I' Bezwaarschrift tegen ontwerp facet streekplan waterwinning -\ STREEKNIEUWS Eerste opgravingen van nederzetting in ons land uit periode vóór Christus Zeesluis voor Antwerpen is bijna gereed Nieuwe Centrale Werkplaats te Zierikzee waarschijnlijk over twee maanden gereed BEFAAMD ENGELS JONGENSKOOR ZONG IN OUWERKERK STREEK NI El \VS Raad van Westerschouwen protesteert bij Ged. Staten HAAMSTEDE, 1-9. In de voltal lige raad van Westerschouwen, ge houden op dinsdagavond, werd met algemene stemmen besloten een be zwaarschrift in te dienen tegen het ontwerp facet streekplan waterwin gebieden. Zoals bekend werd dit ontwerp reeds vorig jaar door Ged. Staten ontworpen. In een in het najaar van 1964 gehouden raadsvergadering, sprak de raad haar misnoegen uit over dit plan. Een heftig protest hiertegen ingebracht, had geen enkel resultaat: niet één punt der door het gemeentebestuur naar voren ge brachte argumenten werd toegewe zen. Het gebied werd later zelfs nog groter gemaakt. Het waterwingebied der water leiding Sohouwen-Cuiveland gaat bijna 2.000 'ha hoofdzakelijk duin gebied met wat omringend „polder- land" omvatten. Dit gebied wordt in drie gedeelten verdeeld waarop ze kere beschermingen, die moeten voorkomen dat er onzuiverheden in het drinkwater 'komen. Het gebied waarin niets meer mag (geen bebou wingen, geen vee laten lopen geen kampeerterreinen aanleggen geen motorisch verkeer toelaten) omvat het gehele duingebied van het slot Haamstede, ,met een groot stuk do meinen. De grens loopt van Westen- schouwen met een uitsparing voor een parkeerterrein aan het einde der op papier staande Zuidweg, langs het voetpad onderaan de duinen naar Burgh door de Vertonsweg en met het vliegveld terug naar het strand. Het tweede gebied waar „iets meer mag", het z.g. natuurgebied, begint hij de vuurtoren en loopt tot achter de Oude Hoeve en wordt daarbij steeds breder. Biesterveld is hier ook in opgenomen. Een derde gebied bevindt zich tussen het vlieg veld tot aan de Strandweg en een terrein rond de J. J. Boeijesweg met inbegrip van de aldaar liggende kampeerterreinen Indien het plan ondanks het hef tige verweer dat de gemeente Wes- tersohouwen in deze vergadering bij monde van de 'burgemeester naar voren 'gebradht en in een duidelijke taal sprekend geschrift wordt opge zonden naar G.S. wordt aangenomen dan belet het de 'gehele gemeente Westerschouwen in haar uitbreiding en opbouw, want op diverse plaat sen waar nu nog een bouwplan op ligt, mag dan niet meer gebouwd worden. Agrariërs d'ie binnen 'deze grenzen liggen krijgen het ook kwaad, want zij zullen ontheffing moeten vragen om bijv. fruitbomen te mogen bemesten met kunstmest, te mogen bespuiten, het onkruid chemisch te mogen behandelen. In het plan zit ook de Verklikker-om geving met zijn unieke flora en hier worden al binnenkort putten gesla gen. De waterleiding raamt 'het ge bruik in 1980 op 2 miljoen m:J en in 2000 op het dubbele daarvan. Met de bestaande bronnen kan nu over 1,1 miljoen ma beschikt worden. Burgemeester Everwijn behandel de het bezwaarschrift heel duidelijk. Hij ziet meer toekomst in het opvan gen van 'het afvoerwater naar de Oosterschélde en dit terug te pom pen in het duingebied. Later na ver zoeting van het Oosterschelde bek ken en het Grevelingenmeer kan daar uit geput worden. ,,YVy ontkennen niet de noodzaak van een bepaalde bescherming, doch de manier waarop G.S. dit wil uit voeren, strookt niet met onze ge dachten", aldus de burgemeester. Het voorstel tot indienen van het bezwaarschrift werd met algemene stemmen aangenomen nadat enige leden het hunne ervan hadden ge zegd. De 'heer A. Dalebout meende dat er slechts weinig meer aan toe te