Eerste hulp bij vergiftigingen Belangrijke Nederlanders bevinden zich te Djakarta Treinmachinist reageerde snel Nieuwe eenheden op V.S.-bases in Zuid-Vietnam STREEKNIEUWS Overval op kantoor van Raiffeisenbank Scheepsbotsing bij mist op de Noordzee Indonesië 20 jaar onafhankelijk DJAKARTA, 16-8. Vüf Nederland se „captains of industry" zullen pre sident Soekarno dinsdag, wanneer Indonesië zijn twintigste verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring viert, omgeven als tastbaar bewijs van de groeiende verstandhouding tussen Indonesië en Nederland. liet -zün allen directeuren van Neder landse industrieën die ieder voor zich een bedrage willen vormen aan de ontwikkeling van het land, dat op 30 december 1949 zyn bitter bevoch ten vrijheid kreeg. Drie hunner zijn reeds in Djakarta aangekomen. Donderdag arriveerde Frits Diepen, directeur van de Am sterdamse Fokkerfabrieken, aan het hoofd van een vijf leden tellende delegatie uit Nederland. Verwacht wordt dat de heer Diepen later deze week een contract met de In donesische regering zal onderteke nen voor de levering van honderd Friendship-vliegtuigen, waarvan men een groot geel in een not te stichten Indonesische fabriek hoopt te assem bleren. Zaterdagavond kwam de heer Rein- der Zwolsman in Djakarta aan. Zijn komst houdt verband met plannen om een deel van de financiering van de Friendship-toestellen te regelen door levering van Indonesische pro- dukten, waaronder tabak. Eveneens in het toestel uit Amsterdam bevond zich scheepsbouwer Cornells Ver- olme, die de werkzaamheden in ogenschouw komt nemen van de bouw van een scheepswerf te Tand jong Priok, de haven van Djakarta. Het Verolme-concem verleent hulp BURGII, 14-8. Teneinde de vreem delingen ook eens iets meer te kun nen laten zien van de moderne fruit teelt en alle werkzaamheden die daar verband mee houden, organi seert V.V.V. Burgh Haamstede, in samenwerking met de N.F.O. afd Schouwen elk jaar enige excursies naar een boomgaard. Dit jaar werden beide excursies gehouden in de boomgaard "Boeyes Bosch" achter Burgh gelegen. De eerste keer bestond er flinke belang stelling voor deze rondwandeling, waarbij ook de heren J.P.C. en C.J. Boot en nodige toelichtingen wer den gegeven. Na afloop kregen de belangstellenden wat fruit aangebo den en het traditionele glas appel sap in geconcentreerde vorm "Dix ap" genaamd. De tweede excursie, vorige week vrijdag gehouden had wat te lijden van het prachtige strandweer waardoor de belangstel ling iets minder was. Uit de gesprekken tussen de fruit kwekers en de vreemdelingen is nog MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 16-8. Totale aan voer 1704 stuks vee, t.w.: 1154 vette koeien en ossen en 550 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en os sen: extra kwal. f 4,20-4,45, le f 3,75- 4,10, 2e f 3,30-3,55, 3e f 3,10-3,25; stieren f 3,85-4,45; worstkoeien f 3,25- 3,40; varkens (levend gew.): extra kwal. f 1,98-2,01, le f 1,95-1,98, 2e f 1,92-1,94, 3e f -1,86-1,90; slachtzeu- gen f 1,55-1,62; zware varkens f 1,63- 1,73. Vette koeien en ossen: aanvoer even ruimer; handel zeer kalm; niet geheel prijshoudend. Varkens: aan voer iets meer; handel redelijk; prij zen gedrukt. NIJKERK, 14-8. Door een bijzon der snelle reactie van de machinist is de sneltrein Zwolle-Amersfoort niet in botsing gekomen met drie auto's die zich bij Nijkerk op een overweg bevonden, welke door auto matische halve spoorbomen werd be veiligd. De overweg maakt deel uit van