DE ZIERIKZEESCHE COURANl Razernij waart door de negerwijk van de stad Los Angeles De onrust in Peru Het vierjarig bestaan van de muur Paniek door bijen „Gij zult niet doden" op de weg Provo-rel rond beeldje van Lieverdje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 augustus 1965 121ste jaargang Nr. 19836 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus t, tel. 01110-2255, na 1800 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Velen keerden terug naar „zonnige" Westhoek Wenteltrap zonder treden Twintig doden na orgie van geweld LOS ANGELES, 15-8. Zaterdag- avond is in Los Angeles voor een ge bied van 47 vierkante kilometer een uitgaansverbod afgekondigd naar aanleiding van onlusten in de neger wijk Watts, die zich hebben uitge- brtid tct omliggende wijken. Op acht verspreide plaatsen bestreed de brandweer zaterdagavond zware branden, terwijl het plunderen en brandstichten voortduurde na een korte periode overdag van betrekke lijke rust. Niemand mocht zich na 20.00 uur plaatselijke tijd nog op straat begeven. Tot hoelang het ver bod geldt is niet bekend. In de loop van de dag arriveerden achtduizend militairen van een infanteriedivisie in de stad. In de met puin bezaaide straten van de negerwijk, waar sinds vrijdagavond 28 doden zijn gevallen, speurden politicmannen en leden van de nationale garde, steeds weg duikend voor sluipschutters naar plunderaars en brandstichters. Volgens de laatste gegevens zijn bij id'e onlusten van vrijdagnacht en zaterdagmorgen behalve het reeds genoemde aantal doden 600 gewon den gevallen, onder wie bo politde- marmen, 17 brandweerlieden en twee leden van de nationale garde. Bijna 2000 negers, onder wie 235 jongelui van onder 'de 21 jaar, zijn gearres teerd, allen wegens plundering. Ongeveer 2.000 man van de Caii- fomische nationale garde zijn nu bij de onderdrukking van het oproer ingeschakeld. HooÊdcomissaris Wil liam Parker (heeft verklaard, dat de enige manier om de toestand in de hand te krij/gen volgens Ihem is; „Ar resteren, arresteren en nog eens ar resteren". Grote verwoestingen In de (negerwijk zijn grote ver woestingen aangericht. Vier grote huizenblokken zijn 'door de razende negers in een puinhoop veranderd. Overal ziet men zwartgeblakerde gevels. De hulzen die niet in bi-and zijn gestoken zijn geplunderd en ver nield! Een piloot die zaterdag met zijn toestel over Watts vloog ver telde dat het leek als of er een tornado over de wijk was ge raasd. „Ik zag igeen enkel dak meer", zo zei hij. Nagenoeg alle winkels zijn leeggeplunderd. De blanke winkeliers in de omlig gende wijken hebben als voorzorgs maatregelen genomen en ijzeren lui ken voor hun etalages en deuren aangebraoht. De schade valt zeer moeilijk te schatten, maar in Los Angeles wordt algemeen gesproken van enkele tien tallen miljoenen dollars. Woede en angst De negerverslaggever George Goodman, die zich vrijdagnacht mid den in het tumult in de negerwijk bevond, heeft gezegd: „Er zijn geen leiders in deze nachtmerrie. Dit ene feit is iedei-een in deze boze droom van plundering en brandstichting wel duidelijk. Maar in hart en geest van de bewoners van het negergetto rust de schuld op één man, dat is „de blanke". Woede en angst heersen volgens hem in dit „zwarte getto". Onder de jongeren doet zich echter, aldus Goodman, eeen vreemdsoortige carnavaleske vrolijkheid" voor. Indische Nederlanders herdachten Japanse capitulatie DEN HAAG, 15-8. De capitula tie van Japan op 15 augustus 1945 is in ons land door de Indische Neder landers herdacht met een bijeen komst in het gebouw van de Vere niging van Indische Nederlanders (V.I.N.) in Den Haag. De plechtig heid werd door ongeveer tachtig personen