•elna ■elna De Heerlykheid van Oostersteyn 98 a|f „DE WOLBAAL" ONZE PUZZEL-RUBRIEK H. RAVEN NAAR SCHOOL. WILBRINK kop en schotels H. J. BAX smIllegange Voor een betrouwbaar horloge naar; keus in wereldmerken OOSTERLAND, augustus. In oude veldboeken wordt Oosterland onder scheiden in een groot en in een klein ambacht, liet groot Ambacht wordt in verltfdbrieven genoemd: tweeder de deel van de Parochie en Heerlijk heid van Oosterland met zijn ge volg, terwijl het overige derde deel dat was van de Herelükheid of het Klein Ambacht van Oostersteijn, slechts bestaande uit een voorbrug, nederhof, verschillende boomgaar den, 450 roeden dijk en 25 gemeten land. Het was niet groot van omvang het klein Ambacht, gelegen nabij het gehucht Viane aan de Geulle. die vroeger de Mair- of Maervliet werd genoemd, en maar weinig be woners van het eiland Duiveland kunnen bevroeden wat een imposant kasteel de zetel vormde eertijds van Oostersteijn aangeduid op oude pla ten als: „Het Heelijck Huys tot Oos tersteyn". Het kleinambacht van Oostersteijn wordt ook wel genoemd het Abeele-ambacht naar de stichter of indijker; Heer Hendrik Willems zoon van den Abeele, in 1357. Heer Hendrik woonde op het slot: „De Abeele" bij Souburg op Walcheren, met zijn echtgenote Heilwich van Weldamme, een dochter van Renger Willemszoon van Weldamme. Toen dit echtpaar op 12 april 1371 het kleinambacht Oostersteijn in leen verkreeg, ieder voor de helft, beslo ten zij hierop een kasteel te bouwen. De opdracht voor het kasteel in de cember 1410 aan Graaf Willem V (de Verbeider) door de zoon van Hendrik van den Abeele, Floris, luidde aldus: „gestaen en ghelegen op die acht keeten van onzen landen in Duivelant met voorburg, neder hof, boomgaerden, vierdehalf hon- dert roeden dijkagiën en 25 gemet landt". Gelegen op „die acht keeten" duid aan dat hier ter plaatse de „mcerasnering" of het „darinckdel- ven" plaats vond. Dit bestond uit het opgraven van stukken met zeewater doordrenkt veen of derrie genaamd, waaruit zout gewonnen werd. Zo doende werden acht zoutkeeten be doeld. Er bestaan verschillende af beeldingen van het kasteel Ooster steijn, ook uit de tijd dat het reeds tot ruïne was vergaan, doch een tekening van A. de Haan, dragende het jaartal 1600 geeft een beeld weer van het Kasteel of „Versterkt Huijs" toen het nog in welstand verkeerde. Onderzoek Bij de herverkaveling in 1958 vond een onderzoek plaats naar de fun deringen van het Huis, dat wel met succes werd bekroond, omdat hieruit een juist beeld kon worden gevormd hoe het gebouw er eertijds moet hebben uitgezien. Iemand hier ter plaatse maakte cp een zonnige dag enige kleurendia's van de blootge legde muurresten welke bijzonder mooi uitvielen en meer dan enige andere foto een beeld gaven van de resten van het kasteel. De plaats aan het riviertje de Mairvliet waar het huis werd gebouwd, wordt in de ou de veldboeken aangeduid als de „Hooge Rampaerde". Na de boven bedoelde Floris van den Abeele ble ven nog drie geslachten van dien naam eigenaar van Oostersteijn. In 1513 was Claes Hendrickszoon Heer van Oostersteijn, terwijl het in 1531 aan de Ridder Jean Micault kwam, een edelman van zeer hoge Bour gondische adel. die zich in de Neder, landen gevestigd had. Zijn vrouw was Levina Welle van Cats, een dochter uit een bekend Zeeuwsch Riddergeslacht en dochter van Claes Lievenszoon Welle van Cats en Geertruida van Botland, waardoor