MINISTER KALM TEGENOVER PRIJSONTWIKKELING Wordt „Gemini"-vlucht met dag bekort? Ambitieus plan voor een recreatie-gebied STRAKS 95.000 BUITENLANDSE ARBEIDSKRACHTEN Vierling geboren Koffer van in Amsterdam gevonden lijk is vermoedelijk afkomstig uit Japan te Bergen op Zoom Overlevende leeuw is terug op Schiphol Meer auto voor uw geld Taunus Transit T.T. 830 f 5880,- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 uugiisliiN 1965 122ste juarguliji Nr. 19843 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel 01110-2118. Girorekening 137677. Radakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee- ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Bijna 7000 mensen zagen expositie „Open EilaiuVj Prijzen zijn niet uil de hand gelopen Prijsstop opgelegd aan het horecabedrijf DEN HAAG, 26-8. Publieke on rust over de ontwikkeling van het prijsniveau werd donderdag door de minister van economisehe 'zaken, drs. J. M. den Uyl gekalmeerd. Hy ver klaarde, dat ondanks een sterke op waartse druk in de sector van de eerste kosten in levensonderhoud, over de eerste zeven maanden van dit jaar de sty ging van de index van het prijsniveau slechts een half percent boven de raming van het centraal economisch plan is geko men. Deze stijging, aldus de minister is het gevolg van een late en vrij slech te oogst van aardappelen, groente en fruit. In het stijgingspercentage van .het centraal economisch plan was in die sector reeds een half percent stijging gecalculeerd, omdat de oogst in 1964 zeer gunstig was. In wezen hebben we over de eerste zeven maanden van dit jaar dus te maken met een percent verhoging van de index op basis van de kosten van levensonderhoud voor een gemid deld gezin onder de loongrens in IS59-1960. Het totaal der gestegen kosten met dat jaar als „100" is over de eerste zeven maanden van dit jaar 5 in plaats van de gecalcu leerde 4,5 percent. In 1964 stegen de kosten van le vensonderhoud als gevolg van de loonexplosie met 5,8 percent. Samen met de stijging van dit jaar is het totaal, alhoewel niet verontrustend, toch aan de hoge kant. Het zou veel gunstiger zijn geweest indien de stij ging onder de raming was gebleven. De minister maakte duidelijk, dat indien het indexcijfer in de vijf laatste maanden van dit jaar drie maal 222 en tweemaal 123 hoog stens wordt, de prijsstijging over 1965 de vijf percent niet te boven zal gaan. De stijging van prijzen in de sec toren buiten aardappelen, groente en fruit heeft tot dusver aan de ver wachting beantwoord. Produkten uit voornamelijk agrari sche grondstoffen beïnvloedden het indexcijfer met 0,6, maar de overige industriële produkten stegen niet, evenmin als de huren. Overheids diensten en partikuliere dienstverle ning verhoogden de index elk met 0,3 en de vrijwillige verzekeringen met 0.5. Prijsstop horecabedrijf Minister Den Uyl zei tijdens een persconferentie stringent te zuilen waken tegen onverantwoorde prijs stijgingen. Hy legde reeds een prijsstop op aan het horecabedrijf en tegen 6 sep tember zullen handelaren in gasgey- sers wat hun marge betreft door de knieën moeten. Hij bestreed met de gemelde cijfers de bewering van het consumentencontact-orgaan, dat het leven over 1965 thans reeds 7 per cent duurder zou zyn geworden. Kraanhuis stortte neer: vier zwaar-gewonden ROTTERDAM, 27-8. Door het bre- ken van de stroppen van de drij vende bok Ajax iis donderdagmiddag omstreeks drie uur een kraanhuis van een voor sloop bestemde kraan neergestort bij Swarttouws Stuwa doorsmaatschappij aan de Rotter damse Waalhaven. Vier medewer kers van het bedrijf werden zwaar •gewond, terwijl een montagewerker lichte verwondingen opliep. Het on geluk gebeurde toen het kraanihuis met daarin de vijf arbeiders, tien meter boven de grond hing. De ge wonden zijn allen vervoerd naar één der Rotterdamse ziekenhuizen. Er is, zo zei hij, geen reden voor paniek, noch voor de bewering, dat de prijzen uit de hand zouden zijn gelopen. In 15 bedrijfstakken wordt een onderzoek naar het prijsverloop ingesteld en de prijscontrole is ver scherpt. Na de verhogingen van 1 maart en 1 juli zal de broodprijs, zoals is aan gekondigd, niet voor 1 januax-i 1966 met een cent