LEER IS „IN"! KASTEEL TE HUUR Nationale trekpaarden tentoonstelling Handhaving Zeeuwse volksgezondheid vormt een belangrijke overheidstaak BEELDBUIS? STREEKNIEUWS Werkgroep toekomstige watervoorziening VOOR DE VROUW Als de zomer op zijn eind raakt, maar als het toch nog niet koud ge noeg is voor de wat zware, wanne winterkleding, dan dragen we graag een pakje of mantel van leer of suède. Kleding van dit materiaal is immers warm en zeker ook vlot, sportief, klas siek en zeer apart? Het is een kwes tie van persoonlijke smaak of we het matglanzende nappaleer of suède kie zen, want beide zijn even sterk en modieus. Jeugdig en bijzonder sjiek voor jon ge vrouwen is een jasje van leer, dat tot op de heupen valt en grote, op gestikte zakken, liefst met kleppen, bezit. Nieuw is een versierende druk knoopsluiting. Heel mooi is ook een lange mantel van enigszins grof leer met een rondgesneden kraag. Een bre de ceintuur en een drukknoopsluiting onderstrepen het sportieve karakter. Wit, de kleur die Coco Chanel voor deze winter zo naar voren brengt, ja, sneeuwwit leer is heel nieuw als ma teriaal voor sportieve kleding. Er is heel zacht nappaleer, soepel als de fij ne stoffen, dat tot gemakkelijk zitten de broeken verwerkt kan worden. Daarom is het mogelijk witte of an dere kleuren leren pakjes te maken, die bestaan uit een smalle, lange broek met een jasje in blazersstijl, dat dus ook heel praktisch op een rok gedragen kan worden. De leren broek wordt meestal op zijde gevoerd. Driekwart mantel Van het zachte, bijna zijdezachte nappaleer is ook een driekwart jasje in klasieke stijl bijzonder mooi. Zo'n jas past op een rok, maar ook op een lange broek. Een heerlijke dracht op koele zomeravonden, in de herfst of in het voorjaar. Sportief, praktisch en begerens- waard is ook een broekrok van nap- pa-glacéleer. Misschien in het wit en dan in combinatie met een enigszins getalleerd bruin leren nappa jasje met brede revers en dubbele rij knopen? Een betrouwbare begeleider op reis en ook bij een wandeling door de stad is een costuumpje van heel fijn nap paleer. Zo'n pakje krijgt een wat sportiever aanzien als de schouders van klepjes zijn voorzien en als er grote zakken opgestikt zijn. Jasje en rok kunnen natuurlijk ook met an dere, niet leren, kledingstuken ge combineerd worden. Misschien schaffen we ons voor een enkel fietstochtje niet dadelijk een le ren kniebroek met bijpassend jack aan, maar de combinatie is beeldig, sportief en charmant tegelijk. Suède jasjes Veel vaker draagbaar en veel min der aan mode onderhevig zijn de niet af te beulen suède jasjes. Heerlijk om te bezitten, zo'n gezellig jasje "met liefst dubbele rij knopen en grote, platvallende reverkraag, die ook hoog kan worden gesloten. Het kan zowel op een lange broek als op een rok ge dragen worden. Ons kleedgeld is verantwoord be steed als we een lange, suède jas aan schaffen. Zo'n klassieke jas, die niet snel uit de mode is. Heel praktisch is bij zo'n jas een extra, gebreid kraag je en gebreide „binnenmanchetten", als windvangers in de mouwen. Een lange jas in iets wijder model en met aangesneden mouwen doet het figuur geschikt voor de wat zwaardere niet zo uitkomen en is dus bijzonder vrouw. Ook kan zo'n jas zonder be zwaar gemakkelijk over een mantel- costuum gedragen worden. Voor sportieve, jonge vrouwen is een leren of suède rok een ideaal be zit. Een gladde rok, een rok met die pe plooi midden vóór of een rok met grove ritssluitingen inzakken,splitten