Drastische stappen KASTEEL TE HUUR GOLDEN FICTION FILTER OVER SNEL PIJNSTILLEN Voor filterrokers met een eigen stijl GOLDEN FICTION Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 september 1965 Nr. 19846 BLIK DOOK HET WERELD I VENSTER Nadat president van Egypte Nas ser terugkeerde van zijn reis naar Saoedie-Arabië om met koning Fei- sal te onderhandelen over de Jeme- nitische oorlog, vloog hij naar Mos kou om mei de leiders van het Kremlin te spreken over zijn plan een einde te maken aan de oorlog in Vietnam. De reis naar koning Feisal bete kende eigenlijk een vernederende stap voor Nasser, maar hij moest wel. Egypte is volop bezig met zich te industrialiseren en te modernise ren en staat er daardoor met de fi nanciën niet al te best voor. Om dan bovendien nog een vijftigduizend man troepen in Jemen te onderhou den en met flink wat geld het wan kele bewind van president Sallal te ondersteunen, dat ging Nasser te zwaar op de maag liggen. Dus trok hij naar Saoedië-Arabie om Feisal te dwingen tot het steeds ontweken ge sprek. Nasser zal concessies moeten doen en zeker is dat hij zijn eis, Moham med el Badr beletten terug te keren tot de kroon, zal moeten laten val len. Toch zal Jemen na een paar jaar oorlog niet meer terug kunnen ke ren naar de middeleeuwse toestan den van weleer, maar Nasser's eer ste aanleg, een bruggehoofd te bou wen van het nasserisme op het Ara bisch schiereiland, mislukte. Wat het resultaat van zijn bespre kingen in Moskou zal zijn, werd nog niet bekend, maar de Russen leg gen wel grote belangstelling aan de dag voor de ideeën van de Egypti sche president. Na zijn bezoek aan Moskou wil hij in contact treden met Tsjoe En-lai en ook met de Noord- vietnamese leiders in Hanoi, de hoofdstad van het communistische Noord-Vietnam Gifgas Dat het in het nabije oosten hele maal niet rustig is, blijkt wel uit de alarmkreet van Moellah Moestafa Barzani, de leider van de opstandi ge Koerden in het noorden van Irak, dat de regeringstroepen voornemens zijn gifgas te gaan gebruiken tegen hem en zijn strijders. Of dit waar is kan moeilijk worden bewezen, maar president Aref verkeert in moeilijke omstandigheden en zal daardoor wellicht drastische maat regelen overwegen. Al jaren lang voert Irak een strijd tegen de Koerden, een volk dat on afhankelijk een eigen gebied wil be zitten in de bergen in het noorden van Irak. Aref heeft al tweederde van zijn troepenmacht naar het ge bied van de Koerden gestuurd en aanvaardt steeds meer Egyptische hulp. Dit zint de bevolking, die toch al misnoegd is over de uitblijvende overwinningen, minder en minder. Toch heeft Aref niet veel lust om onderhandelingen te beginnen met Barzani, gezien zijn voorganger Kas- sem, die bij zijn pogingen werd ver moord. Barzani en de zijnen hebben alle reden rustig te wachten op de val van Aref. Maar toch vergeten zij niet, dat deze man in het nauw het uiterste doet om zichzelf te redden door de Koerden te vernietigen, met hoe inhumane middelen ook. Geen oplossing In Griekenland gaat het niet zo als men eigenlijk had verwacht. Het Griekse parlement weigerde het ka binet van Tsirimokes te aanvaarden. Dit betekent een overwinning voor Papandreou en niet zijn eerste. Athanassiades-Novas werd kort hiervoor ook als premier afgewezen. Papandreou is dus nog steeds niet uitgeschakeld en zijn eis: mijn func tie terug of nieuwe verkiezingen, blijft gelden. De nieuwe verkiezingen