Dr. W. M. Wiemer: „Wij zijn een „sociaal A.N.W.B.-bureau" Verbetering van Kampweg met„openluchtrecreatie"-subsidie Strandcabines te Serooskerke uitgebrand Jonge leeuw omgekomen in KLM-vliegtuig Visserijdag te Den Oever IJveraar gelijke burgerrechten vermoord Zeeuwse Stichting voor Revalidatie Adviesteam Schouwen-Duiveland één der eerste (Van onze verslaggever) MIDDELBURG, 23-8. Wie in de Middelburgse Sint Pieterstraat naar het bordje „Zeeuwse Sichting voor Revalidatie" zoekt, doet vergeefse moeite. Alleen ingewijden weten dat de stichting is gehuisvest in het oude gebouw dat huisnummer 52 op de deur heelt staan. Deze bescheiden heid is typerend voor de stichting, die ook in het dagelijkse leven een onopvallende, doch desalniettemin belangrijke rol speelt als coördine rend orgaan voor de hulp aan Zeeuwse gehandicapten. Hierover vertelde ons dr. W. M. Wiemer, geneeskundig leider van de stichting, die begin 1961 werd opge richt. „Vroeger", aldus dr. Wiemer, „was de hulp aan de gehandicapte niet gecoördineerd. Het kwam vaak voor dat tal van instanties op het zelfde terrein werkzaam waren, waardoor de gehandicapte als het ware werd „overstroomd" met hulp die weinig doeltreffend was. Daar om werd besloten, in navolging tot de andere provincies, een overkoe pelend orgaan voor de invalidenhulp in te stellen". Regionale adviesteams Een belangrijke rol in het werk van de „Zeeuwse Stichting voor Re validatie" spelen de regionale ad viesteams. Elk team (en het team voor Schouwen-Duiveland was één der eerste) bestaat uit een bemidde laar van het arbeidsbureau, een ambtenaar van de A.V.O., een direc teur van een sociale werkplaats, een adviseur van het ministerie van maatschappelijk werk, een maat schappelijk adviseuse, een gemeente ambtenaar van de afdeling finan ciën en een ambtenaar van het mi nisterie van sociale zaken. Dr. Wie mer treedt zelf op als gespreksleider. Aan elk team is tevens een prakti serend arts verbonden voor de me dische kant van de zaak. In principe is het mogelijk dat elk die op één of andere wijze betrokken is bij de hulp aan de gehandicapten, zitting neemt in het adviesteam. Afdeling Schouwen-Duiveland Zoals eerder gezegd ging het team voor Schouwen-Duiveland en St. Phi- lipsland als één der eerste van start. Op 7 december 1961 werd met de in stelling van adviesteams gestart, ter wijl reeds per 1 februari 1962 het team voor Schouwen-Duiveland in functie trad. In dat eerste jaar wer den 34 patiënten behandeld, terwijl in 1963 het aantal van 32 patiënten werd bereikt. In 1964 was het aan tal behandelde patiënten beduidend lager, nl. 23. Op onze vraag waar aan deze teruggang is te wijten, ant- woordde dr. Wiemer: „Wanneer je pas met zo'n team start, is er altijd een enorme toevloed van patiënten, terwijl in ogenschouw moet worden genomen dat in 1962 ook de bij standsregeling voor minder validen in werking trad. In het verslagjaar 1964 was reeds een groot aantal ge vallen afgewerkt, zodat het cijfer van behandelde gevallen enigszins terugliep. Dit jaar kan echter weer een toename worden opgemerkt. Pro vinciaal gezien nam het aantal pa tiënten dit jaar met 110 toe, zodat aan het eind van 1965 ongetwijfeld een belangrijke stijging kan worden geregistreerd". Als oorzaak hiervan noemde dr. Wiemer o.a. het in wer king treden van de Bijstandswet. Team voor blinden Sinds kort is de stichting ook be gonnen met een adviesteam voor blinden, dat eenmaal per twee maan den bijeenkomt. Hierin heeft ook een vertegenwoordiger van een blinden- organisatie zitting. Het spreekt van zelf dat het verre van gemakkelijk is om advies uit te brengen over de problemen waar blinden mee heb ben te kampen, maar de stichting heeft dit toch aangedurfd, aangezien ook blinden onder de gehandicap tenzorg vallen. Toekomst revalidatiewerk Over de toekomst van het revali datiewerk in onze provincie merkte dr. Wiemer op: „Hoe de toekomst zich zal ontwikkelen is natuurlijk nog een vraag, al kan reeds nu wor den opgemerkt dat een coördinerend orgaan voor de hulp aan de gehan dicapten noodzakelijk blijft. Het is niet zo dat we weer terug moeten naar de vroegere toestand, toen de gehandicapte van vele zijden werd benaderd en dikwijls met weinig re sultaat. De „Zeeuwse Stichting voor de Revalidatie" zal ook in de oe- komst een taak moeten blijven ver vullen als „sociaal A.N.W.B.