Het voormalige f sSÖ klooster Betlehem in Schouwen VERSCHILLENDE VISIES OP HET BEGRIP „VAAR-WATER" Wachtmeester Van Leeuwen blijft zelfs in zijn vrije tijd met paarden bezig „Zon-bespieder" in Oceaan gestort am* „Tros" werft 25.000ste lid Opziener P. Haeck hartelijk gehuldigd „Taptoe Delft" 1965 heeft veel succes Kantongerecht Zierikzee behandelde aanvaring op het Slaak ZIEKIKZEE, 26-8. Wat is een vaarwater?, wanneer steekt men een vaarwater over? wat is een ge sterkte koers varen en wat een over stekende koers?. Deze vragen kwamen aan de orde bij de eerste zaak, welke woensdag morgen voor de kontonrechter werd behandeld, n.l. tegen de kapitein van het motortankschip „Veronica E.G.", Zwitser of Italiaan van geboorte, die op 23 februari 1965 op het Slaak in aanvaring was gekomen met de schepen „Anna" en „Madjo" die een tegenovergestelde koers voeren. Belangrijke vragen, volgens de verdediger mr. Frima uit Rotterdam, want deze vragen waren beslissend of wel de artikelen 31-33 of overtre ding van art. 36 lid 3, van het Bin nen Aanvaringsreglement van toe passing was. Reeds in de vorige zitting was men het daarover niet eens gewerden en kantonrechter mr. Moolenburgh had toen besloten opperwachtmeester J. Bout van de R.P. 18 (Rijkspolitie te water) neg maar eens te horen. Deze verklaarde thans dat de „An na" en de „Madjo", volkomen te recht, van gasboei op gasboei had den gevaren, hun kon dus niet wor den verweten, dat zij een overste kende koers hadden gevaren. Men steekt over van. gasboei naar gasboei en dan volgt men (in de nacht) een rechte koers. Het vaar water is de denkbeeldige lijn van gasboei naar gasboei, althans wan neer het nacht is en men de beide oevers niet kan zien, die het vaar water aangeven. Mr. Frima was het helemaal niet eens met deze stelling van getuige deskundige Bout. Het vaarwater is het vaarwater of het nu dag is of nacht, het is altijd even groot. Lichtboeien zijn nautische hulp middelen, zij zijn niet normatief voor de bepaling van de breedte van het vaarwater en wie oversteekt steekt over. Het was de „Veronica", die in feite overstak, aldus opperwachtmeester Bout, maar ook dat wierp mr. Fri ma verre van zich, evenals de be schuldiging in het proces verbaal, dat de Veronica als een „dolle" had gevaren en ernstige navigatiefouten had gemaakt. Mr. Frima trachtte alle verklarin gen van de getuige deskundige te ontzenuwen en vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, maar de officier mr. Andrea achtte de schuld van de ka pitein van de Veronica bewezen. Hij verderde f 150,boete of 30 dagen hechtenis voor het feit, dat niet tij dig naar stuurboord was uitgeweken en f 100,of 20 dagen voor het feit dat niet tijdig was gestopt. De rech ter veroordeelde conform deze eis. Mr. Frima kreeg 14 dagen gele genheid om van deze uitspraak in beroep te gaan. Niet gestopt De 17-jarige scholier F. A. uit Ou- werkerk had in de nacht van 19 juni te Nieuwerkerk om 23 uur 10 met zijn bromfiets gereden op het kruis punt Kerkring - Poststraat - Burge meester van Veen straat te Nieu werkerk en daar niet voor de stop- streep gestopt. Hem werd overtre ding van art. 27 van het Wegenver keersreglement ten laste gelegd. Hij gaf toe aan de overtreding schuldig te zijn, maar zei tot zijn verdediging dat hij eerst goed had uitgekeken of er niets aankwam en het was immers nacht? De officier vond het toch een over treding en wilde die straffen met een boete van f 25,of 5 dagen, maar de kantonrechter, die verdach te duchtig vermaande, dat men te allen tijde de verkeersregels in acht moet nemen, ook in de nacht, wilde wel rekening houden met het feit dat verdachte goed had uitgekeken, dat