KASTEEL TE HUUR ZIEKTE VAN WEIL Nederlandse regering over V.N.-crisis Duitsland en de E.E.G.-landbouwpolitiek Nobelprijswinnaars nemen initiatief inzake Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdag 13 augustus 1963 Nr. 19835 Antwoord aan Oe Thaut Door baden en zwemmen in vieze plassen of grachten Eerste paal voor Middenstandsbank Vooral in. tie zomermaanden ziet die medicus al en toe patiënten die lijden aan de zogenaamde ziekte van Weiil. Het kaïn zijn nut hebben dat ook het publiek iets meer weet over deze niet zo bij-zonder zeldzame aan doening; vandaar de 'hierna volgen de beschouwing. Niet zu zeldzaam Bij de ziekte van Weil gaat het om een irrfecteuze stoornis, dus om een ziekte die door levende ziekte kiemen wordt veroorzaakt. De ziek teverwekker is een bepaalde spdro- ohaetensoort (spirochaeten zijn draadvormige, dikwijls spix-aalvor- mog gekronkelde micro-organismen), die in het jaar 1915 door de Japanse onderzoekers Inada en Id'o werd be schreven en de naam leptospira ic- tero-hemoraggica kreeg. De ziekte zelf was eohter reeds in het jaar 1886 door A. Weil te Hei delberg beschreven; de man naar wiens naam de aandoening is ge noemd wist toen edhter niet wel'ke microbe ais de verwekker moest be schouwd worden. Geruime tijd na de mededeling van Weil heeft men ge meend, dat het hier een uitermate zeldzame ziekte betrof. Ten tijde van de eerste wereldoorlog heeft men eohter gemerkt, dat deze infectie ziekte overal op aarde 'kan voorko men, soms met grote frëkwentie. Afkomstig van ratten Draigers van de leptospira zijn voornamelijk ratten - vooral oude dieren zijn er zeer vaak mee besmet - en zo komt het, dat de mens de be smette dieren scheiden de ziekte- sen waar ratten vertoeven: de be- smgette dieren scheiden de ziekte kiemen uit met de urine. Stilstaand water waarin veel afval ligt, trekt rioolratten aan en bevat daardoor vaak een groot aantal spirochaeten. Deze ziektekiemen kunnen bij de mens naar binnen dringen door het slijmvlies van de neus-, keel-, of mondholte heen. Zo is 'het te begrij pen, dat baden en zwemmen in vie ze plassen of graahten optreden der ziekte van Weil tengevolge kan heb ben. Ook bij arbeiders die werken in een door ratten verontreinigde omgeving behoort zulks tot de mo gelijkheden. Dit is waarschijnlijk vroeger in Frankrijk dikwijls het ge val geweest ibij 'de mensen die de grote riolen van Parijs moesten schoonhouden. Mijnen en loopgraven De infectie heeft bovendien ook vaak nersonen getroffen die in mij nen werkten of in loopgraven ver blijf (hielden, want in vochtige aarde 'kan de leptospira even goed lang blijven leven als in water. Vandaar rlat juist in de langdurige stellingen oorlog van 1914-1918 zich veel geval len van de ziekte van Weil hebben voorgedaan. De ernst van deze besmettelijke ziekte is vaak van dien aard, dat het raadzaam is alles in het werk te stellen om zieh tegen dit lijden te vrijwaren. Weliswaar is er een ta melijk groot percentage der gevallen waarbij zieh slechts weinig ziekte verschijnselen voordoen en waarbij na korte tijd algehele genezig in treedt, doch in verschillende statis tieken wordt toeh een betrekkelijk hoge sterfte vermeld: 5 tot 7 pro cent bij de frontsoldaten in Europa en zelfs 30 tot 50 procent bij de Ja panse bevolking! Voor ons land werd indertijd een mortaliteit van 25 pro cent vermeld. Gewomle vrouw ii a zes flagen overleden TILBURG, 12-8. In het St. Elisa- beth-ziekenhuis in Tilburg is don derdagmorgen de 31-jarige mevrouw A. van Kuik-Peyen uit Tilburg overleden. Zij werd vorige week vrijdag ernstig gewond, toen de door haar 34-jarige echtgenoot bestuurde personenauto op de Ringbaan-zuid tegen een vrachtauto reed bij het linksaf slaan. De man werd toen op slag gedood. Het echtpaar Iaat zes kinderen achter, van wie het oudste dertien, en het jongste één jaar is. Jeugdige dief opereerde in jeugdherbergen DORDRECHT. 