-bureau". Deze vergelijking mag misschien enigszins merkwaardig lijken, maar hiermee is m.i. de adviserende en coördinerende taak van onze stich ting het treffendst weergegeven. Wij bedoelen, ook in de toekomst, een centraal punt te zijn voor de gehan dicapte. Een punt ook, waarvan de gehandicapte weet dat hij er terecht kan met zijn problemen en dat daar over door ter zake kundige mensen advies wordt verstrekt aan de be treffende instanties". Een nieuwe ontwikkeling in het werk van de stichting is de opname van directeuren van sociale werk plaatsen in de adviesteams. In Zie- rikzee was dit al enige jaren het ge val (de directeur van de sociale werkplaats, de heer J. Pomper, neemt al enige jaren actief deel aan het werk van de stichting), terwijl in andere plaatsen deze nieuwe ontwik keling nu ook doorgang vindt. De directeuren van de sociale werk plaatsen in Goes en Middelburg heb ben reeds toegezegd zitting te zul len nemen in een adviesteam. Op onze vraag of de stichting er niet aan denkt iets meer bekendheid te geven aan haar doelstellingen, ant woordde dr. Wiemer: „Wij geven en kel advies en dit brengt met zich mee dat wij min of meer een achter- grond-functie vervullen. Het ligt dan ook niet in onze bedoeling om op de voorgrond te treden". En vandaar misschien het feit dat men er niet in slaagt om in de Sint Pieterstraat te Middelburg 'n bordje te vinden LANDBOUW EN VEETEELT Voorzichtigheid bij voeren van „vers" graan aan paarden Paarden zijn zeer gevoelig voor plotseling aangebrachte veranderin gen in het rantsoen en voor bedor ven voedertniddelen. Ook voor be paalde gifstoffen leggen paarden een grote gevoeligheid aan de dag. In tarwe en rogge komen gifstoffen vcor, gebonden aan de eiwitfractie, welke behalve bij paarden ook bij andere huisdieren ziekteverschijnse len kunnen veroorzaken. Vooral in vers geoogste en onrijpe tarwe en rogge zjjn ze het gevaarlijkst. Voor andere granen, bijv. gerst en haver, gelden de bezwaren eigenlijk alleen indien ze vers geoogst en onrijp zijn. liet vochtgehalte en de enzymati sche processen die nog in de korrels plaatsvinden, spelen samen een rol. Er schijnen daarbij giftige tusscn- verbindingen te ontstaan. Als bij voedering van goed „be storven" granen van de oude'oogst plotseling wordt overgegaan naar vers geoogste granen, zal bij paarden vergiftiging kunnen optreden. Dit geldt in het bijzonder wanneer in verband met de nazomerwerkzaam heden vrij grote hoeveelheden wor den verstrekt. In eerste instantie ziet men vaak koliekverschijnselen, als gevolg van een aandoening van maag en darmen. Daarin vinden ab normale omzettingen plaats, waarbij bepaalde schadelijke rottingsstoffen worden gevormd. Deze schadelijke stoffen, o.a. histamine behoort, wor den onder normale omstandigheden ontgift in de lever en gedeeltelijk door het lichaam uitgescheiden via nieren en huid. Dit onschadelijk ma ken van de gifstoffen is aan bepaal de grenzen verbonden. Een orgaan kan niet plotseling tot het uiterste vcor een bepaalde functie worden ingeschakeld. Het heeft een tijd van voorbereiding nodig. Wanneer het li chaam wordt overstroomd met gif stoffen, kan het zijn dat de lever en de uitscheiding in hun functie tekort schieten en zelfvergiftiging (auto-in toxicatie) van het lichaam optreedt. Men ziet dan behalve ziektever schijnselen van