Vf\ Graansilo's te Dreischor in vol bedrijf VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS WITTE KRUIS Op to|><lagen aanvoer van 600 ton „niets bijzonders" (Van onze verslaggever) DREISCHOR, 19-8. Met veel inspanning wordt in deze augustusmaand op Schouwen-Duiveland gewerkt aan het binnenhalen van de oogst. De jaarlijkse campagne eist weer de volledige inzet en werkkracht van land bouwers, personeel en niet te vergeten de mensen van de loonbedrijven. Op vele akkers grommen de maaidorsers en reeds heel wat percelen zijn in slechts enkele uren tijd' van hun kostbare „vracht" ontdaan. Dat wil be paald niet zeggen dat dan ook het werk gedaan is, want anderen staan al weer gereed om het graan bij vele tonnen tegelijk in ontvangst te nemen en het verder te verzorgen op de lange weg waarlangs het produkt uitein delijk de consument bereikt. Ingezonden mededeling Wie is's werelds grootste producent van dieselpersonenauto's? Weet U het? Neen, die zit nu eens niet in het grootste autoland van de wereld, Amerika. Dat is Mercedes- Benz. Meer dan een half millioen dieselpersonenwagens liepen daar in de periode van 1949 - 1965 van de band. Hoe dat kan? Omdat die sels zo goedkoop rijden. Omdat Mer cedes-Benz ook met de dieselformu le een auto ontwierp, die groter, mooier, luxer, comfortabeler en vei liger is dan de meeste auto's in een vergelijkbare km-prijsklasse. Omdat er veel automobilisten zijn, die veel kilometers zeer goedkoop willen in kopen. En ondanks dat toch in een klasse-wagen willen rijden. Diesel Mercedes-Benz, de optelsom van economie en representativiteit. Wie veel rijdt en veel eist, maar ook goed rekent, belt vandaag nog de dealer: Gilijamse, Ren esse, telefoon (01116) 370 voor een proefrit met de Mercedes-Benz Diesel. FINANCIEEL NIEUWS Nettowiust Philips tweede kwartaal 1965 j 82 miljoen EINDHOVEN. 19-8. De omzel van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken heeft over het tweede kwartaal 1965 bedragen f 1.653 min. tegen f 1.527 min. in 1964. De nettowinst bedroeg over deze periode f 82 min. (v.j. f 85 min.). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Windesheim: H. J. A. Douwes, Ugebelen; te Grootegast- Doezum (toez.): kand. H. P. Bos, Bierum. Aangenomen naar Leerbroek: H. A. v. d. Pol, kand. te Ede, die be dankte voor Aalst (Gld.), Brandwijk, Molenaarsgraaf, Willige-Langerak en voor Wouterswoude. Ger. Kerken Beroepen te Hillegom (2e pred.- p].): J. Boer jr., Wetsinge-Sauwerd. In de gebouwen wordt het interne transport van de aangevoerde granen tot stand gebracht via een uitgebreid netwerk van grote en kleine aan- en afvoerbuizen. Eén van deze mensen is de heer A. H. Barendregt, sedert vele jaren bekend graanhandelaar te Dreischor. Het bedrijf van de heer Barendregt is wel één van de oudste in deze streek, want ook de vader en groot vader van de huidige eigenaar von den in de graanhandel hun bestaan. Intussen blijkt uit een gesprekje met de heer Barendregt wei, dat het geen eenvoudige zaak is geweest om tot op de huidige dag als particu lier bedrijf stand te houden. Op top dagen gebeurt het wel dat zo'n 600 ton graan wordt aangevoerd en ui teraard zijn er belangrijke investe ringen nodig om dergelijke hoeveel heden te kunnen opvangen en te verwerken. Wie echter een kijkje neemt in en om de loodsen en silo's aan de Bogerdweg kan duidelijk zien dat het de Dreischorse onder nemer met succes gelukt is zijn be drijf aan te passen aan de moderne eisen. En dat wil toch wel zeggen dat het dan bepaald niet aan par ticulier initiatief heeft ontbroken. Sedert 1936 De heer Barendregt voert zijn be drijf zelfstandig sedert 1936. In die tijd waren er altijd nog dertien graanhandelaren op Schouwen-Dui veland. Dat was nog in de jaren dat de haven Beidert (thans verdwenen) floreerde en met zekere