BLIJVEN TELLEN... Zeeland's eerste en enige „slageres' woont in Brouwershaven Het nazi-proces in Oldenburg Angst door geld en minzaamheid... STREEKNIEUWS Voor het eerst geen filevorming bij de pont Uitvoer van uien komt aardig op gang Zet uw camera een bril op! En kiek de herfst in al zijn facetten Er is eens een asceet geweest, die van een schaal kersen er maar één at, „want" zei hij „de andere smaken precies eender". In feite had de man natuurlijk gelijk, inaar het leven zou wel erg sober worden, wanneer wij allemaal dit standpunt gingen innemen. Wel is het waar, dat wij, moderne 20-ste eeuwers, in het algemeen slechts geïmponeerd worden of getroffen raken door het massale. Eén sneeuwklokje in een maartse tuin valt ons niet op, maar in drommen trekken we naar de heerlijke bollen, want daar worden we dronken gevoerd door de kleurenweelde van tienduizenden bloemen. Misschien is die veronachtzaming van het enkele, het kleine, er ook de oorzaak van dat de moderne amateurfotograaf wél een bloeiend heideveld „knipt", maar niet een enkel erica-bloempje; wél een foto maakt van de zee bij zonsondergang, maar niet die ene dode meeuw aan het strand; wel op een toren klimt om de hele stad op één prent vast te leggen, maar niet zijn camera richt op die ene, verrukkelijk mooie gevelsteen. Ingezonden mededeling Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nóg inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3^°/o. termijnboekjes nu met een rente van 4MVo. Zo blijft u tellen. Bijtellen! De bank waar u zich thuis voelt! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zierikzee: Lange Nobelstraat S Betty van Nieuwenhuize - vertier leren voor keurmeester? BROUWERSHAVEN, 24-8. Enige tijd geleden rolde er bij slager van Nie.uwenhuize aan de Brouwershavense Markt een briefje in de bus. „Mijnheer, de commissie belast met het afnemen van de examens vak bekwaamheid voor het slagersbedrijf deelt u mede dat u volledig bent gslaagd". Zo op het eerste gezicht een gewoon briefje, dat echter min der gewoon wordt als blijkt dat die „mijnheer" een juffrouw is. Om precies te zijn mejuffrouw E. M. (Betty) van Nieuwenhuize, die sinds kort in het bezit is van het patroonsdiploma slagersvakschool, iets wat niet elke dag voorkomt. Betty heeft er dan ook hard voor gewerkt. Vijf jaar geleden is het allemaal begonnen. Ze kwam van de huishoudschool en liep al geruime tijd rond met het plan naar de slagersvakschool te gaan „Ik wilde het eigenlijk al toen ik op de kleuterschool zat. Een controleur die bij ons in de winkel kwam, vertelde dat een meisje voor slager leerde. Ik vond dat toen zó mooi, dat ik besloot om ook gediplo meerd slager te worden", zegt ze er zelf van. In de herfst denken we aan pren ten van vlammend-rode eikenbossen of minstens aan een laan met bomen in alle tinten brhin en rood, waar voor de mode-industrie zulke bizar re namen weet uit te denken. Een enkeling slechts komt op het idee, dat je de 'herfst op een foto mis schien veel „tastbaarder" zou kun nen uitbeelden, door een sober de tail, dat zonder tekst of titel zegt „dit is herfst!" Foto's van kleine-dingen-groot-af- gebeeld hebben altijd de bekoring van het ongewone. Maar bovendien zijn zij als symbool, als teken altijd veel directer in hun beeldkracht, omdat de aandacht van de beschou wer niet afgeleid wordt door bij komstigheden. Wat is er nu nodig om zo'n foto te maken, waarop een klein ding