DÉ GASUNIE LEGT BUIS IN BEDDING VAN WESTERSCHELDE Pakistanen trekken over de bestandslijn Albert Schweitzer is ernstig ziek Door wateroverlast gedupeerde boeren in Overijssel doen beroep op het Rijk Strenge straf voor Rotterdamse nozems WEGENB0UWPR0GRAM '65 KAN WORDEN GEREALISEERD GIVE A MAN A LUCKY ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 september 1965 122ste jaargang Nr. 19846 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: (el 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Engels jongenskoor zong te Oinverkerk Meisje van 12 jaar wordt „timmerman'' Karwei dat nog niet eerder in Europa is vertoond BREDA, 2-9. De haven van Antwerpen zal vandaag (donderdag) kunnen merken dat er een belangwekkend karwei wordt verricht op, of liever in de Westerschelde. Omdat de Nederlandse Gasunie dan van omstreeks acht uur 's morgens tot half een 's middags bezig is met het trekken van een zestig centimeter gasbuis door de bedding van de Westerschelde, zal het scheepvaartverkeer gedurende deze tüd op deze voor België belangrijke handelsader goeddeels gestremd zijn. Vier reusachtige veertig ton lieren, opgesteld aan de noordwal van de Schelde, nabij Ossendrecht, gaan 1300 meter gasbuis in de rivier trekken. Dit is het begin van een karwei dat in zijn soort in Europa nog nooit is vertoond. Het betekent ook een be langrijke fase van de omvangrijke taak van de Nederlandse Gasunie: heel Nederland voorzien van het Groningse aardgas. Tot nu toe is er vanuit Slochteren tot aan de Wester schelde ongeveer 300 km gasbuis ge legd. Het feit dat de Gasunie bezig is de Schelde over te trekken, houdt voor de vele en belangrijke indu strieën die in Zeeuws-Vlaanderen ge vestigd zijn en er nog zullen komen in dat zij binnen niet al te lange tijd kunnen worden voorzien van dit voor hen zo belangrijke produkt. De mo gelijkheid bestaat dan ook dat de in het noordwesten van België geves tigde industrieën op den duur het Nederlandse aardgas kunnen gaan gebruiken. Een doortrekking van de gasbuis naar Vlaams-België staat echter niet geheel vast. Werk begon in april De werkzaamheden die aan deze kruising van de Westerschelde zijn voorafgegaan, begonnen in april van dit jaar. Sinds die tijd zijn namelijk vijfhonderd man bijna onafgebroken bezig geweest met graven, lassen en baggeren; Het resultaat was dat men vorige week in de bedding van de ter plaatse ruim twee kilometer brede Westerschelde een gleuf van 22 m diep en 150 m breed had gebaggerd, waarin de gasbuis zal gaan rusten. Dat was echter nog niet alles. Aan de noordkant van de Schelde, in de omgeving van Ossendrecht, moest men al „vroeg" diep de bodem in om een gang voor de gasbuis te graven. Ruim acht meter onder het maai veld moest de buis namelijk aan de Ingezonden mededeling noordzijde rusten om later niet de gravers van de toekomstige Schelde- Rijnverbinding in moeilijkheden te brengen. Dan was er ook nog de belangrijke keringsdijk die door de gasbuis be slist niet gekwetst mocht worden. Ook hier dus moesten de mensen van de Gasunie diep de Zeeuwse bodem in. Moeilijkheden ook aan de zuide lijke kant van de Schelde, waar de gasbuis in ;,Het verdronken land van Saaftingen" de „vaste" wal bereikt. Ook daar een keringsdijk, waaronder de buis moest worden gelegd. Van al het door het baggeren en graven vrijgekomen zand - de gleuf in de Westerschelde alleen al leverde drie miljoen kubieke meter op - .heeft men aan beide kanten van de Schelde een dijk gebouwd, waarop de montage van de buis heeft plaats gevonden. Gevechten in Kasjmier NIEUW DELHI, 1-9. - Woensdag z(jn Pakistaanse infanteristen, ge steund door artillerie en begeleid door tanks, het Indiase deel van Kasjmier binnengetrokken. Een zegs man van de Pakistaanse regering deelde mede dat het Pakistaanse op treden een louter defensief karakter heeft en bedoeld is om de „Indische agressie" tot staan te brengen. De woordvoerder vestigde er de aandacht op, dat dit de eerste