of zelfs onderaan in de zijsplitten, dat hangt van de leeftijd en smaak van de draagster af. Doe het zelf! Een beetje veranderen aan de jas of het jasje dat we al jaren bezitten is weer een geheel ander punt. We be doelen zo'n jasje dat een beetje dun geworden is van het vele malen reini gen oT waarvan de kraag zó lelijk is geworden, dat we hem er, zonder daar lang over te denken, afslopen. De mode van nu, met zijn fantasie en zijn snufjes geeft ons veel moge lijkheden om te experimenteren, zodat het jasje waar we een beetje op uit gekeken waren, bijna „couture" wordt Heel praktisch is het om in zo'n oud jasje een dubbele voering te maken. De handigen onder ons kunnen het zelf wel. Zij maken om te beginnen een papieren patroon, gelijk aan de Kohierbelastingen eerste halfjaar 1965 26 miljoen hoger DEN HAAG, 27-8. Het in totaal uit hoofde van de kohierbelastingen geïnde bedrag was in het eerste half jaar van 1965 f 1493 min., f 26 min. hoger dan in de overeenkomstige pe riode van 1964 (f 1467 min.). Door de daling met f 66 min. bij de inkom stenbelasting werd de stijging van al le overige kohierbelastingen voor een belangrijk deel te niet gedaan; de oor zaak van deze achteruitgang is een vertraging in de voorlopige aanslag regeling 1965, die ook een verschui ving in de betalingen ten gevolge heeft. Dekenventer poogde vrouw aan te randen MEPPEL, 28-8. De gemeentepoli tic van Meppel heeft de 19-jarige woonwagenbewoner A, C. K. uit As sen aangehouden. De man, die met dekens langs de huizen ventte, was een woning binnen gedrongen en had getracht de bewoonster aan te ran den. De vrouw begon zo hevig te gil len dat de buren kwamen toesnellen. De koopman sloeg toen ijlings op de vlucht, doch werd spoedig door de gealarmeerde politie achterhaald en ingesloten. bestaande jas en breien volgens dit patroon een warme voering van gro ve wol. Misschien is het een aardig idee om meteen een mutsje, zeer ge liefd deze winter, lange shawl en bij- pasende kousen te breien? Gekleder Meer gekleed staat het als we voe ren met een crylor stof, die een bont achtig uiterlijk heeft. Zo'n voering geeft een jas het allure van een com fortabele bontjas. Heel mooi is het om er nog een vest, model herenvest, van de voeringstof bij te maken. Een vest met een colkraag. Een pakje, dat niet zo heel fraai meer is, krijgt weer een fris en heel ander aanzien als we de mouwen door exemplaren van stevig ribfluweel en de kraag door een capuchon van het zelfde materiaal. Het jasje krijgt bo vendien een ribfluwelen voering. Een heel jeugdig efect krijgen we als we het jasje van het costuumpje, waarvan we de kraag afhalen, voeren met een soepele wollen tweed. Van deze tweed maken we ook een mouw loze blouse met rolkraag, die we ook over een pullover kun en dragen. Voor erg koude dagen breien we er alvast een muts en kousen bij. BETTY TEELING. Stremming veerdienst Zijpe-Annajacobapolder BRUIN1SSE, 27-8. De veerdienst ZÜpe-Anna Jacobapolder van de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij zal gestremd z\jn van vanavond (maandag) half acht tot dinsdagmor gen 31 augustus half zes. Dit houdt verband met werkzaamheden aan de ponton in Anna Jacobapolder. Deze veerdienst blijft van groot be lang, ondanks de vaste verbinding via de Grevelingendam. Van begin juli tot half augustus vormden zich nog rijen voertuigen bij de pont, omdat de beide boten „Zijpe" en .Kramer" het vervoer niet aankonden. Eerst vorige week kwam daaraan een einde. Men