ZWAAR AMERIKAANS OFFENSIEF NABIJ TSJOE LAI Tuinman Zoon Vt K.LM. in 1964-1965; een duidelijk herstel Houten romeinse waterput in Aardenburg Astronaut wordt aquanaut Griekse kabinet wordt vandaag beëdigd Geen vergunning voor „happening" bij beeld van het Amsterdamse „Lieverdje" Landbouwschap inventariseert in door wateroverlast getroffen gebieden Strijdkrachten V.S. worden uitgebreid LANCERING AMERIKAANSE „GEMINI-5" IS UITGESTELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 augiiKliis 1065 122ste jaargang Nr. 19839 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. 01110-2255, Prijs per 3 maanoen bij vooruitbetaling I 5,46; per week na 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels} f 1,25 per sluk. i» ait nummer: Stijgend, museumbezoek te Zierikzee SAIGON, 19-8. Een Amerikaanse marinewoorclvoerder heeft donder dag in Saigon verklaard dat een vier- tot vijfduizend man mariniers de Vielcong uit haar stellingen-in- de-grond, nabij de luchtbasis Tsjoe Lai hebben verdreven. Hierbij wer den 552 opstandelingen gedood, naar schatting duizend gewond en vijf tig gevangen genomen. De mariniers vielen de communis tische guerrilleras, die zich in be tonnen bunkers, tunnels en manga ten hadden ingegraven, van drie kanten aan en verdreven ze uit hun stellingen-in-de-grond. Donderdagmiddag laat stootten de mariniers door de laatste Vietcong- stellingen en bereikten de zee in een smal, 560 kilometer ten noord-oosten van Saigon gelegen schiereiland, op slechts enkele kilometers van de luchtbasis Tsjoe Lai. Donderdagavond laat betrokken de mariniers hun stellingen voor de nacht. Zij maakten voorbereidingen voor de vrijdag uit te voeren laatste stoot, waarbij de honderden grotten en bunkers in het gevechtsgebied zullen worden doorzocht op de even- tuele aanwezigheid van Vietcong-re- bellen. De mariniers hebben tientallen wapens buit gemaakt, waaronder moderne geweren zonder terugstoot en mortieren. Steun uit de lucht Zij hebben tijdens de strijd van twee dagen de steun gehad van steeds weer met bommen en boord- wapens aanvallende marine straal vliegtuigen. Deze toestelen opereer den soms tot op honderd meter voor hun eigen linies. Van de zijde der Amerikaanse marine is nog medegedeeld dat het ingezonden mededeling Wilt u een tafelkleed dat anders dan anders is? Laat U dan eens de sortering tafelkleden en kleedjes van KUNSTWEVERIJ „DE RAM" tonen! Een kwaliteitsartikel, waarop wij trots zijn dit op Schouwen - Duiveland te mogen brengen. Alléén verkoop bij Mol 19 - Zierikzee vastgestelde getal van 552 Vietcong- gesneuvelden mogelijk tot boven de zeshonderd zal stijgen, wanneer er een volledige teling der gevallenen wordt gehouden. Een Amerikaanse marinewoord voerder verklaarde nog dat enkele burgers erin geslaagd waven door de Vietcong-linies te sluipen. Zij kregen noodrantsoenen levensmid delen en water. In de door de mari niers veroverde bunkers werden ve le halfverhongerde vrouwen en kin deren aangetroffen, die eveneens met Amerikaanse noodrantsoenen werden geholpen. De mariniers vielen de Vielcong uit het oosten aan niet landingsvaar tuigen. Uit zuidwestelijke richting werden militairen met hefschroef- vliegtuigen aangevoerd, terwijl ar tillerie-eenheden vanuit het noorden opereerden. *- Dit nummer beslaat uit 8 pagina's .i* Er zijn twee soorten vrou- Y wen. namelijk, die de halve en .j. die de dubbele waarheid ver- y tellen. Normale exploitatie leverde positief resultaat op DEN HAAG, 19-8. Voor de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. is het op 31 maart afgesloten. vijf kwartalen tellende, boekjaar er een geweest van duidelijk herstel, zo meldt het jaarverslag. Voor het eerst sinds 1960 leverde de normale exploitatie over twaall' maanden in de periode 1 april 1964-31 maart 1965 een positief resultaat op, n.l. van 7,0 min., tegen een negatief resultaat van f 40,8 min. in de daarvoor gele gen twaalf maanden. De besprekingen in het versche nen K.L.M.