ZWARE AANVAL VAN DE VIETCONG OP LEGERPLAATS Arbeiders ernstig gewond bij explosie Meer uitgaven voor in Vietnam strijd LINKSGEZINDE GRIEKSE KABINETSFORMATEUR Ouders van gezakte M.M.S.-ers vragen nader onderzoek naar het eindexamen Solo-oversteek van de Atlantische Oceaan G.A.K. vermeldt toeneming ziekterisico ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 augustus 1965 122ste jaargans Nr. 19838 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Researchwerk Smit Bolnes officieel gestart Formosa vergroot hulp aau Zuid-Vietnam SAIGON, 19-8. Driehonderd man van de Vietcons z(jn bezig zich meester te maken van de legerplaats Dak Soet in de bergen ten noorden van Saigon. Er bevinden zich ruim •100 Zuidvietnamese militairen en 12 Amerikanen. Een Amerikaanse mi litaire woordvoerder heeft in Saigon meegedeeld, dat het kamp op ver scheidene plaatsen in brand staat en dat er. munitiebunkers in de lucht vliegen. Men vermoedt dat de Viet- cong ook is binnengedrongen in een naburig Amerikaans kamp. Later is gemeld, dat de Vietcong Dak Soet onder de voet heeft gelo pen. Het ligt 500 km ten noorden van Saigon. Ten zuiden van Tsjoe Lai, waar sterke Vietcong-eenheden door Ame rikaanse mariniers zijn afgesneden, zijn vanochtend de gevechten her vat. Het is de zwaarste veldslag die de Amerikanen tot nu toe hebben geleverd. Zij hebben steun van vlieg tuigen en scheepsgeschut. FORMOSA TAIPEH, 18-8. - Nationalistisch China zal Zuid-Vietnam meer ma teriële en technische hulp gaan ver strekken en is bereid elk nieuw ver zoek om hulp in te willigen voor deelname aan de strijd tegen de ge meenschappelijke vijand, zo staat in een door de premiers Jen (Formasa) en Ky (Zuid-Vietnam) ondertekend communiqué, uitgegeven aan het slot van het bezoek dat laatstgenoemde aan Formosa heeft gebracht. Beide landen zijn volgens het com muniqué vastbesloten, alle maatrc- Benzinetank ontploft bij inspectiewerkzaamheden DEN BOSCH, 18-8. Woensdag avond even na half acht is op het terrein van het Esso-depot aan de Rietvclderweg in Den Bosch een le ge benzinetank tydens inspectie werkzaamheden ontploft. Vyf arbei ders werden ernstig gewond. Een tankwagenchauffeur werd door de luchtdruk van zijn auto geslingerd; hij liep lichte verwondingen op. Ernstig gewond zijn de 31-jarige J. de J. uit Amstelveen en de 26- jarige A. K. uit Stoppeldijk, beiden WASHINGTON, 18-8. De com missie voor toewijzingen van de Ameikaanse senaat heeft woensdag haar goedkeuring gehecht aan het verzoek van de regering 1,7 miljard dollar meer te mogen uitgeven voor de strijd in Vietnam. President Johnson had eerder verklaard dit bedrag nodig te hebben in verband met de uitbreiding van de Ameri kaanse troepensterkte in Vietnam tot 125.000 man. Singapore stuurt militairen naar Sabah SINGAPORE, 18-8. Het pas onaf- hanikelij'k 'geworden Singapore heeft woensdag zijn eerste militaire bij drage tot 'de verdediging van Malei sië igeleverd door troepen naar Sa- toah te sturen voor patrouillering langs de grens om infiltratie van In donesiërs te verhinderen. Sabah is een van de gebieden op Borneo die deel uitmaken van de federatie, waarvan Singapore zioh verleden week afscheidde. Het besluit om troepen naar Sabah te sturen was de vorige maand al genomen. Hervormde kerk van Erica uitgebrand ERICA, 18-8. Woensdagmiddag is omstreeks half één brand uitgebro ken in de Nederlands Hervormde kerk in Erica. Het kerkgebouw is geheel uitgebrand, terwijl