zullen op dit moment echter vrijwel neerko men op een referendum voor of te gen de monarchie en daardoor der mate politiek vertroebeld worden dat eigenlijk noch de partijen noch de koning, noch de Griekse demo cratie er mee gediend zijn. En dat allemaal omdat de koning na het vernemen van onrustbarende be richten over communistische activi teiten van Papandreou's zoon in het officierencorps protesteerde tegen de plannen van de premier om zelf het ministerie van defensie over te ne men teneinde, naar men aanneemt, uit het leger de tegenkanting tegen zijn linkse politiek en ook de meer derheid aan rechtse officieren weg te zuiveren. Deze in principe vrij geringe cri sis is ontaard, mede door de onver kwikkelijke taferelen in het parle ment en bij straatbetogingen, in een onontwarbare knoop. Als enige kon- sekwentie van de voortdurende ver scherping van de tegenstellingen blijft echter over, dat juist die na tionale eenheid zodanig in gevaar komt dat een hervatting van de broederkrijg, die de lichtontvlamba re Grieken al zo vaak hebben ge voerd, opnieuw wat dichterbij komt. Der alte Conrad De 89-jarige vroegere Westduitse bondskanselier, Konrad Adenauer, laat op de verkiezingscampagnes als voorzitter van de C.D.U., flink van zich horen. En dit gebeurt niet al tijd op een manier die het presidium van zijn partij bevorderlijk vindt om stemmen te winnen. Adenauwer deed ondermeer een scherpe aanval op de Verenigde Staten en hun voor stel voor een verdrag om spreiding van kernwapens tegen te gaan. Dit blijkt helemaal niet overeenkomstig de meningen van Erhard en Schro der. De partij heeft nu een verkla ring opgesteld, waarin gezegd wordt dat de gespletenheid van Duitsland een crisishaard is en blijft en dat dit daarom een verplicht onderwerp moest zijn op iedere internationale bespreking. Het eerste deel van deze verkla ring blijkt juist, maar dat houdt niet niet in, dat tussen Moskou en Was hington, want daar komt het uit eindelijk. op neer, een akkoord kan worden gesloten waarbij niet eerst de Duitse kwestie wordt geregeld op een manier die Bonn aanstaat. Toch heeft Adenauer de V.S. niet veel te verwijten, want in het Ame rikaanse voorstel op de Geneefse conferentie werd juist opengelaten dat er een kernmacht van de één of andere soort zou komen. Dit voor stel werd door Rusland echter hele maal niet gewaardeerd, want ner gens op de wereld wil men de Duit sers graag invloed laten krijgen op de kernwapens. Ook Nederland heeft een aanval te verduren gehad van Adenauer. Volgens hem zou de Europese een wording in gevaar worden gebracht door ons land. Ingezonden mededeling Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. „Flitsen" uit het buitenland SALONIKI. In Saloniki woon den tienduizend personen een 'bijeenkomst ten gunste van ex- premier Papandreoe bij. De bijeen komst was beiegd door verscheide ne vakverenigingen. Er werden ver kiezingen geëist en tijdens een later door de stad gemaakte mars wer den leuzen geroepen als: „Het volk zal winnen". ANKARA. Bij een aardbeving in de provincie Bingol in ost-Turkije zijn veertig mensen gewond, van wie twee ernstig. BRUSSEL. De deskundigen van de E.E.G.