er niets aan kwam en dat het in Nieuwerkerk om 23 uur niet zo druk meer is, en maakte er f 12,50 of 3 dagen van. Helemaal uit België was de 34-ja- rige W. P. M. L. gekomen, die op 27 mei op Rijksweg 18 tussen Bruinisse ZIERIKZEE, 26-8. Tijdens een drukbezochte byeenkomst in het Ge reformeerd Verenigingsgebouw heeft de heer P. Haeck, opziener by het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, woensdag offici eel het feit herdacht dat hy veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. Er bestaat veel waardering voor het werk van de jubilaris. Dat bleek o.a .uit de woorden van ir. J. D. Dorst, voorzitter van het Visserijbe- stuur. Hij haalde herinneringen op aan de situatie bij de visserijpolitie in vroeger dagen en merkte op dat de heer Haeok „na veertig jaar de Zeeuwse stromen kent als zijn broekzak, al 'kan het natuurlijk ge beuren dat je m die broekzak on verwachts dingen tegenkomt die je niet kunt thuisbrengen". Spr. hul digde de plichtsbetrachting van de jubilerende opziener en bood hem als blijken van waardering een en veloppe met inhoud en een klok aan. Over dit laatste geschenk merkte ir. Dorst nog op: „Deze klok betekent niet dat wij vinden dat u niet bij de tijd bent, integendeel, In de pe riode dat wij met u mochten samen - en Gosterland twee maal het inhaal- verbod had overschreden, toen hij daar met zijn auto reed, waarin eni ge jongens van een opvoedingsinsti tuut uit Donk, aan welk instituut de heer L. verbonden was- Hij had gedacht dat het inhaalver- bcd voor het betrokken weggedeelte niet meer gold omdat hij de borden al een eidje voorbij was, in België is dat anders dan in Nederland. De kantonrechter meende, dat de verdachte die de feiten toegaf, slech te raadgevers had gehad, toen men hem had verteld, dat een verkeers overtreding maar met f 15 werd be boet. De officier wilde het bedrag van de schikking handhaven en eiste f 50 of 10 dagen, maar de rechter wilde wel verzachtende omstandig heden in aanmerking nemen en nam genoegen met f 35 of 7 dagen. L. berustte in dat vonnis. Kampeerhuisjes geplaatst zonder vergunning De zaak tegen L. J. B. te Wester- schouwen, diie 4 ikampeerhuisjes had gezet zonder vergunning, en die des wege beschuldigd werd van overtre ding van art, 6 van de woningwet c.q. van art. 18 van de Woningbouw- verordening van Westerschouwen, was al van oudere datum. Eerder was B. rechtskundig bijgestaan door mr. Lap uit Bergen op Zoom, thans pleitte voor B. de confrater van mr. Lap, mr. W. G. Groot uit Bergen op Zoom, die er nog eens op wees hoe ernstig B. was getroffen toen in 1959 bleek dat zijn boomgaard verdroog de. Veel iha'd B. moeten investeren om van zijn 'boomgaard, die hem brodeloos had gemaakt een n'ieuwe broodwinning in casu een kampeer terrein te maken. Verdachte wilde het goed maken en had daarbij de steun van 'het gemeentebestuur. Zo zou wijlen jhr. Röell, 'de toenmalige burgemeester, hebben gezegd dat hij zijn gang wel 'kon gaan. Onder meer vertrouwend op dit 'gezegde was men toen aan de bouw van kampeerhuis jes begonnen. Geen op zichzelf staand feit overigens, want kampeer huisjes zonder vergunning werden op verschillende plaatsen gebouwd. Het gemeentebestuur maakte het de bouwers niet al te lasti'g, men waar schuwde wel, maar bet kwam zelden VOOR DE VROUW U kunt niet alles iveten BEHANDELT U VLEKKEN MET TETRA, doet dit dan liefst voor een open raam of buiten. Tetra- dampen zijn giftig en u kunt er ome el van worden. IS UW VENSTERGLAS DOF, wrijf dit af met puimsteenpoeder. GEBRUIK BIJ HET SCHOONMA KEN VAN LINOLEUM niet te veel water, want het water dat onder het zeil komt, is de oorzaak van het omkrullen der