y DENKBEELDIGE „ONTMOETING" IN RUIMTE GESLAAGD „Gemini-5" mag vlucht voortzetten Nieuwe luchtaanvallen in Vietnam Tuinman Zoon Russische week op de Scheveningse pier Twee Italiaanse gezinnen teruggestuurd Militair vliegtuig van V.S. neergestort FOKKER-DIRECTEUREN WEER TERUG UIT DJAKATA Duitse verklaring over de kernwapens Noodweer in Italië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 21 augustus 1965 J22.s!e Jaargang Nr. J 984 J WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken It, Zierikzee, poslbui 1, lel. 01110-2255, rta 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Duitse knapen stalen auto ran tourist Cooper en Conriul hehhen de eerste miljoen mijl er op zitten IIUOSTON/TEX, 23-8. De poging van Cooper en Conrad om een hy pothetische aansluiting tot stand te brengen van de Gemini-5 met een denkbeeldige Agena-raket in de ruimte, is met succes bekroond. Het ruimtevaartuig werd maandag, op de derde dag van de ruimtevlucht door middel van vier manoeuvres op 27 km. afstand van de „hypotheti sche Agena", waarvan de baan nauwkeurig bekend was, gebracht. De verrichting van de Amerikaanse astronauten kan beschouwd worden als een oefening voor de poging die in oktober met de Gemini-6 zal wor den gedaan om aansluiting te krijgen met een werkelijke Agena-raket. Gordon Cooper en Conrad slaag den in hun poging nadat zij de ima ginaire Agena ruim twee uur „ach tervolgd" hadden, waarbij zij een afstand van 65.000 km. aflegden. De Amerikaanse luchtmacht heeft maandagavond een drietraps-Minu- toman-raket gelanceerd van Kaap Kennedy toen de Gemini-5 boven Mexico vloog en zijn 34ste omwente ling bijna voltooid had. De astronauten hebben evenwel niets van de Minuteman kunnen waarnemen. Er zullen nog meer raketten ge- HOUSTON, 23-8. De astronaute» Gordon Cooper en Charles Conrad hebben toestemming gekregen om ten minste 47 ronden om de aarde te maken met de Gemini-5 ofwel een derde van de voorgenomen acht da gen in de ruimte. De ruimtevlucht zal nu dus min stens tot heden, dinsdagnamiddag, Ned. tijd voortgezet worden. Blanke dominee werd in de rug geschoten JACKSON, 23-8. In Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, is een blanke dominee, de 59-jarige Donald Thompson, een ijveraar voor gelijke burgerrechten, zondagavond in de rug geschoten, toen hij zijn woning wilde binnengaan. Er wer den twee schoten op hem afgevuurd, die volgens de predikant uit een auto kwamen waarin zich drie blan ken bevonden. De toestand van de predikant, wiens long is doorboord, zou ernstig zijn. Helper aangereden VERVIERS, 23-8. Een Canadese automobilist, de heer Levenson uit Toronto, is zondag op de Boudewijn- weg bij Eynatten in Oost-België het slachtoffer geworden van zijn hulp vaardigheid. Hij wilde nl. de inzit tenden van een omgeslagen auto te hulp snellen maar werd door een andere auto aangereden en moest met beenfracturen en verschillende andere verwondingen naar het zie kenhuis tegelijk met de zeven Ne derlandse inzittenden van beide an- dex*e wagens die slechts licht ge kwetst waren. Bronzen scheermes Oudheidkundige vorsers hebben in het noordelijke gedeelte van de Kau- kasus een bronzen scheermes opge graven dat dateert uit een periode tussen de zevende en de tiende eeuw voor onze jaartelling. Men vond er ook een ijzergieterij uit die tijd. Ianceerd worden tijdens de vlucht van Cooper en Conrad, zowel in het oosten als in het westen van de Ver. Staten. Eerste miljoen mjjl De cosmonauten hadden maandag avond tegen middernacht hun eerste miljoen mijl (1.609.000 km.) afgelegd. Hun gezondheid en humeur zijn nog uitstekend. Zij sliepen tien uur ach tereen. De mannen gaven maandag een maal blijk van geïrriteerdheid. Zij beklaagden zich erover dat zij van de grond af met werk werden over stelpt en geen tijd hadden om in de cabine, waar allerlei dingen rond zweefden, orde op zaken te stellen. Er deed zieh voorts een technische storing voor in een van de elektro nische regelaars in het ruimtecen trum in Houston. Dit instrument ver loor zijn „geheugen" enige uien, maar de storing kon worden verhol pen. SAIGON, 23-8. Amerikaanse straatbommenwerpers hebben maan dag een waterkrachtstation op 130 km van Hanoi gebombardeerd. Het was de vijfde aanval in drie dagen op deze centrale te Ban Thach, aan de rivier de Tsjoe, ten zuid-westen van de Noordvietnamese hoofdstad. Er was geen luchtdoelvuur en ook geen tegenstand in de vorm van Ingezonden mededeling Woning inrichten f t is ons dagelijks werk! V ,t, Vakmanschap en kwaliteit gaan bij ons hand in hand. Laat daarom uw woning inrichten door -> Mol 19 - Zierikzee vliegtuigen. Alle Amerikaanse toe stellen keei'den behouden terug, al dus een Amerikaanse woordvoerder. Maandag is ook een hevig lucht- offensief ondernomen tegen de Viet- cong in de delta van de Mekong, ten zuiden van Saigon. Vietcong-guerrillastrijders hebben maandagavond ongeveer vijftien mortiergranaten afgeschoten op de luchtmachtbasis Bien Hoa, twintig km ten noordoosten van Saigon. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder veroorzaakte het vuur, dat een kwartier duurde, slechts lichte verliezen onder de Ameri kaanse manschappen en geringe schade aan gebouwen en verken ningsvliegtuigen. Het was de eerste keer sinds no vember van het vorige jaar dat de geurillastrijders de Amerikaanse luchtmachtbasis beschoten. Indertijd werd een aantal vliegtuigen door een vernietigend mortiervuur vernield. Een 54-jarige inwoner van Hel mond; is maandag om het leven ge komen, toen het motorrijwiel waar op hij als duopassagier meereed, bij Amstetten, Neder-Oostenrijk, bij een inhaalmanoeuvre met een vracht auto in botsing kwam. Voor beter inzicht in leven van de Sowjel-volken Hete tranen op Schiphol SCHIPHOL, 23-8. Hete Italiaanse tranen zijn maandagochtend gestort teen de beide gezinnen van twee in ons land werkende Italiaanse arbei ders op Schiphol noodgedwongen afscheid van hen moesten nemen om per Schreiner Airways naar Napels terug te keren. „Ja, in Nederland is wet wet", zei Napolitano berustend, „in Italië zou er als je de consul inschakelde of wat relaties had, nog wel iets aan te doen zijn. Hier helaas niet, Peccato". Op het platform barstten de beide vrouwen, de 33-jarige Anna Napoli tano en de 23-jarige Tereza Chocca- relli, in bittere tranen uit, toen het moment van afscheid kwam. Als spe ciale gunst hadden de betrokken autoriteiten toegestaan, dat de twee mannen hun gezinnen tot aan de vliegtuigtrap uitgeleide mochten doen. Ook de klein-gebouwde Choc- carelli zelf wiste minutenlang met een grote zakdoek de opwellende waterlanders weg. Onverwacht Het vertrek kwam eigenlijk nog onverwacht. Vorige week besliste de overheid dat de beide vrouwen (ieder met twee kinderen) ons land moes ten verlaten, omdat ze zich hier al maandenlang zonder vergunning bij hun mannen ophielden. Dat mag pas officieel als deze arbeiders een jaar in ons land achter de rug hebben. Ondanks de vele protesten bleef de overheid onvermurwbaar. De gezin nen kregen aanzegging, dat ze vóór donderdag a.s. het land uit moesten. Bij