de weg Amersfoort-Har der wijk. De auto's reden in een lange file maar zonder zich te realiseren, dat er wel eens een trein aan kon komen zijn de bestuurders de autoweg opgere den. Toen er geen beweging in de file kwam toen er een sneltrein na derde leek een ramp nabij. Dankzij de grote tegenwoordigheid van geest van de machinist, bleef die uit. Vlak voor de overweg kwam de trein met piepende remmen tot stilstand Etruskisch graf ROME, 16-8. Arbeiders zijn bij het Bracciano-meer ten noor den van Rome gestoten op een Etruskisch graf dat uit 600 tot 540 voor Christus moet date ren. Het was ongeschonden. Het graf wordt gevormd door twee kamers, in zachte steen gehouwen, waarin tien mum mies, juwelen, gouden versie- selen, bronzen vazen, meubels en andere Etruskische voor werpen werden aangetroffen. Scheepvaartbcrichten Esso Den Haag, 14-8 te Marsa el Brcga verwacht.. Esso Rotterdam, 13-8 tc Rastanura. Tegelberg, 13-8 van Singapore naar Hongkong. World Hill, 13-8 van PI ad ju naar Singapore. aan de bouw van deze werf, waar men binnen afzienbare tijd zeer grote schepen (waarschijnlijk mammoet- tankers) denkt te gaan bouwen. De financiering van dit.project zal eveneens gedeeltelijk geschieden door de levering van Indonesische produk- ten, zo verluidt in Djakarta. Verder worden nog verwacht de heren A. Dikkers, directeur van het Zuidoost-Azië-bureau van Philips, en ir. Damme, directeur van het „Werkspoor-concern", dat onlangs met de Indonesische regering een contract heeft gesloten voor de leve ring van meer dan 460 wagons voor de spoorwegen. De wagons zullen in hali-afgebouwde toestand arriveren en in Indonesië verder afgebouwd worden. Het Nederlandse gezelschap is uit genodigd voor de première van de kleurenfilm „Indonesië bouwt" in het UTERCHT, 16-8. Bij een overval op een bijkantoor van de Raiffeisen- bank aan het Utrechtse Willem van Noortplein, heeft een omstreeks 30- jarige man een bedrag van 10.000 gulden buitgemaakt. De overval vond plaats om ongeveer half tien heden-maandagochtend, op het tijd stip dat er nog geen publiek voor de leketten van het bijkantoor stond. eens duidelijk gebleken dat er nog steeds maar raak gekocht wordt in de grote steden en vaak koopt de huisvrouw fruit dat overrijp of hard groen is, terwijl over de rassen veel onwetendheid bestaat. Een appel is maar een appel. Gelukkig putten veel stedelingen steeds meer kennis uit de reclame die het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland al enige jaren voert en waarin de juiste appel op het juiste tijdstip gepropageerd wordt. Woedende barbezoekers weerstonden overvallers CANNES, 15-8. Zondagmiddag drongen drie gemaskerde en met re volvers gewapende mannen een, bar aan de Avenue d' Antibes, dn Ihet hartje van Cannes, binnen. Doch in dien zij hadden gedacht gemakkelijk een onwettige ibuit binnen te halen, was de werkelijkheid voor hen een koude doudhe. De cliënten aan de bar keerden zich onmiddellijk tegen de overvallers, die daarop van hun wapens gebruik maakten, waardoor twee bezoekers werden gewond. Deze lieten echter niet af, waarop de drie misdadigers vluchtten. Zij werden achtervolgd door de woeden de barbezoekers, die er in slaagden een der bandieten te pakken te krij gen en naar de ibar terug te slepen. Hier werd hij dermate afgetuigd, dat hij later overleed. SAIGON, 15-8. Bü de belangrijke Amerikaanse vliegbasis Da Nang in Zuid-Vietnam, zjjn zondagmorgen vroeg nieuwe eenheden Amerikaanse mariniers aangekomen. Zaterdag