tUmdwiU Opziener P. Haeck veertig jaar bij de Zeeuwse visserij politie Bomen ais foto-object STREEKNIEUWS VOOR WIE GEZELLIG fl|5) WIL Ut€* FRITUREN Groot vreugdevuur trok weer enorme belangstelling Halve hectare duingebied Renesse door brand verwoest Begonnen als ilekknecht ZIERIKZEE, 19-8. Woensdag 25 augustus zal het precies veertig jaar geleden zijn dat de heer P. Haeck alhier in overheidsdienst trad (Be stuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen). Sinds 1 juli 1964 bekleedt de jubilaris de hoogste rang, namelijk die van opziener. Ongetwijfeld een mooie promotie, als men bedenkt dat de heer Haeck begon als dek- knecht op het te Yerseke gestationeerde vaartiug „De Gier". Daar kreeg hij tot taak het schip te onderhouden en de bemanning van eten te voorzien. Natuurlijk heeft de jubilaris tal van herinneringen aan deze periode. „Je was in die tijd veel meer afhankelijk van het tij. Ook waren er toen weinig schepen met ingebouwde motor, zodat het meestal met fok en zeil ging. De visserij-contróle is in de loop der jaren echter het zelfde gebleven". Schipper De heer Haeck heeft ook nog de functie van dekknecht vervuld op de „Ramses", een kanonneerboot die voor de Yersekse oesterbank lag. „Gelukkig is de werkmethode nu wat veranderd, maar vroeger kwam het voor dat je wekenlang je vrouw niet zag. Het aantal diensturen was cok veel groter". Op 1 april 1948 (Foto: ZierikzeesOhe Nieuwsbode). werd de jubilaris schipper op „De Arend", die Bruinisse als thuisha ven had. Op onze vraag wat de be voegdheden van een schipper zijn, antwoordt de heer Haeck: „De schip per heeft de leiding aan boord en alleen de opziener is hoger in rang. Die bepaalt waar het schip naar toe vaart, al kan de schipper dit, bij afwezigheid van de opzichter over nemen". Vroeger voeren er op de Zeeuwse stromen wel 15 vaartuigen van de visserij-politie en de perso neelsbezetting was ongeveer vijftig man. Momenteel kan het werk wor den gedaan met vier schepen, waar van „De Valk", waarop de heer Haeck vaart, er één is. Opmerkelijk is dat al de schepen vogelnamen hebben gekregen, want naast „De Valk" zijn er nog „De Zwaluw", „De Raaf' en „De Gier", die toezicht moeten houden op de visserij op de Zeeuwse stromen. Opziener In 1954 werd de heer Haeck, die afkomstig is uit Bruinisse, gepromo veerd tot opziener met als stand plaats Zierikzee. Zijn schip werd het vaartuig „De Havik", een van de snelle motorboten van de visserijpo- litie. In deze periode vielen ook de eerste voorbereidingen van het Del taplan, dat de heer Haeck als het ware heeft zien „groeien". Hierover zegt hij: „Vroeger had je de Zand- SPORT VOETBAL Druk weekeinde voor voetballers van „Renesse" Voor de voetballers van de ver eniging Renesse wordt het deze maal een bijzonder druk weekeinde. Za terdagmiddag komen het le en 2e elftal in eigen omgeving in het veld tegen het le en 2e elftal van Oud dorp. Zondagmiddag komen beide elftallen Weer in het veld en wel te Oude Tonge, waar het een tegenbe zoek gaat afleggen. KORFBAL SKNWK won van St. Philipsland Het korfbal twaalftal van SKNWK speelde op haar terrein te Nieuwer- kerk een vriendschappelijke wed strijd tegen St. Philipsland. De Nieuwerkerkers toonden zich in deze ontmoeting op overtuigende wijze de sterkste door met 8-2 aan het lang ste eind te trekken. WIELRENNEN Stand Zeeuwse wielercompetitic Na de wedstrijd te Breskens, waar Wim Evertse er in slaagde weer één