trots be waart de heer Barendregt in zijn kantoor nog altijd twee fraaie histo rische foto's van graanschepen die in dat haventje bij de oude loods kwamen laden. Thans heeft hij voor zijn klantenkring de beschikking over niet minder dan 5.000 ton op slagcapaciteit en wordt er aan plan nen gewerkt om te komen tot een nieuwe uitbreiding. Er draaien 35 elektromotoren in het bedrijf, dat volledig wordt belucht. Dit „beluch ten" is zeer belangrijk want dik wijls wordt, zoals de heer Baren dregt het uitdrukt „onrijp" goed aangevoerd en dat komt natuurlijk ook omdat in vroeger jaren het graan veel langer bij de boer in de schuur werd opgeslagen, alvorens het werd gedorsen. De komst van de maaidorser heeft deze gang van zaken echter radicaal gewijzigd en thans geschiedt de aanvoer in re cordtijd. ZIERIKZEE, 20-8. Hoewel het nog wat vroeg is cm een balans op te maken, kan toch reeds worden ge constateerd dat dit jaar belangrijk meer mensen het gemeentemuseum hebben bezocht dan in voorgaande jaren. Tot deze conclusie kwam ook de heer T. J. v. d. Bout, die belast is met de zorg voor het museum. HÜ merkte op dat het voornamelijk dagtceristcn zijn die een bezoek aan Zierikzees' oudheidskamer brengen, al zijn de bezoekers die de stad per bus bezoeken verre in de minderheid Hierover zei de heer v. d. Bout: „Het tijdstip waarop de bussen hier arriveren ligt, althans voor wat mu- seumbezoek betreft, enigszins onge lukkig. Meestal komen de toeristen die per bus reizen hier om twaalf uur aan, terwijl om twee uur alweer vertrokken moet worden. Aan mu- seumbezoek komen deze mensen ge woon niet toe". Drukke zomermaanden Op onze vraag of er dit seizoen nog bepaalde hoogtijmaanden ge weest waren antwoordde de heer v. d. Bout dat met name de maanden juni en juli (twee regenmaanden) een „piek" in het bezoekersaantal Dit jaar worden voor het eerst een oude vuurlepel en een zeldza me zilveren beker geëxposeerd, die aan het museum werden geschon ken door mej. mr. A. Bolle te Mid delburg. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG De heer L. J. Smits schakelt de hef- bruginstallatie in. Van vader op zoon Het leegstorten van de graanwa- gens op 't terrein aan de Bogerdweg vergt slechts weinig tijd. De wa gens rijden op de hef brug, er wordt een handle overgehaald en het graan verdwijnt in de enorme stortput, waarin de inhoud van drie wagens kan worden opgevangen. Via een in gewikkeld en vernuftig stelsel van elevators en over de „voorschoner" wordt het graan vervolgens naar de cellen afgevoerd. Er zijn zes van deze cellen, elk met een capaciteit van 160 ton. Voor afvoer na de op slag kunnen ondergrondse transport banden worden ingeschakeld. Het is alles bijeen een indrukwekkend ma chinepark dat door slechts enkele mensen dag en nacht in werking wordt gehouden. Intussen is het voor de landbouw op Schouwen-Duiveland, welke ge kozen heeft voor de particuliere sector, van groot belang in eigen omgeving te kunnen beschikken over een bij uitstek goed geoutil leerd bedrijf. Een bedrijf dat van vader cp zoon heeft stand gehouden en dat na een klein begin in een sim pele schuur thans een flinke hap neemt uit de totale jaarlijkse graan- cogst op Schouwen-Duiveland. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. E. P. Kuin uit Apeldoorn. Gasthuis- kerk: 10 en 7 uur ds. P. Hetebrij uit Den Dolder. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 9.30 uur ds. Zonneveld. Burgh: 9 uur ds. W. J. van der Waal, 10 uur ds. Don (Bed. H. Doop). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9 uur ds. Van Liere, 10.15 uur ds. L. J. C. Vis- beek, em. pred. te Vorden. Noord- wetlle: 10.15 uur ds. Van Liere. Scha- rendijke: 110 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 10 uur prof. dr. J. Sperna Weiland uit Amsterdam. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 11 uur ds. J. Feunekes uit Zonnemaire. Dreischor: 9.30 uur ds. Kelling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk; 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. D. Goudzwaard uit IJsselmonde. Sirjansland: 10 uur ds. L. Trouw borst, 6.30 uur eerw. heer Vroegin- deweij uit Middelharnis. Bruinisse: 11 uur ds. G. F. H. Kelling uit Noordgouwe-Dreischor, 5 uur ds. A. Lam uit Zierikzee. Lutherse Kerk. Zierikzee: 10 uur dr. J. F. van Royen Remonstrants pred. te Rotterdam. Gereformeerde Kerken. Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Y. J. Tiemersma uit Vlaardingen. Haam stede: 10 en 5 uur ds. W. J. van Ot- terloo uit Amsterdam. Renesse: 7 uur ds. W. J. van Otterloo uit Am sterdam. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonne maire: 10 uur ds. Huijser, 2.30 uur dr. Becker. Nieuwerkerk: 10 uur dr. Becker, 5 uur ds. Huijser. Oos terland: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. G. den Heeten uit Bruinisse. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Dén Heeten. Gereformeerde Kerken. (Vrijgemaakt). Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. P. Ingezonden mededeling Aktieve Wille Kruis poeders bestrijden verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn en kiespijn. ook in tabletten en cachets. Meer belangstelling Tussentijdse balans van inuseuinbezoek te Zierikzee lieten zien. Overigens maken de meeste bezoekers deel uit van door de Nederlandse Spoorwegen georga niseerde reizen die Zierikzee als einddoel hebben. De heer v. d. Bout vond dit wel begrijpelijk, aangezien deze toeristen rustig de tijd hebben om rond te kij ken doordat ze niet afhankelijk zijn van vertrektijden van bus of boot. Het aantal jeugdige bezoekers is niet overweldigend, al heeft de in stelling van een „jeugd-museum- kaart" (waarmee gratis of tegen ge reduceerde prijs musea kunnen wor den bezocht) wel iets ten goede ver anderd. Deze jeugdmuseum'kaart is ook te koop bij het museum te Zie rikzee, al moest de heer v. d. Bout constateren dat er weinig vraag naar bestaat. Dit is overigens wel begrij pelijk, aangezien Zierikzee wat be treft museumbezoek weinig keus biedt, zodat de aanschaf van een kaart al vlug te kostbaar wordt ge vonden. Lok uit Berkel en Rodenrijs. Haam stede: 7 uur ds. P. Lok uit Berkel en Rodenrijs (in de Chr. Gerf. kerk). Chr. Gercf. Kerken Zierikzee; 10 en 6 uur leesdienst. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. S. Wijnsma uit Rozenburg. Haamstede: 10 en 3 uur ds. S. Wijns ma uit Rozenburg (Bed. H. A. en Dankz. H. A.). Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst en 3 uur ds. v. d. Ent, Middelharnis. Gereformeerde Gemeenten. Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur eerw. heer Schreuder, theol. student te Amersfoort. Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur leesdienst Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur: Lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur: Lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdjjk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver- iossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10.00 en 19.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen om 7.30, 9.00, 10.30 en 20.00 uur. Renesse: Eucha ristievieringen om 8.00, 9.30, 10.30 en 19.00 uur. Bruinisse: Eucharistievie ringen om 9.00 uur (cantine Stoof- polder). OVERDENKING GEEN PUBLIKATIE! Verzegel hetgeen de zeven don derslagen gesproken hebben en schrijf hel niet op. Openbaring 10 4 slot. We zijn het er waarschijnlijk allen wel over eens, dat bet boek dei- Openbaringen aan Johannes een moeilijk boek is. We zouden vandaag kunnen zeggen: deze apostel Johan nes iheeft op het radarscherm van de geschiedenis mogen zien wat er in de toekomst zal geschieden. Althans