Proefmodel van maanschip gelanceerd STREEKNIEUWS Zeilwedstrijden op de Westeinder ^11 Varkens- en rundveeprijzen weer hoger Arbeidsbesparende bouw in Zeeland Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 augustus 1965 Nr. 19834 KAAP KENNEDY, 21-8. De Ver enigde Staten hebben woensdag van Kaap Kennedy een Atlas-Centaur raket gelanceerd, voorzien van een proefmodel van het „Serveyor"- maanschip, oin te controleren of de bijzonder krachtige, doch in het ver leden zorg barende, tweetrapsdraag- raket aan de verwachtingen voldoet. De „Surveyor"-cabine weegt 952 kilogram. De eerste trap is een raket van het type Atlas. De „Centaur" be zit twee motoren, die vloeibaar ge maakt waterstofgas verbruiken. Het is de bedoeling dat de cabine in een baan om de aarde wordt gebracht. Kort na de lancering maakte de ba sis bekend dat de tweede trap naar behoren was gestart. Wielrijder botste tegen personenauto Opgeschrikt door het lawaai, ver oorzaakt door het vallen van een an ker op een steiger wel'ke is aange bracht in verband met de restaura tie van de Noordhavenpoort, ver zuimde de heer J. alhier dinsdagmid dag, toen hij per fiets de poort kwam uitgereden, op het tegemoetkomende verkeer te letten. De wielrijder kwam hierdoor in botsing met de auto van een Rotterdamse vertegen woordiger. De auto liep hierbij enige lichte krassen en deuken op, terwijl een camera werd beschadigd. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op. Renesse, Noordwclle, Serooskcrke Emmabloem-collecfe Dezer dagen werd hier de jaar lijkse Emmobloem-collecte gehouden. Ook dit jaar hebben de wijkver pleegster, enige vrouwelijke be stuursleden en leden van het Groe ne Kruis een 'belangrijk aandeel in het slagen van deze collecte gehad. De zomergasten werden ook bij de actie betrokken en het resultaat mag dan ook gezien worden. De Emma- bloem-collecte bracht dit jaar het ongeëvenaarde bedrag van f 663,19 op, bijna driemaal zoveel als in voor gaande jaren. Het spreekt vanzelf dat men met dit resultaat bijzonder gelukkig is en alle gevers en geef sters wordt dan ook hartelijk dank gebracht. HAAMSTEDE Blindenbond neemt film op In het kader van een landelijke filmactie laat de Ned Blindenbond te Haamstede een film opnemen. Deze film wordt iets bijzonders om dat niet alleen het karakteristieke van de plaats de aandacht krijgt, maar omdat de camera vooral op de inwoners geridht zal zijn. Voor diit doel rijdt woensdag 25 aug. een film opnamewagen door het dorp om de mensen bij hun huis, op de boerderij, op straat en aan 't werk te filmen. Het is de bedoeling dat de film ook een beeld van het verenigingsleven zal geven en wel door het houden van een optocht. De opstelling van deze optocht vindt plaats om 18.30 uur op de Pr. Beatrix wei de. Ook zul len geluidsopnamen worden gemaakt. De lancering van de werkelijke „Surveyor", waarmee men het maan oppervlak wil onderzoeken, zal vol gend jaar plaatsvinden. De cabine zal televisiecamera's aan boord heb ben en, afgeremd door remraketten, langzaam het maanoppervlak nade- De film zal in de komende winter maanden worden vertoond. De Ned. Blindenbond tracht met deze aktie belangstelling voor het bondswerk te wekken. Op dit wek wordt bij de filmvoorstellingen de aandacht gevestigd. Een van de doel stellingen van de Ned. Blindenbond waarbij blinden van alle gezindten zijn aangesloten, is dat blinden eco nomisch onafhankelijk worden. De kosten hieraan verbonden, alsmede