Verloofde paar brengt bezoek aan provinciale hoofdsteden Noodweer teistert Italië en Oostenrijk Hakenkruisen in Brussel VERTRAGING BIJ LEGGEN GASBUIS WESTERSCHELDE Meer auto voor uw geld Taunus Transit T.T. 1250 f 6480,- Strijd in Kasjmier iets minder hevig Kofferlijk is in Tokio geïdentificeerd Stijgend dodental Italië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 september 1965 122ste jaargang Nr. 19817 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-22SS, na 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: Bezwaarschrift tegen facet streekplan waterwinning Prinses Beatrix en Claus von Amsberg 10 september in Zeeland ZWOLLE, 2-9. Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Ams- terg zullen donderdag 9 september een bezoek aan Zwolle brengen. Na een ontvangst in het provinciehuis zal het paar een korte rijtoer door de provinciale hoofdstad maken. Het is de bedoeling dat zij ook bezoeken brengen aan andere provinciale hoofdsteden. „De maanden, die aan zijn huwe lijk voorafgaan, wil de heer von Amsberg intensief gebruiken om zich te oriënteren omtrent de staatkun dige, culturele, economische en so ciale verhoudingen in Nederland", aldus.de R.V.D. „Een programma van gesprekken en werkbezoeken is in overleg met de betrokken personen en instanties in voorbereiding. Zodra dit door de heer von Amsberg is vastgesteld, zullen hierover nadere mededelin gen worden gedaan. Alvorens met het uitvoeren van dit programma te beginnen zal H.K. H. prinses Beatrix met de heer von Amsberg korte informele bezoeken aan de provincies brengen, teneinde haar verloofde voor te stellen. Op dinsdag 7 september a.s. wordt een bezoek gebracht aan de drie noordelijke provincies, achtereenvol gens aan Friesland, Groningen en Drente. Op woensdag 8 september staan op het programma bezoeken aan Noord en Zuid-Holland. Op donderdag 9 september volgen Overijssel en Gelderland, terwijl op vrijdag 10 september bezoeken wor den gebracht aan Limburg en Zee land. Op maandag 13 september tenslot te wordt een bezoek gebracht aan de provincie Utrecht. Op verzoek van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant is het be zoek aan deze provincie wegens ziek te van de commissaris van de konin gin enige tijd uitgesteld. Het ligt in de bedoeling dat het prinselijk paar na zjjn huwelijk aan alle provincies een officieel bezoek zal brengen, waarbij met de gehele provincie en de autoriteiten kan werden kennisgemaakt. De thans voorgenomen korte infor mele bezoeken aan de provincies ge ven de heer von Amsberg de gele genheid kennis te maken met de lei ding van het provinciaal bestuur, terwijl de heer von Amsberg tijdens een korte rondrit door de provin ciale hoofdsteden een eerste indruk krijgt van de verschillende provin cies" Een rechtbank in Düsseldorf heeft vrijdag vier vroegere SS-ers veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf wegens hun aandeel in de moord op 700.000 joden in het „Do denkamp" Treblinka. BRUSSEL. Voor de tweede maal in een maand zijn donderdag haken kruisen geklad op winkels van jo den in het centrum van Brussel. De eigenaars dienden bij de justitie een klacht in. Zij verklaarden ervan overtuigd te zijn dat de kladderij het werk is van een internationale neo-naziatische organisatie. Bij een soortgelijk incident op 31 juli betrapte de politie op heterdaad een man die verklaarde dat hij lid was van een internationale natio- naal-socialistische beweging. De man wordt nog vastgehouden. SAAFTINGE, 2-9. Het leggen van 1.300 meter gasbuis in de Wester- schelde levert moeilijkheden op. Om kwart ever twaalf donderdagmiddag besloot de technische leiding op het bouwterrein op het Verdronken Land van Saaftinge de operatie een dag uit te stellen. Deze beslissing moest worden ge nomen omdat de verankering van het trekponton, dat is opgesteld aan de Brabantse kant van de Schelde, onvoldoende bleek. Op het trekpon ton staan vier speciaal geconstrueer de veertig tons lieren, die de 1.300 meter gasbuis in de gebaggerde sleuf van de Schelde moeten trekken. De reparatiewerkzaamheden resul teerden in een vertraging van twee K.N.A.C.