kanten. BRUINE PUNTEN AAN VARENS zijn veelal het gevolg van droge lucht. Besproei de varens daarom dikwijls en plaats een bakje met water onder de pot. De pot mag niet in het water staan. Varens kunnen niet tegen de zon. WILT U AMMONIAK GEBRUIKEN om uw geverfde deuren schoon te maken, gebruik dan niet te veel van dit middeltje, want daardoor verdwijnt de glans. Ook het ge bruik van heet water is af te ra den. EEN STRIJKIJZER KOELT NIET ZO GAUW AF als u het op een plaatje asbest zet, een geribbeld is nog beter, want daardoor voor komt u afglijden. VOEG EENS EEN MESPUNTJE CACAO toe aan uw koffie, u krijgt er een pittige en aparte smaak door. BETEGELDE VLOEREN WORDEN MOOI SCHOON indien u in het water een scheutje zoutzuur doet en de tegels hiermee opdweilt. werken heeft u zich steeds een be reidwillig en ijverig medewerker getoond en door het aanbieden van dit geschenk willen we hiervoor on ze waardering betuigen". De heer A. Haeck, een broer van de jubila ris, dankte voor de hartelijke woor den. Collega Een barometer was het geschenk van de heer D. A. 'de Hooge, opzie ner te Wemeldinge. Hij 'herinnerde aan de prettige contacten die in de loop der jaren tussen hem en de ju bilaris zijn ontstaan en bood het edhtpaar zijn gelukwensen aan. Dat deed ook 'de heer C. Pökaar, voor zitter van de Visserij vereniging Yer- seke. Hij herinnerde aan de periode die de jubilaris in Yerseke door bracht en roemde mevrouw Haeck voor het feit dat zij „thuis zo goed de koers had voorgeschreven, mede waardoor de heer Haeck tot zijn 'hoge positie kon opklimmen". De heer Pekaar gewaagde in zijn toe spraak verder nog van de moeilijk heden in de oester- en mosselcul tuur. Hij merkte op dat deze moei lijkheden nu voor een groot gedeel te zijn overwonnen. Spr. hoopte dat de heer Haeck nog vele jaren met de vissers zou samehwerken en'deed zijn woorden vergezeld 'gaan van een geschenk. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de jubilaris voor de belang stelling en de geschenken. Hij hoop te nog tot zijn pensioen, over vijf jaar, actief werkzaam te zijn bij het Visserijbestuur, waarmee :hij in de afgelopen jaren zo nauw verbonden is geweest. tot een proces verbaal en zo schoten, aldus mz*. Groot de kampeez huisjes zonder vergunning als paddestoelen links en rechts uit de grond. Het hing van de bestemming van de grond af, of men goed kwam te zit ten of fout, met zonder vergunning gebouwde kampwoningen. Bepaalde het streekplan dat men in het recre atiegebied lag ,dan gebeurde er niets kwam men in het agrarisch gebied dan kreeg men soms last. Maar B. weet heden ten dage nog niet in welk gebied zijn terrein eigenlijk ligt. De officier achtte de overtreding bewezen en eiste 4 keer f 100 of 4 keer 20 dagen hechtenis, de rechter maakte er 4 keer f 75 of 4 keer 15 dagen van. In kreken gevist zonder vergunning Ik ga mijn recht zoeken, aldus de landbouwer A. J. D. uit Ouwevkerk, die zeide dat aan zijn hofstede bij de door hem gepachte grond altijd een viswater had behoord, waarvoor hij jaarlijks een pachtsom had be taald. Al van 1918 al' was dat zo. De ramp van 1 februai'i 1S53 bracht hierin verandering, iedereen viste zonder verguning of zonder pacht- betaling in de toen ontstane Ouwer- kerse kreken, ook de heer D. Teen in 1956 cf 1957 daaraan een einde kwam en de viswaters in Ou- werkerk werden verpacht, was de hengelsport vereniging „Oosterschel- de" pachter geworden. D. had toen van de voorzitter ven die vereniging mondeling de toezegging gekregen, dat men van die zijde geen bezwaar maakte, dat de heer D. met enkele fuiken in het viswater van de hen gelsportvereniging viste. Wie daar wel bezwaar tegen maakte was