waren op de 90 km zui delijker gelegen gasis van Tsjoe Lai al ongeveer 2400 mariniers gearri veerd. In totaal zijn dit weekeinde in Da Nang en Tsjoe Lai 6400 mariniers aangekomen. Het aantal mariniers in Zuid-Viet- nam zal dan 32.000 bedragen en er zijn dan in totaal 88.000 Amerikaan se militairen in Vietnam. President Johnson heeft - naar bekend - op dracht gegeven dit aantal tot 125.000 op te voeren. Ongeveer 4000 inwoners van Chalfont St. Giles, ten westen van Londen, lijden aan een geheimzin nige ziekte die hoofdpijn en braak neigingen veroorzaakt. DEN HAAG. Anton Geesink, des werelds judokonin'g, zal als gast de 7e Maccabia, 'die van 23 t.m. 31 aug. in Tel Aviv worden gehouden, bij wonen. IJMUIDEN, 16-8. Met bijna 25 graden slagzü aan bakboordszijdc ligt in de Bijlcggershaven te IJmui- den sinds maandagmorgen half zes het 11.278 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Transglobc", dat in de nacht van zondag op maandag in dichte mist, ter hoogte van Den Hel der een groot gat in een van haar ruimen onder de waterlijn had opge lopen. De aanvaring geschiedde te om streeks half één op dertig mijl ton noordwesten van IJmuiden met het Amerikaanse vrachtschip „Blue Jac ket". De „Blue Jacket" bleef in de nabijheid van de „Transglnbe", die zoveel -water in ruim drie maakte, dat de gezagvoerder besloot koers tc zetten in de richting van 'het strand om het schip eventueel aan dc grond te zetten. Twee zeesleepboten waren inmiddels uitgevaren en hadden 'hun assistentie aangeboden: do sleepboot „Holland" van rederij Dockscn op Terschelling, en de „Titan" van Wijs- presidentiële paleis te Djakarta op woensdagavond. Deze film is begin dit jaar vervaardigd door een film ploeg van het Rijswijkse „Carillon"- bedrijf, dat reeds tweemaal eerder een filmopdracht van het Indonesi sche staatshoofd heeft ontvangen. Ook de adviseur van dit Nederlandse filmbedrijf, de heer E. van Konij nenburg, zal de voorstelling bijwo nen. De Nederlandse wereldkampioen Fred Kaps, die eveneens zaterdag in Djakarta is aangekomen, heeft be loofd van de avond in het paleis aan het Merdeka (vrijheids) plein een doorslaand succes te maken. Bij zijn vertrek naar Indonesië heeft scheepsbouwer Cor Verolme vrijdagmiddag op Schiphol medege deeld, dat hij in Djakarta president Soekarno zal uitnodigen naar Neder land te komen om een bezoek te brengen aan zijn werven. De overvaller bedreigde de 30-ja- rige boekhouder J. G. van Baal met een pistool; „het geld of ik schiet", voegde hij de man achter het loket toe. Deze wist de aanvaller nog wel enkele ogenblikken aan de praat te houden in de hoop dat er hulp zou komen opdagen. Die hulp bleef uit. Er zat toen voor de boekhouder niets anders op om maar te doen wat hem werd gevraagd. Hij overhandigde de aanvaller f 10.000,Deze verdween in een groene auto. Van het num mer zijn alleen de letters GK be kend. Het signalement van de overvaller luidt verder: lang ongeveer 1.80 m, tenger postuur; blootshoofds, glad achterovergekamd blond haar, een dun snorretje; hij droeg een khaki- kleurige regenjas. ZIERIKZEE Bromfietser reed op schaap in Op de Gouweveersedijk, ongeveer ter hoogte van het Stelletje, reed de bromfietser v. d. E. te Ouwerkerk vrijdagmiddag tegen één der scha pen, behorend tot een daar grazende kudde van de heer S. De heer v. d. E. kwam ernstig te vallen en liep hevig bloedende wonden op aan het hoofd en één der benen. De brom fiets werd zwaar beschadigd. Het schaap liep ernstige verwondingen