Dr. Albert Schweitzer op negentigjarige leeftijd overleden Britse kruiser wilde haringvloot van de Nederlandse vissers verjagen BERAAD IN DE VEILIGHEIDSRAAD OVER KASJMIER Vreemd ongeval in zaak van koffermoord Drie kinderen bij brand omgekomen Grote schade in Oostenrijk en Italië zierikzeesche nieuwsbode! jMuuiulug 6 september 1965 122ste jaargang Nr. 19848 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-293Ö. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Schade door zaad cal op coiisumptiemosselen Winnaar van Nobelprijs voor <le vrede, arts en filosoof LAMBARËNE. 5-9. - Dr. Albert Schweitzer, de bekende arts en filo soof, is in de nacht van zaterdag op zondag op 90-jarige leeftijd over leden. 1IU overleed kalm in zUn oer woudziekenhuis in Lambarene (Ga bon). De begrafenis van de man die al In z(jn leven een legende werd, heeft zondagmiddag plaats gevonden. Schweitzer werd vorige week ern stig ziek als gevolg van grote ver moeidheid, zoals werd gezegd. Hij had zich de laatste weken erg inge spannen. Zaterdagochtend was hij bewusteloos en het werd duidelijk dat hij zou sterven. Gemeld werd dat hij nog slechts enkele uren te leven had. Zaterdagavond kwam hij enige ogenblikken weer bij bewustzijn. Voor de laatse maal werd voor hem muziek van Bach, die hij zo lief had, ten gehore gebracht. Hij herkende zijn omgeving en bracht moeilijk enige woorden uit. Op de kleine bin nenplaats van het huis waar hij over leed, verzamelde zich een honderdtal Afrikanen. Op zijn negentigste verjaardag ver klaarde Schweitzer nog, dat hij tot zijn laatste adem in Lambarene zou blijven. Hij is in het ziekenhuis ter aarde besteld, zoals hij altijd heeft gewild. Dr. Schweitzer is volgens een com muniqué van zijn opvolger, dr. Munz, overleden als gevolg van een storing in de bloedsomloop in de hersenen, die zich zaterdag 28 augustus plotse ling voordeed. Hierdoor werden de hersen-, hart- en ademhalingsfunc ties bemoeilijkt. Gedurende het groot ste deel van de week was de patiënt half bewusteloos, een toestand die langzaam verergerde. De zieke heeft niet geleden en hij is kalm heenge gaan, vredig en waardig, aldus het communiqué. Na het bekend worden van het overlijden begon een défilé van vrien den, voor het merendeel Afrikanen en lepra-lijders, langs de baar. De oude hoed die Schweitzer altijd droeg, was op zijn voeten gelegd. Twee grote kaarsen verlichtten het kleine vertrek. Buiten verdrong zich een grote menigte. Veel mensen stort ten tranen en een grote bloemen krans getuigde van de aanhankelijk heid van de bevolking van Lamba rene, waaraan hij zijn leven wijdde. V ieroog-vissen AMSTERDAM, 4-9. De won derlijkste vissen, die tot de collectie in de kleine zaal van het aquarium in Artis behoren acht men daar de vieroogvis- sen, bewoners van de kustwa teren en riviermondingen van midden-Afrika. Deze vissen, die reeds vele jaren op het verlanglijstje van de Amster damse dierentuin stonden, le ven aan de oppervlakte van het water en kunnen door een merkwaardige vorming van het oog tegelijk boven en on der water zien. Het oog wordt namelijk door een horizontale weefselsoom in tweeën ge deeld en als de vis zwemt valt deze zoom gelijk met de wa terlijn. De vis kan dus zowel boven als onder water gevaar lokaliseren. Voor zover bekend wordt het voedsel uitsluitend onder de waterspiegel gevon den. Uitzonderlijke figuur LONDEN, 5-9. Dr. Albert Schweit zer, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in het jaar 1952, behoorde tot het kleine groepje groten op aarde dat elke wereldse ambitie op gaf voor het verwezenlijken van- een geestelijk ideaal. Velen beschouwden hem als een moderne