-commissie rekenen op ho gere prijzen voor varkensvlees voor de periode van oktober tot maart volgend jaar. BRUSSEL. In Brussel is op 79- jarige leeftijd overleden Hippolyte Ackermans, die internationale be kendheid verwierf als schrijver van lichte muziek. Hij componeerde meer dan 1000 liedjes. ATLANTA (GEORGIA). Een zoon en een dochter van de negerleider cn nobelprijswinnaar dominee Mar tin Luther King behoren tot de dui zenden neger-kinderen die maandag in de zuidelijke staten der V.S. scho len zijn binnengegaan, die tot dusver alleen voor blanken toegankelijk zijn geweest. STOCKHOLM. De Poolse con sul-generaal in Stockholm, Edmund Michalski, die begin augustus om po litiek asiel verzocht, heeft van de Zweedse regering toestemming ge kregen in het land te blijven. KARATSJI. Radio-Pakistan meldt dat guerrillastrijders maandag 230 Indische militairen hebben gedood, die probeerden de Hadji Pir-pas te veroveren. PEKING. Sedert 5 augustus 1964 zijn boven Noord-Vietnam 500 Ame rikaanse vliegtuigen neergeschoten, zo meldt het Chinese persbureau „Nieuw China". SAO PAULO. Volgens twee kran ten in Sao Paulo is te Humjaita, in het verre westen van Brazilië, don derdag een zesling geboren. De moe der, echtgenote van een plantage arbeider, en de zes kinderen zouden het goed maken. WASHINGTON. President John- ward Rusk, directeur van het „In stitute of Physical Medicine en Re habilitation" van de universiteit van New York een medische inspectiereis door Zuid-Vietnam zal maken. BRUSSEL. In de Antwerpse ha ven zijn het eerste halfjaar van 1965 582 zeeschepen met een tonnage van bijna 332.000 ton minder binnenge lopen dan in 1964, aldus blijkt uit zaterdag gepubliceerde cijfers van havendienst. LONDEN. In Londen wordt een nieuwe „Vakbond" opgericht door 600 hertogen,, markiezen en graven die kastelen, tuinen en aristocrati sche huizen bezitten. De openingsbij eenkomst wordt op 27 oktober ge houden. BONN. Vrijdag 3 september zal de heer Claus von Amsberg op het ministerie van 'buitenlandse zaken in Bonn afscheid nemen van degenen met wie hij daar heeft samenge werkt. Prinses Beatrix zal daarbij niet aanwezig zijn. President Mikojan van de Sow- jet-Unie heeft aan president John son geluk gewenst met het welsla gen van de vlucht met de „Gemini-5" De cholera-epidemie in de vier oostelijke provincies van Perzië heeft aan 310 mensen het leven ge kost. De epidemie is nu bijna uitge woed. aldus het Perzische ministerie van volksgezondheid. Goede vraag uaar appelen DEN HAAG. 31-8. Het aanbod van appelen op de Nederlandse fruitveilingen, dat lange tijd niet al groot is geweest, gaat nu toene men. Het belangrijke zomerras James Grieve is namelijk plukrijp gewor den en hiervan komt vooral in de jonge fruitgebieden een groot aan bod, want dit ras is de laatste jaren op ruime schaal aangeplant. James Grieve is een appel met een voortreffelijke smaak die vlot ver kocht kan worden op de binnenland se markt. De veilingsprijzen van de grote maten van dit ras liggen op het ogenblik tussen 50 en 55 cent per kg voer de klasse 1 kwaliteit en tussen 45 en 50 cent voor de klasse 2 (rom) kwaliteit. De kleine maten klasse 1 kwaliteit doen rond 45 cent per kg. Over het algemeen zijn de vruchten dit jaar kleiner van stuk dan nor maal, waardoor op verschillende be drijven de kilo opbrengst tegen valt. Een gewapende helicopter van de Amerikaanse luchtmacht is van daag op 40 km ten noord-westen van Saigon door Vietcong-vuur getrof fen. De vijf inzittenden zijn om hel leven gekomen, t.w. vier Amerika nen en een Vietnamees. ENTER. De tweejarige Bennie Lammertink is woensdag in een put je achter het huis van zijn ouders in de Dorpsstraat in Enter verdron ken. Het kind is in een onbewaakt ogenblik in de put gevallen. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten Oude Tonge, vrijdag 3 september om 7 uur ds. G. Mouw, Middelbands. SPORT H.L.O. Het H.L.O.-diploma vierde graad werd behaald door de heer S. J. van der Heide te Zierikzee. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 1-9. De 652.136 deel nemers aan de sporttoto van het vo rige weekeinde hebben gezamenlijk 837.380,20 gulden ingelegd. Het totale prijzenbedrag bedroeg 309.338 gul den. De eerste prijs 170.135,90 gul den - wordt gedeeld door drie per sonen, die ieder 56.712 gulden bruto ontvangen. Er meldden zich 147 deelnemers met twaalf goede uitslagen. Zij zul len, aangezien voor de tweede prijs 92.801,40 beschikbaar was, 631 gulden netto ontvangen. Welgeteld 1157 delen de derde prijs (46.400,70 gulden). Zij werden per goede kolom bruto 40 gulden rijker. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Burgh (toez.), 'kand. N. J. Flirük, Hilversum; te Wezep (2e pred. pl.) A. Romein te Noordeloos. Aangenomen naar Windes'heim H. J. A. Douwes te Ugoheien. Geref. Kerken Beroepen te Barneveld (2e pred. pl.) en te Delfzijl (vak. F. J. Bil) M. Berg te Giessen-Rijswijk. Aregenomen naar Mijdrecht H. Kuiper te Nordhom (Did). Geref. Kerken Vrijgemaakt. Beroepen te Urk J. Slotman te Permis. Ohr. Geref. Kerken. Beroepen te Vlaardingen G. J. Buijs te Murmerwoude. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Leiden J. Happee te Utrecht. Baptisten Gemeenten Beroepen te Enschede J. Bosnia te Arnhem. ■"0s' J AMSTERDAM. Het lid van gede puteerde staten van Utrecht ir. F.N. Sikkes zal zaterdagochtend 11 sep tember de geheel gerestaureerde mo len „Rijn en Lek" te Wijk bij Duur stede - eigendom van de vereniging „De Hollandsche molen" - met enig ceremonieel in gebruik stellen. DEN HAAG. The Postal History Society uit Engeland houdt het jaar lijkse congres in het Postmuseum in Den Haag van 15 tot en met 21 sep tember. Tevens zullen tochten wor den gemaakt naar de deltawerken, Amsterdam, Delft en Utrecht. DODELIJKE ONGELUKKEN 't HARDE. De 41-jarige P. Mouw is in 't Harde tijdens riolerings werk zaamheden om het leven gekomen toen de door hem bestuurde vracht wagen in de voor de riolering ge graven sleuf terecht kwam. De heer Mouw werd op slag gedood. PURMEREND. De 57-jarige M.J. Laan uit Edam is op de e-10 weg tussen Edam en Monnikendam om het leven gekomen toen hij met zijn auto door onbekende oorzaak op de linkerrijbaan kwam en in volle vaart botste op een hem tegemoet komende vrachtwagen. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water heeft- uit het zuider Amstel- kanaal bij de Beethovenstraat in Am sterdam het stoffelijk overschot op- gedregd van het vijfjarige Brazili aanse jongetje Alexandro Morris de Azevecleo, zoontje van een vroegere ambtenaar van het Braziliaanse con sulaat in Amsterdam. Het ventje was naar het kanaal gegaan om te vissen en is idaaiibij te water geraakt. Wat biedt de BEELDBUIS DONDERDAG. Na Klaas Vaak, jeugdjournaal „De Verrekijker" en de Lucy Show volgt om acht uur het journaal. De N.C.R.V. opent deze avond met een Belgisch programma dat de titel „Opsinjoorke" meekreeg. Als solisten treden op Louis Neefs en Jo Leemans, die in ons land al vrij veel bekendheid kregen. „Op sinjoorke" is een Antwerps mannet je dat bekend staat om zijn cynisme en spotzucht. Louis Neefs komt ook uit Antwerpen, al