op. V. d. E. werd naar Zierikzee ge bracht door een juist passerende scooterrijder en stelde zich onder doktersbehandeling. Benoeming directeur Technische School Met ingang van 1 september is benoemd tot directeur van de Tech nische School „Schouwen-Duive- land", de heer H. W. C. Scherjon te Rotterdam. De heer Scherjon, die 38 jaar is, was voorheen leraar aan een U.T.S. Ingebruikneming Chr. Cer. kerk Wij vernemen dat op vrijdag 10 september a.s. het nieuwe kerkge bouw van de Ohx. Ger. gemeente hier ter stede in gébruik zal wordèn genomen. Benoemingen Voor 'het tijdvak van 1 september 1965 tot en met 15 mei 1966 zijn be noemd tot ieraren in tijdelijke dienst aan het Prof. Zeemanlyceum de he ren K. T. Postma, A. J. Schieman en H. Verburg. RENESSE Slotconcert in de Ned. Herv. kerk Woenslag 18 aug. a.s. zal de be kende organist Arte J. Keijzer uit Middel'harnis een concert geven in de Ned. hervormde kerk te Renesse. Het programma luidt als volgt: I. Praeludium en fuga in D (Buxte- hude)2. Arietta (9 variatonen), J. Padheibel; 3. Drie voorspelen met koraal, L. Knebs: a. Auf meinen Lie- ben Gott, ib. Sei Lob und Ehr dem bochten Gut, c. Von Gott will ach nicht lassen; 4. Voluntary no. 8 in C, M. Greene, Voluntary no. 1 in E, W. Walond; 5. Prelude, Air en Gavotte, S. Wesley.6. Improvisatie, Arie J. Keijzer. Dit concert is het laatste in de se rie van bijzondere diensten en con certen. Geslaagde jeugdmiddagen V.V.V. op het strand Evenals vorige jaren werden ook dit jaar de kinderen door de V.V.V. muller uit IJmuiden. Omstreeks half twee meldde d'e „Transglobe" edhter, dat men het zelf kon -klaren en geen asisstentie nodig had. De gezagvoer der besloot koers te zetten naar IJmuiden, waar 'het schip met 25 graden slagzij omstreeks vijf uur voor 'de pieren aankwam. Intussen had de „Blue Jadket" de reis naar Duitsland voortgezet. De „Transglo be" werd bij binnenkomst te IJmui den door drie sleepboten naar de Bijleggorshaven gébracht. Gezien de 'grote slagzij cn het wa ter in ruim drie, kreeg de „Trans- globe" geen toestemming, via de IJmuidcnse sluizen naar Amsterdam door tc varen. Duikers van Wijs muller zijn vanmorgen (maandag) -begonnen een onderzoek naar de omvang van dc sdhadc in tc stellen. Afhankelijk hiervan zal worden, -be slist of de „Transglobe" in IJmuiden voorlopig moet worden gedicht, 'dan wol of dat (loze répara tie-werkzaam heden in een droogdok te Amster dam kunnen geschieden. te Renesse niet vergeten. Vorige maand vond op het strand een mo- zaïken-wedstrijd plaats bij 't pavil joen „Zee en Duin". Al waren de deelnemende kinderen nogal klein om het werk goed machtig te zijn, niettemin werden onder leiding van mevr. Van Oudenaarde van Klooster aardige werkstukjes gemaakt. Een dertig kinderen deden mee, die al len werden getracteerd. Er kwamen zes kinderen voor een geldprijs in aanmerking. Woensdag j.l. vond een tweede (stralende) middag plaats waaraan door 65 kinderen werd meegedaan, waarvan er velen met emmers en zakken vol schelpen arriveerden. Er werden hiermee soms bijzonder mooie figuren gevormd. De jury bestaande uit mevr. Van Oudenaarde en de heren De Koning en Van Steensel uit het kijkerspu bliek stond voor een lang niet ge makkelijke taak. Uiteindelijk viel de eerste prijs ten deel aan Saskia de Jong uit Eindhoven en de tweede prijs aan Marjan de Jong, eveneens uit Eindhoven. Derde werd Annie Adriaanse uit Wormerveer, vierde Renée van Beurden uit Goirle, vijf de Nicolet Sleeuwenhoek uit Breda, zesde