voegen was. Spreker vond het wel bar dat o.a., in zijn eigen bedrijf geen kunstmest meer zonder toe stemming gezaaid mag worden, woorden waarbij de heer R. Blom zich volledig aansloot. „Het lijkt net alsof de opstellers van het plan de situatie helemaal niet kennen", zei de heer J. Hendrikse, waarop de burgemeester nog toevoegde dat in de afdeling II en Ila voor spuiten en zaaien ontheffing verleend kan worden. In de afdeling I mag hele maal niets gedaan worden. De heer Hendrikse vroeg verder hoe lang of de watervoorziening met de huidige bronnen ver-zekerd is. De voorzitter antwoordde dat een deskundige dat zou moeten uitzoeken. De voorzitter zei verder nog eens uitdrukkelijk dat gezocht moet worden naar een mogelijkheid om ihet afstromend wa ter terug te voeren naar de duinen waarop het na een reeks voorfilte ringen op den duur de bronnen zal bereiken. Bovendien zal een klein vuiligheidje op de oppervlakte geen hinder zijn. De heer Westhoeve meende dat het bovenwater nooit de bronnen be reikt omdat de kleilaag dit tegen houdt. Zoet water werd op het strand opgepompt zei de heer Blom waarop de voorzitter antwoordde dat de zout/waterlijn steeds meer naar boven komt. „Eén gemeente moet nu bloeden voor alle andere Schouwen-Duivelandse gemeenten" merkte de heer Steur op, waarop de voorzitter zei dat dit zo was en dat volstaan kan worden met een klein besohermingsgebied. Later 'kan dit groter worden met duurder wa ter. Het belemmert nu echter de ge meente in haar plannen om het wa ter goedkoop te houden. Meerdere kosten zouden dan door het gehele schiereiland (gedragen moeten wor den. Tot slot zei de heer Dalebout nog dat de waterleiding altijd gezegd heeft dat ze het 'bovenwater niet no dig heeft, doch nu blijkt door deze maatregel van wel. (Op 'het bezwaar schrift 'komen we nader terug). Bij de ingekomen stukken was de jaarrekening 1964 Stichting Rust huizen Westelijk Schouwen waaruit blijkt dat deze eert tekort heeft van f 1429,19. Hir.der van stank Verder was er het bezwaarschrift van een aantal bewoners der Hoge- weg die last en hinder hebben van de stank en het slib afkomstig van de kampeerterreinen. Deze rekwes tranten noemen o.a. een extra onder houd der sloten, het aanbrengen van drinkwater voor het vee omdat de dieren het huidige niet meer lusten en ze hopen dat de gemeente op kor te termijn het rioolslib laat verwij deren. De voorzitter noemde de som van f 8.000.000,als het totale be drag, dat een riolering gaat kosten waarop alle kampeerterreinen kun nen aansluiten. Dit bedrag op prijs peil oktober 1S64. Spreker was ervan overtuigd dat het zo niet kan blij ven en een detailplan voor de Hoge- weg ligt reeds op tafel. Vanaf Burgh zal een hoofdleiding lopen via de Hogeweg tot aan Kommertjesweegje, terwijl van Westenschouwen de 2 leidingen hierop aansluiting zullen geven. Een rioolwaterzuiveringsin stallatie in de Burghse polder zal er moeten komen, terwijl later als er meer bebouwing komt, ook langs Dingenusweg en Kraaijesteinseweg riolering aangelegd zal worden. Het is wel een moeilijk probleem cindat dit een riolering gaat worden die in 3 maanden van een jaar voor 10.C0Ö mensen geschikt moet zyn en slechts vcor 2000 in 9 maanden. Met het dagelijks bestuur van het water schap zal besproken worden om ge zamenlijk iets meer te doen aan het delven en schoonhouden van de af- vcerslcten. Een redelijk tarief zal uitgedokterd werden vcor de kam peerterreinen. Dit n.a.v. een vraag van de heer Hendrikse, Mr. Terhorst die onlangs zijn pro ces tegen de gemeente i.v.m. een grendkwestie verloor, gaat in hoger bercep zo deelde de voorzitter mee. Verkoop bouwgrond Een aantal percelen bouwgrond, gelegen in