wil daarmee geenszins gezegd worden dat ook hij cynisch en spotziek is. In dit pro gramma doet hij, getuige de titel, toch zijn best en dat is al veel. Als hoofdschotel deze avond een Duits televisiespel dat „Bartleby" heet. Het werd, geschreven door Herman Melville, die tevens „Billy the Bud" en „Moby Dick" op zijn naam heeft staan. De hoofdpersoon in dit stuk is in dienst van notaris Morrison, die over een uitgebreide clientèle HARFSEN. Tussen Warnsveld en Zutphen is de provinciale waterstaat bezig met de aanleg van wat nu al een dodenkruispunt wordt genoemd Provinciale waterstaat legt een rond weg om Zutphen aan, die de nu al bijna overbelaste rijksweg tussen Zutphen en Warnsveld kruist. Tij dens een gemeenteraadsvei"gadering in Warnsveld is al met grote veront rusting over de aanleg van de rond weg gesproken. a President Nasser van Egypte is woensdag uit Moskou naar Belgrado vertrokken, na afloop van een be zoek van vijf dagen aan de Sowjet- Unie. beschikt. Bartleby is een ijverig werker, maar hij heeft zo een paar eigenaardigheden die op den duur tot een conflict met zijn baas leiden. Op het tiveede net Michiel de Ruyter met een programma waarin jazz de boventoon voert. VRIJDAG. In het voorprogramma .o.a. aflevering van de Flintsto- nes. Na het journaal weer een aflevering van de televisieserie „Nieuwe Oogst", die de A.V.R.O. sinds kort op het scherm brengt. Jonge artiesten kunnen hun presta ties laten beoordelen door een jury die. evenals in de vorige aflevering, bestaat uit: Bep Ogterop (zangpeda goge), Guus Jansen (muziekrecensent, Pim Jacobs (musicus) en Low van Rees (manager). Gastvrouw is weer Ageeth Scherphuis. Na „Nieuwe Oogst" volgt het twee de deel van de spannende televisie serie „De Sleutel", waarvan vorige week donderdag het eerste deel op het scherm werd gebracht. In het eerste deel van deze detecti veserie maakten we kennis met de Londense modefotograaf Eric Mar tin, wiens broer dood werd aange troffen in een hotelkamer. Eric wei gert de theorie van de politie te aan vaarden, dat hier sprake is van zelf moord. Het wordt al spoedig duide lijk dat hij gelijk heeft. Met name een wat verdachte antiquair Thomas Quayle maakt de zaak bepaald duis ter. Op het tweede net de Phil Silvers Show, een produkt van Amerikaan se bodem. FEUILLETON „Ik neem aan, dat een zekere me neer Basfciaanse daar geen erg in zal hébben", meesmuilde Ineke ondeu gend'. „Leuk jong, hé? Wildé me gister avond zoenen. Ja, ik ben daar knet ter. Ze willen altijd dadelijk zoenen, die jongens. Wat 'héb je daar nou aan? Je /hebt ook met 'm gedanst, hé? Hoe vind je 'm?" Ineke dacht na. Evert was 'haar ty pe niet, maar zoiets 'hield je voor je. „Een vlot mannetje, neem ik aan. Erg voortvarend". Lien giechelde weer. „En of. Och, ik mag 'm wel. En 'hij danst even fijn. Zeg, ik zag je gisteravond1 ook dansen met die Hooghuis. Weetje, dat die 'knul 'geen oog van je af heeft?" „Werkelijk?" De ander knikte zeer beslist. „Let eens opdie 'heeft een oogje op je. Vandaar natuurlijk, dat 'hij je thee braoht". Ze wees op het kopje. „Ik neem aan", antwoordde Ineke op strakke toon, „dat alle jongeman nen wel graa'g naar ons kijken. Misschien heeft meneer Hooghuis ook wel een oogje aan jou gewaagd, zonder dat je er erg dn had". Lien deed een paar danspassen bij 'het 'bed. „Ik wou, dat ihet waar was. Hij heeft een fabriek, /hé. Misschien is-ie wel rijk". „En Evert dan?" Ze haaide haar