het dak is ingestort. De pastorie kon gespaard blijven. Het iblussen geschiedde door de 'brandweer der gemeente Emmen, waartoe Erica behoort, en nam ver scheidene uren in beslag. De brand is ontstaan doordat een schilder, die in het kerkgebouw aan het werk was, met terpentijn een wespennest wilde wegbranden. De schade bedraagt volgens een eerste schatting f 500.000. De kerk van de 1800 Nederlandse hervormden in Erica was in 1899 gebouwd en daar na driemaal gerestaureerd. medische studenten. Hun toestand is zeer ernstig; beiden zijn bediend. Drie Classificeerders van een be drijf in Arnhem, de 22-jarige A. S. uit Babberich, de 43-jarige G. v. H. uit Arn'hem en de 44-jarige H. V. uit Soest liepen eveneens zware brandwonden op. Twee van hen zou den ook bediend zijn. Steekvlam Door de explosie, die gepaard' ging met een metershoge steekvlam, werd de benzinetank (12 meter hoog, 10 meter diameter) een meter omhoog gelicht. Het 'begin van brand werd geblust door schippers, die met hun sdhip voor de wal lagen om te tan ken, en door terrein personeel met automatische 'brandiblusapparaten. Op het eerste alarm rukte de brandweer van Den Bosch met groot materieel uit, omdat men vreesde dat meerdere tanks ontploft zouden zijn. Ertkele ziekenwagens van de G. G.D., die eveneens zeer snel ter plaatse waren, brachten de ernstig gewonde arbeiders naar het Groot Binnengasthuis. gelen te nemen om het hoofd te bie den aan de „communistische agres sie" en de nationale soevereiniteit te herstellen. „Wij zijn geen marionetten van welke vreemde mogendheid ook en wij vechten niet voor het buiten land", zo verklaarde premier Ky dinsdag in zijn enige toespraak in het openbaar tijdens zijn bezoek aan Formosa. „Als premier van Vietnam zou ik miljoenen dollars kunnen be zitten en ergens in Europa een best leventje kunnen leiden, als ik dat wilde en als ik de strijd schuwde", aldus Ky. „Maar ik ben de ongeluk kigste man van Vietnam. Ik lijd on der de oorlog en ik blijf tegen de communisten vechten". Woensdag zei de Zuidvietnamese premier op een persconferentie dat hij en president Tsjiang Kai-Sjelc het ondanks hun leeftijdsverschil bij hun gesprekken „voor honderd pro cent" met elkaar eens waren ge weest. Hij deelde mee, dat hij een missie van het nationalistisch-Chi- nese leger had uitgenodigd voor een bezoek aan Vietnam in september. Koning Constantijn wijst Tsirimokos aan ATHENE, 18-8. Koning Constan ten van Griekenland heeft de vroe gere minister van binnenlandse za ken Elias Tsirimokos aangewezen om een kabinet te vormen. Tsirimokos is een van de vooraan staande Griëkse politici, die maan dag met de centrumpartij van oud premier Papandreoe braken. Deze beschuldigde hen prompt van ver raad uit zucht naar macht. Tsirimokos verklaarde, dat hij volgende week zijn kabinet aan het parlement wil voorstellen. Stephano- poelos, van wie werd aangenomen dat hij als formateur zou worden af gewezen, zal daarin geen zitting „Catastrofale uitslag" hebben. De ministers zullen morgen (donderdag) door de koning worden beëdigd. De 58-jarige formateur was minis ter van binnenlandse zaken in het vorige maand gevallen katoinet-Pa- 'pandreoe. Toen deze hem in zijn regering op nam werd dit van rechtse zijde als een opening naar links scherp ge kritiseerd. Tsirimokos was namelijk van 1945 tot 1953 bestuurslid van de socialistische „Unie voor Volksde mocratie". Hij nam aan talrijke in ternationale socialistische