Vijf oktober sluiting Oosterscheldebrug GEDEELTE VAN GLETSJER STORT OP ARBEIDERSKAMP Staatssecretaris over K.W.F.-collecte 1965 Alcoholgebruik blijft stijgen Imbert afgetreden Staalstaking dreigt in de Ver. Staten „STA MINDER OP RECHT - MEER OP REMPEDAAL" Helft van hui/rouwen ziet onvoldoende ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 augustus 1965 122ste jaargang Nr. 19845 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een! per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Hervormd rusthuis Ons Huisjubileert Wellicht honderd mensen hedolven bij ramp in Zwitserland ZERMAT, 30-8. Maandagavond is een gedeelte van een gletsjer op een kamp bij Zermat terechtgekomen. Alle barakken, bewoond door arbeiders die aan een dam in het Saas-dal werken, werden bedolven. Men vreest dat tussen de 80 en 100 mensen zyn omgekomen. Aan de dam werkten Zwit serse en Italiaanse arbeiders. De ramp voltrok zich om half vüf» toen een grote massa sneeuw en ijs zich van de Allalin, in de Zwitserse Alpen, losmaakte en in het dal stortte, waar de verblijven van de arbeiders, hun kantine en de directiekeet werden bedolven. Uit de omgeving stroomden hulp ploegen toe, die proberen de meters dikke laag met rotsblokken ver mengd ijs te verwijderen. Helicop ters en ambulances uit het kanton Wallis werden naar de plaats van de ramp gezonden. De ramp gebeurde driehonderd meter boven het plaatsje Saas Fee, een gezocht wintersportoord op een hoogte van ongeveer achttienhon derd meter en omringd door de Al- lalinhorn, de Rimpfischehorn en de Strahlhorn, bergen van ongeveer vierduizend meter. De 115 meter ho ge dam werd gebouwd voor een elektrische centrale bij het meertje Mattmark. De werkzaamheden vin gen vier jaar geleden aan en zou den volgend jaar worden voltooid. Volgens een gletsjerkenner gaat het om een hoeveelheid van tussen de driehonderdduizend en een mil joen kubieke meter, die zich van de gletsjer heeft losgemaakt. Hij achtte de kans aanwezig, dat zich onder de op semmige plaatsen dertig me ter hoge massa nog overlevenden bevinden. Studenten maakten zelf een zebrapad UTRECHT, 30-8. „Wegens het bekladden van de openbare weg" zijn vier Utrechtse studenten gever baliseerd. Het kwartet was bezig een zebrapad te scheppen op het dom- stedelijk Iepenburg. Zij haden al elf ordentelijke witte banen op het weg dek aangebracht toen de politie op bezoek kwam. De zebra was volgens het viertal noodzakelijk om een vei lige verbinding tot stand te bren gen tussen de mensa en het gebouw Tivoli. Veel Italianen De dam is niet beschadigd. Het merendeel van de arbeiders waren Italianen. Het Rode Kruis en de me dische diensten van het leger heb ben hulp georganiseerd. Het eerste slachtoffer werd om acht uur ge borgen, een tweede anderhalf uur later. Drie gewonden werden naar een ziekenhuis vervoerd. Het gletsjerstuk, dat afbrak, hing tweehonderd meter hoog boven de loodsen in het dal. De waker van een schuilhut bo ven Saas Fee meldde maandagavond om 22.45 telefonisch dat de gletsjer ..Allalin" nog steeds aan het schui ven was en dat een ijsmassa, welke drie maal zo groot was als de mas sa die op het kamp was terechtgeko men, in de vallei dreigde te storten. Tot de vermisten behoort de leider van de werkzaamheden aan de dam, hoofdingenieur Ducommun. Om half elf in de avond waren reeds vier lijken geborgen. Eén van de gewonden is op weg naar het ziekenhuis overleden. Tegen middernacht namen duizend politiemannen, militairen, burgers cn verplegend personeel aan de red dingswerkzaamheden deel. Zij werk ten bjj het licht van felle schijnwer pers. Tot de vermisten beheren ook Oostenrijkers, Turken en Spanjaar den. „Kankerbestrijding, zaak die allen ter harte gaat"" HILVERSUM. 