erg groot is afgebeeld? Op de originele foto was de paddestoel ongeveer 2-3 keer zo groot als een echte. Dat wordt bereikt met een voorzetlens. Behalve de normale uitrusting van camera, etc. natuurlijk In de praktijk gaat 'het zo: u con stateert bij uzelf de brandende be hoefte om een voorzetlens te gaan gebruiken. U hebt een bepaalde ca mera en stapt daarmee naar uw fotohandelaar, aan wie u uw plan nen voorlegt. U vraagt om een goede voorzetlens van een bekend merk, een voorzet lens die middels -klemring, schroef draad of bajonet op de lens van uw camera past. Op ihet doosje, waarin uw nieuwe bezit verpakt is, staat het dioptrie- getal van de voorzetlens en dat u met het ding kunt fotograferen op (bijvoorbeeld) 50-31 centimeter. Verder vermeldt het doosje (of een los papiertje) waar vandaan die cen timeters berekend zijn: het film- vlak, de voorplaat van de camera of de voorkant van de lens. Een goede meetlat hebt u dus wel nodig, Over het fotograveren met zo'n voorzetlens Het grootste probleem daarbij wordt gevormd door de vraag „wat komt er op m'n plaatje?" Want op uw camera kunt u zien, dat u niet dichterbij 'kunt instellen dan 1 me- BRUINISSE, 23-8. Voor het eerst sinds verschillende dagen cn weken had zondagavond 22 augustus voor de veerpont te ZÜPe langs Rijksweg 18 geen file-vorming van voor de pont wachtende auto's plaats. Dit wijst er misschien op, dat ver schillende toeristen afgeschrikt wa ren, door het minder gunstige weer tijdens het weekend, verstek lieten gaan om kampeerterrein of zomer huisje op tc zoeken, wellicht kan er uit worden afgeleid, dat het „sei zoen" thans over zijn hoogtepunt heen is. Hieruit mag intussen niet worden geconcludeerd, dat de drukte nu wel voorbij is, want controle bij het be treffende punt waar Rijksweg 18 en weg naar dc Grevelingendam elkaar ontmoeten hebben aangetoond, dat van het van en naar richting Zierik zee gaande verkeer 80 komt of vertrekt via de Grevelingendam en slechts 20 °/o via het pontveer Zijpe- Anna Jacobapolder. Dat er desondanks toch regeima- tig filevorming voorkwam wijst er op, dat het bezoek aan ons eiland zo enorm is toegenomen. Aannemende dat de files niet zo lang waren als in 1964, mag een en ander misschien wijzen op een toename met 300"/o. Filevorming gaf in dc afgelopen weken ook telkens aanleiding tot kleine ongelukjes, botsingen en blik schade. door aanrijding van in de file wachtende auto's. Dit ondervonden onder meer auto ter of misschien 90 cm. Daarop is de zoeker gebaseerd. Gaat u nu dichter bij kieken met een voorzetlens, dan kunt u de zoeker niet gebruiken, want die laat iets heel anders zien dan er straks op de prent komt. Parallax noemt men dat, ook wel zoekerafwijiking. Omdat dit verschil voor iedere combinatie camera-voor- zetlens verschillend is, moet u in de praktijk uitkienen, wat u op het ne gatief krijgt. Voor bekende merk- camera's bestaan er boekjes, die ta bellen dienaangaande bevatten. Ook kan de gebruiksaanwijzing van uw camera (die u hopelijk niet hebt weggegooid, zoals velen doen) uitkomst versohaffen. Omdat de dieptescherpte (de af stand waarbinnen de dingen scherp worden afgebeeld) bij het gebruik van voorzetlenzen slechts gering is, verdient het aanbeveling de lens zo ver mogelijk dicht te draaien; an ders gezegd: het kleinste diafragma gebruiken. Verder moet het af te beelden ob ject zoveel mogelijk in één vlak lig gen ten opzichte van het lensvlak. Dus