keer is, dat het Pakistaanse leger sinds het akkoord van januari 1949 de be standslijn overschrijdt. De Hadji Pir-pas, tussen Poonch en Oerie, is in Indische handen ge vallen, aldus deelde de Pakistaanse woordvoerder nog mee. In Nieuw-Delhi is verder officieel bekendgemaakt, dat de Indische troepen vier nieuwe posten in het Pakistaanse deel van Kasjmier heb ben veroverd. LAMBARENE (GABON), 1-9. Dr. Albert Schweitzer, de bekende arts, filcsccf, theoloog en musicus, ligt ernstig ziek in zijn ziekenhuis in Lambarene, aldus is door assistenten van dr. Schweitzer meegedeeld. Artsen die aan het ziekenhuis van Schweitzer zijn verbonden zeiden gisteren, dat zijn toestand reden geeft tot grote ongerustheid. De 50-jarige had slechts enkele ogenblikken dat hij bij bewustzijn was, maar de artsen hopen, dat zijn grote rivaliteit hem er nog boven op zal helpen. Schweitzers dochter, mevrouw Eckert. Daurich, is bij haar vader. Zeven gewonden na ontploffing in fabriek DE KRIM, 31-8. Na een ontplof fing in een afdeling van de aardap pelmeel- en derivaten fabriek „On der Ons" in de Krim, gemeente Gramsbergen, zijn zeven arbeiders naar het ziekenhuis in Coevorden overgebracht. Twee van hen konden na de eerste hulpverlening weer naar huis worden gezonden, doch de overigen moesten worden opgeno men. Van viier vpin hen was de toe stand vrij ernstig, zij het niet levens gevaarlijk. Brandwonden vormen het voornaamste letsel dat zij opliepen. Inventarisatie van de schade op overheidskosten DEN HAAG, 1-9. In de Overijs selse gemeente Kaalte hebben onge veer 250 door de wateroverlast ge dupeerde boeren een beroep gedaan op de Rijksgroepregeling Zelfstandi gen. Hce groot het totale aanvragen om hulp ingevolge deze regeling is, is op het ogenblik b\| de „Centrale Commissie Zelfstandigen", het lan delijk adviesorgaan voor de regeling, nog niet bekend. Dit werd woensdag meegedeeld in de bestuursvergadering van het Landbouwschap. De Stichting Uit voering Landbouwmaatregelen (St. U.L.M.) heeft onlangs van het Land bouwschap opdracht ontvangen, tot inventarisatie van de schade over te gaan. Die inventarisatie zal geschie den gedurende de maand september en zo nodig ook nog gedurende een deel van oktober. Het werk geschiedt voor een groot deel op Overheids kosten. Er is een schade-indeling gemaakt in zgn. a-gebieden, waar op alle agra rische bedrijven zal worden geïn ventariseerd, en b-gebieden, waar de boeren zich zelf moeten aanmelden als ze inventarisatie wensen. A-ge bieden liggen in de provincies Dren te, Overijssel en Gelderland. Het betreft met name de gronden langs de grote rivieren, Salland (waarin ook het reeds genoemde Raalte ligt) en een aantal jongere ontginningen in de Drentse veenkoloniën. Als schadenorm zal worden aange houden een bedrijfsschade van 33 pet. Het ministerie van landbouw is daarmee akkoord gegaan. Aanvan kelijk wilde men deze norm op 50 pet. stellen, maar in de betrokken gebieden werd dit te hoog gevon den. Op basis van de gegevens die de inventarisatie zal opleveren, zo kon digde de voorzitter, de heer Biewen- ga, aan, zal het Landbouwschap po gingen aanwenden om een schadere geling buiten de Rijksgroepregelin- gen Zelfstandigen om te krijgen. Hij wilde verder niet op de zaken voor uitlopen; inventarisatie zal moeten worden afgewacht. KARATSJI, 1-9. President Ajoeb Chan heeft India er woensdag in een radiorede van beschuldigd, dat het in Kasjmier openlijk agressie pleegt. De Indische regering deed het voor komen alsof de strijd daar het ge volg was van het binnendringen van infiltranten, maar dit was een „pa thetische poging" om de wereld om de tuin te leiden. De Indische aan vallen zouden dan ook niet onbe antwoord blijven. Pakistan deed niets anders dan het altijd beloofd had te zullen doen, namelijk het volk van Kasjmier steunen bij zijn poging om het recht op zelfbeschik king uit te oefenen. ROTTERDAM, 1-9. Twee Rotter damse jongens van 16 jaar, die be gin augustus