HELFT VAN ACHTDAAGSE RUIMTE-REIS ZIT ER NU OP „Krijgertje" spelen met museum-wapens Verminkt lijk aangetroffen in een koffer Ontploffing in een Amerikaanse fabriek Amerikanen nodigen Rus uit bij nieuwe lancering van Gemini-ruimtevoertuig Veel kabaal in Griekse parlement Accijnsverhoging sterke drank druppel die emmer doet overlopen zierikzeesche nieuwsbode! Donderdag 26 augustus 1965 122ste jaargang Nr. 19842 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 4 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; Succesjes(ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. in au nummer, Zierikzeese jeugdgroep terug uit St. Hilaire Cooper en Conrad verkeren nog steeds in goede conditie HOUSTON, 25-8. De Amerikaan se astronauten Cooper en Conrad, die er woensdagmiddag omstreeks 15.00 Ned. tyd de helft van hun acht daagse ruimtereis op hadden zitten, verkeren nog altyd in goede licha melijke en geestelijke conditie, de instrumenten aan boord van de Ge- mini-5 werken goed en alles wijst er dus op dat de ruimtevlucht vol gens plan volbracht kan worden. De ruimtevaarders vestigden woensdag enkele nieuwe records. Met het overschrijden van de 97 uur en 59 minuten, de duur van de ruimtevlucht van McDivitt en White in juni jl. met dc Gemini-4, werd de vlucht van de Gem>ini-5 de langste die een bemand Amerikaans ruimte vaartuig ooit gemaakt 'heeft. Cooper werd de man met de meeste ruimte ervaring ter wereld, daar hij in 1963 ook al een ruimtereis maakte (in een Mercury-eabine), die toen 34 uur en 20 minuten duurde. Donderdag wacht de astronauten nog een record: dat van de langste bemande ruimte vlucht ter wereld. Dit record stond tot dusver op naam van de Rus Va- Iery Bykovsky met een vluchtduur van 119 uur en zes minuten. Het ruimtevaartcentrum in Hous ton, Texas, deelde woensdag mee dat Cooper en Conrad nog geen last schijnen te hebben ondervonden van de langdurige toestand van gewicht loosheid. Cooper, die in goede stem- OVERLOON, 25-8. Er worden maatregelen getroffen om de bewaking van het nationaal oorlogsmuseum in Overloon te ver scherpen; dit gebeurt naar aanleiding van een inbraak, de tweede in korte tijd, die door vier jongens tussen tien en veertien jaar oud is gepleegd. Zij stalen uit de wapenhal in het oorlogsmuseum een aantal machinepistolen, karabijnen, bajonetten, handgrana ten en Duitse helmen om daarmee oorlogje te spelen. De jongens werden door een surveillerende politieman aange troffen in de kelder van een flat in Gennep. Ze zouden naar hun ouders in Amhm terugkeren van een vakantietochtje. Een van hen had al eerder een bezoek gebracht aan het museum en had daar in het tentoongestelde oorlogstuig een gelegenheid gezien om met zijn vriendjes op natuurgetrouwe wijze „krijgertje" te spelen. Het onvoldoende toezicht op de bewaking van het mu seum heeft het hun gemakkelijk gemaakt de wapens te ont vreemden. Lugubere ontdekking te Amsterdam AMSTERDAM, 25-8. Maandag middag: cm half vyf is in het water van de Jacob van Lennepkade te Amsterdam een aluminium koffer drijvende aangetroffen, waarin een romp zonder hoofd, handen en be nen bleek te zitten van een jonge man. De koffer moet ongeveer 5 a 6 dagen in het water hebben gelegen. Over de identiteit van het slacht offer tast de politie nog volkomen in het duister. Ook ontbreekt nog ieder spoor van een dader. Gezien de op de romp aanwezige beharing en de voor een Nederlander korte lengte zou het volgens de deskundigen mogelijk'zijn dat het een buitenlander is. In de koffer werd bovendien een vijftig frank stuk (oude frank) en