30 8. In een he den (dinsdag) uitgesproken radioloc- spraak heeft staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels (sociale zaken en volks- gezordheid) de binnenkort te hou den landelijke collecte ten behoeve van de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds veer de Kankerbestrijding in aller aandacht aanbevolen, want „de kankerbestrijding is een zaak die ons allen nauw en steeds meer ter harte gaat". in ae/e rutuo- toespraak wees "dl» staatssecretaris er o.m. op, dat de kanker in ons land jaarlijks meer dan 20.000 slachtoffers maakt. Hij maakte tevens gewag van het feit, dat de vereniging er het vorige jaar in slaagde om een batig saldo van drie en een half miljoen gulden te verwerven, dat aan de Sichting Ko ningin Wilhelmina Fonds kon wor den afgedragen. Dr. Bartels achtte het noodzakelijk dat de geleerden in staat worden ge steld hun speurwerk voort te zetten UTRECHT, 30-8. Het totale alco- holverbruik (omgerekend dn liters - ad 50 procent) is sinds 1946 gestegen van 2,94 liter per hoofd van de be volking tot 6,63 liter in 1963. De toe name van het bier- en wijngebruik is het meest opvallend. In 1952 werd per ihoofd van de bevolking 10,9 li ter bier en 0,58 liter wijn gedronken, in 1964 waren de cijfers respectieve lijk 35 en 3,54 liter. De nationale commissie tegen 'het alcoholisme, die deze cijfers in haar jaarverslag heeft gepubliceerd, meent 'dat er geen sprake is van een schoksgewijze, maar van een regel matige groei van de alcoholcon sumptie. Een verklaring ervoor heeft zij niet, omdat er talrijke oorzaken kunnen worden aangewezen. Drinkt de gemiddelde Nederlander meer of 'heeft de alcahol toegang gekregen tot meer 'bevolkingsgroepen? Drin ken de jongeren meer, is drinken een status-symbool geworden, zijn er be-> paalde streken van 'het land waat de drinkgewoonten sterker toenemejj dan elders, zijn er diepere oorzak^ (welvaart, spanningen), speelt de clame voor alcdhoiica een rol? r deze vragen zou de nationale missie graag antwoord willen maar daarvoor acht zij rm searchwetk nodig. m SAN DOMINGO,'31-8. Generaal Antonio Imbert, pjemier van de „re gering van Nati/naal Herstel" der Dominicaanse /Republiek, heeft maandagavond/ in een uitzending van de Dominicaanse radio-omriep verklaard, d/ hij en leden van zjjn regering ziyen aftreden. Brandy»! paleis van Kardinaal Alfrink 5CHT 31-8. Een uitslaande 'het aartsbisschoppelijk pa leis /an kardinaal Alfrink aan de i/baan in Utrecht, is maandag- id slechts van korte duur ge- De brandweer was met drie Meistraten na een kwartier blus- •het vuur op de zolderverdieping ;ster. Het nablussen vorderde wat :r tijd. De 'brandweer sdhat de fechade op 25 a 30 duizend gulden. 'De 'brandweerlieden waren tot laat in de avond 'bezig imet 'het wegbre ken van de zogenaamde Brabantse muren op de zolderverdieping, waar tussen nog hout 'brandde. Omtrent de oorzaak tast men vooralsnog in het duister. Werklieden hebben maandag arbeid op het dak verricht in verband met de uitbreiding van het aartsbisschoppelijk paleis. AMSTERDAM, 30/ Van med'° november 1964 tot begin mei 1965 onderzochten iv"ic,c testteams van de Stichting „Oog en Bril" in honderden bed'ven het gezichtsvermogen van 13.772 Neder landers. Uit de verkreg/ gegevens kan worden afgeleid, dat 23,4 %i van deze bijna 14.00PP Kantoren, tekenkamers en studio's werkzame personen onvol"5"1*® ziet' Gesplitst na ,cefli)d was b(j dc groep tot en met 40 jaar 14 °/n onvoldoende;/' dc &roep van 41 en ouder was dit 40 Tijdens dJ aIïtie onderzocht men ook de ogen van een wille keurige gr/ van 7'^5 huisvrouwen. Daarvan bleek van de boven 40-jarigen/4 minder dan 52-9 over n,*et voldoende gezichtsver- mógen l^schikken- Waars»0n,yk een gevolg van het feit, dat zij verzuimden op ge zette tifn haar ogen te ,atcn kontroleren. Interessant is nog tc dat tydens dc tcstaktics, welke dc vorige jaren onder wegge bikers, vooral automobilisten, werden gehouden, ongeveer 17 i»/^vp'd°cnde was. Een aanduiding, dat dc eenvoudige ogcntcst 1»Ü rBexamen mogelijk van invloed is geweest. en zelfs te intensiveren. „De neg be staande witte plekken op de kaart van de medische weienschap vor men immers een uitdaging vcor de mensheid, zoals ook de witte plek ken op de wereldkaart eens een uit daging betekenden voor de ontdek kingsreizigers", aldus de staatssecre taris. Hij wees er op, dat in ons land het K.W.F. de wetenschappelijke on derzoekers