12-8. De politie heeft in de Dordtse jeugdherberg „De Meerpaal" 'de achttienjarige Oostenrijkse trekker J. W. G. uit Innsbruck aangehouden. Hij had uit de weekendtas van een meisje f 125 gestolen. Danig aan dc tand gevoeld, be kende de jongen in de jeugdherberg van Haarlem een transistorraxlio te hebben weggenomen en in de jeugd herberg van Bunnik ten nadele van een Israëlische jongen een bedrag van f 300 te hebben ontvreemd. G. moet tijdens zijn van begin juni af durende verblijf in Nederland nog verschillende andere zaken hebben gestolen, zoals een fototoestel, een 'kijker, een regenjas en twee polshor loges. Het staat namelijk vast dat hij. toen 'hij de Nederlandse grens overschreed, niet in het bezit van deze zaken was. KAMPEN. De tienjarige Jan Holt- land uit Drontcn in Oostelijk Felvo- land. die in Kampen w-»s gelogeerd, is dodnerdagmiddag in het Veiuwc- meer tussen Kampen en Elburg ver dronken. KERKNIEUWS Nicuwerkerk: Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Wes- scl, 's Hertogenbosch. Geelzucht en bloedingen De karakteristieke symptomen der ziekte van Weil bestaan uit: plotse ling optredende koorts, algemeen zlekzijn met moeheid en pijn in de spieren, vooral in de kuiten, verder uit geelzucht (dit verschijnsel treedt doorgaans pas drie of vier dagen na het begin der ziekte op), een nieront steking, die zich manifesteert door uitscheiding van eiwit met de urine, tenslotte dikwijls ook bloedingen in huid, slijmvliezen of inwendige or ganen. In de naam van de spirochaet (zie boven) zijn enkele van die sympto men aangeduid: icterus betekent geelzucht en hemorragie wil zeggen bloeding. Deze beide symptomen maken gewoonlijk het herkennen van de ziekte gemakkelijk. Wanneer de zo opvallend diep-oranjegele ver kleuring van de huid ontbreekt, wordt het stellen van de diagnose al minder gemakkelijk: dan zijn vaak speciale laboratoriumonderzoe kingen vereist. Diagnostische methoden In de eerste dagen van de ziekte kan men trachten de aanwezigheid van de spirochaeten in het bloed van de patiënt aan te tonen. In een later stadium, bijvoorbeeld in de tweede week, zal men de ziektever wekkende microbe beter in de uri ne kunnen zoeken, bovendien kun nen zich tegen die tijd afweerstof- fen bij de ziekte hebben gevormd, die men met behulp van serologisch onderzoek kan opsporen. Wanneer de ziekte slecht afloopt, is dat meestal een gevolg van de nierontsteking ofwel van een lever aandoening; het kan echter ook zijn dat hart en bloedvaten door de mi croben sterk worden aangetast en dat hierdoor een ongunstige wen ding in het ziektebeloop komt. In de lichte gevallen gaat de tem peratuur, na het optreden van enige grote of kleine verheffingen, gelei delijk dalen en de patiënt geneest. De geelzucht blijft daarna nog vaak geruime tijd bestaan. Dr. Alfreda Briedé. NEW YORK, 11-8. De Neder landse regering heeft geantwoord op een rondschrijven van secretaris generaal Oe Thant aan alle leden- landen der Verenigde Naties inzake de constitutionele