hadden meegedaan aan de „nozem-relletjes" op de Beyer- landselaan 'in de Maasstad, stonden woensdagmorgen voor de kinder rechter. Voor hun aandeel in de on geregeldheden veroordeelde deze de beide knapen, die op vijf augustus door de politie waren aangehouden, tot twee maanden gevangenisstraf, één maand voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Geschenk voor prinses kwam iets te vroeg DEN HAAG, 1-9. Het geschenk van de gemeente Leiden aan prin ses Margriet - wegens haar vertrek uit deze stad - is wel wat vroeg ge komen, maar natuurlijk wel in dank aanvaard, zo hoorde de R.V.D. woensdagmorgen uit Soestdijk. Het geschenk - een zilveren siga rettendoos met het wapen van Lei den, is enigszins voorbarig geweest, omdat de prinses haar studie nog niet heeft afgesloten: zij moet deze maand nog tentamen doen en blijft vooralsnog in Leiden, aldus de R.V.D. De prinses heeft in Leiden rechten gestudeerdZij heeft zich in alge mene zin georiënteerd en is in be paalde onderdelen van de rechten studie - staatsrecht en economie - geëxamineerd Nog geen beslissing over liet huwelijk van jirinses Beatrix DEN HAAG, 1-9. Een woord voerder van de R. V. D. heeft woens dagmorgen desgevraagd meegedeeld dat er nop geen beslissing is geno men over de datum van het huwelük van prinses Beatrix en de heer von Amsberg. Ook staat nog niet vast waar het huwelijk wordt gesloten en de wijze waarop, aldus deze woordvoerder. „Windmolen" levert nu electriciteit DEN BURG, 31-8. De voor malige korenmolen van Oude- schild is omgebouwd tot leve rancier van electriciteit en daartoe na een grondige res tauratie uitgerust met een vol automatische installatie voor de opwekking van stroom. De ze energie wordt overgenomen door de Texelse electricileits- maatschappij ten Den Burg. Op 15 september zal de voorzitter van de stichting De Hollandse Molen de molen of- ficiëel in gebruik stellen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ,j. Wü wantrouwen uaak ons X hart te veel en ons hoofd niet 't* genoeg. WAT Z£G7 01 BlU Dit is het Friese meisje Etsje Klik, (12) temidden van haar klasgenoten op de L.T.S. te Sneek. Elsje wil „timmerman" worden en aangezien haar ou ders daarmee akkoord gaan staat zij nu als enige vrouw haar mannetje met zaag en hamer. Beroep van Oe Thant op India en Pakistan NEW YORK, 1-9. Secretaris- Generaal Oe Thant van de Verenig de Naties heeft woensdagavond een beroep op India en Pakistan gedaan het vuren in Kasjmier onmiddellijk te staken. In afzonderlijke telegrammen aan president Ajoeb Chan en premier Sjastri zegt Oe Thant dat een „open lijke militaire confrontatie tussen de strijdkrachten van India en Paki stan dreigt en wellicht aanstaande is". „Dit zou slechts de ernstige ge volgen voor de wereldvrede hebben". Sir Arthur Charles, de Britse voorzitter van de wetgevende raad in de staat Aden, is woensdagavond doodgeschoten toen hij een tennis club im Aden verliet. Haagse toeriste in Spanje omgekomen DEN HAAG, 1-9. Bij een auto-on geval ïm noord-Spanje is de 43-jari ge mevrouw J. G. J. L. Vingerhoed uit Den Haag om het leven gekomen. Haar reisgezel, de heer G. C. P. van der Ernde, werkzaam bij een Haagse verzekeringsmaatschappij, werd met verwondingen in het ziekenhuis van Segorbe opgenomen. Er bevonden zich geen andere inzittenden in de auto. Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk veel bewolking Tijdelijk veel bewolking met hier en daar enige regen; matige tot krach tige noordoostelijke wind; dezelfde of iets hogere temperaturen. 3 sept. Zon op 5.54, onder 19.23. Maan op 15.25, onder 22.57. Volle maan: 11 sept. te 0.32. Eerste kwartier: 2 sept. te 20.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 sept. 8.19 v.m. 20.