KASTEEL TE HUUR W. A. en smartegeld GOLDEN FICTION FILTER Slechte beurten van Erhard Cholera in Perzië Voor filterrokers met een eigen stijl ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandai 23 aujuslus 1S63 Nr. 1984» Ziekte is geen smart, maar geschonden schoonheid soms wel Bü verderingen tegen derden in gesteld, voor vergoeding van gelden schade, komt men de laatste jaren steeds vaker ook een post „smarte geld'' tegen. De man, die door toe doen van een derde een been heeft verloren, eLst smartegeld; de vrouw, die na maanden In het ziekenhuis gelegen te hebben, geheel hersteld is, eist smartegeld; de man, die met een lichte hersenschudding drie we ken thuis door zijn vrouw is ver wend, eist ook smartegeld en de vrouw tenslotte, die een paar dagen wat vervelend is geweest, eist even eens smartegeld. Pijn in guldens Wat ds smartegeld? Het is een vergoeding voor pijn, narigheid, ellende, verdriet, gemis etc. Anders gezegd een claim voor een niet-materiële schade, die in feite niet op 'geld waardeerbaar is. Wie zal immers ooit 'kunnen zeggen, dat hij voor 100 gulden pijn heeft gehad, dat het niet meer kunnen uit oefenen van een bepaalde sport hem f 5,000 verdriet doet, dat het verlies van een been precies met f 10.000 wordt gecompenseerd? De vraag of, en zo ja hoeveel smartegeld toegekend moet worden, is dan ook niet eenvoudig te beant woorden, want (aldus mr. v. d. Veen in Verkeersrecht van juni 1959) „wat is moeilijker dan het in geLd „verta len" van begrippen als leed, pijn, blijvende invaliditeit en blijvend li chamelijk gehandicapt zijn" Afgezien hiervan, vindt een vordering voor „smartegeld" steun in de wet? Tot 1943 waren de meningen verdeeld. De Hoge Raad had nog geen uit spraak gedaan; de een vond een vor dering voor smartegeld immoreel; de ander wilde voor het Nederlandse recht dezelfde maatstaven aanleggen als in het buitenland. Op 21 mei 1943 (NJ 1943 no. 455) wees de Hoge Raad 'het bekende ar rest: „In overeenstemming met hetgeen volgens de wet of rechtspraak in de naburige landen geldt, valt het toe kennen van vergoeding voor ideële schade (in geval van kwetsing of ver minking van enig lichaamsdeel) als redelijk en billijk te -beschouwen". Smartegeld (beter is te spreken van immateriële schadevergoeding) kon dus inderdaad, krachtens art. 1407 BW gevorderd worden. Geen boete Bleven over de vragen: wannéér kan men vorderen, hoevéél kan men vorderen en wie kan dat doen. Deze vragen zijn tot dusverre niet tot een oplossing gekomen, Bepalen wij ons eerst tot: „wan neer kan men vorderen?" Het is dui delijk, dat een vrouw, wier linker been is verbrijzeld, die een kunst voet heeft gekregen en bijna geheel invalide is geworden, inderdaad recht heeft op een vergoeding van immateriële schade (Rb. Arnhem 28 december 1942 NJ 1943 no. 815). Ook is het volkomen juist te ach ten, dat een 23-jarige student, wiens rechterbeen blijvend stijf is gewor den, die 6 jaar bedlegerig is geweest en die 25 pet. "blijvend invalide is geworden, een vergoeding voor im materiële schade wordt toegewezen (Hof Amsterdam 18 juni 1952, no. 607). Maar wat te denlken van een man aan wie door de kantonrechter te Delft (18 februari 1953 VR 1956 no. 42)) een vergoeding van f 10(!) werd toegekend, omdat hij door toedoen van een derde van. zijn fiets was ge vallen en een paar dagen niet kon werken? Het is een bekend feit, dat de pijn, die geleden is, ook snel is vergeten. Daarom is het in strijd met het karakter van het „smartegeld" om, zoals de kantonrechter in Delft deed, f 10 smartegeld toe te kennen aan een man die een paar dagen thuis kon blijven, of smartegeld toe te 'kennen aan een man die altijd hard moet werken, wiens loon tij dens zijn arbeidsongeschiktheid wordt doorbetaald en die door moe der de vrouw in die periode thuis verwend wordt! Wanneer? Maar een knappe vrouw wier uiterlijk schoon ernstig en blijvend is 'geschonden, of een jongeman die voortaan met één "been door het le ven gaan, die komt smartegeld' toe en -het is dain ook een zeker niet on juiste opvatting om alleen dan smar tegeld van enige omvang toe te wil len kennen, wanneer de pijn, de ont siering of invaliditeit blijvend: is, hetgeen natuurlijk niet wegneemt, dat ook in bepaalde gevallen van bv. zeer lange verpleging en uiterst pijn lijke operaties een toewijzing van immateriële schade verantwoord is, ook al is er geen blijvende hinder of pijn. 