KINDEREN KRIJGEN LES VOLGENS NIEUWE METHODE in Britse mijnen Zierikzeese badhuistarieven worden hoger Volksmilitie met pijl en boog sont wikkeling loopt uit de hand" DE GEMEENTELIJKE BELASTINGEN TE ZIERIKZEE Kees, de befaamde gashond, is niet meer In zwembad De Val Minder ongelukken ZIERIKZEE, 16-8. „Ik zie spurt en met name het zwemmen als een onder deel van de opvoeding, vooral in de provincie Zeeland". Dit is de mening van de heer C. Booy, die samen met de heer li. Harthoorn de leiding heeft bU het instructiezwemmen, dat dit jaar voor het eerst plaatsvindt in zwem bad De Val. Vier dagen per week (dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag) nemen zo'n 55 kinderen les volgens een speciale methode, min of meer uit gedacht door de beide instructeurs. Hierover merkte de heer Booy op: „De heer Harthoorn heeft zijn oplei ding gehad aan de sport-akademie, terwijl ik het CIOS heb doorlopen. Eigenlijk neem ik het praktische werk voor mijn rekening, terwijl de heer Harthoorn meer van de theorie weet. Op een gegeven moment merk je dat je elkaar aan kunt vullen en uit die samenwerking is onze les methode ontstaan". Individueel Dat de lesmethode, waarbij zo wei nig mogelijk hulpmiddelen worden gebruikt, goed voldoet blijkt wel uit de overweldigende belangstelling voor het instructie-zwemmen. Elk kind krijgt zoveel mogelijk indivi dueel les en zo komt het dan ook nooit voor dat de groep die onder wijs ontvangt groter is dan vier kin deren, die elkaar zoveel mogelijk helpen. Hierover zei de heer Booy: „Het is dus niet zo dat wij van het principe uitgaan dat de kinderen „maar aan het werk" moeten zijn. Wij trachten de leerlingen op een positieve wijze ertoe te brengen el kaar te helpen, waarbij elk kind in dividueel weer het nut van deze on derlinge hulp ondervindt". Ouders Een teer punt bij het zwemonder wijs vormen ook altijd weer de ou ders die, uit vrees dat hun Jantje of Marietje wat zal overkomen, het liefst zelf een duik in het zwembad nemen om hun kinderen toch vooral niet uit het oog te verliezen. Hier over merkte de heer Booy op: „Ook wij hebben deze moeilijkheden on dervonden, maar wij gaan van het standpunt uit dat wij er zijn om de kinderen les te geven en niet de ouders". Overigens heeft dit stand punt al tot positieve resultaten ge leid. Het komt zelfs voor dat ouders, nadat ze de kunst hebben afgekeken, zelf hun kinderen verder instrueren. Buiten Zierikzee Merkwaardig is dat slechts 30 van de leerlingen uit Zierikzee af komstig is. De overige 70 bestaat voornamelijk uit in de Westhoek lo gerende toeristen of inwoners van de dorpen, die er vaak kilometers fietsen voor over hebben om zwem men te leren. Op vallend is ook het grote aantal kinderen dat afkomstig is uit de grote steden en hierover zei de heer Booy: „In vele grote ste den komen de kinderen eenvoudig niet aan de beurt als het instruc tie-zwemmen betreft. Hier werken we volgens een speciaal afspraak systeem, waarbij elk kind vooruit weet wanneer hij bij ons terecht kan". Vrij laat Zierikzee is vrij laat met het in structie-zwemmen, maar nu het een maal zover is bestaat er een over weldigende belangstelling. De heer Booy, die 's winters sportambtenaar op het stadhuis is, moet de hele week aanwezig zijn, terwijl vier da gen een enthousiaste groep kinderen zijn aandacht vraagt. Uitgaven laatste jaren hoger inkomsten gedaald ZIERIZEE, 17-8. Genoopt door de minder gunstige financiële uit komsten van de explotatie van het gemeentelijk badhuis over de laats te jaren zullen de badhuistarieven op 1 oktober