onmisbare steun verleent „Het fends heeft meer dan een half miljoen leden-ccntributantcn. Daarnaast neen net inkomsten uil subsidies, legaten en dergelijke, Maar verhoudingsgewijs de grootste financiële bron is de jaarlijkse col lecte", aldus dr. Bartels. Zuidvietnamese post in handen van Vietcong SAIGON, 31-8. Vietcong-guerril- lercs hebben in een maandag, kort na middernacht uitgevoerde aanval een 530 kilometer ten noord-oosten van Saigon gelegen regeringspost, die werd verdedigd door een plaatse lijke troepeneenheid, onder de voet gelopen. Men verwacht dat de ver liezen aan regeringszijde zwaar zul len blaken te zijn. Er werden vier luchtaanvallen in de omgeving van de post uitgevoerd om de bezetting bij te staan, doch hiermede kon de val ervan niet wor den afgewend. De vlieger van een later naar het betrokken gebied ge zonden waamemingsvliegtuig meld de dat de post in vlammen staat. AMSTERDAM. Mevr. Haya van Someren-Downer is het eerste vrouwelijke kamerlid, dat moeder is geworden. Trots heeft zij maandagochtend met haar zoon Bart Jeroen de ziekenverpleging aan de Prinsengracht verlaten. WASHINGTON, 30-8. President Johnson heeft in een vanuit het Wit te Huis uitgezonden toespraak voor radio cn televisie medegedeeld dat het gevaar van nationale staalsta king in elk geval voor acht dagen is afgewend. De metaalarbeiders hadden ge dreigd dinsdag te middernacht in staking te zullen gaan, indien op dat tijdstip nog geen overeenstemming zou zijn bereikt over een nieuwe ge meenschappelijke arbeidsovereen komst. De president had, de in de onderhandelingen betrokken verte genwoordigers van werkgevers en werkiiëmers in de Amerikaanse staalindustrie maandag eerder op de dag, uitgenodigd zich naar het Witte Huis te begeven, om hun besprekin gen aldaar voort te zetten. Dit heeft er nu toe geleid dat partijen over een zijn gekomen hun overleg nog acht dagen voort te zetten, zonder dat er sprake zal zijn van een sta king. Dit besluit viel zes uur na het tijdstip, waarop de twee afvaardi gingen op het Witte Huis waren aan gekomen. Het Cubaanse blad ..Revolution" heeft maandag de ruimtevluoht van de Gemini-5 beschreven als „Kos mische spionage", „een nieuw re cord van de vuile yankee-politiek". Verklaring van minister J. G. Suurhoff: Wegverkeer en wegenbouw vormen een benauwend probleem DEN HAAG, 30-8. „In het ver keer moesten de mensen eens min der op hun recht en meer op hun rempedaal gaan staan". Deze opmer king maakte de minister van ver keer en waterstaat de heer J. G. Suurhoff tjjdens de jaarvergadering van de Ned. Ver. van Wegenbouwers in het Scheveningsc Kurhaus. Wegverkeer en wegenbouw noem de minister Suurhoff het ingrijpend ste en benauwdste probleem vanwege de dreigende verkeerschaos, die hij in ons land bepaald niet uitgesloten acht. Elke dag grijnst ons de sinis tere „dood langs de weg" aan. Het geldt hier niet alleen wegenbouw en vlotte afwikkeling van het verkeer langs een goed wegennet, maar even zeer een goede wetgeving en goed verkeersgedrag, waaraan de volle aandacht moet worden besteed. De minister zei, dat evenwichtige economische en sociale ontwikkelin gen mogelijk is, maar niet gemakke lijk te bereiken. De voorzieningen aan de wegen moeten gelijke tred houden met de ontwikkeling van b.v. het middelbaar en hoger onderwijs, dat ons voldoende hts'ers en inge nieurs moet opleveren en van b.v. havenoutillage, die ook geld in moet brengen voor de wegenbouw. Volgend jaar meer dan 30 miljoen In 1964 kwam voor de wegenbouw f 170 min. beschikbaar, dit jaar f 265 min. cn volgend jaar zal dit bedrag boven dc f 300 min. liggen. In I960 zal bij het in werking treden van de wet uitkering wegen een ruimere financiële basis voor de lagere over heden ontstaan terwijl bij het optre den van het kabinet-Cals voor de ge meenten in 1965 reeds wat meer fi nanciële armslag ontstond. Al met al zullen vrij aanzienlijk ruimere middelen voor de wegen bouw beschikbaar komen. Voor de verdere toekomst, aldus minister Suurhoff is een flexibel structuur plan nodig, gebaseerd op de ver- keersbehoefte. Het is