Jean Micault ook Heer werd van de kleine Heerlijkheid Botland, ge legen bij de parochie Nieuwerkerk in Duiveland. De herberg „De Mee- baal" behoorde o.m. aan Botland, zij bestaat nog. Micault bekleedde hoge posten en ambten in den lande. Als ontvanger der Domeinen en Finan ciën werd hem wegens dertig jaren trouwe dienst door Keizer Karei V de rang van Rentmeester-Generaal van Financiën toebedeeld, zulks met als standplaats Brussel. Na de dood van Jean Micault op 7 september 1539, hij werd begraven in de Sint Gudelekerk te Brussel, werd zijn oudste zoon Charles, Heer van Oos tersteijn. Deze bekleedde het ambt van Proost van de kerk Nötre Dame te Brugge. Na zijn dood op 11 mei 1559 werd zijn enige zoon Philip Micault, Heer van Oostersteijn. De ze had twee zusters, Margaretha en Anna, waarvan de eerste in 1575 in een klooster trad en de tweede, An na, na den dood van Philip in 1579, Vrouwe van Oostersteijn werd. Zij was de echtgenote van Jonkheer An- thonie de Boulin. Na de dood van Vrouwe Anna in 1606 noemde haar man, Anthonie de Boulin, zich Heer van Oostersteijn. Zulks mede omdat deze echtelieden in gemeenschap van goederen waren getrouwd, want onder deze standen nu niet zo veel vuldig voorkwam, oudtijds. Uit het huwelijk werden behalve een doch ter, vier zonen geboren. Na de dood van hun vader werd de oudste zoon, Nicolaas de Boulin, Heer van Oostersteijn, en reeds in 1612 ging het goed over op Bonifa- cius de Jonge, zoals wij reeds eerder in een desbetreffend artikel beschre ven. Op 24 oktober 1594 gingen te Middelburg in ondertrouw: Nicolaes Boulijn „jonge man van Rijssel" en Cornelia Gilles uit Nieuwerkerk. De voltrekking van dit huwelijk had te Duiveland plaats. Hun te Middel burg gebaren zoon Gilles Boulijn vestigde zich te Nieuwerkerk in Dui veland' ais apotheker. Waarschijnlijk is deze Nicolaes Boulijn dezelfde als de laatste Heer van die naam van Oostersteijn. Zij schijnen nog vele bezittingen in Nieuwerkerk te heb ben gehad, want hun nazaten die Boulin, Boulijn, Bolin of Bolijn wer den genoemd, verkochten in begin 1700 verschillende hofsteden en veel landerijen in Duiveland. Rechtstreek se afstammelingen van deze Bolijns komen nog op verschillende dorpen in Duiveland voor, en vooral de naam De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. uitroep; 3. Chinese maat; 5. bestaat; 7. voorzetsel; 9. vaartuig; 10. rivier in Brabant; 11. bekende motorraces (afk.); 12. bos; 14. overblijfsel v.e. boem; 15. elke; 17. bedorven; 18. vergelding; 21. vallei; 22. uitroep; 23. eenh. v. druk (afk.); 25. neerslag; 28. aanzien; 29. gebergte in Rusland; 33. pers. voor- naamw.; 34. soort verlichting; 36. spel van twee; 38. zangnoot; 39. lid woord; 41. het zijn; 44. watersport centrum; 46. goud (Fr.); 48. larve; 50. deel v.e. kippenhok; 51. gebaar; 53. liefkozing; 55. meisjesnaam; 58. meisjesnaam; 60. bevestigingsmiddel 61. filmmaatschappij; 64. vaartuig; 66. hevige storm; 68. dans; 69. de dato (afk.); 71. vervoermaatschappij (afk.); 72. jong dier; 73. godsdienst (afk.); 74. water in Friesland; 75. grondtoon; 76. inhoudsmaat (afk.). [7 17 Verticaal: 1. zoutig; 2. kranten jongen; 3. trage; 4. dierengeluid; 5. Engels lidwoord; 6. staafje; 7. oud (Eng.); 8. familielid; 9. vervoeronder- neming (afk.); 13. vreemde munt; 14. de oudere (afk.); 16. stofmaat; 19. telwoord; 20. karajkter; 22. Engels telwoord; 24.afgemat; 25. het Ro