GEMINI-VLUCHT WAARSCHIJNLIJK TOCH ACHT DAGEN Weduwe bij roofoverval ernstig gewond Sneeuw en wind teisteren Zuid-Amerika Pakistaans protest Gebruik van aardgas bij winning waterstof voor kunstmest Delftenaar ziet moeder terug na 25 jaar Vanaf II oktober: derde radioprogramma Overstromingen in Marokko ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 augustus 1965 122ste jaargang Nr. 10840 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zieriktee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18,00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. 1797-1889 L In dit nummer: Verbetering Kampweg te Haamstede met subsidie De wereld in spanning over kansen van Cooper en Conrad Een burgemeester ruimde puin DEN HAAG, 22-8. Al vormden na dit afgelopen weekeinde de vooruit zichten wat betreft uiteindelijk wetenschappelijk en experimenteel resultaat van de vlucht der Amerikaanse Gemjnj-5 tweelings-ruiintecabine en ook de duur ervan nog een vraagteken, een succes uit publicistisch oogpunt - zoal niet aldus door de NASA bedoeld - moest het in elk geval genoemd worden. Het gehele weekeinde lang hebben de kansen van de astronauten Gordon Cooper en Charles Conrad het radio- en televisiepubliek in Amerika en de overige wereld in spanning gehouden. Zouden ze wel of niet gedwongen zijn tot een overhaast afbreken van de, na jiet aanvankelijke uitstel van 48 uur, zo vlot begonnen achtdaagse om de aardbol, zouden ze het toch nog althans een of enkele dagen volhouden? Dat was de onzekerheid, door het niet goed functioneren van de nieuw- soortige zuurstof-waterstof-batterij opgeroepen. Na de aanvankelijke mededeling van zaterdagavond, dat overwogen werd het ruimtevaartuig in de zesde rond kort na midder nacht Nederlandse tijd te laten te rugkeren, kwam het latere bericht dat de terugkeer vooralsnog tot zon dagavond 18.18 uur was uitgesteld. De ruimtevaarders zelf zouden hier op aangedrongen hebben. De aan wijzingen die daarna in de loop van zondag binnenkwamen over de wer king van de batterij, gaven aanlei ding tot stijgend optimisme over de kansen op een voortgezette vlucht en zondagmiddag werd bekendgemaakt dat Cooper en Conrad tenminste nog tot maandagnamiddag in de ruimte zouden kunnen blijven, tot aan hun 35ste ronde. Zij zouden dan in het landingsgebied bij de Bermuda-eilan den neerkomen om 16.34 uur Neder landse tijd, na 51 uur in de ruimte te zijn geweest. Er werd aan toegevoegd dat de batterjj van de Gemini al weer vol doende stroom leverde om de ruimte vaarders eventueel toch nog acht da gen vol te laten maken, zoals oor spronkelijk de bedoeling was. Hoe wel van dag tot dag zal worden be sloten of de vlucht wordt voortge zet - zoals gebruikelijk bij alle lange ruimtevluchten - deelde vluchtlei- der Christopher Kraft zondagavond mee, dat hij verwachtte dat de ca bine de volle vastgestelde tijd in de ruimte kon blijven. „Ik zie op dit ogenblik niets, wat ons van die acht dagen af zou "houden", zo zei Kraft. Vlotte start Zaterdagmiddag te 15.00 uur Ne derlandse tijd, op de seconde af vol gens plan, ging de Gemini-5 zeer vlot van start bij prachtig weer boven de lanceerbasis van Kaap Kennedy en een aftelling zonder haperingen. Wel bleek de baan waarin het ruimte voertuig terecht kwam, niet helemaal met de berekende overeen te stem men, maar dat zou met enig manoeu vreren te herhelpen zijn. De tweede trap van de draagraket volgde de ca bine in haar baan om de aarde. Na de uitstorting van „schelmpje"( met een iets grotere snelheid dan de be doeling was) werd de afwijking in de baan verholpen om de Gemini-5 in een gunstige stand te krijgen voor het rendez-vous dat enkele uren daarna moest worden ondernomen. Maar toen kwam het bericht dat die ontmoetingspoging