Klopjachten op Sicilië I Adenauer als Brokkenmaker De watervoorziening voor onze provincie is laatste jaren aanmerkelijk moeilijker ZILRIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 augustus 1965 Nr. 19841 Mafia maakt winsten van vele miljarden per jaar (Van een Italiaanse correspondent) PALERMO. In grote delen van het sinaasappelen-eiland Sicilië heerst de uitzonderingstoestand en het straatbeeld in de stad en op het land wordt momenteel beheerst door de zwaar bewapende, al of niet ge motoriseerde eenheden van de cara binieri (de Italiaanse gendarmerie). Huiszoekingen en arrestaties vinden onafgebroken plaats, vooral in Paler mo en in de naaste omgeving daar van. Er wordt hard aangepakt en hard toegeslagen, leder moment van de dag en van de nacht worden er door de politie, bijgestaan door poli tiehonden, openbare wegen afgeslo ten en voorbijgangers op wapens on derzocht. Weglopen is er niet meer b(j, de felle herders hangen dan op hetzelfde moment aan de jas en de vervaarlijk uitziende parabellums worden nu los in de pistooltassen ge dragen. De groots opgezette klopjachten vingen aan in het week-end van 7-9 augustus met de arrestatie van maar liefst tien bendeleiders van de inter nationale gamgstersorganisatie de Mafia, die voornamelijk op Sicilië haar hoofdwartier heeft. Do eerste die in 'handen der politie viel, was de 66 jaar oude Frank Coppola, die even buiten Palermo een wel zeer riante bungalow bewoont. De loop baan van deze gangster, die in 1926 naar the States vertrok om „een nieuw leven" te beginnen, was do eerste jaren van zijn verblijf aldaar nu niet bepaald opwindend. Deze bandiet leek geen moordenaar, droeg geen gele schoenen, opzichtige rode dassen en scheen nu niet bepaald bestemd om in een James Bond film de een of andere heldenrol te spelen. In 1930 hoorde de wereld pas van hem, toen 'hij in Kansas-City de zo genaamde „speelautomaten-racket" organiseerde en aan zijn leiding wist te onderwerpen. In 1948 werd Frank» Coppola door rechercheurs van de F.B.I. gearresteerd en tijdens de daarop volgende verharen, waarbij Frank nogal wat tanden verspeelde, bekende hij onder meer zich bezig te hebben gehouden met de verbo den handel in verdovende middelen. De Amerikaanse justitie maakte daarop korte metten met Coppola, zette 'hem op de boot naar Italië en verbood hem gelijktijdig en voor goed, de toegang tot Amerika. Grootgrondbezit Frank Coppola vestigde zich na zijn overhaaste uittocht uit de V.S. in Rome, kocsht venvolgens een prachtige bungalow in de omgeving van Palermo op Sicilië en maakte zo - naar buiten - de indruk een grootgrondbezitter te zijn, die zijn schaapjes op 'het droge had. De in gewijden op Sicilië wisten echter wel beter. Van Palermo uit leidde Frank zijn gangs in speelautomaten en verdovende middelen met steeds meer succes en overal ter wereld had de man zijn vertrouwenslieden en agenten. In 1952 werd Coppola opnieuw, doch nu door de Italiaanse politie, gearresteerd en nog wel op „aanwij zing" van een zogenaamde verdo vende-middelenspeurhond, een her der, bij de Italiaanse politie op Si cilië in gebruik en speciaal afgericht op het zoeken naar opium en soort gelijke „hete" waar. In een goede renloods op het emplacement, van het Centraal-station van Palermo apporteerde Tristan een koffer, die een dubbele bodem bleek te bezit ten en als geheime bergplaats dien de voor 40 kg. heroïne. Óp de koffer vond de recherche een adreskaart van Frank persoonlijk Tijdens het ingestelde onderzoek kwaim bijna gelijktijdig nog een aan tal geheime contacten aan het licht, verbindingen die Frank onderhield met als verdacht bekend staande adressen in Marseille, Algiers en Beiroet. Italiaanse invloed Opgemerkt zij overigens, dQt het Italiaanse element in de internatio nale misdadigerswereld van door slaggevende aard as