-dienst dag en nacht bereikbaar DEN HAAG, 2-9. Vanaf donlerdag wordt de KNAC-hulpverlenings- dienst buitenland uitgebreid door de instelling van een 24-uurs S.O.S. dienst. KNAC-leden, die in het bui tenland stranden kunnen op de snelst mogelijke wijze worden ge holpen. Een telefonische melding brengt, oók in ihet week-end, ihet ap paraat in beweging, dat zorgt voor onder meer repatriëring van de au to, financiële steun en technische bijstand. en een half tot drie uur. Tegen één uur donderdagmiddag was de zaak in orde, maar toen was het te laat om nog aan het karwei te beginnen. Om vier uur vanmiddag namelijk was het vloed op de Weslerschelde. Deze vloed gaat gepaard met een zeer sterke stroming. De technische leiding achtte het te riskant om de gasbuis bij vloed in de Westerschel- de te gaan trekken. Men heeft berekend, dat het trek- Ingezonden mededeling Gewapende gezagvoerders SCHIPHOL, 2-9. Ter benei- liging van het vliegtuig, de in zittenden en de lading mag Martin Schroder, directeur van Martin's Air Charter, in het vervolg zijn gezagvoerders op chartervluchten een wapen meegeven. Behalve een nor maal schietwapen zoals een pistool of een revolver kan dit ook zijn een injectiepistool, waarmee dieren kunnen wor den verdoofd, ofwel schiet- maskers met patronen, waar mee tijdens het transport in noodgevallen kunnen worden afgemaakt. Schroder heeft de onthef fing destijds aangevraagd, om dat het gemis aan een wapen zich enkele malen heeft doen voelen. Bij het vervoer van 65 hazewindhonden werd er één tijdens de vluchl ogen schijnlijk dol. De ongewapen de begeleider werd in de hand- gebeten en had de grootste moeite het dier onschadelijk te maken. Engeland steunt Tliant's oproep „staakt het vuren'' NIEUW DELHI, 2-9. Een woord voerder van het Indische ministerie van defensie heeft donderdagavond gezegd, dat Indische soldaten de vij and zware verliezen hebben toege bracht in de sector Chamb in Kasj- Bij een luchtaanval werden 30 tot 40 zware Pakistaanse voertuigen vernield en 13 Pakistaanse tanks ge heel of gedeeltelijk vernield. De woordvoerder zei dat de Pakistani woensdag kanonvuur openden in het Jhangar-gebied, ongeveer 50 km ten noorden van Chamb. Premier Sjastri zei donderdag te gen verslaggevers dat Pakistaanse soldaten acht a negen km in Indisch Kasjmier zijn doorgedrongen. Sinds 5 augustus zouden ongeveer 4.000 „infiltranten" Indisch Kasjmir zijn binnengegaan. Engeland beeft zowel India als Pa kistan in boodschappen medegedeeld dat het bezorgd is over de strijd in Kasjmier en Oc Thants oproep tot een onmiddellijk staken van liet vu ren steunt. De Indische minister van buiten landse zaken. Swaran Singh, heeft tegenover de Amerikaanse ambassa- ROME, 2-9. Tot dusver zijn door zware regenval en de overstromin gen die hiervan het gevolg waren 29 mensen in Italië om het leven ge komen. Een onbekend aantal wordt vermist in het water of de modder die in huizen is binnengedrongen. In de getroffen provincies staat het water vaak twee meter hoog. Ontwortelde bomen, muren van in gestorte huizen en de wielen van ge kantelde auto's steken op vele plaat sen boven het water uit. Er drijven veel kadavers. Brandweerlieden hel pen de politie bij de reddingsacties. Honderden passagiers werden gered uit treinen die niet verder konden rijden. Onder hen bevonden zich 400 kinderen die van vakantiekampen naar Sardinië terugkeerden. De politie redde ook mensen die een toevlucht hadden gezocht op de