keuken van het restaurant is gevestigd. Groot materieel De brandweerlieden probeerden direct de enorme vuurgloed in een „tang" van waterstralen te vatten. Vrijwel al het materieel werd inge zet. Slechts een wagen bleef in de kazerne achter. Aan de voorzijde van het pand werden twee magy- rusladders opgesteld, alsmede twee motorspuiten. Aan de achterkant en de zijkant werd het vuur bestreden met twee motorspuiten. Van alle kanten probeerde men met een groot aantal stralen 't vuur in -de greep te krijgen. Ook werden slangen in het belendende hotel gelegd, om te trachten vandaaruit het opdringende vuur tegen te houden. Intussen waren de kinderen van de familie Bonten, een meisje van elf en een jongen van zes jaar, dooi de hond wakker gemaakt en door personeel in veiligheid gebracht. De hoteleigenaar en zijn vrouw waren n.l. in een nabijgelegen restaurant op een bijeenkomst van hotelhou ders. Ook de gasten, ongeveer 40 personen, verlieten in alle rust het hotel. Zij werden ondergebracht in een dependance van „Baulig", even eens in de Herestraat. Het restau rant „Indië" ging geheel verloren. LAMBARENE, 6-9. Het zieken huispersoneel van Lambarene wil dat Albert Schweitzer's ziekenhuis blyft bestaan als herinnering aan diens werk, zei een der dokters. Zij menen dat het werk moet wor den voortgezet. Het ziekenhuis moet wel worden gemoderniseerd, zonder overhaasting. Dr. Friedmann, die het ziekenhuis tijdelijk met dr. Walter Munz beheert, meent dat dit enorm veel geld zal kosten. Binnen een half jaar behoort de directie te weten wat er met het ziekenhuis gaat gebeuren, zei dr. Friedmann. De regering van Gabon zal zeker morele steun ge ven, maar „de andei-e helft hangt van de gaven van edelmoedige vrien den af". DEN HAAG, 6-9. De minister van verkeer en waterstaat ziet geen aan leiding om extra maatregelen bij de bouw van rijkswegen te nemen in verband met onbenutte bouwcapaci teit van de wegenbouwmaatschap pijen. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Tolman (C.H.U.). De minister motiveert zijn mening met een verwijzing naar de instelling van 'het Rijkswegenfonds (in het lo pende jaar wordt 50 procent meer voor de wegenbouw uitgegeven dan in het voorafgaande) en een verwij zing naar het jaarverslag van de Ne derlandse Vereniging van Wegen bouwers 1964/1965. Daarin wordt on der meer opgemerkt: „De Neder landse wegenbouwbedrijven zijn uit hun aard meestal bedrijven, die niet eenzijdig gespecialiseerd zijn. Er zijn zelfs bedrijven, die ook in onze sec tor werkzaam zijn, maar daarnaast nog grote activiteiten op ander ge bied verrichten. En dat zijn heus nog niet onze kleinste leden. De wegenbouwmaehines zijn niet zo all-round als de vroegere werk- Valse dollars aangeboden AMSTERDAM, 6-9. Bij een aantal winikels in de Amsterdamse binnen stad, een souvenirzaa'k en een foto zaak, zijn valse 20 U.S.A.-dollarbil jetten aangeboden door een Frans sprekende man. Hij kocht kleine ar tikelen al's Volendammer poppetjes en dergelijke en ontving Nederlands wisselgeld terug. Op de groene bil jetten staat aan de voorzijde de beeltenis van president Jackson en aan de achterzijde The White House of Washington. nemers vaak waren, die zij nu ver vangen. Wanneer een onderneming een all-round wegenbouwbedrijf wil blijven uitoefenen, zal zij een groot machinepark moeten bezitten om de zelfde verscheidenheid aan werken te kunnen blijven uitvoeren. Omdat echter voornamelijk pas na 1960 de sterke mechanisatie zich heeft inge zet, is het voor de verschillende on dernemers vrijwel ondoenlijk ge weest de markt af te tasten om uit te maken voor welke speciale lak van bedrijfsuitvoering zij het meest geschikt waren. Daarom kochten zij alle machines om all-round wegen bouwer te kunnen blijven. Het ge volg hiervan is geweest, dat de be zettingsgraad van vele machines te laag is gebleven. Suriname en de strijd in Kasjmier PARAMARIBO, 6-9. De Surinaam se statenleden Findlay, Hirasing en Sumter hebben een telegram ge zonden aan de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Hierin vragen zij, mede in ver band met de samenstelling van de bevolking van Suriname, medewer king om via de vertegenwoordiger in de Verenigde Naties „alles te doen wat mogelijk is om