Nassers mislukking Groot aantal zaken in Zierikzeese raad onder „hamer" door De sporttoto Honderdjarige „Badhuis-praatje" in de Zierikzeese raad Gemeente Zierikzee heeft nieuw plan verbetering verkeer in voorbereiding VERHOGING GEMEENTELIJKE BELASTINGEN EEN FEIT Verkoo|» grond in Malta en percelen industrieterrein ZIERIKZEE, 25-8. In de diitMlag- avond gehouden raadsvergadering onder voorzitterschap van loco-bur gemeester 11. Koevoets (zie ook el ders in dit nummer) kwam behalve de „bittere pil" van de belastingver hogingen ook een groot aantal ha merstukken aan de orde. In deze vergadering waren de heren Jonker (Chr. tractie) en Coumou (VVD) we gens ziekte afwezig. Gewijzigd werd een eerder geno men raadsbesluit inzake verkoop van grond aan de N.V. Kon. Zeelan- dia. In deze overdracht moest n.l. ook worden begrepen een gedeelte ter grootte van ongeveer 303 m- (sec tie K 236 ged.). Eeveneens gewijzigd werd een raadsbesluit houdende verkoop van een perceel grond van het industrieterrein aan de Coöp. Te lersvereniging „Schouwen-Duive- land". Bij het opmaken van de de finitieve koopakte was n.l. bij ver gissing de vestiging geregeld van een erfdienstbaarheid voor het hebben van nutsleidingen in het terrein. De ze leidingen zijn echter alleen be stemd voor het gebouwencomplex van de C.T.V. De gemeente heeft hierbij geen enkel verder belang. In het betreffende raadsbesluit werd de bedoelde voorwaarde geschrapt. Onder de hamer ging verder een voorstel tot verkoop van een kavel in Malta I en Malta II aan de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen", bestemd voor de bouw van garage boxen. Voorts besloot de raad tot verhuur van het woongedeelte van de Muziekschool aan de heer J. M. Luijkenaar tegen een huurprijs van f 151,per maand, inclusief centra le verwarming. Vastgesteld werd de „bestem- mings"verordening, regelende de aard der bebouwing en het gebruik van gronden gelegen binnen de ves tingwallen. Nu het saneringsplan in middels rechtskracht heeft verkre gen moest deze verordening nader worden herzien en uitgebreid tot de gehele bebouwde kom. Er vond een schriftelijke stemming plaats over benoeming van leden en plaatsver vangende leden van de woonruim tecommissie. De zittende leden wer den herbenoemd, n.l. mevr. J. P. v. d. Werve-Schouls, de heren C. Kloet, C. J. Schot, A. Jonker en B. Leijdek- ker. Herbenoemd werden ook de plaatsvervangende leden: de heren M. de Moor, D. A. de Hooge, L. Quant, L. van Sluis en J. G. L. Sim mers. Gnder de hamer door ging verder een voorstel tot verdaging met een maand van een beslissing inzake een beroepsschrift van de heer C. L. Schouls, betreffende een bouwvergunning. Op verzoek van G.S. werd op nieuw, ditmaal meer gedetailleerd vastgesteld de financieringsregeiing huivesting gemeentepersoneel. Ver der werden enige door het Centraal Overlegorgaan voorgestelde wijzi gingen overgenomen in de gemeen telijke rechtspositieregelingen en werd vastgesteld een salaris-verho ging voor werknemers van de ge meente. Verder besloot de raad zon der op- of aanmerkingen een reke ning-courant 'krediet te openen van f 35.000 voor de voorbereiding van de bouw van een bejaardentehuis te Zierikzee. (Over deze bouw werd reeds eerder uitvoerig gepubliceerd, Red.). Aan bet Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Zierikzee, besloot de raad, evenals voor 1964, ook voor 1965 het gevraagde subsidie van f 200 te verlenen. Bouwmateriaal Zonder verder commentaar werd voorts besloten medewerking te ver lenen aan aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen, ontwikkelingsmate riaal en een rijwielbergplaats voor de