Renesse worden verkocht voor f 23,50 per m2. Dit zijn perce len gelegen aan de Zeeanemoonweg die gekocht worden door: mevr. E. H. Hart-v. d. Nood te Noordwelle; de heer J. H. Ignatius-Brugmans te Bussum; de heer M. J. Padmos te Renesse: de heer J. J. Guequierre te Renesse; de heer J. H. Braber te Renesse en de heer C. Janse te Re nesse. Al deze kavels zijn ongeveer 500 m2 groot. Ten westen van de Zeedistelweg werden verkocht een drietal percelen en wel aan de heer J. K. Dalebout te Renesse; de heer P. v. d. Hoek te Rotterdam en aan de heer B. C. W. Dalebout te Re nesse. De grootte hier bedraagt 880 m". De prijs is ook hier weer f 23,50. Voor dezelfde prijs kocht de Coöp. Raiffeisenbank „Schouwen" een ka vel aan. de Zeeanemoonweg, groot 1275 m2. Met deze transacties ver klaarde de raad zich akkoord. De heren J. Westhoeve en J. W. de Jonge, aftredende leden van het be stuur van de Sichting Renesse, wer den herkozen. Een aantal wijzigingen: a: in het Ambtenarenreglement i.v.m. gratifi catie bij ambtsjubilea; b: in de Ar beidsovereenkomstenverordening c De raad gins verder accc«rd_met lingen een sufcei werdcn. Medewer- king verleenden o.a. de Rijkswater staat, de E.H.B.O.-ploeg van het Ru- de Kruis, de havenmeester, de' heer in de Wachtgeldregeling en de Uit keringsverordening: d: in het Amb tenaren reglement en de Arbeids overeenkomstenverordening i.v.m. aanspraak op vergoeding van schade aan kleding en uitrusting ontstaan tijdens de dienstbetrekkingen: en e: in een voorstel inzake bijzondere uitkering ad 2 aan het gemeente- personeel, werden door de raad goedgekeurd. het vragen van een crediet, groot f 1141,voor het maken van een douche in de percelen (woningwet woningen) 3, 5, 7 en 9 te Seroos- kerke. Ook enige bepalingen bij het in erfpacht uitgegeven stuk grond aan de fa. v. Waveren aan de Burgh- seweg werden aanvaard. De rendvraag Bij de rondvraag vraagt de heer Dalebout naar de „beroerde" plaats van het parkeerverbod-bord op de hoek bij bakker Geleijnse. Er is reeds opdracht gegeven aan de sml d om dit aan de muur te bevestigen. Verder 'had 'de heer Dalebout klach ten over ratten in en om de slot gracht. Bij enige personen zaten ze tijdens 'het theedrinken op tafel! De voorzitter antwoordde dat de ge- meenteopziohter een cursus ratten bestrijding gaat volgen. De heer Steur meende dat de w 's- selcabines 'bij Serooskerke meer mis-, dan gebruikt zijn voor dit doel. De 'heer Geluk sloot zich hier bij aan. De voorzitter antwoordde dat de Deltadienst dit Schelphoek- gat reeds volgend jaar in beslag gaat nemen en op de plaats van het strandje zullen dan werken aange legd worden. Mogelijk kan het strandje wat verlegd worden. Door de verhoging van de Sluis- pad in 'het uitbreidingsplan Zuid krijgen enige woningen overlast van water zei de heer Hendrikse. Daar ■het werk nog niet klaar is, kan hier nog geen oordeel over geveld wor den, doch indien dit mocht blijken dan zal ingegrepen worden. Dezelf de vragensteller meende dat de rap porten over (handhaving bouwveror deningen ook door de raad'.komen, doch de voorzitter zegt dat déze nor male procedure alleen in b. en w. behandeld wordt. De straatverlichting einde Laöne is in behandeling doorde P.Z.E.M. Dit antwoord kreeg de heer Pad mos die er verder op wees dat de pompen der rioolwaterzuiveringsin stallatie te Haamstede geregeld ver stopt zitten. Een vertegenwoordiger van bet bureau dat deze pompen le verde komt 16 september naar Haamstede om een en ander nader te bespreken. Waterleiding zal tezij- nertijd ook worden gebracht naar de installatie te Renesse. Het was de 'heer Blom opgevallen >dat ide gemeenteopzichter in een .huurauto rijdt. De voorzitter ant