JÉ» w DE ZIERIKZEESCHE COURANl BEHOUDEN LANDING NA RUIMTEREIS VAN ACHT DAGEN „Er is met kaas wel iets aan de hand" va». Sow jet-week op „de Pier" geopend Bouwondernemers willen eerder eind woningbouwsubsidiëring Industrievestiging aan het Haringvliet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MUÜIKI:I<! .'{O augustus 1965 122ste jaargang Nr. 19844 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janntwekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel 01110-2118. Girorekening 137677. Redaxleu/: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zwemwedstrijden en boogschieten te Zierikzee Conruil cu Cooper, „kampioenen van de ruimte" Moskou felieiteert Amerikaanse astronauten HOUSTON, 29-8. De Amerikaanse ruimtevaarders Gordon Cooper en Charles Conrad z\jn zondagmiddag behouden teruggekeerd op aarde na een ruimtevlucht van bijna acht dagen. Zoals gewoonlijk was de radioverbinding tijdens de landing enige tyd verbroken door geïoniseerd gas rond het ruimtevaartuig. Deze keer duurde dat vier minuten. De snelheid liep terug van 27.000 tot 1.120 km per uur, waarna opnieuw radiocontact met de grond werd gemaakt. De hulppara chute opende zich om negen minuten voor twee (Ned. tijd), twee minuten later ontvouwde zich de grote landingsparachute. Beide ruimtevaarders meldden dat zij zich goed voelden, toen zij in hun cabine langzaam en schommelend omlaag kwamen. Op de grondradar was te zien dat zij enigszins voor het vliegdeksehip in het water terecht zouden komen, op 600 km ten zuid westen van de Bermuda-eilanden, en 128 km ten westen van de „Lake Champlain". Daarna maakten de op sporingsvliegtuigen radiocontact met de ruimtevaarders. De torpedoboot- jager „Dupont" bevond zich slechts op enkeie mijlen afstand van het ge lande ruimteschip en stoomde er op topsnelheid heen. Een kwartier na de landing werd precies de plek vast gesteld waar de ruimtevaarders op de golven dobberden. De vlucht is met één ronde om de aarde bekort, waardoor de acht da gen niet werden volgemaakt: de duur was zevendagen 22 uur en 56 minu ten. Daarmee zijn de Amerikanen drie dagen langer in de ruimte ge bleven dan de Rus Valeri Bikovski, die in 1963 de tot dan toe langste ruimtereis maakte. Het Sowjetrussische persbureau „Tas" meldde de veilige landing van de Gemini-5 enige minuten nadat deze gebeurde, met de woorden dat de landing „met succes was vol tooid" „Tas" erkende dat Cooper en Conrad een nieuw ruimteduurrecord hebben gevestigd. Paus Paulus noemde het „een wonderbaarlijke prestatie van de we tenschap". die „spectaculaire voor uitzichten opent". Hij groette „deze mannen en hen die op hun terug komst wachten" en zei te hopen dat hun succes zal bijdragen tot vervol making van de mensheid en niet tot schade. Nadat drie kikvorsmannen rond de cabine een grote luchtband hadden gelegd om de „Gemini" drijvende te houden, kwamen Cooper en Conrad naar buiten, zwaaiden naar de heli kopters en klommen in een redding bootje, waaruit ze door een der hef- schrcefvliegtuigen werden opgehaald. De ruimtevaarders werden daarna naar de „Lake Champlain" overge bracht. Het ruimteschip werd door de tor pedoboot jager „Dupont" geborgen. Te vijf voor drie (Ned. tijd) wer den de ruimtevaarders in het hef- schroefvliegtuig gehesen, waarin zij de eerste medische proeven onder gingen. Zij moesten onder meer diepe kniebuigingen maken. Elf dagen lang zullen zij worden onderzocht op mo gelijke gevolgen van hun ruimte reis. Enige minuten later stonden Con rad en Cooper op het vliegdeksehip „Lake Champlain", waar een ere wacht en honderden zeelieden in het gelid een groots welkom brachten. Volledig geslaagd In het ruimtevaartcentrum te Hou ston is men enthousiast over het ver loop van de vlucht, die men volledig geslaagd vindt. Vluchtleider