een half uur was uitgesteld omdat de batterij een ha pering vertoonde. Eén van de twee elementen van de zuurstof-water stofbatterij werd uitgeschakeld. Er bestond maar weinig hoop dat de vlucht zou kunnen worden voortge zet, zei men. Het euvel was gelegen bij het ele ment dat voor de geleidelijke ver warming moet zorgen van de onder koelde vloeibare zuustof om deze in gas te doen overgaan. Uit de che mische reactie hiervan met de even eens vergaste waterstof ontstaat wa ter en komt dan de energie vrij die nodig is voor de voeding van het elektrische net van de ruimtecabine en haar apparatuur. De technici wa ren al niet geheel zonder zorg over deze nieuwigheid, omdat zich bij eerdere proefnemingen reeds lekka ges hadden voorgedaan. De Gemini-5 beschikt wel over een gewone re servebatterij maar slechts met een werkduur van veertig uur. Een groot voordeel van het nieuwe energie-ap- pqrat is het aanzienlijk geringere ge wicht. De NASA begon reeds voorberei dingen te treffen voor een spoedige terugkeer van de ruimtecabine. Op Hawaii gestationeerde vliegtuigen kregen opdracht de lucht in te gaan voor het geval de ruimtevaarders uit zee zouden moeten worden opgepikt. De brandstof (gas) druk viel tij dens de tweede ronde, drie uur na de lancering, reeds terug. Het grond station gaf de ruimtevaarders op dracht zo zuinig mogelijk met ener gie te zijn. James McDivitt, die van uit een tussenstation trachtte met zijn collega's in de ruimte in contact te komen, kreeg dan ook geen ant woord op zijn vragen. De leider van het Gemini-projekt, Kraft, overwoog intussen, zo werd later op zaterdagavond bericht, of men de vlucht toch nog een dag lan ger zou kunnen laten duren. Punt van overweging was daarbij onge twijfeld dat uit de „noodlandingsge- bieden" in het westelijke gedeelte van de Stille Oceaan, waarvan de astronauten bij een daling tussen de zesde en de achttiende ronde gebruik zouden moeten maken, berichten over slechte weersomstandigheden kwa men. Tegen 23.00 uur zaterdagavond werd toen bericht dat de vlucht in elk geval toch tot de achttiende ronde, zondagavond, zou worden voortgezet. Deskundigen zeiden dat de toe stand met het verstrijken van de tijd kon verbeteren. Het element voor de zuurstofverwarming be hoefde slechts bij tussenpozen in werking te treden. Na verloop van enige tijd zou de vloeistof tempera tuur vanzelf stijgen en de hulp van het onwillige verwarmingselement niet meer nodig zijn. De druk in de zuurstofkamer zou dan stijgen, waar door meer gas voor de energiebat terij vrij zou komen. Deze verwachtingen werden in de loop van zondag bewaarheid. Conrad meldde reeds zondagochtend vroeg dat de zuurstofdruk van 60 tot 76 pond was toegenomen en met de zuurstofdruk steeg ook het optimis me ten aanzien van de kansen op voortzetting van de ruimtevlucht. Zondagmiddag meldde het ruimte vaartcentrum in Houston dat de druk nog steeds toenam en er weer tweemaal zoveel stroom beschikbaar was als zaterdag laat, al bleef de druk nog ruim beneden het normale peil. IJMUIBEN, 22-8. De 58-jarige weduwe G. J. Hooft-Appeldoorn uit IJmuiden is zaterdagnacht in haar woning overvallen en neergeslagen. Met ernstig letsel aan het hoofd en een verbrijzelde arm is de vrouw naar het ziekenhuis in IJmuiden- oost vervoerd, vanwaar zij naar het Akademisch ziekenhuis in Leiden werd gebracht. Van de dader ont breekt ieder spoor. In de nacht van zaterdag op zon dag werd mevr. Hooft wakker van gestommel. Zij zag een schim in de kamer. Met een stok ging zij er op af. Met een breekijzer of koevoet is de vrouw door een man neergesla gen. Zij zag nog kans het huis uit te komen en aan de overkant van de Willibrordstraat haar zoon te wek ken, die politie en ongevallendienst alarmeerde. De