voor bezorging worden verhoogd. Een verzoek van de bakkerij stich ting om verhoging wegens de twee percent uitkering-in-eens is afgewe zen. De prijsdaling van 3 cent voor een pakje margarine zag minister Den Uyl als een bewijs van actief Overheidsbeleid inzake de prijzen. Aan de S.E.R. zijn adviezen ge vraagd over het geven van additio nele prijsinformatie inzake (voorna melijk elektrotechnische) goederen, waarvoor de vertikale prijsbinding is weggevallen en over publieke in formatie inzake de prijzen van goe deren, die in standaardhoeveelheden worden afgeleverd. Het publiek zal actief prijsbewust en beier geïnfor meerd moeten worden. HOUSTON (TEXAS), 26-8. De leider van de Gemini-vlucht, Ch. Kraft,® zal zaterdag tegen 12 uur 's middags (Ned. tijd) beslissen of hy de duur van de vlucht van Gordon Instituut voor brandpreventie DEN HAAG, 36-8. In Den Haag is opgericht de Stichting Nationaal Brandpreventie-Instituut. Deze stichting, waarin 20 colleges, verenigingen en instellingen samen werken heeft de verbetering van de brandpreventie ten doel. Het is een initiatief van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. De regering heeft de deelname met 8 ministeries aan het op te richten instituut toe gezegd. en een subsidie in het voor uitzicht gesteld. Ccoper en Charles Conrad met eefi dag zal bekorten, door ze tegen 15.00 uur op dezelfde dag naar de aarde terug te laten keren, dan wel de as tronauten zal laten doorvliegen en eerst zondag, zoals men van plan was, ten zuiden van de Bermuda- eilanden op zee zal laten landen. In het eerste geval zal de vlucht 7, in het tweede geval acht dagen ge duurd hebben. De te nemen beslissing houdt ver band met moeilijkheden waarvan reeds eerder melding is gemaakt. De batterij die de elektrische stroom voor de Gemini levert zou te veel water produceren, hetgeen stox-ingen zou kunnen veroorzaken. Door de moeilijkheden met de bat terij is de activiteit van de ruimte vaarders drastisch beperkt. Alle ex perimenten waarvoor stroom nodig is zijn afgelast, mogelijk voor de gé- hele verdere duur van de vlucht. AMSTERDAM, 26-8. Als de en kele maanden geleden opgerichte en in Kampen gevestigde Exploitatie Maatschappij IJsselmeer haar zin krijgt zal 1" de komende jaren het ten noorden en zuiden van de IJssel- mond door inpoldering ontstane Ke telmeer worden herschapen in een wcon- en recreatiegebied met een oppervlakte van 1700 ha, waar 60.000 mensen verpozing kunnen vinden. Als maatstaven gelden behoeften Nederlandse bedrijfsleven DEN HAAG, 26-8. In Nederland werkten op 31 december j.l. in totaal byna 85.000 buitenlandse arbeids krachten. Verwacht werdt dat dit aantal dit jaar verder zal toene men. Dit antwoordt minister Den Uyl (economische zaken), mede namens zijn ambtgenoten Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) en Vro lijk (cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk) op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden Slote- maker de Bruine en Burggraaff. De raming van E.E.G.-deskundigen, dat Nederland nog ongeveer 10.000 bui tenlandse arbeidskrachten nodig heeft, is tot stand gekomen in sa menwerking met Nederlandse des kundigen. In 1S64 zijn er 8000 bui tenlandse arbeiders in ens land bij gekomen, Het gros is werkzaam in de industrie (51.611) vooral in de me taalnijverheid, de textielindustrie en de exploitatie van delfstoffen. Voorts werken er in ons land ca. 19.000 Belgen en Luxemburgers, die vrijge steld zijn van een werkvergunning; op zeeschepen arbeiden naar schat ting 13.000 buitenlanders: ongeveer 6.000 Aziaten en verder vooral Span jaarden. Voortzetting Het tot dusver gevoerde beleid bij het aantrekken van buitenlandse werkkrachten zal in beginsel worden voortgezet, met inachtneming van de vitale belangen van de Nederlandse volkshuishouding, aldus minister Den Uyl. Als maatstaven gelden de behoeften van het Nedei'landse be drijfsleven. De bewindsman herin nert eraan, dat in de regeringsver klaring is meegedeeld, dat de rege ring zich momenteel beraadt over de problemen, die samenhangen met de toelating van buitenlandse arbeids krachten, vooral de daarmee verbon den vraagstukken van opvang en be geleiding. Verbreking van het ge zinsverband acht de minister, on danks de nadelen, geoox-loofd, mits hieraan een limiet is gesteld. Dit probleem, zo merkt hij op, doet zich overal in Europa voor. Indien blijkt, dat de tewerkstelling van buitenlan ders een langdurig of duurzaam ka rakter heeft, dan hebben zij in ons land dezelfde mogelijkheid als Ne derlanders voor het verkrijgen van huisvesting. De termijn is voor on derdanen van E.E.G.