de visser W. K. Schot, die een gedeelte van het viswater van de hengel- spertvereniging „Oosterschelde" had ondergehuurd. Deze had de fuiken van D. weg genomen en aan de politie gegeven, waarbij hij een klacht tegen D. had ingediend. D. beriep zich op de mon delinge toezegging van de voorzit- ter. f 50,of 10 dagen met inbe slagneming van de fuiken eiste de officier, maar de i*echter wilde al vorens uitspraak te deen de be stuursleden van de hengelsportver- eniging daarover nog wel eens ho ren. Scepel, was de kantonrechter voor de les werkman A. J. uit Oostei'land. Deze werkt bij de Wegenbouvvmij. Utrecht, die wegen maakt, op de Grevelingendam. Hij moet om bij zijn werk te komen, dan regelmatig van de snelweg door de berm heen naar zijn werk rijden. Dat is niet erg vond de kantonrechter, maar toen hij het ook eens een keer als particulier had gedaan en voor pri vé zaken, de snelweg had verlaten en door de berm de langzaamver- keersweg naar Bruinisse was opge reden had een wachtmeester der Rijkspolitie dat gezien. Bij schikking zou hem dat f 15,hebben gekost, f 10,of 2 dagen meende de offi cier, maar de rechter meende dat hij met f 1,of 1 dag in dit speciale geval wel kon volstaan. (100 mil. dollar) KAAP KENNEDY, 25-8. Vanaf Kaap Kennedy 'is woensdag een ruimte-observatorium gelanceerd dat de zon (had moeten bestuderen. De 281 'kg. wegende kunstmaan, OSO-3 genaamd (orbitting solar ob servatory), werd met 'behulp van een drietraps Thor-Delta raket in 'haar baan gesdhoten. De Nasa, ihet Amerikaanse bureau voor ludht- en ruimtevaart, deelde later mee dat de OSO-3 niet in een baan om de aarde was gekomen. Dit was te wijten aan de derde trap van de Delta-raket, wélke te vroeg tot ontbranding was gekomen. De kunstmaan, die 100 miljoen dol lar iheeft gekost, is vermoedelijk in de Atlantische oceaan gestort. Prinses Beatrix met verloofde teruggekeerd SCHIPHOL, 25-8. Met haar bruine 'hond Joris aan de lijn en met haar verloofde Glaus von Amsberg achter zich is een vrolijke prinses Beatrix woensdagmiddag om kwaTt over vier van haar vakantie uit Italië op Schiphol teruggekeerd. Onder aan de trap stonden opperstalmeester W. F. K. Bisöhoff van Heemskerck en mej. M. C. C. Wijnen, secretaresse van de prinses, met drie ihofauto's gereed om het verloofde paar te begroeten. Prinses Beatrix droeg een zacht- gekleurd, gebloemd mantelpakje met een witte toque op het "hoofd, terwijl de 'heer von Amsberg (met zonnebril) gekleed was in een blauwe blazer en khaki broök. Dag van sagen en legenden in Brabant HEEZE, 25-8. Zondagmiddag 5 september zullen in het kader van de Brabantse Dag onder het motto „Sagen, en legenden" dertig groepen van in totaal ongeveer 750 personen, verkleed als goden, heksen, kabou ters etc. te Heeze door de Weibossen trekken. In de stoet zullen ook mu ziekkorpsen meelopen, ujaarvan de leden eveneens in een passend kos- tuum zijn gestoken. Aan prijzen is een bedrag van f 1500 beschikbaar gesteld, terwijl een extra prijs van 250 gulden is uitgeloofd door de Fa brikantenkring Heeze. Gunstige reacties op akkoord inzake Jemen LONDEN, 25-8. De meeste Oost- Arabische landen, met uitzondering van Syrië, hebben woensdag in gun- stifge zin gereageerd op het dinsdag tussen Saoedi-Arabië en Egypte ge sloten akkoord inzake Jemen. Marokko, Libië en Tunesië gaven neg geen commentaar. Intussen zond het royalistische hoofdkwartier in Jemen boodschappen de bergen in met de opdracht de gevechten te be ëindigen. President Abdel Salam Arif van Irak noemde 'het gesloten verdrag een ware zegen en toonde zich ver genoegd over de positieve samen werking waartoe de conferentie had geleid. Leeuw wilde niet in