denkbaar, dat dan grotere projekten achteteen zul len kunnen worden afgewerkt of schoon dit wel weer eens wrijvingen met de belangen van andere projek ten zal kunnen opleveren. Er zou al heel wat gewoniicn zijn, indien betrokkenen bij een tracee niet tot de laatste centimeter op hun recht zouden blijven staan, maar dat sommige belangen in het algemeen belang gewonnen zouden worden ge geven. Mijnwerkers verontrust over stijgende prijzen I-IEERLEN 30-8. De Nederlandse Katholieke Mijniwerkevsbond is ern stig verontrust over de steeds oplo pende prijzen, speciaal die van het voedselpakket. Blijkens de cijfers van ter za'ke deskundige instanties heeft sedert december 1964 een dus danige prijsverhoging over de gehe le linie van consumptie-goederen plaats gehad dal eerder verworven loonsverhogingen hierdoor goeddeels zijn achterhaald. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er is veel verstand voor no dig om sommige dingen onbe grijpelijk fe vinden. I'olairc Iuchl Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien, waarvan sommige mo gelijk met onweer; matige, nu en dan vrij krachtige noordwestelijke wind; tamelijk koud weer. J sept. Zon op 5.51 onder 19.28. Maan op 13.01, onder 21.58. 2 sept. Zon op 5.53, onder 19.26. Maan op 14.16, onder 22.24. Eerste kwartier: 2 sept. te 20.27. iioogv veerstanden ZIERIKZEE: 1 sept. 1 sept. 7.00 v.m. 7.35 v.m. 19.14 n.m. 19.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 sept. 6.42 v.m. 19.00 n.m 2 sept. 7.22 v.m. 1941 n.m. Doodtij: 5 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 31-8. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag zwenkte een depressie tus sen Noorwegen en Schotland naar het zuidoosten af, terwijl verder de frontale regenzone zeer sterk in om vang toenam. Eerder dan venvacht en riet alleen in de noordelijke pro vincies breidde de regen zich ook over Nederland uit. De depresise ver volgt zijn weg naar Denemarken of de Duitse bocht. Aan de achterzijde stroomt met een matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en noord koude po laire lucht binnen. Deze is onstabiel, zodat het komende etmaal naast op klaringen ook op enkele buien ge rekend moet worden. Sommige hier van kunnen van onweer vergezeld gaan. Wolven hebben in Aslurië (noord Spanje) 18 paarden en koeien ver slonden, zo is maandag bekendge maakt in Oviedo. De minister suggereerde in de loop van zijn toespraak niet afkerig te zijn van nauwere samenwerking met de Nederlandse wegenbouwers en het daarbij toevertrouwen van gro tere verantwoordelijkheden. De voorzitter van de vereniging ir. D. H. Prins gaf uiting aan zijn grote waardering voor de opvattingen van minister Suurhoff. T.V. bewaakt spelende jeugd LONDEN, 30-8. Bewoners van nieuwe flatgebouiven in de Londense voorstad kunnen binnenkort via hun tv-toestel hun kinderen op de speel plaatsen bij de flats in de ga ten houden. Het bestuur van de voorstad Camden zal hier voor televisiecircuits aanleg gen. De eerste komt in een 22 verdiepingen tellend gebouw. Ouders in het bezit van een normale 13-kanalen ontvanger zullen twee extra kanalen ter beschikking krijgen, die alle speelplaatsen bestrijken. ZIERIKZEE, 31-8. Naar wij van officiële zijde ver nemen zal op dinsdag 5 oktober a.s. de definitieve sluiting plaats vinden van de Oosterscheldebrug. De plaatsing van het laatste ovcrbruggingsgedcclte aan de Schouwsc kant op genoemde datum, zal met enig ceremonieel van de zyde van liet bestuur der N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij gepaard gaan. De plaat sing van de laatste ontbrekende schakel zal worden bijgewoond door dc voorzitter van de maatschappij, de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartscn. Het ligt in dc bedoeling, dat dc burgemeesters van Kortgenc en van Zierikzee elkaar na dc sluiting op het landhoofd b(j „De Val" de hand zullen drukken. Verder vernemen wij dat de aannemerscombinatie er naar streeft om de Oosterschetdebriij» nog in de werk vóór Kerstmis 1965 voor liet verkeer open lc stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1