bijgewoond, delegaties van de verenigingen van Nederlanders, die in Indonesië hebben gewerkt. De heren J. A. van Helsdingen en dr. E. A. Boerenbeker, resp. voor zitter en vice-voorzitter van de V.I. N., hielden toespraken waarin werd gememoreerd, dat de capitulatie van Japan geen bevrijding betekende Al Ie ijverig RIDDERKERK, 14-8. Rid derkerk betaalt de prijs voor haar eigen overijverigheid, zo is tijdens de gemeenteraads zitting gebjleken. Een terrein, dat de gemeen te ten behoeve van een uit breidingsplan bouwrijp heeft, gemaakt blijkt niet haar eigendom te zijn. Dat is een vergissing die de gemeente duur zal komen te staan. De eigenaar van de grond, het rijk, die voor niet bouwrijk gemaakte grond wellicht 2-4 gulden per vierkante meter zou hebben berekend, heeft het gemeentebestuur de reke ning gepresenteerd. Bouwrijpe gronld gaat f 36,50 per vier kante meter koaten, aldus heeft de inspecteur der Do meinen met het taxatierap port in de hand vastgesteld. PORTRET VAN POLITICUS Papandreoe, een fenomeen in de Griekse politiek ATHENE, 14-8. Terwijl de par lementaire meerderheid van de heengezonden Griekse eerste minis ter Georges Papandreoe is afgeno men en er door politici steeds meer kritiek op hem wordt uitgeoefend, neemt zijn populairiteit onder de Griekse massa steeds toe. Hoe is dit fanatisme rondom een man van 77 jaar, die in de afgelopen jaren wel iswaar een niet te verwaarlozen rol in de Griekse politiek heeft gesteld, zender dat hij daarbij echter duide lijk op de voorgrond is getreden, te verklaren? Papandreoe en Venizelos hebben in 1961 de partij van de „Unie van het Centrum" gesticht. Deze partij bood een uitlaat voor een wezenlijk bestaande behoefte van het Griekse volk aan vrijheid. Vast staat dat Griekenland onder de (rechtse) re- gering-Caramanlis een tot dan toe ongekende periode van ontwikke ling en welvaart heeft doorgemaakt. Hier stond een vrijheidsbeperking tegenover, welke ertoe heeft geleid dat de Grieken met vreugde de be loften begroetten van een inperking van het staatsgezag. Papandreoe werd, deels dank zij de door hem in de verkiezingsstrijd gedane beloften, en deels tengevolge van zijn buitengewone redenaarsga ven, met een duidelijke meerderheid gekozen. Er is kritiek op hem uitgeoefend in verband met zijn economische- en zijn Cyprische politiek en inzake verschillende andere beleidsvragen, doch cén ding bleef; zijn populari teit onder het volk, die berust op de door hem verleende grotere poli tieke vrijheid. Alhoewel de kosten van het levensonderhoud geduren de de twee jaar van Papandreoe's bewind zeer aanzienlijk zijn geste gen, wil de meerderheid van het Griekse volk toch geen nieuw be wind in de trant van de vroegere regex-ing-Caramanlis. Aftreden als „ontslag" Papandreoe is et- bovendien in ge klaagd zijn aftreden voor le stellen als een „ontslag" door koning Con- stantijn. waardoor hij bij het volk de voorstelling heeft doen ontstaan dat dit belemmerd is in zijn vrije poli tieke keuze, zulks in de trant van: „53 procent der Grieken heeft Pa pandreoe gekozen en een jongeman van 25 heeft hem heengezonden. Dit zullen wij onder geen voorwaarde aanvaarden". De gehele houding van Papan dreoe sedert zijn aftreden is die van een man die optreedt als dé verte genwoordiger bij uitstek der demo cratie, terwijl hij in feite wordt be zeten door de zucht naar persoon lijke macht. Hij is erin geslaagd een soort personificatie te worden van het volk, „waaraan de grondrechten zijn ontnomen". Papandreoe, die precies weet hoe hij de volksgunst moet verwerven, heeft er zorg voor gedragen dat hij bij elk optreden in het openbaar na zijn aftreden als regeringsleider de indruk wekte dé grote