niet één kastanje op 30 cm. van de lens en de andere op 50 cm. Voorbeeld: de dieptescherpte bij gebruik van een voorzetlens no. 2 op een 6X6 reflexcamera bij een op name-afstand van 40 cm en lensope ning 22 bedraagt slechts 10 cm.! Wat daarvoor en daarachter ligt, wordt dus onscherp afgebeeld Verdere punten die dc aandacht verdienen De belichtingstijd kan gewoon met de meter gemeten worden of - als u dat gewend bent - op de normale manier geschat. Bij flitsopnamen flitser op 1 meter van object (dat betekent waarschijn lijk: 'n verlengka'beltje kopen). Flitser in elk geval losmaken van camera, omdat anders de hoek van de lichtbundel niet gelijk valt met de opnamehoek, m.a.w. het licht raakt uw onderwerp niet. Er be staan „neigkopjes" die dit bezwaar ondervangen. In twijfelgevallen 3 opnamen ma'ken met zelfde diafrag ma, doch verschillende belichtings tijd. Werk als het even 'kan vanaf een statief. bussen van de firma van Oeveren uit Zierikzee en van de Ebato uit Utrecht en personenwagens toebe horende aan de bestuurders C. M. uit Breda en Van de M. uit Viane. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Poortvliet (toez.): S. de Jong, Houten. Aangenomen naar Mijnsheeren- land: A. S. Klusener, Nieuwveen. Bedankt voor Nieuw-Amsterdam (toez.): A. J. Onstenk, Bathmen. Ger. Kehken Beroepen tc Zurdhorn: G. Sinia, Ee (Fr.). Ohr. Ger. Kerken Beroepen te Drachten: H. W. Eer-*- land, Amersfoort; te Haarlem-Noord K. Bocrsma, Onslwedde; te Rotter dam-Zuid: M. de Boer, Amsterdam- Noord. Ger. Gcm. in Nederland BRUINISSE. Vrijdagavond, 27 augustus om 7 uur: ds. van Beek, Alblasserdam. Geref. Gemeenten Oude Tongc: donderdag 26 augus tus om 7 uur: ds. Huisman, Vlaardin- gen. OLDENBURG, 23-8. Gisteren (maandag) is in Oldenburg in Ne- dersaksen een proces begonnen we gens het vermoorden van minstens elfduizend joden in de Gekraiense stad Kowel. Beklaagden zijn de 52- jarige voormalige Duitse commissa ris in Kowel Erich Kassner en de (57-jarige vroegere gendarmeriechef Fritz Manthei. Zij worden ervan be schuldigd in de jaren 1942 en 1943 uit moordzucht of redenen van ge ring belang in Kowel en omgeving mensen gedood te hebben. Kassner, die lid van de raad van de stad Clop- penburg was geweest, zou massa-li- kwidaties van minstens elfduizend joden voorbereid en daaraan meege werkt hebben, Manthei zou als com mandant xan de Oekraiense militie in Kowel ghetto's bewaakt hebben, geholpen hebben bij het overbren gen van joden naar de plaats van executie en bij het zoeken naar on- dergedokenen. Kassner en Manthei zouden verder persoonlijk respectie velijk twaalf en zestien mensen, on der wie joden, Volksduitsers en Rus sische krijgsgevangenen, doodge schoten hebben. Er zullen meer dan zestig getuigen uit Duitsland en Israël en andere landen gehoord worden. Typiste huwt met <le moordenaar van haar vroegere vriend - LONDEN, 23-8. De 21-jarige Lon- dense typiste Mavis TJpton zal deze weck in het huwelijk treden met een man, die tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld wegens moord op haar vroegere vriend. De 26-jarige Barry Tomkys zal daar voor uit de gevangenis van Dartmoor naar de naburige stad Tavistock worden overgebracht. Na de plech tigheid gaat hij terug naar Dartmoor voor het uitzitten van zijn straf. „Levenslang" betekent in Engeland vaak, dat men na tien jaar vrijkomt. Prins Bernhard bij opening sisalfabriek DAR ES SALAAM, 23-8. Prins Bernhard