In het verre Perzië vliegt een... Nederlandse luchtvloot RADIO T.V. A. D. v. tl. Berge MOT SCHUDDEBEURS De vitale „accessoires" van motorcrossers: helm, bril en... Drum! half zwaar (11) heel lekker Droogte in Australië W i jd pijpers Smalpijpers Kort pijpers Langpijpers U kunt er voor terecht bij Firma Koevoets Havenpark 5 Zierikzee GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Het hoofd van het gemeentebestuur van Middensehouwen maakt bekend, dat van 17 tot en met 30 augustus 1965 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zal liggen, het door de Raad van die gemeente vastgestelde uitbreidings plan in hoofdzaak voor de gehele gemeente Middensehou wen, met bijbehorend renvooi. Scharendijke, 16 augustus 1965. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, S. FRANCKE. „TER MANTELINGE" Bejaardentehuis te Domburg vraagt: een bejaardenhelpster of verpleeghulp minimum-leeftijd: 25 jaar. Goed salaris, goede arbeids voorwaarden, vijfdaagse werkweek. Inlichtingen bij de diretcrice. Sollicitaties: Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Mid den-Zeeland", Dam 73 te Middelburg. Weekreclame: Woensdag: 750 gram van ons bekend gehakt voor2,12 500 gram rundgchakt 1,98 500 gram rundgehakt en 500 gram boeren-varkens- worst samen slechts 3,78 100 gram liam en 100 gram boterhamworst 0,99 Bestellingen voor Zierikzee bij M. W. JANSE, Karncmelks- vaart 3, telefoon 2158. PECIALITEIT IN BOEKEN-VARKENSWORST touten's paard-, rund- en varkens slagerij Telefoon <101 - Ooslerland Voor Philips en Melkmarkt Zierikzee bestrijding van vliegen in huis, stallen, garages enz.: NO-Fly Insecto-Spray Orga vliegenband met lange nar werking! Verkrijgbaar bij telefoon 2191 N1EUWERKERK telefoon 367 SUCCESJES Diversen: Laatste kermisdag houden wij een grote haardenshow. Zie nadere aankondiging. - „De Warmtebron", M. Muller, tel. 2296, Zierikzee. en nü.een Drum! Mevrouw, hier is uw vleesvoordeel! Malse riblappon 500 gram f 3,6-1 Licht gezouten spek 500 gram 0.8 Slavinken drie stuks1,12 Snij worst 150 gram0,82 Boterhamvvorst 150 gram 0,56 Woensdag: vers vleesgeliakt - per 500 gram 2,28 Al deze voordelen bij Slagerij J. de Koning - Burgh Slagerij 11. Bouwman - Burgh Slagerij D. de Jonge - Haamstede Na een daverende race: sleutelen, uitblazen eneen Drum draaien! Mannen, samen stoer aan het sporten draaien ook samen een Drum. Begrijpelijke solidariteit.- Want halfeware Drum is een mannelijke mélange van liefst 17 soorten tabakvan debesteplantages ter wereld. Pittige, rijpbruine tabak uitKentucky enTennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Lang gerijpt, kundig gemengd en vers verpakt in de handige pouch. f.1.- Eerste groep jongeren vrijwilligers (na 20 maanden Kameroen) weer thuis Het is maar weinig bekend dat in het Midden-oosten de grootste Ne derlandse luchtvloot opereert na die van dc K.L.M. Deze luchtvloot is eigendom van de Iranian Oil Com pagnies, zynde de lraanse Aardolie Exploitatie en Produktie Maatschap pij N.V. en de lraanse Raffinage Maatschappij N.V., beide gevestigd in Den Haag. Wij hadden een gesprek met een van de Nederlanders die deel uitma ken van deze luchtvloot, de heer J. J. A. F. Vermeulen, die vijftien jaar vlieger is geweest bij de Marine Luchtvaart Dienst en 7 jaar bij de Shell. Hij heeft nu een grondfunctic by de vliegdienst in Mashid-i-SuIai- man. Vrij moeilijk werk „Het werk is om verschillende re denen hier vrij moeilijk, maar het bevalt mij beslist