'De persoon, het "karakter en de so ciale omstandigheden van de vorde rende partij spelen hierbij een niet te verwaarlozen rol. Aanvankelijk - en in 'het buiten land is dat thans nóg het geval - werd het smartegeld niet alleen ge zien als vergoeding van geleden en te lijden smart door 'de getroffene, maar bovendien als een soort boete voor degene, die de „smart" had ver oorzaakt. Met andere woorden, hoe ernstiger de overtreding, hoe hoger „boete" en dus hoe hoger de toeken ning van smartegeld. Dit leidde uit eraard tot onbillijke konsekwenties. Geschonden schoonheid Als de overtreding of het misdrijf ernstig waren, maar de smart ge ring, dan bleef desondanks het smar tegeld "hoog. Bovendien, wat -bleef er van het boetesysteem over als de veroorzaker van het letsel verzekerd was tegen zijn wettelijke aansprake lijkheid? Zijn assuradeuren^ betaal den' zijn „boete" en hijzelf werd er geen gulden armer door! Om deze redenen moet de opvatting dat smar tegeld te zien is als een boete, dan ook absoluut verworpen worden. Hoeveel betekent (afgezien van de materiële schade) het verlies van een vinger voor een gevierd pianist en hoeveel betekent het verlies van die zelfde vinger voor een bankdi recteur? Hoeveel betekent het ver lies van een been voor een jonge sportsman en hoeveel voor een ge pensioneerde? De reeds genoemde student kreeg van het Hof Amster dam (18 nmi 1952 no. 607) een bedrag van f 10.000 toegewezen, maar aan een coupeuse die een blijvend litte ken op haar neus had opgelopen. waardoor haar uiterlijk schoon niet noemenswaard geleden had, werd f 150 toegekend. Rekening moet worden gehouden met beroep, leeftijd, ambities, uiter lijk schoon, hobby's, karakter etc, en aangezien er (gelukkig) geen smar- tegeldtarieven bestaan, zal de om vang van het smartegeld! door par tijen of door de rechter ex aequo et bono moeten worden vastgesteld, waarbij men dan nog enige steun vindt bij vroegere vonnissen in ana loge gevallen. En wie? Tenslotte de vraag: „Wie kan smartegeld vorderen?" Het antwoord op deze vraag lijkt eenvoudig en zou ook eigenlijk eenvoudig moeten zijn, nl.: 'het slachtoffer zelf, hij die de smart 'lijdt. Wanneer echter na 'korte tijd' 'het slachtoffer overlijdt, is dan de situ atie deze, clat in deze lijd voor hem het recht ontstaat smartegeld te vor deren en dit vorderingsrecht bij zijn overlijden op de erven overgaat? Krijgen de erfgenamen daardoor een vordering voor de smart, die het slachtoffer (nog) geleden heeft? De rechtbank te Rotterdam heeft (3 oktober 1956 NJ 1957 no. 237) een hierop gebaseerde eis terecht afge wezen met de volgende overweging: „dat een vordering tot vergoeding voor smart en gederfde levensvreug de als terzake van de gelaedeer.de strikt persoonlijk betreffende schade en strekkende tot een vergoeding, die geen vermogensschade betreft, naar 'haar aard «iet op zijn erfgena men overgaat, zodat eisers ook hier in niet ontvakelij'k dienen te worden verklaard". Wel weduwen Dit vonnis is zeer juist. Er zou iets immoreels in zitten, wanneer de er ven „mooi weer zouden spelen" van de pijn, die het. slachtoffer nog 'ge leden 'heeft. Er is slechts één geval In de Ne derlandse jurisprudentie bekend, waarbij op grond' van artikel 1406 BW aan een weduwe wegens het verlies van haar echtgenoot f 10.000 smartegeld werd