woordde 'hierop 'dat het toezicht ?n 'het gedrang 'kwam en daar vervoer met een jeep biervoor niet doelma tig is wordt uitgezien naar een goede tweedehands walgen. Tot zo lang dus deze overgangsfase. De heer Blcm noemde verder ide moeilijkheden met ide 'brandweer in de laatste twee maal dat ze uit moest rukken. Blinde Alpinist Zaterdag diploma-zwemmen in zwembad „De Val" bedwong berg GRENOBLE, 2-9. De Ne derlandse blinde alpinist van den Berg is er woensdag on danks het slechte weer in ge slaagd de top van de Dlbona te bereiken, een 3.120 meter hoge berg in het massief van Oisans. Hg werd hierbij ver gezeld door twee Zwitsers, de priester Melly en de gids Al- bert Bornard, en de gids Jac ques Sangnier uit Grenoble. ZIERIKZEE. 1-9. De plaatselijke zwemvereniging ..De Zeepaardjes:' is de laatste tijd bijzonder actief. Na het succesvolle zwem festijn van za terdag j.l. staat er zaterdag a.s. di ploma-zwemmen voor liefhebbers in zwembad „De Val" op het program ma. Er wordt gezwommen vcor de diploma's A, B en C en men kan zich aanmelden bij mevr. Poldermans aan de Nieuwe Haven. „De Zeepaardjes" raken in Zierikzee al aardig „inge burgerd". Dit bleek opnieuw bij de zwemwedstrijden van zaterdag die vooral ook dankzij de medewerking van tal van particulieren en instel- bruinisse De mosselverzending Het begin van de mosselverzen ding naar Parijs, die de nu komen de we^k een aanvang neemt, deed de toch al goed lopende mossélexport een extra impuls toekomen. Praktisch kan wel gezegd worden, dat ieder die in staat is mosselen aan de handel af te leveren, nu wel een beurt krijgt. Drie kwart van de vraag van de handel geldt echter de A kwaliteit, dat is de beste kwa liteit die de handel te bieden heeft. Ook voor de Waddenzee werden en worden nu ongelimiteerd vergun ningen uitgegeven, maar vele kwe kers worden neg gehandicapt dooi de pokkenval cp de mosselen of docr het nog ergere euvel van het mos selzaad dat op de consumptiemosse len is gevallen, waardoor duizenden tonnen zullen moeten worden afge schreven als onverkoopbaar en ten dode gedoemd. Gelukkig kan echter aan elke aan- vraag van de handel nog' worden voldaan, al komt er van een gelijk optrekken van de standaardcapaei- teitscijfers niet veel terecht. H. v. d. Post. de fa. v. d- Wekken en de Koophandel N.V. Belangrijk waren natuurlijk ook de lijdwaarne- mers die zaterdag druk in de weer zijn geweest. Zoals wij eerder meld den ging aan de wedstrijden een prestatietocht vooraf en die leverde cvn fraai succes voor „De Zeepaard jes" op. Het was namelijk Kees Bij do Vaate die als eerste lid van „De Zeepaardjes" deelnam aan de 2 kilo meter wedstrijd. Zaterdag /.al het diplomazwemmen in „De Val" onge twijfeld belangstelling trekken. Me vrouw Wagenaar uit Oost-Souburg, diploma-consul van de K.N.Z.B, zal de prestaties beoordelen en aan haar is dan ook de beslissing wie er na uflccp met een KN.Z.B.-diploma naar huis kan gaan. Een beeld van de zaterdag j.l. gehouden zwemwedstrijden in zwembad Val". (Foto: „Zieriikzecsche Nieuwsbode") Vondsten van nationale betekenis BRUSSEL, 2-9. - De zeesluis te Zandvliet, waardoor schepen tot 100.000 ton voor de Antwerpse haven zullen kunnen worden geschut, na dert zyn voltooiing. Naar donderdag in Antwerpen wordt vernomen zal nog vóór het einde van deze maand de Scheldedyk, die de sluis nog van de waterweg scheidt, worden door gestoken. Met de bouw van de sluis, die tot de grootste in de wereld wordt ge rekend, werd in 1961 begonnen. Er is ongeveer drie miljoen kubieke meter grond verzet, 700.000 kubieke meter beton gestort en 16.000 ton betonijzer in verwerkt. De bouwkos ten benaderen de één miljard frank, ruim 72 miljoen gulden. De