verdediger van de grondwet (die in feite de Griekse koning het recht verleent zijn premier heen te zenden) te zijn, de held, die het volk tegen willekeur beschermt. Zijn gehele openbare op treden, of dit nu een verschijning op het balkon van de liberale club in Athene betrof, dan wel een lang zaam wandelen door de stad, opdat men hem zou herkennen en zou kun nen toejuichen, voltrok zich in deze geest. Toenemende populairiteit Zijn populariteit, die reeds groot was bij zijn aftreden, is sindsdien nog reusachtig toegenomen. Er heeft zich rondom de figuur van Papan dreoe een soort politiek messianisme ontwikkeld. Wanneer hij onder de menigte verschijnt, doen zich ver schijnselen van massabegeestering voor. die voor West-Europa onge kend zijn en die doen denken aan de vervoering, waarmede de Indiërs indertijd Ghandi of Perzische volks massa's premier Mossadek begroet ten. En de door zijn ijzeren wil voort gedreven Papandreoe gaat nu, on danks zijn 77 jaren, en de grote hitte die thans in Griekenland heerst, een uitgebreide tocht door de provincies maken, om ook daar de mcniglc te begeesteren, in de provincies is zijn populariteit reeds zo groot, dal, pro vinciale afgevaardigden dreigbrieven ontvangen, indien zij ervan worden verdacht zich van hun oude leider los te willen maken. voor de Nederlanders die tegenover de revolutionairen kwamen te staan. Herdacht werden de zestigduizend doden onder de 350.000 Nederlanders die in interneringskampen in Indo nesië hadden gezeten. Benadrukt werd, dat nagenoeg alle gerepatri- eerden hun lot hebben aanvaard en in Nederland er van gemaakt heb ben, wat er van te maken viel. LIMA, 14-8. De Peruaanse lucht macht heeft in de strijd tegen de guerilla's, een oerwoudgebied in de Andes, tussen Satupo en Pucuta ge bombardeerd. Daarbij zouden ver scheidene tientallen guerillastrijders zijn omgekomen. Het blad La Prensa te Lima schrijft, dat de regering met deze bombardementen de strijders uit hun oerwoudposities wilde verdrijven. Bij Satupo zouden zij donderdag in de strijd met de regeringstroepen zware verliezen hebben geleden. WEST BERLIJN, 14-8. Ongeveer 500 Oostduitse vluchtelingen en hun helpers hebben kransen gelegd bij een gedenkteken voor slachtoffeds van het Stalinisme, in West-Berljjn, ter gelegenheid van de vierde ver jaardag van de bouw van de muur. Sinds augustus 1961 zijn 61 men sen aan de grens tussen oost- en west-Duitsland door Oost-Duitsers gedood. Voorbijgangers bleven staan om te luisteren naar de 23-jarige Gre- gor Neumann, die in juni tussen de kogels door naar West-Berlijn zwom en nu een toespraak hield. Neumann werd op acht plaatsen gewond en werd pas vorige week uit het zie kenhuis ontslagen. Zijn gehoor be stond al gauw uit een duizend men sen, die na de toespraak zwijgend naar een bijeenkomst trokken. PONTA GROSSA, Brazilië, 14-8. Een zwerm bijen heeft paniek ge zaaid op een voetbalveld waar twee clubs uit de Braziliaanse staat Pa rana tegen elkaar speelden. De naar schatting vierduizend toe schouwers moesten hals over kop vluchten, achtervolgd door de woe dende „Afrikaanse bijen", die nog maar pas waren geïmporteerd van wege hun hoge honingproduktie. De wedstrijd zal worden overgespeeld. HET NIEUWE K.L.M.