crisis in de volke renorganisatie en de toekomst van de vredes-operaties. In dit antwoord geeft de regering als haar standpunt te kennen dat „indien wij willen dat de Verenigde Naties blijven voortbestaan, stappen terug te doen op de in 1950 inge slagen, min of meer experimentele, weg met betrekking tot vredesope raties op grote schaal onvermijde lijk zal blijken te zijn". Het zou volgens de Nederlandse regering misleidend zijn te ontken nen, dat de Verenigde Naties een structurele crisis door maken. Of schoon de verlamming van de jong ste algemene vergadering schijnbaar het gevolg was van een verschil van Amemuitlen wil aanvullende bijdrage uit Gemeentefonds DEN HAAG, 12-8. Het Eerste Ka- merlid, de iheer Geuze (CHU) heeft de minister van binnenlandse zaken sahriftelijike vragen gesteld over het verzoek van de gemeenteraad van Arnemuiden om een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds ter dek king van de uitgaven die deze ge- meente aan het Wegschap Walcheren moet 'doen, voortvloeiend uit de toe wijzing van wegen in eigendom, on derhoud en 'beheer. Alhoewel diit verzoek al dateert van 28 april 1964 is tot dusverre hierover nog niet beslist. Door het uitblijven van een gunstige beslis sing heeft de gemeenteraad de straatbelasting moeten verhogen van 5 tot 10 pet. en de grondbelasting van 10 tot 30 procent. d In de wachtkamer van het vlieg veld van Kansas City kamperen al drie dagen drie volwassenen en vier kinderen, die zeggen dat God hun heeft opgedragen naar Israël te gaan. Samen hebben zij zes dollar cent op zak. mening ever de vraag, of alle lan den verplicht zijn bij te dragen aan bepaalde schulden voortvloeiende uit vredesoperaties, kan de werkelij ke oorzaak van de crisis volgens de Nederlandse regering worden gevon den in een grondige wijziging van de volkerenorganisatie met haar ge weldig toegenomen ledental. 114 staten Organen waarin 114 souvereine staten zijn vertegenwoordigd zijn moeilijk te besturen en het is niet te verwonderen dat steeds meer de vraag wordt gesteld of het functio neren van de V.N.-organen in het licht van deze ontwikkeling moet worden onderzocht, aldus het Neder landse antwoord. Uit het stagneren van de negentiende algemene verga dering kan worden opgemaakt dat in de volkerenorganisatie te veel de nadruk heeft gelegen op de vredebe warende operaties, waardoor zij zo wel politiek als financieel een last te dragen kreeg die kennelijk te zwaar was. Voorzover het conflictsituaties be treft is de organisatie thans zo goed ais verlamd indien bij het ontstaan van nieuwe spanningen nieuwe ac- ,tie gewenst wordt geacht. Dit feit zal moeten worden erkend en tot de conclusie leiden, dat er voorlopig geen sprake zal kunnen zijn van vredebewarende acties op grote schaal, tenzij er een redelijke mate van overeenstemming bestaat tussen de grote mogendheden. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIEKIKZEE Dokter C. M. van Hoorn, tel. (01110) 2080. MIDDENSCHOUWEN Dokter G. J. van der Waarden, tel. (01112) 480, Noordgouwe. OOSTERLAND EN BRU1NISSE Dokter H. Speelman, tel. (01114) 280, Oosterland. DIERENARTS Dokter W. A. M. Kalkman, tel. (01116) 310, Renesse. Z1ERIKZEE, 12-8. Dezer dagen is de eerste paal de grond ingegaan voor het nieuwe gebouw van de Ned. Middenstandsbank op het terrein dat is vrijgekomen na de afbraak van het pand aan de Lange Nobelstraat, waarin vroeger gevestigd was de drukkerij v.h. Lakenman Ochtman