a.s. worden verhoogd. Verhoging van deze tarieven zal een punt van bespreking vormen op de komende gemeenteraadsvergade ring, 24 augustus a.s. In een toelich ting op ihet desbetreffende voorstel aan de raad deelt het college mee dat de uitgaven van het badhuis over de jaren 1962, 1963 en 1964 resp. be dragen hebben f 4.046, f 4.223 en f 8.054. De inkomsten in die jaren waren f 2.487, f 2.263 en f 2.210. Voorgesteld wordt de tarieven als volgt te wijzigen: douohe van f 0,25 op f 0,35, kuip van f 0,45 en f 0,60, douche (6 maa'l) van f 1,30 op f 1,75, douche (12 maal) van f 2,50 op f 3,00, 'kuip (6 maal) van f 2,30 op f 3,00, kuip (12 maal) van f 4,50 op f 5,50, doüdhe (kind.) van f 0,20 op f 0,25. Op de komende raadsvergadering komt voorts aan de orde een voor stel tot verkoop van een kavel in Malta I aan woningbouwvereniging „Beter Wonen", best.emd voor bouw van garageboxen. „Beter Wonen" verzocht eveneens de aankoop van twee kavels bouwterrein, bestemd voor 15 garageboxen en gelegen in Malta II. In verband met de aftreding van leden en plaatsvervangende leden van de woonruimtecommissie per 1 oktober a.s. wordt verder voorgesteld de volgende commissieleden te her benoemen: mevr. J. P. v. d. Werve- Sohouls (M. de Moor), C. Kloet (D. A. de Hooge), C. J. Schot (L. Quant), A. Jonker (L. van Sluis), B. Leijdek- ker (J. G. L. Simmers). Ontsluitingsweg industrieterrein B. en w. stellen verder voor over te gaan tot onderhandse aanbeste ding van de ontsluitingsweg indus trieterrein naar 's Heer Lauwen'dorp. Jongen verdronken in nieuw zwembad HEEMSTEDE, 16-8. De 7-jarige Adri Welp uit Heemstede, die met zijn moeder en een zusje naar het nieuwe zwembad aan de Sportpark laan te Heemstede was gegaan, is daar maandagmiddag omstreeks krwart over drie verdronken. De jon gen was in het pierenbad gaan spe len en later vond men hem op de bodem van het diepe gedeelte liggen. Een badmeester heeft nog mond-op- mond-beademing toegepast. Men weet niet hoe de jongen in het diepe bad is gekomen. Deze weg wordt in 't bijzonder ge realiseerd ten behoeve van de Coöp. Telers Vereniging, welke binnenkort de beschikking krijgt over een nieu we uitbreiding aan de Banjaard- straat. In bespreking komt ook een voor stel om in principe medewerking te verlenen aan eer. aanvraag van het bestuur van de Stichting Nutskleu- tersöhool ten aanzien van de aan schaffing van nieuw meubilair etc., idem voor nieuwe schoolmeubelen tJb.v. de chr. lagere school. Wat be treft de ,öhr. school stellen b. en w. tevens voor igelden beschikbaar te stellen voor het verbouwen, herstel len en veranderen van de inrichting van de school. Van de boekenplank „Maigret in de verdediging" „Maigret in de verdediging" heet de laatst verschenen detectivero man van Georges Simenon. De we reldberoemde commissaris van de Parijse recherche komt door een bij zonder gemene toeleg op een aller akeligste manier zelf in de knoop, hetgeen hem een schorsing in zijn veelbegeerde functie oplevert. Het lijkt allemaal logisch, dat deze ei genzinnige en individualistische speurder vastloopt in de molen van ambtenarij en vriendjespolitiek in hoge kringen. Bij het lezen van dit boek vreest men dan ook, dat dit wel het laatste is, wat men van de gevierde commissaris zal horen. Maar ondanks zijn gedwongen amb teloosheid ontrafelt hij een schok kend complot, waarvan hij zelf het slachtoffer zou moeten worden. Een hysterische society-juffer en het vin den van drie lijken in een achter tuintje van de ville lumière leiden niet alleen tot eerherstel, maar be vestigen weer