puntje uit te lopen cp Jan Kiviet, ziet de stand in de Zeeuwse wieier- competitie er momenteel als volgt uit: 1. Wim Evertse, Zierikzee, 121 pnt.; 2. J. Kiviet, 116 pnt.; 3. P. Oo- men, 96 pnt.; 4. J. de Vrieze, 71 pnt.; 5. A. v. Overveld, 67 pnt.; 6. M. van Groezen, 60 pnt.; 7. J. Beun, 58 pnt.; 8. C. Koeken, 53 pnt.; 9. B. Broere, 52 pnt.; 10. T. van Hasselt, 45 pnt. Carles Cavitt, een 18-jarige ne ger, is in de afgelopen nacht door een politieman in de negerwij k Watts neergeschoten. Het hoofd van een dievenbende in Milaan, de 20-jarige Salvatore Jaconelli, heeft zich bij de politie gemeld en al zijn wandaden opge biecht. Hij deed dit, naar hij zei, om in de gevangenis een boek over zijn leven te kunnen schrijven. Zierikzee BURGERLIJKE STAND Geboren: 12 aug.: Petrus Jan, zoon van Antonie Meganck en Elizabeth Carolina van Sprundel (Midden- schouwen). 14 aug.; Jacobus Antho- nie, zcon van Theophilus Kramer en Gerritje Bolier (Zierikzee). 17 aug.: Iman Cornelis, zoon van Cornelis Zorge en Jacoba Stoffeina Kriste- ijn (Westerschouwen). 18 aug.: Dixon Miche Filip, zoon van Adriaan Fran- qois van de Sande cn Beatrice Jur- gen (Zierikzee). 18 aug.: Andries Jo- han, zoon van Johan Bogert en Ma ria Maatje Steketee (Zierikzee). Gehuwd: 13 aug.: Andreas Deurloo, 21 jaar, Zierikzee, en Willemina Ja coba Nouwen, 19 jaar, Zierikzee. 13 aug.: Johannes Christoffel Hille- brand, 25 jaar, Zierikzee, en Maria Janna Willemse, 20 jaar, Zierikzee. Overleden: 12 aug.: Johanna Vier gever, 71 jaar, echtgenote van An- thonij Schults, Zierikzee. 12 aug.: Pe trus Gerardus Klijn, 80 jaar, echtge noot van Hendrika Francina Ber- wald, Zierikzee. 13 aug.: Leendert Pieter van de Zande, 59 jaar, echt genoot van Johanna van den Hoek, Zierikzee. 15 aug.; Anna Straaijer, 62 jaar, gehuwd geweest met Hu- brecht Tonis Jonker, Middenschou- wen. 16 aug.: Leendert Bolkenbaas, 85 jaar. echtgenoot van Krina Cor nelia Marina Geerlruida Bartelse, Brouwershaven. 18 aug.: Tanna Lok ker. 75 jaar, echtgenote van Corne lis Schults, Zierikzee. 18 aug.: Maria Slager, 91 jaar, gehuwd geweest met Anthonie Olrce, Zierikzee. 19 aug.: Willem Regoort, 62 jaar, echtgenoot van Geertruida Adriana Nelly Hul zen, Zierikzee; eerder gehuwd ge weest met Johanna Adriana in den Bosch. WESTERSCHOUWEN Gegund Het aanbrengen van Slijtlagen op diverse wegen dn de gemeente Wes- tersöhouwen werd namens de Dienst Gemeentewerken te Haamstede ge gund aan het aannemingsbedrijf P. van Donigen te Haamstede. HAAMSTEDE Kloosterweg klaar Het gedeelte Kloosterweg dat tij dens een arbeidsperiode van 10 maanden geheel vernieuw en ver breed werd, is nu gereed. Zeer veel haast werd gemaakt met het klaar- krijgen van de brede rijweg, omdat reeds in het voorseizoen filevorming oorzaak werd van de omlegging via een noodweg. Een verkeerslicht bracht hier uitkomst doch op weëk- en'd-dagen met mooi weer moest de rijkspolitie af en toe handelend op treden. Naast de rijbaan ligt een keurig wandelpad dat geruime tijd als fietspad gebruikt moest worden. Na de opening van de weg voor het gemotoriseerde verkeer kon een be gin worden gemaakt met het opbre ken van de noodweg en op de vrijge komen plaats kon begonnen worden met het nieuwe rijwielpad. Een de zer dagen is ook dit fraaie brede pad klaargekomen, wat een uitkomst kreek en dit was een apart inspec- tiegebied dat bij de Zeeuwse stro men hoorde. Na de afsluiting is het huidige Veerse Meer tot