sluis zal door een 400 meter brede en 7.5 km lange waterweg met FINANCIEEL NIEUWS Produktie levens verzekeringen gedaald UTRECHT, 2-9. Uitgegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek blijkt, dat in de eerste helft van dit jaar in Nederland voor een to taal verzekerd bedrag van f 4.345 miljoen aan nieuwe levensverzeke ringen is 'gesloten, tegen vorig jaar f 4.455 miljoen, zodat de produktie aan nieuwe levensverzekeringen in ihet eerste 'halfjaar 1965 f 110 mil joen lager ds 'geweest. In eerste 7 maanden '65: 10.000 meer nieuwe huizen gereed gekomen DEN HAAG, 1-8, In juli 1965 zijn volgens 'gegevens van 'het Cen traal Bureau voor 'de Statistiek 8.580 nieuwe woningen gereedgekomen. In juli 1964 werden 7.483 nieuwe wo ningen afgeleverd. In de jaren 1959 t/m 1963 kwamen in de maand juli gemiddeld 6.694 woningen gereed. Het aantal in de eerste zeven maan den van 1965 gereedgekomen wo ningen bedraagt 59.694, tegen 49.594 in de overeenkomstige periode van 1964. Gemiddeld 'kwamen in de over eenkomstige periode van de jaren 1959 t/m 1963 42.028 woningen ge reed. Van de én juli voltooide wo ningen werden er 983 uitgevoerd in systeembouw. I'n 'de eerste zeven maanden van 1965 'kwamen 7.790, systcemwoniin'gen gereed. Sedert jurui 1945 zijn nu in totaal] 1.254.299 woningen gebouwd, waar-j van er 135.719 werden uitgevoerd ii systeembouw. de bestaande havencomplexen zijn verbonden. De afmetingen van de sluis zijn: 500 meter lengte, 57 meter breedte en 13.50 meter diepte bij laag water. Het is de zesde zeesluis voor de Antwerpse haven. De Sowjet-Unie zal haar steun blijven geven aan de versterking van de defensieve kracht van Noord- Vietnam. De Russische leiders heb ben dit woensdag laten weten in een telegram, dat zij ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de re publiek Noord-Vietnam naar Hanoi zonden. AMSTERDAM/HOOGKARSPEL, 2 september. - Onlangs werd een aari- van gemaakt met het onderzoek van een nederzettingscomplex uit de late bronstyd/vroege yzertyd (circa 900- 600 vóór Christus) te Hoogkarspel in West-Friesland. Het betreft hier het eerste onderzoek van enige omvang van nederzettingsrestcn uit die pe riode in westelijk Nederland. De bodem van het tegenwoordige West-Friesland, zo 'vernam het A.N. P., is omstreeks 1200 vóór Christus ontstaan toen een waddengebied droog viel en bewoonbaar werd door afnemende invloed van de zee. Tal rijke grafheuvels uit de brons- en ijzertijd bewijzen dat zich hier toen een vrij grote bevolking gevestigd heeft. Bij een bodemkartering door dr. P. J. Ente van de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen, zijn bovendien ten oosten van Westwoud een veertigtal toenmalige nederzet tingen ontdekt. Dergelijke woon plaatsen zijn. bultige terreinen en in verband met de zich uitbreidende bloembollenteelt worden zij allerwe gen geëgaliseerd en diepgespit, waar bij de oudheidkundige gegevens uiteraard verloren gaan. Klein deel van groot complex De opgraving, gelegen in het wes ten van de gemeente Hoogkarspel, beslaat een klein deel van een groot nederzettingscomplex, dat zich heeft uitgestrekt van de Streekweg tot de Wijzend en dat, voorzover dat nog niet is gebeurd, in het volgend jaar geëgaliseerd zal worden. Het blijkt dat 1 a 2 (graf?)heuvels, op geworpen op oud akkerland met plcegsporen de basis vormen van dit deel van de Nederzetting. Deze zijn later doorsneden door een netwerk van sloten. De vulling van deze slo ten en een aantal ophogingslagen le vert een buitengewoon groot aantal scherven, dierbotten en kapotgesla gen stenen op. Behalve het aarde werk, dat een zeer grote variatie in vormi en versiering vertoont (de meeste .aardewerktypen