een 10 centimes munt aangetroffen. Een jongetje zag de koffer drijven tussen twee in de kade liggende woonbo ten. Hij waarschuwde een der bewo ners daarvan, de heer B. F. Leusink, die op zijn beurt de politie van de vondst op de hoogte stelde. De kof fer, waaruit een onaangename lucht kwam, bleek goed te zijn afgeslo ten en op de binnenplaats van het politiebureau Leidseplein werd hij met een breekijzer geforceerd. Toen men de lugubere inhoud zag werd onmiddellijk de officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, ingelicht, die opdracht gaf voor sectie op het lijk. De resultaten daarvan waren cp de tegen middernacht door de chef van het bureau Leidseplein, hoofdinspecteur J. Vrijburg, gegeven persconferentie nog niet bekend. In de koffer werden enige ver knipte kledingstukken gevonden, een onderbroek en een grijs truitje, alsmede enige vierkante doeken met een kartelrandje, zoals ook wel aan stalen van stoffen wordt geknipt. Op twee kledingstukken zijn waar schijnlijk enige kentekenen te vin den. De koffer, merk „Ikowa", is 72 cm lang, 46 cm breed en 23 cm diep. Hij heeft voorts ijzeren stoot- banden aan de smalle zijden en een grijs plastic handvat. De koffer zal als hij droog is heden donderdag door de politiedeskundige aan een uiterst minutieus onderzoek worden onder worpen om na te gaan of er nog vingerafdrukken op te vinden zijn en andere sporen, die licht kunnen verschaffen over de identiteit van het slachtoffer en de dader. Aan boord non de vroegere „Oranje" in de haven van Genua heeft zich een ontploffing voorgedaan, waar door zeven mensen werden gedood. Het naar Italië verkochte schip, mo menteel „Angelino Lauro" geheten werd in Genua verbouwd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's lf. Vrouwen meten elkaar, man- nen groeten elkander als zij X elkaar ontmoeten. ming en wat spraakzamer was dan gewoonlijk, nam verheugd de felici taties van zijn vrouw en twee doch ters met zijn vluchtrecord in ont vangst. Zijn ruimtemakker Conrad kreeg te 'horen: „Je stem klink steeds opgewekter - je schijnt er plezier in te hébben", waarop hij antwoordde: „I'k raak eraan gewend". Wat rust betreft vestigde Cooper dinsdagnacht nog een record. Hij sliep zeven uur wat hem nog niet eerder was gelukt. Lancering V/AT mr PE bilt LOUISVILLE, KENTUCKY, 26-8. In een fabriek van synthetische rub ber van „Dupont de Nemours" in Louisville (Kentucky) hebben zich woensdag 26 ontploffingen voorge daan waardoor tien arbeiders om het leven kwamen en 27 personen, onder wie drie brandweerlieden, werden gewond, Een deel van de fa briek, waar 2.000 man werken, werd door brand verwoest. De eerste ontploffingen deden zich voor op het ogenblik dat de arbei ders op hun werk verschenen. De po litie liet onmiddellijk alle huizen binnen een straal van twee kilometer ontruimen. De explosies hadden ge weldige branden tot gevolg en het gehele gebied was de gehele dag in dichte zwarte rooqwolkcn gehuld. De brandweerlieden konden het vuur wegens dc grote hitte niet dicht na deren en moesten zich ertoe beper ken dc omgeving !c behouden. Bo vendien konden /.ij zich niet op het terrein wagen omdat een reservoir Verwachting tot vrijdagavond: half tot zwaar bewolkt met enige regen of motregen; matige tot krach tige, aan de kust later mogelijk har de zuidwestelijke wind; iets hogere temperaturen overdag. 27 aug. Zon op 5.43, onder 19.39. Maan op 6.08. onder 20.29. Nieuwe maan: 26 aug. te 19.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 aug. 3.35 v.m. 15.