allessL kan met vssd^mm velpon KASTEEL TE HUUR VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Nieuwe Centrale Werkplaats Zierikzee: een imposant gebouw Indonesië en Singapore ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 september 1965 Nr. 19847 Twaalfde eeuwse koorkap gerestaureerd UTRECHT, 2-9. Enige tijd gele den is in Zweden de restauratie vol tooid van de twaalfde eeuwse koor kap uit Dokkum, die deel uitmaakt van de verzameling van het aarts bisschoppelijk museum in Utrecht. De koorkap is thans permanent in het museum te bezichtigen. Dit stuk is niet alleen van groot belang om dat er in Europa slechts weinig vroege weefsels bewaard zijn geble ven, maar ook omdat dit kerkelijk gewaad zijn oorspronkelijke twaalf de eeuwse vorm heeft behouden. De restauratie is in het atelier van het Historisch Museum te Stock holm geschied, daar men in Zweden op het gebied van de textielrestau- ratie in hoge mate gespecialiseerd is. Een medewerkster van het Cen traal laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en we tenschap te Amsterdam, mejuffrouw Netty Veltkamp, heeft de restaura tie, die ongeveer vier maanden ge duurd heeft, gedeeltelijk bijgewoond om in de toekomst dergelijke res tauraties in Nederland te kunnen uitvoeren. Het „Riksantikvarieambetet" te Stockholm heeft de zijde van de koorkap met grote omzichtigheid ge wassen en daarna tot het kleinste vezeltje op een nieuwe voering vast gezet. Russische archeologie naar Haags museum DEN HAAG, 2-9. Op initiatief van het Haags gemeentemuseum worden plannen uitgewerkt om voor het eerst een 'grote expositie Russische archeologie in 'het westen te houden. Ze geeft een 'beeld wan het ontstaan van de mensiheid en haar ontwikke ling in kunst en cultuur tot aan de middeleeuwen. De tentoonstelling zal volgend jaar in ihet Haagse museum worden gehouden waarschijnlijk in de periode van april tot en met juni. De expositie, waarover nog wordt onderhandeld, komt tot stand in sa menwerking met de Russische Aka- demie van Wetenschappen van de Sowjet Unie, kleintjes uiti ket biti/vei uitm Ingezonden mededeling DEN HAAG. De staatssecretaris van financiën heeft de boerenhulp- verlemngsdiensten een prettige ver rassing bezorgd. De belastinginspec teurs zullen, in afwachting van de nieuwe wet op de vermogensbelas ting, de aanslagen van deze diensten in de vermogensbelasting voors hands kunnen laten rusten. WILNIS. De 77-jarige heer A. H. Okkerman uit Kamerik is om het leven gekomen op de Provinciale weg in Maerik toen hij bij het naar links afslaan een tegemoetkomende auto geen voorrang gaf. De bestuur der van de andere auto kwam met de schrik vrij, SCHIPHOL. Met de verkoop van drie F 27 Friendships aan Australi sche luchtvaartmaatschappijen heeft de Fokker fabriek vandaag de mijl paal van 200 verkochte Friendships gepasseerd. Het totaal staat hierme de op 201 toestellen. Samen met de Amerikaanse licentiehouder Fair- child, die 139 bestellingen heeft ge hoekt, zijn thans 340 F 27 vliegtui gen verkocht. DEN HAAG. Bij de afdeling open luchtrecreatie van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk zijn sinds kort drie consu lenten voor de openluchtrecreatie in dienst, die op 1 september hun werk zaamheden als zodanig beginnen. GRONINGEN. In de keuken van een cafetaria, in de Brugstraat te Groningen, 'heeft zich een hevige ex plosie voorgedaan, waarbij drie per sonen min of meer ernstige brand wonden opliepen en door de G.G.D. naar het academisch ziekenhuis moesten worden overgebracht. In de keuken werd' grote ravage aange richt. HAARLEM. Drie personen zijn aangehouden i.v.m. een inbraak in het poffertjeskraam op het Hout plein in Haarlem. In de nacht van maandag op dinsdag is daar een be drag van f 20.000 gestolen, het geld is tot dusver niet terecht. AMSTERDAM. De grote plaatse lijke spaarbanken melden allen over augustus bevredigende tot zeer goede spaarresultaten. Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam wordt zelfs gesproken van een opvallend zon nig spaarklimaat. Bij deze bank is een spaaroverschot geboekt van f 6,3 miljoen, een 'hoger bedrag dan ooit in augustus kon worden be reikt. DEN HAAG. Naar de voorlich tingsdienst van de Europese gemeen schappen meldt zijn kleine zendin gen en reisbagage1binnen de Europe se gemeenschap voortaan vrijgesteld van invoerrechten als de waarde er van de 60 'dollar niet te boven gaat. Overeenkomstig een aanbeveling van de E.E.G.-commissie is bepaald dat deze kleine zendingen geen han delskarakter mogen hebben. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG LANDBOUW EN VEETEELT Subsidie hokkenbouw voor pluimvee op gemengde bedrijven DEN HAAG, 2-9. Het dagelijks bestuur van het landbouwschap zal bij het bestuur van het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de 'landbouw een voorstel aanhangig maken voor een regeling om te be vorderen dat de legpluimveehoude- rij zich meer gaat concentreren op gemengde (bedrijven in eenheden van 1000 a 2500 dieren. Gedurende drie maandeixzou. de mogelijkheid moe ten worden opengesteld, subsidie aan te vragen op hokkenbouw, zo meent het dagelijks bestuur. Alle leden van 'het dagelijks be stuur hebben ook zitting in het be stuur van 'het fonds. 9e gewone 'bestuursleden van het landbouwschap is inmiddels met het plan akkoord gegaan. Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: ds. J. H. H. Jansen uit Eindhoven. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Lam (Bed. H. Doop), 7 uur idem. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonne veld. Serooskerke: 9.30 uur ds. Zon neveld. Burgh: 10 uur ds. Don (Bed. H. A.), 2.30 uur idem (Afscheid). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 7 uur ds. Keiling uit Drei- schor-Noordgouwe. Noordwelle: 7 uur ds. F. C. M. Roodenburg uit El- kerzee-Scharendijke. Scharend\jke: 10 uur ds. Roodenburg (Bed. H. Doop). Brouwershaven; 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. L. M. Verseput uit Kerkdriel. Noordgouwe: 11 uur ds. KelLing. Dreischor: 9.30 uur ds. Keiling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. P. Ko- lijn uit Scherpenisse. Bruinisse: 10 uur ds. Jagersma (Bed. H. Doop), 5 uur idem. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur kand. H. Mudde uit Utrecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. J. C. van Egmond uit 's Gravenzande. Haam stede: 10 en 5 uur dr. J. H. Becker Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM D. 100.113.65 uit Nieuwerkerk. Renesse: geen dienst. Scharend\jke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Hoogsteen. Nieuwerkerk: 9 uur ds. J. H. Nawijn uit Zierikzee, 5 uur ds. H. Scholing uit Scharendijke. Oosterland: 10 en 3 uur ds. J. H. Nawijn uit Zierikzee. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Hee- ten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst, Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. G. Bij kerk uit Oud Beijerland. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. G. Bij kerk uit Oud Beijerland. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur ds. Wisse, Elspeet. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur leesdienst Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland; 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Maandag 6 september, half 8 ds. B. Toes uit Kinderdijk (Voor de Spaanse Evangelische Zending). Bruinisse: 9.30, 2 en 6 uur ds. B. Toes uit Kinderdijk. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmelsdijk: 10.30 uur ds. L. van Os uit Maassluis. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 7.30, 9.00, 10.30 en 20.00 uur. Op liet industrieterrein aan de Havenstraat ZIERIKZEE, 3-9. Zoals wü in ons nummer van gisteren (donder dag) at meldden zal de centrale werk plaats binnenkort verhuizen naar een nieuw gebouw aan de Haven straat op het industrieterrein. Met de heer J. Pompcr, directeur van de werkplaats, maakten w\j een rond gang door het nieuwe gebouw, waar momenteel druk wordt gewerkt om alles binnen twee maanden gereed te hebben. De totale oppervlakte van de nieuwe werkplaats is 1500 m-, waarin de twee werkhallen (machi ne en montagehal) een belangrijk aandeel hebben (beide hebben een oppervlakte van 300 m~). De machinehal is belegd met een duralite-vloer, waarvan ijzer- en houtslijpsel gemakkelijk kunnen worden verwijderd. In deze machi nehal bestaat de mogelijkheid tot lassen, terwijl er verder de machi nerie van de werkplaats 'in onder wordt gebracht, zoals draaibank, freesbank, schaafbank, boormachi nes, radiaaliboren etc. De centrale werkplaats bezit machines voor een waarde van f 100.000,-. In de ma chinehal (met als dakbedekking Du- risol-da'kplaten) is veel .met glas ge werkt. Aan de voorzijde 'bevinden zich grote ramen, terwijl aan de ach terzijde ihoge kleine ramen voor de lichtval zorgen. Montagehal Tussen machine- en montagehal bevinden zich de garderobe en de kantoren voor de werkmeesters. De ze kunnen vanuit hun kantoor bei de hallen overzien. In de garderobe worden kastjes aangebracht waarin elke werknemer zijn 'kleding kan on derbrengen. De vrachtwagens voor het magazijn van de werkplaats worden gelost in de overdekte laad ruimte. Interessant is voorts dat zadh onder 'het 'gelhele 'gebouw een 80 cm hoge „ikruiipvloer" bevindt. Hierin worden de verschillende leidingen ondergebracht. De montagehal, die wat betreft de opzet, gelijk is aan de machinehall, is belegd met z.g. ,,'kop- schotel" Ohout), hetgeen het geheel minder kil maakt. Ook in de monta gehal zijn grote ramen en aan de achterzijde 'hoge 'kleine ruiten die zorgdragen voor voldoende lichtval. Bezijden deze montagehal bevindt zich, iets lager gelegen, de ruimte voor de centrale verwarming. Twee hogedruk-compressoren van elk ze ven atmosfeer zorgen voor de aan drijving van enkele machines. De werkplaats bezit n.l. enkele machi nes welke door middel van lucht druk in werking worden gesteld. Vleugel voor personeel De vleuigel voor het personeel, waar ook de hoofdingang ligt, be vat de portiersloge, vertrekken voor de administratie, dokterskamer, di recteurskamer en een ruime cantine. De teak-houten portiersloge domi neert in de ruime, met mozaiefkvloer belegde hal tegenover de hoofdin gang. In deze hal bevinden zich ver der nog de toiletten en wasgelegen heid. Eén toilet is zo gebouwd dat er een 'invalidewagen in kan wonden gereden. De wasgelegenheid bestaat uit roestvrij stalen „wastroggen" met ieder acht kranen. Vorder werden er Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG. In de middaguren een rechtstreekse reportage van het Aalsmeerse bloemencorso en dr. van Egeraat, die ons meeneemt naar de Franse Provence. Rond vijf uur ko men onze sportliefhebbers aan bod want dan wordt een rechtstreekse reportage uitgezonden van de we reldkampioenschappen wielrennen te San Sebastian (Spanjei. Door deze uitzending zal het kinderprogramma naar alle waarschijnlijkheid later beginnen dan normaal, maar Klaas Vaak (die om zeven uur op de beeld buis verschijnt) maakt veel goed. Na de bedaarde Klaas gaan we, in een aflevering van de filmserie „Raiv- hide", tiaar het beslist minder be daarde „Wilde Westen". Hoofdrol speler Gil Favor raakt in conflict met een grondeigenaar die geen wa ter wil geven voor de dorstige kud de. Eerlijkheid overwint altijd, voor al in films, zodat het allemaal wel ten gunste van de stoere cowboy zal aflopen. Na het journaal en „Ach ter het