politie stelde een onderzoek in met behulp van een speurhond. Zon dagmorgen werd het onderzoek voortgezet met deskundigen van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. De vrouw, die kostgangers houdt was zaterdagnacht alleen thuis. Het is nog niet bekend of er iets wordt vermist uit het huis. BREMEN. Twintig jaar geleden stelde 'hij de ontmoedigde burgers van zijn stad een energiek voorbeeld. Als eerste burger van de verwoeste hanzestad Bremen haalde hij uit de puinhopen voor de wederopbouw bruikbaar mate riaal (onze foto). Thans gaat burgemeester Wilhelm Kaisen, hij is 78 jaar! met pensioen. In 1945 haalden de Amerikanen de socialist en boer, die zich destijds al zo verdienstelijk 'gemaakt had, letterlijk bij de ploeg weg, waar mede hij zijn stukje land bewerkte, om hem naar het Bremer stadhuis te brengen. Kaisen, tegenwoordig één van de populairste Westduitse politici, kreeg van de bezettingstroepen toestemming de wereldhaven van Bremen weer op te bouwen en hij bracht zijn stad weer tot nieuwe bloei. Deze 'hu moristische en eenvoudige man - zijn os doopte hij naar de eerste Bonds president „Theodor" (Heuss) - was één uit de garde van de oude, in het Derde Rijk gediscrimineerde republikeinen, die door hun pionierswerk West-Duitsland in de gemeenschap van de vrije naties terugbrachten. Kaisen brengt zijn levensavond door als boer op zijn kleine boerderij in de buurt van Bremen. Hij nam afscheid van zijn medewerkers met de woorden: „Ik wil mijn oude broeken opdragen, bij het werk, waar ik plezier in heb". RIO DE JANEIRO, 22-8. Sneeuw en (jskoude winden hebben zondag Zuid-Amerika geteisterd. Deze ver schijnselen deden zich voor tot zelfs cp de hoogte van Rio de Janeiro. In Argentinië moesten door de overstromingen van drie achtereen volgende dagen in de afgelopen week, 5000 mensen worden overge bracht naar hoger gelegen streken. Zij worden bevoorraad uit vliegtui gen en helicopters. De overstromin gen daar werden veroorzaakt door water van gesmolten sneeuw na een hevige sneeuwval in een streek, waar gewoonlijk een tropische tem peratuur heerst. In Chili is thans Officieel het aan tal slachtoffers vastgesteld van de rampen van de laatste ttfd. Orkanen, lawines, overstromingen en scheeps rampen veroorzaakten daar 92 do den en 102 gewonden. 29 personen worden vermist. In een zagerij in de Mexicaanse stad San Cristobal is zondag een ketel ontploft. Tien arbeiders weid den gedood en 13 zwaar gewond. Een Poolse viscount, aan boord waarvan zich slechts een beman ning van vier leden bevond, is vrij dagmiddag bjj Jeuk, een dorp op 30 km van Luik, verongelukt. Alle in zittenden kwamen om het leven. Hierbij zijn niet begrepen de ver moedelijke 52 mensen die verdron ken zijn bij het vergaan van het kustbewakingsvaartuig „Janequo" op zondag 15 augustus. Zuid-Peru veroorzaakte een ster ke aardschok een paniek. Zij duur de 70 seconden, maar richtte weinig schade aan. Ernstige overstromingen in de Mexicaanse staat Nayarit hebben tot dusver aan drie mensen het leven gekost. Bij Tampico, aan de Golf van Mexico, zijn enkele honderden gezinnen met helicopters geëvacu eerd. Brief bleef 103 jaar „onderweg" WASHINGTON, 20-8. De Ameri kaanse P.T.T. heeft dezer dagen een brief bezorgd, die 103 jaar geleden, op 1 augustus 1862, werd gepost door iemand in Prince Frederick, een stad in de Amerikaanse staat Maryland. De brief was bestemd voor dr. Bela Stevens in Washington. De R.T.T. kan niet verklaren waar de brief ge durende deze 103 jaar had gelegen. RAWALPINDI, 20-8. - De Paki staanse regering heeft bij de rege ring van India geprotesteerd tegen de herhaalde schendingen van het Pakistaanse luchtruim door Indiase militaire toestellen. Dit was de afge lopen tien dagen