LINKS OF RECHTS Nationale Reclasseringsdag jaar 1965 Reclassering: de orde van de dag Laten we met de deur in huis vallen: het gaat over de nationale reclas seringsdag. Weer één van die eeuwige collectes. Het is echter niet in de eerste plaats de bedoeling van dit artikel om u over te halen voor deze keer toch maar weer iets te geven. Veeleer om te peilen wat het reclasscringswerk in het Nederlandse volksleven betekent. Het gaat, zoals leder weet, over die mensen die zich jegens de gemeenschap misdragen hebben en daarover door de strafrechter tot de orde zijn ge roepen. FINANCIËN EN ECONOMIE Winst bedrijfsleven in '64 minder gestegen AMSTERDAM, 21-8. De groei van de winsten van het Nederlandse be drijfsleven is in 1964 zowel relatief als absoluut achtergebleven bij de toeneming in 1963. Dit valt af te leiden uit de winst statistiek over 1964. die „De Finan ciële Koerier", weekblad voor beurs, financiën en economie, weer heeft samengesteld uit de jaarverslagen van 361 ondernemingen. Hieronder bevinden zich vrijwel alle beurs-, fondsen, alsmede de voornaamste ondernemingen waarvan de aande len in het niet-officiële effectenver keer worden verhandeld. EUROPAZEGELS 1965 DEN HAAG, 21-8. Van 27 septem ber tot en met 23 okober 1965 - of zoveel langer als de voorx-aad strekt - zullen op alle postinrichtingen in Nederland de Europazegels 1965 ver krijgbaar zijn. Zij worden door P.T. T. uitgegeven in de waarden van 18 en 20 cent zonder toeslag. Als voorstelling voor de Europa- zegels 1965 is door de postadmini stratie van de landen, aangesloten bij de C.E.P.T., het ontwerp van de IJslandse kunstenaar Hoex-dur KarlS- son gekozen. De afbeelding toont een boomtak met 3 bladeren; onderaan de tak een vracht gevormd uit de letters C.E.P.T. Als bijzondere tekst is links in het zegelbeeld het woord „Eui-opa" opgenomen. Kaaskeurcoiicours 1965 DEN HAAG. 21-8. De keuringen voor het zesde kaaslceurconcours, dat door de Stichting Nedei-lands Nationaal Kaaskeurconcours (N.N. K.C.) wordt georganiseerd, is vast gesteld op 3, 7 en 8 september. De eei-ste van de drie keuringsdagen wordt in het beursgebouw te Leeu warden gehouden. Dinsdag 7 sep tember zullen in Bodegraven de overige Nederlandse deelnemers hun keuringen verrichten. Voor de bui- tenlanders is de derde en laatste dag in Woerden gereserveerd. Per natio naliteit zal de buitenlanders een ex- tra prijs worden uitgereikt. Vrijwillige oudertloms- verzekering in 1963 AMSTERDAM, 21-8. Vulgens het thans verschenen verslag over 1963 van de Sociale Verzekeringsbank be- reffende het Ouderdomsfonds B (vrij willige ouderdoinsverzekering van beperkte renten en uitkeringen on der staatsgarantie) werd in dat jaar een voordelig bedrijfsresultaat ge boekt van f 1.083.000 tegen over 1962 van f 1.428.000. Het vooi'delig saldo is aan de extra reserve toegevoegd. In 1963 werden door de Raden van Arbeid 7.507 verzekeringen afgeslo ten met een totaal verzekerd jaai-- rentebedrag van f 4.209000 tegen 7.066 verzekeringen met een jaar- rentebedrag van f 3.878.000 in 1962. De gemiddeld verzekerde jaarrente per afgesloten post is gestegen van f 549 tot f 561 in 1963. Tengevolge van voortijdige staking van de premiebetaling werden in 1963 2823 posten afgevoerd met een jaarrentebedi-ag van f 1.077.000 (2932 posten met een jaarrentebedrag van f 1.06.000 in 1962). Lucht landhigsoefeniiig boven Nederland DEN HAAG, 20-8. Op zaterdag 4 september a.s. zal het tiende ba taljon van het Britse regiment para chutisten een luchtlandingsoefening boven Nederland uitvoeren ter her denking van de slag om Arnhem. Deze oefening is een jaarlijks terug kerend evenement geworden. Het ligt in de bedoeling dat 19 of ficieren en 66 onderofficieren en manschappen met een Beverly vlieg tuig van de R.A.F. in de