N.V. Verwacht wordt dat met de bouw van de nieuwe bank ongeveer één jaar gemoeid zal zijn. Thans heeft de Middenstandsbank een tij delijke vestiging in de Visstraat. In de nieuwe bank komt boven een woning voor de beheerder, terwijl beneden het kantoor wordt geves tigd. De kluis wordt ondergronds aangebracht. Om schade door tril lingen aan de belendende percelen te voorkomen worden de heipalen via een speciaal druksysteem in de grond gebracht. (Foto: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). Wie tijdens de nazi-periode een Davidsster heeft gedragen of zich aan deze discriminatie onttrok 'door on derduiking, kan van de Duitse bondsrepubliek schadevergoeding verlangen. Dit heeft eën rechter van het hoogste gerechtshof in Karlsruhe Kurt Johannsen, donderdag vastge steld. Ingezonden mededeling FINANCIËN EN ECONOMIE A.B.N.-spaarbiljetten AMSTERDAM, 12-8. De eerste verhandeidag der A.B.N. spaarbil- jetten 1965-1970 ten laste van de Al gemene Bank Nederland N.V. is vastgesteld op vrijdag 20 augustus. Dit deelt deze bank mede wegens de aanvraag tot opneming van de biljetten in de officiële beursnote ring. Tot en met 19 augustus worden de biljetten door de bank afgegeven tegen f 100,per stuk. De lening is maximaal groot f 50 min. en is verdeeld in 500.000 spaarbiljetten. Deze zijn op 1 maart 1970 betaalbaar met f 130,in welk bedrag de rente is begrepen. Voor 35 jaar.... Z1ERIKZEE. Tijdens de kermis wordt in de Concertzaal een opvoe ring gegeven van het blijspel Men trouwt geen meisje zonder geld"' met in de hoofdrol mevr. van der Lugt Melsert. NIEUWERKERK. In het raadhuis alhier werd het eerste huwelijk vol trokken. Bruidegom en bruid wer den verrast met een geschenk. BURGH. Hier is men begonnen met de aanleg van elektrische lei dingen voor de Herv. kerk. Z1ER1KZEE. Binnenkort zal het Nut starten met een serie ontwikke lingscursussen. NOORDWELLE. Alhier sloeg een voor een rijtuig gespannen paard op hol, waardoor een inzittende van het rijtuig op de weg xoerd geslin gerd en verwondingen aan het ge zicht opliep. HAAMSTEDE. Alhier brak brand uit in de kelder onder het toneel van zaal Tavenu. Door middel van een drietal schuimblus-apparaten wist men de brand spoedig te doven. Z1ERIKZEE. Alhier deed ds. A. N. Pijnacker Hordijk, overgekomen uit Sappemeer, zijn intrede als predi kant van de Ned. Herv. gemeente. Hij werd in het ambt bevestigd door ds. H. H. Baudet te Klooster Ter Apel. OUWERKERK. Hier lean men sinds enige tijd weer profiteren van de reizende bibliotheek, waarvan 200 lezers per week gebruik maken. ZIER1KZEE. Tot binnenvader en binnenmoeder van het Burgerwees huis werden benoemd de heer P. J. v. d. Doe en echtgenote. HAAMSEDE. Hier werd de eerste spade in de grond gestoken voor hel vliegterrein dal men binnenkort ge reed hoopt te hebben voor vracht vliegtuigen. die de tuinbouwproduc ten op snelle wijze naar de verschil lende plaatsen zullen vervoeren. AMSTERDAM. Aan de Firato 65, die van 17 tjm. 26 september in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt gdhouden nemen 120 exposanten deel, die de allernieuwste snufjes op het igebied van radio, t.v. en elektro nica uit 14 landen zullen tonen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft de Britse regering dins dag verzocht het besluit om geen uitvoervergunningen te geven voor motoren en onderdelen bestemd voor Fokker „Friendship'-vliegtuigen te leveren aan Indonesië, nogmaals in overweging te