twaalf maal ge beurd. De Indiase toestellen hadden ver kenningsvluchten uitgevoerd boven het Pakistaanse deel van Kasjmier, aldus het protest. Leiding door Westerschelde - Uitbreiding bij N.S.M. DELFT, 20-8. De in ifelft wonende 29-jarige Belg Pierre Robert de Voghele heeft in zijn huis aan de Trompetstraat zijn moeder ont moet, van wie hij vijf-en-twintig jaar geleden door de oorlogsge beurtenissen werd gescheiden. Pierre was nog maar vier jaar toen zijn vader, die door de Duitse bezetter van sabotage was beschul digd, in Doornik voor de ogen van zijn vrouw werd neergeschoten. De vrouw werd overgebracht naar het concentratiekamp Buchen- wald cn kleine Pierre kwam bij kennissen in huis. Dit duurde slechts kort. Hij werd van het ene gezin naar het andere gebracht en groeide zo zwervend van hier naar daar op. Toen hü negentien jaar was, vond hij zijn grootmoeder cn van haar kreeg hü het adres van zü'n moeder, die. inmiddels met een Italiaan was getrouwd en in Italië woonde. Er is sedertdien veel gecorrespondeerd, maar aan geen van beide kanten was er geld voor dc dure reis, die tot ccn ontmoeting zou kunnen leiden. Doch nu is het er dan van gekomen. TERNEUZEN, 20-8. Nu alle voor zieningen worden getroffen om de aardgasleiding van Hilvarenbeek naar Sluiskil in de eerste dagen van september door de Westerschelde te trekken, zal het niet lang meer du ren dat de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil aardgas zal gaan gebruiken voor de winning van waterstof, nodig voor het vervaardi gen van ammoniak, salpeterzuur en diverse kunstmeststoffen. Dit brengt grote veranderingen mee, niet alleen door nodige om bouw van installaties en bouw van nieuwe installaties, maar ook door uitbreiding van bestaande afdelin gen. Momenteel produceert de N.S.M. dagelijks 600 ton ammoniak. Met het verwerken van aardgas hoopt men nog eens 530 ton ammoniak te kun nen produceren, zodat de totale pro- duktie in de loop van 1966 de 1.100 ton ammoniak zal bereiken. H' ertoe wordt een nieuwe afdeling, de „reforming", gebouwd. Naar de directeur van de N.S.M., ir. V. Gena, mededeelde, is het de bedoeling deze installatie in het voorjaar van 1966 in bedrijf te stellen. Deze reforming kan jaarlijks 220 miljoen n/m:< aard gas tot 530 ton ammoniak verwer ken. Alles büecn zal dc Nederlandse Stikstof Maatschappij bijna één mil joen m:i aardgas per dag gaan ver werken. Door deze bijna verdubbelde pro- duktie kan ook de produktie van de diverse kunstmeststoffen en van sal peterzuur worden opgevoerd. De be doeling is meer ureum te gaan ma ken. Op de wereldmarkt is grote vraag naar dit aan stikstof zeer rijke produkt, dat voor vele doeleinden ge bruikt kan worden. De laatste jaren werd de dagproduktie van ureum tot 200 ton opgevoerd, maar door de uit- HILVERSUM, 20-8. - Het bestuur van dc Nederlandse Radio Unie en de daarin vertegenwoordigende om roeporganisaties hebben besloten om met ingang van maandag 11 oktober a.s. elke dag van 9.00 uur 's morgens tot 6.00 uur 's middags een derde ra dioprogramma te verzorgen. Dit Is het resutlaat van de bespre kingen, die de afgelopen weken tus sen de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk en het N.R.U.-bestuur zijn gevoerd, waarbij ook de regeringscommissaris voor het radiowezen betrokken was. Het derde net zal in hoofdzaak een ontspannend karakter dragen. In ver band met de beperkte financiële mid delen, die gedurende de eerstkomende maanden voor het derde net uit de Dit munmer bestaat uit 6 pagina's Een vrouw, die meer dan één taal spreekt, is wijs, maar die in meer dan één taal weet X te zwijgen, is wijzer. breiding van de ammoniakproduktie zal het in de loop van 1966 mogelijk zijn 700 ton per dag te gaan fabri ceren. Tenslotte ligt het in het voornemen om na verloop van niet al te lange tijd dc nieuwe reforming zodanig uit te htreiden dat nog aanmerkelijk meer aardgas verwerkt kan worden, waar door ook de ammoniakproduktie nog weer kan sty gen. Nieuwe net krijgt in hoofdzaak ontspannend karakter luisterbijdragen ter beschikking kun nen worden gesteld, zal voorlopig vol staan moeien worden met een pro gramma van eenvoudige aard. Via F.M.