alle ongeluk kwam toen toch nog een financieel gelukje: Schrei ner Airways, die om de veertien da geen een chartervlucht met toeristen uitvoert naar Napels, had in de ma chine van deze ochtend nog wat plaatsen vrij en zo vernamen de in zak en as zittende Italianen zaterdag in hun hotel „De Goede Verwach ting" in Hauwert bij Hoorn, dat ze maandagochtend zouden kunnen te rugkeren naar Napels en dat Schrei ner hun de reis terug gratis aan bood. Dat spaarde de gedupeerde mannen dus vele honderden guldens uit. Van het aanbod maakten ze dan ook dankbaar gebruik. Over vier maanden zal al het leed achter de rug zijn. Dan is de periode van één jaar om en kunnen de beide vrouwen met de kinderen met offi ciële toestemming bij hun mannen in ons land gaan wonen. DEN IIAAG, 23-8. Van 28 au gustus tot 4 september wordt in Scheveningen, geconcentreerd op de pier en in de Kurzaal een Russische weck gehouden als een getuigenis van het streven in Nederland meer te weten van de Sowjet Unie en haar prestaties, speciaal op econo misch 'en cultureel terrein en om een beter inzicht te krijgen in hel leven van de Sowjet-volken, aldus de directeur van de manifestatie in Scheveningen, dc heer Victor a Sot- nikcv uit Moskou. De organisatie is nog niet rond, er wordt nog gewerkt aan diverse uit de verschillende Sowjet-repu- programmapunten. In ieder geval zal een expositie op de pier worden in gericht, die een beeld geeft van het leven en de arbeid van de mensen uit de verschillende Sowjet-repu- blieken, van de natuur van het land met zijn duinen aan de Oostzee, zijn Siberische Taiga-wouden en zijn bergen in het Verre Oosten van de Unie, maar evenzeer van de nieuwe stuwdammen, waterkrachtcentrales, fabrieken, woonwijken, spoor- en waterwegen. In kiosken kunnen Russische produkten worden ge kocht, niet alleen souvenirs ajs be schilderde lepels, borduurwerk en oppen in nationale kledij, ook film en fototoestellen, radio's, horloges. boeken, postzegels en grammofoon platen. Vanzelfsprekend zal er kaviaar en wodka zijn, maar evenzeer Russi sche tafelwijnen, die geserveerd worden bij de Sjasjlik (lamsbout aan het spit, zoals dat wordt bereid in Georgie) of bij de Russische panne- koek of de Qesbeekse Plow (rijst met schapevlees). In Syrië is maandag een uitge breide nationale raad gevormd, die thans vijfennegentig afgevaardigden omvat. Nieuwe vrijwilligers op Vier-en-zestig mensen vermist Vietnam terugvlogen na een rustpe riode. Het was op weg naar de grote Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang, het centrum van de luchtaan vallen op de Vietcong-geurrillastrij- ders en doelen in Noord-Vietnam. Van het vliegtuig, dat ongeveer honderd meter uit de kust neerstort te en in bi-and vloog, steken alleen de staart en een deel van de romp boven water. Kikvorsmannen slaag den erin in het toestel te komen, waar zij een aantal lijken vonden. HONGKONG, 24-8. Een Ameri kaans militair vliegtuig met 65 pas sagiers en twaalf bemanningsleden aan boord is heden dinsdagochtend kort na het opstijgen van het inter nationale vliegveld Kaitak in de Baai van Hongkong neergestort. Tot dusver zjjn slechts dertien overle venden gered. Zij zjjn allen gewond. Er is één lijk geborgen. Het toestel, een C-130, had Ameri kaanse militairen aan boord die naar Bouw van vliegtuigfabriek op Java overeengekomen Medezeggenschap geëist in a toom bewapening NAVO BONN, 23-8. De Westduitse regering en het presidium van de christen democratische partij hebben maandag in Bonn de eis gesteld dat de Duitse