uitstekend" vertelt de heer Vermeulen ons. Welke taak hebben de twee genoemde maat schappijen, die hun hoofdkantoren in onze residentie hebben? De heer Vermeulen: „Deze beide maatschappijen zijn de zogenaamde werkmaatschappijen van het Olie Consortium, dat is samengesteld uit een aantal internationale oliemaat schappijen zoals de Bataafse Inter nationale Petroleummaatschappij N.V., die in 1054 een overeenkomst aanging met de Perzische regering tot exploitatie van de concessie van de Anglo Iranian Olie Company, thans de British Petroleum Compag- ny. De l.A.E.P.M. is belast met de op sporing en winning van aardolie in het concessiegebied, dat bijna 1.000 vierkante mijlen groot is. Ze is ver antwoordelijk voor de grote raffina derij in Abadan. Het vliegtuig is voor de Nederlandse maatschappijen onontbeerlijk gebleken, deels als ge volg van de grote afstanden, deels als gevolg van het ontbreken van goede wegen in het concessiegebied". In het totaal zijn er niet minder dnn twintig Nederlandse vliegtuigen bij dc vliegdienst van dc Iranian Oil Companies betrokken. Om te be ginnen beschikken de beide genoem de oliemaatschappijen -elf over ze ven tweemotorige De Hnvilland Do ves, kleine toestelletjes voor het ver voer van acht passagiers. Hoewel de Doves zijn voorzien van Nederland se registratieletters, worden ze ge vlogen door vliegers van de Iranian Airways, die ook het technisch on derhoud van de toestellen verzorgd. Vier Douglas DC-s's worden door de maatschappijen gehuurd van de Iranian Airways, inclusief personeel voor bediening en onderhoud. De modernste vliegtuigen, waarmee de Iranian Oil vliegt, zijn vier Fokker F-27 Friendships. Hiervan zijn er twee eigendom van de Iranian Oil Companies. De toestellen zijn luxu eus uitgevoerd voor het vervoer van 27 passagiers. Begin 1960, zo vertelt de heer Ver meulen ons, -werden ze in dienst ge nomen op het traject Teheran-Mas- hid-I-Sulaiman-Abadan, een route van 600 km die volgens dienstrege ling door de Friendships wordt ge vlogen. De beide Friendships van de Iranian Oil zijn de PH-IOK „Kharg" en de PH-IOP „Pazanurn", die van uit Teheran naar zeven verschillende vliegvelden vliegen. Ze worden ge vlogen door K.L.M.-piloten. „Combi's" „De Itoee andere Friendships die voor deze maatschappij vliegen, zijn eigendom van de K.L.M.", zo vertelt de heer Vermeulen. „Het zijn zoge naamde Friendship-combi's, dat wil zeggen dat ze met behulp van ver plaatsbare schotten in de romp ge bruikt kunnen worden voor gecom bineerd vracht- en passagiersver voer. Ze hebben 38 zitplaatsen en zijn pas in juni in dienst genomen. Tenslotte vliegt de Iranian Oil nog met vijf helicopters, drie Bell-47 G's en twee Alouette-ll's, die gehuurd worden van de firma Aeroconlrac- tors in Den Haag, die ook het per soneel levert en voor het technisch onderhoud zorgt. Deze helicopters worden gebruikt voor topografisch- en opsporingswerk in het concessie gebied. Ze vervoeren personeel en instrumentarium. Sprekende cijfers „Dc DC-3V', aldus de heer Ver meulen, „worden o.a. gebruikt voor vervoer van passagiers en vracht tussen Abadam en het eiland Kharg. De twee Friendships die hier enige tijd in gebruik zijn, maken samen ruim 165 vlieguren per maand. De zeven Doves vliegen per maand ge zamenlijk gemiddeld 350 uur. Er tvorden iedere maand zo tussen de 400 en 600 vluchten met de Doves uitgevoerd. De vier Dakota's maken gezamenlijk ongeveer 450 uur per maand en 400-500 vluchten. De vijf helicopters