het maag-darmka naal (koliek, geelzucht, dunne slij merige ontlasting, geeuwen, enz) ook nerveuze stoornissen, zich uitende in sufheid, slaperigheid, kolderachtige verschijnselen en soms zelfs verlam mingen. Heel dikwijls leidt deze vergiftiging bij paarden tot het op treden van hoefbevangenheid. De gifstoffen veroorzaken namelijk een verwijding van de bloedvaten in de hoeven. Vette dieren gevoeliger Niet alle paarden zijn even gevoe lig voor deze aandoeningen. In de praktijk zal men kunnen opmerken, dat vette dieren gevoeliger zijn dan dieren in normale voedingstoestand. De verklaring is waarschijnlijk de ze, dat de lever van vette dieren als regel beschadigd is door vettige degeneratie en dan niet tot een maximale ontgiftiging in staat is. Uit het voorgaande is duidelijk ge werden, dat de paardenhouder met het voederen van vers geoogste gra nen de uiterste voorzichtigheid moet betrachten. Slechts zeer geleidelijk zal hij op de nieuwe oogst mogen overgaan cf er mee wachten tot de granen goed „bestorven" zijn, het geen meestal na ongeveer twee maanden bewaren het geval is. Ex tra aandacht zal daarbij ook nog moeten worden geschonken aan het vcorkcmen van schimmels. In dringende gevallen, indien de oude oogst geheel geruimd is en de nieuwe oogst nog niet geschikt is om te voederen, zal men verstandig doen gebruik te maken van meng voeders. Hierin zal slechts een klein percentage verse granen kunnen voorkomen omdat de meeste be- BRUINISSE G.V. „Kwiek" nam afscheid van echtpaar v. d. Weele BRUINISSE, 21-8. De eerste bij eenkomst na de vakantie van de Bruinisse gymnastiek vereniging Kwiek had een bijzonder karakter, omdat deze avond het afscheid be tekende van het echtpaar K. van der Weele. De heer K. van der Weele, kwam 6 jaar geleden als waterstaatsambte naar naar Bruinisse. Er was toen geen turnvereniging en de heer en mevrouw Van der Weele zochten en vonden steun voor hun plannen om het Bruse verenigingsleven met een dergelijke club te verrijken. Een verrijking was het zeker, want het Bruse Kwiek telde spoe dig over de honderd leden, zodat in verschillende groepen moest worden geoefend. Ook werden op turngebied goede prestaties geleverd en een winstpunt was zeker ook dat het turnen een geliefkoosde sport werd' van de Bruse jeugd. Het werd alles nog eens opge haald door mevrouw Van Leeuwen- Sieling, presidente van Kwiek, die het echtpaar Van der Weele een tin nen kan en een ets als blijvend ge schenk aanbood, daarbij aanstippend, dat de heer en mevrouw Van der Weele steeds belangeloos hun krach ten als voorturners aan Kwiek had den gegeven. De heer K. van der Weele dankte op zijn beurt voor de medewerking en de vriendschap en bovenal de goede teamgeest, die hij in de jaren dat hij zijn krachten aan Kwiek gaf, had mogen ondervinden. S t ra udbezoekers te Serooskerke zagen auto Varen SEROOSKERKE, 21-8. Dezer (la- gen keken de bezoekers, welke zich aan het strandje aan de Schelphoek te Serooskerke bevonden, wel eren vreemd op toen ze een auto de dijk af zagen rijden en welke auto zijn weg door het water vervolgde. Het betrof hier nl. een zg. amphi- car, waarmee door de dealer voor Zeeland, de heer K. J. Goedbloed te Renesse, een demonstratie werd ge geven. Deze arnphicar, welke is uitgerust met een viercylinder viertact motor, lijkt veel op een normale auto en is met een druk op de handle te ver anderen in een motorboot. De snelheid op het land bedraagt 100 km. per uur, de snelheid op het water plm. 12 km. per uur. De earosserie is een zg. zelfdra gende stalen earosserie en het inte rieur isLprïma afgewerkt. Het voertuig had natuurlijk veel bekijks Oudheidkundige vondsten HAAMSTEDE De fusieplannen S.v. „Burgli" en S.v. „Zeemeeuwen' Nutië standdelen afkomstig zijn van im portpartijen, die langer onderweg zijn en in deze maand nog van de oude oogst afkomstig zijn .of min stens twee maanden geleden zijn ge oogst. Tenslotte zouden we de raad wil len geven bij het optreden van bo vengenoemde ziekteverschijnselen direct de dierenarts te ontbieden en het paard te laten vasten. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN BOSCH. In het Grootzieken huis in Den Bosch is de 44-jarige heer H. Verdonk uit Soest overleden aan de verwondingen die hij woens dagavond opliep bij de ontploffing in een tank op het Esso-depot in Den Bosch. Zaterdag en zondag overleden in het Grootziekenhuis ook de 22-ja- rige A. Sweers uit Babberich en de 31-jarige medische student J. de Jong uit Amstelveen, aan de verwondin gen opgelopen bij de ontploffing. HENGELO. De 26-jarige heer Q. J. J. Grob uit Borne is om het leven gekomen op het fietspad langs de weg Hengelo-Borne, doordat hij ge raakt werd door een stuurloos ge worden auto. De man, die op een bromfiets reed, is kort na het onge luk overleden. De bestuurder van de auto, de 64-jarige heer J. H. H. uit Enschedé, die pas hersteld is van een ernstige ziekte, moet onwel zijn geworden. Hij verklaarde later dat hij zich van het ongeluk niets weet te herinneren. LEIMUIDEN. De ruim drie jaar oude Ant je Mollers uit Rijnsaters- woude is in de Leidsevaart terecht gekomen en verdronken. Na een kwartier werd Antje vermist. Zij werd in de vaart gevonden. Twee dokters, die in allerijl gewaarschuwd waren, konden alleen de dood con stateren. Het echtpaar Mollers ver door ruim tien jaar geleden al een kindje, ook door. verdrinking. DEN BURG. De 76-jarige Duitse mevrouw M. P. uit Dusseldorp is in het ziekenhuis in Den Helder over leden aan de 'gevolgen van een aan rijding door een tandem op de voor rijwielen verboden Badweg in De Koog op Texel. APELDOORN. In een ziekenhuis te Apeldoorn is aan de verwondin gen, opgelopen bij een verkeersonge luk, overleden de 45-jarige antiek handelaar F. Langenbach uit 's-Hee- renberg. HEERHUGOWAARD. De 51-jarige gehuwde M. C. Fransen uit Den Haag is op de Westerweg in Heer- hugowaard met zijn auto met grote snelheid uit de bocht gevlogen. Hij kwam op de 'linkerweghelft in bot sing met een tegenligger, bestuurd door de 28-jarige P. H. Harders uit Nieuwe-N'iedorp. De heer Fransen was op slag dood. De heer Harders moest met zijn vrouw en drie kin deren, die ook in zijn auto zaten, in een ziekenhuis te Alkmaar worden opgenomen. EXLOO. Op de Oude Dijk in Ex- loo is zondagmiddag de 54-jarige A. Struik, lid van de gemeenteraad van Odoorn, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. HEERLEN. In de nacht van zater dag op zondag rond half één is in Amstenrade de 63-jarige Heerlenaar J. Hendriks verongelukt. De heer Hendriks wilde vanuit de achteruit van zijn woning de weg oversteken om een pakje sigaretten te halen. Hij werd door een personenauto gegre pen en overleed vrijwel onmiddellijk aan zeer ernstige hoofdwonden. MAASBRACHT. De 22-jarige ver pleegster Marjo Smeets uit Sint Odi- liënberg is in de nacht van zaterdag op zondag in Maasbraóht bij een ver keersongeluk gedood. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water heeft uit het water van de Vlothaven bij het graanoverslagbe- drijf in Amsterdam het lijk opge haald van de 15-jarige dekknecht Johan A. Roelofs uit Nijmegen, die bij het afmeren van het sleepschip Jozeph was gestruikeld en overhoord geslagen. UTRECHT. In het Academisch ziekenhuis is overleden de 21-jarige loketbediende Renée Gort uit Utrecht aan verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeluk. De jongeman kwam op de Julianaweg in Utrecht met zijn bromfiets ten val, waarschijnlijk doordat de rem men blokkeerden. EINDHOVEN. Drie mannen, in dienst van een handelaar in oude materialen, zijn erin geslaagd ge durende enkele maanden hun pa troon voor ongeveer tienduizend gul den te benadelen. Zij brachten vrachtwagens