meinse Imperium (afk.); 26. maan stand (afk.); 27. gewricht; 30. ver dieping; 31. klaar; 32. zangnoot; 35. gewicht; 37. deel v. Amerika (afk.); 39. lidwoord; 40. titel (afk.); 42. be vel; 43. land in Europa; 44. gewricht; 45. oosterse titel; 46. jongensnaam; 47. zangnoot; 49. vogel; 52. lichtbun del; 54. hemellichaam; 56. officieel ambt (oud); 58. getij; 59. vod; 62. toiletgerei; 63. Frans onp. voornaam woord; 65. klap; 67. vervoermaat schappij (afk.); 70. lidwoord; 71. op dit moment. Nicolaas leeft hier nog in voort. Toen Bonifacius de Jonge in 1612 Heer van Oostersteijn werd, kwamen dus de heerlijkheden Ooster- en 's Heer Jansland met Oostersteijn in één hand. In vorige artikelen wezen wij reeds op het feit dat behalve Boni facius de Jonge nog zijn zonen Cor nells en Johan, toen weer een Boni facius en een Cornelis, achtereenvol gens Heer van Oostersteijn waren. Een dochter van laatstgenoemde CornelisJonkvrouwe Henriëtte Ja- coba de Jonge werd hierna Vrouwe van Oostersteijn. Deze verkocht in 1701 de heerlijkheden Ooster- en 's Heer Jansland aan de Luitenant- Kolonel Charles Loncque, doch be hield Oostersteijn aan zichzelf. Twee jaar later, bij haar overlijden in 1703 kwam Oostersteijn 'bij testamentaire beschikking aan Anna Jacoba Win kelman, een lid van een geslacht, verbonden aan dat van de Jonge. In 1727 zien we Jacob Willem Bos- schaard als Heer van Oostesteijn, hij was rekenmeester van de Prov. Re kenkamer te Vlissingen. In 1761 komt het goed aan Isaak Winkelman. Publiek verkocht Drie jaar later op 30 april1764 wordt Oostersteijn publiek verkocht, het kasteel was toen reeds vele ja ren een ruïne, want reeds in 1700 stonden nog slechts weinig muren van het huis overeind. In 1744 wer den de laatste resten met de grond gelijk gemaakt. Bij de verkoping bestond de Heerlijkheid Oostersteijn uit 25 gemeten bouwland alsmede een hofstede groot 51 gemeten 133 roeden. Koper werd de heer Johan SteengraCht, weer een nazaat van de fam. de Jcmge, omdat de Steen- grachts afstammen van Jan Antho- nisse de Jonge, bijgenaamd „de Oude". Deze talk had op het einde van de 16e eeuw de naam Steen gracht aangenomen. In 1786 werd Heer van Oostersteijn: Nicolaas Steengracht en tot 1912 zou deze fa milie het bewind over het klein Ambacht voeren. Toen overleed Jhr. mr. H. A. Steengracht ongehuwd en werd 'door erving :dr. A. W. baron Sehimmelpennindk van der Oye Heer van Oostersteijn. Nadat diens weduwe nog enige jaren Vrouwe van Oostersteijn is geweest werd in 1927 de tegenwoordige Ambachtsheer van Oosterland en 's Heer Jansland, F. A. L. C. baron Schimmelpenninck van der Oye, Heer van Oostersteijn. Het 'kasteel werd in de 80-jarige oorlog verwoest en jammer genoeg niet meer 'herbouwd. Een hoogte in het weiland, omzoomd' tdoor een sloot herinnert nu nog aan ide plaats waar het 'kasteel eertijds heeft gestaan, zich spiegelend in de Mairvliet, want na de blootlegging in 1958 werden de funderingen met de grond uit de gegraven sloot weer bedekt en zo doende voor het nageslacht bewaard. Als een persoonlijke herinnering mel den wij tenslotte nog dat in de jaren 1915-1920 door leden van de adelijke familie uit liefhebberij vaak werd gevist in de GeuMe bij de plaats waar ■het kasteel oudtijds stond en er toen nog vele herinneringen aan het be staan van Oostersteijn werden te voorschijn gehaald, bestaande uit potjes, kannetjes die zorgvuldig ge lijmd een