cEtal De mentaliteit van Oost West KASTEEL TE HUUR ASPIRIN® BAYER Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? Amerikaans bemand ruimtelaboratorium is bestemd voor militaire doeleinden Opleiding „Mondhygiënistes" in Utrecht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 27 augustus 1965 Nr. 19843 BLIK DOOK HET WERELD VENSTER Ingezonden mededeling Voriye week eiste Papandreou nog dat koning Konstantjjn hem tot pre mier zou. benoemenmaar nu ziet het er naar uit dat hij deze eis heeft laten vallen. Hij heeft het eerste deel van zijn rondreis door Grieken land - zijn „mars naar het volk" - beëindigd, maar hij zal zijn tournee hervatten nadat de nieuwe Griekse premier, Elias Tsirikomos, zijn re gering aan het parlement heeft ge presenteerd. Waarschijnlijk zal de volksvertegenwoordiging haar goed keuring verlenen aan dit kabinet, want de aanhang van Papandreou in het parlement is aanzienlijk ge dund. Of dit ook het geval is bij het volk, is nog helemaal niet zo zeker en Papandreou noemde in zijn laat ste redevoeringen nieuwe verkiezin gen de enige uitweg. Zou de ontslagen minister-presi- dent toch weer aan de macht komen dan bestaat er een kans, dat het le ger wordt geïinfiltreerd door uiterst links en dit zou tot gevolg hebben dat de eenheid en de discipline van het leger er onder gevaar leden en dat heel Griekenland voor het vrije westen en de NAVO verloren zou gaan. Maar al zou er een koningsgezind kabinet komen, dan is het waar schijnlijk dat het leger moet optre den tegen uitbarstingen van Papan- dreou's aanhangers, die gesterkt zul len zijn met de E.D.A., de linkse groep ivaarin de verboden commu nistische partij is ondergedoken. De nu al twee maanden durende slag tussen koning en premier heeft voor namelijk negatieve resultaten gehad, een afbraak van Papandreou's oor spronkelijke werk dat een aantal van de vrij talrijke kleinere partijen er toe deed besluiten samen te gaan in de Centrumunie. De Duitse mentaliteit Dat in Duitsland nog altijd de ge volgen van de tweede wereldoorlog merkbaar zijn, blijkt wel uit de pro cessen die gevoerd worden tegen de nazi-misdadigers. Het Auschwitz- proces is Frankfurt is - in eerste in stantie - beëindigd en de straffen die voor de onmenselijke misdrijven zijn uitgedeeld, waren voor menig een teleurstellend. Als er nu van de mentaliteit die deze misdaden moge lijk heeft gemaakt, geen spoor meer te bekennen viel, zou men genoegen genomen hebben met deze uitspra ken. Voor zulke daden bestaat im mers geen menselijke straf? Maar die mentaliteit is nog niet geheel verdwenen en dit is een verschijnsel dat tot nadenken stemt. Een heel andere kwestie in Duits land is de verkiezingscampagne. Kanselier Erhard heeft zich op de vingers moeten laten tikken door zijn voorganger Adenauer toen hij zei, dat er van een grote coalitie van de C.D.U. met de socialisten geen sprake kon zijn. Volgens Adenauer zou hierover pas later een beslissing kunnen worden genomen, want zou men na de verkiezingen de socialis ten nodig hebben, dan zou de C.D.U. dat moeten betalen met prestigever lies. Hieruit blijkt dat Erhard niet voldoende politiek geschoold is. Kwaad bloed heeft hij ook gezet door de uitnodiging van Willy Brandt om voor de televisie over economie te debatteren van de hand te wijzen. Als na de verkiezingen blijkt, dat de C.D.U. verloren heeft, zal zij dit voornamelijk aan Erhards anti-pro- paganda te wijten hebben Vooral als dan nog bekend wordt dat de Westduitse regering bereid is tegen veertigduizend gulden per persoon, te betalen in goederen, mensen vrij te kopen die in