rekent, dat vier vijfden van het verkeer van en naar het eiland Schouwen-Duiveland gebruik van de Grevelingendam maakt. Hierover pas seerde vrijdagmorgen de vierhonderd- duizendste auto sedert de opening van de dam op 1 april van dit jaar. m In Las Vegas, waar men zonder veel formaliteiten een huwelijk kan sluiten, zijn donderdagavond binnen de vier uur 100 paartjes getrouwd op dat de jongen niet naar Vietnam hoeft. Getrouwden zijn vrij van dienstplicht, maar alleen als het hu welijk voor vrijdag gesloten was. Brussels stadhuis wordt gerestaureerd BRUSSEL. 28-8. Het eeuwenoude stadhuis op de Grote Markt van Brus sel zal in de komende vijf jaar geheel worden gerestaureerd. Nadat het thans is ontdaan van een dikke laag vuil, die er zich in de loop van de ja ren op had afgezet, zullen de stenen versieringen en de gevels worden her steld. Er zal daarvoor ongeveer 400 ton steen, voor een groot deel afkom stig uit Frankrijk, nodig zijn. De kos ten worden geraamd op 20 miljoen Belgische frank. Op 20 september zal met het werk worden begonnen. Prins Bernhard vertaalde MARKTBERICHTEN boek in het Spaans Zeshonderd elite-paarden te zien in Den Bosch Meer dan 500 elite-dieren uit de Nederlandsche trekpaardfokkerij met circa 100 Haflinger paarden en een keurcolectie Shetland Ponies zullen op vrgdag 17 en zaterdag 18 september Voorlopige oogstranting van rogge, gerst en erwten DEN HAAG, 28-8. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van dc op 20 augustus j.l. gehouden voorlopige oogstraming. Voor een juiste beoorde ling van de oogstverwachtingen 1965 dienen de rendementsrfjfers niet al leen vergeleken te worden met het bijzonder gunstige jaar 1964, maar ook met het tienjaarlijks gemiddelde 1955-1964. De totale produktie van rogge wordt geraamd op ruim 270.000 ton, wat 86.000 ton of 24 minder is dan verleden jaar. Deze vermindering is zowel het gevolg van de areaalin krimping als het lage rendement, dat gemiddeld op 2.760 kg-ha wordt ge taxeerd (18 lager dan 1864 en 6 °/o lager darv 1955-1964). Voor gerst wordt de gemiddelde op brengst per ha geraamd op 3.760 kg (- 13 t.o.v. 1964 en - 5 t.o.v. 1955-1964). Dank zij de uitbreiding van het areaal kan een totale produktie LAND- EN TUINBOUW Mechanisatie en trekkerbanden Voor hen die dit jaar één van de vele landbouwtentoonstellingen heb ben bezocht, zal het wel duidelijk zijn dat het onmogelijk is om hier een op somming te geven van alle nieuwig heden op het gebied van de mechani satie. De zeer grote verscheidenheid gemakkelijk hieruit een keuze te doen. van machines maakt het zeker niet Men zal zich dan ook terdege moe ten laten voorlichten. Wat wij wel kunnen is hier een onderdeel van de mechanisatie te bespreken en wat on ze aandacht heeft getrokken is, het tegengaan van struktuurbederf. Vele boeren zijn nog lang niet doordrongen van het feit hoe erg struktuurbederf van hun grond wel is. Dit geldt niet aleen bij de voor jaarswerkzaamheden, maar vooral in de herfst, wanneer de omstandighe den dikwijls niet zo gunstig zijn. Als men struktuurbederf kan voor komen moet men het beslist niet la ten, aldus sprak ir. Bakker Arkema, de Rijkslandbouwconsulent voor land bouwwerktuigen. Tijdens de beproeving van de „Ny- labourband" op de Oostwaardhoeve in Slootdorp is volgens het I.L.R.