I CHILI WORDT GETEISTERD DOOR OVERSTROMINGEN Oproer in Los Angeles lijkt bedwongen Soekarno spreekt op massa-bijeenkomst Brandstoffentekort in de Sowjet-Unie Nieuwe bewapening in de Sowjet-Unie Dr. Conring geeft onderscheiding terug Nieuwe metaal-C.A.0. is goedgekeurd Opstand in West-Irian thans onderdrukt GIVE A MAN A LUCKY K.L.M. stopt zakelijke betrekkingen met Schreiner Airways ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 augustus 1965 121ste jaargang Nr. 19837 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6t Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Verhoging gemeentelijke belastingen Zierikzee Reeds bijna 100 slachtoffers Nieuwe storm op komst? SANTIAGO, 16-8. Een derde deel van Chili heeft te tg den van over stromingen, veroorzaakt door de zware stormen welke de afgelopen week het land hebben getroffen. Maandag was de dodenlijst tot 98 gestegen, terwijl het aantal daklo zen dc 70.000 heeft overschreden. Tweeentwintig van de '25 provin cies zijn zwaar getroffen. De grote steden Valparaiso, Santiago en Con- cepcion zijn zo goed als geïsoleerd. In het zuiden staat een gebied met een breedte van 1-600 km - tussen Conquimbo en Puerto Mont - onder water. Wegen en bruggen zijn onbe gaanbaar, de verbindingen zijn uit gevallen. Volgens het Chileense ministerie van binnenlandse zaken kwamen 51 personen om het leven bij instor tingen en aardverschuivingen, ter wijl 45 bemanningsleden van het pa trouillevaartuig „Janequeo" ver dronken toen hun schip aan de zuid kust vastliep en doormidden brak. Evacuatie Ongeveer 30.000 bewoners van ar beiderswijken in Santiago moesten zondag worden geëvacueerd, doordat de rivier de Maphocho en het San Carlos-kanaal buiten hun oevers traden. In de benedenstad van Val paraiso staat een halve meter water, waardoor de bevolking zich per boot begeeft. In de provincie Coquimbo zit men zonder licht sedert het krachtstati on grotendeels werd vernield. Vanaf zondagavond is het Chi leense kabinet, onder leiding van president Eduardo Frei, onafgebro ken bijeen. Verscheidene radiosta tions zenden een voordurende stroom oproepen om hulp uit. De weerkundigen meldden inmid dels dat een nieuwe storm over de Stille oceaan in aantocht is, juist in de richting van het zwaargetroffen Chili. Politie paraat in meerdere steden met negerbevolking LOS ANGELES, 16-8. In de ne- gerwijk van Los Angeles lijkt het cprccr dat daar dc afgelopen vier dagen wcede bedwongen, maar nu is het ook in andere Californischc steden onrustig geworden. In alle plaatsen met een grote negerbevol- king is de politic in staat van pa raatheid gebracht. In de wijk Long Beach van Los Angeles, waar zondagavond een blanke politieman werd doodgescho ten bij een oproer van een vijftigtal negers, is een uitgaansverbod afge kondigd. De politie deelde mee, dat Kritiek op Amerika wegens het optreden in Vietnam DJAKARTA, 17-8. Op een mas sabijeenkomst ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van dc onafhan kelijkheid heeft president Soekarno maandag veel kritiek cp Amerika geleverd, o.m. wegens het optreden in Vietnam en de steunverlening aan Maleisië. De Amerikanen zouden uit geheel zuidoost-Azië moeten ver dwijnen. De „broeders in Vietnam" dienden actief te worden geholpen. Maleisië begon van binnenuit uit een te vallen. Er is geen macht ter wereld, aldus Soekarno, die Malei sië in stand kan houden, zelfs „dui zend goden uit de hemel" niet. In donesië zou het imperialisme ver slaan. Amerika steunde „de meest corrupte elementen" ter wereld, zo als Tsjang-Kai-Sjek, Pak Yoeng Hi, Ky, Tsjombe en Abdoel Rahman, „die alle dollarhulp in eigen zak steken". Bij zijn strijd tegen de imperialis ten zou Indonesië desnoods de atoombom gebruiken. „Wij hebben i In 78 dagen in bootje over de oceaan FALMOUTH, 16-8. Vandaag (dinsdag) zullen, duizenden En gelsen aanwezig zijn in de ha ven van Falmouth in zuid west Engeland, waar dan Ro bert Manry wordt verwacht die in zijn ruim 4 meter me tende vaartuigje „Tinkerbelle" de oceaan heeft