zijn uniek voor West-Friesland en ook daarbui ten komen zij zelden voor), zijn 15 fragmenten van vuurstenen sikkels, wrijf- en klopstenen, benen priemen en een grote, gave nog nimmer ge bruikte bijl van hertshoorn gevon den. Dit laatste, uitzonderlijke voor werp lag op de bodem van een die pe kuil. Men hoopt door deze opgraving een gedetailleerd inzicht te krijgen in. de materiële cultuur en de her komst van de eerste bewoners van de West-Friese zeeklei (1200-1800 vóór Christus), in hun middelen van bestaan en in het toenmalige land schap. Door grondboringen wordt nagqgaan of zich destijds bevaar baar water in de onmiddellijke om geving heeft bevonden. Pref dr. H. T. Waterbolk, hoogle raar-directeur van het Biologische- Archaeclcgisch Instituut der Rijks universiteit in Groningen, die de op graving heeft bezocht, kwalificeerde het gevondene als van nationale be tekenis. Einde van lange lijdensweg in zielit ZIERIKZEE, 2-9. De nieuwe Centrale Werkplaats op 't industrie terrein aan. de Havenstraat nadert zyn voltooiing. Momenteel werken draglines stug door om de invalsweg naar het gebouw gereed te maken, terwijl schilders bezig zyn met het schilderen van het „binnenwerk". Met 'de nieuwbouw ós een eind ge komen aan een lange lijdensweg. Personeel en werknemers zullen er immers beslist niet verdrietig om zijn wanneer over een kleine twee maanden verhuisd zal worden naar ihet nieuwe (gebouw, dat een totale oppervlakte van 1500 m2 'heeft. Twee ruime lichte werkhallen (beide met een oppervlakte van 300 m2) zijn (be doeld als onderkomen voor de werk nemers, terwijl de personeelsleden Grote belangstelling voor uniek concert in hervormde kerk l i 1 (Van onze verslaggever) OUWERKERK, 2-9. Zeer velen van Schouwen-Duiveland hebben giste ren (woensdag)avond de weg weten te vinden naar Ouwerkerk waar in de Hervormde kerk de unieke gelegen heid werd geboden een concert te beluisteren dat gegeven werd door een in Engeland zeer befaamd jon genskoor; het koor van de Northamp ton Grammar School. Het concert te Ouwerkerk vond plaats onder aus piciën van de plaatselijke v.v.v. en in het kader van een geslaagde tour nee door Zeeland, waarbij o.a. Mid delburg en Domburg op het pro gramma stonden. Het jongenskoor trek te Ouwer kerk zeer veel belangstelling en dat nog wel ondanks bet vroege aan- vangsuur. Het concert 'begon n.1. reeds om 7 uur om :het gezelschap gelegenheid te igeven terug te rei zen met de laatste boot naar Kats. Niettemin: er waren in de kerk slechts enkele plaatsen onbezet en tot in de zijstraten van de Ring wa ren op deze reeds herfstachtig ge kleurde laat-zomerse avon'd de tal loze auto's geparkeerd van de vélen die deze bijzondere zangavond niet onbenut wilden laten. Intussen: bet publiek heeft geen spijt 'gehad om de réis naar Ouwer kerk te ondernemen en 'dat valt ook niet te verwonderen omdat de jeug dige zangers met 'intense aandacht onder leiding van 'de dirigent G. J. Timmins met 'ham specifiek Engels j programma opnieuw een concert tot ■en succes wisten te maken. Er werd •en tiental liederen uitgevoerd, zo wel gewijde muziek als volksliede ren en composities van bekende En gelse componisten. De koorzang wercf -afgewisseld door enige leer lingen die zorgden voor een instru mentale bijdrage. Dat waren de pia nist T. J. AUibrilght en de violisten G. J. Jones 'en A. A. Minnards. De 'heer''Allbright vertolkte o.a. de So nata van Alwijn en Vier stukken - oorspronkelijk voor clavecimbel ge schreven - uit bet z.g. Fitz William Virginal Book. Ave Verum De toewijding van het koor bleek vooral uit bet gewijde Ave Verum van Byrd, 'gecomponeerd in de tijd van Elizabeth I. Het Ave Verum wordt nog iheden ten