-landen en Spanje een jaar, voor onderdanen van andere staten twee jaai\ Over het algemeen is de beschikking over passende huisvesting voorwaarde vcor de toelatixig van de betrokken gezinnen. Ook dit punt is onderwerp van regei'ingsbei'aad. AMSTERDAM, 26-8. De koffer, waarin woensdagnamiddag in de Ja cob van Lennepkade te Amsterdam het zwaar verminkte lijk van een neg steeds onbekende jongeman werd aangetroffen, is vermoedelijk uit Japan afkomstig. De chef van het politiebureau Leidseplein, hoofdinspecteur J. Vrij burg, toonde namelijk aan de pers een soortgelijk, maar 'kleiner exem- SCHIPHOL, 26-8. Even mak als sloom is donderdagochtend tegen 10 uur de jonge leeuw Simba, wiens metgezel Vera vorige week vrijdag tijdens de vlucht naar Londen in haar krat om het leven kwam, op Schiphol teruggekeerd. Voor het vertrek was het dier in zijn melk een kalmeringsmiddel toegediend. Het maakte de retourvlucht in een veel grotere houten kist met traliewerk aan de smalle voorzijde, waarin het zich gemakkelijk kon rond draaien. Eigenaar P. van Heyst, commissionair te Waddinxvcen, die de beide leeuwen van Artis in Amsterdam had gekocht om zc door te verkopen aan een dierentuin in Karatsji, aaide de tamme Simba door de tralies en maakte zich ongerust over het feit, dat het heest telkens met de kop op een poot in slaap viel. „Voor hij teruggaat naar Artis", zei de kwade van Heyst in het K.L.M.-dierenhotel op de luchthaven, „haal ik er eerst een dierenarts bij. Ik wil weten of het beest nog gezond is. Weet je veel wat ze het in zijn melk hebben gedaan". plaar van de gevonden koffer. Iemand wiens naam niet werd vrij gegeven maar aangeduid werd als een tipgever, 'heeft de 'koffer die hij in Japan had'gekocht (voor ongeveer 75 gulden) ter 'beschikking van de politie gesteld. De tipgever kwam hiertoe nadat hij in zijn krant de foto van de bewuste koffer had ge zien. Dit soort koffei-s wox'dt volgens de hoofdinspecteur niet in Neder land verkocht. Merktekens Het onderzoek naar merktekens op het in de koffer aangetroffen stukje van een donkergrijs truitje, alsmede het restant van vermoede lijk een sportbroekje, heeft uitgewe zen dat zij van Japans fabrikaat zijn. Een deskundige heeft de Japanse te kens vertaald. Op het truitje staat „Renon Polyester". Op 'het sport- bi'oekje staat oen rxigbyspeler en het mex-k „Forward" alsmede de aandui ding ..verwissel elastiek hier". Voorts bevatte de koffer nog het restant van een hemd, een soort interlockje, alsmede een vijftal kleine katoenen lappen, die alle op een soort ouwel tje op het goed een nummer dragen. Naar aanleiding van deze bevindin gen heeft de patholoog-anatoom van het gerechtelijk 'geneeskundig labo ratorium, dr. J. Zeldenrust, die de sectie heeft veiricht, tegen hoofdin specteur Vrijburg gezegd dat het een lijk van een Japanner zou 'kunnen zijn. Twee jongetjes inmiddels overleden BERGEN OP ZOOM, 26-8. Don derdagmiddag heeft de 31-jarige mevrouw Jansen-Hoedjes uit Ber gen op Zoom in het Algemeen Bur gergasthuis het leven geschonken aan een vierling, twee jongens en twee meisjes, Naar de behandelende geneesheer verklaarde was de ge zondheidstoestand van de kinderen des middags redelijk goed te noemen. Mevrouw Jansen is i'eeds moeder van een jongen en een meisje, x-es- pectievelijk. drie en vijf jaar oud. De bevalling verliep zeer vlot. De babies zijn onder speciaal toezicht van eer. 