de binnen wateren gaan behoren, zodat een afzonderlijk controle-gebied ont stond dat onder de inspectie binnen wateren valt". Sinds 1 juli 1964 be kleedt de jubilaris de hoogste rang, al is daar geen afzonderlijke titel voor. „Het blijft gewoon opziener, al is mijn bevoegdheid bij deze pro motie groter geworden". Momenteel heeft de heer Haeck toezicht over zo'n 20 personeelsle den. Hij heeft het snelle vaartuig „De Valk" tot zijn beschikking en is begt tevreden met zijn werk. Dat blijkt wanneer hii, sprekend over zijn verantwoordelijke taak, zegt: „Ik blijf mijn werk met ple zier doen en ga elke morgen opge wekt aan boord." Dat de jubilerende opziener de vissers dcor en dcor kent moge blijken uit zyn woorden „Ik kan als het ware de vissers lezen en schrijven". betekent voor wandelaars. De af splitsing naar Renesse is nu ock klaar, zodat nog maar wat nawerk wacht. De aannemings mij. v. d. Dries heeft hier een prachtig stuk werk geleverd. ZONNEMAIRE Benoeming tot huishoudconsulente Mejuffrouw. H. den Boer te Zon- nemaire is met ingang van sepLcmr ber a.s. benoemd tot huishoudcon- sulente voor de C.B.T.B. (Christelijke: Boeren- en Tuinders Bond; in liet Land van Heusden en Altena met als standplaats Andel. Zij kom! in de plaats van mej. M. te Velde wel ke naar Borculo is overgeplaatst. KERKWERVE Lichtgewonden bij aanrijding Begin deze week vond te Kerk- werve op de kruisimg Zwaardweg- Taaiersweg een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door D. P. uit Düsseldorf (Dl.) en een vrachtwagen, bestuurd door P. L. Q. uit Dreisdhor. De vrachtwagen naderde uit de ridhting Taadersweg, terwijl 'de personenauto naderde via de Zwaardweg. Op het kruispunt vond een aanrijding plaats waarbij beide wagen 'in de sloot terechtkwa men en 'ernstig beschadigd. De chauffeur van de vrachtauto moest zidh voor hoofdwonden onder be handeling stellen in het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, terwijl een der passagiers van de personenauto snijwonden opliep. Beiden konden na behandeld te zijn uit het zieken huis worden ontslagen. De personen auto werd weggesleept. DREISCHOR Blikseminslag openbare school Tijdens een kort maar hevig on weer sloeg dinsdagmorgen omstreeks 9 uur v.m. de bliksem in het dak van de openbare lagere school aan de Nieuwe Schoolstraat alhier. De schade werd beperkt tot wat mate riële söhade in de vorm van wat ka potte dakpannen die tot ver in de omtrek neerkwamen. Uitbreidingsplan Dreischor-Wesf van start Dezer dagen is het aannemingsbe drijf H. Stouten uit Brouwershaven Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM D. 100.112.65 Negen van de tien foto-amateurs tobben met een gebrek aan motie ven voor foto's. Zij grijpen dan ook vaak dankbaar naar de fotowedstrijd. Deze geelt hen nl. een onderwerp dat pasklaar is voor deelname, va kantie, kinderen, dieren, enz. Wie echter eens buiten deze, meer gangbare onderwerpen wil zoeken, kan zich richten op elementen die viij weinig aan bod komen en toch zeer boeiend kunnen zijn. Bcmen Wie een studie wil maken van d^ verschillende typen bomen in ons land raakt niet gauw uitgestudeerd. Het zal de amateurfotograaf gaan opvallen, dat elke boomsoort niet alleen een zeer typerende vorm heeft een vorm die al van verre opvalt, maar ook dat elke boomsoort zijn eigen terrein kent. Dit laatste is natuurlijk het geval met de boomsoorten die niet door mensenhanden zijn geplant. Arme gronden