dr. Kraft stak zijn vreugde niet onder stoelen of banken en deelde sigaren rond. Dokters aan - boord van de „Lake Champlain" zeiden dat de ruimte vaarders in uitstekende toestand ver keren. Zij blijken er geen behoefte aan te hebben even te gaan zitten cm uit te rusten en hebben gezegd het volgende week al over te willen doen als dat nodig mocht zijn. Wel wilden zij zich scheren .en wat sla pen, zeiden de dokters. President Johnson heeft Cooper en Cor.rad een felicitatie gestuurd. President Johnson JONHSONCITY, 29-8. De Ameri kaanse president heeft op een pers conferentie op zijn boerderij in Johnson City nogmaals alle landen uitgenodigd het onderzoek van de ruimte tot een „gemeenschappelijke onderneming" te maken. Om te bewijzen dat de Verenigde Staten met het ruimte-onderzoek slechts vreedzame doeleinden nastre ven, zou hij de Amerikaanse ruimte vaarders uitnodigen de hoofdsteden van andere landen te bezoeken om anderen deelgenoot te maken van hun ervaringen. Volgens de Amerikaanse president had de vlucht met de „Gemini-5" bewezen, „dat de mens in de ruimte is om er te blijven". „Het was een vreedzame reis geweest, volbracht door vreedzame mensen". Johnson gaf geen bijzonderheden over de mogelijke bezoeken van GOUDA, 28-8. Is het met de Ne derlandse (fabrieks)kaas nu werke lijk zo slecht gesteld? Zijn kwalifi caties als „stopverf" en „lapjeskaas", Worm tegen worm ln tropische havens worden de vissersvloten vaak getrof fen door een aanval van een verraderlijke vijand: de teredo een weekdier-worm, die soms wel een lengte bereikt van twee meter. Hij boort zich een weg in hout, vreet de planken van boten weg en vernietigt de houten palen van de stei gers. Hij kan grote schade aanrichten, in door dit dier onveilig gemaakt water kan een boot in drie maanden tot een wrak worden. Chemicaliën die tegen de boorder worden gebruikt, waren niet helemaal effectief, zelfs niet creosoot, dat op het hout wordt ge- f smeerd. Een Amerikaans zo- 4 ologe, Ruth Turner, die zich in India bevindt in opdracht van 4 de Voedsel- en Landbouw-Or- ganisatie van de Verenigde j Naties, probeert de teredo te bestrijden met biologische me- t thoden. Zij heeft ontdekt, dat t bepaalde soorten zeewormen zich voeden met de eieren van- de teredo en zij meent, dat deze platwormen bepaalde be smette gebieden zouden kun nen zuiveren van de boorder- plaag. Het verdwijnen van de teredo zal niet door ieder een worden verwelkomd, om dat men in bepaalde streken deze worm een delicatesse vindt. ruimtevaarders aan het buitenland. Hij had de kwestie in het weekeinde besproken met de minister van bui tenlandse zaken Rusk en ruimte functionarissen. Hij zei te hopen dat Cooper, Conrad en andere ruimte vaarders spoedig andere hoofdsteden zouden gaan bezoeken. President Johnson telefoneerde met ruimtevaarders AUSTIN, 29-8. President John son heeft de ruimtevaarders Gordon Cooper en Charles Conrad aan boord van de „Lake Champlain" opgebeld en geluk gewenst met hun succesvol le vlucht. „Ons enige doel in de ruimte is de wereldvrede", zei de president. Hij zei te hopen dat de vlucht gevolgd zal worden door sa menwerking van alle landen" bij het veroveren van de ruimte door de mens. De ruimtevaarders hadden elk een telefoon en konden de president goed verstaan. De radio-telefonische verbinding werd door technische sto ring enkele malen verbroken. Befaamde bouwmeester Le Corbusier verdronken PARIJS, 28-8. De internationale befaamde architect le Corbusier is bij 'het zwemmen te Roquebrune- Cap-Martin aan de Franse Rivdèra verdronken. Hij is 78 jaar oud ge worden. Zijn eigenlijke naam was Edouard Jeann^ret-Gris. Hij werd geboren in de Zwitserse plaats La Chaux de Fonds en verkreeg door naturalisatie de Franse nationaliteit. Het ongeluk gebeurde op het einde