ochtend van die dag naar de vliegbasis Dee- len zullen vliegen. In de middag zullen zij op de Ginkelse heide, in de buurt van Arnhem, woi-den ge dropt en waarschijnlijk een ï'ond- gang over het gevechtsterrein bij Arnhem maken. De deelnemei-s zul len de nacht in Deelen doorbrengen en zondag naar hun land terugkeren. FRANKFORT. De openbare aan klager in het Auschwitz-proces zal in beroep gaan tegen de vonnissen, die over negen beklaagden in dit proces zijn uitgesproken. De Franse regering heeft beslo ten machtiging te geven voor de ver koop van voorlopig 400.000 ton tarwe aan de Sowjet-Unie, die 6 700.000 ton van de oogst van dit jaar heeft besteld. De Franse regering heeft een ver zoek van Washington ingewilligd om de Amerikaanse belangen in CaiYi- bodja te behartigen. Zoals bekend heeft Cambodja met de Verenigde Staten gebroken. Voorrang voor „links" heeft stellig voordelen Belangwekkend rapport van Duitse verkeersinstituten Tot de oxxie. Wie tot de orde ge roepen wordt, behoort er dus toe. De vraag van vandaag is. horen zij bij ons, of hebben we met hen afge daan? Er bestaat ten opzichte van ver- ooi'deelden en gestraften een oeroud, diepgeworteld vooroordeel: „Wie eens steelt is altijd een dief". Zo een hoort er niet meer bij, men blijft hem nawijzen als een voorgoed get- kende, Allan Paton gaf zijn boek „De ijzeren wet" het veelzeggend motto mee: „Er staat vijf jaar op. maar in feite is het levenslang". Vijf jaar, twee jaar, zes maanden 'krijgt hij van de rechter, de rest van de publieke opinie. Dit vooroordeel vindt zijn oor- sprong in de illusie der algemene deugdzaamheid, die de fatsoenlijke samenleving tot elke prijs moest handhaven. Met wie dat niet deed, wilde men „niet meer te maken heb ben". Het waren de schurken, die „ze" voorgoed onschadelijk moesten maken, of zielepoten; voor die laat- sten stopt men dan een bedragje in de collectebus, om een stuk onbeha gen af te kopen; verder haalt men de schouders op over de lieden die tijd en moeite besteden aan een ho peloze zaak, en gaat men over tot de ord evan de dag, de orde, waar die arxdex'en buiten blijven. Werkt de reclassering voor een hopeloze zaak? Is zij een club van halfzachte idealisten, die geloven in die braafheid van. ieder mens en de veroordeelde alleen maar zien als het slachtoffer van de omstandigheden, die met een preekje weer op het rechte pad komt? Noch het een ,noch het ander. Zij ontkent evenmin de realiteit van de misdaad als de noodzakelijkheid van de stx-af. Zal die misdaad echter wer kelijk bestreden worden 'en die sti-af werkelijk effectief zijn, dan is er een schakel nodig tussen de straffende gerechtigheid en de gemeenschap, die baar veiligheid onbedreigd wil we ten. Ten onrechte denkt men vaak, dat zware gevangenisdeuren die bedrei ging afgrendelen, en dat vrijheidsbe roving automatisch leidt tot boet vaardigheid. Dat kan nooit, wanneer er niet een uitgestoken 'hand is om de tijdelijk uitgestotene weer binnen te nodigen .Als die 'hand er niet is, worden de gevangenissen slechts bi-oedplaatsen voor verdere misda den en voor onherstelbare wrok. Niemand kan zeggen, dat dit zijn zorg niet is. Dit i-aakt de gezondheid Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG. Na Barend, die nog steeds niet aan zijn laatste verhaal tje toe is, vanavond op Nederland 1 een speels filmpje over een klein meisje, dat naar de kermis gaat. Echt zo'n stukje poëtische filmkunst. Huckleberry Hound en z'n malle vrienden maken het uurtje voor het naar bed gaan vol. Na het journaal direct de hoofdfilm en het is er weer eentje voor alle leeftijden, hoewel de verleidelijke Sophia horen er een belangrijke rol in speelt. Maar de Sophia van toen was nog niet de „vamp" van nu. De titel van de rol prent is „Boy on a dolphin", ofwel Cupido