-jaarverslag beperken zich voornamelijk tot deze twaalf- maandstermijn 1964-1965, zoals be kend de nieuwe bcekperiode van de maatschappij. Dat de winst- en ver liesrekening over 1964-1965 ondanks de weer sluitende exploitatie een verlies aanwijst van f 8.4 min. (1963- 1964: verlies f 49,6 min.) is voorne- melijk toe te schrijven aan de kosten van afvloeiing van overtollig per soneel, ad f 16,1 min. Het totale ver- liessaldo is hiermee opgelopen tot f 152 min., bij een eigen vermogen van f 145,6 min. Zo blijkt uit de ba lans per ultimo maart. Produktie opgevoerd De K.L.M. heeft in 1964-1965 (twaalf maanden) haar produktie op de lijndiensten met 7,7 procent kun nen opvoeren tot 858,6 min, ton-ki- lometer. Het vervoerde volume op de lijndiensten nam toe met 23,4 pro cent tot 460,3 min, ton-kilometer en de vervoersinkomsten met 13,2 pro cent tot f 569,3 min. Daax-entegen stegen de bedrijfskosten slechts met 4 procent tot f 669,8 min. Uit deze cijfers valt af te leiden dat de meer dere produktie volledig is verkocht en meer dan dat. De beladingsgraad op de lijndiensten steeg van 46,8 procent in 1964-1965 tot 53,6 pro- cent. De kritische beladingsgraad steeg van 51,5 tot 53,4 pi-ocent. yt W'AT 2EGT mr Dl bilt Archeologisch onderzoek R.O.B. Negerpredikant sterft door hongerstaking OROVILLE, 19-8. De 59-jarige me thodistische negerpredikant George Strong, vader van negen kinderen, is donderdag' te Oroville in de Ame rikaanse staat Californië overleden aan de gevolgen van een hongersta king van meer dan 33 dagen, waar toe hij was overgegaan om „vrede in 'de wereld" te verkrijgen. In een ziekenhuis poogde men nog door middel van injecties hem in leven te houden, maar het was te laat. Zeebanket voor kinderziekenhuis AMSTERDAM, 19-8. Onder auspi ciën van het „Wieringer viootschouw comité komt zaterdag 28 augustus een Wieringer viskotter - de WR 189 - met een lading visserijprodukten naar Amsterdam, teneinde deze als geschenk aan te bieden aan de pa tiëntjes en het verplegend personeel van 'het Emma 'kinderziekenhuis aan de Sarphatistraat, zulks ter gelegen heid van 'het 100-jarige bestaan van het ziekenhuis. AMERSFOORT, 19-8, De Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek in Amersfoort is verder gegaan met ihet archeologisch onder zoek in Aardenburg. Over de resul taten daarvan meldt genoemde xijks- dienst het A.N.P., dat bij het voort gezette onderzoek van de oudste stadskern van Aardenburg in een opgravingsput nabij de gasfabriek Fransman verdronk in zee bij Zandvoort ZANDVOORT, 19-8. Een Duitse bader heeft donderdagavond tever geefs geprobeerd in Zandvoort een Fx-ansman, die op het noordelijk strand in verdrinkingsgevaar ver keerde, te redden. Na twee uur spoelde het stoffelijk overschot op het Bloemendaalse strand aan. Het werd rtaar 'het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Het slachtoffer was de 32-jarige ongehuwde mijnwerker Luoien Pier re Mazur uit Creutzwald, Fran'kiijk. SAN Dl ECO, 19-8. De Amerikaan se astronaut Scott Carpenter, die in 1962 in een ruimtevlucht driemaal om de aarde draaide, gaat het ko mende weekeinde voor dertig dagen onder water. Hij daalt met negen aquanautenvan de Amerikaanse marine in het onderzoekingsvaartuig „Sealab" vierenzestig meter onder de zeespiegel voor de kust van Califor nië. Na vijftien dagen zullen de ne gen collega's van Carpenter naar bo- ven worden gehaald, doch hijzelf blijft voor een periode van nogmaals vijftien dagen onder water. De be doeling is de geschiktheid van de mannen te beproeven voor een lang durig verblijf onder water. Men zal trachten Carpenter van onder de zeespiegel een gesprek te laten voe ren met de astronauten Cooper en Conrad, die dan vermoedelijk in de ruimte zullen zweven. een fraai geconstrueerde, dubbel wandige, vierkante houten waterput uit de Romeinse tijd ontgraven is. Tot de inhoud van de put behoorden onder andere enige houten gebruiks voorwerpen, een bord van terra ni gra en voorts in de (latere?) vulling veel bouwfragmenten in de vorm van dakpannen, dikke brokken vloer, mortel en natuursteen. In het Ro meinse niveau in de omgeving van de put was eveneens veel afbraak van een waarschijnlijk aanzienlijk gebouw aanwezig. Gelijk in vorige jaren van het on derzoek te Aardewburg zijn weer verscheidene Romeinse dakpannen gevonden met de stempels CIIS en CII. De opgravingsputten liggen niet ver van de vermoedelijke plaats van de vroegere Mariakerk die tijdens prins Mauri Is bij het aanleggen van zijn vestingwerken is 'gesloopt. De