eens, dat de onver schrokken vakman ook angstige ambtenarij en corrupte vriendjespo litiek in de kringen van de zeer machtigen, zij het met moeite, de baas is. Uitg. Bruna - Zwart Beertje Utrecht. Lawineramp Argentinië BUENOS AIRES, 16-8. In de buurt van Las Cuevas in het Andes- gebergte worden veertig mensen vermist na een sneeuwlawine, zo is in Buenos Aires vernomen. Las Cue vas ligt in de Argentijnse provincie Mendoza. Overigens doet hü het les geven met veel plezier en hij is blij met de gtede resultaten. Dat het op de dagen dat er les gegeven wordt be hoorlijk druk is bij De Val, kan de mar. aan het loket beamen. Hij merkte cp: „Scms is het wel eens teveel hoor, al dat gewemel". RANGOON, 16-8. In Birma gaat men eenheden volksmilitie oprichten gewapend met pin en boog, om de dorpen te beveiligen tegen de rebel len die het land al jarenlang onvei lig maken. Weinig „zeeën" op maan MOSKOU, 16-8. De Scwjetrussi- sche natuurkundige Joeri Lipsky heeft maandag aan de hand van een nieuwe Russische maanfoto's ver klaard dat er aan de vanaf de aar de onzichtbare kant van de maan betrekkelijk weinig „zeëen" voorko men. Het gebied aldaar is helderder en meer bekrachtigd. De meest inte ressante ontdekking is dat er een aantal kraterketens zijn van honder den kilometers lengte. Het noordelij ke deel van de „achterkant" van de maan wordt gevormd door een groot continent, veel groter dan het noor delijke continent aan het zichtbare deel. Depressies In het continent aan de achterzij de komen uitgestrekte depressies voor, met veel over elkaar heen grij pende kraters zoals in het Delandre- gebied aan de zichtbare kant. Op een van de foto's, die een ge bied van bijna vijf miljoen vierkan te km toont, zijn 4 kraters met een middellijn van meer dan 200 km te tellen. Er komen verder 20 kraters van 100 tot 200 km, 60 van 50 tot 100 honderd van 20 tot 50 en vierhon derd van 10 tot 20 km op vóór. Veiligheidsraad komt bijeen voor Dom. Rep. NEW YORK, 16-8. Woensdag zal de veiligheidsraad bijeenkomen om de toestand in de Dominicaanse re publiek te bespreken. Om deze bij eenkomst was door de regering- Imbert gevraagd. Zij beklaagt zich over bepaalde activiteiten van de commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten. Breuk ontstaan tussen Brazaville en Lissabon BRAZZAVILLE, 16-8. De regering: van Kongo-Brazzaville heeft beslo ten haar diplomatieke betrekkingen met Portugal te verbreken. De des betreffende mededeling ging verge zeld van een verbod aan Portugese vliegtuigen en schepen cm van het Kongolese luchtruim, vliegvelden cf havens gebruik te maken. Ook is alle invoer cf verkoop van uit Por tugal afkomstige produkten in Kon go-Brazzaville verboden. Visotter gevangen MEPPEL, 16-8. Visser H. Schone- welle te Zwartsluis heeft een bijzon dere vangst gedaan. Toen hij in het Zwarte Water zijn fuiken lichtte 'bleek 'in een dei' fuiken een visotter te zitten. Het dier was de verdrin kingsdood 'gestorven. Visotters leven wel in het water, maar zijn ais zoog dieren gedwongen om van tijd tot tijld' boven water te komen om adem te halen. Het zeldzame exemplaar - de visotter is vrijwel geheel uitge storven - tis geschonken aan het na tuurhistorisch museum te Zwart sluis, waar het zal worden geprepa reerd. Concierge betrapt bij uithakken van inuurkluig AMSTERDAM, 16-8. Rechercheurs van. de Amsterdamse centrale re cherche hebben de afgelopen nacht in een snackbar-restaurant aan de Linnaeusstraat de 45-jarige concier ge C. D. D. gearresteerd, die daar een muuricluis uit de muur had ge hakt en klaar