willen nemen. AMSTERDAM. De bouwput van de IJ-tunnel tussen de binnenhaven en de Dijksgracht is door nog onbe kende oorzaak over ongeveer de hal ve lengte volgelopen. In dit gedeelte van de bouwput werden vorig jaar de zg. luchtdrukcaissons voltooid en was men thans bezig met het dich ten van de voegen tussen de caisons. op de provinciale weg Volkel-Uden UDEN. Bij een frontale botsing op de provinciale weg Volkel-Mill ter hoogte van de vliegbasis Volkel is de 21-jarige ongehuwde P. H. van Iersel uit Helvoirt om het leven ge komen. Hij reed mee in een busje, dat tegen een wagen botste. De be stuurder van het busje werd ge wond opgenomen in het ziekenhuis te Veghel; die van de vrachtwagen bleef ongedeerd. DEN HAAG. „Het is technisch zeker mogelijk op grond van het tot nu toe verrichte werk in Nederland een nucleair schip te bouwen". Al dus het verslag over de werkzaam heden van de Stichting Reactor Centrum Nederland over het jaar 1964. Een dergelijk schip zou onder de huidige omstandigheden echter nog niet rendabel te exploiteren zijn. ROTTERDAM. Tegenover de re cherche van de Rotterdamse rivier politie heeft de 44-jarige Rijnvaart stuurman P. H. V. uit het Groningse Bellingwolde bekend de afgelopen maanden schuldig te zijn geweest aan twaalf inbraken op binnensche pen in Amsterdam en Rotterdam. Voorts gaf hij toe vier inbraken in het Rotterdamse stadscentrum te hebben gepleegd. UTRECHT. De vice-voorzilter van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Bouwbe- drijfsbond, de heer A. J. van Hagen, is van oordeel, dat de grootste werk geversorganisatie in de bouwnijver heid, de Nederlandse aannemers cn patroonsbond, zich thans bewust buiten spel heeft gezet bij do vor ming van een samenwerkingsorgaan in dc bouwnijverheid. LAND- EN TUINBOUW BONN, 12-8. De voorzitter van de Duitse boerenbond, Edmund Reh- winkel, heeft in een brief aan bonds kanselier Erhard zijn bezorgdheid uitgesproken over de compromis voorstellen der E.E.G.-commissie voor de financiering van de E.E.G.- landbouwpolitiek. Rehwinkel verklaart, dat deze voorstellen zich beperken tot het vaststellen van data en niet tege moet komen aan het voorbehoud dat de Bondsrepubliek heeft gemaakt. Voorts verklaarde Rehwinkel dat men in Brussel reeds zou denken aan een Europese richtprijs voor melk van 36 pfennig per liter. Voor FEUILLETON de Duitse landbouw acht hij echter een richtprijs van minstens 39 pfen nig per liter aan de boerderij, bij een vetgehalte van 3,7 procent, ab soluut nodig. Als de melk die prijs niet zou opbrengen, zou het E.E.G.- fonds het verschil moeten bijpassen. Bovendien heeft de Duitse landbouw een scheiding van de markten voor fabrieks- en consumptiemelk nodig, evenals het instellen van produktie- en afzetgebieden, aldus Rehwinkel. Hij stelt tenslotte, dat de Duitse landbouw in een steeds uitzichtlozer situatie zou geraken, als de andere E.E.G.-partnei"s weer in gebreke zou den blijven om nieuwe Duitse tege moetkomingen te aanvaarden. Ingezonden mededeling Luxe kilometers aangeboden voor de prijs van „gewone" Zodra iemand een auto aanschaft, wordt hij consument van kilometers. Hij zal afwegen wat hem voor welke kilometerprijs geboden wordt aan ruimte, comfort, snelheid, enz. Veel verschil zit daar doorgaans niet in. Wie een bepaalde km-prijs in ge dachten heeft, kan slechts kiezen uit een beperkt aantal wagens in een bepaalde prijsklasse. Er is echter één uitzondering! Wie nl. van plan is