Ina Braber uit Renesse, ze vende Peter de Koning uit Vlaar- dingen, achtste Han Versluis uit Gorkum, negende Ineke de Koning uit Vlaardingen en tiende Paulientje Adriaanse uit Wormerveer. Alle kinderen die hadden meege daan werden op een prijsje getrac teerd. De kunstwerkjes werden na afloop door velen bewonderd en de V.V.V. en de attractiecommissie zien terug op een geslaagde middag. HAAMSTEDE Pomona-leden maakten laatste excursie Een twintigtal Pomona-leden heeft vorige week, tij'dens een avond-ex cursie, enkele bedrijven aan de Ver- tonweg bezocht. Allereerst stond een bezoek aan. het bedrijf van de heer C. Geldof op het programma, een bedrijf waar momenteel gemoderni seerd wordt. De Ihergroei is vrij goed, al zijn voornamelijk in het oudere gedeelte sporen te zien van water overlast. Odk in de andere boom gaarden, van de heren I. C. Boot en H. Fondse, nam men duidelijk de fu neste invloed van het water waar. Deze bedrijven zullen ongetwijfeld moeite hébben om te wedij veren met de bedrijven op maagdelijke en zwa re grond. Het Ziet er naar uit dat zulks het 'geval 'is met alle langs de duinstrook 'gelegen boomgaarden. Aan het slot van de excursie dankte de heer J. C. de Feiter, voorzitter van Pomona, de diverse eigenaars voor het openstellen van ihun boom gaarden, terwijl de heer J-ac. Steur, voorzitter van het corso-comité de aanwezigen aanmoedigde 'om hun best te doen -op de praalwagen die mee zal rijden dn' ihet Goese firuit- corso dat over vijf weken plaats vindt. Jongeman brak enkel O.p het fietspad' langs de Hogeweg naar WestersChouwen werd zondag middag een Duitse jongeman door een brommer aangereden, waarbij 'het slachtoffer een 'gebroken enkel opliep en zi'dh ondier behandeling moest stellen dn het Zweedse Rode Kruis-ziiekenhuis te Zierikzee. De Duitser heeft, doordat zijn transistor radio te hard speélde, de brommer waarschijnlijk niet gehoord, waar door 'hij preoies dn de verkeerde richting uitweek. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Aanrijding tussen bromfietsen Zondagmiddag ontstond op de RIoosterweg te Haamstede, ter hoog te van de boerderij van gebrs. Boot, een aanrijding waaitbij twee brom fietsers betrokken waren-. Een duo- passa'giere van één der bromfietsers, mej. B. v. D. te Haamstede, liep -bij de aanrijding enige ontvellingen op, terwijl de brommer van de heer J. v. 'd. Z. uit Haamstede liCht bescha digd werd'. De brommer van mej. J. B. uit Haamstede, die ook bij het on geval was betrokken, liep 'geen be schadigingen op. D,e rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Dicnslbus greep personenwagen De passagiers di'e 'gisteren (zon dagavond reisden met dé R.T.M.- bus Welke om kwart voor acht ver trekt van de trap té WestersChou wen kregen met een vertraging van ongeveer een half uur te kampen toen de bus op de Kloosterwëg, rich ting vliegveld, in aanraking kwam met een kleine personenwagen die van eén camping de weg 'kwam op gereden. De auto stond istil en juist -met de neus op de -weg maar werd niettemin aan de limkervoorkant -ge grepen door de met flinke snélheid passerende bus met aanhangwagen. NadQt de politie de zaak in onder zoek iha'd genomen, kon de bus de reis naar het vliegveld en vervolgens naar Zierikzee, zij het met een flin ke vertraging, zonder verdere onge lukken vervolgen. ELLEMEET Brand in schuur werd snel geblust Zaterdagmorgen omstreeks half elf werden de brandweerkorpsen van Zierikzee en Haamstede gealarmeerd voor een grote boerderij'branld welke zou zijn uitgebroken te Ellemeet. Al daar gearriveerd was echter van- een brand- niets te bespeuren. Het bleek dat er brand was 'geweest op de boerderij van de familie van T. aan de Kuijerdamseweg. Een kind zou mot lucifors hebben 'gespeeld in de sohuur, maar het vuur kooi door do fam. van T. zelf met emmers water cn een tuinslang worden geblust. Dat ging zo goed cn snel idat de brand weren niet meer behoefden tc blus sen. ST.