'kinderarts geplaatst. In de loop van de avond zijn beide jongetjes overleden. De toestand van de twee meisjes wordt zorgwekkend geacht. Het hele plan hangt echter af van de toestemming van de gemeente Kampen, (eigenaresse van het be trokken gebied), de provincie Over ijssel en Rijkswaterstaat. Dat deze toestemming een nog uiterst onze kere zaak is bleek vandaag op een persconferentie in Kampen, waar de maatschappij bij monde van haar dix-ecteui", de 45-jarige staal-px-oduk- tenfabx*ikant Piet Staal uit Voorburg, aan de hand van lichtbeelden en te keningen een toelichting gaf op haar plannen. Gevraagd over de houding van de overheid ten opzichte van zijn am- bitieuse vooi*nemen zei de heer Staal dat hij reden had aan te netnen dat de gemeente Kampen niet afwij zend tegenover het plan stond. Ook Rijkswaterstaat zou geen grote be zwaren hebben. Van het standpunt van de px-ovincie bleek hem niets be kend te zijn. Wel wist hij. dat een deel van het betrokken gebied in het streekplan IJssel-Vecht Delta was aangewezen als natuurreservaat. De gemeente was hiertegen volgens hem bij de Kroon in bex-oep gegaan omdat de noodzaak ontbreekt op deze plaats een resexwaat te maken. Wielrenner Bronkhorst ernstig gewond bij val AMSTERDAM, 26-8. Een ernstig ongeval wierp een schaduw op de sterk bezette internationale wieler wedstrijden, die donderdagavond vcor 3000 toeschouwers in het Olym pisch Stadicn le Amsterdam werden gehouden. Tijdens het tweede onderdeel, een wedstrijd voor amateurs over onbe kende afstand, kwam de Amstei- dammer Boex-e in de laatste x-onde te vallen omdat zijn voet uit de toe clip schoot. Boere werd evenals nog dx-ie coux-eurs die hij in zijn val mee sleepte, slechts licht gewond. Slech ter verging het andere Amstex-dam- mer, Piet Bronkhorst, die de geval lenen niet meer kon ontwijken, over zijn stuur werd geslingerd en me ters verder met zijn hoofd op de be tonnen baan belandde. Bloedend uit neus en oren werd Bronkhorst per brancard weggedragen. In het Wil- helmina Gasthuis, waarnaar hij on middellijk was overgebracht consta teerde een arts een schedelbasisfrac- tuur. De Amerikaanse luchtmacht zal in de komende drie weken een vijf tiental 'kosmonauten uitkiezen voor de toekomstige Amerikaanse mili taire rui mtewerkplaa tsen Ingezonden mededeling Amerikaanse zeelui van torpedo- boot jager „Dupont" hebben ongeveer 1000 km. buiten de kust van de Ber muda-eilanden de eerste trap van de Titan-2 raket uit de Atlantische oceaan opgevist. Zoals bekend werd met behulp van een Titan-2 raket deze week de Gemini-6 ruimtevaart capsule gelanceerd. Het is de eerste keer dat een trap van een rakel, die een ruimtevoertuig lanceert weer onbeschadigd door de hitte op aarde terug komt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's •j. Het is gemakkelijker een deugd te veinzen dan een on- deugd. overwegend droog Verwachting tot zaterdagavond: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toene mende zuidwestelijke wind. Iets ho gere middagtemperaturen. 28 aug. Zon op 5.45, onder 19.37. Maan op 7.37, onder 20.47. 29 aug. Zon op 5.46. onder 19.34. Maan op 9.01, onder 21.03. 30 aug. Zon op 5.48. onder 19.32. Maan op 10.24. onder 22.19. Eerste kwartier: 2 sept. te 20.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 aug. 4.26 v.m. 16.40 n.m. 29 aug. 5.10 v.m. 17.21 n.m. 30 aug. 5.49 v.m. 17.58 n.m. BROUWERSHAVEN 28 aug. 3.52 v.m. 16.20 n.m. 29 aug. 4.37 v.m. 17.03 n.m. 30 aug. 5.20 v.m. 17.43 n.m. Springtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De storing die gistei-en Ier land naderde en die hel restant vormde van de cycloon Anna. is in de afgelopen nacht snel verder in betekenis afgenomen. Als een zwak ke storing bereikte zij ons land ver gezeld van wat regen of motregen. Vanmorgen trdk de storing langzaam weg en breidden zich opklaringen van (liet noorden over ons land uit. Over de Britse eilanden komt een x-ug van hogedruk nadei'bij, die in de komende nacht ons land zal passe- ren. Dit zal gepaax-d gaan met weinig win'd, waarbij de temperatuur flink kan dalen en plaatselijk mist kan ontstaan. Op de oceaan blijft de depressie- activiteit vrij groot. Een uitgebreid depressiegebied trekt in oostelijke richting, nder invloed hi ex-van zal de luchtdruk tussen IJsland en Schotland flink dalen, waardoor de wind bij ons morgen zal aanwakke- i*en uil zuidwestelijke richting. Er wordt dan zaahtere lucht aangevoerd zodat de tempera turen morgen zul len stijgen. De kans op regen is niet groot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1