daken van hun huizen. De weerkun digen venvachten nog twee dagen slecht weer. Het ongewoon slechte weer heeft ook andere delen van Europa ge troffen. Oostenrijk In Zuid-Karynlhië (Oostenrijk) hebben zware regenval, overstro mingen en aardverschuivingen het verkeer op de meeste wegen ver lamd. Verscheidene dorpen staan on der water. Salzburg en Tirol hebben ook van overstromingen te lijden. In de omgeving van San Sebas tian in Spanje heeft de zware regen val overstromingen veroorzaakt en in Soria daalde de temperatuur tot twee graden boven het vriespunt. In de berggebieden viel sneeuw. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vader worden is meest heel X X licht Vader zijn een zware plicht. *i" Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte TAPIJTKN Woninginrichting Deurloo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2946 TOKIO, 3-9. De Tokiose politie heeft heden (vrijdag) het hoofdloze lijk geïdentificeerd, dat in een kof fer in een Amsterdamse gracht is gevenden. Volgens de politie is de vermoor- LAATSTE NIEUWS ken van de 1.300 meter lange buis ongeveer vier uur in beslag zal ne men. Dit betekent dat de vier lieren de buis met een snelheid van vier tot vijf meter per minuut het water in de Schelde in kunnen slepen. In verband met de moeilijkheden is de aangekondigde scheepvaart stremming op de Schelde opgeheven. Alle vaartuigen hebben Antwerpen tot nu toe zonder vertraging kun nen bereiken. deur in New Delhi uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over het ge bruik van Amerikaans materiaal door de Pakistanen. Indische vliegtuigen werden don derdag door Pakistaanse toestellen aangevallen toen zij een verken ningsvlucht uitvoerden boven de Pakistaanse stellingen in de sector Chomb. Er ontstond een luchtge vecht, waarbij de Pakistaanse aan vallen volgens berichten van Indi sche officiële zijde werden afgesla gen. Alle Indische toestellen zouden op hun basis zijn teruggekeerd. Volgens ccn Indische woordvoer der was er donderdag in Chamb te land minder intensief gevochten. EGMOND a/d HOEF. Donder dagmiddag is de driejarige Theo Sprenkeling uit Egmond a/d Hoef toen hij met zijn tweelingbroertje en andere kinderen aan het spelen was in de gracht van het voormalige slot van de graven Van Egmond ver dronken. in ROME, 3-9. Het noodweer dat de afgelopen twee dagen in Italië heeft gewoed, heeft volgens de laat ste berichten een veertigtal doden geëist. Het slechte weer blijft aanhouden in ge/heel Italië, van de Alpen tot aan Sicilië. In de streeik van Trapani 'heeft de storm in 'het bijzonder 'huisgehouden: 12 doden en zeer grote schade. In Napels was de storm zo hevig, dat het grote Amerikaanse vliegdek- schip „Shangri-la" en 'het grote Ita liaanse transatlantische passagier- schip „Leonardo da Vinei" hun meertrossen braken. De schade door de storm in geheel Italië wordt op tientallen miljarden lire geschat. DEN HAAG. Prinses Beatrix heeft het voornemen op zaterdag 11 september op kasteel „Drakenstein" de jeugdgemeenteraad van Maduro- dam te ontvangen. De raad zal de prinses een verlovingscadeau aan bieden in de vorm van een aantal dennetjes uit het Canadese bos in Madurodam. Beste scheikundeleerBng wint 2.100 gulden GRONINGEN, 2-9. Jan Ferdinand Kleubeuker uit Meppel, die dit jaar als leerling van het openbaar lyceum in Meppel is afgestudeerd en nu scheikunde aan de universiteit te Groningen gaat studeren, heeft als beste scheikunde-leerling uit de drie noordelijke provincies een prijs van 2.100 gulden gewonnen. Het bestuur van het Studiefonds voor Chemie heeft onlangs besloten ieder jaar een dergelijke prijs uit te loven. Op rijwielpad door auto doodgereden DEVENTER,2-9. De 17-jarige scho lier A. J. Spikker uit Colrnschaten is donderdagmorgen met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de