vrachtkist LONDEN, 25-8. De leeuti) Bimbo, die vorige week een transport van Amsterdam naar Londen overleefde terwijl zijn soortgenote bij aan komst dood in haar vrachtkooi ge vonden werd, wilde woensdag niet in de kooi waarin hij vaar Amster dam zou worden teruggevlogen. De verzorger van het dierenverblijf op het Londense vliegveld heejt een uur lang met vele foefjes vergeefs getracht de leeuw in de kooi te lok ken. Hij is als de dood voor kisten, verklaarde de verzorger. De vracht - kooi was tweemaal zo groot als die waarin de leeuw by het transport van Amsterdam naar Londen had aezejen. Men zal hem nu verdoven. u Jan Antonin Bata, die voor de oorlog een reusachtige schoenindu strie in Tsjechosiowakije heeft op gebouwd, is dinsdag in Sao Paulo overleden. Engelse jacht zond noodseinen uit MAASSLUIS, 26-8. Gistermorgen raakte een Enigels jacht met aan boord vier vdlwassenen en drie kin deren op 48 mijl uit de kust ter hoog te van Scihevemnigen in moe lijkhe- den. De eigenaar, de heer Robertson uit Huil, zond noodseinen uit waar op twee schepen, de sleepboot „Maasbank" en het lijnschip „Et- trick" koers zetten naar het jacht. Het Nederlandse schip „Ossen dracht" had echter al eerder noodse nen op gevangen en was onmiddellijk naai de opgegeven plaats gevaren. Om streeks twee uur kon bet Nederland se schip de passagiers van hot jacht ovebnemen. De sleepboot ..Maas- bank" slaagde er enkele uren latei- in hel Engelse jacht, c!at door het ruwe weer water maakte, naar Rot terdam te slepen, Drie ernstig gewonden Vrachtwagen/oplegger ging door middenberm ROTTERDAM, 25-8. Maandas- middag omstreeks twee uur is op Rijksweg 13 een vrachtwagen met oplegger, bestuurd door de 25-jarige H. F. B. Bongaart uit Warnsveld, door tot neg toe onbekende oorzaak door de middenberm geschoten. De gevolgen waren vrij ernstig. Drie personenauto's, komend uit de richting Rotterdam, kwamen met de vrachtwagen in botsing. Hierbij wer den drie mensen ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Zweth. De eerste auto werd bestuurd door mevrouw P. Korn- man-van der Graaf, 44 jaar oud, af komstig uit Caracas (Venezuela). Zij werd, hoewel haar auto zwaar werd beschadigd, nauwelijks gewond. De inzittenden van de tweede en derde auto's die op de vrachtwagen vlogen, zijn er vrij ernstig aan toe. Dit zijn de 28-jarige P. J. Nieuwenhuizen uit Amsterdam, J. J. H. van Abbe, 45 jaar oud uit Amstelveen en J. C. Nusselder, 36 jaar oud uit Bodegra ven. Beide laatste wagens werden geheel vernield. Het ongeluk veroorzaakte nogal wat consternatie op de Rijksweg tus sen Den Haag en Rotterdam. De Zuidkoreaanse regering heeft donderdag militaire versterkingen naar Seoel gestuurd, waar al zes da gen gevechten gaande zijn met be togers, die bezwaar hebben tegen het cnlangs met Japan gesloten verdrag tot normalisering van de diploma tieke betrekkingen. De stad staat nu ender militair bevel. In de omgeving van Eikerzee ligt een hofstede die zich wellicht iets onderscheidt van de andere, nu, na de ramp van 1953, ge- of herbouwde hoeven van het eiland, maar waar aan historische bijzonderheden ver bonden zijn, omdat ter plaatse een maal een klooster stond, n.l. het klooster Bethlehem. Bij oude Zeeuwse schrijvers wordt deze naam bijna n'iet vermeld. Al leen Ermerins maalkt er melding van en noemt het een „eens vermaard klooster", waarover de sluier dei- middeleeuwen valt, totdat de oud heidkundige Dresselhuis er iets meer van weet te vertellen. Met diens ge gevens, aangevuld met aantekenin gen uit andere bronnen, kunnen we iets meer van dit gesticht vertellen. Het convent „Bethlehem" in Scou- den iheeft reeds in het laatst der 12c eeuw