-TARIEF PARAMARIBO, 14-8. In kringen van het Surinaamse bedrijfsleven en van het toerisme is men zeer te spreken over de jongste verlaging van het K.L.M. tarief, aldus ver neemt het ANP. In deze kringen wordt nl. ver wacht, dat het aantal reizigers dat nu voor een kort zaken- of familie bezoek naar Suriname zal komen, zal toenemen. Dit zal uiteraard het Surinaams toerisme zeer ten goede kunnen ko men. De reactie van de K.N.S.M. wordt dan ook niet goed begrepen. Men wijst erop dat het hier een geheel nieuwe categorie reizigers betreft. Zij die nu gebruik maken van de diensten van de K.N.S.M., zoals verlofgangers, en bij vestiging overzee, zullen van de passagiers schepen gebruik blijven maken. Im mers aan het nieuwe tarief van de K.L.M. is zoals bekend een maxi mum tijd verbonden van veertig da gen, hetgeen voor de verlofganger veel te kort is. Ook bij vestiging overzee zal een enkele reis van de K.N.S.M. goedkoper zijn dan het nieuwe K.L.M. tarief. VATICAANSTAD, 14-8. Het ge bod „Gij zult niet doden" heeft op de weg een nieuwe en bijzondere actualiteit gekregen, zo heeft Radio- Vaticaan in een uitzending voor automobilisten gezegd. Na gewezen te hebben op de ver keersongelukken van het vorige jaar één in de twee minuten, een ge wonden in de twee-en-een-halve mi nuut en eik uur een dode op de Ita liaanse wegen, werd gezegd, „Er zijn op de weg kandidaten voor zelf moord en moordenaars. Het is moeilijk hen te identificeren, want zij hebben niet het uiterlijk en de psychologie van de klassieke mis dadiger. Meestal zijn het gewone mensen, vader van een gezin of jon geren. De mens zelf is de voornaam ste verantwoordelijke voor de onge lukken en niet de weg of het voer tuig. Het is een natuurlijke plicht eigen leven en dat van de naaste te eerbiedigen. Het is een ernstige fout licht te denken over het risico van het doden, verminken of verwonden van de naaste. Op de weg toont de mens het peil van zijn technische vooruitgang en van zijn geweten. SCHIPHOL. Uit Willemstad wordt gemeld, dat de Antilliaanse lucht vaartmaatschappij, die juist I jaar bestaat, gedurende dit eerste jaar een verlies heeft geleden van onge veer een miljoen Antilliaanse gul dens, hetgeen neerkomt op circa 1.920.000 Nederlandse guldens. Een groter menselijk gevoel, een authentieke moraal en een diep christelijk geweten zijn alleen in staat de wegen te vormen tot blijde en beschaafde routes". HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde be vond ons land zich in het overgangs gebied tussen droge en warme con tinentale lucht en vochtiger lucht van oceanische oorsprong. De conti nentale lucht stroomde rond een bogedrukgebied boven Noorwegen, dat echter langzaam verder in bete kenis afneemt. De vochtiger lucht stroomde langzaam over Frankrijk en België naar het noorden en oos ten, samenhangend met een oud sto- ringsgebied. De scheiding tussen de beide luchtsooi-ten kwam boven ons land tot stilstand en strekte zich maandagmorgen uit van de Noordzee over het IJsselmeer en vervolgens ongeveer langs de Rijn tot in Zwit serland. Aan de continentale kant handhaafde zich in het noordoosten van ons land het zonnige en droge weer, maar aan de andere zijde kwa men wolkenvelden, lokale buien en in de nacht en ochtend plaatselijk mist voor. De toestand is bij geringe luchtdrukverschillen momenteel vrij wel stationnair, waardoor er slechts geringe veranderingen in het weers- verloop zullen voorkomen. Onrust in Amsterdam AMSTERDAM, 15-8 By liet beeldje van het Amsterdamse Lie verdje cp het Spui is het zaterdag tegen middernacht, zoals verwacht kon worden, weer tot een rel geko men. Een groot aantal jongelui, zgn. provo's trachtte bij het beeldje „hap penings" te houden. Vele honderden Amsterdammers waren als gevolg van de krantenberichten naar het Spui gekomen om te kijken wat er zou gebeuren. De op alles voorberei de politie voerde tot twee keer toe een charge met de blanke sabel uit, toen jongelui poogden naar het beeldje op te dringen en bloemen neer te leggen. Dertien jongelui in de leeftijd van 16 tot 28 jaar werden aangehouden. Bij de zes die werden gearresteerd terzake van het niet