Nutskleuterschool te Zierikzee. BLIK DOOR HET WERELD Egypte staat financieel niet al te sterk. Dat is geen schande voor een land dat druk doende is zich te in dustrialiseren en te moderniseren. Maar het betekent wel dat zo'n land dan ook niet de middelen heeft om nog buiten zijn eigen grenzen een grote rol te gaan spelen. Nasser er vaart dat in de Jemenitische oorlog. Hij heeft een goede vijftigduizend man troepen daar staan en moet bo vendien nog met flink wat geld het wankele bewind van president Sal- lal ondersteunen. En niet alleen dat dit nu al jaren duurt - er is nog geen eind in zicht. Deze situatie ligt hem zo zwaar op de maag dat hij de vernederende stap heeft gedaan persoonlijk naar koning Feisal van Saoedi-Arabië te vliegen om met hem te spreken over een beëindiging van het geschil. Daarbij is hij aan het goede adres, want Feisal op zijn beurt steekt al evenveel jaren flink wat geld in die zelfde oorlog om de verdreven imam El Badr in staat te stellen met zijn royalisten het de republikeinen plus hun Egyptische bondgenoten zeer moeilijk te maken. Het verschil is alleen dat Feisal bepaald geen moeite heeft om de daarvoor benodigde bedragen bijeen te brengen: zijn inkomsten uit de olie zijn nu eenmaal enorm. Feisal heeft daarom ook nooit haast be toond om door onderhandelingen de oorlog uit de wereld te helpen. Bo vendien zei hij dat de Jemenieten het onder elkaar maar moesten uit zoeken, zonder inmenging van bui ten af. Wetend dat Sallal zonder de Egyptenaren nergens meer is. Commando-raid! De Egyptische pers beschrijft Nassers reis als een geniale „com mando-raid" om Feisal te dwingen tot het steeds ontweken gesprek. Dat geeft de president een beetje een heldenrol en het is niet voor honderd procent een verkeerde voor stelling van zaken. Maar evenzogoed teként de reis toch wel dat Nasser gewoon verplicht is concessies te doen om zich met fatsoen uit de Je menitische kwestie terug te kunnen trekken, concessies die hij zeker niet van harte doet maar alleen omdat de last hem te zwaar wordt. ZIERIKZEE, 25-8. Douches, kuip baden, handdoeken, zeep en knip- kaarten zijn dinsdagavond uitvoerig ter sprake gekomen in de onder voorzitterschap van loco-burgemees ter H. Koevoets gehouden gemeen teraadsvergadering. Dat gebeurde naar aanleiding van een voorstel van het college om te komen tot een verhoging van de tarieven van het badhuis. „De grote kostenstijgingen van de laatste jaren noodzaken ons geen enkele mogelijkheid ongebruikt te laten welke kan leiden tot ver hoging van de gemeentelijke inkom sten", aldus luidde de toelichting van b. en w. Mevrouw J. P. v. d. Werve-Schouls (P.v.d.A.) verzette zich tegen het voorstel. Zij noemde de uitgaven van het badhuis over 1964 ad. f 8.054, tegen een inkomstentotaal van f 2.210,geflatteerd, omdat deze ho ge kosten mede een gevolg zijn van ziekte van de badmeester. „We moe ten hier dus niet aan vasthouden" aldus mevr. v. d. Werve. Zij stelde voor de tarieven niet op te trekken maar het advies over te nemen van de badhuiscommissie, welke had ge adviseerd de tarieven zeer matig te verhogen. De heer J. G. L. Simmers Ingewilligd werd ook een aanvraag van het bestuur der Chr. lagere school medewerking te verlenen voor de aanschaffing van nieuwe schuolmeubelen. De aanvraag om vat de aanschaffing voor vier loka len van 160 nieuwe leerlingensets en tevens stoelen, tafels, borden en kasten .Ondc-r de hamer door ging ook inwilliging van de aanvraag van het bestuur der Ver. tot Bevorde ring van Chr. schoolonderwijs om de nodige gelden beschikbaar te stellen voor het verbouwen, herstellen en veranderen van de inrichting van de school