conferen ties deel en was dikke vrienden met de Italiaanse linkse-socialistenleider Pietro Nenni. Na de communistische opstand, die hij veroordeelde, brak hij met uiterst linkse groeperingen. In 1958 kwam Tsirimokos als on afhankelijke in het parlement en stichtte het „Democratisch Ver bond", dat hij in 1961 in de Unie van liet Centrum onderbracht. DEN HAAG, 18-8. Het comité van ouders, dat op 26 juni werd gevormd om de belangen van de 29 afgewe zenen op het eindexamen van de M. M.S. in Voorschoten te behartigen, heeft de minister van onderwijs ver zocht nader te onderzoeken hoe het op het eindexamen precies is ge gaan. Het comité verzoekt dit on derzoek te laten doen door een drie manschap, dat meer waarborgen in houdt voor objectiviteit dan met het eerste onderzoek het geval is ge weest. Twee inspecteurs onderzochten, waaraan het te wijten is, dat 29 van de 51 kandidaten voor het eindexa men M.M.S. in Voorschoten zakten. Een delegatie van het comité van ouders, drs. J. M. Aarden uit Voor burg, drs. J. B. J. Klijberg uit Noot dorp en E. G. Parramore uit Noord wij kerhout, had de staatssecretaris reeds verteld, dat de meisjes de du pe waren geworden van bijzondere omstandigheden, die het examen aanwijsbaar ongunstig hadden beïn vloed. In de Tweede Kamer werden er vragen over gesteld. Als factoren voor de „catastrofale examenuit slag" noemde de staatssecretaris een overmatig aantal zwakke kandida ten, van wie niet weinigen aller minst een juiste werkhouding had den. Bovendien zou de schoolleiding FALMOUTH (zuidwest-Engeland), 17-8. - De 48-jarige Ameri kaanse journalist Robert Manry is dinsdag by zonsondergang in de haven van Falmouth aangekomen, na een tocht van 79 dagen over de Atlantische Oceaan in een Wi meter lange zeilboot. Deze zeil boot, de „Tinkcrbelle", is het kleinste vaartuig dat tot nu toe de Atlantische Oceaan in de west-oost-richting heeft overgestoken. De boot werd de Jaatse acht mijl van haar tocht door de barkas van de havenmeester van Falmouth binnengesleept. Manry is tijdens zijn overtocht zesmaal by een wilde zee overboord geslagen. Hy had zich echter met een touw aan de mast vastge bonden en deze reddingslyn was zyn behoud. Tweemaal kreeg hy, terwyl de golven over hem heen sloegen en alleen zijn reddingslyn hem nog hield, waanvoorstellingenDoch toen hy te Falmouth voet aan wal zette, zag hij er gebruind en gezond uit, zodat men hem in staat zou achten zonder meer de terugtocht op dezelfde wyzc te maken. niet voorzichtig genoeg zijn geweest bij de bevordering van de leerlin gen. Volgens het comité van ouders rechtvaardigen zwakte en gebrek aan ijver niet de examenuitslag. Het wijst daarvoor naar een vergelij king van klassen en van analyse van tentamen- en examencijfers. Ook de oudervereniging, het school bestuur en de directrice van de school stelden vast, dat de ongun stige uitslag van het examen niet alleen aan de kandidaten was te wij ten. Classificeerder zwaar mishandeld door matroos ROTTERDAM, 17-8. In een cel op het hoofdbureau van de Rotter damss politie zit de man die heeft bekend de 46-jarige classificeerder A. Bogers uit de maasstad met een zware hamer de schedel te hebben ingeslagen. Nadat de dader, de 42- jarige matroos L. van der H. uit Rotterdam, zich op het hoofdbureau vrijwillig had gemeld, vond de poli tie de classificeerder in zijn woning aan dé Zwarte Paardenstraat, ba dend in het bloed. Het slachtoffer moest met de