bv. vertont-n altijd de berk en de els. Een oud spreek woord zegt: „Roodhaar en elzenhout, zijn niet op goede grond gebouwd". De eikenboom wil ook veelvuldig op de zandgronden groeien, als bos in groepen, maar ook veel eenzaam op een heuveltop. Het verhaaltje gaat op het platte land nog wel, dat eikenbomen blik semt rekkers zijn en men zegt dan: „Buukcn zulde zuken. en Eiken zuldc- wijken", waarmee dan gezegd wil zijn dat beuken veiliger zijn om on der te schuilen als eiken. Wees echter ten alle tijde voorzich tig b" uw boomfotografie en schuil bij omveer nodh onder een beuk, noch onder een eik. Een diaserie Een diaserie over bomen is zeer interessant, zeker voor onderwijsge- bruik. Maak daarvoor eerst een aantal beelden waarin de vorm en groei wijze tot uitdrukking komen. Ga daarna over op details, bladeren, takken, schors, enz. Wie nog verder wil gaan en de ge schikte apparatuur er voorheeft, kan gaan zoeken naar de specifieke dier soorten welke bij een bepaalde boom horen. Welke rupsen zitten er op de .berk. Welke rupsen komen voor op de spar. Hoe zien galappels er uit op de gewone eiken. Hoe zien de gallen er op andere boomsoorten uit? Waar zitten de „bladrollers" bij voorkeur. Een nog veel groter gebied vinden wij in de verschillende bloeiwijzen van de bomen. begonnen met het bouwrijp maken van een terrein gelegen achter d'e oude open'bare lagere school. Op dit terrein zullen t.z.t. een 20-tal zoge naamde ratiobouwwoningen worden gebouwd door het aannemingsbe drijf F. den Hartog uit 's-Graven- deel. SIRJANSLAND Trailer kwam in botsing met personenwagen Donderdagmiddag had op Sirjans- land een aanrijding plaats tussen een trailer, bestuurd door de heer J. G. uit Goes en een van rechts komende auto van de heer J. J. G. te Brui nisse. Laatst genoemde had ter plaatse voorrang. De Rijkspolitie was spoedig aanwezig en. stelde een «onderzoek in. De trailer werd licht beschadigd. De materiële schade aan de luxe au to was nog niet te overzien. OOSTERLAND Concert „Nieuw Leven" Zaterdagavond 21 augustus hoopt de harmonievereniging „Nieuw Le ven" te OuwerfceTk een concert te 'geven tin die tent aan het Marktplein alhier. Na een korte rondwandeling door het dorp zal „Nieuw Leven", onder leiding van de directeur de heer van der Weijde, 'het volgende programma ten gehore 'brengen: 1. Ipso Facto, pas redouble, L. Ver- maelen; 2. De Paasberg, fantasie, P. B. Bisselink; 3. Casmer, ouverture, J. Beekhoven; 4. Colonel Bogey, mars, Kenneth J. Alford; 4. De vo gelkoopman, operette, C. Zeiler, arr. S. P. van Leeuwen; 6. Divana, mars, Joh. C. de W'it; 7. Horizon ehampétre fantasie-ouverture, J. M. Cham pel; 8. Letkis (jenka), arr. A. de Boere- maeker; 9. Late rozen, wals, P. B. Bisselink; 10. Populaire feestmars, grote marspotpourri, Jos van de Ve- ken; en tot besluit 11. Le jour le plus V.V.V. Burgli-Haamstede bood zeer geslaagde attractie 1IAAMSTEDE-BURGH, 19-8. Even geleek het of Burgh omstreeks half tien werd ingenomen door de gasten want een enorme mensenmenigte stroomde de Zandstraat uit om de weg naar hun tuidelyk huis in te slaan. Ze kwamen van het vreugde vuur, waaraan een prachtige lam pionoptocht met aan het hoofd de Kon. Harmonie „Witte van Haem- stede" was vooraf gegaan. Al vroeg in de avond verdrongen de badgasten zich voor garage Dijk man, waar de lampions met kaars verkocht werden. Het werd „lekker druk" en vooral de kleintjes dit dit maal eens heerlijk