en dat de lei ding van de zg. „verdovende-midde- len-racket" voornamelijk berust bij Italianen. Een wetenswaardigheid is ook, dat de Mafia in de Verenigde Staten algemeen wordt aangeduid met de naam van Cosa Nostra en onderverdeeld is in 63 „gangs" of „rackets", welke elk haar eigen ben deleider, de „big boss" hebben. Als opperste chef van de Ameri kaanse Mafia (Cosa Nostra) fungeert sinds 25 november 1927 een Italiaan - hoe kan het anders - die echter de Spaanse naam Vito Genovese draagt. Deze is de opvolger van de kort voor die datum neergeschoten Albert Anastasra. V'ito Genovese zit momenteel een straf uit van tien jaar, die hij onder gaat in de beruchte „Simg-Slng". Het zijn uitgerekend de Ameri kaanse militaire autoriteiten geweest die in 'de aanvang van de tweede wereldoorlog de verbindingen tussen de benden op Sicilië en die in do Verenigde Staten in stand hielden, terwijl de Amerikaanse geheime dienst - C.I.A. - in het belang van de geallieerde oorlogvoering de Ma fia om medewerking verzocht en ook verkreeg. Tijdens de periode 1949-1945 werd er in de Amerikaan se havens door de arbeiders nimmer gestaakt. Dit kon gebeuren omdat de Amerikaanse vakorganisaties van haven- en ddkarbeiders onder con trole staan van de Mafia. De landing op en de bezetting van Sicilië in wereldoorlog II door de geallieerde legers, werd mogelijk ge maakt door het optreden van die zelfde gangster-organisatie. Deze medewerking had ondermeer ten ge volge, dat de beruchte Mafia-leider Lucky Luciano, die in de „Sing- Slng" een gevangenisstraf van der tig jaar onderging, op 2 februari 1946 door de gouverneur van de staat New York, Thomas Dewey, werd be genadigd en vervolyens werd uitge wezen. Deze en soortgelijke uitwijzingen (nu al reeds meer dan honderd) van Italiaanse gangsters uit the States, vormt een onderdeel van het in 1947 met Italië gesloten vredesverdrag. Met de arrestatie van de tien in Ita lië - voornamelijk op Sicilië - wo nende gangstechefs, waarvan er 7 op de hiervoor geschetste wijze .Amerika moesten verlaten, wordt nu wel een gevoelige klap uitgedeeld aan de Mafia. Onder de gearresteer de bendeleiders bevindt zich bv. ook de 77-jarlge Frank Garofalo, nog steeds leider van de gang „II Mar tel lo" (d.L de hamer), welke in 1943 in Chicago opdracht gaf om de Ita- liaanst anarchist Carlo Frc-sca, die eveneens in die stad verbleef, uit de weg te ruimen. In datzelfde jaar kreeg Garofalo ernstige moeilijkhe den met de Amerikaanse justitie, in 1955 gevolgd door „een wenk" van de F.B.I. om het land ogenblikke lijk te verlaten, hetgeen weer een reactie was op een uitlating van (wijten) president John Kennedy die, sprekende over de Mafia en haar leiders, verklaarde: „dat het in zijn voornemen lag om een grondige op ruiming te houden onder deze „mo rele pestbacillen". Verdovende middelen De 'handel in verdovende midde len werd na afloop van de tweede wereldoorlog opnieuw 'zeer (ingrij pend gereorganiseerd door gangster- chef Lucky Luciano, die in Napels woonde en in 1962 tengevolge van oen hartaanval overleed. Luciano opereerde in nauwe samenwerking met de opperste Mafia-chef op Sici lië, de van adel zijnde Don Caligero Vizzini, die 'kort nadat Luciano kwam te overlijden, eveneens de grote reis naar de eeuwige jachtvel den aanvaardde. Deze misdadige landjonker bleek bij de bevolking N.V.V. bestaat 60 jaar UTRECHT, 28-8. Het N.V.V. be staat op 1 januari 1966 zestig jaar. Het jubileum zal worden gevierd tijdens het eind maart - begin april van het komend jaar te houden N. V.V.