Jaarverslag Kamer van Koophandel voor Midden- en N.-Zeeland Oude Meppelse kerk door brand verwoest dodelijke ongelukken Afzonderlijke inspectie voor ULO? Om de Perzische olie De oogst van gerst op Schouwen-Duiveland Zeeuwse economie in 1964 Afscheid ir. 1*. H. van der Wecle Hoofdingenieur P. H. van der Weele heeft deze week in Zierilczee in intieme kring afscheid genomen van zijn medewerkers op Schouwen-Duiveland, met wie hij acht jaar lang heeft samengewerkt. Ir. P. H. van der Weele is de man onder wiens directe leiding de Grevelingendam werd gebouwd en die van de eerste schep zand, die daarvoor in de Grevelingen werd verzet, te Bruinisse aanwezig is geweest. Ir. P. H. van der Weele, die thans te werk is gesteld te Hellevoetsluis, (afsluiting Rak van Scheelhoek) is een zeer hu maan chef en op zijn kantoor heerste een teamgeest, zoals men die onder ambtenaren maar zelden ontmoet. Dit team is, nu de Grevelingendam ge reed kwam, naar verschillende plaatsen overgeplaatst. ZIERIKZEE. 11-8. „In verschil lende, naar hun aard nogal uiteen lopende, sectoren voelt men de schaarste aan benodigde arbeids krachten. Be industrie, die in ons district neg niet zo indrukwekkend is, maar wel een groot aantal werk nemers vertegenwoordigt, onder vindt op onderscheiden wijzen deze invloed". Dit wordt opgemerkt in het recentelijk verschenen jaarver slag over 1964 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den. en Noord-Zeeland. In het jaar verslag werdt verder geconstateerd clat met name de horeca-sector het in 1964 minder gemakkelijk heeft gehad wanneer het het aantrekken van werknemers voor het zomersei zoen betrof. Wat betreft de alge mene situatie in Zeeland wordt op gemerkt dat in 1961 ongeveer twee honderd bedrijven zjjn opgeheven. Üe voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer C'. A. Kam- nn raad zegt hierover dat deze be drijven voor het merendeel gelegen waren in kleine gemeenschappen en dat de eigenaars ervan in de gele genheid kwamen om cp andere wijze in hun levensonderhoud te voorzien doordat zij b.v. de pensioengerech tigde leeftijd hadden bereikt. De industrie In het jaarverslag wordt ook aan dacht besteed aan het industrie- spreidingsbeleid in de provincie Zeeland. Met name de beleidswijzi ging ten aanzien van de ontwikke lingskannen .wordt „geen vooruitgang ten opzichte van het vorige beleid" genoemd. Over Zierikzee als ontwik kelingskern wordt nog opgemerkt dat de kansen op verdere ontwik keling van deze gemeente tot 1969 nog enigermate reëel zijn gebleven. In het jaarverslag wordt geconsta teerd dat Zierikzee sinds het in wer king treden van de „Premie en Prijsreductieregeling OnUvikkelings- kernen" twee bedrijven kon aan trekken te weten de Motorenfabriek Smit en Bolnes en de handelsonder neming W. Hagen. Over de bakkerygrondstoffenin- dustrie wordt opgemerkt dat in 1964 de cmzet opnieuw een stijgende lyn vertoonde. Het nieuwe fabrieksge bouw van de Koninklijke Zeelandia kwam gereed cp het industrieter rein te Zierikzee en er bestaan plan nen voor verdere uitbreiding. Dit jaar wordt opnieuw een toe name van de vraag naar bakkerij grondstoffen verwacht, waarbij van zelfsprekend de ingebruikname van de Grevelingendam een belangrijke rol speelt. De detailhandel Het jaar 1964 wordt voor de de tailhandel, gezien de bedrijfsresul taten, niet ongunstig geacht. Wel werd een belangrijke kostenstijging geregistreerd en de omzetstijging heeft hiermee niet altijd gelijke tred gehouden. Opvallend was de vraag naar artikelen, van betere kwaliteit en de Kamer van Koophandel ziet hierin een uiting van een toenemen de welvaart. In het verslagjaar is het vaak voorgekomen dat kleinere bectrijfseenheden door grotere be drijven werden overgenomen en de Kamer van Koophandel verwacht dat dit ook in 1965 het geval zal zijn. Met betrekking tot de