van de ochtend toen le Corbusier zich op vijftig meter van de kust in zee bevond, plotseling onwel werd en onder water verdween. Een toe- riste die als enige in de buurt' was ging 'hulp halen, maar het was reeds te laat om le Corbusier het leven te redden. „Stopverf" en „Lapjeskaas" Grasmaaier-polo speelt men hier in Essen, Omgebouwde gemotoriseerde grasmaaiers - 4,5 PK sterk - ontmoeten elkaar bij een zeer vreemde wed strijd, waarbij overigens alles om een zeer grote bal gaat. De berijders van de polo-grasmaaiers zijn jonge txiinders, die in verband met de tuinbouw tentoonstelling naar Essen gekomen zijn. Jonge tuinders waren het ook, die in 1961 de eerste math van deze soort tijdens de „Bundesgartenschau" hiel den. Sindsdien houden zij deze wedstrijden elk jaar tot groot genoegen van zichzelf en een steeds groter wordend aantal toeschouwers. Ditmaal kwamen de clubs van de steden Düseldorf, Keulen, Hagen, Kassei en Baden-Baden in de eindstrijd tegen elkaar uit. Gespeeld werd ondanks de grasmaaiers niet op een grasveld maar op een betonnen rolschaatsbaan. die ender meer in de Tweede Kamer werden gebezigd, wel juist? Ir. Thompson, secretaris van de bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Noord-Heiland, is het er beslist niet mee eens. „Sterk overdreven", zo luidt zijn mening. Toch wil hij niet ontkennen, dat er met de kaas wel iets aan de hand is. De problemen liggen alleen bij de fabriekskaas. De produktiemethoden zijn daarvan de oorzaak. De fa briekskaas wordt na vrij korte tijd „los", zoals dat in vaktermen heet. Het streven is er opgericht de pro duktiemethoden zo spoedig mogelijk te verbeteren. Wanneer dat eenmaal het geval zal zijn, is er geen vuiltje meer aan de zuivellucht. Ir Thompson gaf zijn visie tij dens de vijftiende Goudse vee- en kaastentoonstellingl Deze week kwa men ongeveer dertig deputaties van zuivelfabrieken uit Friesland, Dren the, Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Overijssel en Noord- Holland naar Gouda om fabriekska- zen ter keuring aan te bieden. Ver reweg de meeste deputaties versche nen in streekklederdracht, hetgeen een schilderachtig schouwspel bood. Geen „stopverf' Zij kwamen beslist niet met „stop verf" aandraven. De inzending van de coöperatieve zuivelfabriek „De Linge" uil Arkel verwierf 98 van de 100 te behalen punten. De coöpera tieve zuivelfabriek „De Dongcrade- len" uit Morra-Lioessens (Friesland) bleef daar slechts twee punten onder Beide fabrieken ontvingen een ere prijs in de vorm van een zilveren roerhek. De verguld zilveren me daille van het ministerie van land bouw en visserij ging naar de N.V. Zuivelfabriek „De Prinses" te Ursem (N.-H.), die haar kaas met 95 punten zag gewaardeerd. DEN HAAG, 28-8. De Raad van Bouwondernemers heeft in een nota aan de vaste Tweede-Kamer-com- missie voor de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gepleit voor het stopzetten van de subsidiëring van de woningbouw in 1970, op hetzelfde tijdstip, dat naar verwachting van minister Bogaers de woningnood zal zijn opgelost. Bovendien pleit de raad van bouw ondernemers voor verruiming van mogelijkheden voor het bedrijfsleven in de woningbouw. In de raad van bouwondernemers werken de georganiseerde onderne mers uit de raad van bestuur bouw bedrijf samen. De bouwondernemers vinden de grondslag van het wets ontwerp van minister Bogaers - om de huurwet te wijzigen - juist. Ze is gebaseerd op huurharmonisatie en het streven om tot kostendekken de huren te komen. Volgens de raad van bouwondernemers waren maat regelen op dit punt reeds te lang uitgesteld. Volgens de bouwondernemers moet de huurharmonisatie vollediger worden dooi'gevoerd, dan in het wetsontwerp van minister Bogaers wordt voorgesteld. De toekomstige gedifferentieerde huurverhogingen