vol oud metaal vanaf de opslagplaats van hun baas naar de handelaar M. W. in Best. 111 CAIRO, 21-8. - Oudheidkundigen hebben in Nubië vierduizend fresco's en reliëfs van grote historische bete kenis gevonden. Sommige muurschil deringen, die in grotten zijn aange troffen, dateren uit prehisorische tij den. Er zijn inscripties gevonden in hiëroglyfen, demotiseh, koptisch, la- tijn, grieks en aramees, die nieuw licht werpen op de ontwikkeling van het gebied. De archeologen hebben twee maan den tijd om de vondsten in veilig heid te brengen voordat de streek, als de dam van Assoean gereed is, onder water komt. Een zter belangrijke vergadering wordt a.s. donderdag 26 augustus in de Tuinbouwschool gehouden. Hier in zal getracht werden uit de beide sportverenigingen Burgh en Zee meeuwen en nieuwe vereniging te stichter.. Deze vergadering is dus een gevolg van de toestemming die bei de verenigingen aan hun besturen gaven cm de fusieplannen verder uit te werken. Feeststemming op camping „Duinrand" HAAMSTEDE, 21-8. Op de camping „Duinrand", eigenaar de heer L. J. Blom. heerste vrijdagavond een bijzonder feestelijke stemming. Na de in val van enige weken geleden door de politie heeft de eige naar niet stil gezeten om te trachten alsnog een verlof-A- vergunning te krijgen. Het be drijf had nl. bier geschonken zonder dat de vergunning aan wezig was. Heel toevallig liep de heer Blom tegen een ver gunning aan: de houder hier van was zo bereidwillig om deze voor de cantine van liet bedrijf af te staan. Grote me dewerking werd verkregen van burgemeester Ever wijn, waardoor na veertien dagen reeds de vergunning verleend werd. De actie heeft dus een reactie opgeleverd met het ge volg dat vrijdagavond op de camping een opgewekte stem ming heerste. Op deze vergadering zal de nieu we vereniging een naam gegeven worden. De K.N.V.B. vraagt 5 na men in volgorde van keuze. De be sturen kozen hiervoor: ..D.F.S." iDgor Fusie Sterk), „B.Z.C." tBurgh- Zeemeeuwen Combinatie), „Westen- schouwen". „Relay" en „Westhoek '65". Over de clubkleuren zijn de bestu ren het overeen geworden over de combinatie oranje-zwart. Een oranje shirt met zwarte broek en zwarte kousen die een oranje band hebben. Het bestuur zal zoals de bestu ren van Burgh en Zeemeeuwen zich voorstellen uit 13 personen bestaan. De volgende personen waren bereid in dit bestuur plaats te nemen: H Braam. K. Baumann, J. A. Dalebout, W. L. Deurloo, W. P. Kloet, W. J. v. d. Maas. D. E. Mooij, C. van Nieu- wenhuize, S. Roos, N. Schrier, S. Slager. W van Sluijs, C. Speelman, J. Tangeman en L. A. Vcrhagc. Op deze vergadering zal verder een technische- en een jeugdcom missie in het leven geroepen worden. De senioren voetbalwedstrijden zul len gespeeld worden op hel Sport park „Van Zuijen", terwijl de seni oren wedstrijden van de zaterdag competitie op het terrein aan de J. J. Boeijesweg te Haamstede ge speeld zullen worden. De contributie zal, zoals het voorstel luidt de volgende bedragen laten zien: van 10 tot 15 jaar f 1. per maand, van 15 tot 18 jaar f 1,50 en van 18 jaar en ouder f 2,per maand. Verder zullen op deze vergadering de andere functies, zoals een ter reincommissie, twaalftalcommissie en een commissie voor balspelen in de gymnastiekzaal benoemd wor den. Bezoek aan tie Punt te Westenseliouwen is afgenomen BURGH, 21-8. Zoals reeds werd bekend gemaakt heeft het Rijk een dezer dagen een aantal subsidies be kend gemaakt in het teken van de „openluchtrecreatie". Hier in werd cok de gemeente Westerschouwen betrekken en wel met het verbe teren van het Kampwetgje zoals het neg steeds onder de inwoners van de Westhoek bekend staat. Het eerste gedeelte van dit wegje dat 'een verbinding vormt van de Steenweg met de Punt, de plaats waar het duin overgaat in de zeedijk, is tot aan de Stekeldij'k reeds van een asfaltlaag voorzien. Aan