bestaan. Het was een nonnen klooster, behorende tot de Cistercie- ner-oide. De eerste bewoners schij nen van qldors ihierheen gekomen te zijn. Voor en na hebben de graven, die in Zeeland heerschappij voerden, het klooster gesteund en begiftigd. Zo schonk graaf Floris IV aan het BURGH, 26-8. Wachtmeester 11. van Leeuwen is één van de leden van de Wassenaarse Lereden politie, die elk jaar een afvaardiging naar de Westhoek stuurt cm daar het verkeer in goede banen te leiden. De wachtmeester is beslist op zijn plaats, ze by de paarden. Men meet namelijk weten dat de heer van Leeuwen een hartstochte lijk paardenliefhebber is, die zelfs in zyn vrye tyd met de edele vier voeters bezig blyft. Het gebeurt vaak dat men de wachtmeester achter zijn schilders ezel kan aantreffen, druk bezig met het uitbeelden van een renpaard. Ook worden er door du 'heer van Leeuwen houtsneden vervaardigd met afbeeldingen van paarden erop. Zo tikte hij tijdens zijn verblijf in Burgh een stuk eikenhout van 30 bij 15 cm. op de ikop. De heer van Leeu wen aarzelde met lang en weldra kon men hem dan ook met de beitel aan het wenk zien. Na acht uur was zijn schepping gereed: een fraaie houtsnede van een trompetter dor lanclevs, die ongetwijfeld bewonde ring zal oogsten. Koninklijke stallen Overigens is dit niet het eerste werkstuk van de heer van Leeuwen. In de koninklijke stallen le Den Haag en bij vrienden en kennissen li DELFT, 25-8. Pit, geestigheid en speelsheid, 'kenmerken ide Taptoe 1965 op de Delftse Grote Markt. Ge broken werd met een overdaad aan traditionele muziek en een teveel aan massaal optreden. Moderne composities en 'hedendaagse orkes tratie maakten deze taptoe tot een muzikale 'gebeurtenis, die door het ■grote publiek geestdriftig ontvangen werd. De marsfiguren waren losser dan voorheen en met fantasie ont worpen. De regie zorgde voor een vrijwel vlekkeloze uitvoering. Taptoe Delft 1965 eerde het drie honderdjarige korps Mariniers en de oude en nieuwe eenheden der drie strijdmachten, die aan de bevrijding in 1944-1945 deelnamen: o.a. Prinses Irene brigade en 'de Stoottroepen. Maar ook de geallieerden, die recht streeks bij de 'gevechten in '44 en '45 betrokken waren, Amerikanen, Bel- Belgisch schip in Oosterschelde gezonken STAVENISSE, 25-8. Woensdag- morgen omstreeks tien uur is in de Oosterschelde ter hoogte van Stave- nissc het Belgische ms. „Elfra" (1700 ten) gezonken, dat op weg was naar Gent met een lading zand. Schipper K. de Haan, zyn vrouw en vyf kin deren konden ternauwernood wor den gered door de bemanning van de Nederlandse sleepboot „Atlas". By laag water zal men proberen het schip, dat dan wellicht boven water uit zal komen, leeg te pompen. Daarvoor zyn naar de Elfra gegaan de bergingsvaartuigen „Inktvis" en „Tygerhaai" van het bergingsbedrijf L. Polderman uit Hansweert. klooster, dat in het Bridorperam- bacht uitgestrekte landerijen bezat, voor dat eigendom vrijstelling van alle bede, belasting en ontsloeg het voor de helft van deze bezitting voor altijd van alle last van hiernaast. Niettegenstaande de vele schen kingen geraakte het klooster toch in verval, wat niet zo heel vreemd is omdat de streek waarin de stich ting was gelegen door watervloeden werd geteisterd, zo door de beruchte A'ga thins vloed van 1288. waardoor Scouden erg te lijden had. Ook de plunderende Vlaamse benden, vooral Um tijde van graaf Jan II van Hene gouwen bezorgden meermalen over last. Watervloeden en krijgsgedvuis wa ren oorzaak dat hel klooster achter uitging waardoor een beschikking van graaf Wilem III nodig was, met het doel de stichting, die door „groo- len cost en de commer" veel te lij den had, voor algeheel