-band Dit programma zal, naar de N.R.U. mededeelt, dagelijks via de F.M.-band worden uitgezonden. De N.R.U. ver trouwt erop dat de P.T.T. er in zal slagen vóór 11 oktober voorzieningen te treffen, waardoor ook dit derde radio-programma op de middengolf le beluisteren zal zijn. Het derde net zal niet vooruitlopen op de toekomstige ontwikkeling van de omroep en het uiteindelijke ka rakter van de radioprogramma's, welke immers door de nieuwe orga nen, als voorzien in de omroepnota's, mede zullen worden bepaald. Koel weer Verwachting tol dinsdagavond: Bewolkt met enkele opklaringen cn geen regen van betekenis; vannacht hier en daar in het binnenland mist; zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest; weinig ver andering in temperatuur. 24 aug. Zon op 5.38, onder 19.46. Maan op 1.44, onder 19.06. Nieuwe maan: 26 aug. te 19.50. HOOG WATERSTAN I )EN ZIERIKZEE: 24 aug. 0.27 v.m. 13.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 aug. 005 v.m. 12.48 n.m. Springtij: 29 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt gebied van lage luchtdruk strekte zich dit week einde uit van de Noordzee tot aan de Rivièra. Langs de oostelijke flank 'hiervan bewogen zioh .enkele storin gen van zuid naar noord. Deze brach ten vooral in het westelijke deel van de Alpen buitengewoon zware regen. Nabij de oorsprong van de Rijn viel 240 mm., Locarno meldde omstreeks 150 mm., in Grenoble en ook aan de Rivièra nabij de Frarts-Italaaanse grens viel 170 mm. In Turijn werd 55 mm. afgetapt. Een rug van hoge luchtdruk, die Ierland hééft bereikt zal zich crver Engeland gaan uitbreiden, maar daarbij in betekenis afnemen. Onder invloed hiervan is in onze omgeving een matige noordelijke wind te ver wachten, d'ie enigszins onstabiele lucht aanvoert. Enkele plaatselijke buien zijn daarom mogelijk. In het zeegébied tussen Schotland en IJsland neemt de depressie-acti viteit snel toe. Als gevolg hiervan zal morgen later op de dag de wind de neiging vertonen naar west tot zuidwest te 'krimpen. In het tempe- ratuurverloop komt maar weinig verandering. RABAT, 20-8. Als gevolg van een onverwachte overstroming in de val lei van de Ourika in Marokko, zyn minstens 22 mensen verdronken. Er worden nog mensen vermist. Ge vreesd wordt dat het dodencyfer tot 40 of meer zal sty gen. Door zware regenval in het Atlas gebergte was het peil van de rivie ren Ourika en Tarzaza snel gestegen, waardoor een grote hoeveelheid wa ter het genoemde dal. ten zuiden van Marrakesj, instroomde. Vele huizen werden verwoest, evenals drie brug gen. Twee hotels liepen zware schade op. Amerikaanse militairen raakten in Sowjet-zóne BERLIJN, 21-8. Drie ongewapende Amerikaanse militairen zijn zater dagavond door Oostduitse politie mannen gearresteerd toen zij Oost- Berlijns gebied betraden. Na een kort verhoor werden zij vrijgelaten. Volgens de Amerikaanse woord voerder waren de militairen bij oen inspectie van ruïnes langs de sectorgrens ongewild op Ooslduits gebied geraakt. Labour-meerderheid in Lagerhuis nog maar twee LONDEN. 22-8. Zondagochtend is een socialistisch Lagerhuislid in het ziekenhuis van Dartford overleden. Hierdoor is het aantal stemmen, dal dé socialisten in het Lagerhuis meer bezitten dan dc conservatieven en liberalen, tot t/wee gedaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1