beeft maandag president Julius Kamarage Nyerere vergezeld bij de opening van een nieuwe sisal- spinnerij in Dar 'es Salaam, waarin een Nederlandse maatschappij deel neemt. Tijdens een lunchbijeenkomst hield de prins een toespraak, waar in hij de fabriek een nieuwe indus triële onderneming noemde, waarin „mijn landgenoten 'hun krachten ver binden met de uwe, teneinde door deelgenootschap tot vooruitgang te komen". Kolendampvergiftiging in de maand augustus HILVERSUM, 23-8. De familie Baas uit ide Erfgoo'ierstraat in Hil versum genoot zondag dermate van het „zomerweer" 'dat men gezellig de kachel bad aangemaakt. Teen de augustus'kou 's avonds verdreven was, werd de kachel afgesloten, maar maandagmorgen bevonden de v er leden van bet gezin zioh met ko'erv- dampvergiftiging in 'het zieker.hu!s. Drie leden van de familie konden na onderzoek naar huis terugge- bradht worden, maar de zestienjari ge zoon Peter moest in het zieken huis blijven. DEN HAAG, 23-8. Een negentien jarige Haagse schone is maandag door geld en minzaamheid in paniek gebracht. Voor haar patroon zou zij geld deponeren bij een bank. Onder weg kreeg zij de aandacht van twee mannen in een auto. Op het Plein in Den Haag vluchtte het meisje als de bliksem het bankgebouw binnen, deed haar zaken, en trof bij het weg gaan de beide mannen aan. Denkend te icorden oueruallen werd alarm geslagen. De heren poetsten de plaat. Uren later werd de auto in Den Haag aangetroffen voor een pension. Daar vertoefden ook de beide man nen: twee Italiaanse arbeiders, die in de ziektewet lopen. Zij waren des morgens gaan toeren. Aangetrokken door het vriendelijke gezicht en de innemende glimlach van het meisje, hadden zij getracht met haar in con tact te komen. Toen dit anders uitpakte, dan zij wilden en dachten, hadden ook zij de schrik van hun leven gekregen. Een van de Italianen werd door de politie dan ook in bed aangetroffen, waar hij zich had verstopt. DEN HAAG. De .minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft Joep Straesser uit Am sterdam opdracht verleend voor het schrijven van een orkestwerk. Joep Straesser heeft aan het conservato rium in Amsterdam de prijs voor compositie behaald. MARKTBERICHTEN Centrale veiling Middclhavnis Veiling van maandag 23 augustus 1965. Perzikrode zomerappel f 20-29; Précose f 24; Reine Cl. d' Cullins f 79-126; Reine Cl. van Schouwen f 121-123; Franken thaler f 16G-188. Sla A f 10,30-45,40, B f 4,00-5,00; Andijvie f 33-37; Bloemkool A f 56, B f 45, C f 23; Komkommers f 14-17; Tomaten A f 43-50, B f 47-49, C f 32-33; Dubb. Princessen f 78-79; Pronk bonen f 46; Stoksnijbonen f42 -65; Rode kool f 33; Savoye kool f 36. Bintje grove f 18,00-20,10, middel f 15,20-16,20; Eigenheimers grove f 8,80, middel f 15,00-17,30, II f 8,50- 12,80; Voeraardappelen f 3,10. Aanvoer 100.000 kg. Verwend Voorlopig kwam er van die vak opleiding echter weinig- Betty ging naar de lagere school en na die door lopen te hebben naar de Zierikzeese huishoudschool. Haar plan om een slagersvakopleiding te gaan volgen gaf ze echter niet op en toen haar opleiding aan de huishoudschool was voltooid, schreef ze in voor een sla gersvakcursus in Goes. Daarover zegt Betty: „Er waren tien jongens en ik was het enige meisje. Ik heb het er echter bij zonder gezellig gehad en ben reus achtig verwend. Op het laatst merk je dat je er helemaal bjj hoort. Dat kwam ook door de jongens die je echt in hun midden