Nieuws" komt Simon Car- miggelt voor het voetlicht met één van zijn „kronkels", kleine beleve nissen uit het leven van alledag. Dit verhaal heet „De laatste ochtend". Deze avond als hoofdschotel een herhaling van de Rudi Carell-shoxo van 12 maart. U zult zich deze goed geslaagde show ongetwijfeld nog wel kunnen herinneren. Het decor was een Amsterdamse gracht en met name Conny Stuart (als com- mercïéel denkende Amsterdamse vervulde een opvallende rol met de verkoop van „antieke" theepotjes. ZONDAG. In de ochtenduren een rechtstreekse uitzending van de hoogmis vanuit de Bussemse tele visiestudio. Het middagprogramma is alsvolgt ingedeeld: allereerst een twee uur durende reportage van het concours hyppique om de grote prijs van Rotterdam en daarna het we reldkampioenschap wielrennen op de weg (professionals) te Barcelona. In de avonduren het vertrouwde pro gramma met als vaste onderdelen Kentucky Jones, Kenmerk en het sportjournaal. Het avondprogramma wordt muzikaal ingezet. In een „Flitsen" uit het buitenland LAMBARENE. Dr. Albert Schweitzes herstelt zich van de uit putting die het gevolg was van zijn vele werkzaamheden in de afgelopen tijd. Eerder was gezegd dat Schweitzers toestand reden tot grote ongerust heid gaf. SYDNEY. De douane in Sydney heeft op het Nederlandse vracht schip Straat Lombok (5224 ion) 772 transistorradio's in beslag genomen, vier dagen nadat heroïne en opium ter waarde van 160.000 gulden aan boord was aangetroffen. BONN. Het Weslduitse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de aanleg van een kanaal, dat een verbinding zal vormen tussen de noordkusl en de industriegebieden aan de Rijn en de Roer. BRUSSEL. In Antwerpen wordt gewerkt aan plannen voor de bouw van een oliestijger, waaraan twee tankers van 100.000 ton tegelijker tijd kunnen worden gelost, aldus is in Antwerpse havenkringen medege deeld. MOSKOU. De Russische kunst manen Kosmos-5 en Kosmos-17, die respectievelijk op 28 mei 1962 en 22 mei 1S63 werden gelanceerd, hebben de Russische geleerden waardevol le gegevens verstrekt over de gevol gen op grote hoogte van de Ame rikaanse atoombomexplosie van 9 juli 1962. Dit is eerst woensdag ont huld in een bulletin van de Russi sche academie van wetenschappen. PEKING. De Pantsjen Lama krijgt de kans opnieuw te beginnen nu Tibet een autonome provincie van China is geworden. Dit heeft de Chinese vice-premier, Hsieh Foe Tsji gezegd in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, waar het nieuwe volkscon gres voor de eerste maal bijeen kwam. SYDNEY. Een journalist uit na tionalistisch China heeft een week geleden in een psychiatrische inrich ting in Sydney een landgenoot aan- DJAKARTA, 2-9. Indonesië zal Singapore niet erkennen zolang de Britse militaire bases daar worden gehandhaafd, zo heeft de Indone sische minister van buitenlandse za ken, dr Soobramd'io. woensdagavond in Djakarta voor de pers gezegd. En zolang Indonesië Singapore niet heeft erkend zullen de economische en handelsbetrekkingen met Singa pore niet weer worden aangeknoopt, zei hij. SI'OIM Neg gelegenheid tot afleggen van H.L.O.-proeven Voor degenen die in juli niet in de gelegenheid waren de H.L.O.- proeven af te leggen geeft het comité voor Schouwen-Duiveland een nieu we mogelijkheid op vrijdag 10 sep tember en op maandag 13 septem ber van half zeven tot half acht op het sportpark „Bannink" te Zierik zee. Bovendien kan op elk geschikt moment de zwemproef worden ge daan in het zwembad ..De Val". IJMUIDEN. Een ongeval bij de papierfabriek van Gelder en Zonen te Velder heeft het leven gekost van de 64-jarige isoleerder M. wagomans uit IJ muiden. Ingezonden mededeling VeeXUess BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! KJi.O.