aan bet Vrije. Tenslotte besloot de raad onder hands op te dragen aan het aanne mersbedrijf T. K. de Jonge te Zie rikzee de uitvoering van de ontslui- tingsweg industrieterrein naar het 's-Heer Lauwendorp voor een bedrag van f 9.680, exclusief de aankoop van straatstenen. DEN HAAG, 25-8. De 538.044 deel nemers aan de sporttoto legden een bedrag van f 749.699,40 in. Daarvan kwam aan prijzen beschikbaar f 247.400. Er waren twee gegadigden voor de eerste prijs (f 136.070), die elk een brutobedrag van f 68.035 zullen toucheren. Voor de tweede prijs was het aantal gegadigden gro ter: niet minder dan 50 winnaars moeten de f 74.220 delen, hetgeen hun ieder bruto f 1375 oplevert. De 289 winnaars van de derde prijs (f 37.110) tenslotte, werden elk netto f 127 rijker. UTRECHT, 25-8. De heer C. Min nes in Utrecht vierde woensdag zijn honderdste verjaardag. Hij heeft de ze week al talloze gelukwensen uit binnen- en 'buitenland ontvangen en 's morgens kwam ook Utrechts bur gemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz hem de hand schudden. Namens het college van 'b. en w. bood de burge meester hem een fruitmand en een 'kist sigaren aan. kleintjes uil het hnnei Een concessie die hij zeker zal moeten doen, is dat hij zijn eis laat vallen dat Mohammed el Badr nooit meer terugkeert. Maar daar is mis schien een mouw aan te passen door hem en zijn nakomelingen een soort geestelijk leiderschap toe te bedelen en het feitelijk regeren aan een ge kozen figuur toe te vertrouwen. Want een paar jaar oorlog beteke nen zeker wel dat Jemen niet meer -kan terugkeren tot de middeleeuwse toestanden van weleer. Het moderner Jemen dat dan ont staat, zal echter niet meer een de pendance van Cairo zijn en dat wil zeggen dat Nasser - hoe dan ook verhuld - zal moeten toegeven dat zijn eerste aanleg is mislukt: een bruggéhoofd van het nasserisme te bouwen op het Arabisch schier eiland. DEN HAAG. Vermoedelijk nog voor het einde van dit jaar zal de school intendance van de koninklij ke landmacht worden verplaatst van Amsterdam naar Bussum. KERKNIEUWS Kerken helpen Chili UTRECHT, 25-8. De Wereldraad van Kerken zal hulp 'bieden aan Chili, dat, zoals bekend, is geteisterd door aanhoudende zware regens, stormen en overstromingen. De pre sident van Chili heeft inmiddels 23 Van de 25 provincies tot noodgebied verklaard. De Chileense Raad van Kerken heeft het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken in Ge neve om 'dekens, gelid en medicijnen verzocht. De kerken van Denemar ken verzonden in antwoord hierop reeds varkensvlees en 40.000 kapsu- les antibiotica, die van Duitsland' en Engeland ieder 14.000 dekens en elk 100.000 gulden. Vanuit Nederland werden door de stichting Oeoumend- sohe Hulp per K.L.M. 14.000 kapsu- les tetracycline (een desinfectiemld'- del) verzonden. In 'de rampgebieden zijn 350.000 mensen dakloos. De ker ken van de Verenigde Staten hebben al 2.000 tenten gestuurd. Voor giften staat het gironummer van de stich ting Oecumenische Hulp open5261 in Utrecht. (K.V.P.) was het eens met mevr. v. d. Werve. „De verhoging valt me tegen", aldus deze spreker. De heer M. de Moor (P.v.d.A.) vroeg zich af of het gebruik van het badhuis niet minder zal worden. „We moeten de toeloop toch eigenlijk juist stimule ren", zo meende hij, waarop de heer M. C. Doeleman (V.V.D.) onder hila riteit opmerkte dat „een speldje ge ven" misschien kan helpen. Loco-burgemeester Koevoets ver klaarde dat het advies van de bad huiscommissie voorzag in een matige verhoging en dat het voorstel van het college, in vergelijking met an dere gemeenten, de tarieven bepaald niet aan de hoge kant brengt. Het voorstel van mevr. v. d. Werve om zich te houden aan het advies van de badhuiscommissie werd door de raad niet overgenomen. De raad, uit gezonderd mevr. v. d. Werve en de heren Simmers en Doeleman, ging hierop accoord met de voorgestelde verhogingen. Dat betekent dat de kosten voor het gebruik van het badhuis voortaan als volgt zullen zijn: douche f 0,35; kuip f 0,60; douche (6 maal) f 1,75; douche (12 maal) f 3,kuip (6 maal) f 3, kuip (12 maal) f 5,50. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG. Nadat Barend de Beer ons weer gedag heeft gezwaaid komt Bob Spaak aan de beurt met zijn sportprogramma. En nadat ook de Flintstones aan bod zijn geweest (ditmaal willen zij een kegelbaan openeni is het tijd voor journaal en „Achter het nieuws", Het amuse mentsgedeelte omi:at het programma „Sextet", een show die werd ver vaardigd in samenwerking met de Skandinavische landen. Ditmaal heeft Nederland de leiding en het is dan ook regisseur Nico Knappert die als gastheer optreedt voor o.a. Mat ty Peters (Denemarken), Carli Tör- nehave (Zweden) en Matti Kuusla (Finland). Als Nederlandse gaste werd Marijke Merckens uitgenodigd. Tot slot van de avond een documen taire over de Japanse kampen ge durende de tweede wereldoorlog. Dit is een uitzending die gedeelte lijk als vervolg kan worden be schouwd van de serie „De Bezetting" met dr. L. de Jong. De regie is in handen van Milo Anstadt. Op het tweede net „Nxd één", een serie over het werk van de vlieg- tuigpolitie. Senaat V.S. keurt defensiebegroting goed WASHINGTON, 25-8. De Ameri- kaanse senaat heeft woensdag de nieuwe defensiebegroting, ter hoog te van bijna 46,8 miljard dollar, goed gekeurd. In dit bedrag is de 1,7 mil jard dollar begrepen, die president Johnson kortgeleden ter versterking van de Amerikaanse militaire strijd macht in Vietnam heeft gevraagd. Zoals men in ons nummer van dinsdag heeft kunnen lezen is mej. Betty van Nieuwenhuize uit Brouwershaven de eerste (en enige 1 slagersdochter in Zeeland die het patroonsdiploma slagersvakschool bezit. Hier zien we Betty aan het werk in de slagerij van haar vader. (Foto: Zderikzeesche Nieuwsbode). In samenwerking met ANWB nog voor zomer 1966 HAARLEM. Op 91-jarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer G. D. Gratama, die van 1912 tot 1941, toen 'hem pensioen werd verleend, directeur is geweest van het Frans Halsmuseum al'daar. DEN HAAG. Bij branden in de maand juni zijn 17 mensen om het leven gekomen. 44 personen, onder .wie 18 brandweerlieden, werden ge wond. Van de 68 branden met een schade boven de f 20.000 was het to tale schadebedrag ruim 20 miljoen gulden. In 32 van deze 68 gevallen van 'brand beliep de schade f 50.000 of meer. ROTTERDAM. Vrijdag zal voor 'het eerst in de geschiedenis een schip groter dan 100.000 dwt. Europoort binnenlopen. Het is de olietanker „Golar Nor" van 101.500 dwt. die 97.500 ton ruwe aardolie bestemd voor 'de Ca'ltex raffinaderij in Per nis gaat afleveren. DEN HAAG. Blijkens door het C.B.S. verzamelde cijfers is de ver houding tussen 'het aantal automo bilisten en het aantal bromfietsers 'dat bij een ongeluk betrokken raakt, vier op een. Dat wil zeggen dat er per jaar meer dan 200.000 ongeluk ken met personenauto's worden ge registreerd tegen 50.000 a 60.000 met bromfietsen. GIETHOORN. De eertijds 'bloeien de lagere landbouwsahool te Steen- wijk zal worden 'gesloten. Het kleine 'boerenbedrijf in noord-west Over ijssel, waar steeds meer gronden overgaan in handen van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten en 'het Staatsbosbeheer, gaat bijzonder snel achteruit. HARDENBERG. In noord-oost Overijssel