toegekend. Dit von nis werd' gewezen door de rechtbank te Amsterdam (13 april 1948 NJ 1948 no. 642). Dergelijke vorderingen wer den echter afgewezen "door de Haag se rechtbank (10 februari 1953 NJ 1954 no. 755) en die te Assen (11 maart 1952 NJ 1953 no. 99) en de Hoge Raad (19 november 1943 NJ 1944 no. 21). Mr. N. W. A. van Eijk. GENEVE, 21-8. De thans in oost- Perzië heersende cholera, waarvan in de eerste week van augustus 1243 en in de week daarop 617 nieuwe ge vallen werden geregistreerd, zou volgens inlichtingen van de wereld gezondheidsorganisatie in Genève van het type „Eltor" zijn waarvan nog steeds niet vaststaat of het een variant van de klassieke cholera dan wel een vorm met een nieuwe ver wekker is. De cholera is in deze twintigste eeuw overal in de wereld ver te ruggedrongen. Op het Amerikaanse continent heeft deze ziekte zich de ze eeuw niet meer voorgedaan. In Europa werd het laatste geval ge constateerd in 1923. Na een korte epidemie in 1957 in Egypte is ook Afrika van cholera vrij gebleven. VOOR DE VROUW De abrikoos, A-vitaminen kampioen Oiis eten is evenals onze kleding aan mode onderhevig. De abrikoos was in het begin van deze eeuw een veel gebruikte vrucht in Nederland. Enkele jaren geleden zag men hem nauwelijks meer. Dat kwam omdat de in Nederland gekweekte abriko zen maar twee maanden van het jaar - juli en augustus - verkrijgbaar zijn. Nu is dat anders. In alle eta lages van de groenteleveranciers is een plaatsje aan deze fraai gekleurde vrucht ingeruimd. De abrikoos, - haar wetschappelijke naam is: pru nus armenica - komt oorspronkelijk uit Armenië. Joegoslavië, Hongarije en Bulgarije, maar ook Italië, Frank rijk en Spanje zijn thans de belang rijkste leveranciers in Europa van deze aan vitamine A zo rijke vrucht. De braam, die nummer twee is op de lijst van aan vitamine A rijke vruchten, bezit slechts een derde van de vitamine A-eenheden van de abrikoos. Vitamine A is van belang voor lij ders aan stofwisselingsstoornissen, nachtblindheid en huidziekten. Maar de abrikoos beval naast de hoeveel heid vitamine A ook nog behoorlij ke hoeveelheden vitaminen B en C. Behalve vers wordt de abrikoos ook veel verkocht in gedroogde toe stand. Hierbij zijn alle vitaminen A bewaard gebleven. In Nederland worden ook nog abrikozen ge kweekt, maar tegenwoordig op be scheiden schaal. Huilen op rijksweg UTRECHT, 21-8. Brandweerlieden uit Utrecht en De Bilt zijn twee uur bezig geweest met het schoonspui ten van de rijksweg Utrecht-De Bilt en de rotonde „De Berenkuil". Ze hebben dit karwei waarschijnlijk met tranen in de ogen verricht: de weg was bedekt met een dikke laag uien- moes. Even na elf uur verloor een vrachtauto bij De Berenkuil een paar zakken uien. Achteropkomende auto's reden de uien al snel tot moes waardoor het wegdek spiegelglad werd. LAND- EN TUINBOUW Geen kinderen op landbouwtrekkers De Arbeidsinspectie van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid wijst er .nogmaals op dat het besturen van trekkers slechts is toegestaan aan personen van 16 jaar en ouder. Dit verbod geldt zowel voor het rijden op de weg als voor het rijden op erven, akkers, weilanden en veldwegen. De vele en zeer ernstige ongeval len met kinderen nopen tot een strikte naleving van dit verbod. Het meerijden van kinderen op een trekker is alleen toegestaan op een behoorlijk beveiigde nevenzit ting met leuningen. Het blijft echter gevaarlijk een kind op een derge lijk zitje te laten meerijden. Alle bestuurders en eigenaars van trek kers wordt verzocht mee te wer ken aan de naleving van deze wet telijke bepaingen. kleintjes uit A.et óinn.Gn DEN HAAG. De mogelijkheden tot uitbetaling van A.O.W.