-bulle- tin duidelijk gebleken dat dit profiel méér trekkracht heeft omdat de fac tor „slip" hierbij tot een minimum is beperkt. Daarom zijn deze Nylon-banden met Hofka-profiel van zeer groot belang om het zo gevreesde struktuurbederf tegen te gaan. De mechanisatie in de landbouw gaat verder, ja is zelfs door gebrek aan arbeidskrachten een drin gende noodzaak geworden. Ongetwijfeld zal hierdoor het voor komen van struktuurbederf van de grond in de toekomst nog meer aan dacht vragen. vvoi'den verwacht van xmim 370.000 ton, hetgeen vrijwel het niveau is van verleden jaar. De oogst van groene erwten wordt getaxeerd op slechts 31.500 ton (- 44 o/o t.o.v. 1964). Er wordt namelijk ver wacht, dat van het toch al reeds sterk ingekrompen areaal bovendien nog het bijzonder lage rendement zal worden verkregen van 2.830 kg-ha (- 21 u/o t.o.v. 1964 en - 16 °/o t.o.v. 1955-1964). De schokkers Ook de schokkers zullen lage pro- duktiecijfers vertonen. Van de ruim 3.200 ha (bijna 600 ha minder dan ver leden jaar) zullen waarschijnlijk nog geen 10.000 ton worden geoogst en wel als gevolg van het lage rendement - 16 °/o t.o.v. 1955-1964). van 2.840 kg-ha (- 14 °/o t.o.v. 1964 en De totale produktie van kapucij- 3.500 ton geschat (- 42 °/o t.o.v. 1964). Deze daling is enerzijds ontstaan door de verkleining van de beteelde opper vlakte en anderzijds door het lage ren dement dat getaxeerd wordt op ca. 2.700 kg-ha (- 23 °/o t.o.v. 1964 en - 10 o t.o.v. 1955-1964). KERKNIEUWS Ned: Herv. Kerk Beroepen te Ameide en Tienhoven K. Exalto te Melissant. Bedankt voor Stad aan 't Haring vliet (toez.) J. G. v. d. Vlist te Och- ten. Geref. Kerken Beroepen te Vorden Th. P. v. Bel- zen te Mariënberg (O.). Generale Synode in Lunteren UTRECHT, 2818. Morgen (dinsdag) begint de generale synode van de Ge reformeerde Kerken met een zittings periode, die vier weken zal duren. De vergaderingen worden gehouden in het conferentieoord „De Blije We- relt" in Lunteren. In de eerste synodeweek komen on der andere oecumenische en liturgi sche zaken aan de orde. Ter tafel ligt een rapport, waarin op grond van een omvangrijke studie belangrijke li turgische vernieuwingen worden voorgesteld. Ook komen in deze week de kerkelijke radio- en televisiedien sten ter sprake. De synode is samengesteld uit 65 af gevaardigden van de 13 régionale res sorten van de Gereformeerde Kerken in ons land. Onder hen zijn 26 predi kanten, 26 ouderlingen en 13 diakenen. Voorts zijn drie afgevaardigden van de Alt-Reformierte Kirche in Nie- dersachsen lid van de synode. Deze Duitse grenskerk is sinds 1923 aange sloten bij de Gerefprmeerde Kerken in Nederland. ZIERIKZEE, 30-8. „Dc periode 1965-1975 is beslissend voor de maat- schappel\jk-economische perspectie ven van Zeeland. Dit betreft de Del tawerken, de industialisatie en de re creatie, maar tegelijk daarmee dc volksgezondheid, omdat dc zorg hier voor gelijke tred moet houden met dc economische processen". Aldus het „Zeeuws Tijdschrift" in het hoofdstuk „volksgezondheid" van het prognose- nummer 1965-1975. Het blad voegt er aan toe dat het leefklimaat en het al gemeen welzijn moeten worden „inge bouwd" wil dc Zeeuwse mens- van 1975 gedijen. De verenigingen die thans op het ge bied van de volksgezondheid werk zaam zijn (zoals sociale werkplaatsen, diensten voor de geestelijke volksge zondheid, de provinciale revalidatic- stichting en de sociaal pedagogische diensten) kunnen over tien jaar nog minder worden gemist dan thans het geval is. Mens en samenleving „Aan het welzijnsbelang van de mens in de samenleving moet", aldus het „Zeeuws Tijdschrift", „door ieder be leid en beleidscollege het primaat worden