op een dolfijn. Opmerkelijk zijn in deze film de fraaie opnamen van het Griekse natuurschoon en de muziek. Sophia danst enkele Griekse volksdansen en dat is alleen al de moeite waard. De overgang naar The Great War zal wel groot zijn. Want in de 21ste aflevering probe ren de Duitsers nogmaals met veel geweld en ten koste van nog meer ellende de oorlog in hun voordeel te beslissen. Het lijkt er zelfs even op, dat ze succes zullen hébben, want de Amerikanen zijn er nog niet en de aanvallers vechten letterlijk met de moed der wanhoop. Nederland 2. Uit de serie Nul Eén (Zero one) -deze keer een afleve ring getiteld „Uit de lucht gegrepen". Het is een korte film, spannend als de Saint. Na een kort optreden van de Franse folkloristische groep Les Compagnons de la claire Fontaine een kort Duits t.u.-spelletje, „De he ren duelleren". Voor de tieners pre senteert Herman Emmink een pro gramma met drie Amerikaanse meis jes: The Marvelettes. Tot slot var, ie maandagavond nog een Duitse dor cumentaire over Stockholm. DINSDAG. Barend de Beer en het weekjournaal voor gehoorgestoorden als start van de dinsdag. Daarna gaan we kijken hoe het Eva verging na de eerste wereldoorlog en na het* journaal nog een geëmancipeerd vrouwspersoontje en wel de bazige huishoudster Hazel, die ditmaal plot seling belangstelling krijgt voor ver kopingen. En ze gaat meebieden ook als er ..fraai antiek" verkocht wordt „Het decor van een tempel" is de ti tel van een documentaire van Leo Akkerman, w°lke een blik geeft op het Joodse leven in Amsterdam. Na de Zwitserse bydragc in de serie Zomcravondcaroussel vormt Brand punt de laatste uitzending van deze ■•vond. 1d Nederland. 2 dinsdagavond ah start Cara Williams met haar echt genoot en dan „Hoe maakt u het?", waarvoor Ise Wessel en Harry Ila- gedoorn op bezoek gingen bij een pianofabriek. Zij kijken daar rond en voldoen aan wensen van personeels leden. Een spannende detectievefilm vervolgens, de eerste van een Engel se serie waarin weer een inspecteur van Sotland Yard de hoofdrol ver vult. Tot slot een filmdocumeiitaire over de positie van de, mnnnil: in de moderne wereld: „Contemplatie", ofwel waarom zijn er nog monniken? van een samenleving zeer direkt. Het vergroten van de aanpassings mogelijkheden voor de enkeling be tekent sanering van het gehele maat schappelijke lichaam. Die uitgestoken hand moet er dus zijn. En dat moet niet alleen een zachte, maar ook een vaardige en bekwame hand zijn. In moderne, gestroomlijnde taal gespro ken: een bruikbaar apparaat. Een apparaat om te voorkomen dat ex- mensen grondig worden vernield, dat er positieve waarden aan de samen leving worden onttrokken en dat de straf buiten haar oevei-s treedt. De reclassering vexvult de functie van die uitgestoken hand. Zij is het die de straf inhoudt en positieve zin geeft door haar gi-enzen te marke ren. Door de veroordeelde als mens tegemoet te komen. Dat betekent: vertrouwen geven en vertrouwen vragen. Een uitgestoken hand is echter niet alleen een apparaat. Zij is organisch verbonden met het li chaam, voert slechts de opdx-achten van hart en hersenen uit. En dat is in feite de zin van ons verhaal. De hand, bekwaam en vaar dig, dat is de georganiseerde reclas sering met haar staf en haar appa ratuur. Het hart en de hersenen, dat is de mentaliteit en de wil van het Nederlandse volk. Het hart, dat warm klopt voor de medemens die zich misdragen heeft, maar niet voor eeuwig mag worden gekweld. De hersenen, intelligent genoeg om te begrijpen, dat een. samenleving die ghetto's van vei-doemden schept en paria's levenslang isoleert, niet ge zond kan functioneren. Dat is de orde van de dag, van deze nationale reclasseringsdag: laat ons weten, dat de uitgestoken hand niet behoeft te verlammen in een machteloos