aan de vele taken die de bond nog meer heeft worden uit de inkomsten zoals eLke vereniging van niet blin den die ook heeft, bestreden- Een be roep op de liefdadigheid door geld inzamelingen te organiseren wordt door de Ned. Blindenbond van de hand gewezen, omdat dit lijnrecht tegen zijn principes indruist. Daar in andere plaatsen de opna me een succes werd, mag verwacht worden dat dit in Haamstede ook zo cal zijn. IA AMSTEDE/BURGH Ballonoptocht Voor de ballonoploeht welke dins dagavond gehouden werd bestond minder belangstelling dan gewoon lijk. In garage Dijkman vond weer het vullen van de ballonnen plaats met gas, hetgeen altijd weer een tijd rovend werkje is. In totaal werden 475 stuks gevuld en verkocht en dat is niet zoveel als in andere jaren. Toch was 'het weer een gezellige avond, waaraan werd meegewerkt door de harmonie „Witte van Haem- slede". Van Haamstede trok de 'bal lonoptocht naar Burgh, waarna via de Weeldeweg en do Leiiëndaieweg sportpark „Van Zuijen" werd bereikt waar onder een vrolijk muziekje de ballonnen werden opgelaten. De ballonnen verdwenen met de ooste lijke wind richting Noordzee, zodat de meeste meldingen wel uit Enge land zullen komen. BURGH Bejaarden naar Noord-Brabant Begunstigd door mooi zomerweer hebben de Burghse bejaarden begin deze week het jaarlijkse reisje ge maakt. Met een 'bus van de fa. van Oeveren ging het eerst, via 'het veer Anna Jacobapolder, naar Steenber gen waar in 'hotel Vroon de koffie al klaar stond. Ook werd nog een be zoek gebracht aan „De Efteling" te Kaatsheuvel en de Burghse gasten wisten zich daar uitstekend te amu seren. Dat was ook het geval tijdens het bezoek aan Tilburg, waar het dierenpark op het programma stond. Zoals dat met alle reisjes gaat, kwam ook aan deze trip veel te vlug een eind. Tegen half acht reed de bus de grens van de gemeente Burgh binnen, waar „Witte van Haamstede" al klaar stond om de bejaarden een muzikaal welkom te bereiden. Bur gemeester Everwijn sprak een dank woord namens de reizigers en comi té-voorzitter de heer J. Bolkenbaas Een kerkelijke groep uit de west-Duitse plaats Bassum is enkele dagen te Zierikzee te gast geweest op uitnodiging van de gereformeerde predikant ds. J. H. Nawijn. Een aantrekkelijk programma werd afgewerkt, waarvan zowel de Duitse als de Zierikzeese jongeren bijzonder hebben genoten. De foto toont het opgewekte ploegje. Rechts achter: de beide predikanten pastor Pipphart en ds. J. H. Nawijn. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). Tips voor de aanstaande moeder AANSTAANDE MOEDERS doen er verstandig aan in loondienst te blijven en niet te vroeg ontslag te nemen. Zij profiteren dan nog van de wettelijke uitkeringen. Zieken fonds en bedrijfsvereniging geven nadere inlichtingen. DE BESTE DAGINDELING voor een a.s. moeder vermeldt o.a. een ont bijt op bed met nog enige rust te gen de misselijkheid, een middag wandelingetje in de buitenlucht gevolgd door een uur slaap met de benen iets omhoog, zwanger- schapsggmnastiek onder deskundi ge leiding en het vermijden van zware huishoudelijke of beroeps werkzaamheden. A.S. MOEDERS doen er goed aan, geen lange fietstochten of treinrei zen te maken en moeten bij voor keur niet de wamte opzoeken. HET IS NIET NODIG dat een zwan gere vrouw voor twee" eet, maar wel, dat ze een halve liter melk meer drinkt per dag, ter aanvul ling van kalk, eiwit en vitamine B2 behoefte en dat ze 5 gr. lever traan (vitamine D) cn volkoren brood gebruikt. VROUWEN die in verwachting zijn, doen er verstandig aan, elk contact betrok in zijn dankwoord ook de burgerij, die door de financiële bij dragen deze tocht had mogelijk ge maakt. BROUWERSHAVEN V.V.V. organiseert kampvuur De V.V.V. te Brouwershaven heeft voor zaterdag 24 augustus a.s. een aantrekkelijk programma samenge steld zowel voor inwoners als toeris ten. Dit programma omvat een aan tal onderdelen en wel een ballon- wedstrijd en een kampvuur, waarbij de muziekvereniging „Apcllo" de stoet zal begeleiden naar „De Bulke" waar het vuur wordt ontstoken. Bij de invallende duisternis zullen de kinderen hun lampions ontsteken waarna de terugtocht wordt aan vaard door het Slingerbos. Op het inmiddels feestelijk verlichte Markt plein teruggekomen zal er gezellige muizek ten gehore worden gebracht door de „Boerenkapel" uit Zonne- maire. Bij gunstig weer mag zeker op een rekord aantal bezoekers wor den gerekend. De lampions en bal lonnen zijn a 25 cent vanaf 18 uur op de Markt verkrijgbaar. De aan vang der tocht naar het kampvuur is bepaald op 20 uur. BRUINISSE Aanrijding op de Noorddijk Heden (donderdagjmorgen vond op de Noorddijk alhier, ter hoogte van de afrit naar beneden de dijk, een verkeersongeval plaats tengevolge waarvan de 20-jarige mej. J. J. Lem- son met verwondingen aan het hoofd moest worden overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Mej. L. was per bromfiets op weg naar haar werk te Sirjansland en kwam op de genoemde plaats in aan rijding met een auto bestuurd door de heer van G. uit Den Bommel. Zo wel de bromfiets als de auto werden bij dit ongeval beschadigd. De poli tie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het gebeurde. AMSTERDAM. In zijn vakantie verblijf te Bergen (N.H.) is plotse ling overleden de directeur van de Hoofdstad Operette Meyer Hamel. Hij 'bereikte ide leeftijd van zeventig jaar. Samen met Otto Aurioh richtte de heer Hamel na de bevrijding de Hoofdstad Operette op. Volgend sei zoen zou hij zijn 20-jarig jubileum als directeur vieren. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. Op de Goolse weg bij 'de Duivendrechtse brug te Am sterdam is de 73-jarige fietser Chr. de Vries, toen hij plotseling de weg overstak, aangereden 'door een be stelauto. Met een hoofdverwonding werd 'hij naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij bij aankomst bleök te zijn overleden. UTRECHT. In het academisch zie kenhuis is de 72-jarige heer G. B. Klein-Gunn'ewiek uit Enschedé over leden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeluk op de kruising Egginkla an-O verste den Oudelaan in Utrecht. De iheer Klein- Guninewiek stak plotseling met de fiets 'de kruising over, waarbij hij in botsing kwam met een auto. GRONINGEN. In Groningen is in de nacht de 42-jarige kok J. Lantin- ga met zijn motorfiets tegen een baltepaal van de stadsbussen 'gere den). Zijn achterhoofd werd verbrij zeld. Hij moet vrijwel op slag dood zijn geweest. DEN HAAG. M het water bij de Viaductiweg in Den Haag is het vijf jarige meisje A. Sdheffer verdron ken. Het kind, dat op een daar gele gen woonschip woonde, is waar schijnlijk spelend te water geraakt. Het levenloze lichaampje werd enige tijd later opgehaald. BORNE. Woensdagavond is de ne gentienjarige Hendrik Saris uit Geesteren om het leven gekomen. De jongeman kwam in de buurt schap Zenderen met zijn bromfiets frontaal in botsing met een