-PHILIPSLAND Benoemingen waterschap DEN HAAG. 14-8. Bij K.B. zijn benoemd tot gezworene van het Wa terschap St. FhiMpsland, N. L. dc Ou de, te St. Plrillpsland cn tol lid van hot bestuur van hel Waterschap dc Prins Hendrikpolder, A. Verwijs, te St. Philipsland. Een aan onze lezers vraagt wat er moet worden gedaan, wanneer zich bij een kind vergiftigingsverschijn selen voordoen. Zo in het algemeen is deze vraag echter niet goed te be antwoorden, maar we kunnen daar om toch wel proberen de zorgzame vader enkele aanwijzingen te geven en wel in zodanige vorm dat ook an dere ouders en opvoeders er iets aan hebben. .De reden, dat er op deze vraag niet kort en krachtig le antwoorden is, ligt hierin, dat men niet altijd zo gemakkelijk kan vaststellen of bij bepaalde opvallende verschijnselen de oorzaak in een vergiftiging moet worden gezocht. Als iemand bijvoor beeld plotseling gaat braken, kan dit misschien evengoed het begin van een infectieziekte betekenen als een uiting van vergiftiging. Eerst zekerheid Alleen als men met zekerheid weet dat een kind of een volwassene iets ongewoons heeft gegeten of gedron ken en als kort daarna etch vreemde verschijnselen voordoen, zal het meer voor de hand liggen om een verband tussen die twee feiten te leggen. Nog waarschijnlijker wordt zo'n samenhang wanneer het zelfde over komt aan twee of nog meer perso nen, die allen het zelfde voedsel of een bepaald geneesmiddel hebben gebruikt, dus wanneer zich iets vreemds voordoet in het gezin waar allen bepaalde paddestoelen of an dere mogelijkerwijs giftige spijzen hebben gegeten of waar een paar kinderen zich tegelijkertijd „tegoed hebben gedaan" aan tabletten die voor behandeling van een zieke be stemd waren. Maar ook als men een sterk ver moeden of zelfs zekerheid heeft, dat er een vergitigingstoestand bij een kind bestaat, dan is het niet zo een voudig om de beste wijze van eerste hulpverlening te vinden. Daarvoor zou men eigenlijk een overzicht over de werking van allerlei vergiften tot zijn beschikking moeten hebben: di verse stoffen kunnen namelijk op zeer verschillende manier hun scha delijke invloed uitoefenen en een voor alle euentualiteiten geschikt in grijpen bestaat er dus niet. In de maag Een ding staat wel vast: er moet onmiddellijk medische hulp worden ingeroepen, hetzij van een huisarts DODELIJKE ONGELUKKEN BERGEYK. In .'de nacht van zater dag op zondag is in de Weebosch, ge meente Bergeyk (N.B.) een personen auto met drie inzittenden over de 'kop geslagen. De heer Sloten uit Amsterdam is daarbij om het leven gekomen. OIRSCHOT. Op rijksweg 63, Eind- 'hoven-GirsOhot is zaterdag de 22-ja rige ongehuwde Tilburgenaar H. Gerritsen, toen hij per auto naar huis reed, dodelijk verongelukt. BERGEN (Lb.). In het buurtschap De Kamp, op de weg tussen Well en Bergen in noord-Limburg is een two-seater, met idrié jeugdige Duit sers met grote snelheid uit de bocht gevlogen. De 18-jarige Th. Sehagen uit Winnekedonk bij Kevélaer werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. MAASEIJK. De 