-pensioen aan Nederlandse bepaarden, die in het buitenland verblijven, zal wor den verruimd. Eerstdaags kan de publikalie van een kon besluit met betrekking tot dit onderwerp wor den verwacht. WAGENINGEN, Tussen de land bouwhogescholen te Wageningen en Ni tra in het Slowaakse deel van Ta- Tsjechoslowakije heeft dit jaar een studentenuitwisseling plaats. Thans bevindt zich een groep van 16 stu denten met vier begeleiders uit Ni- tra in Nederland als gast van de landbouwhogeschool. MAASTRICHT. Voor de recht bank te Maastricht stonden vier jongemannen terecht die in 1964 en 1965 tientallen inbraken hebben ge pleegd in Maastricht en andere plaatsen in Zuid-Limburg. Drie van hen studeerden aan het conservato-- rium te Maastricht en waren lid van het nationaal jeugorkest. De vierde was een fotograaf. AMSTERDAM. Een groep Neder landse Capucijnen heeft een plan ontworpen om door middel van een omroepzender de ontwikkeling van een sterk onderontwikkeld Indi- anengebied in de provincie Osorno in Chili in de geest van het rege- ringsprogram vlugger te doen ver lopen. Zij willen de radio daarbij in schakelen als „het relatief goedkoop ste en meest effectieve middel tot deze ontwikkeling". HEERÉNVEEN. Twee Friese Railf- feisenbamiken hebben besloten met ingang' van 1 januari 1966 een fusie aan te gaan. Het zijn de Coöperatie ve boerenleenbank, raiffeisenbank Heerenveen e.o. en de Coöperatieve boerenleenbank, raiffeisenbank Ou- deschoot e.o. DEN HAAG. De anti-rookcam- pag'ne van dr. L. Meinsma, die zich vooral richt tot de Nederlandse jeugd, heeft bijzondere lof gekregen in een rapport dat opgesteld is voor de commissie voor de volksgezond heid van de raad van Europa. AMSTERDAM. Een dronken werkstudent is binnengedrongen in de kamer van de directeur van het prentenkabinet en van het Rijksmu seum te Amsterdam zonder overi gens enige andere schade aan te- richten dan een vernielde ruit. EINDHOVEN. De ideeënbus van de Philips-ondernemingen in Neder land heeft fn de eerste helft van 19 65 meer suggesties te verwerken ge kregen dan ooit tevoren en ook het uitgekeerde bedrag aan "beloningen bereikte een ongekende hoogte, zo meldt de Philips koerier. Er werden zestien beloningen uitgekeerd van meer dan duizend "gulden, tegen twintig in geheel 1964. ROTTERDAM. Verolme's scheeps werf in Ierland1 heeft van „Grey hound Shipping Co." opdracht ont vangen voor 'de bouw van een 41.000 tons bulk carrier. Het schip krijgt een lengte van 184 meter en een breedte van 25 meter en een diep gang van 10.5 meter. PURMEREND. De 21-jarige win keljuffrouw M. N. Bakker uit Pur- merend, werkzaam in een slagerij aan het Worm,erplein, kwam met haar 'hand terecht in een vleesmolen. Hoewel zij nog kans zag met haar redhterihand de machine af te zetten, moesten linkerhand en onderarm ter plaatse worden geamputeerd. Het slachtoffer werd daarna opgenomen in "het St. Liduinaziékenhuis in Pur- merend. UTRECHT. Op woensdag 25 aug. zal bij de overweg die gelegen is in do Holthoevenschestraat in de gem. Voorst (spoorlijn Apeldoorn-Deven- ter) een automatische knipperlicht- installatie in 'dienst worden gesteld. NAALDWIJK. Het is de Naald- wijkse politie gelukt de clader te ar resteren van de inbraak die de vo rige week werd' 'gepleegd bij de ju welierszaak van de firma van Loe- nen aan de Herenstraat te Naald wijk, waarbij voor ongeveer 15.000 gulden aan sieraden werd buitge maakt. Ingezonden mededeling r ■g^SL' Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 J BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER De C.D.U. is de Westduitse verkie zingscampagne begonnen met een paar merkwaardigheden. In de eer ste plaats werd al snel duidelijk dat dan wel kanselier Erhard de voor man is van de partij, maar dat zijn voorganger Adenauer ondanks zijn bijna negentig jaar in feite nog steeds de C.D.U. is. Amper nog had Erhard in zijn grote rede aangekondigd dat er geen sprake van kon zijn om een „grote coalitie met de socialisten" aan te gaan, of Adenauer getuigde van zijn opvatting dat hierover pas later