horeca- sector wordt, nog medegedeeld dat 1964 een recordjaar werd. al leverde het gebrek aan personeel vaak moei lijkheden op. Men tracht dit zoveel mogelijk te ondervangen door het inschakelen van vakantie-werkers. Opvallend was in 1964 een terug gang van het aantal Duitse gasten. Blijkbaar is de loonexplosie en de daarop volgende prijsstijging oor zaak van deze afname. De Duitse gasten kunnen met hun geld mo menteel veel minder doen dan in voorgaande jaren het geval was, toen Nederland nog als „goedkoopte- eiland" bekend stond. In 1964 viel een lichte toeneming te constateren van toeristen uit de Skandinavische landen en Zwitserland. De visserij Met betrekking tot de mosselcul tuur meldt het jaarverslag dat er in het seizoen 1963 - 1964 een miljoen ton mosselen werd geleverd, waarvan de provincie Zeeland ruim 30 °/n voor haar rekening nam. Van wege de vorst in het begin van 1964 konden de vaartuigen niet naar de Waddenzee. Van 26 mei tot 12 juni waren daar de publieke mosselzaad- banken opengesteld en de Zeeuwse mosselvissers hebben van deze gele- OIRSCHOT. Op de Bestseweg in Oirschot is de 47-jarige timmerman W. Deenen, gehuwd cn vader van drie kinderen, verongelukt. In een bocht van de wog, tegenover café ,,'t Zand" reed hij met zijn bromfiets tegen een boom. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse is over leden. RIDDERKERK. In Ridderkerk is de 2-jarige Jo de Hilkegord Swaving in een singel geraakt en verdronken. Volgens de politie was zij even aan de aandacht van ihaar moeder ont snapt. OVERVEEN. In het marinehospi taal in Overveen is kort nadat ze bij een aanrijding zwaar was 'gewond, overleden de 66-jarige mejuffrouw prof. J. Uri. voormalig hoogleraar in de biologie. UTRECHT. Bij een botsing op een spoorwegovergang in de weg langs de Doggersvaart in Den Helder is de 24-jarige Hui bert van de Waal van Dijk in Den Helder om het leven gekomen. De jongeman reed, on danks het feit dat de automatische knipperlichtinstallatie werkte, de overweg op met zijn 'bromfiets waar hij in botsing kwam met een trein. Het slachtoffer werd op slag gedood. genheid gebruik gemaakt om ook de percelen in de Zeeuwse wateren op nieuw te bevolken. Er werd ruim 120.000 ton aan mosselzaad en half wasmosselen uitgezaaid. Wat betreft de garnalenvisserij maakt het jaar verslag melding van een aanvoer van 2.354.754 kg voor een waarde van f 3.259.225,In het voorgaan de jaar (1963) werd 2.333.652 kg aan gevoerd voor een totaalbedrag van f 4.442.204,—. Greenten- en fruitsector In 1964 werd voor appels en pe ren een recordoogst geregistreerd die de alleszins redelijke kg-prijs van 1963 nog met 40 overtrof. De prij zen voor de gangbare rassen waren echter matig door de grotere ex port en het aanbod van andere fruit teeltgebieden. Ondanks de gunstige oogstcijfers kan 1964, gezien de be drijfsresultaten, niet tot een der gunstige fruitjaren worden gerekend De resultaten van groenteteelt on der glas waren bevredigend. Wat be treft de teelt op de open grond wordt ongemerkt dat de intensieve teelten een bevredigend resultaat hebben opgeleverd, terwijl daarentegen de grovere en contract-teelten een min der gunstig beeld te zien gaven. Wat de gladiolenteelt aangaat, wordt een minder gunstige prijsont wikkeling geconstateerd waardoor de bedrijfsresultaten teleurstellend waren. Algemeen beeld Wanneer aan het slot van dit overzicht een algemeen beeld moet worden gegeven van de economische toestand in de provincie Zeeland, SCHOUWEN - DUIVELAND, 11 - 9. Reeds vorige week begon, het hiel en daar, wat aarzelend nog en wat verwonderd keek men donderdag morgen, teen men een wagen bela den met gerst zag ryden. Maar na het goede weekeinde was er geen houden meer aan. Tientallen combines zyn nu bezig, de gerstoogst binnen te halen. In een niet meer te stuiten werkdrift wordt overal de