verval ie vrijwaren. Ruim vier eeuwen bleef het ge bouw in stand, maar na het begin der 15e eeuw is de geschiedenis van Bethlehem weinig meer dan de his- kan men reeds proeven van zijn kunnen aantreffen. Ook de liefde voor het paard is niet „zomaar" ge komen. De vader van de heer van Leeuwen was nl. kapelmeester en zijn broer adjudant bij het derde re giment der (huzaren. De door - wachtmeester uitgebeelde trompet ter der Janeiers is de voorloper van de latere cavallerie. Het le en 4e re giment huzaren had nog lanciers, uitgerust met de Poolse helm welke Napoleon van een van zijn zwerf tochten meebracht. Het Nederlandse leger heeft deze 'helm later door de „tjapka" vervangen. Legermuseum Al deze geschiedenisfeiten noteer den wij uit d<? mond van de heer van Leeuwen, die vaak het Leger museum in Leiden "bezoekt. Het ge beurt dikwijls dat de rijkspolitie tentoonstellingen verzorgt en men behoeft dan beslist niet lang te zoe ken naar werk van de wachtmeester uit Wassenaar, die vaak olieverf schilderijen of houtsnijwerk inzendt. Het spreekt vanzelf dat iemand die zelfs in zijn vrije tijd met paarden bezig is, hel dier dat hij berijdt bij zonder goed verzorgt. Overigens ge beurt dat met al de paarden van do Wassenaarse bereden politie. Dat kunnen we, als we de drie in de Westhoek gestationeerde politie- paarden bekijken, zelf constateren. gen, Britten, Canadezen, Fransen, Noien en Polen werden geëerd. Hun vlaggen werden in 'de bevrijdings parade meegedragen. Graag zong-het publiek de bij die parade gespeelde populaire wijsjes uit het bevrijdings jaar, zoals „Leidse Plein", „Appeltjes van Oranje", „Don 't fence me in" enz. mee. Spectaculair was het op treden van peletons Mariniers uit 1665 met driekante steek, witte lob- brec'ken, blauwe tuniek, trommelaars en burgermuzikanten, die fluiten, fagotten er. hobo's bespeelden. Hun exercities met meterslange geweren rend da vlaggen van Holland en Zeeland en de oorlogsvlag der Ze ven Provinciën bevatten voor deze tijd ta'l van vermakelijke knaleffec ten. AMSTERDAM, 25-8. Precies een week nadat de TROS haar 10.000ste lid noteerde, iheeft zij woensdagmid dag op haar kantoor te Amsterdam deiheer L. de Vries uit de hoofdstad, die dinsdagmiddag als 25.000ste in geschreven werd, gefêteerd. Hij kreeg een hengelgarnituur en zijn echtgenote 'bloemen. Tot woensdag middag ha'd de TROS 27.566 leden geboekt. Van de 25.000 heeft tien procent uitsluitend radio en tien pro cent uitsluitend t.v. 80 procent heeft dus 'beide. Dit betekent dat van de 25.000 90 procent radio en eenzelfde percentage t.v. heeft, zo deelde het TROS-bestuurslid, mr. H. T. Min- derop, mede. iorie van de achteruitgang en ten slotte de ondergang. De strenge winters van 1460 en 1465, de pest van 1468 en de droge zomer van 1471 teisterden ook het Schouwse klooster, dat bovendien in 1495 een rivale had gekregen in het nonnenklooster „Leliëndale". tussen Haamstede en Burgh gelegen, dat door de orde der Predikheren ge sticht was en de bekoring van hel nieuwe bezat. Nog een eeuw wist Bethle hem zich staande te houden, maar teen in 1572 de Watergeuzen van Gceree naar Brouwershaven over staken en zich bij het klooster ver toonden weigerde de Abdis de brandschatting te betalen, waarom het gesticht werd verwoest. De be woonsters vluchten eerst naar Zie rikzee en vandaar naar Brugge. De bezittingen van het ontredder de klooster werden door de Staten g'econfiskeerd en op de voormalige klooslergrond verrees later een hof stede, die de naam levendig houdt aan hetgeen eenmaal aan Schouwens noordkant stond. M. J. K. Veertig jaar in overheidsdienst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2