een beslissing genomen kon worden en dat een samengaan van socialisten en christen-democraten in ieder geval niet bij voorbaat moest worden uit gesproken. De oude vos tikte daarmee de kan selier lelijk op de vingers. Niet dat hij zo'n verwoede tegenstander is van samengaan met de S.P.D. - integen deel: op zijn tournee pleegt hij zijn steeds talrijke toehoorders voor te houden dat een socialistische rege ring in Bonn zou betekenen dat de bondsrepubliek het vertrouwen van de V.S. zou verliezen. Waarbij hij dan maar niet vertelt dat in grote trekken de buitenlandse politieke opvattingen van Brandt al sinds zo veel jaren identiek zijn met die van de regering en dat men in Washing ton bepaald niets tegen een kanse lier van de S.P.D. zou hebben. FEUILLETON Voor gek! Adenauer is echter politicus ge noeg om te beseffen dat men na de verkiezingen voor gek staat met een uitlating als die van Erhard, wan neer men de socialisten nodig zou hebben en dat de C.D.U. dan ook zou moeten betalen met prestigever lies. Bovéndien werkt men er mee in de hand dat Brandt en de zijnen in zo'n geval hoge eisen aan porte feuilles e.d. zouden kunnen stellen. Bepaald geen socialistenvriend is de Beierse C.S.U.-er Strauss - die de Hamburgse coalitiepartner C.O.U. niet op zijn vergaderingen toelaat - maar hij is nu breed genoeg om bij voorbeeld de tweede man van de S.P.D., Wehner, een genie te noemen. Ook Strauss is politicus genoeg om te weten dat je door zo op te treden de indruk wekt zeer fair te zijn en dat trekt stemmen en bovendien kun je nooit weten of je niet eens samen met de S.P.D. moet, nietwaar. Averechts resultaat Politicus genoeg blijkt voorname lijk Erhard niet. Kwaad bloed heeft hij bijvoorbeeld gezet door een uit nodiging van Willy Brandt om voor de televisie te debatteren van de hand te wijzen met de opmerking dat hij als econoom met de Westber- lijnse burgemeester over economie moest gaan praten, dat toch maar een geweldig bla bla zoit worden De Duitse kiezer kan dan wat te gen Brandt hebben, maar bij hem leeft bepaald niet de opinie dat de leider van de S.P.D. een domkop is. De uitspraak van Erhard keert zich tegen hemzelf. En het feit dat de oude Adenauer nog in moet grijpen om zijn blunders recht te zetten, ver hoogt zijn aanzien bepaald niet. Het kon best eens zijn dat als de C.D.U. verliest, ze dit aan Erhards anti-propaganda heeft te wijten en dat ze een eventuele winst toch weer moeten danken aan de veteraan Adenauer. Dronken mariniers die wilden gaan bombarderen voor de krijgsraad SAIGON, 20-8. Twee Amerikaanse mariniers, 'die in' dronkenschap in een straalbommenwerper waren ge klommen en dreigden Hanoi te bom barderen, zijn veroordeeld tot resp. drie en een jaar 'gevangenisstraf. De eerste krijgt over de duur van zijn straf geen soldij en 'hij zal daarna oneervol uit de dienst worden ont slagen .Het soldij van de andere zal wanneer 'hij de straf uitzit met 40 dollar per maand worden besnoeid. Hij zal niet oneervol worden ontsla gen. Beiden worden in rang terug gezet van marinier eerste klas tot marinier. Het proces heeft enkele dagen geleden op 'de luchtbasis Da Nang plaatsgevonden. De twee mannen waren geen- pilo ten en 'hadden de 'bommenwerper dan ook niet in beweging kunnen krijgen, aldus Amerikaanse functio narissen in Saigon. Toen de klok elf had geslagen, kreeg ze er ineens genoeg van. Ze verontschuldigde zich en liep naar boven. Maar op "haar kamer had ze moeite om de tranen terug te drin gen. lik 'ben 'dwaas, dacht ze. Ik ver lang naar Ihem en ik stoot hem af. Waarom doe ik dit? Ik houd toch nog van hem? We zijn toch twee jaar gelukkig met elkaar geweest? En ik heb "het in zijn ogen gelezen: hij is krankzinnig verliefd op me. Als ik wil. Terwij'l ze zich ontkleedde, perste ze haar lippen op elkaar. Ze borstel de voor "de spiegel het haar en te gen "haar spiegelbeeld