schouders op. „O, een leuk jong. Meer niet". Ze leunde tegen het bod en keek naar buiten. door O. DEUTEKOM „Ik wiil een man met centen. In het ziekenhuis - toen i'k nog in de ver pleging was - lag er een, die me mee wou nemen, als-de weer toeter was. Hij toad een exportbedrijf met wel tien 'vrachtauto's. En /hij meende het Serieus". Ze giechelde opnieuw. „Waarom toeb je (het 'dan niet ge daan?" informeerde Ineke gapend. „Ik kijk wel uit. Hij was minstens veertig en al toalf klaal. Wie weet, 'had hij grote 'kinderen. Hij was we duwnaar. Hij 'heeft me nog eens een kaartje gestuurd met zijn adres er op. Om je naar te lachen". Op dit moment werd er op de deur geklopt. De 'beide vrouwen keken elkaar even aan. Maar Lien wipte er meteen naar toe en deed open. Bert Hooghuis stond in de opening. „Zeg, kunnen jullie beneden komen? De 'baron is er. Hij wil ons spreken. Er schijnt narigheid te zijn met die sekretaris". Hoofdstuk 11. Om ihalf tien zat iedereen in de grote conversatiezaal, een beetje on wennig misschien, omdat de 'kasteel- eigenaar in hoogst eigen persoon aanwezig was. Ineke, die alleen maar zijn stem 'door de telefoon had gehoord, /bekeek hem nu eens goed en vond, dat thij baar tegenviel. Door de telefoon (had zijn stem welluidend misschien enigszins geaffecteerd ge klonken. Weliswaar sprak bij nog net zo, maar zijn hele verschijning wékte bij baar alleen maar teleur stelling. In haar jonige leven was ze nog niet veel adellijke personen te gengekomen. Een enkele keer had ze wel eens een 'baron of een jonk vrouw op de televisie gezien en ook eenmaal tijdens een society-buwelijk een- hele reeks, waarbij een gravin. DoCh baron d' Hont van Stuivenisse had meer weg van een 'gewoon bur germannetje, dan van iemand van oude adel. Hoewel zijn costuum hem als gegoten om de leden zat en zij zelfs van deze afstand kon zien, dat het vast 'geen C. en A.-tje was, ver mocht dit toch niet veel te verande ren. Terwijl hij tegen de schoorsteen leunde en een sigaret rookte, bekeek men elkander onderzoekend. Van Aken bad al een paar keer rondgekeken en toen als laatste Van Dalen in bet vertrek kwam, stond hij op. Terwijl 'hij zich tot de kas- teeleiigenaar wendde, zei 'hij: „Mijn heer de baron, voor zover ik kan constateren, zijn alle huurders thans aanwezig. Dus De aangesprokene 'knikte. „Dank u wel, meneer van Aken. Het was heel vriendelijk van u om alle gasten in zo'n korte spanne tijds bier bijeen te willen brengen". Hij kuchte even en drukte zijn sigaret uit. waarna hij een paar sékonden in het rond 'keek. „Dames en herenhoewel u hier al een paar dagen bent, acht ik het tooh tot mijn plicht om u hier welkom te heten. Van uw vertrou wensman, de heer van Aken hier. héb i'k vernomen, dat er aanvanke lijk onder u een misverstand heers te. Dat misverstand - een aantal uwer 'had verwaoht geheel alleen dit kasteel te 'kunnen huren, maar dat was niet de 'bedoeling; overigens, op de huurovereenkomst staat ook niets van die aard - is inmiddels bijgelegd of opgelost, hoe u het wilt noemen". (Wordt vervolgd) Modefotograaf Eric Martin, de hoofd persoon uit de spannende detecti ve-serie „De Sleutel", waarvan vrij dagavond. het tweede deel op het scherm, wordt gebracht. Ingezonden mededeling Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 ■IMIUMnUMUUHHWWIIIUmUllWIIWI. FILTER CIGARETTES Met het puur-witte mondstuk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7