St. Franciscus of als een nieuw soort profeet. Op zijn minst zal niemand kunnen ont kennen, dat hij een man was die in zijn generatie geen gelijke had. Schweitzer was filosoof, theoloog, musicus van grote faam en een auto riteit waar het de muziek van Johan Sebastiaan Bach betrof. Hij offerde een briljante loopbaan op om als zen dingsarts in het hart van Afrika te gaan werken. Daar behandelde hij Bus met Britse toeristen verongelukt AOSTA, 4-9. Tussen Aosta en de Grote Sint Bernhard is zaterdag een autobus met 44 Britse toeristen in een vijftien meter diep ravijn ge raakt. Twee hunner werden- gedood en tien ernstig gewond. De overigen liepen lichte kwetsuren op. De Engelsen hadden hun vakantie in Italië doorgebracht. Zij waren in een Belgische bus op weg naar Oos tende, waar zij een vliegtuig naar huis zouden nemen. Verenigde Naties hebben 100 miljoen dollar nodig NEW YORK, 4-9. Secretaris-gene raal Oe Thant heeft de leden van de Verenigde Naties laten weten dat de volkerenorganisatie honderd miljoen dollar nodig heeft om haar finanoi- ele toestand gezond te maken. Hij 'dacht deze maand nog leningen te moeten afsluiten om de dagelijkse 'kosten te kunnen dekken. Oe Thant zei dit in een rapport dat hij de le den op de slotbijeenkomst van de. 19de algemene vergadering had toe gezegd'. lepralijders en andere zieken, terwijl hij het christelijk geloof predikte zo als hij het zag. Eerbied voor alles wat leeft Het hoofdthema van zijn levensbe schouwing was, zoals hij het noemde, de eerbied voor alles wat leeft. Zelfs kleine schepsels behandelde hij voor zichtig. Zo liet hij vruchtensap op de vloer druppelen omdat de mieren het zo graag lustten. In zijn oerwoudwo ning werd hij omringd door jonge dieren, tot pelikanen toe. Over zijn leerstelling, die hem ver maardheid bezorgde als pleitbezor ger voor de wereldvrede, schreef hij „Iedereen die eerbied voor het leven heeft wordt gedwongen zich onop houdelijk bezig te houden met het lot van zijn medemensen en zich als mens te geven aan de mens die hulp nodig heeft". Eerbetoon LAMBARENE, 5-9. - Terwijl in Lambarene honderden Afrikanen on der het traditionele rouwgezang van de Gabonese vrouwen langs de ma honiehouten kist met het stoffelijk overschot van dr. Schweitzer trok ken, betuigden in vele landen staats lieden en geestelijke leiders hun leed wezen over de dood van „de man van Lambarene". Onder hen die hun bewondering voor het werk en de persoon van de overledene uitspraken, bevonden zich de Westduitse Bondskanselier Er- hard, de Oostduitse staats- en partij leider Ulbricht, president Saragat van Italië, de minister van buiten landse zaken van de V.S. Dean Rusk, de ere-voorzitter van de Federatie van Franse protestanten Mare Boeg-- A ner, de r.k. aartsbisschop van Parijs, kardinaal Fel tin en de voormalige aartsbisschop van Canterbury, lord Fisher van Lambeth. DEN HAAG, 5-9. H.M. de konin gin heeft een telegram van deelne ming verzonden aan mevrouw Rhena Eckert, geboren Schweitzer, de doch ter van de zondagmorgen overleden dr. Albert Schweitzer, te Lambarene. DEN HAAG, 4-9. In de twaalf- mijls-zöne voor de kust van Schot land' bij Wlhitby, waar door de aan wezigheid van een enorme haring school een rijke visvangst as te beha len en waar dientengevolge behalve vele Britse schepen talrijke vissers vaartuigen van andere nationalitei ten de netten hebben uitgeworpen, heeft zich een incident voorgedaan tussen de Britse poMtiekruiser Hr. Ms. „Wattan" en de Nederlandse 'haringvloot. Slechts door tussen komst van de commandant van 'het hospitaalkerks dh ip „De Hoop" is voorkomen, dat de Nederlandse vloot van deze rijke visgrond werd ver jaagd. Pakistan en India tegen „staakt het vuren" NEW YORK. 4-9. De zes geko zen leden van de Veiligheidsraad, waaronder ook Nederland, hebben zaterdag voorgesteld dat de raad In dia en Pakistan verzoekt het vuren in Kasjmier te staken, hun troepen op eigen gebied terug te trekken en nauw samen te werken met de V.N.