gebaar, maar dat zij uit drukking geeft aan'wat ons volk met hart en vei-stand bedoelt. Wanneer dus de reclassering haar beroep op u uitbrengt, dan weet u waarom het gaat: om een hoogst be ta ngi-ijk aspect van menselijke sa menleving, om het wezen van onze beschaving, om het overgaan tot de orde van een nieuwe dag. Fe'dde Schurer. Pulpprijzeu voor campagne 1965/66 Naar de „Plattelands Post" ver- neexnt heeft de Commissie Neven- produkten van de Nederlandse Sui- kerindustx-ie de volgende pulpprijzen voor 1965-1966 vastgesteld: De prijs voor natte pulp afgehaald per as is ten opzichte van het vox-ig jaar met f 1,a f 1,50 per 1000 kg verhoogd. Al naar gelang de liggign van de fabriek varieert deze prijs nu van f 12,75 tot f 13,50 per 1000 kg. Voor levering af fabriek per schip en per spoor zijn deze prij zen f 1,25 a f 1,50 per 1000 kg lager. De minimum-groothandelspx-ijs voor gedroogde pulp is met f 4,50 per 100 kg verhoogd. Af fabi-iek be draagt de prijs voor levering van hoeveelheden van 10 ton en meer thans f 23 per 100 kg. Leveling van hoeveelheden kleiner dan 10 ton ge schiedt tegen een prijs die f 0,75 per 100 kg hoger ligt. Evenals voorheen worden bij levering na 6 december deze prijzen verhoogd en wel met f 1,50 per 100 kg. De reeds bestaande prijsverschil len in verband met andere wijzen van levering en of andere soorten pulp blijven onverandex-d gehand haafd. Fietsen verplicht Het Amerikaanse ministerie van gezondheidszorg heeft in het afgelo pen jaar dan ruim 34.000 onderwij zers en leraren en 10.000 jeugdleiders verzocht bij de lichamelijke opvoe ding aandacht te besteden aan het fietsen. Op uerscliillende scholen is fietsen als verplicht leervak inge voerd èn terwille van de algemene verkeersveiligheid èn ten gunste van de gezondheid van de betrokken jeugd. Flitsen uit het buitenland BONN. De Westdultso regering heeft de benoeming van Karl Her mann Knoke tot nieuwe ambassa deur in Nederland bekend gemaakt, als opvolger van oud-ambassadeur Hans Berger, die sinds enige maan den werkzaam is als staatssecretaris op het bureau van president Lübke. BLACKBURN. In de Engelse in dustriestad BlackbuiTi zijn tot dus ver 33 gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. Ondanks het feit dat het aantal gevallen de laat ste dagen snel is opgelopen, menen de medische autoriteiten tekenen te zien die op een verbetering van de toestand zouden kunnen wijzen. WASHINGTON. „Het is niet over dreven, te zeggen dat de gekleurde mensen - vooral negex-s - woiden bedreigd door een ernstige economi sche chisis, want de kloof tussen hun opleiding en de behoeften van de ax-beidsmarkt wordt steeds grotex*", zo heeft de Amei-ikaanse vice-pre sident Hubert Humphrey verklaard. MOSKOU. Het Sowjet-Russische partijblad „Prawda" heeft het nieu we Amerikaanse ontwerp-<verdrag voor het tegengaan van verdere spreiding van kernwapens belache lijk gemaakt en gezegd dat er niets nieuws in zat. Volgens het artikel houdt dit plan een cmhtei-deurtje in waardoor wcst-Duitsland toch toe gang tot de 'kernwapens zou kunnen krijgen. HONGKONG. In Shanhgai worden schrijfmachines vervaardigd hxet on geveer 2000 Chinese karakters, waar mee horizontaal, verticaal en van x-echts naar links kan worden getikt. It\ Hongkong zijn zij te koop voor ongeveer 530 gulden. CAPE KENNEDY. De Amerikaan se veiligheidspolitie heeft op de ra ketbasis te Cape Kennedy twee jon ge toeristen aangehouden, die zich op 300 meter afstand bevonden van de plaats waar de lancering van de Germni-5 word voorbex-eid. DJAKARTA. Px-esident Soekarno, zijn minister van de luchtmacht, vi- ce-luohtmaarsohaïk Omar Dhani, en de commercieel directeur van de Fokker-vliegtuigfabrieken, F. Diepen ondertekenden in het presidentiële Merdeka-paleis te Djakarta het con- ti-act, waaronder het Nederlandse bedrijf 100 „Friendships" aan Indo nesië zal leveren. Het contract be loopt een bedrag van 600 miljoen gulden. PARIJS. In Parijs is overleden de weduwe van de Franse schilder Utrillo, Lucie Valore. Zij werd 87 jaar. Lucie Valore, die zelf ook schilderde, heeft een boek over haar man geschreven. ATHENE. De nieuwe Griekse ka binetsformateur Tsirimokos rekent er vast op, dat de door hem te vor- men regering het vertrouwen van het parlement krijgt, zo as uit zijn omgeving vernomen. JESSELTON. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft ver klaard dat zijn regering bereid is de strijd aan te binden met iedereen die een breuk tussen Saba'h. en de Ma leisische federatie zou proberen te bewerkstelligen. ANGOLA-LIA. Een vijfhonderd- tal gevangenen van de strafinrichting in 'de Amerikaanse plaats Angola- Louisiana zijn een zitstaking begon nen omdat een gevangene met spe ciale toezichtfunctie geschoten had op een gevangene die volgens hem probeerde te ontsnappen. ATHENE. Koning Constantijn van Griekenland heeft vrijdagmorgen het door Elias Tsirimokos gevormde ka binet beëdigd. Tsirimokos is behalve px-emier voorlopig ook minister van buitenlandse zaken. MOSKOU. In Sowjet-Russische persartikelen is kx-itiek geleverd op de Amerikaanse president Johnson, wie door „Kommunist", het theore tisch orgaan van de partij, werd ver weten dat hij een nieuwe doctrine inzake buitenlandse politiek voert die gevaar oplevert voor de zaak van de vrede. ANTWERPEN. In Antwerpen is schande gesproken over de wijze waarop een 900-tal koeien uit Ame rika en bestemd voor Franse slach terijen, per boot zo uzijn getranspor teerd. De omstandigheden op de be- terijen, per boot zou zijn getranspor- schip „Corral", zouden zodanig zijn geweest dat een 60-tal beesten en de 19 tijdens de overtocht geboren kal veren voor de aankomst in Antwer pen waren omgekomen. BOM GEVONDEN VAN 500 KILO UTRECHT. JO-S. Op het land van boer Verheul aan de Ga- geldijk in Maartensdijk is een bom van 50 Okilo aangetroffen. De mynopruimingsdienst zal de bom - die vermoedelijk al sinds de oorlog in het weiland ligt - onschadelijk maken. Over de manier waarop wordt op liet ogenblik een bespre king gevoerd op het gemeente huis van Maartensdijk: bij het verwijderen van het zware ge vaarte zal waarschijnlijk een kraan of een bok moeten wor den gebruikt. KERKNIEUWS Beraad van joodse en christelijke leiders GENÈVE, 20-8. - Acht-en-hvinUg joodse en christelijke leider-s uit tien landen, die in Genève een onderling beraad van vijf dagen hebben ge voerd, zijn het eens geworden over de noodzaak van samenwerking in kwesties van gemeenschappelijk be lang. De bespx-ekingen, waaraan verte- genwoordigers uit Nederland, Dene marken, Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Gi-iekenland, India, Roe menië, Zwitserland en de Verenigde Staten deelnamen, hadden tot ondei-- werp „De situatie der mensen in de wereld van vandaag". Vastgesteld werd dat de godsdien stige gemeenschappen aan de eisen van deze tijd tegemoet dienden te ko men „door opnieuw een gemeen schapsdienst tot ontwikkeling te brengen in het kader van hun eigen godsdienstige tradities onder alle mensen". Van de boekenplank „Dc Gouden Slang" Een ,spannend, goed door Jetty Krever geïllustreerd boek voor niet al te jonge kindei-en is „De Gouden Slang" van C. Wilkeshuis. Deze Ne derlander is een geboren verteller, die met zijn verhalenboek voor de jeugd „Zwart op Wit'! en ander werk grote bekendheid kreeg. Hij verwiei-f voor zijn gehele omvangrijke oeuvre in 1963 „De Gulden Adelaar" van zijn woonplaats, de stad Deventex*. Dit boek is gebaseei-d op een re constructie van de geschiedenis van het raadselachtige hei-dersvolk in de Tassili in de vier of vijfduizend ja ren