tenslotte ma ken samen de 200 en 400 vlieguren per maand," zo besluit de heer Ver meulen zijn markante opsomming. ,,De vliegvelden die wij met deze vliegtuigen aandoen zijn de Mehra- badluchthaven van Teheran, de luchthaven van Abadan en Kharg, ivaar men bezig is de startbaan te verlengen. Er wordt door de Nederlandse luchtvaartmensen daarginds onder moeilijke omstandigheden iets groots verricht. Een luchtvloot bestaande uit liefst 20 vliegtuigen en helicop ters staat er terbeschikking van de olie. Zij verrichten hun werk in stil te, want welke Nederlander weet dat er, behalve de K.L.M., nog een twee de Nederlandse luchtvloot bestaat. Ver weg in Perzië De sociale herkomst van de studenten DEN HAAG. 14-8. Uit een publi- katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat voor het stu diejaar 1961-1962 slechts geringe wijzigingen in de sociale herkomst van de studenten zijn opgetreden wanneer men de cijfers vergelijkt met een onderzoek, dat over het stu diejaar 1958-1959 werd gehouden. Volgens het laatste onderzoek wa ren in 1961-1962 46 procent van de studenten bij het wetenschappelijk onderwijs afkomstig uit het hoger milieu. 24 procent kwam uit kringen van middelbaar gesalarieerden, 21 procent uit die van de middelbaar zelfstandigen, en 9 procent uit het zogenaamde lagere milieu. In de deelname aan het wetenschappelijk onderwijs door de verschillende kerkelijke gezindten traden wel enige wijzigingen op. De invloedsferen van de universi teiten en hogescholen vertoonden in 1961-1962 nagenoeg hetzelfde beeld als in 1958-1959. Een uitzondering vormden hierop echter de technische hogescholen te Delft en de katholie ke universiteit te Nijmegen, welke beiden terrein verloren aan dc tech nische hogeschool te Eindhoven. Een en ander blijkt uit de publikatie: „De sociale en regionale herkomst der studenten bij het wetenschappe lijk onderwijs, 1961-1962". SCHIPHOL, 14-8. De eerste 6 leden van Nederlands Jongeren- vrywïlligers Programma (J.V.P., thans Stichting Nederlandse Vrij willigers genaamd) zijn via Parijs in cr-s land teruggekeerd. Zij heb ben 20 maanden lang in het warme West-Kameroen de handen uit de mouwen gestoken en ze zijn een er varing ryker geworden, die ze nim mer zullen vergeten. Deze pioniers uit een eerste groep van 21 Nederlandse vrijwilligers hebben in Kameroen de spits moeten afbijten. Ze hebben het in de begin periode heel moeilijk gehad, want er was niet veel geregeld en nie mand scheen met hun komst erg in genomen. Een deel van deze groep bevindt zich nu nog in Kameroen, wachtend op de opvolgers, die nog deze maand van Schiphol zullen ver trekken. Het Nederlands Vrijwilligers-pro- gramma bestaat sinds 1963. Alle kos ten worden door het ministerie van buitenlandse zaken betaald. Doel is in de onderontwikkelde gebieden deskundige hulp te verlenen voor zover daar tenminste prijs op wordt gesteld. Er is uiteraard een strenge selec tie. Na goedkeuring krijgen de vrij willigers eerst een opleiding van 3 maanden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, waarna ze uitgezonden worden voor een periode, die aanvankelijk 20 maanden bedroeg, maar die thans tot 2 jaar is verhoogd. In Kameroen was voornamelijk vraag naar land bouwkundigen, maar die schijnt men er nu niet meer te wensen. Wel wor den nog Nederlandse meisjes op prijs gesteld, die huishoudelijk onderricht mogen geven. Daarnaast stelt men ook enige basis- MELBOURNE, 14-8. Australië kan dc Sowjet-Unie voorlopig geen