de an dere kant van de dijk bij het land huis „Den Os" te beginnen is het echt nog een oudèrwets gedoe. Het wegdek is wel wat verhard met puin enz., doch elk jaar vielen er grote gaten in, terwijl de auto's die erover reden in een droogte-periode, grote stofwolken veroorzaakten. Dit. ge deelte, dat in de zg. inlaag loopt krijgt een asfaltdek, evenals het zich daar bevindende parkeerterrein. Dit terrein is aangelegd met het puin dat afkomstig was vam de opgebla zen 'bunkers, die nu alle in het Wes- tenschouwse duinlandschap zijn ver- De nieuwe Griekse premier Tsi- rimokos heeft er zondag zjjn ver trouwen ever uitgesproken, dat zijn regering de goedkeuring van het parlement zal verkrijgen, dat dins dag bijeenkomt. Prins Bernhard in Tanzania DAR-ES-SALAAM, 22-8. Prins Bernhard is zondag in Tanzania aan gekomen. Op het vliegveld werd de prins 'begroet door president Nyerere, tweede vice-president Kawama en door de minister van buitenlandse zaken, Scar Kamlbona. Na aankomst 'begaf de prins zich met president Nyerei-e naar diens re sidentie, waar hij de nacht door bracht. Vandaag (maandag) zal de prins in Dar-es-Salaam een sisalfabriek ope nen. Later op de dag zal de prins naar zijn landgoed in Arusha gaan, vermoedelijk vergezeld van president Nyerere. dwenen. Aan deze subsidie, ongeveer f 26.600 groot, zijn echter voorwaar den verbonden. Een ervan is het doen uitvoeren van dit werk door werklozen en deze zijn er de laatste jaren maar heel weinig. Reeds eer der kreeg de gemeente een dergelij ke subsidie voor het verharden van het 'bestaande parkeerterrein naast de Steenweg te Westensohouwen, doch nog steeds waoht dit object op uitvoering. De Stekeldijk Over deze inlaag met zijn slaper dijk (de Stekeldijk) die een reserve vormt voor de zware 'buitendijk gaan de laatste tijd geruchten. Dit fraaie gebied, dat vooral bekendheid kreeg door zijn uitgebreide schare water en weidevogels, (vooral de kluut is hier aanwezig) en des zomers een heerlijk landschap vormt met zijn grazende koeien, zou in de nabije toekomst volgespoten worden met zand, omdat daar het begin van de dam naar Noord-Beveland zou ko- In Delta-kringen wil men hder niets over 'loslaten, omdat ook de juiste plaats van <de aan te leg gen dam nog niet vast staat, doch het gerucht 'blijft rondwa ren. Het bezoek aan de Punt is afge nomen. De verzwaring van dit ge deelte, waardoor het vooral bij noordenwind unieke zitje in de flau we toocht verdween, deed velen, be sluiten een andere plaats te zoeken. Wel zijn het de werphengelaars die hier op het na de ramp aangeslibde strand tegen de zeedijk in oostelijke richting, hun schreden hebben gezet en in de stroom die 'hier kort langs gaat, trachten een visje te versohal- ken. De aanblik van de zwarte blok ken graniet in de zeewering, dat een groot verschil vormt met het zacht gele van het duin en aangrenzend strand, was voor de mensen die hier elke zomer zaten het sein om een beter plekje te zoeken. Hoe de naam Kampweegje ontstond is niet bekend. Wel hebben er heel vroeger eens tenten gestaan in het seizoen waarin de pioniers van de kampeerderij een tijdelijk onderdak zochten onder aan het hoge duin. Mogelijk dat hiervan de naam af komstig is. Opzet van onbekenden SEROOSKERKE, 23-8. Gisteren (zondag)avond omstreeks elf uur zijn de Uvee badcabines op het strandje Schelphoek te Serooskerke door brand ver loren gegaan. Naar uit een onderzoek door de politie is gebleken, moet wor den aangenomen dat de badcabines opzettelijk in brand zijn gestoken. Van degenen die zich aan dit ergerlijk optreden hebben schuldig gemaakt, ont breekt tot nu toe elk spoor. De badcabines zijn eigendom van de gemeente Westerschouwen en ten gerieve van de badgasten vorig jaar op het strandje geplaatst. De houten cabines zijn dus nog vrij nieuw. De politie neemt aan dat de brand is ge