bedwongen. De Amerikaan was op 28 mei jl. uit Falmouth, in de staat Massachusetts, vertrokken. De afgelopen week had men ech ter niets meer van de eenzame zeevaarder vernomen. Men vreesde het ergste. Maandag ochtend werd de Tinkerbelle door een Brits vissersvaartuig gesignaleerd, dobberend op ruim 50 km. van Lands End, het meest westelijke punt van Engeland. De echtgenote van Manry is hem al tegemoet ge varen. Terwijl film- en tele visiecamera's opnamen maak ten vanaf het Britse vissers vaartuig zat het echtpaar hand in hand in het kleine bootje. nu raketten en geleide projectielen en wij zullen deze soorten wapens blijven aanmaken voor de verdedi ging van ons land". De organisatie van de Verenigde Natiqs was onbruikbaar wegens par tijdigheid. MOSKOU, 16-8. Pavenko, de Chef van de afdeling elektrificatie van het Sowjet-Russisohe staatsplan, "heeft in d'e Prawda aangedrongen op ingrij pende 'bezuinigingen in ihet gebruik van elektriciteit en vaste bran'dstof- vainwege ernstige tekorten in de te sterk geïndustrialiseerde helft van het land. Als oorzaken worden ge noemd het feit dat de 'gestelde pro- duktiedoelen niet zijn 'bereikt en dat driekwart van de brandstof-"bronnen in 'het oosten van ihet land zijn ge concentreerd terwijl de 'grootste be hoefte juist in ihet westelijke ge deelte bestaat. Er wordfen plannen gemaakt voor overbrenging van elektriciteit uit west-Siberië en Kazakstan naar de industriële streken in de Oeral en Europees Rusland. MOSKOU, 16-8. De nieuwste Scwjetrussische bommenwerpers kunnen kernkopraketten op hun doelen afvuren terwijl zij nog ver verwijderd zijn van de vijandelijke luchtafweer, zo heeft de comman dant van de hogere luchtmacht- school in Moskou, maarschalk Kras- sovski, in een vraaggesprek met Tass gezegd. Dit vraaggesprek werd ter gelegenheid van de nationale lucht vaartdag gepubliceerd tegelijk met een interview met maarschalk Roe- denko, eerste vice-commandant van de Sowjetrusöische luchtmacht. Deze zei dat de Russische „lucht-lucht"- raketten feilloos doel treffen. Bij zuiveringsacties in Zuid-Soc- dan zijn zondag veertig rebellen ge dood. Heftig aangevallen wegens optreden in de oorlog BONN, 16-8. De Westduitse chis- ten-óemocratischc bonüsdagafge- vaardigde dr. Hermann Conring, die de laatste tijd heftig is aangevallen wegens zijn optreden in de oorlog in bezet Nederland, heeft maandag het hem verleende Westduitse groot kruis van verdienste teruggestuurd. In een brief aan bondspresident Heinrich Lübke geeft hij als reden daarvoor op, dat in de kritiek op de verlening van de onderscheiding aan hem ook de president betrokken was. Deze kritiek op het staatshoofd moest hoe eerd^ hoe beter elke grond ontnomen worden. „Ik ver klaar uitdrukkelijk, dat dit niet de geringste schuldbekentenis inhoudt", zij er de toestand nu in de hand heeft. Ook in Van Nuys, een voor stad van Los Angeles, kwam het tct een incident. Daar werd een pak huis in brand gestoken, waarop de politie negen negers arresteerde Een negerin werd gewond door een kogel afgevuurd door een politieman in Wilmington en in het centrum van Los Angeles werden enkele hout- loodsen in de as gelegd. Onlusten Ook in San Diego, 190 kilometer ten zuiden van Los Angeles, hebben zich onlusten voorgedaan. Een blan ke werd daar bij een door negers veroorzaakte rel neergestoken en in drie winkels werd brand gesticht. In Sylmar werden huizen van blan ken beschoten en op de Hollywood- boulevard in Hollywood ontploften enkele zelfgemaakte brandbommen. Volgens de laatste gegevens zijn bij de onlusten in Los Angeles 31 mensen gedood en 809 gewond. Er werden 2760 arrestaties verricht. Meer dan tweeduizend grote bran den richtten een scliadë aan van naar schatting 200 miljoen dollar. Miljoenen dollars schade waren ook het gevolg van de plunderingen. De eigenaars van de leeggeplunder de zaken hebben van de verzeke ringsmaatschappijen te horen gekre gen dat ze niets vergoed krijgen, omdat ze niet gedekt waren tegen plundering tijdens oproer. DEN HAAG, 