DE ZIERIKZEESCHE COURANl Griekse koning weigert formatie-opdracht aan Papandreoe Vier jaar Berlijnse muur Muur in Berlijn bestaat thans vier jaar Geen Indonesische olie naar Zuid-Vietnam Akkoord tussen strijdenden in Jemen Kamelen wilden naar Scheveningse strand Strijd in Kasjmier Onlusten in negerwijk van Los Angeles ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 augustus 1965 121ste jaargang Nr. 198S5 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdtmtiv/eklcen IJ, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. R'idüKteur. M. I. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V Drukkerij v'h Lakenman Ochlman, Zierikzee A80NNEMEN1 EN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cenl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit iiunimt' L.r: Nieuwe Nutsspuurbunk in gebruik gesteld Kis tol houden van nieuwe verkiezingen evenmin ingewilligd ATHENE, 12-8. Koning Constan ten heeft geweigerd aan Papandreoe een formatie-opdracht te geven en heeft evenmin zyn eis ingewilligd nieuwe verkiezingen te houden, zo is donderdagavond per officieel com munique in Athene meegedeeld. De- Griekse oud-premier Papan dreoe. die naar verluidt wel voor een overgangsregering onder leiding van een niet-parlementariër zou voelen, had donderdagavond op eigen ver zoek een onderhoud van anderhalf uur met koning Constantijn. Papan dreoe, die voortdurend heeft volge houden dat hij de enige was die het land uit de een maand oude poli tieke crisis kon leiden, zou tevoren de afgevaardigden van zijn Unie van het Centrum hebben gezegd, dat hij van plan was de koning voor te stel len, een overgangsregering te vor men, met aan het hoofd de voorma lige procureur-generaal van het Griekse hooggerechtshof, Demetrios Kioessopoelos. Bij het verlaten van het paleis zei Papandreoe tot ver slaggevers, dat hij de koning de standpunten van zijn partij uiteen had gezet. De koning had op zijn beurt zijn mening over de toestand gegeven. Het verzoek van Papandreoe om een audiëntie heeft aanleiding gege ven tct speculaties, volgens welke hij zou trachten het geschil met de ko ning, dat de crisis veroorzaakte bij te leggen. Papandreoe deelde later mee, dat hij de koning voor de keus had ge steld hem opnieuw een formatie-op dracht te geven of een overgangska- hinet in te stellen, dat algemene ver kiezingen zou moeten uitschrijven. „Ik wees de koning er op, dat beide oplossingen niet alleen voldoen aan de eisen van de democratie, maar ook in het belang zijn van de natie en de kroon", aldus de oud-premier. Hij had de vorst verder gezegd, dat de toestand kritiek was geworden en iedereen nu zijn verantwoordelijk heid „jegens volk en geschiedenis" moest kennen. Hij had bij de koning geklaagd over wat hij noemde een nieuwe poging van „hoffunctionaris sen". de Unie van het Centrum te verdelen door te ijveren voor een regering onder dc voormalige minis ter van binnenlandse zaken Tsiri- mokos. Betogingen In Athene hielden donderdag avond 1500 mensen een betoging voor het universiteitsgebouw waar bij kreten weerklonken als „weg met die Duitse" (waarmee gedoeld werd op koningin-moeder Frederika) en ..Papandreoe aan de macht". Tn Sa- loniki namen 5000 mensen deel aan een rechtse betoging togen Papan dreoe. In geen van beide gevallen deden zich incidenten voor. Zware brand in New York NEW YORK, 13-8. De Newyorkse brandweer moest donderdagmiddag 300 man en 56 wagens inschakelen om een enorme brand te bestrijden in de buitenwijk Williamsburg (Brooklyn). Het vuur brak uit in een timmer werkplaats en verspreidde ziich snel over een honderdtal panelen, waarin ojm. een grote brouwerij, kleine fa briekjes en winkels waren gevestigd. Een groot aantal gebouwen ging ge heel in vlammen op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Smokkelwaar ontdekt op Nederlands schip BUENOS AIRES, 13-8. De haven- politie van Buenos Aires heeft aan boord ven het Nederlandse koop vaardijschip „Aldabi" een partij van 25.0C0 gesmokkelde horloges in be slag genomen. De „Aldabi" was woensdag uit Hamburg in Buenos Aires aangekomen. De douane-auto riteiten schatten de waarde van de klokjes op ongeveer ZVi miljoen gul den. De smokkelwaar moest worden afgeleverd aan wederverkopers in de Argentijnse hoofdstad. Treinbotsing tengevolge O c van foute schakeling LAMPERTHEIM (west-Duitsland). 