zei ze: Ik wil niet meer .Laat-ie Geesje maar ne men, dat brutale, zelfverzekerde zwartje. Mij krijgt-ie zo gek niet meer. Ik laat me niet meer gaan. Hoewel, toen "hij met me danste 'hij moet ihet gevoeld hebben, dat ik beefdede naarling. Hij kent me en weet, hoe ik 'ben. Hij zal het be grepen hebben In 'bed lag ze nog" even te lezen in een pocket, die ze in Gouda, voor ze in de trein wa"s gestapt, gekocht had. Maar de lectuur boeide haar niet, zo dat ze al igauw het lioht uitdraaide. En nu niet aan Bert denken. Aan Evert bijvoorbeeld. Die "gekke Bas- tiaanse. Dat jong danst even fijn? Wat een flirtIk .bij verliefd, juf frouw Inkema, idol verliefd op het oudste zusje Oosterveer. Ik zou haar best willen "kussen, maar ik kan het niet. Kunt u het me niet leren? Zo'n gek. Ze was in een hiklach gescho- door G. DEUTEKOM ten. Zou-id-ie wel willen, dat jong met z'n sproetdkop. Even goed was het leuk. Die vlotte grapjas En die vriend van hem, die Ju liuswie heet er nou Julius Stak er zelf de draak mee. Ik zal nooit trouwen, jufrouw Inkema, had hij tijdens het dansen gezegd, want wie wil nu een man, die Julius heet? Roepnaam Juultje. Vindt u dat nou geen naam om op te schieten? Maak jij je maar geen zorgen, jon gen. Julius of Adelbrecht of Piet. als een vrouw verliefd wordt, dan telt zoiets immers niet meer! Verliefd.Ben ik nog verliefd op Bert? Hou op, Ineke, en ga slapen Bert Hooghuis bestaat niet meer voor je. Op het moment ben je sterker dan "hij. Laat hem maar een poosje spartelen. Misschien neem ik je weer in genade aan, misschien ook niet. Nu heb ik rust en ik voel er niets voor om weer ééns in de week ruzie te 'hebben over allerlei kleinigheden en futiliteiten. Ik ben er immers overheen? Ik heb met hem gedanst er. hij had' zijn armen om me heen. Ik kon zijn haarwater ruiken. Alles bekend en vertrouwd van vroeger, en toch ben ik niet "bezweken, anteg- gendeel. Al beelfde ik dan en zal hij denken, dat "hij me niet onverschil lig is, met "geen blik heb ik mijn diepste innerlijk verraden. Laat hij maar eens een tijdje over me pieke ren. Van beneden klonk zwakjes de dansmuziek, waardoor ze in slaap zakte. Een diepe, droomloze slaap. In haar onderbewustzijn hoorde ze de lange, uitgerekte gil, en toch had ze niet dadelijk ihet benul om over eind te komen. Enige sekonden was ze in een toestand tussen slapen en wakker zijn. Eerst toen ze stemmen- gemompel op de gang hoorde, kwam ze tot zichzelf. Ze opende haar ogen, de stemmen op de gang werden lui der. Pas op dit moment kwam ze met een ruk overeind. Op haar "klokje zag 2e, dat het vijf minuten voor half drie was. Ze 'knip perde met haar ogen. Waar was ze wakker van geworden? Wat was dat voor een herrie op de gang. zo mid den in de nacht? Wadht eenshad er weer niet iemand gegild? Jo.. ..flitste het door haar heen. Zou -zij weer Met een sprong was ze uit bed, sloeg automatisch haar 'kimono om en liep naar 'de deur, die ze ontsloot. Het sterke licht verblindde haar een paar sekonden, doch toen constateer- de ze, idat vrijwel iedereen op de tfamg stond. „Wat is er gebeurd" vroeg ze, naai de anderen toelopend. „Is er wat met juffrouw Heenstra?" De man. die het dichtst bij haar stond, ihaalde 'de schouders op. Hel was de kleine, dikke Woudenstein, „de grutter uit Utrecht", zoals Evert Bastiaanse hem vanavond genoemd had. Of was dat gisteravond? „We 'hoorden "gillen", zei hij. „Ik ben er meteen uit gegaan. We dach ten, dat er iemaind van de trap ge- vallen was, maar we zien niets". Bij -de trap. "die maar beneden voer de, zag ze ehkele andere gasten staan In hun nachtkleding, met blijkbaar haastig omgewopon kimono's en och tendjassen, herkende Ineke ze niet direkt, maar toen ze zich bij het groepje voegde, zag ze Julius en Evert, en bij hen de schrijver Lode, alsmede de kleine Van Dalen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5