16-8. De Vakraad voor de Metaalindustrie ontving maandag bericht van de Stichting van de Arbeid, dat de voorgestelde wijzigingen in dc collectieve arbeids overeenkomsten voor de metaalin dustrie in beginsel zijn goedgekeurd. De nieuwe overeenkomsten waar over op 28 juni door partijen over eenstemming werd bereiikt, zullen een looptijd hebben van drie jaar, namelijk van 1 juli 1965 tot 1 no vember 1968. Voor werknemers van 23 tot 64 jaar wordt het gegaran deerde minimum weelrinkomen ge steld op f 110,In de komende drie jaar zal de totale kostenstijging door verbeteringen van arbeidsvoorwaar den jaarlijks vijf procent bedragen. Bij stijging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud met meer dan een procent per jaar zal het meerdere door een loonsverho ging worden gecompenseerd. De pre mie qit hoofde van de ziektewet zal bij de handarbeiders voortaan voor drie kwart door de werkgever wor den gedragen. Bij de vorige C.A.O. droegen werkgever en werknemer ieder de helft. Zowel voor de hand arbeiders als voor de beambten ko men drie van de zes gemeenteklas sen te vervallen. Ook vervallen de afzonderlijke salarisbepalingen voor vrouwelijke werknemers. DJAKARTA, 16-8. Enige duizen den in de oerwoudstryd geoefende Indonesische commando-manschap pen hebben vorige week een gewa pende opstand in West Irian neer geslagen, zo is maandag in Djakarta vernomen. Vorige week werden de troepen in twee van de Garoeda-luchtvaart- maatsöhappij gecharterde toestellen van hun bases in Java naai* west- Irian gevlogen. De Vliegtuigen 'heb ben een week lang een luchtbrug on derhouden om de troepen naar dit voormalige Nederlandse gebied' te vliegen. Er zijn vierentwintig arres taties verricht, volgens het christe lijke dagblad „Sinara Harapan" dat maandag van deze eerste gewapende opstand sedert de overdracht van West-Irian aan Indonesië in mei 1963 melding maakte. Volgens ge noemd blad hadden de opstandelin gen de beschikking over tweedui zend geweren, die de Amerikanen tijdens de tweede wereldoorlog had den uitgeworpen ter bewapening van de oerwoudstrijders tegen de Japan ners. „Sinara Harapan" meldde dat de opstandelingen enige honderd duizenden liters vliegtui'gbenzine hdbben vernietigd1 waardoor het re gionale luchtverkeer volkomen ge stagneerd is. Een plan ter vernieling Ingezonden mededeling Kleine maatschappij wenst geen annexatie zo schrijft Conring. Hij zou nu zon der de president er ongewild in te betrekken „de hernieuwde onge gronde laster vrijer tegemoet kun nen treden". De Nederlandse regering liet kort geleden het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken weten, dat zij de toekenning van een der hoog ste Westduitse onderscheidingen aan dr. Conring betreurde. Conring was in de oorlog in Groningen vertegen woordiger van Rijkscommissaris Seys-Inquart. In Nederlandse oor logsdocumenten wordt hij medever antwoordelijk gesteld voor stand rechtelijke terechtstellingen in dc provincie Groningen en voor acties tegen de Joden. SCHIPHOL, 16-8. De K.L.M. heeft thans als gevolg van de mislukte on derhandelingen met de chartermaat schappij Schreiner Airways om tot nauwere samenwerking te komen, de op beperkte schaal bestaande za kelijke betrekkingen beëindigd. „Van onze zijde zijn vérgaande voorstellen gedaan aan de raad van commissarissen van Schreiner, maar deze hebben niet tot een gewenst re sultaat geleid", aldus een woordvoer- der van de K.L.M. „Wij zijn van me ning dat, indien van samenwerking sprake is, deze dan ook zo volledig mogelijk moet zijn en niet fractio- neel. Onder de gegeven omstan digheden ziet de K.L.M. vooralsnog geen reden om de bestaande betrek kingen voort te zetten". De directeur van Schreiner Air ways, de heer B. A. M. Schreiner, heeft er later nog op gewezen dat de pogingen tot samenwerking van zijn maatschappij zijn uitgegaan en niet van dc K.L.M. Voorts verklaarde hij, dnt de K.L.M. een samenwerking voor ogen had waarbij zij door deel name uiteindelijke zeggenschap in Schreiner Airways zou verwerven. „Ons