12-8. De T.E.E.-trein „Helvetia", op weg van Zürich naar Hamburg, is donderdag op het station Lamport- heim (west-Duitsland) in volle vaart op een stilstaande goederentrein ge reden en ontspoord. Bij het ongeluk kwamen drie personen om het le ven en werden er drie zwaar ge wond. Volgens de spoorwegen zou een beambte op :het station een fout bij het omschakelen van de wissel hebben gemaakt. SINGAPORE. Singapore is bereid als bemiddelaar op te treden in het geschil tussen Indonesië en de Fede ratie Maleisië. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken van Singa pore, Rajaratnam, donderdag be kendgemaakt. BONN, 12-8. Aan de vooravond van bet vierjarig bestaan van de „muur" in Berlijn, heeft de XVest- duitsc regering verklaard, dat „het Duitse volk en z(jn regering zich nimmer met deze muur zullen ver zoenen". Dc „muur" vormde volgens de verklaring geen beletsel voor de innerlijke verbondenheid van de Duitsers. „Des te groter is onze plicht, alles in het werk te stellen om ook de uiterlijke hinderpaal weg te nemen", zo wordt gezegd. In de verklaring worden verder de doden herdacht, die de „muur" ge- eist heeft. Eén-en-zestig mensen wa ren op de vlucht gedood door kogels van Oostduitse grenswachten. Volgens de Westduitse verklaring was in de afgelopen vier jaar in Oost- Duitsland de druk op degenen die het niet met het bewind eens waren, r iet verminderd. Er waren 2531 po litieke vonnissen geveld, waai'onder vij f terdoodveroordelingen en 27 ver oordelingen tot levenslang. Op een persconferentie in West- Eerlijn werd nog meegedeeld, dat ondanks de muur en de versperrin gen langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland 23.000 mensen de af gelopen vier jaar naar het westen waren gevlucht, van wie meer dan 3400 over de muur. In totaal vonden 117 mensen bij vluchtpogingen de dood. Ingezonden mededeling BEIROET. 12-8. Het Libanese dagblad „Al Hajet" meldt in een te legram uit Dziidda dat afgevaardig den der elkander bestrijdende ko- ningsgezinden en republikeinen in Jemen, na besprekingen in Taef, tot overeenstemming zijn gekomen. De voorwaarden van hel bereikte akkoord worden nog nierbekendge- maakt, om te voorkomen dat hier door de onderhandelingen tussen president Nasser en koning Feisal van Saoedi-Arabië zouden worden bemoeilijkt. Volgens „Al Hajet" zou het vol gende overeen gekomen zijn: 1 er komt een Mohammedaanse staat Jemen; 2 de Egyptische troepen in Jemen zullen worden teruggetrokken; 3 het Jemenitische volk zal in staat worden gesteld zich vrijelijk over zijn politieke toekomst uit te spre ken; 4 er komt een opperste raad, die de functie van staatshoofd zal uit oefenen; 5 de wetgevende macht komt te berusten bij een adviserende raad; DEN HAAG, 12-8. Aangemoedigd door tal van kinderen zyn donderdag de vier kamelen van circus Sarrasani van het Haagse Malieveld gelopen in de richting van het Scheveningse strand. In gestrekte draf, zich lekker thuis voelend in de warme zon, slaagde het kwartet er niet in het strand te bereiken. Zy werden door knechten van dresseur Rudolf Hofmann teruggebracht naar de stallen. Emir, Popcrie, Katja en Suieika waren buiten gebracht voor dres- suurprocven. Tijdens een kort oponthoud, terwijl de afrastering was verschoven om voer voor dc beesten aan te voeren, zagen de kamelen dc kans schoon om te ontsnappen. In galop gingen zc aan de haal, voegden zich keurig in het verkeer, hielden correct rechts en draaf den de woonwjjk het Benoordenhout in. Automobilisten stopten om de woestijnschepen voorrang te verlenen. Intussen hadden circusmensen fietsen weten te bemachtigen om de achtervolging in te zetten. Een uur later waren de kamelen weer thuis. Zij hadden onderweg geen brokken gemaakt, maar als er stop lichten waren geweest, bedacht dc dresseur, was het anders gelopen, want kamelen zijn wellicht kleurenblind. 