-congres. kleintjes uit, het binnen DEN HAAG, De minister van bin nenlandse zaken, J. Smallenbroek en de staatssecretaris van binnenlandse zaken, drs. Th. J. Westerhout, zullen heden (maandag 30 augustus) een bezoek aan de provincie Groningen brengen. SCHIPHOL. De BEA heeft met de Hawker Siddley vliegtuigfabrieken een contract getekend voor de aan koop van 15 Trident 2 straalvlieg tuigen voor een totaal bedrag van 300 müjoen gulden. De toestellen zullen naar men hoopt worden afge leverd in 1968 en dan in de zomer dienst van de BEA worden opgeno men. ROTTERDAM. De Rotterdamse ri vierpolitie heeft nabij de Parkkade het drijvende lijk van een onbeken de man geborgen. Op 'het lichaam wei-den 'geen voorwerpen of identi teitspapieren gevonden. De politie heeft niet de indruk dat hier een misdrijf in het spel is. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft het voornemen aanwezig te zijn bij de opening van het congres van de „Junior Ohamber Interantional", dat van 2 tot 5 september a.s. in het In ternationaal Congrescentrum RAI te Amsterdam zal worden gehouden. LEIDEN. Als alternatief voor groentijden organiseert de afdeling Leiden van de Studentenvakbewe ging (S.V.B.) een kamp-vijf-daagse voor eerste-jaarsstudenten. Het kamp wordt 'gehouden in een jeugd centrum en 'het programma vermeldt om. voordrachten over het leren- studeren, financiële aspecten van het studentenleven, medische voorlich ting en over geschiedenis en orga nisatie vain het studentenleven. DEN HAAG. De Amerikaanse oliemaatschappij Continental Oil Company en het Amerikaanse che mische concern Dow Chemical In ternational hebben een begin ge maakt met hun eerste gemeenschap pelijke proefboring in ons land. De boring vindt plaats bij Dronten in Oostelijk Flevoland. DEN HAAG. De Haagse politie stelt een onderzoek in naar de gang van zaken bij de arrestatie van de 50-jarige fruitimporteur J. A, C. B. B. uit Den Haag, tegen wie vdlgens getuigen „Gestapo-mefhotien" zijn gebruikt. MUIDERBERG. Op zaterdag 4 en zondag 5 september zal in Muider- foerg door de „Stichting voor banis- tidk en heraldiek" voor het eerst in de geschiedenis een internationaal congres van vlaggenspecialislen ge houden worden. BAARN. Aan de spoorlijn Amster- dam-Amersfoort nabij het station in Baarn, zijn ideze en verleden week weer verschillende granaten uit do tweede wereldoorlog gevonden. De granaten lagen ongeveer enige me ters van de spoorbaan. De N.S. is hier bezig met het verbreden van de weg. Bij de graafwerkzaamheden kwam het oorlogstuig aan do opper vlakte. DEN HAAG. Onder de titel „Dc familie Mozart in Nederland" wordt van 18 september tot en met 7 no vember in het Haagse gemeente museum een expositie gehouden. De tentoonstelling wordt georganiseerd omdat 'het 'gezin Mozart 200 jaar ge leden ons land bezocht. tot een waarlijk legendarische hel denfiguur verheven en de boeren op Sicilië knielden voor hem en kusten zijn hand &ls ware bij een kerkvorst Sicilië werd een internationale op slagruimte voor verdovende midde len, het eiland leende er zich door zijn geografische ligging uitstekend voor, terwijl het wan U-ouwen tegen staat en politie der Siciliaan als het ware bij zijn geboorte werd meege geven, evenals de „omerta", dat is het absolute stilzwijgen (een zwijgen door dik en dun) en niet in de laat ste plaats, de politieke invloed die de Mafia zich in de loop der jaren op het land en in de steden heeft verworven en van zeer grote bete kenis moet worden geacht. Op Sicilië komen de opium, hero- lïne, marihuana etc. etc. aan land, aangevoerd door Siciliaanse vissers vaartuigen. De produkten hebben dan reeds eer. lange weg afgelegd en worden via Arabische kameel- ruiters .Bedouïnen) over een ooste lijk van Beiroet gelegen route aan gevoerd. Op Sicilië aangekomen, ver dwijnen de ..goederen" spoorloos. En verder? Op het sinaasappelen-eiland zijn talrijke „vaardige handen" te over, die er zorg voor dragen dat de „pro dukten" onder het aanwenden van al'le denkbare en ondenkbare trucs naar de grootste afnemer, de Ver enigde Staten van Noord-Amerika verdwijnen. De handigheidjes