grootste spoed naar het Dijkzigtziekenhuis worden over gebracht. Van der H. bekende de politie dat hij een hooglopende ruzie had met de classificeerder, bij wie hij sinds enige tijd woont. De twist - niet voor de eerste maal - was ontstaan over een door Bogers aangekondigde verhoging van het kostgeld. De on enigheid laaide zo hoog op dat de matroos een zware hamer greep en daarmee de classificeerder de sche del insloeg. Daarna vluchtte hij de stad in. Enige tijd later liep Van der H. het hoofdbureau binnen waar hij zijn bekentenis aflegde. De president van de permanen te assemblee van de voorzitters der landbouwkamers in Frankrijk, de liberaal Rene Blondelle, heeft ver klaard te vrezen, dat men in de E.E. G. niet meer zal terugkeren tot dc conceptie der gemeenschappelijke markt, die voor het uitbreken van de crisis bestond. Gevleugelde kerkganger AMSTERDAM, 18-8. In de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam werd een vreemde kerkganger aangetroffen. Het was een grij ze roodstaart papegaai, die kennelijk verdwaald was. De vogel is overgebracht naar Ar- tis, waar de eventuele eigenaar zijn weggevlogen bezit kan te rugkrijgen. Politieke kringen in Athene tas ten in het duister omtrent de motie ven van koning Constantijn Z.ij ge loven, dat de links-gezinde Tsirimo kos veel moeilijker de instemming van de meer dan honderd conserva tieven in het parlement- zal ki'ijgen dan de liberaal StephanopoeJos, die overigens verklaarde volledig achter het besluit van de koning te staan. DEN HAAG. Op de Thomson- laan hoek Fahrenheitstraat in Den Haag is woensdagavond de 81-jari- ge G. Oosten uit Den Haag door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond in het ziekenhuis is overleden. Marine-detachement vertrok naar Tanzania ROTTERDAM, 18-8. Tegen half 7 woensdagavond is van de Rotter damse luchthaven Zestienhoven een Nederlands marinedetachement ver trokken naar Dar-Es-Salaam, de hoofdstad van de jonge Afrikaanse republiek Tanzania. Het detachement, dat bestaat uit twee officieren, zeven onderofficie ren en drie manschappen, wordt door de Nederlandse regering uitge zonden in het kader van de tech nische hulpverlening aan ontwikke lingslanden. De Nederlanders zullen onder lei ding van de luitenant ter zee tweede klasse oudste categorie o.c., H. C. van der Meijden, het komende halfjaar in Tanzania de nodige nautisch-techni- sche hulp verlenen bij de vorming van een Tanzaniaanse zee-politie macht. Uitkering ziektegelcl over 1964 in 967.180 gevallen DEN HAAG, 18-8. Verschenen is 'het verslag van 'de Gemeenschappe lijk Administratiekantoor over het jaar 1964. Wij ontlenen hieraan het volgende. Op langere termyn valt een toe neming van het ziekterisico te con stateren. Van 1960 op 1964 bedroeg de styging ruim 15 De oorzaak hiervan is een toeneming van het ge middeld aantal ultkeringsdagen per geval In 1964 bedroeg het aantal uitke- ringsdagen gemiddeld 17,6. De cij fers van de voorgaande jaren wa ren: 15,2 in 1960, 16,8 in 1961, 16,3 in 1962, 17 in 1963. Deze gegevens hebben betrekking op de vijftien bedrijfsverenigingen, die hun administratie aan het Ge meenschappelijk Administratiekan toor hebben opgedragen. Tezamen omvatten zij bijna tweederde deel van d'e verzekerde werknemers. In 1964 is in 967.180 gevallen zie kengeld uitgekeerd (1963: 987.442 ge vallen). Het aantal dagen waarover uitkering werd verleend, bedroeg 16.987.167; het is in vergelijking tot 1963 (16.778.946) in eer geringe mate toegenomen. Het in totaal uitgekeerde zieken geld vertoonde daarentegen een aan zienlijke stij'gimig. Hel toedroeg in 1964 HOEK VAN HOLLAND. De marine helikopter, die dinsdag bij het REM- eiland is neergestort, in de takels van een hijskraan acm boord van het betonningsvaartuig „Delfshaven" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men moet veel lijden om X eindelijk eens een beetje ge- luk te kennen. f 262,2 miljoen tegen f 227 miljoen in het voorgaande jaar. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de gemiddelde daguitkering - als gevolg van de loonontwikkeling in 1964 - belangrijk is gestegen, na melijk van f 13,53 in 1963. tot f 15.48 in 1964. In de loop van het verslagjaar werd in 10.731 gevallen na afloop van de wettelijke uitkeringstermijn een verlengde ziekengelduitkering toegekend. Hiermee was een bedrag van f 46,5 miljoen gemoeid. Een aan tal bedrijfsverenigingen heeft met ingang van 1 januari 1965 de maxi mum-duur van de verlengde uitke ring van twee jaar op drie jaar ge bracht. Uitkering volgens de werkloos heidswet werd toegekend in 57.211 gevallen. In 1963 bedroeg het aantal toekenningen 81.680. De daling was voornamelijk het gevolg van de aan zienlijk geringere omvang van de vorstwerkloosheid in het verslag jaar, maar ook overigens lag het aantal werkloosheidsgevallen niet onbelangrijker dan in 1963. In 1964 werd over 2.233.555 dagen uitgekeerd een bedrag van f 31 mil joen. Ten opzichte van 1963 bete kende dit voor het aantal uitke- ringsdngen een daling van bijna 41 en voor het uitgekeerde bedrag een vermindering van 34 Wolkenvelden Verwachting tot vrijdagavond: Vrij veel bewolking maar weinig of geen regen; matige zuidwestelijke wind en weinig verandering in tem peratuur. 20 aug. Zon op 5.32. onder 19.54. Maan op 23.08, onder 14.38. Laatste kwartier: 20 aug. te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 aug. 8.03 v.m. 20.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 aug. 7.49 v.m. 20.09 n.m. Doodtij: 22 aug. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich aan de rand van een depressie, die bij IJs land weinig van plaats verandert, maar ook aan de rand van een hoge- drukgëbied, dat zich van de Azoren over Frankrijk naar oost Europa uit strekt. Zwa'kke oceaan-fronten ver oorzaken wolkenvelden maar zijn in onze omgeving wat de regen betreft weinig actief. Het 'komende etmaal houdt de aanvoer van vrij vochtige oceaanlucht uit de omgeving van het Engelse Kanaal aan. Met een matige zuidwestelijke wind blijven wolkenvelden binnen drijven vooral in de 'kustprovincies. In 'het zuidoosten van bet land is de kans op opklaringen bet grootst. Regen van enige betekenis wordt niet verwacht. In de temperaturen komt weinig verandering. Wielerronde voor gehandicapt gezin ENTER, 19-8. Een actie in het dorp Enter in Overijssel voor de bouw van een woonhuis voor de fa milie Pluimors aan de Wievdense- weg 8 in Enter (vader, moeder en o kinderen waarvan drie ernstig zijn gehandicapt), heeft f 25.000 opge bracht, terwijl zeker f 35.000 nodig zal zijn, omdat de woning aangepast moet worden aan de toestand van de kinderen. Het comité ter behartiging van de wielersport te Enter 'heeft besloten een 1 iefdadigheidsronde voor ama teurs te houden op zaterdag 25 sep tember. Gehoopt wordt dat deze ron de de benodigde f 10.000 zal ople veren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1