rijksweg Holten-Deventer nabij de snippeling bij Deventer frontaal door een be stelauto, bestuurd' door A. H. P. uit Deventer, aangereden en op slag ge- dbod. P. wilde twee voor hem rijden de personenauto's passeren, op het zelfde moment 'ging ook de voor hem rijdende wagen aan het inhalen, Bij het ontwijken daarvan kwam hij op 'het rijwielpad liniks van de weg te- recöht. de de 32-jarige Ycetaka Kameda, die in Brussel was gevestigd als functi onaris van een Japanse machine-fa briek. Kameda had Brussel op 21 augus tus verlaten en zijn vrienden gezegd, dat hij naar Amsterdam ging. Kameda, die uit Kyoto komt, werd in juni naar Brussel uitgezonden. De directeur van de afdeling Europa en Afrika van de Nishizawa-maat- schappij in Osaka, heeft verklaard, een telegram van Kameda ontvan gen te hebben waarin stond dat Ka meda naar Afrika ging. De datum van dit telegram was 21 augustus. Kameda zou toen 5.000 dollar in zijn bezit hebben gehad. Ogasawara voegde eraan toe, niet te kunnen be grijpen waarom Kameda naar Am sterdam is gegaan. Hij zei verder de naam te kennen van de man wiens kaartje in de koffer werd ge vonden. Volgens Ogasawara was het een Kongolees en een klant van zijn maatschappij. De koffer van Japans makelij, waarin het hoofdloze lijk werd ge vonden, is naar Ogasawara meent, dezelfde die Kameda van zijn maat schappij had gekregen toen hij naar Brussel vertrok. De vermoorde laat een vrouw van 28 jaar en een kind van nog geen twee jaar achter. De vrouw ver wacht in november een tweede kind. tijdelijk regen Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met enkele buien of tijdelijk regen, maar ook enkele op klaringen. Overwegend matige wind uit zuidelijke lichtingen. Weinig verandering in temperatuur. 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.21. Maan op 16.27, onder 23.39. 5 sept. Zon op 5.58, onder 19.19. Maan op 17.19, onder 6 sept. Zon op 5.59. onder 19.16. Maan op 17.59, onder 0.32. Volle maan: 11 sept. te 0.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 sept. 9.16 v.m. 5 sept. 6 sept. 21.56 n.m. 30.42 v.m. 23.26 n.m. 12.09 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 4 sept. 9.09 v.m. 21.44 n.m. 5 sept. 10.36 v.m- 23.10-n.m. 6 sept. 12.01 n.m. n.m. Doodtij: 5 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-9. Het K.N.M.I. deelt mede; Het weer in West-Europa staat onder invloed van een lage drukgebied dat van Italië naar onze omgeving is getrokken. Het heeft op vele plaatsen bijzonder veel regen gebracht. In Rome is in i-uim 48 uur tijds meer dan 200 millimeter regen gevallen. In de nanacht en ochtend nam de regen in ons land aanzienlijk toe. Het genoemde lage drukgebied beweegt op het ogenblik maar langzaam en zal ook morgen invloed uitoefenen op het weer in Nederland. Het blijft daarom onvast weer, waarbij er in de temperatuur maar weinig verandering komt. Chroetsjevs dochter heeft in een telefoongesprek de berichten tegen gesproken dat haar vader in het zie kenhuis ligt. Hij bevindt zich vol gens haar in zijn villa, maar is wel in een ziekenhuis geweest om onder zocht te werden. Dit onderzoek was echter ..normaal voor een man van zijn leeftijd". Symbool van het ruimtetijdperk is dit juweel dat een uiterst klein auto matisch horloge herbergt. Het centrum, wordt gevormd, door een door zichtige meteoriet. Deze steen heeft een prachtige symetrische reliëfteke ning, onslaan door het vloeien, toen de steen bij het binnendringen van onze dampkring door de wrijvingshitte smolt. Om deze hitte te symbo liseren omringen vlamtongen van 24 karaats goud de meteoriet. Zwarte parels, diamanten en staafjes platina als symbolen van zee en land en het horloge completeren dit unieke juwelierskunst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1