vari- eren van tassen en koffei's met dub bele bodem tot doosjes, „gevuld" met chocolade, blikken „tomatensoep", kisten met kunstig van was nage maakte sinaasappelen en wat dies meer zij. Daarin en er tussen wor den op geraffineerde wijze (ie ver dovende middelen verstopt. Dit alles 'kwam voor enige jaren aan het licht, toen de politie in sa menwerking met de douane-recher che in een obscure buurt te Palenno een 'haar verdaöht voorkomend huis aaneen nadere inspectie onderwierp. De inval werd in het holst van de nacht uitgevoerd. Luciano had er zijn 'hartaanval aan te danken en de justitie kwam tot de ontdekking, dat aldaar de vailse sinaasappelen wer den vervaardigd, (koffers van een dubbele bodem werden voorzien, conservenblikken met heroïne „bij gevuld" en valse diplomatieke pas poorten werden vervaardigd De winst De winsten door de „Siciliaanse groothandel in verdovende midde len" gemaakt -bedragen - volgens voorzichtige schattingen van des kundigen - vele miljarden guldens per jaar. Het genoemde gif, in Ame rikaans misda'digersjargon „snow" (sneeuw) genoemd, wordt op Sicilië voor f 400 per kg. verkocht en in de V.S. voor f 75.000 per kg. door de „kleinhandel" aan particulieren door verkocht. De al'dus behaalde winsten gebruiken de gangsters, zowel in Amerika alsook op Sicilië, voor de aankoop van landerijen en buiten plaatsen, het omkopen, van autori teiten enz. tengevolge waarvan c|e invloed van de bandieten nog toé- neemt. Dit kwam dezer dagen overduide lijk aan (het iioht en zal in de nabije toekomst in een openbare terecht zitting wereldkundig worden ge maakt. In deze zaak van de gangster-boss Genco Russo, die onlangs eveneens werd 'gearresteerd en1 de opvolger is van de overleden Don Caligero Viz- zini, zich voor zijn grondspeculaties hebben te verantwoorden. Genco Russo 'is- tevens lid van de gemeen teraad van zijn woonplaats: Mussol- meli/Sicilië, waar hij ide christelijk- democratische partij vertegenwoor digt. Hij liep als een vaste deelne mer iin talloze processies met een vroom gezicht vooraan in de stoet. In 1963 werd in opdracht van de Italiaanse regering besloten tot in stelling van een zogenaamde „anti- Maf ia-commissie", die speciaal tot taak had het Siciliaanse bendewezen grondig te bestuderen en middelen tot bestrijding en vernietiging er van aan te wijzen en uit te voeren. De instelling van deze commissie is een 'gevolg van 'het feit, dat op Si cilië een bendeoorlog aan de gang was die in het hartje van Palermo maar liefst aan zeven politiemannen het leven kostte, toen een met springstof geladten vrachtauto, be stemd voor de gangsters door een tot nu toe onbekend gebleven oor zaak explodeerde en naast $e hier genoemde doden een enorme ravage Veroorzaakte. In de laatste maanden werden er door de politie 161 airestaties ver- riaht onder de leden van de Mafia en 200 vuurwapenen en circa 600 stuks munitie in beslag genomen. Flitsen uil het buitenland WASHINGTON. President John son heeft er voor gewaarschuwd dat de rassenrelletjes van Los Angeles naar Washington en andere steden kunnen overslaan indien niet in rui mere mate wordt tegemoet gekomen aan de' armoede onder de negers. GOTHENBURG. Binnen vijf of tien jaar zal men in Zweden geluid en uitlaatgasioze autobussen gebrui ken met als krachtbron brandstof cellen van het type als in de Ge- mini-5, aldus heeft de technisch di recteur van de Stockholmse ver- keersmaatschappij Hollbom op een congres in Gothenburg voorspeld. BONN. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Bonn heeft de Westduitse beweringen volgens welke Groot-Brittannië zijn met atoomkoppen uitgeruste corporal-va- ketten aan het Britse rijnleger ont trekt als gebaar van „goodwill" je gens Rusland, als „absolute onzin" bestempeld. SAIGON. De Vietcong heeft een Amerikaan vrijgelaten die vier maanden- geleden was verdwenen toen hij er achter trachtte te ko men of zijn broer, een Amerikaan se vlieger, nog leefde. BONN. Bondskanselier Erhard en Burgemeester Brandt van West- Berlijn zijn het er in Bonn over eens geworden de hangende onderhande lingen met de Oost-Duitsers over hernieuwing van de pasjesregeling voor Berlijn voort te zetten. DJAKARTA. Niet alleen in West- Irian maar ook in andere delen van Indonesië is de laatste tijd rebellie geconstateerd, zo meldt het Indone sische persbureau Antara. BRUSSEL. Uit het in Brussel ge publiceerde jaarrapport van het Bel gische Nationale Arbeidsbureau blijkt, dat het aantal Belgische gi'ensarbeiders in Nederland toe neemt en steeds minder Nederland se grensarbeiders naar België trek ken. Als gevolg van de in Neder land gestegen lonen is het aantal Belgische grensarbeiders toegeno men van 9.500 in 1960 tot 16.700 in 1964. MOSKOU. President Nasser is voor een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie in. Moskou aangekomen Hij werd op het vliegveld verwel komd door een aantal Russische re geringsleiders onder wie partijsecre taris Brezjnev, premier Kosygin, minister van buitenlandse zaken Gromiko en maarschalk Maliriovs- ky. STOCKHOLM. In een zwembad in de Zweedse hoofdstad Stockholm is de 24-jarige J. N. M. van Houwe- ling uit Leidschendam om het leven gekomen. Een paar jongens zagen zijn lichaam cp de bodem van het bad. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. De heer Van Houweling was met vakantie in Zweden. KOPENHAGEN. De geallieerde opperbevelhebber in Europa gene raal L. Lemnitzer heeft in een toe spraak op het achttiende congres van de intergeallieerde federatie van re serve-officieren in Kopenhagen ge zegd dat „het karakter en de opzet van de strijdkrachten der Sowjet- Unie en het pact van Warchau duide lijk laten zien dat zij niet alleen maar voor verdedigingsdoeleinden bestaan maar eerder als „werktuig ter ondersteuning van militaire agressie zedra deze in de communis tische politiek te pas komt". MOSKOU. Het Russische partij- orgaan „Pravda" heeft de Amerika nen gewaarschuwd,' dat zij op een resolute afwijzing kunnen rekenen, indien zij trachten de kwestie van de Russische schulden aan de Ver enigde Naties op te rakelen. GENUA. Brandweerlieden heb ben de lijken geborgen van zes ar beiders die om het leven kwamen bij een brand aan boord van het 20.000 ton metende Italiaanse passa giersschip „Angelina Lauro", de vroegere „Oranje". TEL AVIV. Israël heeft zich bij de Gemengde Libanees-Israëlische Bestandscommissie beklaagd over de vernieling van een pijpleiding voor irrigatiewerken in boven-Galilëa. Een militaire woordvoerder beschul digde Libanese infiltranten ervan de op 400 meter van de grens liggende leiding donderdagnacht te hebben opgeblazen. ZIEItlKZEE, 30-8. „De water voorziening stelt Zeeland met het cog op de industrialisatie - vooral waar het om zware zeehavenindu strieën gaat - voor grote opgaven". Dit wordt opgemerkt in het jongste nummer van het „Zeeuws Tijd schrift", waarin een prognose voor de provincie Zeeland wordt verstrekt over de periode 1965-1975. Het huishoudelijk gebruik per hoofd van de bevolking bedraagt in 1965 dertig kubieke meter, terwijl het „Zeeuws Tijdschx-ift" als prog nose voor 1975 een watergebruik van veertig kubieke meter per hoofd van de bevolking verstrekt. De maximale jaarcapaciteit van de op dit moment beschikbare produktie- middelen bedraagt voor Schouwen- Duiveland 2 miljoen kubieke meter, te bereiken in 1985. Tholen heeft dit jaar de maximale jaax'capaeiteit be reikt van een miljoen kubieke metex\ Vergroting grondwater-produktie Het „Zeeuws Tijdschrift" merkt op dat er forse maatregelen genomen dienen te worden teneinde de grond- waterproduktie in Zeeland en Noord-Brabant te vergroten. Verder dient he*, verbruik