maaidorser op gang gebracht in het rype graan, de maaidorser al of niet gekoppeld aan de graantank. Het zijn vooral de loonwerkers, die samen met de boer en nog wat oude getrouwe werknemers, thans trach ten op zo kort mogelijke termijn de gerst „er af" te krijgen. De Greve lingendam was oorzaak dat ook ver der Schouwen-Duiveland in, menig landarbeider zijn beroep verwisselde voor de pendel naar Rotterdam. Zij zijn dus schaars geworden, de land arbeiders en men moet wel mecha niseren. De gerst moet er af en met de gerst bedoelt men, de twee het meest in deze streek voorkomende rassen, de Baldur en de Cambrinus. Beide soorten vertonen nagroei, de Baldur iets meer dan de Cambrinus, maar PARIJS. Het Franse passagiers schip „France" van 66.348 ton zal deze week één dag eerder naar New York vertrekken dan op de dienst regeling stond aangegeven. Men wil het bijgelovige reizigers niet aan doen op vrijdag de dertiende zee te kiezen. Nu verlaat 'het schip donder dag Le Havre. KERKNIEUWS Expositie over Hugenoten in Frankrijk SAINT-JEAN-DU-G-AKD, 11-8. Bij gelegenheid van 'de 250ste jaardag van de geboorte van Marie Durand, de in 1715 in Bouchet 'de Tra nies ge boren 'hugenote :die van 1730 tot 1768 in een toren te Ai'gues-Mortes opge sloten heeft gezeten, wordt van 15 augustus tot 8 september a.s. in Saint-Jean-du-Gard een tentoonstel ling over Nederland en de daarnaar uitgeweken hugenoten gehouden, op verzoek van de Franse Gereformeer de Kerk ter plaatse door dominee Cabands van de Waalse Gereformeer de Kerken van Nederland georgani seerd en met inzendingen van het „Institut Neerlandais" in Parijs, de Waalse bibliotheek van Leiden, de koninklijke arohieven van het Huis van Oranje, 'het Delftse museum en andere zijden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Westzaan-Assendelft (toez.): kand. C. Meijer, Amsterdam. Aangenomen maar Lutjegast-Se- baldeburen: A. v. d. Lee, Rijper- kerk; het beroep door de Gen. Syn., tot pred. voor buitengew. werkz. (secr. sectie kerk en strijdmacht van de raad voor ide 'herderlijke zorg)G. Spilt, Utrecht. Bedankt voor Grootegast-Doezum (toez.): E. G. Boesenkool, Steggerda. Ger. Kerken Beroepen te Alteveer, Anna-Jaco- ba-polder, Doezum, Domburg-West- kapelle, Gees, Haastrecht, Kruinin- gen, Meerkerk, Metslawier, Ottolanid' Noordeloos, Pieterburen, Stellendam- Melissant, Visvliet, Vrijhoeve-Ca- pelle: kand. P. Torenbeek, Dordrecht te Westmaas: D. W. Dondorp, Ant werpen. Bedankt voor Wozep (vak. J. N. Nammensma): D. Barten, Appelscha. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Grootegast-Ger- kcsklooster-Stroobos: D. Los, Monte Alegro (Brazilië), die bedankte voor Middelstum en voor Ulrum. Ohr. Ger. Kerken Bedankt voor Vlaardingen: M. VI ietstra, IJmuiden. dan vallen twee punten op. Aller eerst een toenemend gebrek aan werkkrachten en verder een onver klaarbare wijziging in het industrie- spreidingsbeleid. Wat dat eerste aangaat kan worden gezegd dat de provincie Zeeland nog beschikt over de mogelijkheid tot het aantrekken van vrouwelijke werknemers, het geen de laatste jaren steeds meer gebeurt. Ten aanzien van het indu- stx-ie-spreidingsbeleid kan worden gezegd dat tot 1969 de toestand zoals deze nu is gehandhaafd blijft, zodat de primaire ontwikkelingskernen voorlopig nog een kleine vier jaar kunnen profiteren van hun status. Het spreekt vanzelf dat reeds voor 1S69 de mogelijkheden moeten wor- den ondex-zocht om tot een gunsti ger regeling ten aanzien van de in dustriële spreding te komen. Er be staat echter de hoop (al kan er in dit stadium nog niet gezegd worden of deze gerechtvaardigd is) dat de x-egei-ing alsnog zal besluiten een wijziging in het door staatssecretaris Bakker vooi'gestelde beleid ten aan zien van de industriële spreiding zal aanbrengen, waardoor de gemeenten die nu dienst doen als primaii'e