communistisch oost-Duitsland om politieke redenen gevangen worden gehouden. Daaruit blijkt wel, dat het er in Duitsland niet zo toegaat als zij de buitenwe reld graag ivillen doen geloven. Krijgt Johnson gelijk? In Hanoi zal men uit het succes van de Amerikaanse troepen tegen de Vietcong wel begrepen hebben, dat president Johnson inderdaad meent dat hij zich niet wenst te la ten verdrijven. Intussen hadden deze militaire ondernemingen het formaat van volledige oorlogshandelingen en datzelfde gaat ook meer en meer de acties van de Vietcong zelf typeren. Toch zijn er enige tekenen dat president Johnson gelijk krijgt in zijn opvatting dat dit de enige ma nier is om Noord-Vietnam ertoe te bewegen onderhandelingen te begin nen. Dit is echter nog helemaal niet zo hoopgevend en Noord-Vitnam, dat toch wel last ondervindt van de Ame rikaanse bombardementen, mag dan wellicht wat meer geneigd zijn tot een gesprek, maar de echte comman dant van de Vietnamese oorlog ze telt in Peking en vandaar uit is nog maar weinig bereidheid tot een ge sprek vernomen. Wat willen zy? Op de ontwapeningsconferentie te Genéve is weer heel weinig bereikt en de voornaamste redenen hiervoor zijn, dat de Russen precies weten wat ze niet willen, maar van wat ze wel willen een minder duidelijk beeld hebben en dat het westen he lemaal onzeker is. Zo wil Rusland in ieder geval voorkomen dat Duitsland op de een of andere manier - rechtstreeks of via een omweg - enige zeggenschap krijgt op kernwapengebied. Dat al lerlei andere landen kernbommen gaan bouwen wordt in Moskou ech ter ook niet met genoegen begroet, maar de historie heeft de vrees ver klaarbaar diep laten invreten dat juist de grootste misère kan komen van een Duits exemplaar. Maar het plan van de V.S. en enkele NAVO- partners was juist Bonn enige me dezeggenschap te bieden in de kern coöperatie van het Noordatlantische pact om te voorkomen dat het over enige tijd zelf iets op kernwapenge bied begint. In de ijskast? Trouwens ook de rest van het westerse plan is nogal aanvechtbaar. Het is mooi om voor te stellen dat de kernbewapening van dit ogenblik de diepvrieskast wordt ingeschoven, maar het heeft alleen zin voor een situatie als bestond toen noch Frank rijk, noch China een kernbom had den. Juist dat die twee afwezigen op de conferentie er wel een bezitten, heeft de ongerustheid gewekt dat er nu wel meer landen toe zouden be sluiten hun geld en energie te be steden aan dit wapenDat zou ver anderd moeten worden wil men iets bereiken, maar dat zit niet in het westerse voorstel en het is zelfs de vraag of de conferentie op dat stuk iets kan beslissen. Tweede uitkering NSF sport-accommodaties DEN HAAG, 25-8. De Nederland se Sport Federatie heeft met goed keuring van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, besloten uit de totogelden van 1965 een bedrag van f 241.800,a fonds perdu ter beschikking te stel len van 39 sportaceomodaties voor verenigingen. Het vorig jaar is aan 44 clubs een bedrag van f 300.000,voor deze doeleinden verstrekt en tot nu toe werden 83 sportverenigingen gehol pen, hetgeen een totaalbedrag van f 541.800,vergde. Uiteraard gold bij het bestuursbesluit van de N.S.F. de overweging dat de verenigingen zelf zoveel mogelijk financiën mee zouden brengen. Zelfwerkzaamheid en eigen initiatief waren de voor waarden voor een uitkering fonds perdu. Belangrijke gasvondst in de gemeente Schoorl UTRECHT, 26-8. De combinatie Amoco, SHV en GBAG heeft op haar boorlokatie in Groet in de gemeen te Schoorl (N.H.) een belangrijke hoeveelheid gas aangeboord. Deze gasvondst is een