30-jarige L. Of- man uit Valkenburg is 'bij eén ver keersongeluk op de Steenweg bij Maaseijk in Belgisch Limburg om het leven gekomen. Hij reed als passagier in een Duitse personen auto, toen deze van de weg raakte en tegen een boom reed. De heer Of- man was op slag dood. ZUIDWOLDE. Bij een aanrijding tussen twee bromfietsers is in Kerk en Veld (gemeente Zuidwold'e, Dren te) de 16-jarige B. Arends uit die plaats om het leven 'gekomen. De an dere bromfietser, die geen voorrang zou hebben verleend, is met een slhock en -een hersenschudding naar het ziekenhuis in Hoögeveen ge bracht. HAARLEM. De metaalhandelaar H. R. Giesberts is met zijn auto op de spoorwegovergang op de Amster- dömsevaart te Haarlem door een trein aangereden. De bestuurder was op slag dood. Uit de richting Amster dam naderde de trein voor Zaïn'd- voort en deze heeft de auto meege sleurd. De spoorbomen waren niet gesloten. RILLAND-BATH. Op de Wester- schelde ter hoogte van Bath is een Belgisch jadht omgeslagen. Van -de drie opvarenden is ér één, een vrouw verdronken. Nadere bijzonderheden ontbreken -nog. HEINO (O.). Zaterdag heeft zich in het kerkdorp Lierderhol thuis in de 'gemeente Heino (O.) 'een tragisch ongeval voorgedaan, waardoor het elfjarig zoontje van de melkrijder B. Neplenbroek uit Wijihe om het leven is gekomen. De jongen viel van de aanhangwagen van de trekker van zijn va'der en kwam onder een van de wielen terecht. BAARN. Bij een verkeersongeluk op 'de rijksweg Amsterdam-Hoevela ken in de geméente Baaim zijn twee inwoners van Boxmeer om het leven 'gekomen. Het zijn ide negentienjari ge P. J. Jansen, die waarschijnlijk de verongelukte wagen bestuurd heeft, en dc achttienjarige J. A. M. van ide Berg. DORDRECHT. Doordat dc auto. wcermec zij van Dordrecht naar Breda reden, op rij les weg 16 ter hoogte van Zevenborgen slipte en to gen oen boom 'bolste, zijn de 28-ja- riige W. A. Vergunst en de 23-jarige C. Evers, beiden uit Dordrecht, om hot loven gekomen. Zij werden bij dé botsing uit d'e wagen geslingerd', dié even later in brand vloog. of andere dokter, die maar ie berei ken is, hetzij van een geneeskundige dienst of een ziekenhuis in de na bijheid. B(j die gelegenheid moet te vens worden meegedeeld welk ver gif er vermoedelijk in het spel is en worden gevraagd welke maatregelen men zelf al vast kan nemen. Voor die gevallen, dat geneeskun dig advies niet snel te verkrijgen is, is men wel gedwongen dadelijk al op eigen houtje tot handelen over te gaan, opdat er wordt vermeden dat kostbare l\jd verstrijkt. Het gaat er dan om een aantal fouten te vermij den, die de zaak nog zouden kunnen verergeren. Is er een giftige stof in de maag terecht gekomen, dan wil men die vanzelfsprekend zo snel mogelijk daaruit verwijderen. De dokter zal daartoe waarschijnlijk maagspoelin gen ondernemen. Het doel is echter ook te bereiken door braken op te wekken. Indien er een bijtend zuur of loog gedronken is, dan is dit echter abso luut verboden, aangezien de wand van slokdarm en maag in zo sterke mate is aangetast door dergelijke scherpe stoffen, dat ze gemakkelijk scheurt als gevolg van de braak be wegingen. Kennis van zaken Hoe kunnen we iemand laten bra ken? Eenvoudige middelen zijn het toedienen van een glas lauw water, waar twee lepels keukenzout ofwel twee eierlepels mosterd door zijn ge roerd. Doeltreffender is het om twee vingers van één hand zo diep moge lijk in de keel van het slachtoffer te steken. Er dient dan aan te worden gedacht eerst met de