voldoen aan het bevel van de politie zich te verwij deren, bevond zich ook de 19-jarige Rob Stolk, die zaterdagmiddag te zamen met Roel van Duyn en de anti-rook-magiër Robert J asper Grootveld een onderhoud met de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, over deze „happenings" rond het beeldje had. Hij was de eerste die door de agenten werd opgepakt. Vier knapen werden aangehouden terzake van belediging - o.a. was fascist tegen de politie geroepen - en drie wegens vernielingen. De officier van justitie mr. W. Tonckens, die zelf de toestand ter plaatse in ogenschouw heeft geno men, evenals de hoofdcommissaris Een verre weg moeten de burgers van de Westduitse stad Wuppertal afleggen, als zij in het stadsdeel Oberbarmen zonder gevaar de spoor weg willen oversteken. De nieuwe, modern gevormde brug is voor oude mensen en moeders met kinderwa gens echter gemakkelijker le over winnen dan een trap. Auto's mogei. .er niet komen. In 1900 losten de ver- keersplanners in Wuppertal r het spoorwegprobleem nog op een veel omslachtiger manier op. Zij bouwden een zweefbaan, die niet op rails loopt maar hangend aan stalen dragers over een lengte van 13,3 kilometer over de hoofden van de voetgangers voortrolt. De zweefbaan is thans nog in bedrijf en tot nu toe het enige v^erke er smiddel van deze soort op de wereld. Ook de Wuppertaalse tech nici zijn, zoals men ziet, bij de spoor wegbouw later naar de goedkopere grond teruggekeerd. Daarom bouwen zij thans heel bijzondere maar ook niet bepaald goedkope bruggen zoals dit betonlabyrint. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's En houdt maat! van politie, zal vandaag beslissen wat met de jongelui zal gebeuren. Bijzondere maatregel? Zij kunnen worden weggestuurd, dan wel aan de of ff icier van justitie worden voorgeleid. Op vordering van de officier van justitie kan de rechter-commissaris bepaalde beve len aan een verdachte geven ter voorkoming van herhaling of voort zetting van strafbare feiten, die de openbare orde ernstig aantasten. Gooien naar politie Er zijn voorzover bekend twee personen, onder wie eender arres tanten, gewond geraakt. De politie, die uitermate beheerst optrad, werd met fietsbellen en lege blikken be kogeld door de jongelui, bij wie ook weer talrijke meisjes waren. Als ui terste middel had de politie een vier tal politiehonden achter de hand ge houden, doch deze behoefden niet te worden gebruikt. Vijf van de bij de provorel in Am sterdam gearresteerde dertien jon gemannen, zijn zondagmiddag op grond van belediging en openlijke geweldpleging in verzekering ge steld. Krachtens dit hechtenisbevel kunnen ze tenminste twee dagen worden vastgehouden voor onder zoek. Dan zal de officier van justitie beslissen over eventuele verlenging van deze hechtenis met nogmaals twee dagen of hen misschien direct dagvaarden voor de politierechter. De andere acht zijn, nadat proces verbaal legen hen was opgemaakt, in vrijheid gesteld. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: In de nacht en vroege ochtend plaat selijk mist, overdag zonnige perio den, enkele lokale regen- of on weersbuien; "overwegend zwakke wind; weinig verandering in tempe ratuur. 17 aug. Zon op 5.27, onder 20.00. Maan op 22.05, onder 10.46. Laatste kwartier; 20 aug. te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 aug. 6.16 v.m. 18.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 aug. 5.52 v.m. 18.11 n.m. Doodtij: 22 aug. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rcdaktcur afwezig tot 4 sept. Voor berichten (builen kan tooruren) telefoon 2416; Voor advertenties (buiten kan tooruren) telefoon 2473.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1