opnamen". Gezellediploma In 1963 behaalde Betty vlot het gezelle-diploma en daarna volgde ze de patroonscursus. In Utrecht moest ze theoretisch examen doen, terwijl DEN HAAG, 23-8. Zwitserland heeft bekendgemaakt dat de invoer van uien in dit land tot en met 31 augustus in beperkte mate zal mo gen plaatsvinden. Met ingang van 1 september zal er een invoerverbod vcor dit produkt komen. Uit ons' land worden op het ogen blik regelmatig uien naar Zwitser land verladen. De Nederlandse uien- export begint trouwens toch weer aardig op gang te komen. Volgens de gegevens van het uitvoercontrole- bureau voor tuinbouwprodukten be droeg de uienuitvoer in de tweede week van augustus 2825 ton. West- Duitsland was met 1806 ton de be langrijkste afnemer. Op de tweede plaats kwam Engeland met 644 ton. ZIERIKZEE Bondstrainer K.N.Z.B. bezocht De Val De heer E. Boek, dc bondstrainer van de K.N.Z.B., heeft eind vorige week een werkbezoek gebracht aan zwembad De Val. Tijdens dit twee daagse bezoek verzorgde de bonds trainer een viertal trainingslessen, met als resultaat betere tijden van de „Zeepaardjes". De training was vrij zwaar en sommige kinderen wa ren van mening dat er zelfs te zwaar getraind werd. De heer Boek maakte echter duidelijk dat de mensen die op nationaal niveau willen zwem men veel en zwaar moeten trainen. Hij riep de kinderen dan ook op om in dc toekomst intensief met de training mee to doen, waardoor de resultaten beslist zullen verbeteren. Dc heer Boek is reizend bondstrai ner. Verschillende zwembaden wor- het praktische gedeelte in Rotterdam en Breda plaatsvond. Waaruit bestaat nu eigenlijk dat praktische gedeelte? „Het praktische examen bestaat uit worstmakerij, machinekennis, verkoopkennis en garneren. Ik geloof dat ik hel er nogal redelijk heb afgebracht, alleen zullen de cijfers voor machmekennis wel niet zo hoog zijn", zegt juffrouw van Nieuwenhuize, die eind septem ber officieel haar diploma in ont vangst kan nemen. Op het examen trof de slagersdochter uit Brouwers haven neg twee vrouwelijke colle ga's aan, al kwamen die van buiten Zeeland. Momenteel is Bettv de eer ste en enige „slageres" in onze pro vincie, een mooie prestatie voor een meisje van twintig. Belangstelling Natuurlijk oogst „Brouwershavens wonderkind" veel belangstelling, stadgenoten informeren „hoe het er mee staat", terwijl het ook voor komt dat toeristen interesse tonen. Verder ging 87 ton Nederlandse uien naar België en Luxemburg, 28 ton naar Frankrijk, 19 ton naar Zwitser land, 92 'ton naar West-Indië. 124 ton naar Afrika en 25 ton naar Italië De prijs van de exportgeschikte Ne derlandse uien schommelt op het ogenblik rond de 20 cent per kg. den door hem bezocht, waarbij ad vies verstrekt wordt over de training en een of meer trainingslessen wor den gegeven. DREISCHOR Zware schade aan vrachtwagen Vorige week donderdagavond kwam een vrachtwagen met aanhangwagen van Locker Transport uit Dreischor bij de Heense Molen in Brabant in botsing met een tractor met aan hangwagen. De tractor ikwam uit een zijweg 'gereden waarna kort daarna de grote vrachtwagen van Locker Transport op de voorrangsweg aan kwam rijden. De vrachtwagen werd bestuurd door J. W. uit Zierikzee vergezeld van zijn vrouw en twee kinderen. De tractor werd zo "zwaar aangereden dat deze in twee stuk ken brak. De 'bestuurder van de trek ker, A. J. M. de G. uit Heense Mo len werd pver de trekker geworpen maar kwam