trekker die linksaf sloeg. Hij was op slag dood. TILBURG. In een ziekenhuis te Tilburg is de 57-jarige timmerman A. Derks uit die gemeente overleden. Op 2 augustus was 'hem op een bouwwerk ter plaatse een ongeval oveikomen. De man had ondanks waarschuwingen staan toekijken bij het verplaatsen van een 'kraan. Door onbekende oorzaak braken enkele ka/bels waardoor 'het tegenwicht naar beneden viel. UTRECHT, 11-8. Zowel de prijzen van de varkens als die van het rund vee zijn de laatste weken iets geste gen. Op de varkensmarkt liepen no teringen op met ongeveer tien cent per kilo. De voorzitter van het pro- duktschap voor vee en vlees, mr. F. G. van Dijk, schreef dit woensdag morgen op de openbare vergadering van het produktschap in Utrecht onder meer toe aan de toenemende export van varkens uit Nederland. Duitsland nam er de afgelopen week 1600 af en de verwachting is, dat de Duitse vraag voorlopig nog wel zal blijven bestaan. Ook Belgie en Frankrijk zijn nog aan de markt. Het ziet er volgens mr. Van Dijk naar uit, dat de vraag naar varkens binnen het gebied van de E.E.G. tot aan het eind van dit jaar vrij groot zal zijn. Hij zei, dat voor de toekomst de Nederlandse varkensmarkt geen on gunstig beeld vertoont: In verschil lende landen neemt de consumptie sterk toe, terwijl de „opening" op de Duitse markt nog wel even zal voortduren. De ontwikkeling van de varkensprijzen zal echter voor een deel afhangen van de omvang van GOES, 11-8. De hoofdingenieur directeur van volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, ir. L. D. Huisman, heeft woensdagmiddag te Goes de sluetel uitgereikt aan de bewoner van het eerste huis in de sector van de ratiobouw. Het totaal aantal woningen, dat dcor elf gezamenlijke gemeenten op Zuid-Beveland wordt gebouwd, be draagt 640 stuks. Tot nu toe is een arbeidsbesparing bereikt van 46 pro cent en men is reeds elf weken op het bouwschema voor. De heer Huis man deelde verder mede, dat in ver band met deze voorspoedige bouw aan de provincie Zeeland een extra contigent van 200 woningwetwonin gen is toegewezen door het departe ment van volkshuisvesting. Cycloon teistert Chili SANTIAGO, 11-8. Het centrum en zuiden van Chili zijn de afgelopen dagen getroffen door een cycloon en overstromingen. Zestien mensen zijn om het leven gekomen, honderd werdén gewond en tweeduizend zijn daklocs. In Santiago stortte een pas gebouwde school tijdens de lesuren in. Drie kinderen vonden de dood. In deze stad kwamen voorts nog twee mensen om. In Talcanuano op 500 km ten zuiden van Santiago wer den vier mensen oiidér het puin be delven. Tussen Valparaiso en Arau- co braken vloedgolven van vijftien meter op de kust. In deze strook kwamen zeven mensen om het leven. de uitstoot van rundvlees. Als deze zo groot wordt dat de prijzen aan merkelijk dalen, kan er een ver schuiving optreden in de consump tiegewoonten, SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland K.N.V.B. De le klas B van de afdeling Zee land der K.N.V.B. is voor het seizoen 1965-1966 a'ls volgt ingedeeld: Drei- sohor; Renesse; Zierikzee II; Rort- gene; Kruiningen; Luctor; Patrijzen en Robur. In de le 'klas B zal ander halve competitie worden gespeeld. De 2e klas C ziet er voor het sei zoen 1965-1966 als volgt uit: Burgh II; Dreischor II; Renesse II; SVO- WK; Zierikzee III en Zonnemaire. Ook hier zal anderhalve competitie worden gespeeld. In de 2e klas A van de zaterdag- competitie