zullen bovendien voor alle woningen moeten gelden om te voorkomen, dat de eenmaal tot standgebrachte huurharmonisatie niet opnieuw wordt doorbroken. Deze correcties moeten worden aangebracht, totdat de huren het niveau hebben bereikt dat ook bij vrije huurvorming' zou zijn ontstaan. De Raad van Bouwondernemers meent, dat om deze redenen het plan moet worden verworpen om bij eventuele stijging van bouwkosten de subsidiëring aan te passen. Deze stijging zal tot uitdrukking moeten komen in de 'huren van de nieuw- Vakbewegingen volgen prijsontwikkeling kritisch UTRECHT, 28-8. Het N.V.V. deelt de bezorgdheid van minister Den Uyl ten aanzien van de prijs ontwikkeling. Het verbondsbestuur, zcwerd desgevraagd verklaard, heeft enerzijds oog voor met name de sei zoeninvloeden in de sector groenten en fruit die het laatste prijsindex cijfer nog ongunstig beïnvloeden, maar stelt zich anderzijds voor de komende prijsontwikkeling zeer kri tisch te velgen. Het N.V.V. is van mening dat de plannen van de regering, zoals die in de pers zijn voorspeld, tot ver hoging .van de indirekte belastingen op een aantal brtikelen, waaronder textiel en schoeisel, van grote in vloed zullen zijn op de resultaten van het prijsbeleid en dus ook op de houding die de vakbeweging daartegen zal aannemen. Het C.N.V. Bij het C.N.V. wes men in de eer ste plaats verheugd over de snelle wijze waarop minister Den Uyl heeft gereageerd op de aanmerkingen, die het C.N.V. deze week in zijn orgaan „De Gids" heeft gemaakt. Blij is het C.N.V. met de aangekondigde prijs maatregelen, „maar we moeten nog zien of minister Den Uyl er in slaagt de prijsstijgingen dit jaar tot 5 pro cent te beperken". Ook wat de aan gekondigde prijsmaatregelen betreft, zal volgens het C.N.V. nog moeten blijken wat er van terecht komt. DEN HAAG, 28-8. De Russische ambassadeur in ons land. de heer I. I. Tcegarinov heeft zaterdagmid dag onder grote belangstelling op de Scheveningse pier de Sowjetweek geopend. Tientallen belangstellenden onder wie in ons land wonende Rus sen en de Russische medewerkenden aan de manifestaties, die tot en met 5 september duren, hoorden hoe de economische en culturele betrekkin gen met Nederland er voor staan. Nadat het traditionele lint-was door geknipt, de volksliedeven waren ge speeld en de vlaggen waren gehesen, werd de tentoonstelling bezichtigd, die een beeld geeft van het leven in Sowjet-Rusland en waar ook diver se produklen uit Rusland te koop worden aangeboden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's X Reizen doet alle zwakke •j' plekken uitkomen in iemands -j- X uiterlijk, manieren en karakter X X X X Zuidwestelijke wind Verwachting tot dinsdagavond; Nu en dan bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; matige, aan de kust vrij krachtige zuidwestelijke wind; weinig verandering in tem peratuur. 31 aug. Zon op 5.50, onder 19.30. Maan op 11.43, onder 21.37. Eerste kwartier: 2 sept. te 20.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 aug. 6.24 v.m. 18.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 aug. 6.00 v.m. 18.23 nm. Doodtij; 5 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Zondagavond kwamen op veel plaatsen buien voor, sommige met onwéer en zware windstoten. Th een "noordwestelijke tot weste lijke stroming van maritieme lucht verplaatst zich de komende 24 uur een kleine depressie langs Schot land naar het noordelijk deel van de Noordzee. Een tweede storing koerst in de richting van Ierland. In ver band hiermee woz'dt verwacht, dat de wind zuidwestelijk wordt, waar bij iets minder koude lucht wordt aangevoerd. Na een periode met op klaringen zal later de bewolking toe nemen. Waarschijnlijk zal alleen in de noordelijke provincies wat regen vallen. Verruiming mogelijkheden bedrijfsleven