geleden bloeiende Sahara. Be langwekkende sporen van deze cul tuur zijn in 1935 door de Franse luitenant Brenans in het dorre Tas- siligebergte ontdekt en door de cul tuur-historicus Henri Lothe bestu- deei-d. Met brede fantasie toegerust heeft Wilkeshuis op de gevonden gegevens een avontuurlijk verhaal rond de hoofdfiguur Hoeasja geschreven. Hij slaagde in ene aannemelijke milieu tekening en een boeiende, natuurlijk aandoende, tekening van het leven van dit vrij primitieve, met hun go den levende herdersvolk. En van de listige bedi*eiging, die met moed en groot doorzicht wordt weerstaan. Sporen van dit volk vindt men te rug in rotstekeningen in de ruwe, droge bergen. Wilkeshuis gaf er nieuw, kleurig en boeiend reliëf aan. Uitg. Van Goor Zonen „Als een nieuw begin" Behalve detectives schrijft Geor ges Simenon ook, zij het in eigen trant, romans. De laatste daarvan is „Als een Nieuw Begin", in het Ne derlands vertaald door G. J. van Wagensveld. Simeons voorliefde voor wat morbide tragedies wordt in dit boek bepaald niet verdoezeld. Het is een huiveringwekkend ver haal van een wereldvreemde, door religieuze jeugdangsten verscheurde man. Door een samenloop van om standigheden lijkt het ex-op, dat hij aan de zijde van een jonge, aantrek kelijke vrouw een normaal mense lijk geluk zal vinden. Deze vrouw kent maatschappelijk geen scrupules of angsten en juist dit tekort wordt noodottig voor de van zijn angsten genezende man, die tenslotte in zijn oude habitus terug valt. Simenon is een zorgvuldig beschrijver van psychische drijfveren en uiterlijke omstandigheden. Zijn milieutekening dwingt ook hier weer bewondei'ing af. Uitg. Bruna - Zwart Beex-tje Binnenkort zal het wegverkeer in Zweden omschakelen van links naar rechts. In vrijwel alle landen, met uitzondering van Engeland, de lan den van het Britse Gemenebest en Japan, wordt rechts gereden. Toch discussiëren verkeer sdeskundigen nog altijd over de vraag, of links niet de voorkeur zou verdienen. En zo men rechts wil aanhouden, of men dan toch niet links voorrang zou moeten geven. Het Instituut voor Verkeersweten schap te Hannover en het Instituut voor Straatverkeerstechniek te Stuttgart hebben het onderhavige uraagstuï; de afgelopen, jaren uitvoe rig onderzocht en in het verslag van dit onderzoek, samengesteld door dr. ir. W. Luther, treft men enkele in teresante conclusies aan. Proef met „voorrang links" bepleit Er bestaat geen overeenstemming over de keuze tussen „rechts" of „links" in het wegverkeer. Zelfs voor het geval, dat wetenschappelijk zou worden vastgesteld dat links hou den de voorkeur verdient, mag daar om praktisch niet op een overgang worden gerekend. De vóórrang voor rechts is geba seerd op gewoonterecht, op regelin gen in het buitenland, op het alge meen voorgeschreven rechts houden en op de voorkeur voor rechts in de menselijke constitutie. Overal waar rechts wordt gehouden, gaat rechts vóór (behalve in Tasnxanïe, waar links voorrang heeft en in Engeland, waar de voorrang niet wettelijk is geregeld). Uit het onderzoek van dc twee Duitse instituten kwam onder meer vast te staan, dat het recht van voor rang door de zwakste verkeersdeel- nemers zoals fiets, 'bromfiets, motor en scooter het meest wordt gene geerd. Ook is 'de onvoorzichtigheid waarmee tot stoppen verplichte be- s tuur deus een kruispunt naderen en oprijden, opvallend veelvuldig. Van grote betekenis in dit verband is de „remweg", d.w.z. het gebied, waarbinnen een tot stoppen ver plichte.bestuurder zijn snelheid moet verminderen wanneer hij een col lega met voorrang ziet. Aannemende dat bij voorrang voor rechts een be stuurder die voorrang moet geven, doorrijdt tot ongeveèr het midden van de kruising, bleek dat in dat geval de beschikbare „remweg" 17 pet .korter is dan