waardevol bezit vormden en dn een glazen kast op het Heeren hof waren opgeborgen. Ook waren hier nog verschillende stenen kogels bij. Alles zeer belangwekkend om te zien. Oosterland. L. A. C. SUCCESJES Te koop: Keukenstoelen, spiralen, le dikanten, crapeauds, kachels, haarden, rookfauteuils, ma trassen, kleermakers trap- naaimachine (Singer), radio, invalidenwagentje, ledikantje en onderdelen, kinderbox, enz. enz. Fa. M. Korstanje, Lange Groendal 16, Zierikzee. Tweewielige aanhangwagen voor luxe auto. Alléén za terdags bij J. D. Beuzenberg, telef. 228, Dreischor. Biggen, bij J. Kater, Hanen- weg 21, Noordgouwe. Klaverruiters, draineerbuizen en palen. P. L. Quist, tel. 443, Dreischor. 2e hands trapnaaimachine in kast, merk „Kohier" (ring- spoel). Te bevragen bij N. A. Lievense, Nieuwerkerk, tele foon 368, Winterandijvieplanten. - Joh. Fr. Vermunt, Hoge Molen straat 43, Zierikzee. I.g.st.z. kinderwagen en ge vraagd: een wandelwagentje. Te bevr.: agent Gi'oenleer te Burgh-Haamstede. Te koop gevraagd: Alle soorten meubelen, halve en hele inboedels. - Fa. M. Korstanje, Lange Groendal nr. 16, Zierikzee. Diversen: Een modieus kapsel begint met de coupe. En daarom brengen wij steeds de nieuw ste Franse modellen. - Kap salon Bal, Nieuwerkerk. THEO v. NIEUWENHUIZE en RIEK MEDDELER geven, mede namens weder zijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats hebben op vrijdag 27 augus tus 1965, des namiddags om 15.00 uur, ten gemeentehuize van Haamstede. Westerschouwen augustus '65 Haamstede, Sluispad 24 Burgh, Weeldeweg 11 Toekomstig adres: Seedorf (Duitsland). Receptie van 16.30 tot 18.00 uur in „De Westhoek", Weel deweg 4 te Burgh. Met grote droefheid geven wij kennis van het geheel onverwacht overlijden van onze geliefde broer, zwa ger en oom HENDRIK VAN DER DOE echtgenoot van Anna van der Wielen op de leeftijd van 63 jaar Familie VAN DER DOE Familie VAN DER WIELEN Wassenaar, 18 augustus '65 Chr. de Wetstraat 3 Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden ter gelegenheid van ons huwe lijk, zeggen wij, mede na mens wederzijdse ouders hartelijk dank. F. VADER C. VADER-FRANCKE Oosterland, augustus 1965 Burg. v. d. Havestraat 62 Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden na het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, mevrouw C. M. BRAAL-KURVINK betuigen wij onze welge meende dank. Namens de familie: W. MOL-BRAAL Sirjansland, augustus 1965 Voor de gelukwensen die wij ontvingen na de geboorte van ons dochtertje ERNA, zeggen wij hartelijk dank. H. BARENDREGT L. BARENDREGT- OKKERSE Dreischor, augustus 1965 Bogerd weg 19 V.V.V. Scharendijke Muziek van boerenkapel Zonnemaire op zaterdag 21 augustus a.s. Aanvang: 7.30 uur. Wegens vakantie GESLOTEN van 23 tot 31 augustus Lange Nobelstr. - Zierikzee De melkbczorging gaat normaal door ROBUSTA SOKJES van Mirlon-Mïrlana... dat zijn ideale sokjes voor naar school anti slipboord 30% MIRLON/versterking, dus zéér sterkl krimpen niet, bij krimp gratis vervanging! vanaf f 2,35 per paar in de maat 1 Uw Mirlana-dealer: Melkmarkt 3 Zierikzee JlVHRLANA hier Is de nieuwe zó veelzijdlgllj zó volmaaktl zó eenvoudig! In 't gebruik de meest praktische èn de meest geraffineerde werkjes, op de meest eenvoudige manier dat brengt U.... de nieuwe ('n ZWITSERS pr.cl.L- produkt van topklasse binnen het bereik van ladare beurs I) SUCCESJES Diversen: Voor uitdeuken en plaatwerk