een einde te ma ken aan de broederstrijd tussen In dia en Pakistan". Naar het A.N.P. in Paramaribo uit politieke kringen verneemt, werd het telegram, mede met het oog op uit Brits Guyana ontvangen berich ten, gezonden. Volgens deze berich ten hebben Brits-Guyanezen van Mohammedaanse afkomst gedemon streerd voor de woning van de In diase hoge commissaris in George town. Dit is het wrak van de N.S.U. „Prinz" van de 26-jarlge Takeshi Okagaki, een Japanner, van wie vaststaat, dat hij Yutaka Kameda goed kende. Okagaki reed zich za terdagmiddag met zijn wagen le pletter tegen een pilaar van een spoorwegviaduct in Schaarbeek bij Brussel. De snelheidsmeter van de auto stond op 100 km. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's X Rechte ruggen worden slecht ontvangen in het land der X bochels. Zelfde weertype Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien en in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; weinig verandering in temperatuur. 8 sept. Zon op 6.03. onder 19.12. Maan op 18.55, onder 2.40. 9 sept. Zon op 6.04. onder 1.9.09. Maan op 19.14, onder 3.50. Volle maan: 12 sept. te 0.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 sept. 9 sept. 1.51 v.m. 2.36 v.m. 14.09 n.m. 14.51 n.m. DEN HAAG, 6-9. Vakantie-uitkeringen zyn een deel van het loon. Het is daarom redelijk, dat eventuele vakantie-uitkeringen bij sociale renten eveneens een onderdeel van die renten uitmaken. Dit was het antwoord op vragen, gesteld aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Deze vragen rezen in verband met verontwaardiging in organisa ties van bejaarden, die de advies-aanvrage van minister Veldkamp aan de S.E.R. inzake vakantie-uitkeringen by de A.O.W., de A.W.W. en aan trekkers van de interimvvet invaliditeitsrente, zien als een soort betutteling van paternale allure. De minister gaf als zyn in zicht by deze aanvraag te kennen, dat ook een vakantie-uitkering by A.O.W., A.W.W. enz. tot de totale, waardevaste uitkering zou moeten behoren. Van de zyde van het ministerie werd er met nadruk op gewezen, dat geen andere weg open staat. Een extra vakantie-uitkering van vier procent zou ofwel f 150 miljoen uit de algemene middelen vergen ofwel een premieverhoging der volksverzekeringen van 0,5 porccnt. Gezien noodzakelijker voorzieningen, die een beroep op de totale premielast zullen doen: de verzekeringen tegen zware genees kundige risico's en blijvende arbeidsongeschiktheid, kunnen dc alge mene middelen noch dc totale premielast met een vakantie-uitkering worden belast. Het is - zo werd gezegd - dus een misverstand te menen, dat welke vakantie-uitkering dan ook een „extraatje" zou zyn. Op de Ionen is aanvankelijk twee, later vier procent vakantie-uitkering gekomen als onderdeel van de „ruimte", die er in bepaalde jaren voor een algemene loonsverhoging was. Deze rcsevcring geldt dus alleen in een bepaald jaar als zij wordt ingevoerd ten laste van een totale loonsverhoging. Daarna is zy echter een verworvenheid. BROUWERSHAVEN 8 sept. 1.27 v.m. 13.55 n.m. 9 sept. 2.08 v.m. 14.34 n.m. Springtij: 13 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven een groot -deel van Europa is nog steeds een uitgestrekt en vlak lagedrukgebied aanwezig, waarin lokale regengebieden en buien voorkomen, die gekoppeld zijn aan kleine storingen. Een dergelijke storing bracht aan de Noordduitse 'kust plaatselijk omstreeks 40 milli meter regen in 12-24 uur tijds. In ons land viel op- het vliegveld Volkel gisteren 20 millimeter vegen. In de omgeving van Arnhem en in Twen te kwam de temperatuur niet hoger dan 13 graden, 'hetgeen ongeveer 7 graden beneden normaal is. In do afgelopen nacht daalde het kwik op sommige plaatsen 'in het binnenland tot omstreeks 4 graden. Te De Bilt werd een grasminimum van slechts 1 graad genoteerd. Een oceaanstoring die gisteren langs Ierland ging. trok vanmorgen over midden Frankrijk naar het oosten. Een volgende storing van de oceaan zal waarschijnlijk dezelfde baan volgen, maar vertoont geen grote activiteit. Boven Nederland blijft de tamelijk 'koude en onsta biele lucht ook morgen aanwezig, zo dat de kans op buien blijft bestaan en 'hel koele weer aanhoudt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1