- waarnemers. De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, wordt in de resolutie verzocht binnen drie dagen de raad verslag uit te brengen over het al of niet inwilligen van dat ver zoek. Voordat men de eigenlijke kwes tie-Kasjmier aansneed, hadden de vertegenwoordigers van de Sowjet- Unie en Amerika anderhalf uur lang gediscussieerd over de vraag of de Amerikaanse voorzitter Goldberg wel bevoegd was de raad bijeen te roepen. De Indiër, Partharsarathi, die als waarnemer de vergadering bijwoon de, sprak uitvoerig over de Paki staanse infiltraties in het Indische deel van Kasjmier, die volgens hem een ingrijpen van India noodzakelijk BRUSSEL, 5-9. De Amsterdamse Ook hij sluit de mogelijkheid van koffermoord heeft de Belgische en Nederlandse politie dit weekeinde voor een nieuw raadsel geplaatst. De 26-jarige Japanner Pakesji Okagata, die zaterdagochtend door de politie verhoord was, kwam enige uren daarna op geheimzinnige manier in Brussel om het leven. In een stille stadswijk achter het noordstation werd hij dood in zijn vernielde wagen aangetroffen, waar mee hij tegen een der pijlers van een spoorbrug was opgereden. Ver moed wordt dat hij dit opzettelijk heeft gedaan en daarmee zelfmoord heeft gepleegd. Of en in hoeverre Okagata bij de koffermoord betrok ken is, kon zondag niet worden vast gesteld. Na zijn verhoor was hij za terdag weer vrijgelaten. AMSTERDAM, 5-9. Het geheim zinnige auto-ongeluk in Brussel, be tekent. dat de recherche van het bu reau Leidseplein te Amsterdam een belangrijke bron van gegevens voor haar onderzoek naar de koffermoord minder heeft. Hoofdinspecteur Vrij burg verklaarde zondagavond: „Wij missen nu een potentiële getuige". zelfmoord niet uit. Persoonlijke relatie van Kemeda Okagata, een van de zeer weinige persoonlijke relaties van Kameda in Brussel, was reeds eerder door de Brusselse politie verhoord in ver band met de koffermoord. De twee Amsterdamse politiefunctionarissen die in de Belgische hoofdstad een on derzoek instellen, hadden de Japan ner verzocht zaterdagochtend naar de flat van Kameda in de Rue Er nestine te komen met zijn auto om deze wagen aan de concierge van het flatgebouw te laten zien ter her kenning en tevens om een aantal vi'agen te beantwoorden. De Japan ner deelde mede dat hij niet komen kon omdat zijn auto defect was; de accu was leeg. In de middag reed hij met een snelheid van ongeveer 120 km tegen de pilaar van een via duct. Vanuit Brussel werd de politie in Amsterdam medegedeeld, dat de Japanner tijdens een uitwijkpoging, hij wilde een auto passeren, zonder aanwijsbare oorzaak tegen de pilaar was gereden. hadden gemaakt. Pakistan had de bestandsovereenkomst geschonden en diende tot de orde te worden ge roepen. De Pakistaanse afgevaardigde Syed Amjad Ali, ook als waarnemer ter vergadering aanwezig, noemde de Indische beweringen verzinsels. Hij behield zich het recht voor om, bij gebrek aan instructies van zijn regering, het Pakistaanse standpunt later uiteen te zetten. Volgens de Indiase vertegenwoor diger kon er van een bestand geen sprake zijn tenzij de raad Pakistan als agressor brandmerkt en dit land gelast zijn troepen terug te trekken. De Pakistaan noemde het een ern- LEEUWARDEN, 4-9. Een felle uitslaande brand in een woonhuis aan de Ee-buurt te Leeuwarden heeft vrijdagavond aan drie kinde ren het leven