ca. 30.000 km per jaar te rijden kan kie zen uit enkele bescheiden wagens van 7000 a 8000 gulden, maar er komt ook een grote luxueuze klassewagen van de dubbele prijs binnen uw bereik. Dat is de Mercedes-Benz Diesel, groot en representatief, maar met een km- prijs. gelijk aan die van bovenge noemde bescheiden benzinewagens. Voor de ambitieuze automobilist die rekenen kan, is het een uitgemaakte zaak: hij kiest de luxe-kilometers van de Mercedes-Benz Diesel. U ook? Bel 01116 - 370, dealer Gilijamse, Re- nesse, voor een proefrit. Deze dealer zal U bovendien gaarne uitleggen hoe U eventueel de aanschaffings prijs kunt spreiden. Bij de Merce des-Benz Diesel gaat de cost voor de baet uit - maar als U hem eenmaal hebt, is elke kilometer pure winst! LOS ANGELES, 12-8. Acht win naars van de nobelprijs voor de vre de hebben donderdag een boodschap gericht aan een aantal regeringslei ders, waarin zij aandringen op een onmiddellijk staakt-het-vuren in Vietnam en het openen van onder handelingen. „De oorlog in Vietnam vormt een uitdaging aan het geweten van de wereld. Niemand van ons kan da gelijks verslagen lezen van slach tingen, verminkingen en branden zonder te verlangen dat aan deze onmenselijke toestand een eind wordt gemaakt", aldus de nobel- prijswinnaars. „De vrede is mogelijk. Van bei de zijden wordt beweerd dat zij de grondbeginselen van de Geneefse akkoorden erkennen. Uit naam van de gehele mensheid richten wij een oproep tot alle regeringen en par tijen om maatregelen te treffen die tot een onmiddellijk staa'kt-het-vu- ren en een oplossing door onderhan delingen kunnen leiden", aldus de boodschap. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG. Dit keer een rustig weekje na al die opwinding rond de tweemiljoenste kijker. In het voor programma van deze maandag aller eerst beelden van de Evangelische Kirchentag in Keulen. Daarna een half uurtje ontspanning met Huckle berry Hound en z'n vrienden Yogi, Pixie en Dixie en Jinks. Na het jour naal de hoofdfilm die „Verliefd in Kopenhagenheet. Het is een muzi kale produktie met een verhaal dat enigszins als los zand in elkaar zit, maar dat mag (vooral voor een ge zinsfilm) niet hinderen. Allereerst is er een orkestje dat op zwart zaad zit, maar toch in staat blijkt een formidabele portie muziek te produ ceren. Voor het vrouwelijke element in deze Deense film draagt het zan geresje Siw Malmkvist zorg. Zij speelt de rol van een teenager die ook zo'n beetje de showbusiness „be oefent", zij het dan op haar manier. Na de film volgen weer beelden uit de eerste wereldoorlog. Deze afleve ring zou men als titel mee kunnen geven: „Als de nood het hoogst is, leert men zijn vrienden kennen". „Was u het dan niet, die gilde?" informeerde Ineke. „Nee.... dat d's te zeggener 'gilde iemand en daar söhrok ik van. Maar toen ik idatzag zweven in de 'luchttoen wei'd ik doodsbang en denk 'ik, dat ik een schreeuw ge geven heb". Een andere man, in wie Ineke Piet van Aken herkende, viel haar in de rede en zei: „Ja, wadht eens even. ik heb twee keer horen gillen. De eerste (keer heel lang. „Ja, daar ben alk zo van geschrok ken, dat ik bijna van de trap tuimel de", bevestigde het meisje. „En de tweede keer gilde u dus?" Het meisje knikte. „Ja, toen ik dat daarze wees in de hoogte, „toen ik daar iets zag zweven". Bert en Piet keken elkaar aan. „Maar wie gilde er 'dan de eerste keei-?" „Ik weet het niet", stotterde Jo Heenstra. „Ik dadht, dat het