van oppex-vlakle- water dx'astisch vërgi'oot te worden en in Zeeuws-Vlaanderen is men hier al mee bezig. „De nieuwe oplossingen", aldus het „Zeeuws Tydschrlft", „vereisen sa menwerking binnen onze provincie". Als voorbeelden worden de concen tratie van de waterleidingmaat schappijen van Zuid-Beveland en Walcheren genoemd en enkele vor men van samenwerking die momen teel gestalte beginnen te krijgen. Ex- woi'dl geconstateerd dat er een samenwerking met geheel zuid-west- Nederland op gang is gekomen en dat het in de verwachting ligt dat er tientallen miljoenen guldens in frastructuur-steun zal worden ver kregen. Afvoer van afvalwater Het „Zeeuws Tijdschrift" merkt op dat de afvoer vaxx afvalwater in de toekomst steeds belangrijker zal worden. Een afvalwaterleiding van Sas van Gent naar Terneuzen (die met persgemalen gaat werken) zal waarschijnlijk in 1966 gereed ko men. De kosten worden gex-aamd op 16 miljoen. Vanuit de haven Vlissin- gen-cost zal waax'schijnlijk afvalwa ter, na te zijn voorgezuiverd, kunnen worden afgevoerd naar de Wesler- schelde. Ook een afvoexdeiding van Goes naar de Westerschelde (kosten drie miljoen) is in voorbereiding, ter wijl de aanleg van een afvoer- leiding voor West-Zuid-Beveland op het pixxgramma staat. Tenslotte mex-kt het „Zeeuws Tijdschrift" nog op dat ook Wesl-Bx-abant het af valwater op de Westex'schelde zal af voeren. UTRECHT. De Utrechtse politie gaat streng optreden tegen jongelui die met blaaspijperx papieren pijltje? soms voorzien van kroontjespennen op argeloze mensen afvuren. De po litie heeft tot deze maatregel beslo ten nadat een Utrechter een bloe dende hoofdwond had opgelopen door een pijltje uit een plastic blaas pijp. BLIK DOOK HET WERELD I VENSTER Adenauer geeft dan wel niet meer de toon aan in de Duitse bondsrepu bliek, maar dat weerhoudt hem niet om af en toe solo's te blazen, die wellicht niet fraai zijn, maar wel goed hoorbaar. Dat klonk nu weer zo toen hij een bittere aanval deed op de Verenigde Staten en hun voor stel voor een verdrag om de sprei ding van kernwapens tegen te gaan. Dat was een laffe manier om lang zaam maar zeker heel Europa aan de Russen te verkopen, oreerde de oude en nog zo het een en ander, dat dwars inging tegen ioat Erhard. en Schroder tot dusver op dit stuk aan buitenlandse politiek hebben be dreven. Dat gebeurde tijdens een verkie zingscampagne en dit duidelijk ver toon van tweedracht in de eigen ge lederen vond het presidium van de C.D.U. uiteraard weinig bevorderlijk om stemmen te winnen. Niettemin is het oordeel van Adenauer, die toch voorzitter is van de C.D.U. natuur lijk niet zonder meer onder de tafel te vegen. Derhalve bekokstoofde de partij een verklaring - bij de opstel ling waarvan overigens minister Schroder schitterde door afwezig heid - die een compromis moest vor men tussen de mening- van Aden auer en wat tot dusver de officiële politiek van Bonn heette. Die verklaring behelst onder meer dat de gespletenheid van Duitsland een crisishaard is en blijft en dat dit daarom een verplicht onderwerp moest zijn op iedere internationale bespreking. Niet vanzelf Het eerste deel van die zin is on getwijfeld juist, maar daaruit volgt toch niet automatisch dat onder geen beding - want daar komt het op neer - tussen oost en west, tussen Moskou en Washington vooral, een akkoord gesloten kan worden waarbij niet eerst de Duitse kwestie is geregeld op een manier die Bonn aanstaat. Het verbod van kernproeven i?V de open lucht is zonder meer een goed ding geweest, waarmee weliswaar de Duitse eenheid geen stap naderbij kwam, maar evenmin een stap ver der weg ging. En zo kunnen wij wel meer dingen noemen. En het is ivel- iswaar dringend dat de scheidslijn tussen de twee Duitslanden plus Berlijn verdwijnt als een nooit te verwaarlozen, bron van spanning, maar waarom