zal een nieuw ruilverka- velingsobject in stemming worden gebracht, namelijk het ongeveer aöhtduizen'd hectare omvattende ge bied Hardenberg-Oost onder de ge meenten Harden'berg en Gramsber- gen. De 'kosten van uitvoering van deze ruilverkaveling zijn geraamd op 16.480.000 'gulden. DEN HAAG. De Leidse universi teit en de Landsteiner Stichting in Amsterdam zijn respectievelijk toe gekend f 183.600 en f 154.000 voor de uitvoering van een onderzoek op het gebied van 'de immunologie bij transplantatie. De bedragen zijn toe gekend door Amerika op advies van 'het Amerikaanse nationaal instituut voor de gezondheid. AMSTERDAM. De televisie- en rad'io-omroepstichting TROS heeft haar 25000ste deelnemer ingeschre ven, die voldoet aan de door de re gering gestelde eisen. De gelukkige was een inwoner van Amsterdam, d'ie ten kantore van de TROS werd gehuldigd. HOOGEVEEN. Op de Joh. Post weg te Nieuwlande is de 26-jarige Roelof Okken met zijn motor tegen een stilstaande vrachtwagen gereden en gedood. Het slachtoffer was ge huwd en was vader van een kind. DE NHAAG. De 500 ton metende kustvaarder „Spolanda" is in de buurt van Le Havre in aanvaring geweest met 'het 5.105 Ion metende Belgische vaartuig „Bruges" en kort daarop gezonken. Alle opvarenden - tien mannen, een vrouw en een kind - konden door de „Bruges" op gepikt worden. Het Belgisöhe schip voei' naar Cherbourg. DIEM EN. Woensdag is de 24-ja- ri'ge vorkheftruckchauffeur Smeen- ge uit Amsterdam op rijksweg 1 in Diemen, nabij de ophaalbrug in de provinciale weg met zijn auto tegen een lichtmast gereden. De man was op slag dood. ZIERIKZEE, 25-8. Aan het slot van de dinsdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering heeft wet houder mr. K. A. Keuning medege deeld dat er momenteel van gemeen tewege gewerkt wordt aan een nieuw verkeersplan dat hier en daar voor de verkeerssituatie te Zierikzee in grijpende gevolgen zal kunnen heb ben. De nieuwe maatregelen wor den uitgewerkt in nauwe samen werking met de A.N.IV.B. „Ongetwijfeld zal het plan voor de algemene verkeerssituatie verstrek kende gevolgen hebben", aldus mr. Keuning, die één en ander mede deelde naar aanleiding van een op merking van de heer Doeleman dat veel vreemdelingen te Zierikzee be keuringen oplopen als zij bijv. in de Pcststraat hoek Witte Eijestraatje hun wagen parkeren. De heer Doele man opperde de gedachte om met behulp van strepen aan te geven dat parkeren op bepaalde plaatsen ver boden is. „De mensen hebben geen erg in zo'n klein straatje", aldus de heer Doeleman. De heer Bij de Vaale noemde enige andere punten in de stad waar eveneens veel automobi listen in de val lopen: Visstraat, St. Jacobstraat en begin Lange Nobel- straat. Uit de toelichting van mr. Keuning bleek intussen dat er nog voor het volgende seizoen ingrijpende maat regelen genomen zullen worden. „In samenwerking met de A.N.W.B. zal de stad nauwkeurig onder de loep worden genomen", aldus de wethou der. De uiteenzetting van mr. Keuning was tevens het antwoord op een op merking van de heer J. R. de Boer, die n.l. de vraag had opgeworpen of Zierikzee een (brom)„nozem"-pro- bleem heeft. „Het rondrazen van brommers" is een kwestie welke in het verkeersplan zeker niet aan de aandacht zal ontsnappen", zo deelde de wethouder nog mee. In antwoord op een vraag van de heer Simmers zei loco-burgemeester Koevoets dat de motivering voor af damming van de Oude Haven nog altijd even urgent is en dat inmid dels om subsidie is uitgegaan naar Monumentenzorg voor het aanbren gen van landhoofden onder de Witte Brug. Tevens bracht de heer Sim mers het carillon ter sprake. Door ziekte van de