er bijzonder goed af. Hij liep slechts lichte verwond talgen op. Ook de vrachtauto uit Dreischor werd zwaar beschadigd terwijl twee der kinderen snijwonden opliepen. BRUINISSE Dc collecte tc Bruinisse gehou den voor het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Ohr. Nat. Vakverbond heeft f 196,80 opge bracht. „Dat komt", aldus juffrouw van Nieuwenhuizen, „door het speldje van de Stichting Vakopleiding Sla gersbedrijf dat ik op mijn schort heb. De mensen vragen dan hoe ik er aan kom en dan moet ik van mijn cursus vertellen. Soms komen passagiers van de R.T.M.-bus, die vlak voor de winkel stopt, inkopen doen en dan vragen ze waarom ik die vakopleiding heb gevolgd. Ook toeristen die hier elk jaar terugko men informeren hoe het met de cur sus gaat". Natuurlijk vindt Betty al die be langstelling wel leuk, al voegt ze daar onmiddelijk aan toe dat het sems wel eens wat teveel is. Op on ze vraag naar haar toekomstplannen antwoordt de gediplomeerde slagers dochter: „Nou misschien leer ik nog wel eens dcor vcor keurmeester, maar voorlopig is het wel genoeg". SPORT VOETBAL MEVO-Brouwcrshaven 3-2 Dat Brouwershaven één klas lager speelt dan MEVO was in deze wed strijd niet merkbaar. In beide teams vormden de voorhoedes wel het zwakste deel. Maar zelden werd er een goede aanval opgebouwd hoewel zij door de goede passes van Tonny v. d. Velde (MEVO) en Rien de Boer (Br.'haven) ruimschoots toe in de ge legenheid' werden gesteld. De eerste aanvallen waren voor de bezoekers waarbij Roon eenmaal rakelings naast de verkeerde kant van de staander söhoot. Bij do tegenaanval len welke MEVO probeerde op te zetten liep de voorhoede herhaalde lijk in de door Slager c.s. opgezette buitenspelval. Toch slaagde de thuis club er na een half uur spelen in de leiding te nemen toen doelman v. d. Schelde een ver schot van de Jong verkeerd beoordeelde waardoor het leder de doellijn passeerde, wat de scheidsrechter ontging. K. de Oude maakte aan alle onzekerheid een ein de door het leder laag in de touwen te schieten (1-0). Gesteund door de wind ging Brouwershaven na de her vatting direkt tol de aanval over. Reeds na 3 min. spelen kreeg Roon een goede scoringskans welke hij onberispelijk benutte (1-1). Nadat Br.haven nog bijna aan een tweede doelpunt was toegeweest kwam ME VO, vooral onder de impuls van Lupgens'wat meer in de aanval. Na dat oven tevoren een solo van Piet bij de Vaate schipbreuk had geleden deed hij het in de 28e min. beter door nu te scoren (2-1). MEVO is hierna direkt weer terug voor het Brouwse doel en uil een misverstand tussen v. d .Schelde en Slager weet nog geen min. later Frans de Oude de voorsprong op te voeren tot 3-1. De bezoekers 'geven zich evenwel nog niet gewonnen en uit een goed opge zette aanval weet Kees dc Moor zes min. voor tijd de achterstand terug te brengen tot 3-2, met welke stand ook het einde aanbreekt. De ontmoe ting lussen de reserves eindigde in een 4-2 overwinning voor MEVO, nadat zij bij de rust reeds oen 4-0 voorsprong hadden. DUIVENSPORT P.V. „Dc Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht 14 augustus vanaf Noyon. Jonge duiven: G. Flikwccrt 1; J. M. Kloet 2, 5; L. J. Fontcijne 3, 7; C. Wcsdorp 4, 6. Oude duiven: J. M. Kloot 1; L. J. Fonteijne 2. Donderdag a.s. inkorven voor Fur- kestone (Eng.) nationaal concours. Bezoek aan Schouwen-Duiveland wel sterk gestegen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2