bij voorrang voor links. Dat zou er dus voor pleiten rechts voorrang te geven. Minder zicht Een belangrijke maatstaf is ook het zicht. De onderzoekers kwamen hier tot de conclusie, dat wanneer het uitzicht wordt beiemera door een andere auto, het uitzicht bij voorrang voor rechts slechts gunstiger is over een lengte van 6-13 meter. Stopt de bestuurder, 'die voorrang moet ge ven, vóór het 'kruispunt, dan is het zidht in alle gevallen bij voorrang voor links gunstiger. Andere voertuigen kunen het uit zicht ernstig belemmeren, vooral vóórgangers! In dat geval is het zicht naar links 200 pet. ruimer dan naar rechts. Tegenliggers hinderen echter het uitzicht naar links voor 80 pet. Kruisende voertuigen neihen het zicht naar rechts alleen weg, wan neer zij van links naar rechts rijden, maar de mate van belemmering is geringer dan die welke door tegen liggers in het gezicht naar links ver oorzaakt wordt. En de voetgangers? Volgens het onderzoek van de twee verkeersinstituten biedt „links gaat voor" voor het voetganersverkeer ook een gering voordeel, omdat een bestuurder, wil hij het zelfde xiit- zicht naar rechts hebben als naar links, de oversteekplaats ongeveer 1 meter op moet rijden. Tenslotte menen de onderzoekers dat de mens natuurlijk rechtsgevoel bezit en degeen die het eerst komt, vóór laat gaan, hetgeen dus leidt tot voorkeur voor voorrang voor links. Bij een onderzoek bleek dit evenwel bij zware verkeersbelasting ondoel matig. Dc (deskundigen komen uiteindelijk tot 'de conclusie, dat bij rechts ver keer beide voorrangsstelsels reden van bestaan hébben. Er zijn niet vol doende 'gegronde argumenten om de onmiddellijke invoering van voor rang voor 'links te ibevordexen. Maar uit het voorgaande mag men toch wel afleiden, dat do praktische waar- dc van do thans geldende regel „rcohts gaat voox-" sterk voor discus sie vatbaar ,is. De vooi'delen van voorrang voor links lijken ons on betwistbaar en zouden in elk geval een scx'icuzc proef redhlvaordigen. DE LEEUW VAN BASHRA 83. „Moordenaars", herhaalde de hagedis onverstoorbaar. „Anders gezegd: schurken. Zij loeren op u. Daar ben ik zeker van!" Sana! haalde haar welgevormde schou ders op en wierp het hoofd in de nek. „Gij spreekt dwaasheid", zei ze pruilend. „En bovendien vei-velend. Ja, gij zijt onuit sprekelijk vervelend. Uw meester Ar-Am weel mij beter te vermaken dan gij. Waar om vertelt ge me niet iels dal m'n vcr- vcling verdrijft?" En ze maakte haar ogen groot cn glimlachte tegen hem, „Uw mees- Ier pleegt mij soms te vertellen dat ik schoon ben. Zeg mij, man uit het westen, vindt gij mij schoon?." „De zaak is", antwoordde Agua met een hardnekkigheid die zowel uit verlegenheid als uit voorzichtigheid voortkwam, „dat er twee moordenaars op u loeren. Persoonlijk wil ik daar nog aan toevoegen dat uw schoonheid u van weinig nut zal zijn wan neer ge onverhoeds vermooi'd wordt. Voor zichtigheid Maar Sanai liet hem niet uitspreken. „Ge zijt even vcx-vclcnd als een oude kameel!" zei ze stampvoetend. „Hoe waagt gij het te deuken dat iemand mij kwaad zou doen in het. kamp van de Leeuw van Bashra, die zijn oog met welgevallen op mij laat rus ten. O! Ik veracht u onnoemelijk!" En daarop wierp zij haar hoofdje in de nek, draaide zich om cn liep weg. De Hagedis keek haar een ogenblik ont hutst na. Tot zijn oog op de beide beman telde gestalten viel, die ook thans weer in de omgeving van Sanai wai'en opgedoken. „Het mag dan niet mijn stex-kste kant zijn om op luchtige toon met jong vrouwvolk Ie converseren", overwoog Agua, zich in dc schaduw terugtrekkend, „maar het hci- kenncn van geboefte is wel mijn sterkste kant. Ja, bepaald mijn allersterkste! En als ik ooit schurkerij herkende, dan is het thans

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6