beiaardier en „kinder ziekten" van het klokkenspel (welke nog niet overwonnen zijn) heeft het carillon deze zomer slechts enkele malen geklonken. De voorzitter vond dit met de heer Simmers en de ove rige raadsleden een spijtige zaak. waaraan helaas weinig te doen valt. Margarine goedkoper DEN HAAG, 25-8. Maandag wordt de margarine drie cent per pakje goedkoper, zo heeft het ministerie van economische zaken woensdag morgen cp vragen meegedeeld. De daling van de margarineprys is het gevolg van het sterk teruglopen van de prijzen van grondstoffen op de wereldmarkt. Raad Zierikzee slikte „bittere pil" Meeropbrengst van ruim 74.000 gulden in begrotingstekort ZIERIKZEE, 25-8. Het is thans definitief: diverse gemeentelijke belas tingen, waarvan de voornaamste met terugwerkende kracht tot 1 januari 1965, zullen belangrijk worden verhoogd. Het ging niet zonder tegenstribbe len van de Zierikzeese gemeenteraad die deze „bittere pil" moeilyk kon verwerken, maar intussen waren bijna alle raadsleden er wel van over tuigd dat verhoging van diverse lasten on-afwendbaar is. Reeds talloze malen immers is de raad geconfronteerd met de nijpende financiële positie van Zierikzee als gevolg van de aanhoudende begrotingstekorten, hetgeen door loco-burgemeester H. Koevoets dinsdagavond nog eens duidelijk in de raadsvergadering werd toegelicht. „Het gemeentelijk belastinggebied moet aan een voorziening onderworpen, we moeten tonen dat het ons ernst is zelf al het mogelijke te doen uit de financiële impasse te komen" waren tenslotte de overwegingen welke de doorslag gaven. En dat betekent met andere woorden dat de gemeente thans een meer-opbrengst kan verwachten van in totaal f 74.000,- om het begrotingstekort enigszins te drukken. Het tekort voor "65 bedraagt ruim drie ton. De heer M. C. Doeleman (WD) was als eerste spreker van mening dat aan de belastingverhogingen niet valt te ontkomen, maar hij vond het onsympathiek dat sommige met terugwerkende kracht in werking zullen treden. „Daar ben ik bepaald tegen", aldus de heer Doeleman, die steun kreeg van de heer J. G. L. Simmers (KVP), die de voorgestelde „terugwerkende kracht" als „bar" betitelde, maar niettemin van de precaire financiële siuatie doordron- gen was. De heer M. C. Verheijen was over het voorstel van b. en w. maar slecht te spreken. „Het is maar gemakke lijk om te denken dat er geen andere weg is", aldus dit raadslid. Hij ha merde er vooral op dat het Rijk ten aanzien van de gemeenten in gebre ke blijft. Vooral de verhoging van straat- en rioolbelasting zat de heer Verheijen nogal hoog gelet op het feit dat velen in Zierikzee een ei gen huisje bezitten. „Ik geef het je te doen met een dergelijke verho ging", aldus spreker, die er verder nog op wees dat de tekorten ook met belastingvei'hogingen niet zijn weg te werken. Pynlyk De heer J. R. de Boer (Chr. fractie) vond het voor de belastingplichtigen een pijnlijke geschiedenis maar „niet aan te ontkomen". In het bijzonder opperde de heer de Boer bezwaren tegen de z.i. onaanvaardbare verho ging van de hondenbelasting. Deze spreker verwachtte dat verzwaring van deze belasting het doodvonnis voor vele honden zal betekenen. De heer M. de Moor (P.v.d.A.) constateerde dat de gemeente nu eenmaal niet zonder geld kan, maar niettemin vond hij het een vreemde zaak dat vorig jaar in het land belastingverlagingen zijn voorspeld en dat nu de hogere gemeente lijke belastingen de „kleine man" het meest zullen gaan treffen. De heer J. Dankers (Chr. fractie) kon de voorgestelde verhogingen ze ker niet als andere raadsleden „fors" vinden. Met de heer de Boer was de heer Dankers het zeker