Carosseriebouw, Beuzenberg, tel. 228, Dreischor. Triplex, meubel- en spaan derplaat. C. Berrevoets, St. Domusstraat 12, tel. (01110)- 3104, Zierikzee. Sneldienst 'Koophandel'. Vab Rotterdam: Centraal Bode huis Leuvehaven 10 uur, Zekveld 12 uur; Dordrecht: Van Putte, 12.30 uur. Aan komst Zierikzee 4 uur. Wegens vakantie van 23 t/m 31 augustus gesloten. - Bak kerij v. d. Berge, Zierikzee. Maak er iets moois van! Ja, dat kan met houtnerf-, gras weefsel-, steenmotieven- en tegeltjesbehang. - „Verf en Kleur", Meelstraat 40, Zie rikzee, telef. 2100. Demonstratie gratis met volle garantie, service, lessen Korte St. Janstraat 4 - Tel. 2923 Zierikxee 569ste STAATSLOTERIJ DE VERKOOP VAN DE LOTEN bij collecteurs(-trices) en debitanten BEGINT OP 23 AUG. 1965. TREKKINGEN OP 13, 20, 27 SEPT. EN 4 OKT. d.a.v. Luxe autoverhuur zonder chauffeur M. VAN OEVEREN Scharendijke - tel. (01117) 248 10—15 per jaar is mogelijk door deel te nemen in het Gemeenschappelijk Beleggingsfonds van het Nederlands Beleggings Centrum. Uw tegoed zonder opzeggingstermijn opvorderbaar Ook voor de kleine spaarders. Vraagt inlichtingen aan: N.V. De Zeeuwse Financiële Maatschappij Goes - telefoon (01100) 6603. Voor Schouwen-Duiveland: J. A. HAGE, p/a Mulockstraat 60, Zierikzee - telefoon (01110) 2015. honderden stuks in tientallen decors en modellen Reeds vanaf cent Havenplein 2 Zierikzee Telefoon 2778 LASTALIFT 3322/47 Charmant. Flatteus. Een beha met altijd vorm- houdende, heerlijk steunende cups van licht en luchtig Lastinet. Steunt, past en kleedt perfekt. Wit en zwart: 9,75 Model 3324/47, met lange, maagband. Wit en zwart: 16,75 voor vorstelijke „onca.erca.a,rieix" Houtlijm, 'bison-kit, snelfix, kneedbaar 'hout. C. Berre voets, St. Domusstraat 12, tel. 3104, Zierikzee. Formica, Decowal, Botop. C. Berrevoets, St. Domusstraat 12, tel. 3104, Zierikzee. Autogarages f 350,schuur tjes f 185.Vraagt gratis prospekt. Houtbouw Ubachs- Kerkrade „Vapo", onze natuurperma- nent, geeft voldoening en zit steeds patent! Kapsalon Murk, telef. 2767, Zierikzee. Hout-, fineer-, lijstwerk. C. Berrevoets, St. Domusstraat 12, tel. 3104, Zierikzee. Loodgieters-, gasfitters- en waterfittersbedrijf H. Ver schuur en Zonen, Koraalstr. 3, Zierikzee. Tel. 2223. Vanaf heden auto's te huur. Garage Y. T. Wandel, telef. (01114) 482, Nieuwerkerk. Prefab-garages met stalen kanteldeur in acht moderne kleuren. Nieuw in Zeeland. Folders en inlichtingen: W. Daansen, Markt 8, tel. 495, Aardenburg. Sleutelringen met lampje en sleutelringen voor kw. en dubb.-houders. Sigarenmaga zijn D. C. Viergever, hoek Kraanplein, Zierikzee en Weststraat, Haamstede. Prachtige tonnetjes met si garen van f 16,50 en f 22,50. 'n Sieraad in uw huis. Sigm. D. C. Viergever, hoek Kraan plein, Zierikzee en Weststr., I Haamstede. Korsetterie Lingerie DAM 21 - ZIERIKZEE Biedt zich aan: Iemand voor kantooi'werkzaani- lieden in de morgenuren, met enige jaren kantoorerva ring en kunnende typen. Bij voorkeur in omgeving West hoek. Brieven onder nr. 2260, bur. van dit blad. Wegens vakantie gesloten van 23 augustus t/m 1 september a.s. BAKKERIJ ROTTE Oosterland Slagerij v. tl. Welle St. Domusstr. 96 - Zierikzee Wegens vakantie zyn \v(j vanaf 23 augustus tot en met 31 augustus a.s. GE SLOTEN Eterna Girard-Perrègaux Mido Revue Phenix Chronese Tenax if alle horloges 2 jaar gratis verzekerd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7