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 sept. 8.09 v.m. 20.32 n.m. Doodtij: 5 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie nabij de Rivièra is belangrijk in diepte toegenomen. Samenhangend hiermee is er boven zuid-Europa op tal van plaatsen veel regen gevallen. In Locarno werd in 24 uur tijds ongeveer 80 mm regen afgetapt. Boven Scandinavië is de luchtdruk sinds gisteren aanzienlijk gestegen. Tussen het aldaar tot stand gekomen hogedrukgebied en de eerder ge noemde depressies zullen noordooste lijke tot oostelijke winden morgen iets zachtere lucht naar Nederland brengen, waarin over het algemeen veel bewolking voorkomt. Hieruit kan plaatselijk wat regen vallen. DEN HAAG. In het vroegere concentratiekamp Mauthausen in Oostenrijk zal dinsdag 7 september a.s. een door de Oorlogsgravenstich ting aangebrachte gedenksteen wor den onthuld. DEN HAAG. Op 17 september ar riveert met een dhartervliegtuig een gezelschap van 140 Canadese oor- logsnabestaanden op Schiphol, Planning" niet uit de grond te stampen DEN HAAG, 1-9. - Het laat zich aanzien, dat het voor het jaar 1965 uitgestippelde wegenbouwprogram ma van het Rijk ten volle zal kun nen worden gerealiseerd, zo deelt de minister van verkeer en waterstaat, dc heer J. G. Suurhoff, mee in zijn Memorie van Antwoord op het eind verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het Rijkswegen fonds voor 1965. Om in het tekort aan technisch personeel te voorzien zijn reeds maatregelen tot uitbrei ding van de wervingscapaciteit ge troffen. Materiaal zal er voldoende zijn; vooral aan zand zal er geen te kort zijn. De minister, die aankondigt dat hij bij zijn begroting voor 1966 een tot en met het jaar 1971 aangevuld uit voeringsprogramma zal overleggen, zegt naar aanleiding van de kritiek van vele leden van de Eerste Kamer, dat „een algehele planning ten aanzien van alle verkeersvoorzie- ningen" ontbreekt, dit te moeten toe geven. Het is naar zijn mening echter ook de vraag, of zulk een „planning" in de concrete zin van een structuur plan, dat bijv. in 1975 of 1980 ver wezenlijkt zou moeten zijn, wel kan worden opgesteld, als daarin alle verkeersvoorzieningen moeten wor den betrokken. Voor wat de verkeersmiddelen be- ASSEN. De 16-jarige KJaas van der Velde uit Zevenhuizen is woens dagmiddag bij een bedrijfsongeval op een bouwterrein in Fynaarloo, ge meente Vries, om het leven gekomen De jongen was sinds enkele weken werkzaam als hulpmachinist op een trekleer met laadschot. treft - motorrijtuigen, schepen, trei nen, vliegtuigen - die op hun beurt de behoefte aan en de aard van de wegen, havens, kanalen, spoorlijnen, vliegvelden enz. in vérgaande mate bepalen, moet met de mogelijkheid van een zeer uiteenlopende toekom stige ontwikkeling rekening worden gehouden. Het ene verkeersmiddel ontwikkelt zich qua aantal en tech nische uitvoering vrijwel autonoom, het andere is wat dat betreft in sterke mate afhankelijk van cen traal te nemen beslissingen. Al eer der had de minister erop gewezen, dat, wat de te verwachten verkeers- behoefte in de toekomst betreft, nog niet alle bouwstenen aanwezig zijn om tot verantwoorde prognoses te kerrien. Hoe dat alles ook zij, een „planning" als de betrokken leden bedoelen, stampt men niet in een jaar uit de grond. Zij zou voorts slechts in globale vorm kunnen wor den opgezet en voortdurend aan zich wijzigende omstandigheden aange past moeten worden. Toch wel ramingen Al is de gevraagde „algehele" plan ning" t.a.v. alle verkeersvoorzie- ningen dan niet voorhanden, natuur lijk bestaan er bij de onder het de partement van minister Suurhoff ressorterende diensten wel denkbeel den en opvattingen alsmede zeer glo bale kostenramingen aangaande de gedurende de komende jaren waar schijnlijk vereiste voorzieningen, al zijn deze denkbeelden niet zo ver uitgewerkt, geconcretiseerd, op el kaar afgestemd en vastgelegd, dat men van een werkelijke „algehele planning" kan spreken. Daarom is de indruk van vele leden, als zou bij het opstellen van het uitvoeringspro gramma 1965-1970 voor de wegen bouw incidenteel intuïtief en subjec tief te werk zijn gegaan, niet juist. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1