andere hand de wang van het patiëntje tussen zijn kiezen té duwen. (achter het kind staan en zijn hoofd stevig tegen u aandrukken), zulks om te verhinde ren, dat er hard in de reddende vin gers wordt gebeten. Een bepaald soort rattenvergif be staat uit fosfor. Wanneer dit ingeno men is, mag géén melk te drinken worden gegeven cn géén vettigheid zoals wonderolie (om te laxeren) worden toegediend: fosfor namelijk lost in vet op en wordt dan juist zeer snel door de wand van de darmen geresorbeerd. Laxeren met Engels zout kan echter wél toepassing vin den. Verder zou een lavement met zeepsop kunnen worden gegeven om het spijsverteringskanaal ook van onder af schoon te maken. De dokter beschikt over enkele specifieke tegengiften. Een univer seel tegengif bestaat uit de aard der zaak niet. Fijn verdeelde koolstof (norit) echter kan worden gebruikt om een vergif dat in de maag of de darmen huist te binden en daardoor minder schadelijk te maken (hel wordt dan ook wel eens toegevoegd aan het water waarmee de maag ge spoeld wordt). Verder kan het zijn, dat men een sterk zuur vergif neu traliseert door middel van melk of dat men de uitwerking van een sterk loog bestrijdt door middel van azijn. Buiten bereik De lezer ziet het: er komt nogal het een en ander kijken bij de hulp aan een vergiftigde. Veel beter is het als men door voorzichtigheid tracht te voorkomen dat iemand ge vaarlijke stoffen binnenkrijgt. Daarom: 1. Alle geneesmiddelen en slaapta bletten, een aantal schoonmaak artikelen en ook kosmetische pre paraten volstrekt buiten het be reik van kleuterhanden houden. 2. Flesjes, doosjes en potjes alle maal voorzien van passende op schriften. 3. Restjes van medicamenten zo gauw mogelijk opruimen en uit huis doen! Dr. Alfreda Briedé. „Flitsen'''' uit het buitenland SAIGON. Zuidvietnamese strijd krachten hebben in de Mekong-delta meer dan 250 leden van de Vietcong gedood, zo is van militaire zijde in Saigon meegedeeld. De vijand werd door grondstrijdkrachten en uit de ludht bestookt. CHICAGO. Bij ongeregeldheden, die zich vrijdagavond in een neger- buurt in Chicago voordeden, hebben vierentwintig mensen verwondingen opgelopen. De politie verrichtte vijf enzeventig arrestaties. MELUN. Zondag zijn in de omge ving van Melun, ten zuidoosten van Parijs, twee sportvliegtuigen tegen elkaar gevlogen en verongelukt. Al le inzittenden, in het ene toestel twee en dn het andere vijf personen, kwa men om het lieven. BIRMINGHAM. De Westindiërs in Engeland hebben besloten een natio nale beweging te vormen om zich te verdedigen togen aanvallen van het Ku Klux Klan-soort. SPRINGFIELD (Massachusetts). Veertig personen zijn zaterdagavond gearresteerd na een demonstratie voor rassengelijkheid in Springfield. Twee agenten werden daarbij ge wond. De betogers, bijna allen ne gers, waren naar een stadspark ge gaan om daar de nacht door tc bren gén. MADRID. Het Spaanse kabinet heeft besloten oen ontwerp-perswot aan het parlement voor le loggen, dat dc censuur op de Spaanse pers vrijwel zal beëindigen. Aanvallen in de pers op generaal Franco, op gods dienstige of nationale principes zul len krachtens de nieuwe wet verbo den zijn. KAR ATS JI. President Ajocb Khan van Pakistan heeft een beroep ge daan op dc Indiase regering om, nu het nog tijd is, tot een eervolle rc- goling van de toestond in Kasjmier tc 'komen. Buit in Utrecht van f 10.000,— Excursie V.V.V. „Burgh-Haamstede" naar boomgaard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6