gelegd' om er per fiets mee te verdwijnen. Een boven de zaak wonende dame hoorde het hak ken en waarschuwde de politie. LONDEN, 16-8. Vorig jaar rijtl bij ongelukken in Britse mijnen 198 mensen om het leven gekomen. Nog nimmer in de geschiedenis van het Britse mijnwezen is het dodental zo laag geweest, aldus het jaarrapport van de hoofdinspecteur van de mij nen. Meer dan de helft van de on gelukken had echter kunnen worden voorkomen en er hadden zich nog teveel gevallen voorgedaan waarbij men ternauwernood aan een ernstig ongeluk ontsnapte, aldus het rapport Treinongeluk in Spanje MADRID, 17-8. Bij Gador in da Spaanse provincie Almeria is maan dagmiddag een reizigerstreintje op een goederentrein gelopen die st'l- stond doordat d. stream was uitga- vallen. Tien men:en kwamen om het leven en 38 werden gewond. Stelling van N.K.V.: UTRECHT, 16-8. De cijfers van de kosten van levensonderhoud van de laatste maanden bewyzen, dat de prijsontwikkeling uit de hand loopt. Dit stelt het Nederlands Katholiek Vakverbond maandag in zijn offi ciële orgaan „Ruim Zicht". Voor de prijsstijgingen zijn, be halve het slechte weer dat hierop van grote invloed was, volgens het N.K.V. ook andere oorzaken aan te wijzen. De aardappelprijs is gestegen met ruim veertig procent, mede ten gevolge van de speculatie van de de tailhandel, aldus „Ruim Zicht", dat hieraan toevoegt dat de overheid aardig met de prijsverhogingen heeft meegedaan. In dit verband herinnert het blad aan de stijging van de ta rieven voor water, telefoon en brief port. Groningen geheel op aardgas overgeschakeld GRONINGEN, 16-8. De slat] Gl'órcta- gen is sedert maandagavond negen uur als eerste grotere stad in Neder land (ruim 150.000 inwoners) geheel overgeschakeld van stads- op aard gas. Wethouder J. de Wilde ontstak het laatste beetje stadsgas bij het ge meentelijk gasbedrijf. aagt -- -E L Eft^SCHEjvtiDt,ENSTMlr^ ZIERIKZEE. Volgend jaar omstreeks augustus oj september zal Zierikzee er opnieuw een fraai en modern bankgebouw bij hebben. De nieuwe Ned. Mid- denstandsbank gaat er uitzien als op de tekening. Dezer dagen ging de eer ste paal de grond in, de bank komt te staan op de plaats waar vroeger was gevestigd de drukkerij v.h. Lakenman Ochtmun N.V. Scholen te Dreischor en Zonnemaire namen deel aan actie van Jeugd Rode Kruis in ontwikkelingslanden DREISCHOR, 17-8. De openbare lagere scholen te Dreischor en Zon nemaire hebben deelgenomen aan een. internationale actie die tot doel had de verschillende afdelingen van het Jeugd Rode Kruis in de ontwik kelingslanden te voorzien van was sets, speelsets en schrüfsets. Een wasset bestond uiteen bad handdoek, een stuk zeep in een zeep doosje en een washandje, terwijl een speelset een beplakte schoenen doos gevuld met speelgoed was. Om enigszins tegemoet te komen aan de vraag naar schrijfbehoeften was een schrijfset samengesteld, die schrijf- en tekenbenodigdheden bevatte. Veel medewerking Het is met behulp van de leerlin gen gelukt om 46 wassets, 25 speel sets en enkele sehrijfsets le verza melen. Voorts bracht de actie pop pen en ander speelgoed op. De afd. Brouwershaven van het Rode Kruis stelde nog f 100,beschikbaar om het geheel te completeren. De inge zamelde materialen werden naar het hoofdkantoor van het Jeugd Rode Kruis in Den Haag gebracht, waar in het centraal magazijn vele hon derden sets in gereedheid worden gebracht om verstuurd te worden naar de jonge staten in Afrika. Rioolhelasting, hondebelasting, reinigingsrechten gaan omhoog ZIERIKZEE, 17-8. Op de ge meenteraadsvergadering