toegekend. Ten einde dit te effectueren dient bij het bepalen van het beleid meer en meer invloed vcr- a.s. in de Brabantse hoofdstad ge- exposeerd worden. Daarmede wordt deze tentoonstelling alléén al vanwe ge het aantal inzendingen de grootste die ooit op paardengebied is gehouden Vrijdag 17 september is de speciale dag voor de fokkers en de echte ken ners van het paard en de paardenfok kerij. Op deze dag vinden n.l. de keu ringen plaats van 30 rubrieken heng sten en merriën, alsmede van de „Fokgroepen" en de .Merriën met af stammelingen". Bovendien worden op deze dag de keuringen gehouden van Haflinger paarden. Deze zullen voor een Oostenrijkse en Nederlandse jury verschijnen en uit de totale collectie zal, na de individuele primering, de Haflinger-kampioene gekozen worden De tweede dag der tentoonstelling, zaterdag 18 september, vormt door zijn feestelijk en veelzijdig program ma, dat op het nieuwe en aanzienlijk uitgebreide demonstratieterrein zal plaats vinden, een bijzonder aantrek kelijk schouwspel voor iedereen! In de voormiddag van deze dag worden o.m. de nationale kampioenen uitgeroepen en vindt tevens de keu ring van Shetland Ponies plaats. In de namiddag volgen demonstraties van de hoogst bekroonde collecties trekpaarden, Haflingers en Shetlan ders de kampioenen en oud-kampioe nen, de massale show met acht-, zes tien- en twee en dertigspannen, de bekendmaking van de uitslag der door de 3 Centrale Landbouworganisaties uitgeschreven prijsvraag ,Wie wordt kampioen?" enz. Tal van bijzondere attracties zullen verder aan het geheel een feestelijk en luisterrijk karakter geven, als het optreden van plm. 1000 jonge boerin nen met een spel van valksdansen en gymnastiek, en de welluidende mede werking van het 120 man tellende korps der Koninklijke Harmonie ,,'s-Hertogenbosch'. MADRID, 27-S. Vrijdag verscheen b\j de uitgever Apuilar in de Crisol- serie een vertaling ran het boek „Fantoom in Foe Lai" van Robert van Gulik. Deze vertaling in het Spaans is van de hand van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Robert H. van Gulik, rechtgeleer de, diplomaat en oriëntalist, is thans Nederlands ambassadeur in Tokio. Hü begon z\jn carrière in China en Korea, werkte in Egypte, India, Washmington, b(j de Ver. Naties, in Tokio en New Delhi. Nadien was hij directeur van de directie Afrika en het midden oosten op het departe ment van buitenlandse zaken in Den Haag, om in 1956 gezant in Libanon en in 1959 ambassadeur in de Ma- leise federatie te worden. Deze post ging aan die te Tokio vooraf na een verblijf van enige jaren in Neder land tijdens welke hjj colleges te Leiden gaf. Het door prins Benrhard vertaalde manuscript werd in een ruim vier honderd bladzijden tellende dundruk editie in een negen bij twaalf centi meter formaat uitgegeven. Het werd gebonden in een rood lederen bandje DELFT. Prins Bernhard zal wor den benoemd tot ere-president van de vliegtuigbouwkundige studievereni ging „Leonardo de Vinei" te Delft, die volgende maand haar vierde lus trum viert. IFat biedt de MAANDAG. Vanavond om zeven uur is het voor de kleintjes een groot moment. De opvolger van Ba rend de Beer maakt dan namelijk voor het eerst zijn opwachting. De trouwe beer is vervangen door Klaas Vaak, die elke avond vijf minuutjes verhaaltjes komt vertellen. Het pro gramma werd gekocht van de Duit se televisie. In Kenmerk, brengen we een bezoek aan het hoofdkwar tier van de Wereldraad van Kerken te Genève. Na het journaal en