in grote lijnen. Het is wereldgeschie denis in vogelvludht. Wellicht is het juister om te zeggen 'kerkgeschiede nis in een wijds panorama. Hij had dan ook een uitdrukkelijk bevel om op te schrijven wat 'hij zag op Gods radarscherm, soms oók hoorde zoals hier in deze tekst: donderslagen! Maar nu krijgt hij juist bevel om niet op te schrijven wat die donder slagen te vertellen ihadden .Het moet verzegeld worden, niet bekend wor den. Geen publiciteit! Waarom mag dit niet worden opgeschoven en be waard voor de volgende generaties, voor ons vandaag aan de dag? Waar om moet het ene wél worden opge schreven en geweten en 'het andere niet? Niet voor niets lezen we over don derslagen, zeven in getal! Het vol maakte getal, een volkomenheid, een afgerond geheel! Dit zijn diép ingrij pende dingen, wereldschokkende ge beurtenissen, die dn deze wereld zul len plaats hebben. Die de mensen zullen aangrijpen en verbijsteren. Kijk eens, God heeft ons mensen wel het vermogen gegeven om het verleden te bewaren, te onthouden. Soms nemen we in dat geheugen din gen mee, die we beter kwijt waren. Nare dingen soms, een belediging, die ons is aangedaan ibv. Terwijl we vaak Gods weldaden en zegeningen gemakkelijk vergeten, vandaar dat de bijbel zegt: vergeet ze niet, het is God, Die ze u gaf. Maar we kun nen in'iet iin de toekomst kijken. We 'kunnen zelfs geen dag overzien, laat staan een week, een maand, een jaar. En dat is maar goed ook. Stel eens, dat u aan het begin van uw leven alles wat u het leven zou brengen, van stukje tot beetje kon lezen., kon te weten komen. Het zou u wellicht alle blijdschap ontnemen, u zou geen blijde dag meer 'hebben. Daarom moeten en kunnen we in de goede zin van het woord bij de dag leven. Wat we weten moeten ook voor de toekomst is bekend, is gezegd, ge openbaard! Bv., dat God in Jezus Christus ons tot een God en Vader wil zijn, dat Hij voor u zorgen zal en zelfs, dat ook die moeilijke din gen moeten medewerken ten goede. Goddank, dat we niet alles weten. Maar wel, dat Hij odk in de tegen slagen, in die diepingrijpende din gen er ons doorheen helpt. Zoals weieens wordt gezegd: God heeft ons wel een behouden thuiskomst be loofd, maar niet steeds een kalme reis. Daarom 'is niet alles gepubli ceerd, niiet bekend gemaakt. Laat Hem besturen, waken, 't is wijsheid wat Hij doet! Zo zal Hij alles maken, Dat g' u verwonderen moet, als Hij, die alle macht heeft, met ivonderbaar beleid geheel het werk volbracht heeft, waarom gij thans nog schreit. Sch. H. S. kleintjes uitA Aet binrxeixlfiÖW DEN HAAG. De Haagse politie heeft de 53-jarige kantoorbediende J. F. M. G. F. uit Den Haag aange houden en ingesloten, omdat hij zijn ex-vriendin, de 38-jarige secretaresse P. W. van H. uit Wassenaar met een mes had gestoken. ZWOLLE. Gedeputeerde Staten van Overijssel zijn teleurgesteld over de aan die provincie voor 1965 toe gekende subsidie van bijna drie mil joen gulden voor infrastructuur ver beterende werken. Zij hadden name lijk op vier miljoen gerekend. DEN BOSCH. Voor het twaalfde internationale vocalistenconcours dat van 6 tot en met 11 september te 's-Hertogenbosch wordt gehouden hebben 90 zangers en zangeressen in geschreven ,t.w. 28 sopranen, 14 al ten/mezzosopranen, 28 bassen-bari- tons en 20 tenoren. ROTTERDAM. De kans is groot dat het modemagazijn van C. en A. Brenninkmeijer aan de Rotterdamse Coölsingel een ondergrondse verbin ding krijgt met het toekomstige me trostation Beurs. De plannen van C. en A. voor het kostbare project zijn zo goed als rond, omdat de bouw van een dergelijke verbinding zonder moeilijkheden in 'het bouwschema van de metro kan worden ingepast. UTRECHT. De elektrificatie van het baanvak Arnhem-Oberhausen zal 'de reizigers van buurland- en D- treinen naar verwachting een tijd winst opleveren