niet eens dat er mensen zullen zijn die hun hond zonder meer zullen laten af maken als reactie op een duurdere belasting. Loco-burgemeester Koevoets leg de in zijn antwoord de nadruk op het feit dat een goed beheer van de gemeentelijke zaken bij dergelijke begrotingstekorten heel moeilijk wordt. „Als college zyn wc ons bewust dat dit voorstel geen kleinigheid is", aldus de loco-burgemeester, „maar b(j de begrotingsbehandelingen '64 is reeds gesuggereerd om tot verho ging over te gaan". Bovendien, de werkzaamheden die in de knel ra ken zyn zeker geen luxe maar eer der het normale dagclykse werk", zo verdedigde de heer Koevoets het standpunt van het college. Nog dui delijker stelde de voorzitter: deze verhoging moest beslist worden voorgesteld om in aanmerking te ko men voor compensatie van het Rijk. En het Ryk rekent nu eenmaal met de heffingspercentages zoals die in de gemeenten worden toegepast". In de concrete tekorten moet zoveel mcgelyk worden voorzien en daar om ook is terugwerkende kracht ncodzakclyk". Nogmaals belichtte de heer Koe voets het standpunt van het colle ge: „ernstig streven naar benutting van het eigen belastinggebied, daar wordt immers op gelet bij de vast stelling van hogere uitkeringen uit het gemeentefonds". Wat betreft het gesuggereerde „afmaken" van hon den meende de voorzitter dat dit toch geen overweging van het college mag zijn, maar voor reke ning blijft van de eigenaars.". Punt voor punt Na het antwoord van de voorzitter werden de versdh'illende belastingen punt voor punt aan de orde gesteld, waarbij enkele verhogingen dn stem ming kwamen. De heer Doeleman verklaarde zddh tegen verhoging van straat- en riool/belasting indien de in werking treding zou worden ge handhaafd op 1 januari '65. „Er is al bijna drie 'kwart van dit jaar ver streken", aldus de heer Doeleman. De heer Verheijen deelde mee zijn standpunt te handhaven en tegen te zullen stemmen. „We komen dan in een vicieuze cirkel", aldus de voor zitter. „we hebben te maken met ob jectieve regels voor gemeentelijk be heer". De heer Verheijen: „Ik werk er niet aan mee om deze verhoging in één keer op de bevolking door te drukken". Loco-burgemeester Koe voets: „Geeft u ons dan de moge lijkheid aan om de begroting slui tend te 'krijgen". De heer Verheijen: „Hebben we in '66 dan wel een slui tende begroting? Laten we onze goe de wil tonen met een mindere ver hoging". De voorzitter: „We zijn net toe aan de landelijke nonnen". De heer Verheijen bleef bij zijn mening. Een amendement van de heer Doeleman om de verhoging le laten ingaan per 1 januari 1966 kreeg slechts de stem van de heer Simmers. Het voorstel van b. en w. werd hierop aangenomen met de stemmen van de heren Simmers, Doeleman en Verheijen tegen. Bij het punt hondenbelasting kreeg een tussenvoorstel van de heer de Boer om de 'belasting voor een luxe hond te brengen op f 17,50 in plaats van de voorgestelde f 23 geen bijval. De voornaamste verhogingen wer den vastgesteld als volgtreinigings rechten. de prijs per emmer wordt van f 12 gebracht op f 15 met in gang van 1 jan. 1966. De percenta ges volgens welke de straatbelaslmg wordt geheven worden verhoogd van 10 tot 15 voor het gebouwd en van 5 tot 8 voor het ongebouwd. Da tum van ingang: 1 januari 1965. De rioolbelasting 'komt van gemiddeld f 25 per aangeslagen perceel per jaar op f 35 per perceel. Het opcen- tentarief personele belasting -wordt verhoogd van 150 tot 200. Voorts worden verhoogd de percariorech- ten, haven- lig-, kaai- en bankgeld, marktigeld. seoretarielcges. begrafe nisrechten en de noodslachttarieven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6