zend tijd voor de politieke partijen de hoofdfilm van vanavond „The Angry Silence", in het Nederlands „Misda dig Zwijgen". Het is een film uit 1960 waaraan maar liefst 15 maan den werd gewerkt. In de rolprent wordt het probleem behandeld dat ontstaat wanneer de menselijke waardigheid wordt aangetast. Tot slot van de avond nog een aflevering van de documentaire-serie over de eerste wereldoorlog. Het Duitse mon ster is dan al aan de laatste stuip trekkingen toe en de geallieerde overwinning staat voor de deur. Dit betekent dat we zachtjesaan aan het einde gekomen zijn van deze uitge breide oorlogsserie en waarschijnlijk zullen weinigen dat betreuren. Op Jiet tweede net zendt de K.R.O. een Duitse show uit, opgenomen in het Nederlandse Scheveningen. Me dewerker is o.a. Boyd Bachmann terwijl ook de Belgische Jef Cassiers („Het Manneke") present is. Centrale veiling Middelharnis Veiling van 27 augustus Komkommersll-15; rode kool 34; tomaten A 38-44, B 34-41. C 30; dub bele princessen 37-58; Prelude 36; sla A 15,60-16,00; andijvie 14-28; ra barber 16; bloemkool 28-60; groene savoye 34. James Grieve 55-62; Czar 74-95; Reine Claude d'Althan 146; Reine Claude d'Oullins 106-131; Reine Cl. van Schouwen 134; Frankenthaler 174-177. Bintje, grove 17,50-19,50, middel 15,10-17,00. II 8,00-13,70; Eigenhei mers, grove 11,00, middel 17,40-19,40, II 15,30-15,70; Urgenta 14,70; voer- aardappelen 2,70. Aanvoer: 90.000 kg. In Ramat-Gan bij Tel Aviv heeft een 68-jarige zakenman zondagavond twee schuldenaren en een vrouwelij ke politie-agent doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierick" Zierikzec Wedvlucht uit Creil op 23 augus tus. Uitslag: C. Seijbel 1, 2; Jac. Stoutjesdijk 3, 5, 6, J. v. d. Sande 4. De P.V. „Zierick" en P.V. „Ge vleugelde vrienden" te Zierikzee hielden een wedvlucht uit Parke- stone (Engeland). Uitslag: J. Pale bout 1, 9; Jac. Verwijs 2; J. Kaaij- steker 3; F. Regoort 4; M. M. v. d. Wielen 5; L. v, d. Hoek 6; W. Dale bout 7, 8, 10. A.s. dinsdag inkorven jonge dui ven voor Chateauroux (556 km), lo kaal 'tSas; a.s. vrijdag inkorven na- vlucht Vilvoorde (oude en jonge dui ven), lokaal Meelstraat. ZIERIKZEE Radiotoestel voor jubilerende opziener Zoals wij reeds meldden heeft de heer P. Haeck, opziener bij het Be stuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, vorige week onder grote be langstelling zijn veertigjarig jubile um gevierd. Op de ochtendbijeen komst (die een meer officielkarakter droeg) betuigden velen van fyun waardering voor de jubilerende op zien ex-. In de avondux'en was er een x-eceptie die, tenminste dat was de bedoeling, een minder formeel ka- i-akter zou dragen en waarop fami lieleden en kennissen in staat wer den gesteld de jubilaris te felicite- x-en. Het was dan ook volkomen een verrassing toen een deputatie van de Zierikzeese vissei'ij vereniging „Helpt Elkander" verscheen en de jubilaris, als blijk van waax-dering, een fraai radiotoestel aanbood, hiermede de prettige verhouding tussen visserij en vissex'ijpolitie duidelijk demon- strei-end'. Het cadeau was ook voor de heer Haeck een verx-assing, zij het dan ook een bijzonder plezierige. FEUILLETON leend te worden aan de eisen van de volksgezondheid". Het wordt van be lang geacht dat de instellingen werk zaam op het gebied van de volksge zondheid over voldoende uitrusting en financiële middelen beschikken. Belangrijk vindt het „Zeeuws Tijd- schiift" ook de condities waarin de mens in de samenleving moet