Bondsrepubliek medezeggenschap krijgt inzake de atoombewapening van de NAVO. Bondskanselier Erhard en vooraanstaande leiders van de C.D.U. - onder wie minister van defensie Kai-Uwe Von Hassel, minister Krone en dr. Konrad Adenauer - hebben een verklaring opgesteld met de volgende kern punten: 1. De Duitse bondsregering en de C.D.U. zullen de politiek van het Euro pees-Atlantische deelgenootschap voortzetten; 2. Algehele steun voor het streven naar een algemene gecontroleerde ont wapening; 3. De kwesties van ontwapening en ontspanning moeten met de Duitse kwestie verbonden blijven; 4. Gezien de positie van Duitsland en zijn bijdrage in de NAVO-defensie, moet de Bondsrepubliek een passende medezeggenschap inzake dc kwestie van de atoomwapens niet onthouden worden. Voorts wordt de socialistische partij verweten dat zij zich niet van haar oude illusies kan losmaken. SCHIPHOL, 23-8. Wel heeft de Fokker-directie thans de overeen komst getekend vcor de bouw van een vcor Indonesië bestemde vlieg tuigfabriek op Java, doch het con tract voor de levering van eerst nog 20 in Nederland gemaakte Friend ships is neg niet beklonken. Dit heeft Fokker-directeur F. J. L. Diepen, die met zijn mede-directeur H. During en de bijna voltallige de legatie uit Djakarta terugkeerde, maandagochtend bij zijn aankomst op Schiphol bekend gemaakt. Der halve is de heer G. Uitzetter, Fok kers districts-manager voor de ex port naar het Verre Oosten, nog voor nadere besprekingen over dit project in Djakarta achter gebleven. Jrlet ligt in de bedoeling de 20 Friendships, waaraan de Garuda vcor het interinsulaire verkeer drin gend behoefte heeft, in 1967 af te le veren. Indien de Britten bij hun boycot tot levering van onderdelen blijven en met overschakeling op een ander fabrikaat veel tijd verlo ren zou gaan, dan zal de levering dienovereenkomstige vertraging on dervinden. De financiering zou evenals die voor de vliegtuigfabriek via een aparte handelsonderneming lopen, die Indonesische produkten op de wereldmarkt moet brengen om van de opbrengst daarvan Fokker te be talen. Als de bestelling doorgaat zal Fokker zich genoodzaakt zien het produktieschema op te voeren, an ders zou de tijdige aflevering der orders aan andere afnemers in het gedrang komen. „Wij hopen dan in Nederland vol doende jongelui te vinden, die ons daarbij kunnen helpen", aldus direc teur During. Op het ogenblik be staat er in de Fokkerfabrieken geen direct tekort aan arbeidskrachten, mede dankzij de tewerkstelling" van 100 Belgen. Maar voor de toekomst zijn beslist meer arbeiders nodig. Reeds is Fokker bezig met de wer ving van 150 ongehuwde Antilliaan se werkkrachten, die een opleiding hebben gehad op de lagere techni sche schóól van Curacao. De bij Djakarta te bouwen vlieg tuigfabriek zal een waarde hebben die de heer Diepen schatte op circa 70 miljoen gulden. Het hele project, dus met inbegrip van de voorgeno men bouw van in totaal 100 Friend ships, beloopt circa 600 miljoen gul den. Bureau in Djakarta De Fokker-directie zal in Djakar ta een bureau vestigen voor een pe riode van minstens 5 jaar met 5 lei dende figuren uit het bedrijf. Het zal eerst in Nederland worden opgezet en over een jaar naar Indonesië worden verplaatst. In die eerste ja ren zullen in totaal 150 Nederlandse personeelsleden van hoog tot laag nodig zijn om samen met Indone sisch personeel in de fabriek te wer- Haagse politie, Indonesiërs en Pa poea-jon geren ivaren maandagoch tend bij de Indonesische ambassade in een heftig gevecht gewikkeld, na dat Papoea-jongeren getracht had den een petitie aan te bieden, i.v.m. het neerslaan van een opstand in Nieuw Guinea. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De geduldigste is de sterkste. X weg naar Kameroeen O DEN HAAG, 23-8. Vandaag (dins dag), vertrekt een tweede groep van zes vrijwilligers van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers naar Ka meroen. Dit zestal, vijf meisjes en een jongeman, zal daar het werk overnemen van de eerste Kameroen- groep, die in december 1963 door hel Jongeren Vrijwilligers. Programma werd uitgezonden. lijdelijk enige regen Verwachting tot woensdagavond: overwegend zwftir bewolkt met tij delijk enige regen of motregen: maar later van het westen uit enke le opklaringen; zwakke tot matige zuidwestelijke wind. later ruimend naar west tot noordwest; weinig ver andering in temperatuur. 25 aug. Zon op 5.40, onder 19.43. Maan op 3.07, onder 19.42. 26 aug. Zon op 5.41, onder 19.41. Maan op 4.37, onder 20.08. Nieuwe maan: 26 aug. te 19.50. HOOG W ATERST ANDEN ZIERIKZEE: 25 aug. 1.41 v.m, 26 aug. 2.41 v.m. 14.07 n.m. 15.04 n.m. ken. De heer Diepen is niet bang in Indonesië op een tekort aan ge schikt personeel te stuiten. Het land beschikt reeds over 20 in Delft opge leide ingenieurs en een hogere tech nische school te Bandoeng levert jaarlijks 80 jongelui af. Daar bouwt men zelf ook al kleine vliegtuigjes. ROME, 23-8. De straten van Massa, by Viareggio, stonden maan dag na een wolkbreuk blank en in Venetië en Portugruaro moesten be woners door brandweerlieden uit hun ondergelopen ^^ningen worden bevryd. Doordat de rivier de Lemene bui ten haar oevers trad, werd het ge bied van Gruaro overstroomd. Het water stond maandagochtend een meter hoog, maar zakte laler bedui dend. De straten van Camariore, bij Via reggio, liggen onder een 30 cm dik ke laag klein gesteente, dat door stormen van de naburige bergen is meegevoerd. Ten noorden van Messina, aan de Siciliaanse kust, zijn verscheidene aardschokken waargenomen. Van slachtoffers en schade is nog geen melding gemaald. BROUWERSHAVEN: 25 aug. 1.14 v.m. 13.48 n.m. 26 aug. 2.11 v.m. 14.44 n.m. Springtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het uitgestrekte depressiegebied dat gisteren boven West-Europa lag is nu in betekenis afgenomen. Een restant ervan trekt over Zweden weg. een ander over Italië. Giste ren verooi'zaakte het lagedrukge bied in ons land plaatselijk nog zwa re buien. In Goudswaard in de Hoek- sewaard viel maandagmiddag 72 mm neerslag in drie kwartier tijds. In De Bilt viel in het etmaal van maan dag - tot dinsdagmorgen 7 uur, on geveer 25 mm regen. De buien gin gen op vele plaatsen met onweer gepaard. Een rug van hogedruk die via Engeland naderbij kwam maak te vandaag de kans op buien kleiner Intussen is boven de Britse eilanden een oceanisch frontensysteem aan gekomen, dat behoort bij een depres sie in de omgeving van IJsland. Dit frontensysteem zal morgen over ons land trekken vergezeld van enige re gen en motregen. Het blijft daarbij koel weer. Geen werk van blinden ZEIST, 23-8. Het chr. instituut voor blinden en slechtzienden „Bartimc- us" in Zeist en de Zeister politie vestigen er de aandacht op. dat nog steeds matten, borstels en rietwerk ten verkoop worden aangeboden, als zijnde in Bartirneus vervaardigd. Er is sprake van misleiding. Deze arti kelen worden sinds 15 jaar niet meer in Bartirneus vervaardigd en geen enkele prot. chr. blinden werkinrich ting levert ze aan particulieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1