6 een ministerraad 'zal de uitvoe rende macht uitoefenen; 7 Jemen zal in zeven provincies worden verdeeld, die een zekere ma te van zelfbestuur zullen krijgen. Verboden Ned. bladen weer naar Indonesië DJAKARTA, 12-8. De Indonesi sche autoriteiten hebben een besluit van 1956 - het jaar, waarin het Ne derlands-Indonesische geschil om West-Nieuw-Guinea een hoogtepunt bereikte -, dat voorzag in een ver bod op de toelating in Indonesië van een aantal Nederlandse dag- en weekbladen, ingetrokken. Indertijd werden onder meer het dagblad „De Telegraaf" en de week bladen „Katholieke Illustratie", „We reldkroniek" en „De Spiegel" door het verbod getroffen. Er blijft echter nog een beper kende bepaling van kracht. De In donesische autoriteiten zullen exem plaren van deze bladen bij aan komst in Indonesië laten controleren op de eventuele aanwezigheid van jegens Indonesië vijandige artikelen indien deze worden aangetroffen, zal op de betrokken nummers be slag worden gelegd. DJAKARTA, 12-8. De Indonesi sche regering heeft donderdag de uitvoer van olie ,cn aardgas naar Zuid-Vietnam verboden met het oog op de gespannen toestand in dat land, „veroorzaakt door dc politieke en militaire interventie van de im perialistische Verenigde Staten, en met het cog op de vijandige stappen jegens hef bevriende land de demo cratische republiek Vietnam", zo is officieel in Djakarta bekendgemaakt. Betoging in Tel Aviv O C tegen komst van Westduitse ambassadeur TEL AVIV, 12-8. In Tel Aviv is donderdagavond een betoging gehou den door naar schatting 5.000 mensen tegen de aankomst van dc Westduit se ambassadeur, dr. Rolf Pauls. De betoging was georganiseerd door de nationale oppositionele He- rosth-partij, die zich steeds tegen het aangaan van betrekkingen met Duitsland heeft verzet. Er werden spandoeken meegedragen met „On welkom" en „Geen vriendschap tus sen Duitsland en Joden". Ongeveer 50 jongeren probeerden naar het Sheraton-hotel te marcheren, de tij delijke residentie van de Duitse am bassadeur, maar werden door een sterke politiemacht tegengehouden. KARATSJI, 12-8. De „Stem van Kasjmier", het clandestiene radio station der Pakistaanse grensover- schrijders in Kasjmier, heeft woens dagavond omgeroepen dat de „vrij heidsstrijders" een Indisch bataljon hebben vernietigd in een gevecht, dat op ongeveer vijftig kilometer van de hoofdstad Srinagar is gele verd. Het radiostation, dat zegt uit te zenden vanuit het Indische gedeelte van Kasjmier, meldde verder dat de „vrijheidsstrijders" het hoofdkwar tier van een Indische brigade heb ben overvallen, „hetgeen aan veertig Indische militairen het leven heeft gekost, terwijl er dertig werden ge wond". Volgens een verklaring van het ministerie voor olie- en gaswinning zijn de „onverantwoordelijke acties legen hot Zuid Vietnamese bevrij dingsfront en tegen de regering van Noord-Vietnam" volledig in strijd met de Indonesische politiek het verbod is afgekondigd om een einde te maken aan het gebruik van In donesische olie en aardgas door de Verenigde Staten tegen bevriende landen. In Djakarta wordt verwacht, dat het verbod ook zal gelden voor de uitvoer van alle olie en aardgas via Hongkong. DEVENTER. De 13-jarige Jopie v. Brecht te Amsterdam, is op de Zut- phenlaan te Deventer geraakt door een passerende tankauto. Hij was op slag dood. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-8. Het KNMI deelt mede: terwijl zich boven Scandina vië een hogedrukgebied handhaafde, is de luchtdruk boven Frankrijk en het westelijk gedeelte van de Britse eilanden tijdelijk flink gedaald. Om dat de temperaturen in zuidwest- Frankrijk donderdagmiddag tot on geveer 33 graden waren opgelopen. ontstond er een lagedrukgebied, dat in de loop van de nacht langs de Franse westkust naar de ingang van het Engelse Kanaal trok. Daarbij kwam in west Frankrijk op uitge breide scihaa'l omveer voor, waarna koelere lucht van de Golf van Bis- caje binnenstroomde. Het lagedruk gebied zal over Ierland naar het noorden wegtrekken, terwijl het bij behorende front tot dicht bij het zui den van ons lanid kan doordringen. Het zal daarbij in betekenis afne men, maar doet toch de 'kans op een lokale onweersbui in het zuiden van het land iets toenemen. Afgezien daarvan zal het mooie en vrij war me zomerweer blijven aanhouden. Een volgende oceaandepressie is op 1000 km ten westen van Ierland aan gekomen. Oök deze storing zal waar schijnlijk naar het noorden afzwen kten en in eerste instantie geen in vloed op het weer in ons land uit oefenen. Ingezonden mededeling LOS ANGELES, 12-8. In een ne gerwijk van Los Angeles waren de straten donderdag bezaaid met glas en stenen, nadat de avond en nacht tevoren meer dan 1500 negers, me rendeels jongelui, acht uur lang in botsing waren geweest met dc po litie. De onlusten begonnen toen een jonge neger werd gearresteerd we gens het in dronkenschap bestuiten vam een auto. De politiewagen die de betrokkene tot stoppen had gedwon gen werd bekbgeld met flessen en stenen, en dit overkwam ook de po- Litioversteikingen die naar de wijk werden gedirigeerd. De negers vielen odk blanke voorbijgangers en passe rende auto's aan en plunderden win kels. Tien politiemannen werden ge wond. Eén van hen, die in de rug werd gesteleen, verkeert in kritieke toestand. Bij charges van de politie vielen onder 'de negers 20 gewonden. Er werden 26 arrestaties verricht. Minstens 50 voertuigen werden be schadigd, waaronder een autobus waarvan alle ruiten werden ingesla gen. Een reportagewaigen van de te levisie werd omvergeworpen en in brand gestoken. Van de zijde van de politic werd meegedeeld, dat de onlusten niet het gevolg waren van rassenhaat maar van tarten van het gezag. Zo gewend is men al in Berlijn aan het bestaan van de „muur", dat een moeder, die haar kindje ivat zonlicht' gunt, er geen bezwaar in ziet bij de scheiding tussen oost en west te gaan zonnen. Vandaag, 13 avg,. bestaal de gehate muur vier jaar. - (Telefoto A.N.P.). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Iemand, die nergens op richt, raakt altijd iets. WAT W di &ILT Dezelfde temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer, behoudens een geringe kans op een onweersbui in het zuiden van het land; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid: weinig verandering in temperatuur. 14 aug. Zon op 5.22, onder 20.06. Maan op 21.23, onder 7.12. 15 aug. Zon op 5.23, onder 20.04. Maan op 21.37, onder 8.23. 16 aug. Zon op 5.25, onder 20.02. Maan op 21.51, onder 9.34. Laatste kwartier: 20 aug. te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 aug. 4.52 v.m. 16.58 n.m. 15 aug. 5.22 v.m. 17.28 n.m. 16 aug. 5.49 v.m. 17.55 n.m. BROUWERSHAVEN 14 aug. 4.18 v.m. 16.38 n.m. 15 aug. 4.49 v.m. 17.10 n.m. 16 aug. 5.20 v.m. 17.40 n.m. Springtij: 14 aug. Nederlandse jongen in Duitsland verongelukt WIESBADEN. 12-8. De 14-jarige J. A. L. A. Jochems uil Breda is woensdagmorgen op de autoweg na bij Ibstein, in het Taunusgebergte, om het leven gekomen. Hij reed als passagier mee met een uit Bergen op Zoom afkomstige vrachtauto, die, volgens verklaring van de politie, met twee andere vrachtauto's in botsing kwam, toen de bestuurder ondanks een verbod de voor hem rijdende wagens wilde inhalen. De bestuurder zelf werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. In Zuid-Soedan is donderdag be kendgemaakt dat' regeringstroepen woensdag 42 vogelvrijen, negers die afscheiding van Zuid-Soedan willen, hebben gedood. Een grote hoeveel heid wapens en munutie werd daar bij in beslag genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1