leven. Lucht-, water- en bodemverontreini ging zullen beperkt moeten wox-den, terwijl de kwaliteit van recreatie-ac- comodaties (zoals zwembaden, water wingebieden etc.) en woningen en fa brieken optimaal moet zijn. Recreatie Helaas wordt aan die optimale kwa liteit niet altijd aandacht besteed. Consumptietenten en picknick plaat sen hebben geen goede uitrusting voor de afvoer van afvalstoffen, ter wijl op plaatsen waar zoet water in de gi-ond wordt gevonden (bijv. de Westhoek) wint men zelf water,doch tegelijker tijd wordt do watervoor raad bevuild. Overigens acht het .Zeeuws Tijdschx-ift" de toestand van enkele kampcerteri-cincn wel x-ede- lijk, al geldt dit niet voor .wilde" ter reinen. Voornamelijk de vaste bewo ners treft in deze de schuld, terwijl de situatie ook sterk afhankelijk is van het optreden van de gemeentebestu ren. Bert liep een paar passen bij haar vandaan, doch draaide zich meteen weer om. „Dezelfde historie als gis ternacht heeft zich weer afgespeeld, juffrouw Heenstra. Met dit verschil, dat u er ditmaal blijkbaar niet bij betrekken was. Maar iemand heeft weer gegild en omdat u niet op uw kamer was, dachten wij, dat er met u wat gebeurd was". Ze keek een poosje ongelovig van de een naar de ander. In de verte kwam het eerste ochtendgrijs aan de kim te voorschijn. Ergens in een boom begon een vogel te zingen. Van heel ver weg klonk het kraaien van een haan. „Ik moet dan ex-g vast geslapen hebben", was haar conclusie, „want ik heb niets gehoord". Van Aken haalde zijn schouders op. Blijkbaar dacht hij er het zijne van. „Zoudt u nu maar niet naar uw kamer tenxggaan, juffrouw? De ochtenden zijn in de regel tamelijk fris. U haalt zich zo een vex-koud- heid op het lijf". Langzaam kwam. ze overeind. „Ja, dat zal wel het beste zijn. Maar thuis deed ik het ook wel eens, als ik het benauwd kreeg. Ik heb een klein balkonnetje, daar ga ik dan verder slapen. Ik dachtdit terras „Kruipt u maar gauw in uw bed", adviseerde Bert goedig. Toen het meisje vertrokken was, ti'apte Bert zijn sigax-et uit. „Als ik er hoogte van kan krijgen, van deze nachtelijke gebeurtenissenben ik een aap". „Om met onze vriend Gorinne te sprekener zal wel een zeer plau sibele verklaring voor zijn", merkte Schalkwijk droog op. „Alleen kennen wij hem. nog niet", vulde Bastiaanse aan. Hoofdstuk 10 „En? Hoe voel je je nu?" Bert Hooghuis, keux-ig gekleed, een kopje thee in zijn éne hand en een beschuitje op een schotel in de an dere, stond voor het-bed van Ineke Inkema. Ze keek hem verbaasd aan. „Waaraan heb ik deze attentie te danken?" Hij zette alles op het tafeltje bij haar bed en ging rustig op de stoel bij het ledikant zitten. „Tja, waar zou je dat aan te danken hebben, hé? Misschien kun je je nog hex-in- ncren, wat er vannacht gebeurd is?" Ze dacht na en langzaam kwam er ccn vleugje x-ood op haar wangen. „Wadht eens.dat beeld.dat harnas.Dat was een ander, niet? En er zat een kogelgaatje in. Op box-sthoogle. Toentoen door G. DEUTEKOM „Toen is Ineke van haar stokje gevallen. Wel, Piet en ik hebben je naar je kamer gebracht en in bed gelegd. Lien Oosterveer was zo vrienlijk om bij je te gaan zitten. Vanmorgen, vroeg, toen. je rustig sliep, is ze naar haar eigen kamer gegaan. Ze ligt nu in bed om de schade in te halen. En? Hoe gaat het nu met je?" „O, gewoon, denk ik. Een tikkeltje hoofdpijn, maar dat heb ik vaker. Dank je voor de thee". „Drink meteen op. 