variërende van tien tot 34 minuten. Met ingang van de nieuwe dienstregeling van de spoor wegen. die op 22 mei 1966 ingaat (in verband met Pinksteren een week vroeger dan normaal), moet het werk klaar zijn. Men zal dan van Amsterdam naar Rome met elektri sche treinen kunnen rijden. LEEUWARDEN. Het gerechtshof in Leeuwarden zal zich op 2 septem ber in raadkamer beraden over het verzoek van mevr. Antje Gommers- Jansen uit Veenoord om schadever goeding voor ten onrechte in hechte nis doorgebrachte tijd. Mevr. Gom- mers heeft vijftien maanden in voor lopige 'hechtenis doorgebracht. Zij werd ervan beschuldigd dat zij haar man op 2 december 1963 met land- bouwvergif om het leven had ge bracht. Op 25 februari van dit jaar werd zij vrijgesproken. HILVERSUM. De Nederlandse Ra dio Unie zal twee inzendingen ver zorgen voor de Prix Italia 1965. In de categorie literaire of dramatische welken wordt het hoorspel „Vandaag is genoeg" van Marianne Colijn in gezonden, een aanbieding van de N. C.R.V. In de categorie stereofonischc weiken zal de radiofantasie „Noise is a sevenheaded dragon" meedingen UTRECHT. De zeldzame 12e eeuw- se reliefstenen, die onlangs zijn ge vonden tijdens restauratiewerkzaam heden in de Pieterskerk van de Waalse hervormde gemeente in Utreoht, gaan naar Bonn voor een conserverende behandeling. Men acht 'het niet uitgesloten dat schimmels en zouten, die tijdens het eeuwenlange verblijf onder de grond in de steen massa zijn getrokken, bij het drogen de polychromering zullen aantasten. DE LEEUW VAN BASHRA Een graanwagen wordt automatisch scheef gezet en weer verdwijnt een stroom „gouden graanin de stortput. (Foto's: Zierikzeesohe Nieuwsbode). De kosten van het levensonder houd in Saigon nemen toe naar ma te de strijd in Zuid-Vietnam feller wordt. Volgens het Zuidvietnamese Instituut voor Statistiek moet de inheemse bevolking thans voor goe deren en diensten 17,3 procent meer betalen dan een jaar geleden. AMSTERDAM. Donderdagmiddag heeft het Tweede Kamerlid mevrouw van Someren^Downer in „De Zieken verpleging" aan do Prinsengracht in Amsterdam het leven geschonken aan een zoon. De bevalling vond en kele weken eerden* plaats dan was verwacht, maar verliep uitstekend. 82. Toen het meisje eindelijk genoeg had van de oosterse snuisterijen en verveeld verder liep door het uitgestrekte Mame- lukkenkamp, maakten de twee mannen in de wijde mantels zich los uit de schaduw van een tent en volgden haar onopvallend. Zij waren gekleed als zwervende woestijn bewoners en in de drukte die tussen de vele tenten heerste, vielen zij niemand op. Niemandbehalve Agua, die buiten de tent van de Leeuw wachtte tot zijn mees- er gereed zou zijn mot zijn besprekingen met het krijgshoofd der Mamelukken. Er was iets in de houding der beide mannen, 1^1 )P luide toon aan. dat de Lombardijnse zakkenroller - vanB^B „Zeg mij slaafzei het meisje hoog- jongs af gewend om in de drukte der stra-BMhartig, „is uw meester Ar-Am gereed om ten van Genua op iedere kleinigheid achtBMzijn oog op mij te laten rusten? De mid- te geven - wantrouwig maakte. B^«ag is lang. Ik verveel mij Peinzend zijn benige neus strelend,B^B De hagedis snoof nadenkend. „Mijn schoof hij met zijn eigenaardige glijdendeB^Hmeester is nog steeds in conferentie", ver gang achter de twee mannen aan enB^Bzckerdc hij onverstoorbaar. „Persoonlijk trachtte enkele woorden op te vangen vanB^Bzou ik er echter aan toe willen voegen het zachte gesprek dat zij voerden. Hijj^Hdat ge u niet hoeft te vervelen. Reeds een kon niets verstaan. En eer hij zijn onder-B^Bkwartier lang wordt ge gevolgd door een zoek vorder kon uitst rekken, kreeg Sana iH^Btweot al mannen, in wie ik geboren mossen - hem bij toeval in het oog, en sprak hcmBH' rekkers vermoed

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6