voormalige ijsprinses Maria Kilius-Zahn is trots op haar baby, die twee dagen geleden iverd geboren. Het meisje is Melanie Monika genoemd. ATHENE, 19-8. Het nieuwe ka binet van Tsirimokos zal vrijdag door koning Constantyn worden be ëdigd. De formateur, die woensdag opdracht kreeg een regering te vor men, had aanvankelijk aangekon digd dat de beëdiging donderdag zou plaatsvinden. Vermoedelijk zulten de nieuwe ministers maandag of dins dag voor het vertrouwensdebat in het parlement verschijnen. Oud-premier Papandreoe gaat zondag op reis om in een groot aan tal steden zijn campagne voor „her stel van de democratie" leven in te blazen. Donderdagavond deden zich in Athene ongeregeldheden voor tus sen politie en betogers die een ver gadering hadden bijgewoond. Onge veer zevenduizend mensen trokken door de straten. Bij het plein voor de grondwet had de politie ver sperringen geplaatst. Toen jongelui deze trachtten te passeren viel de politie aan. Vijftig betogers liepen verwondin gen op en driehonderd werden ge arresteerd, Een aantal politieman nen kreeg letsel door x-ondvliegende stenen. Later telde men negentig gewon den en 350 gearx-esteerden. Achten twintig personen, onder wie vijf po litiemannen, hadden ernstige ver wondingen. BEN HAAG. 19-8. De Stichting Uitvoering Landbouwmaatregelen (S.U.L.M.) krijgt van het landbouw schap opdracht tot individuele in ventarisatie in die gebieden, waar het overgrote deel van de landbouw bedrijven is getroffen door ernstige directe schade als gevolg van de wa teroverlast. Het besluit tot inventarisatie over te gaan heeft het dagelijks bestuur van het Landbouwschap gisteren in een speciaal daartoe belegde verga dering genomen, waarna nog met het ministerie van landbouw en visserij - dat inventarisatie niet nodig oor deelde - werd overlegd over de uit voering van het besluit. Voor verantwoordelijkheid van het Landbouwschap is de opdracht tot inventarisatie verstrekt. Het besluit van het Landbouwschap houdt niet in, dat enige tegemoetkoming van de zijde van de overheid voor de geleden schade in het vooruitzicht wordt gesteld. De minister van land bouw heeft wel met instemming kennis genomen van het besluit van het bestuur van het Landbouwschap Het Landbouwschap acht de inven tarisatie wel gewenst, onder andere omdat zij de mogelijkheid biedt de toepassing van de Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen en van de Alge mene Bijstandwet te toetsen aan de moeilijkheden, waarin vele bedrij ven door de wateroverlast verkeren. AMSTERDAM, 19-8. De anti- rcokmagiër Robert Jasper Grootveld krijgt geen vex\gunning van burge meester Van Hall om zaterdagavond een „happening" bij het beeld van het Amsterdamse Lieverdje op het Spui te hcuden. De burgemeester deelt Grootveld in antwoox*d op diens vex-zoek daar toe mede aan de politie opdracht te hebben gegeven krachtig op te tre den tegen eventuele ordeverstoor ders. De anti-rookmagiër had in zijn brief aan de burgemeester verzocht hem voor zaterdagavond te 24.00 uur vergunning te vexdenen: „tot het be treden van het opstapje rond het Lieverdje ten einde aldaar, direct i-ond het „Magies" centrum de opge roepen image van geweld te bezwe ren". Het hoofd der afdeling algemene za ken van de gemeente deelt in een brief namens de burgemeester mede: „daargelaten de vx*aag of onder an- dei*e omstandigheden voor de door u georganiseerde bijeenkomsten ver gunning kan of moet verleend wor den, kan daar onder de huidige om standigheden geen sprake van zijn. CHICAGO. 19-8. Dc Verenigde Staten zijn van plan hun strijd krachten met ongeveer 340.000 man uit te breiden in verband met de corlcg in Vietnam cn andere ver plichtingen. Dit heeft de Amerikaan se onderminister van defensie, Cyril Vance, donderdag op een b|jecn- kemst van oorlogsveteranen in Chi cago gezegd. In de afgelopen weken is gebleken dat deze bijeenkomsten geleid heb ben tot ordeverstoringen op grote schaal, verzet tegen de politie enz. Uw vex-zoek wordt dan ook afgewe zen", aldus de brief, die besluit met de vex-melding van de x-eeds genoem de opdracht van de burgemeester tot krachtig politieoptx-eden bij orde verstoring. Doden bij een hongeroproer in India KOLHAPOER, 19-8. Bij een hon geroproer in Kolhapoer