die zal worden gehouden op 24 augustus zullen b. en w. de raad voorstellen deen inzake verhogingen van diver se gemeentelijke belastingen, waar ender hendenbelasting, straatbelas- t:ng, ricolbelasting en personele be lasting. In hun toelichting wijzen b. en w. cp de njjpende financiële posi tie van de gemeente Zierikzee en in hceverre het gemeentelijke bclas- tingsgebicd aan een herziening kan werden onderworpen. In id'e toelichting wordt 'geconsta teerd dat sinds 'de vaststelling van de (gemeentebegroting 1965 de mid delen van bet gemeentefonds enigs- rins werden verruimd, al blijft de financiële situatie verre van roos kleurig. Door de invoering van een verhoging van de gemeentelijke be lastingen worden niet te veronacht zamen bedragen verkregen, al blij ven b. en w. van mening dat deze 'do tekorten slechts in bescheiden mate 'kunnen beperken. Personele belasting Het huidige aantal van 150 opcen ten op de hoofdsom der personele belasting dateert van voor 1944 en b. en w. overwegen dan ook het op- centen-tarief te verhogen van 150 tot 200, zulks in navolging van an dere gemeenten. B. en w. merken op dat ingevolge 'het ontwerp-wet ver ruiming van plaatselijk belastingge bied de opcenten personele belasting zullen worden afgeschaft, waarvoor de gemeenten een compensatie-uit kering zullen ontvangen, waarna de raad zich kan uitspreken over het al dan niet opnieuw invoeren van de heffing van opcenten. Reinigingsrechten en straatbelasting Het reinigingsrecht is bij raadsbe sluit van 7 juli 1964 met ingang van 1 januari 1965 verhoogd van f 10 tot f 12 per vuilnisemmer. B. en w. dblen mee dat gemiddeld per jaar f 77.000 voor 'de gemeentereiniging wordt uitgegeven, waarbij f 12 per emmer, in vergelijking met andere gemeenten aan de lage. kant wordt genoemd. B. en w. overwegen dan oo'k een verhoging tot f 15 per em mer. Zij zijn zich er ten volle van bewust dat f 3 geen geringe verho ging betekent, al wordt deze noodza kelijk geacht om een enigszins re delijke irikomstenverhoging te ver krijgen. Met betrekking tot de straatbelas ting merken b. en w. op dat deze sinds 1960 wordt geheven naar een tarief van 10 van de belastbare opbrengst volgens de kadastrale leg gers voor gebouwde eigendommen en van 5 voor ongebouwde eigen dommen. De kosten van loonronden etc. in aanmerking genomen achten b. en w. het alleszins aanvaardbaar de straatbelasting te verhogen van 10 "/o tot 15 "/o voor gebouwde eigen dommen en van 5 "/o tot 8 (l/o voor ongebouwde eigendommen. Zulks in vergelijking met andere gemeenten. Ricolbelasting en marktgeld De rioolbelasting, welke thans f 25,per perceel bedraagt komt. eveneens voor verhoging in aanmer king. B. en w. stellen voor het be drag te verhogen met f 10,zodat de belasting f 35,per perceel zal bedragen. B. en w. stellen zich voor de verhoging toepassing le laten vin den in het belastingjaar 1965. Wan neer de rioolbelasting verhoogd zal worden wordt een opbrengst van on geveer f 24.000,verwacht. Met be trekking tot het marktgeld delen b. en w. mede een verhoging met 60 te overwegen. Dit wordt, gezien de toenemende belangstelling van kooplieden alleszins redelijk geacht. De nu geldende tarieven werden vastgesteld bij raadsbesluit van 23 juli 1963. Hondenbelasting en secretarielegcs Met betrekking tot de verhoging van de hondenbelasting constateren b. en w. dat de huidige regeling reeds dateert van juli 1955, zodat een verhoging van de tarieven in verband met loonstijgingen etc. al leszins redelijk wordt geacht. De be staande tarieven, waarbij f 11,25 wordt geheven