ont wikkelingskern ook in de toekomst kunnen profitei-en van de facilitei ten die het bezit van deze status met zich meebrengt. In het Zwitserse circus Knie is voor de tweede maal in. twee-en- een-half jaar tijd een olifant gebo ren: een 77 kilo wegende „döchtex-" van de zeventienjarige „Java" die zonder verdere hulp ter wei-eld kwam. blijken verder de ovexvloedige x-e- gen goed te hebben doorstaan. Er is spx-ake van een bevredigende kilo opbrengst per ha. De koxTelzwaar- te laat echter wel wat te wensen over. Indien men zoals vroeger met een inhoudsmaat wexkte, zou men on- dexwinden, dat een gemeten „mud" niet de vereiste 70 kg haalt. ALKMAAR. De alkmaarse poli tie werd in de afgelopen nacht ge confronteerd met de raadselachtige dood van een 23-jarige man. Hij bleek uit een raam te zijn gevallen, Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG. In de middaguren kunnen we, lekker knus zo met z'n tweemiljoenen, kijken naar een afle vering van de serie „Zomersportpa norama" en het kinderprogramma dat uit twee gedeelten bestaat. Al lereerst is de, altijd nog spinazie etende, Popeye te gast en daarna wordt het beeld vrijgemaakt voor „De kleine camera", waarin actuele gebeurtenisjes een plaatsje hebben gekregen. Nadat Barend (die bin nenkort wordt vervangen door een figuur van Duitse origineons om zeven uur zijn kunsten heeft ver toond, is het tijd voor „Shindig", een Amerikaans teenager-programma. Na het journaal wordt het een inter nationaal avondje dat begint met een optreden van het Belgische zange resje Lize Marke, die een half uur te gast is in de Bussumse studio. Daar na laat André Carrel zijn „Carous- sel met Carréll" weer draaien en dit maal zijn als gasten aan „boord": De Globetrotters, Marion Wardenaar, Roland Wagter, Les Albano's, de Na me's en Nic en Bob 'Niberco. Het mogen dan allemaal wel uitheemse namen lijken, het grootste gedeelte van deze artiesten is toch uit Neder land afkomstig. Een rasechte Amerikaan is Oscar Peterson, die daarna op de beeldbus verschijnt. Dit programma werd al eerder uit gezonden en het viel toen zo in de smaak dat besloten werd het te her halen (Leve de beeldband!). Het wordt een programma met jazzmu ziek waarin Oscar Peterson zo on bedwongen mogelijk op de beeld band is vastgelegd. Het kostte re gisseur Theo Ordeman nogal wat moeite om deze bewegelijke Ameri kaan met z'n trio in het beeld te krijgen, maar het is dan uiteindelijk toch bijzonder goed gelukt. Op het tweede net een stuk van- Oscar Wilde dat „A woman of no importance", oftewel „Een vrouw van geen betekenis" heet. ZONDAG. In de ochtenduren een directe uitzending van de heilige mis uit de in aanbouw zijnde kerk te Castélniiovo. In de middaguitzending een reportage van de tenniskampi oenschappen van Nederland te Sche- veningen. Na Woord voor woord" wordt het avondprogramma voortge zet met een nieuwe aflevering van de belevenissen van Kentucky Jones met in de hoofdrol Ike Wong. Vo'or we naar nieuws en sportjournaal kunnen kijken een Japanse televisie film over de legendarische Fuji- berg, een soort „eiffeltoren" van Ja pan. Na het sportjournaal een pro gramma rond en met Tom Kelling. Hij heeft een zevental artiesten mee gebracht die hij graag aan de Ne derlandse kijkers wil voorstellen. Hoofdschotel deze avond is een afle vering van de Amerikaanse televisie serie „Profiles in courage". Ditmaal wordt de figuur van de Amerikaanse senator Edmund Ross belicht. Na de ze film een rechtstreekse reportage van het Loosdreclitse jazzconcours met als gastheer Aad Bos. Op het tweede net een detective film die „Kruisverhoor" heet. Ook nemen we nog een kijkje achter de schermen uan Walt Disney's wonder land, waar de tekenfilm-koning zijn fantasie werkelijkheid laat wor den. Ingezonden mededeling Will li „goedkoop" lijden in een „dure" auto? Dat kan: leest U