streven om te komen tot een collegiale verhouding en normaal za kelijk overleg is ondanks deze her haalde pogingen onzerzijds zonder succes gebleven", altius de heer Schreiner. Ondanks het afbreken van dc on derhandelingen en de ontzegging van 'iedere zakelijke medewerking van dc kant van dc K.L.M., blijft de weg tot samengaan in de toekomst voor beide partijen open. De heer Schreiner verklaarde des gevraagd: „Wij zijn nog immer be reid tot collegiale samenwerking, zo lang dit niet tot annexatie van onze maatschappij leidt". Ook de K.L.M. sluit iedere toenadering niet uit: „Wanneer de omstandigheden zich wijzigen zal er misschien reden zijn om de betrekkingen te hervatten, maar de huidige situatie geeft geen aanleiding om het zakelijk contact voort te zetten", aldus een woord voerder van de K.L.M. CAPE KENNEDY. De Amerikaanse astronauten Gordon Cooper (rechts, commandant) en Ovaries Conrad ma ken een test in een model van de Gemini-V capsule. De lancering voor de achtdaagse ruimtevluchl wordt 19 augustus verwacht. (Zie ook elders in dit nummer). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's x Niet de wereldveroveraar, y maar de wereldoverwinnaar is onze bewondering waard. van de water- en olie-installaties op het eiland Biak werd volgens "het blaid verijdeld. De ongeregeldheden in West-Irian zouden gedeeltelijk moeten worden toegeschreven aan wrijving tussen de plaatselijike be volking en de Indonesische ambte naren iin het gebied die naar het oordeel van de West-Iriaanse bevol king arrogant optreden. Rustig weer Verwachting tot woensdagavond: Vannacht plaatselijk mist en enkele lokale buien; morgen aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog; zwakke, later matige wind, draaiend naar richtingen tussen zuid en zuid west; iets minder warm. 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.58. Maan op 22.22, onder 12.00. 19 aug. Zon op 5.30, onder 19.56. Maan op 22.42, onder 13.18. Laatste kwartier: 20 aug. te 4.50. HOOG W ATERST AN DEN ZIERIKZEE: 18 aug. 19 aug. 6.46 v.m. 7.22 v.m. 18.56 n.m. 19.34 n.m. Tenslotte deelde de heer Schreiner nog mede dat zijn maatschappij in middels maatregelen had getroffen voor wat betreft de catering, onder houd en reparatie van het vliegend materieel en de passagiersafhande ling, „terwijl wij ons van de samen werking en zonodige steun hebben verzekerd van buitenlandse colle ga's". Duitse jongen verdronk in de Rijn LOBITH, 16-8. De la-jarige J. Goerlz uit Duisburg is in de Rijn bij Lobith verdronken. De jongen, een opvarende van de Duitse kustvaar der „Spree", wilde met een ander jeugdig bemanningslid van het juist aangekomen schip met een bootje op de Rijn gaan vai*en. Daarbij is liet bootje omgeslagen. Slechts één van dc twee jongens is gered. Hel lichaam van de ander is nog niet gevonden. BROUWERSHAVEN: 18 aug. 6.25 v.m. 18.45 n.m. 19 aug. 7.05 v.m. 19.25 n.m. Doodtij: 22 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl de luohtdrukverschil- len in west Europa gering zijn ver plaatst zich zuidelijk van IJsland een oceaan'depressie naar het oosten. De hiermee samenhangende luchtdruk- datóngen 'breidden zich over de Brit se eilander, uit. Voordat de invloed van de depressie in ons land merk baar wordt passeert dinsdagavond nog een kleine storing uit Frankrijk met enkele lokale onweersbuien ons land. Verwacht wordt dat morgen de winld naar zuidwestelijke richting draait en iets in kracht toeneemt. Aanvankelijk komen nog opklarin gen voor. in de loop van de dag zal er geleidelijk meer bewolking bin nen drijven. De leans op frontale re gen is tot moi'genavond nog klein. Door de aanvoer van lucht uit het gebied rondom hel Kanaal zullen de tempera tuien morgen iets lager zijn dan vandaag. Op ihet station Seiz in Stiermar ken zijn maandagmiddag een goede rentrein en een passagiers trein met elkaar in botsing gekomen. Hel on geluk. ontstaan door een kapotte wissel, veroorzaakte 27 gewonden, van wie vier ernstig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1