'tls nu nog warm". „Sorx-y, dat ik je vannacht die last bezorgde". Hij schudde zijn hoofd. „Ik vond het prettig, ondanks je flauwte, dat ik je in mijn armen mocht houden, zie je?" De blos op haar gezicht werd die per. „Je zult ook wel slaap tekort gekomen zijn, vex-onderstel ik, naar je wartaal te oor-delen", antwoord de ze op afgemeten toon. In ieder geval bedankt voor de eerste hulp". Ze begon van haar thee te drinken. Hij kwam zuchtend ovex-eind. „Die dankbaarheid van jou is maar formeel, hé?" Ze fronste haar wenkbrauwen, „O, is het niet genoeg? Wil je soms, dat ik je om de hals vlieg met een: Dank je wel, mijn beste, brave Bert voor je nobele daad om me in je armen te nemen, de tx-ap op te dx-a- gen en me in bed neer te vleien?" Ze wees naar haar stoel. „Pak m'n tasje maar even, dan zal ik je een beloning geven". De adex-en op zijn voorhoofd te kenden zich af en ze zag men nu op zijn beurt rood worden. „Weet je, dat je verschikkelijk veranderd bent, bij vroeger vergeleken?" „O ja?" Ze keek hem met een tri omferende blik aan. „Misschien ben ik intussen volwassen gewox-den? Wellicht wat meer levenservaring gekregen? Tja, in een jaar kan heel wat gebeuren, nietwaar?" „Ik ken je gewoon niet meer te rug", antwoordde hij, en ze ondex-- kende een spijtige klank in zijn stem. Iets aan hem deed haar boosheid wegsmelten. Ze stak haar vrije hand uit. „Sorry, als ik je gegriefd heb. Dat was natuurlijk niet mijn bedoe ling". Hij deed een pas naar het bed en greep haar hand zo stevig beet, dat ze nauwelijks een kx-eet van pijn kon onderdrukken. Hij kuste haar hand; ze voelde de warmte van zijn mond. „Ineke", zei hij met gesmoorde stem, „ik houd van je, ik houd oixtzettend veel van jeik heb er zo'n spijt vanalsjeblieft, Inekekun nen we weer xxiet, net als vroeger. (Wordt vervolgd) Px-esident Johson heeft zondag meegedeeld dat ovei-eenstemming is bereikt over beëindiging van de zee- liedenstaking aan de Amerikaanse oostkust en de Golf van Mexico. De staking heeft 75 dagen ge- duuurd. De directeur van het Amex-ikaan- se Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart, James Webb, heeft een ver- tegenwooi-digex- van de Russische academie van wetenschappen uitge nodigd. de lancering van de Gerni- ni-6 - in oktober - bij te wonen. ZIERIKZEE, 28-8. Een aspect van dc waterhuishouding in Zeeland is de watervoorziening van diverse gebieden die mogelijk wordt door de uitvoering van het Deltaplan. Dit Is een zinsnede uit het laatste nummer van het Zeeuws Tijdschrift, waarin wordt mee gedeeld dat hierbij in eerste instantie als proef gedacht is aan Schou wen-Duiveland, en wijl aan ccn gebied ten noorden en noordoosten van Zonnemaire. By dc bestemming van het GrcvclingcnbcHkcn gaan dc gedachten sterk in dc richting van recreatie en natuurbescherming. Hierbij hangt ten nauwste samen dc vraag ol een dergelijke bestemming is te combineren met dc functie van spaarbekken ten behoeve van dc watervoorziening van dc aangrenzende landbouwgronden, met name ten behoeve van Schouwen-Duiveland, aldus het Z.T. Een hiertoe ingestelde werkgroep, genaamd „Werkgroep toekomstige watervoorziening van Schouwen-Duiveland", samengesteld uit ver tegenwoordigers van dc Rijks- en Provinciale waterstaat, de Cul tuurtechnische dienst, het Instituut voor cultuurtechniek en water huishouding en het waterschap, heeft dit uiterst gecompliceerde vraagstuk in studie. Het in eerste aanleg doorrekenen van het daar toe nodige Icidingstclscl zal geschieden met behulp van 'n computer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2