lang mochten op blijven, hadden het met hun kleur rijk sieraad danig naar de zin. Om streeks acht uur verscheen de mu ziek ten tonele, die weldra de stoet opende die was samengesteld uit een mensenmenigte afkomstig uit diver se Europese landen. Hollanders uit bijna alle provincies, Belgen, Engel sen, Noord-Amerikanen, Fransen, Luxemburgers en vooral Duitsers marcheerden achter de muziék aan. Ouderen voelden zidh opnieuw jong en deden niet onder voor het vreug devolle gedoe van de massa's teen agers in alle soorten die deze groep in zich heeft verborgen. Do aller kleinsten nestelden zich spoedig op de schouders van vader en zij had den het mooiste uitzicht dat zo'n stoet te bieden heeft. De lampions brandden vol kleur en pracht en het gdhuil van een 'kleine man wiens lampion in vlammen opging 'kon de pret niet bederven. Over Haamstede ging het op Burgh aan waar na een kleine ommegang de Zandstraat in geslagen werd waar V.V.V. het laat ste gedeelte va<n een noodzakelijke noodverlichting ihadl voorzien. Vuur en muziek Bij de laatste lichtstraaltjes van deze prachtige donderdagavond ging het ide duinen in waar achter de ijs baan een bage stapel hout was op gebouwd. Rond de stapel verzamel de zich toen een menigte gasten zo als we nog nooit bij een dergelijk vuur zagen. Het ontsteken van het vuur was een 'kwestie van enige se conden en weldra laaide het vuur hoog op. De inktzwarte rook dreef in noordelijke richting cn ze bewees dat er rijkelijk met oude autoban den was gewerkt. De muziek zette er een lustig deuntje in en dc hos- partijen bewezen dat vooral de jeugd het danig naar haar zin had. Do oudere, meer 'bezadigde mensen 'had den zich tegen de hoge duinrand ge nesteld en keken vrolijk toe. Voor de kleintjes was het een avond om nooit te vergeten, want de „echte fik" zomaar buiten, deed hun ogen tintelen. Het muziekgezelschap blies er lustig op los en weldra zakte de toren vuur dn 'ellkaar waarna de aan wezige brandweer van Haamstede' met nèvelstralen ihet vuur doofde. Een prachtige door V.V.V. georgani seerde en volkomen geslaagde avond behoorde weer tot het verleden. De schattingen over het aantal aanwezigen lopen ver uiteen. Opti misten noemen een getal van 8000, doöh we denken aan ongeveer 5000. Jammer verder dat de opzet van V.V.V. schipbreuk leed, omdat het fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse verstok liet gaan. In V.V.V.- kringen heerst de mening dat dit een represaillemaatregel is tegen 'het vo rige jaar niet verschijnende „Witte van Haemstede" op de lampionop tocht te Renesse. V.V.V. heeft nog getracht in het laatste uur' een ander korps naar die Westhoek te halen doöh zonder resultaat. De rijkspoli tie zorgde voor het afvoeren der gas ten naar huis, terwijl ze tevens zeer terecht zorgde dat geen brommer of ander voertuig dn de duinen kon 'komen. long, mars, Paul Anke, arr. Robert Martin. Het'bestuur hoopt op een volmaak te stilte, vooral tijdens het uitvoeren van het mooie uitgezochte program ma. De tere klanken van een harmo nie hebben dit zo bij uitstek nodig willen zij goed tot hun redht komen. Laten de bromfietsberijders 'beden ken dat vooral zij veel kunnen be derven wanneer zij over het Markt plein rijden, vooral wanneer dit on nodig is. RENESSE, 20-8. Gistermiddag (donderdag) heeft in het duingebied nabij Renesse een brand gewoed waardoor een halve hectare natuur gebied verloren is gegaan. Om streeks drie uur 's