-uitzending zingen Wilmagetroffen, die daar achttien jaar Driessen, Wim Koopman, Gé Gene- mans en Carla Remy hoogtepunten uit de operette Rosemarie van Ru- dolf Friml. Een vermaard lied uit deze operette, die Canada als achter grond heeft, is „Indian Love Call". Na de muziek het toneel. Een afle vering uit de serie „Vrouwenlevens" Ditmaal een eenakter van Carlo Ter- ron die „Eva, het woordheet. Het is Elise Hoomans die in deze mono loog de rol van Eva vervult. De avond wordt besloten met een optre den van het Kunstmaandorkest. BOXMEER. Een Nederlandse on derneming op 'het gebied van de pluim veefokkerij, Euribriid n.v. te Bosmeer, 'heeft eer. twaalftal plu'im- veepioniers uit Nigeria, Togo. Gha na, Rhodesia, Zambia, Irak en Iran uitgenodigd' voor een pluimveeteoh- niisdhe cursus op haar fokbedrijven. heeft doorgebracht en niemand weet waarom en om welke reden de For- mosaan daar werd opgenomen. DJAKARTA. Een half miljoen jongeren staan klaar om in Zuid- Vietnam tegen de Amerikanen te gaan vechten, zegt een resolutie van de Mohammedaanse splinterpartij „Pertoe", waarvan zij lid zouden zijn. NEW YORK. Het eerste optreden van Sjoukje Dijkstra op Broadway is een groot succes geworden. Tij dens de première van de revue „Hol- liday on ice", die voor enkele weken in Madison Square Garden zal gaan, volgde de ene ovatie op de andere. Ongeveer 10.000 toeschouwers zagen de Nederlandse Olympische kampi oene een perfecte uitvoering geven van haar solo op muziek van Offen bach. Ijooflwill 'SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Weekeinde ARTSEN DIENSTEN ZIERIKZEE Dokter W. Bontkes, tel. (01110) 22 80. MIDDENSCIIOUWEN Dokter G. v. d. Waarden, tel. (01112) 4 80. OOSTERLAND EN BRUINISSE Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 2 80. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 3 10. Ingezonden mededeling FEUILLETON drie douches 'gebouwd. Heteluc'htm- stallaties vervangen bier de hand doeken. In de personeelsvleugel van het 'gebouw bevindt zich ook de can tine, d'ie bijzonder ruim is. Dit is ook het igeval met 'de erachter 'gele gen ikeuiken. Het ligt in de bedoeling dat er in de middagpauze soep ge reserveerd wordt, terwijl ook warme maaltijden kunnen wol-den verstrekt ten behoeve van die werknemers voor wie bet bezwaarlijk is om deze tbuis te gebruiken. In 'de personeels vleugel bevinden zich verder nog de administratieruimte (met archief) de directeurskamer en de dokters kamer (met kleedruimte). Hier wor den ook hulpmiddelen voor revali datie in ondergebracht. Hefbrug Bij de nieuwe werkplaats komt een drie tons hefbrug, waar au to's kunnen worden ootroest. Inte ressant is voorts dat de tuinopper- Vla'kte even groot is als die van het geihcle gebouw. Een brede invalsweg met ruime parkeergelegenheid voert naar de werkplaats waar zo'n 120 werknemers een plaats kunnen vin den. Ilct spreekt vanzelf dat men bij zonder trots is op dit nieuwe gebouw, waar gehandicapten in een prettige omgeving kunnen werken. Niemand zal het dan ook spijten als over twee maanden de oude gebouwen verla ten worden en de nieuwe werkplaats, gebouwd door de fa. Schot Kloo- tc naar een ontwerp van de architec ten Wesscloo en van Voorst te Naardcn, officieel „in bedrijf" wordt gesteld. „Ik hoop gaarne dat mijn kasteel tje naar uw genoegen zal zijn. Het spfjt me, dat op de avond van uw komst niemand aanwezig was om u te verwelkomen. Mijn sekretari's, de beer Biermans, 'had i'k opgedragen u allen op gepaste wijze te ontvangen. Dat is niet geschied en waarom dit door hem verzuimd is, kan ik op dit ogenblik nog niet bevroeden. Ik moet u daarom mijn verontschuldigingen aanbieden voor déze regie-fout. I'k hoop, dat u allen deze excuses wel zult willen aanvaarden". Hij wachtte even en 'keek opnieuw de kring rond. Toen er niemand van plan scheen te reageren, vervolgde hij, op meer rustige toon: „U allen bent dn