sticht met behulp van de inhoud van de papiermand, welke voor het depo neren van afval e.d. was opgehangen aan de zijwand van één der cabines. Zondagmiddag was de mand nl. geheel vol en toen de brand werd gecon stateerd bleek al het papier te zijn verdwenen. Vermoedelijk is de inhoud in één van de cabines gebracht en vervolgens aangestoken. Toen de brandweer van Haamstede, welke was gealarmeerd, arriveerde, kon weinig meer worden uitgericht: de cabines waren reeds uitgebrand. Als gevolg van dit vandalisme zullen de strandbezoekers het in de resterende weken van het seizoen zonder cabines moeten stellen. SCHIPHOL, 20-8. Naar Reuter uit Londen bericht is een leeuw die vrijdagochtend per K.L.M. van Schiphol naar Londen werd gevlo gen aldaar dood aangekomen. Op Londen Airport is een aparte afdeling van de dierenbescherming. Volgens Neville Whittaker, chef van .deze afdeling, was de leeuw opgeslo ten in een „doodkist" van 74 cm breedte en 1,20 m lengte. „Er was geen ruimte voor enige beweging", zo zei hij. „De poten van het beest waren bedekt met bloed. Kennelijk had het gepoogd zich vrij te vechten. Zijn neus was bedekt met schaafwonden". Een tweede leeuw overleefde de reis, hoewel die in een krat was verpakt, „die kleiner leek dan zijn eigen lichaam". Een volledig onderzoek wordt in gesteld. Belde leeuwen waren afkomstig van Artis in Amsterdam. Zij waren verkocht aan een diex-entuin in Ka- ratsji en werden gisteren in houten kooien naar Schiphol gebracht. Nadat de nog jonge leeuwen (6 8 maanden) op Schiphol waren aan gekomen en in hun kisten geruime tijd in het K.L.M.-dierenhotel had den gestaan, werden zij in het holst van de nacht naar het DC-7 vracht vliegtuig gebracht, dat de K.L.M. dagelijks kort na 5 uur 's ochtends laat vliegen. Bij de aankomst in Lon den, dus een uur later, bleek een van de twee leeuwen dood. „Volgens ons mankeerde er aan de verpakking niets", aldus direc teur dr. E. F. Jacobi van Artis. „Het is mij dan ook een raadsel, hoe de leeuw kan zijn doodgegaan". Hij wilde de mogelijkheid niet geheel uitsluiten, dat er wellicht tijdens het vervoer iets met de kist gebeurd is. WIERINGEN, 21-8. Op maandag 6 sepember zal in Den Oever, gem. Wieringen, 'een visserijdag worden gehouden. Daaraan zullen de vis- sei'svloot van Wieringen, met meer dan honderd schepen, en de Konink lijke Marine deelnemen. HAYNEVILLE (Alabama). 20-8. - Vrijdag zijn in Hayneville (Alabama) een episcopaalse geestelijke doodge schoten en een rooms-katliolieke priester gewond. De twee mannen waren kort tevoren uit de gevange nis ontslagen, waar z\j waren opge sloten na betogingen voor gelijke burgerrechten in het district. Hayneville is de plaats waar en kele maanden geleden Ku Klux Klan-aanhanger Collie Wilkins te recht stond voor mooi'd op een blanke voorvechtster voor gelijke rechten, Vila Luizzo, die tijdens een beto gingsmars lussen Sclma en Montgo mery werd doodgeschoten. De jux\v in Hayneville kon toen niet tot een uitspraak komen en Wilkins zal nog maals voor de x-echtbank moeten ver schijnen. De behandeling zal echter vertraging ondervinden doox'dat vrij dag zijn advocaat bij een verkeers ongeval omkwam. De pleger van de aanslag, een blanke, is aangehouden. Hij heeft be kend. De beide geestelijken werden beschoten toen zij zich in een winkel bevonden. De toestand van de ge wonde is ernstig. De dader is de on dei*-sheriff Tom Coleman. De twee geestelijken wax~en in gezelschap van twee neger-s. De doodgeschoten geestelijke is de 25- jax*ige Jonathan Daniels, die nog su- deerde. De gewonde is de 26-jarige kapelaan Richard Morriscoe uit Chi cago. HAYNEVILLE, 23-8. De minister van justitie vain de Amex-ikaanse staat Alabama, Flowers, heeft zon dag meegedeeld, dat Tom Coleman vex'moedelijk lid is van de Ku Klux Klan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2