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 aug. 3.02 v.m. 15.33 n.m. Springtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een lagedrukgebied ten noorden van Schotland en boven Scandinavië en een hogedrukgebied boven Frankrijk voerden westelijke winden de afgelopen 24 uur onsta biele ludht aan waarin plaatselijk flinke buien voorkwamen. Sommige ervan gingen niet onweer gepaai'd. Een kleine storing, die woensdag op de oceaan was ontstaan, trok naar het Engelse Kanaal, maar bleef van weinig betekenis, zodat deze storing geen invloed op het weer in ons land zal hebben. Van meer belang voor het komende weersverloop is een depressie die aidh op de oceaan ont wikkeld heeft uit de tropische cy cloon Anna. Deze depressie was van morgen tot op ongeveer 800 km. ten westen van Ierland genaderd. Op het daar gestationeerde Nederlandse weerschip veroorzaakte zij harde wind en een flinke daling van de luchtdruk. Verwacht wordt dat deze depressie over de Britse eilanden naar de Noordzee zal trekken. Dit zal tot gevolg hebben dat de wind bij ons gaal aanwakkeren uit zuid westelijke richting, waarbij tijdelijk minder koude lucht zal" worden aan gevoerd. De storing kan ook plaat selijk regen of motregen veroorza ken. Het officiële Russische vakbonds orgaan „Trud" heeft de Verenigde Staten er woensdag van beschuldigd voorbereidingen tc treffen tot het voeren van een gasoorlog in Zuid- Vielnam. Voor de tweede achtereenvolgende dag zagen de ruimtevaarders woens dag de lancering van een Minuteman raket van de basis Vandenborg in Californië. Zij voltooiden even later hun 62ste omloop om de aarde. De astronauten, zouden des ochtends waarnemingen betreffende sterren verrichten, maar ga-ven de voorkeur aan wat langere rust en het oprui men van hun cabine. Beiden hadden wat last van jeuk, Cooper in zijn baard en op de plaatsen waar me dische apparaatjes aan zijn lichaam bevestigd zijn en Conrad van de drukbanden diie hij om zijn benen heeft ter bevordering van de bloeds omloop. Vluchtleider „Chris" Kraft zei woensdag, dat tot 'dusver al veel van de vlucht was 'geleerd - „meer dan we ooit hadden verwacht". Men wist nu dat de brandstofcellen, het nieu we systeem van elektriciteitsvoor ziening aan boord van de Gemini-5, in de ruimte goed konden werken. Verder waren de ruimtevaartgeleer- den er nu vrijwel zéker van, dat met de Geminicabine een „rendez vous" met een ander voorwerp in de ruimte tot stand kon worden ge bracht. Geen nieuwe experimenten Er zijn nieuwe moeilijkheden ont staan met de brandstofcellen die de elëktrische stroom voor de Gemini moeten leveren. Zij produceren klaarblijkelijk te veel water en dit kan storingen veroorzaken. Om dit te voorkomen zal iets minder stroom worden geprodu ceerd waardoor ook minder wa ter wordt vrijgemaakt. De werk zaamheden zullen gewoon door gaan maar er zullen geen nieuwe experimenten aan het voorgeno men program worden toege voegd. BEN HAAG, 25-8. De drank- en horecasector komt in de zorgen als de regering de accyns op gedistil leerde dranken verhoogt. Dit zei woensdag de voorzitter van het bedrijfsschap voor de detailhan del in alcoholhoudende dranken, de heer L. J. Platenburg, in een toe- De Amerikaanse kapitein ter zee Bond (r.) bespreekt de plannen voor het 45-daagse onderwater experiment van de V.S. met schout bij nacht Levering Smith (l.) en astronaut aquanaut Scott Carpenter te San Diego. Carpenter zal 30 dagen onder water blijven, gedurende welk ver blijf hij zal trachten een radioge sprek te voeren met Cooper en Con rad in hun Gemini-5 cabine. WASHINGTON, 25-8. De Sowjet- Unie zal worden uitgenodigd een hooggeplaatste wetenschappelijke waarnemer te zenden om aanwezig te zijn by de lancering van het vol gende Gemini-ruimtevoertuig, aldus heeft president Johnson cp een pers conferentie meegedeeld. Hij zei te hopen dat de Sowjetrussische acade mie van wetenschappen de uitnodi ging zou willen aannemen. De president zei verder op de pers conferentie dat de V.S. een bemand ruimtelaboratorium gaan ontwikke len dat in een baan om de ruimte gebracht moet worden en anderhalf miljard dollar zal kosten. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten er naar blijven streven om door middel van de V.N. een rechts spraak, nadat het bestuur van het bedrijfsschap hem opnieuw had aangewezen als voorzitter, voor de periode tot 31 juli 1967. Als de accijnsverhoging doorgaat zat het, meende de heer Platenburg, noodzakelijk zijn de vertikale prijs binding voor gedistilleerde dranken te handhaven en de toch al zo ge ringe winstmarge aan te passen. Overigens is het voor hem de gro te vraag of met de accijnsverhoging op sterke drank de staatsinkomsten zullen kunnen worden vergroot. In dit verband sprak de voorzitter van het bedrijfsschap van; de druppel, die de emmer doet overlopen. Hij wees er op, dat West-Duitsland niet van plan is de accijns op gedis tilleerd te verhogen, omdat, men daar vermindering van de omzet vreest, zodat het verwachte resultaat uit blijft. Ook zijn in ons land de eer ste maanden van dit jaar de con sumptieve bestedingen verminderd. erde in de ruimte te scheppen. De president had de order om ter stond met het bouwen van een ruim telaboratorium te beginnen gegeven na besprekingen met vice-president Humphrey, minister van defensie McNamara en de ruimtevaart-in stanties. ATHENE, 25-8. De 99 afgevaardig den van de Nationale Radicale Unie zullen premier Tsirimekos steunen als wordt gestemd over het voortbe staan van de nieuwe Griekse rege ring. Dit deelde partijvoorzitter Ka- nellcpoelos woensdagavond tijdens een rumoerige voortzetting van het vertrouwensdebat mede. Terwijl hij het woord voerde wierp een afgevaardigde van de Centrum unie zïdh op de minister van bui tenlandse zaken tijdens het ka'binet- Novas, Geo2-ges Melas, die een on vriendelijk gebaar in zijn richting had gemaakt. De vergadering werd tot vrijdag gesdhorst. Kleuters aangereden op trottoir door auto Vierjarig meisje gedood GRONINGEN, 25-8. Drie op een trottoir staande kleutrs zijn in Gro ningen aangereden door een perso nenauto, die van de rijweg raakte na een botsing met een andere auto. Een van de kleuters - de vierjarige Jannie Kappinga - was op slag dood. De vierjarige Johanna Siekman is met zeer ernstige verwondingen overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De derde, de ook vier jaar oude Jofhan Tichelaar is even eens naar het ziekenhuis vervoerd. met acetyleengas dreigde te ontplof fen. In de avond konden tien lijken worden geborgen. Op dat ogenblik deden zich twee nieuwe explosies voor. Huiskat naar huis OOSTERLAND, 26-8. Hoezeer J een. kat aan haar huis hecht, i toont het volgende voorval i aan. Enige tijd geleden ver- huisde de familie Meerman van Oqsterland naar Bruinisse. i Poes werd meegenomen, maar J kon i?i dc nieuwe omgeving i blijkbaar niet wennen. Een I dezer dagen kwam het trouwe i dier inamelijk naar Oostcrlaiid i terug om daar het oude huis i loeer op te zoeken. De familie i Meerman heeft poes inmiddels j opgehaald, in de hoop dat ze i in de lockomst niet opnieuw j heimwee krijgt. vrij veel wind

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1