het 'bezit van een gezegelde en 'getekende 'kwitantie voor betaal de huurpenningen. Enkele hëb ik gezien en ik ben ervan overtuigd, dat ook de ander-en in 'het bezit zijn van zo'n document. Er is ovenwei een nare situatie ontstaan. Zoals 'ik u al zei, was bet vervelend, dat mijn se kretaris op de 'avond van uw komst geen acte de présente gaf. De kwes tie is namelijk, dat mijn sekretaris plotseling 'in het niet is verdwenen. Hij is ook niet bij zijn familie. Ik ken de heer Biermans al enige ja ren, want bij is al geruime tijd bij mij in dienst en ik 'heb vooralsnog geen enkele reden om aan te nemen, dat hier kwa'de trouw ter sprake ge bracht moet worden. Alleen kan i'k er op dit ogenblik geen verklaring voor .geven. Hoewel ik niet aanneem door G. DEUTEKOM dat een of meerderen uwer hierover inlichtingen zal kunnen geven, leek 'het mij todh wenselijk u van het een en ander op de hoogte te stellen. Misschien 'kan iemand mij een aan wijzing geven, die kan leiden tot verklaring van het raadselachtig verdwijnen van de heer Biermans". Weer was het stil. De anderen ke ken elkaar nietszeggend aan. Nee, niemand kon -er blijkbaar een ver klaring voor geven. Alleen Bert Tooghuis stond op en vroeg: „Kan meneer de baron ons ook zeggen, of uw sekretaris vertrokken is met 'het geld?" De baron haalde zijn schouders op. „ïïk 'kan niets met zekerheid zeggen. Wat u misschien 'denkt, meneer, kan ik beslist niet aanvaarden. Ik heb een onbeperkt ver-trouwen in de heer Biermans. Bovendien, het to taalbedrag aan 'huurpenningen, dat mijn sekretaris heeft ontvangen, is werkelijk niet de moeite waard. Wie is er zo dwaas om als volwassen man er met drieduizend gulden vandoor te gaan?" „Er zijn anders zat dagen in een jaar, 'dat ik ze niet in (mijn zak heb", merkte de schrijver Lode nuchter op. Er klonk gelach. Maar Van Aken antwoordde rustig: „I'k vrees, dat niemand onzer bierever opheldering kan verschaffen, meneer de baren". „Ik heb er ook niet op gerekend, maar ja, je probeert alles. Dames en heren, beschouwt u deze vraag als-* tublieft als niet gedaan. En maakt u zich verder 'hierover geen zorgen. Ik hoop, dat u bier genoeglijke da gen zult doorbrengen en dat mijn kasteel beantwoordt aan de gestelde verwachtingen". „Mag ik misschien een vraag stel len, meneer de baron", vroeg Schalk wijk nadenkend. „Misschien is hij wat vrijpostig, maar als ik hem ge steld heb, zult u misschien begrij pen, waarom ïk het vraag". „Gaat uw gang, meneer, eh. „Schalkwijk is mijn naam. Waar om verhuurt u deze zomer uw kas teel, meneer de baron?" De aangesprokene begon te glim lachen. Hij schraapte zijn keel en begon: „Die vraag 'had ik kunnen verwachten. Wel, het antwoord is heel eenvoudig: omdat dit noodza kelijk was. Velen uwer zullen mis schien wel opzien tegen een kasteel heer. En denken, dat ik verschrik kelijk rijk ben. Maar in deze moder ne tijd is het haast niet wel moge lijk dergelijke grote en kostbare ge bouwen plus bijbehorende landerij en en 'gronden in stand te houden. Het onderhoud, de belastingen niet te vergeten en alle andere lasten vorderen tezamen een kapitaal. En dat 'geld moet er 'komen. Om mijn budget, mijn inkomen wat te ver groten, 'besloot i'k dit jaar. in over leg met mijn sekretaris, gedurende adht weken mijn kasteel te verhu ren. Vandaar de advertenties. Van daar, dat u nu hier bent. En na u zullen er anderen komen. Tenmin ste, dat neem 'ik aan. Mijn sekretaris beeft verder alles geregeld en i'k heb nog geen gelegenheid gehad de lijst van 'huurders te bezien. In het kort komt 'het dus hier op neer; dames en 'heren, en daar kom ik gerust voor uit: ik 'heb geld nodig, u hebt 'het mij verschaft. Dank u wel". Hij boog ladhend en de anderen lachten van de weeromstuit mee. (Wordt vervolgd»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7