voor een luxe hond en f 2.50 voor een waakhond zijn, zo merken b. en w. in hun toelich ting op, naar de huidige maatstaven veel te laag. Voorgesteld wordt dan ook liet ta rief alsvolgt te wijzigen: voor een luxe hond f 23,voor een waak- en bedryfshend f 5,en voor hon den in kennels max. f 60,per jaar. De secretarieleges zullen eveneens werden verhoogd In hun toelichting zeggen b. en w. dat de huidige rege ling dateert van 7 juli 1964 zodat het wenselijk geacht wordt de tarie ven te verhogen. Ingaande het be lastingjaar 1966 wordt hierdoor een meerdere opbrengst van ongeveer f 1500,veiwacht. Voorgèstelde wij zigingen betreffen o.a. bevolkingsre gister, burgerlijke stand, muziek-, vent- en dansvergunningen alsmede de bouwleges, waarvoor afzonderlij ke tarieven zijn ingevoerd, waarover advies van de welstandscommissie moet worden ingewonnen. Diversen Het ligt tevens in de bedoeling om de precariorechten te verhogen. Bij een verhoging van 25 ingaande in 1966. voor woonschepen kan een meerdere opbrengst worden ver wacht van ongeveer f 1500.per jaar. Begrafenisrechten zullen even eens worden verhoogd, waarbij de nieuwe tariefstelling een meerdere opbrengst, zal geven van naar schat ting f 2500,per jaar. De tarieven voor noodslachtingen zullen, in ver band met de voorgenomen wijziging van de keurlonen, met 50 wor den verhoogd. De steeds stagende exploitatiekos ten van de Vlecskeurkring Zierikzee maken het noodzakelijk de tarieven veer het keuren van vlees en het gebruik van de gemeentelijke nood- slachtplaats met 50 o te verhogen. De totale opbrengst van de verhogin gen wordt geraamd op f 74.050, UTRECHT, 16-8. In de nacht van 14 op 15 augustus is de be faamde Utrechtse gashond Kees overleden in de voor een hond ge zegende ouderdom van twaalf jaren. Sinds 195 was Kees in dienst bü het Gemeentelijk Energie en Ver voerbedrijf (GEVU). In zijn loopbaan heeft Kees, die een uiterst fijne neus had, talrijke gaslekken ontdekt, in het bijzonder in Utrecht zelf. Maar ook ver daarbuiten genoot Kees grote bekendheid. In Dene marken - waar hü samen met zijn baas E. Koek - een demonstratie- tocht maakte, was hij een graag geziene en gehoorde gast. Kees heeft een laatste rustplaats gekregen, die in overeenstemming is met het vak dat hü op dit ondermaanse uitoefende. Hü werd namelük begraven op het terrein van de oude domstedelüke gas fabriek aan de Blauwkapelseweg tussen twee gashouders in. Het ligt in de bedoeling dat er een gedenktekentje op zy'n groeve zal worden geplaatst. Het overlü'den van Kees baart de directie van het GEVU grote zorgen. Er is namclyk nog geen plaatsvervanger gevonden DE LEEUW VAN BASHRA 80. Maar toen zij in de tent van de Leeuw van Bashra nederzaten en nogmaals gast vrij door de aanvoerder der Mamelukken waren begroet, waagde Aram het er op het doel van. zijn komst te verklaren. Hij sprak er over hoe zijn opdrachtgever, de oude Italiaanse koopman Scorra, zeer graag handelsbetrekkingen met de Mameluk zou willen aanknopen en overhandigde hem eindelijk de papieren, welke Scorra hem had meegegeven. „O Ar-Am, mijn broeder", verklaarde de Leeuw van Bashi-a plechtig, „het is mijn gewoonte niet om met christenen te onder handelen. Doch omwille van de vriend schap die ik u toedraag, omdat gij mij Sanai hebt teruggebracht, wil ik deze zaak overwegen Hij wist niet dat Sanai die op Jiet ogen blik mokkend in een vorslelijkt^tent was ondergebracht, eveneens iets overwoog, iets, dat het begin van een groot ongeluk zou blijken le zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2