middags hadden enige badgasten een vuurhaard ont dekt in het gebied tussen de kam peerterreinen „Julianahoeve" en „Wilhelminahoeve". De ijlings ge alarmeerde brandweer wa.s spoedig ter plaatse, doch kon een defect aan ter plaatse, doch kon deor een defect aan de auto weinig uitrichten. Bat het vuur tenslotte toch werd be dwongen is te danken geweest aan de hulp van zeshonderd badgasten die cp blote vceten en met vuurzwc- pen gewapend het vuur bestreden. Dit was riet eenvoudig, aangezien er ccn enorme rookontwikkeling entster-d. De brand trok veel belangstelling en ook burgemeester de heer II. J. Everwijn sloeg dc blussingswerk- zaamlieden gade. Het gebied dat verloren is gegaan was rijk aan na tuurschoon, met name was er veel duindoorn beplanting. Sclieepvaartberichten Abida, 20-8 te Curagao verw. Attis, 19-8 van Fort de France naar Antigua. Esso Amsterdam (t), 20-8 te Brega verw. DODELIJKE ONGELUKKEN APELDOORN. In het St. Liduina- ziekenhuis in Apeldoorn is de 75-ja- ri'ge heer J. Klaassen-Bos uit Beek bergen overleden, die met zijn fiets werd aangereden op dé Loenenseweg SITTARD. De 18-jarige dochter van de familie van Rodijnen uit De Lier is in 'het centrum van Beek (L.) door plotseling afremmen van de bromfiets, bestuurd 'door W. uit Delft, gevallen en overreden door een passerende vrachtauto. Zij was op slag dood. BEUSICHEM. Bij een verkeerson geluk in Beusiohem is de 52-jarige mevrouw Harl's-Beun uit Rotterdam om het leven gökomen. Haar echtge noot, de «heer J. Harts en twee 'kin deren liepen verwondingen op. LEERDAM. In Leerdam is de 62- jarigc mevrouw C. A. E. Ketel-Vinke uil 'die plaats door een botsing met een tankwagen om het leven geko men. Mevrouw Ketel maakte in ge zelschap van haar echtgenoot een fietstochtje. Ingezonden mededeling BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! ■schuimrubber nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B, AMSTERDAM. Zes 35 meter ho ge en meer dan een halve eeuw oude schoorstenen op het terrein van de Zuidergasfabriek te Amsterdam zijn opgeblazen omdat ze geen dienst meer deden. Het opblazen geschied de niet alle in een keer zoals aan vankelijk de bedoeling was geweest, maar deels na elkaar of met twee tegelijk. DEN HAAG. De zilveren penning van bijzondere verdienste van de ge meente Den Haag is door burgemees- tei" mr. H. A. M. T. Kolfschoten uit gereikt aan de weduwe van de schrij ver mr. F. Bordewijk, mevr. J. S. H. Bordewijk-Roepman. SCHIPHOL. De overtolligheid van personeel is bij de K.L.M. nog niet overwonnen. Uit het thans versche nen jaarverslag blijkt, dat de overi gens zonder moeilijkheden verlopen de afvloeiing van overtollig perso neel gestadig voortgang vindt en wel met het ontslag van circa 100 perso neelsleden per maand. TILBURG. De Federatie Neder landse Wolin'duslrie (Genewol) is evenals andere organisaties in de textielindustrie zeer verontrust over de berichten dat de regering' voor nemens zou zijn de omzetbelasting op textielgoederen weer in te voeren. HOOGSOEREN. Het diamanten bruidspaar Heimgarten in Hoogsoe- ren heeft ter gelegenheid van zijn 60-jarige huwelijksfeest een geluks telegram ontvangen van Hare Majes teit de Koningin. Namens de ge meente kreeg het echtpaar een fruit mand. Ingezonden mededeling UW KLEDING BADSCHOON en in enkele dagen uit en thuis Chemische wasserij „DE ZOOM" n.v, Zierikzee Tel. 2673

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2