van be neden kwam". „Dan zullen we eens 'gaan kijken", besloot piet van Aken. „Ga je mee, Hooghuis?" Bert keek in Ihet rond en zag zijn vroegere verloofde naast zich. „Ine ke, wil jij juffrouw Heenstra verder onder je hoede nemen?" Automatisch 'legde het meisje (haar arm beschermend om 'de Friezin en zag de betilde mannen d'e trap afda len. Ze vroeg: „Hebt u zich niet be zeerd?" De ander keek haar met grote ogen aan. „Ikik weet 'het niet. Mis schien mijn enkel. Het doet pijn, als ilk or op steun". door G. DEUTEKOM „Zullen we proberen naar uw ka mer te gaan? Ik help u wel". Voetje voor voetje gingen de bei de vrouwen over de gang naar de, kamer van het slachtoffer, terwijl de anderen zwijgend toekeken. Ineke hoorde iemand zeggen: „Flauwekul. Ze zal wel een nachtmerrie gehad hebben. Spoken bestaan niet". In de kamer 'deed Ineke het licht aan en trok de deur aohle zich dicht. „Zo. Nu is er niets meer om over stuur te zijn. Natuurlijk ben ik ook geschrokken, maar daar 'beft ik al weer oveïheen. Weet u wat we gaan doen ?We roken samen een sigaret, dat kalmeert de zenuwen". Het meisje knikte en wees naar een tafeltje. „Daar slaan er er. een aanstelcer ligt er bij". Terwijl ze rockten, zei Ineke, „Als je liever niet alleen wilt blijven, mag je wel bij mij op de kamer kamen. Ik heb 'daar een groot twee-persoons bed". De ander keek haar dankbaar aan. „Als het mag? Vindt u het niet erg?" Ineke schudde haar hoofd. „Integen deel. Met z'n tweeën is wel zo ge zellig". „Bent u hier odk alleen?" „Ja. Maar noem me genist Ineke. Zo heet ik. Ineke Imkcma". Er kwam een glimlach op het ge zicht van het meisje. „Ik ben Jo Heenstra. Uit Heerenveen. Kom je ook uit Friesland?" „Nee, dat is. te zoggen: ik ben ei- wol geboren. In Dtenum. Weet jo, waar dal ligt?" „Nou en of. Bij Frentsjer. Mem komt uut Frentsjer. M'<n pake en beppe wonen er nog". Ongemerkt be gon ze Fries te praten. „Ik woon sinds m'n derde jaar al in Gouda. Veel Fries ken ik niet. Mijn vadër was geen Fries". Ze rookten enige tijd zwijgend. Toen er op de deur 'geklopt werd, zei Ineke van de weeromstuit: „Binnen". Meteen kwamen Piet en Bert verder. „Nou, er as niets bijzonders te zien in het gebouw. We zijn overal ge weestbeneden, bovenNa tuurlijk is iedereen wakker gewor den door dat 'gegil. Maar we hebben de mensen gerustgesteld en gezegd, dat iemand droomde". Ineke keek naar ide mannen en ze voelde hun 'gedachtengang. Het meis je zal wel zo verschrikkelijk gegild hebben, veronderstellen ze. Doch ze zijm. teveel heer om het openlijk te zeggen. „Juffrouw Heenstra slaapt de reist van de nacht bij mij op de kamer", besliste ze. „En morgen zien we wei verder". De morgen bracht evenmin een oplossing van 'het pröbleem. Piet en Bert hadden iedereen ondervraagd, maar niemand had die nacht gegild. Wel had iedereen het gehoord. En nadat Piet met een paar woorden verteld had, wat er was voorgeval len op de eerste verdieping, veron derstelde iedereen, dat het meisje zelf wel de lange gil geuit zou heb ben. Intussen was Ineke tegen wil en dank de verpleegster van haar tijde lijke kamergenote geworden. De en kel van Jo Heenstra was dik en ze kon nauwelijks op haar voet staan. Gekneusd, was haar conclusie. „We zullen er een strak verband om doen en dan moet je maar een paar dagen rust houden. Wel sneu, maar het had erger kruinen zijn. Stel je voor, dat je helemaal van de trap 'gevallen was". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5