maar Als U 30.000 km of meer per jaar rijdt, behoeft U niet te volstaan met een benzinewagen in de klasse van 7000 tot 8000 gulden. Dan kunt U voor dezelfde kosten per km ook in een Mercedes-Benz Diesel rijden. In clusief het renteverlies en de hogere afschrijving. Dan rijdt U voor het zelfde geld in een wagen, die groter, mooier en veiliger is. Met de repxe- sentativiteit, Mercedes-Benz eigen. Door gespreide betaling behoeft de hogere aanschaffingspx-ijs zelfs geen bezwaar te zijn. Mercedes-Benz weet nl. dat bij een diesel de cost voor de baet uit gaat. Bel vandaag nog de dealer: GILIJAMSE, Renesse (telef. 01116-370) voor een pi-oefrit. U zult vei-steld staan over wat u tot nu toe nodeloos gemist hebt. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. Bij mevrouw Winston Churchill ds ingebroken. Uit haar woning in Londen worden sieraden ter waarde van f 15.000 vermist. MONTREAL. De Internationale organisatie voor luchtvervoer (I.A.T. A.) heeft melding gemaakt van een voortdurende toeneming van het lucht vervoer over de noordelijke At lantische oceaan. DURBAN. De Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken 'heeft de hoop uitgesproken dat de Neder landse regering zal afzien van haar vooi-nemen 100.000 gulden bij te dra gen aan het Defence and Aid Fund', een Zuidafrikaanse organisatie die politieke gevangenen steunt. WASHINGTON. De „Washington Star" vindt, dat paus Paulus „te ver is gegaan" met te zeggen dat de atoombomaanval op Hirosjima twin tig jaar geleden een schanddaad je gens de beschaving was. LIMA. Peruaanse parachutisten spi-ongen af boven beboste hellingen van het centrale An'des-gebergte om een politiepatrouille te onzetten, die in een hinderlaag was gevallen van een onder communistische leiding staande Indianen-bende, zo is verno men. De Indianen ontkwamen echter in het oerwoud, de lijken van twee politiemannen en een ingenieur ach terlatend. KOETSING. De 1-egering van Se- rawa'k heeft meegedeeld, dat na rijp beraad is besloten in de Maleisische federatie te blijven. De secretaris generaal van de linlkse oppositiepar tij „Verenigde Volkspartij", Stephen Yong, wil dat er een volksstemming wordt gehouden onder toezicht van de Afi-i'kaans-Azliatisohe landen. SINGAPORE. Premier Lee Joean Jew van Singapore heeft woensdag verklaard, dat bet uit de federatie- Male'isië getreden gebied een repu bliek zal worden. MEXICO CITY. Een staking die woensdag in Ide Mexicaanse havens aan de Golf vain Mexico en de Stille oceaan zou beginnen, is door het (be- ti-Okken vakverbaoJd uitgesteld tot 6 januari. LONDEN. Aartsbisschop Boessak Toemajan (50) van de 4.000 lidmaten tellende Ax-meense kerk in Engeland is door het kerkbestuur 'onder 'lei ding van de oliemagnaat Nubar Gul- benikian ontslagen omdat hij in zijn px-öken soms politieke uitspraken zou doen. KARLSRUHE. In Karlsruhe is 'het proces begonnen tegen de Britse neo nazi Mike Henry Passmox-e (22). Hij wordt beschuldigd van 't in gevaar brengen van de Westduitse staat. Passmore heeft dn de bondsrepubliek nationaal - socialistische insignes, plakplaatjes en strijdliederen ver spreid „om te laten zien dat het na- tionaal-'sooi'a'liswie in Engeland Wordt voorgezet". BONN. West-Duitsland wordt de komende zes maanden geregeei'd van uit 'een 'luxe trein, waarin bondskan selier Erhard een verkiezingstoöht van ongeveer 18.000 kilometer gaat maken. De kanselarij op wielen telt tien rijtuigen. MOSKOU. De Russische horloge- industrie zal 'binnen vijf jaar de Zwitsers voorbijstreven, 'die nu als enige nog een voorsprong op de Russen hebben aldus het persbureau Tass. In 1964 werden in die Sowj et- Umie 29 miljoen horloges 'gemaakt van 600 verschillende modellen. PATNA. Te Patna, de 'hoofdstad van de staat Bihar in Oost-India, moesten 41 mensen, van wie 12 met kogelwowden, in het ziekenhuis wor den