gekost. Slechts cén van de vier kinderen van de weduwe Kwast, die het huis bewoonde, de 7-jarige Romkje, kon door ontwo nen den worden gered. Het vuur zou zijn ontstaan door dat een van de omgekomen kinderen mét lucifers speelde. De moeder was op het moment van de brand niet thuis. De weduwe Kwast bewoont een huis op de eerste etage, waar onder een pakhuis is gevestigd. Om streeks acht uur had mevrouw Kwast de woning verlaten om nög enkele bezoeken af te leggen. Zij verkeerde in de veronderstelling dat haar vier kinderen rustig sliepen. Later schijnt de achtjarige Cathari- nus Johannes wakker te zijn gewor den en een doosje lucifers te hebben gepakt, waarmee hij volgens zijn geredde zusje de brand zou hebben aangestoken. De Poolse communistische leider Wladyslaw Gomoelka, heeft zondag in. een toespraak ter gelegenheid van het oogstfeest in Warschau gezegd dat de oogst in Polen 'dit jaar beter is dan voorgaande jaren. stig verzuim dat de raad had nage laten een volksstemming in Kasj mier te eisen. De bijeenkomst werd hierna ver daagd tot woensdagavond. KARATSJI, 5-9. Pakistaanse strijdkrachten hebben zondag de zwaar verdedigde Indische stelling Jaurian in Kasjmier veroverd, zo meldt de Pakistaanse radio. Aan de strijd werd ook deelgenomen door strijdkrachten van Azad („Vrij") Kasjmier. De opperbevelhebber van het Pa kistaanse leger, generaal Moesa, zond zijn troepen gelukwensen en noemde de val van Jaurian een zwa re slag voor de Indiërs, „die op de vlucht zijn en wier nederlaag zeker is". Een Pakistaanse woordvoerder zei dat de Indiërs zware verliezen hadden geleden. Jaurian ligt slechts 25 km van Jammu, de winterhoofdstad van In disch Kasjmier, en ongeveer 10 km van de rivier de Tawi die de Paki staanse strijdkrachten zaterdag over staken. Zevenentwintig mensen zij» om het leven 'gekomen toen de bus, waarin zij zaten, op een 'bergweg op rond 160 'km. ten noordoosten van Dj ammo e in Kas jander van een steile helling naar 'beneden stortte. De „Watton" had een vissersboot uit Katwijk aangehouden om de net ten te controlen op de maaswijdte en daarbij geconstateerd, dat de mazen te 'klein waren. De Katwij'ker viste met netten met een maaswij'dte lot 50 millimeter,■•hetgeen, naar het A, N.P. van 'het ministerie van land bouw en visserij in Den Haag ver neemt, onder de internationale vis- serijconventie is toegestaan, maar volgens de commandant van de Brit se po'Iitielkruiser niiet is toegestaan binnen de Britse twaalfmijlszöne. Deze commandant 'beval daarom de Katwij'ker en tevens alle Nederland se vissersschepen, die zich binnen de zone bevonden, om met netten met een grotere maaswijdte te gaan vissen of de twaalfmijlszöne te ver laten. Nu zij er volgens de interna tionale visserijconventie alleen net ten met een maaswijdte tot 50 milli meter, die voor de rondvisserij en voor de 'haringvangst dienen en net ten met een maaswijdte vanaf 75 millimeter, daartussen is niets. De Nederlandse vissers hadden dus de keus tussen weggaan of vissen met te wijde netten, waar de haring dooi de mazen zou zwemmen. Comman dant Rog van „De Hoop" kwam tus senbeide, waarvoor hij grote waar dering heeft geoogst 'bij de Neder landse visserij-autoriteiten: 'hij wees de Britse commandant erop, dat geen enkele Nederlandse visser iets af wist van een regeling, die het zou verbieden te vissen met netten met een maaswijdte van 50 millimeter of kleiner. De Britse commandant trok daarop zijn bevel in en maakte zijn verontschuldigingen. Opheffing veerdienst Sluishaven—Dintelsas op 25 september a.s. In verband met 'het geringe ver voersaanbod wordt de veerdienst van 'de Reederij N.V. Van der Sohuyt -v. d. Boom-Stanfries Shiishaven- Dintelsas op zaterdag 25 september a.s. opgeheven. Na de opening van de Grevelin- genidam maakt het verkeer van en naar Noord-Brabant gebruik van het veer Zijpe-Anna Jacaba Polder, zodat er op 'het veer SMdhaven-Dim- telsas bijna geen vervoer meer is. De laatste dienst is op 25 septem ber. Noodweer kostte vele mensenlevens ROME, 5-9. Het noodweer dat de afgelopen dagen Italië en Oosten rijk heeft getroffen, heeft volgens neg niet volledige gegevens in Ita lië aan zestig en in Oostenryk aan dertien mensen het leven gekost. Hoewel het ergste voorbij schijnt te zijn is het verkeer tussen de twee landen nog ontwricht. In Oostenrijk - in het bijzonder in de provincies Karintihie en Oost-Tirol - werkten zondag nog duizenden militairen, brandweerlieden en vrijwilligers om mensen te redden en de schade te herstellen. Alle hefsch2-oefvlieg)ui- gen waarover het land beschikt, wa ren in actie. De grote autoweg tussen Florence AMSTERDAM. Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis is een vrouwelijke afgevaardigde moeder geworden. Geen wonder, dat hel echtpaar Van Someren-Downer na de geboorte van Bart Jeroen is over stelpt met geschenken, waarbij zelfs het boek „Bartje" niet ontbrak. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wij vinden niemand ver standig dan hen, die het met ons eens zijn. en Rome die enige dagen niet kon worden gebruikt, werd zondag weer opengesteld. Het treinverkeer tussen de twee steden was echter nog ge stremd. In totaal zijn in Italië meer dan 2.500 huizen verwoest of be schadigd. De weg over de Brennerpas was zondag weer open, doch het verkeer naar het zuiden kon niet verder dan Bolzano, doordat de verbinding tus sen deze Noorditaliaanse stad en Merano nog verbroken was. Het spoorwegverkeer via de Brenner was mogelijk tot Brixen. Internationale treinen naar het zuiden liepen zon dag echter nog niet verder dan Inns bruck. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mast. Weinig wind. Aanhoudend koel weer. 7 sept. Zon op 6.01, onder 19.14. Maan op 18.31, onder 1.33. Volle maan: 11 sept. te 0.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 sept. 0.47 v.m. 13.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 sept. 0.28 v.m. 13.05 n.m. Springtij: 13 sept. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een boven de Noordzee aan wezig gebied van lage luchtdruk is tijdens het weekeinde geleidelijk op gevuld. Daardoor is in Nederland de wind zwak 'geworden en handhaafde zich hier de enigszins onstabiele po laire lucht, die zaterdag werd aan gevoerd. Het weer 'heeft dientenge volge een onvast 'karakter. Plaatse lijk ontstaan buien, die een enkele maal van onweer vergezeld gaan. Ook morgen zal dit 'het geval zijn. De situatie in onze omgeving ver andert namelijk niet veel. Een ten westen van de Britse eilanden aan wezige depressie trekt naar het zuidoosten en wordt morgen boven west Frankrijk verwacht. Ze za'l het weer in Nederland dan ook nauwe lijks 'beïnvloeden. De luchtdrukver- schillen blijven hier klein en het rustige weer met plaatselijke buien houdt aan. DJAKARTA. Verscheidene dui zenden jongelui hebben vandaag bij de Indische ambassade in Djakarta geprotesteerd tegen „de Indische agressie in Kasjmier". Zij gingen vervolgens naar de Amerikaanse ambassade om hun misnoegen over .,de agressie in Vietnam" te kennen te geven. Radio San Isidore, een radiosta tion in de Dominicaanse republiek dat onder toezicht staal van de rechtse generaal Ellas Wessin y Wessin, heeft zondagavond gezegd dat dc Dominicaanse republiek be dreigd wordt door het communisme.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1