zou men daarop moe ten wachten om tot stand te bren gen, dat het op de aardbol niet gaat wemelen van kernmachten? Bovendien heeft Adenauer in deze de V.S. weinig te verwijten, dat het een Duits belang heeft verwaarloosd Integendeel: in het Amerikaanse voorstel op de Geneefse conferentie werd juist opengelaten dat er een NAVO-kernmacht van een of ander soort zou komen. Kennelijk een toe geven aan het Duitse verlangen naar enige invloed op de nucleaire stra tegie, waarvan de Duitsers afhanke lijk zijn voor hun verdediging. Dat maakte het voorstel al direct onaan vaardbaar voor de Russen en leidde er bovendien toe dat ook anderen uit het westelijk kamp de Amerika nen hun kritiek niet spaarden. Aan de trekker Veel enthousiasme is er nergens op de wereld om de Duitsers een vinger aan de trekker te geven, vooral niet by de Russen, die daar tegen een wantrouwen hebben, waar declamaties als de jongste van Adenauer nieuwe grond aan geven. In het westen deelt men de Russi sche vrees mischien niet, maar heeft men die toch te aanvaarden als een bestaand feit, waaruit dan voort komt dat over kernzaken met de Russen niet te onderhandelen is, tenzij die goede garanties krijgen te gen Duitse invloed op de kernwa pens. Dat dit laatste Adenauer - en met hem lieden als StraussGerslenmai- er en Krone - niet behaagt, is jam mer voor hen. Schroder daarentegen weet dat met nationalistische gevoe lens als nu door Adenauer zijn uit gebazuind, geen politiek is te ma ken. Hij zivijgt daarover dus liever en probeert wat te bereiken is en dan bij voorkeur niet door zijn voor naamste bondgenoot tegen zich in het harnas te jagen. Hij beschouwt het als dwaasheid om - als Aden auer nu kennelijk doet - te proberen door wat anti-Amerikaanse leuzen invloed te krijgen op de politiek der V.S,, die beiden toch als hun voor naamste paraplu beschouwen. Men kan de opvatting van Schroder als juister en beter beschouwen, maar ondertussen zit hij met de brokken die Adenauer nu heeft gemaakt. DE LEEUW VAN BASHRA 87. Niet zodra kx-egen de ontvoerders van Sanax Agua's magex-e gestalte in het oog of zij reikten hun zwaarden uit de schede en vielen op Aram's dienaar aan. Maar de avonturiei', die geluidloos door de struiken was genaderd, vond dat het thans geen zin meer had om zich nog langer verborgen te houden en sprong lenig overeind, ter wijl hij eveneens het zwaard trok. Een ogenblik later woedde tussen de eei-ste stammen van het woud een hevig gevecht, waarbij staal scherp op staal ketste. Het maanlicht fonkelde in de felle lemmets der zwaarden. Aram had weinig moeite met zijn tegen- standex', die met één hand het geknevelde meisje omvat hield. Maar juist toen hij op het punt stond de xnan met een laatste uitval rhachteloos te maken, deed een waarschuwende kreet van Agua hem om zien. Tussen de stammen schoten meevde- re gestalten te voorschijn, met opgeheven zwaard in de vuist, en stonden op het punt hem in de rug aan te vallen. „Zwartmantel lieert dus meer mannen ter beschikking", dacht dc avonturier ter wijl hij zich als een panter omwendde en de eerste aanvallers met. een flitsende slag ontwapende. „Nu begrijp ik waarom wij geen hulp van de wachtposten krijgen. Zij hebben de wachters aan deze zijde van het kamp natuui'lijk onverhoeds overvallen.. Mot enkele sprongen bex'eikte hij zijn dienaar, die zich, met z'n mg tegen een boom, gi'ijnzend verdedigde tegen de over macht en die in het onzekei-e maanlicht, sterker dan ooit de indruk wekte van een kamelion die zo nu en dan een tegenstan der aan ccn uitschietende metalen zwaard - tong prikte. „Zij zijn met veel tc veel Agua", spx-ak de avonturier scherp. „Snel, ga de Leeuw waai'schuwen, zoals wij af- gespx-oken hebben. Ik zal pi-oberen hen bezig te houden tot ge terugkeert

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5