opgenomen nadat een betoging was uitgelopen op een oproer. BOEDAPEST. De Hongaai-se poli tie Iheeft volgens raldio-Boedapest 39 Hongaren gearresteerd in vedband met omvangrijke smokkel van devie zen en goederen uit Tsjeoho-Slowa- kije naar Hongarije. Reed's in janu ari zijn 32 andere personen wegens smokkelarij aangehouden en later nog eens 26 Hongaren en 6 buiten landers. KAUNAS. Door de technische dienst van de Russische posterijen in Kaunas (Litauen) is een automaat voor het aantekenen van brieven ge construeerd die, na het insteken van de brief en tien Icopeken een geda teerd bewijs afgeeft, aldus meldt de Moslcouse „Economische Gazet". SANTIAGO. Een orkaan heeft aan do kust van Chili het leven geëist van drie 'kinderen en een man. Twee kinderen stierven toen en muur in stortte, een 12-jarige jongen werd gedood door 'het instorten van het dak van een school. De man die om kwam werd van 'het dak van zijn huis geblazen. MEPPEL, 11-8. Een groot deel van de voor afbraak bestemde oude Rooms Katholieke Kerk in Meppel is woensdagmiddag in de as gelegd door een fel uitslaande brand. Het vuur ontstond, toen een arbei der een hoop vuilnis achter de kerk in bx*and stak. Hierdoor vatte een daklijst vlam en het vuur verspreid de zich over het schip van de kerk. Even later raakte ook de uit het ein de van de vorige eeuw daterende toren in brand. Hoewel de bx'and- weer van Meppel en de P.T.T.- bi*andwacht met groot materieel het vuur probeerden te bedwingen kon den ze toch niet verhinderen, dat het schip van de kerk totaal uit brandde. Na enige tijd viel ook de torenspits op het schip van de kerk. Parachutistenclub DEN HAAG, 11-8. In Nederland is een club van parachutisten opgericht die zich uitsluitend toelegt op de vrije val. Deze verenigingde Sky Divingclub „The Flying Dutchman" zal zaterdag en zondag voor het eerst in het openbaar optreden op het ter rein by de driesprong Benth/uizen- Hazerswoude-Boskoop. 's Middags tot zonsondergang ma ken de leden demonstratiesprongen van de vrije val van verschillende hoogten. DEN HAAG, 11-8. Het Tweede Kamerlid Van Bennekom (a'.r.p.) vraagt de staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen schrifte lijk of deze vindt dat de taak van de hoofdinspecteurs en inspecteurs voor het lager onderwijs wordt ver licht door de instelling van een af zonderlijke inspectie voor het u.l.o. en zo ja of de indeling van het lager onderwijs in vier hoofdinspecties ge handhaafd dient te blijven. Kleurlingenleider verwacht algehele burgeroorlog Z.-Afrika STOCKHOLM, 11-8. De organisa ties der gekleurden in Zuid-Afrika zijn zich aan (het voorbereiden op een algehele burgeroorlog, aldus heeft Barney Desai, de voorzitter van het „Zuidafrikaanse congres van ge- kleunden" op een persconferentie dn Stockholm gezegd. De 34-jarige ver bannen lei'der van het anti-apart- heids-congres noemde de vooruit zichten op ooiiog in Zuid-Afrika thans zeer reëel. De blanken hadden volgens hem niet meer het monopo lie van bewapening. „Onze zaak is al zeventien jaar lang bij de Verenigde Naties aanhangig en er zijn een-en- d'ertig resoluties aangenomen die alle in Verwoerds (de Zuidafrikaanse premier) prulliemand zijn terechtge komen", aldus Desa'i. „Wij kunnen niet langer wachten. Wij willen de blanken niet uitschakelen maar hun overheersing vernietigen en een ech te democratie opbouwen. Wij willen niemand de zee in drijven". Utrechtse paardendagen: veelzijdige manifestatie UTRECHT, 11-8. In d«e Irenehal in Utrecht, 'die plaats biedt aan 10.000 toeschouwers, zullen op 19, 20 en 21 augustus aanstaande de Utrechtse paardendagen worden gehouden, een manifestatie, die zowel tentoonstel lingen, springconcoursen, demonstra ties als verschillende andere show nummers omvat. Het aantal paardendagen is dit jaar met één uitgebreid lot drie. De dondei'dagavond is