graan meer leveren, omdat het zelf met grote droogte te kampen heeft, zo is vrijdag in Melbourne meege deeld. onderwijs op prijs (lezen en schrij ven). Aflossen Dr. W. J. H. Kouwenhoven van hel ministei-ie van buitenlandse za ken, die als chef van het vrijwilli gers-programma op Schiphol de te rugkerende pioniers verwelkomde, deelde mede, dat een zestal aflossers op 24 augustus naar Kameroen ver trekt. In het tropeninstituut begint in september de opleiding van nog 13 anderen. Op het ogenblik bevin den zich in totaal 7 groepen Neder landse vrijwilligers in het buiten land, t.w. in Afrika, Zuid-Amerika en het Midden-Oosten. Op 29 augus tus vertrekt een eerste groep naar India. DEN HAAG, 14-8. Het bestuur van dc Nederlandse Padvindersver eniging (N.P.V.) laat de organisatie doorlichten. Een commissie zal het hele vraagstuk met betrekking tot de organisatie - waarin al geruime tjjd en telkens de woorden hiërar chie, democratie, structuur, commu nicatie e.d. worden genoemd - door een commissie laten onderzoeken. De commissie zal staan onder lei ding van een organisatie-deskundige van buiten de N.P.V., de heer N. J. Wing Easton. Dit wordt meegedeeld door het nationaal hoofdkwartier in het zo juist verschenen maandblad „Weest Paraat" van de N.P.V. De commis- KERKNIEUWS Ned. Hew. Kerk Bex-oepen te Harkema-Opeinde (toez.): M. Jansen, kandidaat, Alk maar; te Meeuwen (toez.): B. de Graaf, kandidaat, Oud-Vossemeer; te Okkenbroek (toez.): C. Mondt, kan didaat, Leiden; te Oosterwolde (Gel derland): J. Vos, Rijssen; te Colijns- plaat (toez.) C. L. Verbaas, Monni kendam. Bedankt voor Eist (U.): J. van '1 Ende, Onstwedde. Geref. Kerken Bedankt voor Garrelsweer: C. Bruning, Nieuwlande. In Russisch Kirgizië, aan de e- ver van het Issyk-koel-meer, zijn grote rotstekeningen o.m. jachttone- len - ontdekt die van ongeveer dui zend jaar voor de chistelijke jaartel ling zouden dateren, aldus meldt Tass. sarissen, leidsters en leiders en an dere leden van de N.P.V. is ver zocht hun bezwaren tegen de huidi ge organisatie, tegen taken en be voegdheden die verbonden zijn aan bepaalde functies, tegen benaming van functies, en tegen informatie, en opmerkingen over de werking van bepaalde commissie of raad, alsmede suggesties voor verbeteringen aan de organisatie-advies-commissie mee te delen. De commisic zal in sep tember met haar werk beginnen. In de rubriek „uit het nationaal hoofdkwartier" in hetzelfde maand blad wordt opgemex-kt, dat de N.P. V. ook op een andci'e wijze dan nu geschiedt, „bestuurd" kan wox'den. FINANCIËN EN ECONOMIE Spaarrecord bij landbouwcrcdietinstelliiigen UTRECHT, 14-8. By de raif- feisenbanken en boerenleenbanken, aangesloten by de Coöperatieve Cen trale Raiffeiscnbank in Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank in Eindhoven hebben be sparingen in juli een gunstig ver loop gehad. In totaal werd er f 403 miljoen gestort cn f 290 miljoen tex-ugbe- taald. Het inleggers-tegoed steeg hierdoor met f 113 miljoen, tegen over een stijging van f 84 miljoen in juli 1964. Het overschot in dc eerste zeven maanden van dit jaar bedx'oeg f 350 miljoen en overtx-of hiermede het overschot in de eerste zeven maan den van 1964 meL f 29 miljoen. Per 31 juli 1965 bedroeg het geza menlijke spaartegoed bij het georga- niseei-de landbouwkredietwezen f 7.4 miljard, zo deelt de Raiffeisen-Cen- trale mede. Nederlandse Padvindersvereniging „doorgelicht"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 4