dage gezongen (in 'de Enigelse kerk. De violisten 'bradhten ten gehore de „Gouden So nate''- van Purcell, naar een arran gement van Britten. Blijkens de woorden van de diri gent na afloop van het concert had den de Engelse zangers zelf ook bij zonder veel genoegen beleefd aan hun optreden in Ouwerkerk's Her vormde keilk. Dankzij de V.V.V. was het koor eerder op de dag in de ge legenheid gesteld een kijkje te ne men in de omgeving. Het gezelschap was door partikulieren na aankomst op „De Val" met auto's afgehaald, waarna een rondrit door Zierikzee werd gemaakt, hetgeen bijzonder in de smaak viel. Uiteraard werd te Ouwerkerk ook een bezoek gebracht aan de caissons en in het Dorpshuis bood de V.V.V. een broodmaaltijd aan. Bovendien werd de heer Tim- mins een grammofoonplaat aangebo den, een opname van het bekende Nederlandse koor „Maastrichter Staars". Een van de koorknapen was juist cp deze dag van het bezoek aan Ou werkerk jarig. Het was de V.V.V. wel toevertrouwd om van dit gebeu ren iets feestelijks te maken en zo doende gebruikte de jarige Engelse kcorknaap in het Dorpshuis zyn maaltijd gezeten op een versierde steel. Bovendien kreeg hy een doos je gevuld met de bekende „babbe laars" aangebeden. Zo werd deze a vend, niet a'leen voor Ouwerkerk, maar cok vcor de omliggende ge meenten en de Engelse scholieren een bijzondere gebeurtenis, waaraan velen ongetwijfeld goede herinnerin gen zullen bewaren. in de kerk klonken Engelse lie deren (administratie, werkmeester, direc teur) over aparte vertrekken be schikken, 'gelegen in een vleugel van bet gebouw. Ilal In de fraaie bal, met mozaïek vloer bevindt zioh de portiersloge, van waaruit 'de 'geluidsinstallatie en de telefoon bediend worden. Het nieuwe gebouw krijgt namelijk de ■beschikking over een geluidsinstal latie, waardoor de communicatie sneller zal verlopen. De machinehal ds belegd met een duralite-vloer. de eerste in Nederland. Dit in Duits land vervaardigde materiaal is har der dan beton. De montagehal (ook met een vloeroppervlakte van 300 m") is belegd met kopschotel, wat het geheel bijzonder warm maakt. Dit is speciaal 'gedaan-voor de reu- mapatiënten. Voor de verwarming in 'het gebouw dragen twee hogedruk- compressoren zorg, elk met een ca paciteit van 7 atmosfeer. Onder het gehele gebouw bevindt zich een kruipvloer van 80 cm. Hierdoor lo pen de electrioiteitsleidingen en de buizen voor gasvoorziening etc. In ons nummer van morgen (vrijdag) hopen wij nader op de nieuwe Cen trale Werkplaats terug te komen. DUIVELAND De neerslag in augustus Hoewel velen in de afgelopen maand zeker verschillende dagen een bedenkelijk gezicht zullen heb ben getrokken, valt augustus met een neerslag van 91 mm toch niet veel uit de tcon want het totaal ge middelde voor de maand is 88 mm. Van 11 tot 20 augustus was het zelfs geheel droog, in de eerste week was het 3 augustus dat met 10,8 mm een hoogtepunt bereikte, maar dit werd nog overtroffen door 26 augus tus met 14,3 mm en 31 augustus met 13,4 mm. Trouwens 25 augustus met 12 en 27 augustus met 9,6 mm deden cck mee. Natuurlijk was ook augustus over het algemeen wat de temperatuur betreft enkele graden te koud. Al met al toch een sombere maand mei bijna iedere dag regen, een te kou de temperatuur on tc weinig zon. BRUINISSE Gcvcndcn voorwerpen Op het bureau van de groep Brui nisse van de Rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over in de maand augustus 1965 te Bruinisse gevonden voorwerpen: een Yale cylinderslot, een bankbiljet van f 10.een zilveren kettinkje met 5 bedeltjes, een blauw kinder truitje, een zonnebril, een duimstok en 2 fietssleuteltjes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2