speciaal bestemd voor het paardenminriend publiek uit Utrecht en omgeving. Het pro- gramma vermeldt onder meer een muzikale show, een concours van Nederlands 24 beste jeugdspringrui- ters (tevens selectiewedstrijd voor de Europese jeugdkampioenschappen in Italië), een zogenaamd Parijs' spring concours en enkele ponywedstrijden. Op d'e nationale vee- en paarden- tentoonstelling (vrijdag en zatexdag) zijn fok- en handelspaarden, hatf- bloedpaarden, Shetlawdpony's, Hack ney's, runderen, varkens, schapen en geiten te zien. Wel wisten de brandweerlieden te voorkomen, dat het vuur' oversloeg naar een in de buurt gelegen benzi nedepot. Een Amsterdams slopei'sbedrijf was al een week bezig met de af braak van het kerkgebouw. De scha de voor dit bedrijf, dat niet tegen brand verzekerd is, wordt geraamd op tenminste f 10.000, Slecht weer in Mexico MEXrcO-STAD. 11-8. Wolkbreu ken en zware stormen hebben het afgelopen etmaal heel Mexico ge- ti-offen. Ten minste tien mensen ver- loi*en het leven en een groot aantal werd gewond. Op vei'scheidene plaatsen is aanzienlijke schade aan gericht. Aan de Golf van Mexico zijn veel plantages onder water komen te staan terwijl in de golf het scheepvaartverkeer is verlamd door de wervelstoxm di ede naam „Clau dia" heeft gekregen. Oudste inwoonster van Nederland overleden HOOGKERK, 11-8. De oudste in woonster van ons land, de 107-jarige mevrouw J. A. de Bree-Meyer uit Hoogkerk, is woensdagmorgen in het rusthuis „Avondlioht" te Haren (Gr.) overleden. Mevrouw 'de Bxee heeft 68 jaar ih hetzelfde huis dn Hoog kerk gewoond. TEHERAN, 11-8. In een gebied van 30.000 vierkante kilometer in het Iraanse deel van de Perzische Golf zijn Italiaanse, Franse, Nederlandse, Arnei'ikaanse en Indiase oliemaat schappijen op zoek naar aardolie. Zij zullen binnenkort gezelschap krijgen van een groep van zeven Westduitse ondernemingen, die met de Nationale Iraanse Oliemaatschappij kort gele den een overeenkomst 'heeft gesloten inzake exploratie- en boorrechten in een gebied van 5150 vierkante kilo meter >in district 1 van de Perzische Golf bij 'het eiland Lavan. Deze com binatie heeft de naam Persian Gulf Petroleum Company (Pegupco) ge kregen. District 1 is nu geheel ver deeld en binnenkort zal de inschrij ving worden opengesteld voor dis trict 2. Vijfling maakt het goed De Nieuw-Zeelandse mevrouw Shirley Ann Lawson, die twee we ken geleden het leven heeft geschon ken aan een vijfling, is woensdag weer naar haar woning teruggekeerd De vijfling, die het goed maakt, zal nog vijf tot zes weken in het zieken huis blijven, In die tijd wil men po gen verpleegsters- en huishoudelijke hulp voor het gezin-Lawson te ver krijgen. Vragen in tweede kamer over Z.-Afrika DEN HAAG, 11-8. Het Tweede Kamei-Iid de Voogd (P.v.d.A.) ver zoekt de minister van buitenlandse zaken (in schriftelijke vragen) een V.N.-orïderzoek te bevorderen naar de toestanden in Zuidafrikaanse ge vangenissen en naar poliitiemethoden in Zuid Afrika. De heer de Voogd re fereert in zijn vragen naar persbe richten over Zuidafrikaanse gevan genissen, over Gestapo-maniei-en bij 'de geheime politie in Zuid-Afrika en naar de universele verklaring van de rechten van de mens. SPORT VOETBAL Zierikzee I-M.O.C. I Zierikzee II-M.O.C. II Zierikzee zet haar oefenprogram ma voort en wel a.s. zondag met de wedstrijd tegen MOC '17 I uit Ber gen op Zoom. De gasten komen het a.s. seizoen uit in de 3e klasse K.N. V.B. Zuid, zijn nl, gedegradeerd uit de 2e klasse. Gezien het vertoonde spel van jl. zondag mag ook nu weer oen goede wedstijd veiwacht worden. Of MOC I nu stelteer is als MOC III zal wel uitkomen, tevoren 'kan men geen vergelijking maken. Ook de reserves ontmoeten elkaar. Beide wedstrijden vangen aan om half drie. Produkt heeft de regen goed doorstaan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 6