bepleit bouw en van de 'bestaande voorraad, aldus de bouwondernemers. De bouwondernemers zijn ook voorstander van een snellere afbouw van ihct subsidiesysteem dan in het wetsontwerp wordt voorgesteld. Zij willen de periode, die hiervoor is uitgetrokken, laten samenvallen met de periode, -die de minister nodig acht om 'het 'kwantitatieve woning tekort op te heffen. Voorts moeten volgens de raad de proeven met lossere vormen van huurbeheersinig niet iin 1967, maar in 1966 worden genomen. Afschaffing systeem Als redenen voor afschaffing van het gehele systeem van subsidiëring somt de raa'd van bouwondernemers op, dat subsidiëring: 1. de kwalita tief betere niet gesubsidieerde wo- mnigvoorziening in gevaar brengt; 2. de overige bouw onnodig duurder maakt, omdat veelal een gedeelte van de grond- en bouwkosten van de gesubsidieerde bouw noodge dwongen wordt afgewenteld op de overige bouw; 3, niet meer noodza kelijk is op grond van schaarste nu het einde van het kwantitatieve wo ningtekort in zicht is; 4. leidt tot 'besteding van een onevenredig deel van 'het inkomen aan huur in ver gelijking met de situatie in omrin gende landen; en 5. dient te worden verworpen uit een oogpunt van so ciale rechtvaardigheid nu veelal de relatie tussen inkomen en 'huur van bewoners van gesubsidieerde wo ningen ontbreekt. „Gastvrouw" voor tweede kamer DEN HAAG, 27-8. De huishoude- lijke commissie van de Tweede Ka mer koestert plannen om over te gaan tot de aanstelling van een „gastvrouw" voor de Tweede Kamer. Aan deze „dame de la maison" zal het algemeen toezicht op de huis houdelijke aangelegenheden in de Kamer worden toevertrouwd en zij zal er tevens op moeten toezien, dat zowel Kamerleden als gasten er zich plezierig thuis gaan voelen. Dode en gewonde bij bedrijfsongeval op landbouwbedrijf LEKKERKERK, 29-8. Bij werk zaamheden met een hooitranspor- teur of Jacobsladder is zaterdag avond de 60-jarige landbouwer J. van Vliet uit de buurtschap De Loet gemeente Lekkerkerk, om het leven gekomen. Zijn zoon iverd ernstig ge wond opgenomen in een ziekenhuis te Gouda. Door het knappen van een draad sloeg de arm van de transpor teur dubbel. Kijkers en luisteraars DEN HAAG, 30-8. Op 27 augus tus waren bij- de dienst luister- en kijkgelden 2.011.235 televisietoestel len aangegeven tegen 1.983.875 per 1 juli en 1.995.654 op 1 augustus. Er waren op 1 augustus 2.674.485 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.674.235 op 1 juli jl. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 augustus 417.179 tegen 419.583 op 1 juli jl. DEN HAAG. 27-8. Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland hebben twee herzieningen^ van hel uitbrei dingsplan voor de gemeente Zuid- Holland goedgekeurd. De bedoeling dezer wijzigingen was in de behoef te aan gronden voor vestiging van bedrijven, die in nauwe relatie staan met aan diep vaarwater gebonden industriën te voorzien. De gemeente, zowel als de provincie hebben deze belangen zo urgent geacht, dat ze die hebben doen prevaleren boven de in agrarisch opzicht bij deze gron den betrokken belangen. Er waren 44 appelanten, wier bezwaren door het provinciaal bestuur ongegrond zijn verklaard. De Kroon heeft thans op de be roepen dezer appelanten beslist en het besluil van G.S. in zijn geheel vernietigd. Gelet op de ontwikkeling in de Maasvlakte heeft de Kroon de urgentie van deze plannen niet inge zien. De gronden, waarom het gaat liggen aan het Haringvliet, dat in de toekomst wellicht zal moeten die nen voor de zoetwatervoorziening van de tuinbouw. Zolang die zoet watervoorziening nog niet vaststaat acht de Kroon een industriële be stemming van deze gronden niet wenselijk met het oog op de risico's voor vervuiling van hel water.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1