bevestiging van het feit dat zich in het door de de combinatie aangevraagde conces siegebied Bergen een zeer aanzien lijke hoeveelheid gas bevindt, aldus meent de voorlichtingsdienst van de SHV. De boring waar het hier om gaat is een zogenaamde gedevieerde boring, hetgeen betekent dat men hier niet loodrecht heeft kunnen bo ren, maar met een afwijking. Dit was noodzakelijk om woon- en re creatiegebied te ontzien. RECHTSZAKEN Acht maanden geëist tegen chauffeur die man dood reed LEEUWARDEN, 25-8. Acht maan- den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht door het consultatiebureau voor al coholisme benevens ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar eiste de officier van justi tie bij de rechtbank te Leeuwarden vandaag tegen de 37-jarige hande laar in tweedehands auto's T. P. uit Surhuisterveen. In de nacht van 24 op 25 juni reed hij in zijn woon plaats de 53-jarige voetganger G. Scholte dood. De verdachte kwam van een verjaardagsfeestje waarbij nogal wat bier was gedronken. Hoe wel hij de aanrijding bemerkte reed de autohandelaar zonder meer door. Een Amerikaanse straalbommen- werper is dinsdagavond boven Noord-Vetnam door een raket van Russische makelij omlaag gehaald. De Belgische openbare schuld was eind juli van dit jaar geste gen tot 477.5 miljard Belgische frank, ruim 34.3 miljard gulden, aldus blijkt uit donderdag in Brussel gepublij ceerde gegevens. LAND- EN TUINBOUW „Kweek" is het (hardnekkigste en meest verbreide wortelonikruid. Zo als alle onkruid neemt het de goede stoffen uit de grond tot zidh en ko men onze cultures tekort. Daar komt nog bij, dat „kweek" gifstof af-1 soheidt, dat bovendien de groei van de planten in de naaste omgeving belemmert. Strijd tegen dit onkruid is don ook van groot belang. Maar „kweek" is een bijzonder taai soort onkruid dat de landbouwers bijzon der veel zorg geeft, omdat het zo moeilijk is te bestrijden. Wetenschappelijke onderzoekingen en proefnemingen hebben echter een methode aan het licht gébracht waarbij het mogelijk is „kweek" volkomen uit te roeien en wel door een consequent toegepaste roterende bodembewerking. Bij het ontwikkelen van deze me thode ging men van het principe uit, dat men dit onkruid elke mogelijk heid tot bladvorming moest ontne men, zodat de wortels zouden afster ven. Het gunstigste tijdstip hiervoor bleek de herfst te zijn, wanneer de wortels verzwakt zijn door de groei van de bovengrondse plantendelen. Op de proefvelden liet men de „kweek" daarom de hele zomer on gestoord staan. Tegen de tijd, dat de stoppels moesten worden bewerkt, werd een un/iverseelfreesgébruikt, waarvan de lange messen de bodem tot op flinke diepte bewerkten. De frees werd langzaam gereden bij een hoog toerenta'I, zotdat de ondergrond se delen van de „kweek" volkomen stukgesneden werden in kleine stuk jes en geheel met de grond werden vermengd. Na deze eerste bewerking werd de grond verder met rust gelaten, tot dat ide ogen van nog levende wortel delen weer gingen uitlopen en de eerste groene blaadjes verschenen. Dadelijk, voordat de planten zich konden assimileren, werd de grond voor de tweede maal bewerkt, doch nu werd de frees wat sneller gere den. Wanneer er weer plantjes op kwamen herhaalde men de bewer king nog voor een derde maal. Het blijkt, dat de stukgesneden wortels aan de einden afsterven, waardoor de lengte steedse minder wordt. Op zware grond bleken drie I In de plaats Egedesminde, op Greenland, is een meisje van twee jaar door sledehonden verscheurd. Het kind was door een raam van haar huis naar buiten geklommen toen de ouders afwezig waren. De plaatselijke politie maakte zes hon den af. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Biervliet (toez.) G. F. H. Keiling, Dreischor-Noord- gouwe. Trekken in de regen D DEN HAAG, 26-8. Het aantal jeugdherberg-bezoekers b lijkt dit jaar opnieuw een stijgende lijn te vertonen, alhoewel het aantal jonge Duitse toeristen merkbaar lager is. Vooral het binnenlands gebruik van jeugdherberen nam toe, met na me bestond grote interesse voor ge organiseerde zeilcursussen en pony- tochten Alleen al in de watersportcentra te Grouw, Heeg, Dé Kaag en Sneek noteerde men ongeveer 29.000 over nachtingen, waarvan bijna 7000 door buitenlanders. Het vorig jaar geno teerde record-aantal nieuwe leden, rond 22.800, zal waarschijnlijk op nieuw worden gebroken. Er werden opmerkelijk veel informaties ver strekt over „verre bestemmingen", waarbij Israël, Griekenland en Ma rokko het meest werden genoemd. bewerkingen voldoende en wel twee in september en één in oktober. De kweek was volkomen uitgeroeid in weerwil van het feit, dat het proef veld volgestaan had met dit onkruid. Op lichte grond waren twee bewer kingen voldoende om het beoogde resultaat te bereiken. Een -groot voordeel was, dat tezamen met de „kweek" ook verschillende andere soorten onkruid werden verdelgd. Wanneer men geen universe elfrees waarvoor een tractor van 50 p.k. no dig is, beschikbaar -heeft, kan men die „kweek" ook aanpakken door voortdurend oniderploegen, alleen diuurt' de bewerking dan langer. Want na de bewerking van het on- derploegen in de herfst komt het onkruid in het voorjaar weer op, maar het wordt dan weer onderge- ploogd. Een week later wordt de grond dan weer bewerkt, doch nu met de eg. Deze 'behandeling met ploeg en eg wordt om de veertien dagen herhaald en midden juni is de „kweek" volkomen uitgeroeid. Het 'bestrijden van een zo hard nekkig onkruid vergt evel moeite, maar de mogelijkheid -bestaat om het ianld „k'weekvrij" te maken. FEUILLETON „Dit is helemaal niet iets, om er een grapje over te maken, meneer!" grauwde Schalkwijk. „Kalm, mensen", suste Bert. „Laat mij maar eens begaan". Hij lichte op zijn beurt heir vizier omhoog en ging met zijn arm er in. Na enkele sekonden in het inwendige gevoeld te hebben, haalde hij zijn hand er uit. „Zo leeg als wat. Overigens, hoe zou dat kleine ding er in kunnen ko men? Wij weten niet eens, hoe je zoiets openmaakt". Bastiaanse knikte. „Als er werke lijk iemand in gezeten had, zou hier al lang een plas bloed gelegen heb ben, aannemende, dat er op gescho ten is". „Je ziet toch dat kogelgat?" merk te Van Aken op. Schalkwijk nam de balpen, die Van Aken nog achter zijn oor had en probeerde ermee in het gat te komen. Blijkbaar hield hij hem niet goed vast, want op een gegeven ogenblik schoot hij er helemaal dooi en men hoorde hem op het metaal vallen. „Die ben je kwijt", merkte Basti aanse lakoniek op. „Hij is in ieder geval leeg", meen de Bert. „Anders had je hem zo niet horen valen". „Je krijgt van mij wel een ander, Van Aken", zei Schalkwijk. Van Aken haalde zijn schouders op. „Ik vind het belangrijker te we ten te komen, waar die kleine uit Heerenvecn uithangt". Ze keken nog eens rond in de con versatiezaal, waarna zé eerst de keu ken onderzochten, de voorraadka- WASHINGTON, 26-8. Het Ame rikaanse bemande ruimtelaboratori um, voor de bouw waarvan president Johnson woensdag toestemming gaf, is in hoofdzaak voor militaire doel einden maar zal geen kernwapens vervoeren, zo is uit officiële bron vernomen. De astronauten zullen kunnen worden belast met allerlei taken als het bevestigen of herstellen van an tennes op militaire communicatiesa tellieten en het observeren van on derzeeboten. Het door president Johnson bekendgemaakte program ma slaat nog slechts op de experi mentele fase. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van defen sie die na de persconferentie van president Johnson bijzonderheden verstrekte over het „M.O.L.-project" (Manned Orbiting Laboratory) wilde niet ingaan op de vraag, of het la boratorium eventueel zou worden gebruikt voor de vernietiging van „vijandelijke" ruimtevaartuigen. Het project wordt niet in strijd geacht met de resolutie van de Ver enigde Naties over liet militaire ge bruik van de ruimte. Deze resolu tie, voorgesteld door de Verenigde Staten zelf, verbiedt het in de ruimte brengen van wapens voor massale vernietiging. In het experimentele stadium van het MOL-project, dat tot het begin van de jaren zeventig zal duren, zui len de astronauten van de Ameri kaanse luchtmacht, die de supervisie heeft over het project, vijf vluchten van een maand .in de ruimtewerk plaats maken. Aan de hand van de resulta ten van deze proefvluchten zal hel pentagon beslissen of tot de opera tionele fase zal worden overgegaan. Het besluit om de uilvoering van dit project toe te vertrouwen aan de luchtmacht in plaats van aan het DEN HAAG, 26-8. Het is niet uit gesloten, dat over enige jaren te Utrecht een begin zal kunnen wor den gemaakt met de opleiding van mondhygiënistes. Prof. dr. J. B. Vis ser, hoogleraar in de conserverende tandheelkunde te Amsterdam en te vens hoofdbestuurslid van de Ne- derlandsch Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde, heeft dit in Den Haag meegedeeld aan de vooravond van het vertrek van ne gen Nederlandse meisjes, die in Amerika een twee jaren durende op leiding tot mondhygiëniste zullen gaan volgen. Reeds zijn drie meisjes met eenzelfde doel naar Amerika vertrokken. Ingezonden mededeling 24 door G. DEUTEKOM mer, om vervolgens naar de rech tervleugel te gaan, waar de bibli otheek en de biljardkamer waren. Doch er was niet bijzonders of ver dachts te bespeuren. Overal was het rustig. Via een gang halverwege door te lopen, kwam men op het terras, dat flauw verlicht werd door de lam pen van de bibliotheek, die men had laten branden. Opeens bleef Bert staan en greep Schalkwijk bij de arm, intussen wij zend naar een stoel. „Kijk daar eens! Het lijkt wel, of daar iemand ligt. Ze liepen vlug over het terras naai de uiterste hoek om tenslotte stil te staan voor een slapende Jo Heen stra. Het meisje had een kimono over haar nachtkleding aan en een wollen das om. In een rieten leun stoel lag ze rustig te slapen. De vier mannen stonden wat schaapachtig te kijken naar het sla pende meisje, wier borst kalm en regelmatig op en neer ging. „Nu moet je toch ophouden", zei Van Aken zacht. „Wat ter wereld bezielt dat meisje om hier te gaan liggen pitten?" Schalkwijk antwoordde niet, doch boog zich voorover en pakte het meisje bij de schouder, waarna hij haar een paar keer heen en weer schudde. „Hé, zus, wordt eens wak ker!" Het meisje schrok en opende bijna onmiddellijk haar ogen. Ze keek ver baasd naar de vier mannen, toen om zich heen. „Is er wat?" vroeg ze. „Heb ik me verslapen?" „We vragen ons juist af, wat u Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) is genomen op grond van de overweging, dat er fun damentele verschillen bestaan tussen de civiele en de militaire taken. In de militaire ruimtewerkplaats bij voorbeeld zullen de ruimtevaarders volgens de deskundigen van hel pen tagon minstens moeten beschikken over 120 kubieke meter vrije ruimte en hun ruimtepakken moeten kun nen uittrekken. Emigratie vakmensen naar Latijns Amerika GENEVE. 