in de Indi sche staat Maharasjtra z|jn donder dag vier mensen om het leven ge komen. Een menigte die levensmiddelen winkels plundex-de, wei'd door de po litie onder vuur genomen, nadat eerst tevergeefs was gepoogd de mensen met behulp van traangas te verspx-eiden. De plunderingen waren een gevolg van een oproep van oppositiepartij - en, waaronder de socialisten en com munisten, tot een algemene staking, als px-otest tegen een acuut voedsel gebrek in de staat Maharasjtra. Minder bestendig Verwachting tot zatex-dagavond: Vei*anderlijke bewolking met plaat selijk enige i*egen; aanvankelijk ma tige, later aan de kust krachtige wind tussen west en zuidwest; iels lagere tempei-aturen. 21 aug. Zon op 5.35, onder 19.52. Maan op 23.44, onder 15.58. 22 aug. Zon op 5.35, onder 19.50. Maan op onder 17.13. 23 aug. Zon op 5.36, onder 19.48. Maan op 0.36, onder 18.17. Laatste kwartier: 20 aug. te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 aug. 8.52 v.m. 21.19 n.m. 22 aug. 10.09 v.m. 22.48 n.m. 23 aug. 11.42 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 21 aug. 8.42 v.m. 21.10 n.m. 22 aug. 9.59 v.m. 22.35 n.m. 23 aug. 11.2.9 v.m. n.m. Doodtij: 22 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de oceaan is de depi-es- sie-activiteit sterk toegenomen. Ter wijl de depressie bij IJsland wenig van plaats vex-andert iets minder diep wondt, verplaatst zich zuidelijk van Groenland een nieuwe oceaan- depressie met grote snelheid naar het oosten. Deze depressie komt za terdag bij Schotland aap. De depres- sie wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vannacht nog voor enkele opklarin gen zorgt. Morgen overdag neemt de wind uit zuidwestelijke x-ichting tot vx-ij krachtig en aan de kust later moge lijk tot hax-d toe. De fx-ontale regen van de nieuwe depx-essie bereikt in de loop van de dag ons land. De temperaturen zullen hierbij op de meeste plaatsen niet hoger dan 20 graden C. worden. Ruim tweeduizend mensen zijn van mei tot eind juli in Oost-India aan cholera gestox-ven. Een nieuw illegaal radiostation, zich noemende „De Rode Vlag", heeft donderdag een beroep gedaan op de regering van Noord-Vietnam om vredesondei'handelingen aan te gaan. Kape Kennedy kampt met technische- en weerproblemen KAAP KENNEDY, 19-8. De lan cering van de Gemini-5 is uitge steld. Men heeft te kampen met technische en weerproblemen. De lancering zal waarschijnlijk een a twee etmalen worden uitgesteld. Ontstonden er vx-oeger op de dag moeilijkheden met het vullen van het nieuwe systeem van elektrici teitsvoorziening met vloeibare zuur stof en waterstof, kort voor het tijd stip van de lancering trok een on weersbui over Kaap Kennedy waar door het aftellen opnieuw moest worden stopgezet. Een nieuw tijd stip van lancering werd nog niet be kendgemaakt. De kosmonauten Cooper en Con rad verlieten tegen 19.99 uur Ned. tijd de cabine. Per auto wei'den zij naar het medisch centrum van de NASA vervoerd, waar men hen hielp uit hun zware ruimtepakken te stappen. Officieel is meegedeeld dat dc donderdag, om technische en mete orologische redenen, uitgestelde lan cering van de Gemini-5 ruimtecabi ne thans is bepaald op zaterdag 21 augustus a.s. om 15.00 uur Neder landse t|jd. Het is de bedoeling dat tijdens de tweede omwenteling van de Gemi- ni-5 om de aax'de het keline, van flitslicht voorziene baken „Little Rascal" wordt uitgezet, waarop het ruimtevoertuig zich dan tachtig km ver ervan verwijderen moet om het vervolgens weer tot op minder dan zes meter afstand te naderen met gebruikmaking van een door radar geleid regelappai*aat. De radar van de Gemini-5 zendt elektronische op roepsignalen uit waarop het baken moet „antwoord". Het elektx-onische bx^ein van de Gemini-5 vex-stx-ekt dan aan de hand van deze radarpeilin gen de ruimtevaarders de nodige ge gevens om het rendez-vous te kun nen bewerkstelligen. Dit is een voor bereidende proefneming voor een bij de volgende Gemini-vlucht in ok tober aanstaande te ondernemen poging tot het entei-en van een twee de ruimtevaartuig. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte TAPIJTEN Woninginrichting Deurioo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2946

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1