26-8. De Latijns-Arno- rikaanse staten, die zijn aangesloten bij de Intergouvernementele Com missie voor Europese Migratie (I.C. E.M.), hebben na een driedaagse zit ting in de hoofdstad van Uruguay een „verklaring van Montevideo" goedgekeurd. Met deze verklaring wordt de basis gelegd voor het aan trekken van gekwalificeerde man kracht voor Latijns Amerika, van vitaal belang voor de verdere ont wikkeling dezer landen. Florence Nightingale- medaille voor Russische verpleegster MOSKOU, 25-6. Een Russische verpleegster, Zinaida Toesnolobova- Martsjenko, die in de oorlog bij de hulpverlening aan soldaten zowel haar armen als haar benen verloor als gevolg van bevriezing, heeft van het Internationale Rode Kruis de Florence Nightingale-medaille ge kregen, zo meldt hel Russische pers bureau Tass. Eerder was haar al de titel „held van de Sowjet-Unie", de hoogste Russische militaire onder scheiding, toegekend. De Stichting Opleiding Mondhy giënistes, opgericht op 4 maart van dit jaar. is sinds geruime tijd bezig met de uitwerking van de plannen om in Utrecht te komen tot een op leiding voor mondhygiënistes. Met hel gemeentebestuur van Utrecht werd bereids overleg gepleegd over het terrein van vestiging. De oplei ding, in nauwe samenwerking met het tandheelkundig instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht( zal on geveer twee jaar duren. De opleiding zal voorlopig nog een experimenteel karakter dragen. De financiering van de voorgenomen plannen speelt een bijzonder belangrijke rol. zo deelde prof. dr. Visser mee. bezielt om hier te gaan liggen in- plaats van in uw kamer op bed. Weet u wel, hoe laat het is?" „Vraag liever: hoe vroeg", mee smuilde Bastiaanse. Het meisje rekte zich uit en haal de haar schouders op. „Het was zo benauwd op mijn kamer en da ai- krijg ik soms last van. Ik ben wat astmatisch, niet veel gelukkig. Daar om ben ik hierheen gegaan. Ik slaap thuis ook wel eens buiten. Het is hier wat frisser. Ik moet echt in slaap gevallen zijn". De mannen keken elkaar even aan. Automatisch zocht Bert naar zijn sigaretten en stak er één op. „Hoe laat bent u dan hierheen ge gaan?" „O, dat weet ik niet precies. Ik heb niet op mijn horloge gekeken. Ik denk, dat het zo half één, één uur was". Schalkwijk keek haar onderzoe kend aan. „En bent u toen naar be neden gegaan? Via de conversatie- zaal?" „Natuurlijk. Of is dat niet de kort ste weg?" „Hebt u niets bijzonders gezien of opgemerkt? Kwam u niemand tegen onderweg?" Het meisje keek met grote ogen naar Bert en Schalkwijk, die haar om beurten ondervroegen. „Welnee, niemand. Wie zou ik te gengekomen moeten hebben?" „Het spook bijvoorbeeld", opperde Bastiaanse lachend, maar de ande ren gaven er geen antwoord op. „En bent u hier meteen in slaap gevallen?" vroeg Van Aken. „Datdat weet ik niet. Of nee. ik heb een poosje zitten kijken, dat herinner ik me nu. Naderhand moet ik toch in slaap gesukkeld zijn". „Hebt u niets gehoord? hebt u aan één stuk doorgeslapen?" „Ik denk het wel. Maar waarom vraagt u dit allemaal? Is er wat gebeurd? Waarom bent u allemaal op?" (Wordt vervolgd! Ingezonden mededeling I{et is fijn weer te leven zonder pijnl Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. DAAR STAAT Daar knapt u van op.' x-S-, UAAH SI AAI ACHTER ACHTER Jpo/o voordeel bij aankoop t'fln gezinsverpakking van 100 tabletten. Nieuwe methode om k>veek uit te roeien tube snelfix+ tube velpon per set f 1.10 met gratis speldje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7