is alsnog ingedeeld MÉ- VO III. KORFBAL WIK-Delta 8-6 In een aantrekkelijk gespeelde wedstrijd is het WIK gelukt ook de laatste wedstrijd' van dit seizoen in winst om te zetten. Door beide teams werd er vaak aardig gecombineerd waarbij de aanvallen bijzonder pro- du'ktief waren. Reeds in de 3e min. konden de gröen-witten de leiding nemen toen een der Delta-verdedig sters verkeerd wegwerkte, waarbij v. Lamigeraaid het leder in zijn bezit kreeg en doorplaatste naar Piet Ber- revoets die geen fout maakte (1-0). De WIK-aanval bleef gevaarlijker opereren en in de 13e min. kon weer succes worden geboekt door Piet Berrevoets (2-0). Na de vakverwis- selin'g Wilde het dn de aanval van de thuisclub niet meer zo best vlotten. In de 22e min. slaagde een der Delta- aanvallers er in te scoren (2-1) maar 2 min. later profiteerde Catrien Ooms haardig van een 'geboden kans, waarmee zij de stand op 3-1 bracht. Deze stand bleef geruime tijd ge handhaafd maar 3 min. voor het verstrijken van de le helft bracht Delta met een verrassend schot de ruststand op 3-2. Twee min. na de hervatting liet Jaap Geleijnse het le der in de korf verdwijnen (4-2) ge volgd door een treffer van Hans v. Langeraad dn de 5e rriin. uit een doorloopbal (5-2). In de 8e min. werd het uit een doorloopbal 5-3, waarna Oatrien Ooms in de 13e min. voor 6-3 zorgde. Delta gaf Zich nog niet gewonnen en in ide 16e min. slaagden zij er wederom in tegen te scoren (6-4). In de 36e min. leek de strijd praktisch beslist toen Kees Feijtel met een iutstekend schot WIK een 7-4 voorsprong gaf. Uit een snelle aanval bracht een der dames met een voortreffelijk schot de achter stand terug tot 7-5, waarna het zelfs nog spannend werd door een Delta treffer in de 37e min. Met een bij zonder fraai afstandsschot maakte Hans v. Langeraad in de 40e min. aan alle onzekerheid een einde dooi de eindstand op 8-6 te brengen. Zoals de foto toont heeft Cli. van Swal (H 138) - dinsdag winnaar van de eerste wedstrijd - ook woensdag een grote rol gespeeld in de tweede wedstrijd om het officieuze Sharpie- kampioenschap op de Westeinder- plassen. Hij zeilde de wedstrijd als eerste uit, maar werd geen winnaar, wegens het te vroeg starten. Geluk kig maar dat van de G wedstrijden de wedstrijd, waarin men het slechtst wordt geklasseerd, niet meetelt. kleintjes uit tus( bit\>\Gh DEN HAAG. De leden van de American Women Club in ons land hebben in Den Haag een bedrag van f 1.965 geschonken aan het in 1965 een halve eeuw bestaande Groene Kruis in Suriname. AMSTERDAM. Ook in juli is de koerswaarde van aandelen aan de Amsterdamse effectenbeurs gedaald. Het verlies bedroeg ditmaal f 518 min., zodat de koerswaarde per ulti mo juli zich stelde op f 34058 min. tegen f 34576 min. per ultimo juni. ROTTERDAM. De Holland Ameri ka Lijn heeft besloten ter aanvulling van haar bestaande vrachtdiensten op Amerikaanse havens in de loop van 1967 een dienst tussen Rotter dam en New York te beginnen met containerschepen, die containers, op leggers en personenauto's kunnen vervoeren tussen Rotterdam en New York. VELSEN. H.K.H. Prinses Margriet zal 24 september het nieuwe stad huis van Velsen op Plein 1945 5n IJmuiden (oost), het stedelijk cen trum van de gemeente Velsen, ope nen. DEN HAAG. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft er bij de minister van onderwijs en weten schappen op aangedrongen te bevor deren, dat het bouwvolume voor gymnastieklokalen in de toekomst aanzienlijk wordt verhoogd. DALFSEN. De 44-jarige mevrouw T. Ordeiman-Klinkspoor uit Warns- veld is op de provinciale weg te Le- melervel'd (gem. Dalfsen) bij een auto-ongeluk om 'het leven gekomen. Zij reed om onverklaarbare x-eden op 'de Mnkerweghelft en botste fron taal tegen een zware truck met op legger uit Valkensvvaard. ROTTERDAM. De 11-jaiige Arie de Vlieger uit Rotterdam is bij een verkeersongeluk om het leven geko men toen hij op zijn fiets de Lan- gerhorst in de Maasstad wilde over steken. De jongen werd daarbij ge grepen door een autobus. Hij over leed op weg naar het Zuiderzieken huis aan zijn verwondingen. HEEMSTEDE. Aan de activiteit van een winkelierster uit Heemstede is het te danken, dat de politie van die gemeente drie Spanjaarden, in leeftijd variërend van 25 tot 30 jaar en allen werkzaam in de Zaanstreek, heeft kunnen aanhouden. Ze worden verdacht van diefstal van een groot aantal voorwerpen die een waarde van enkele duizenden guldens ver tegenwoordigen. DE LEEUW VAN BASHRA met personen die aan een besmet telijke ziekte lijden, te voorkomen. Zij moeten de huisarts raadplegen, als zij contact hebben gehad met iemand die door „rode hond" is aangetast. WIE TREK HEEFT IN IETS HAR TIGS, kan beter een extra eitje of pinda's nemen, dan een kroketje of sterk gezouten patates frites, koekjes of snoep. BIJ BLOEDVLOEIINGEN, hoe ge ring ook, moet de a.s. moeder di rect gaan liggen en de dokter in lichten. WASSEN EN STRIJKEN kan zeer goed liggend gebeuren. Neem ook bij telefoongesprek en een buur praatje een stoel. VERMIJD gedurende de zwanger schap alcoholische dranken, spece rijen en zout. Probeer niet te ro ken. GA MET HET TOENEMEN van uw gewicht over tot lage hakken en zo nodig tot minder nauwe schoe nen. EEN DAGELIJKSE KOUDE AF WASSING van de borst voorkomt kloofjes bij de voeding. 77. Voor Aram gelegenheid had op de schampere woorden van de Leeuw van Bashra te antwoorden, drong een kleine gestalte zich door de cirkel der krijgs knechten heen en sprong met een zachte kreet op de Mamelukken-aanvoei'der toe. „Sanai Nog sneller dan hij die korte klank uit stootte, liet de Leeuw zich uit het zadel glijden en bezag het meisje vol verbij ste- ring cn vreugde. „SanaiLieflijke bloem uit het paradijskoren de geesten dei- doden dan terug....?" „Vele malen zag ik de dood", sprak zij glimlachend. „Doch zijn schaduw schoof me voorbij omdat mijn hart naar u ver langde, o havik der woestijn". Zij wendde zich thans plotseling om cn wees naar Aram. „Doch dat uw oog mij thans bestraalt, als de zon, dank ik aan Ar-Am", zei ze met kindei*lijke ernst., o Leeuw van Bashra. Na u is hij de dap perste krijger die ooit geboi-en werd. Als go mij lief hebtschenk hem dan de eer van uw vriendschap. „Hij zal geen slaaf zijn", sprak de Mame- luk fier, terwijl hij Aram zijn hand toe stak. „Éénmaal redde hij mij het leven en thans heeft hij mij het hart teruggeschon ken. Uw naam zal bekend zijn in alle ten ten van mijn volk, o westerling cn iedereen zal u dienen alsof ge mijn broeder waart. Maai- zeg mij, wie is deze menselijke hage dis welke daar met getrokken zwaard ach ter u staat en wiens voorkomen doet den ken aan de woestijnratten in het hete zand van Am-Renah „Ik ben niets dan een nederig dienaar van mijn meester en evenzeer geneigd mijn leven aan uw vi-iendschap te wijden als hij", sprak Agua onverstoorbaar. „Per soonlijk wil ik daar nog aan toevoegen, dat ik op het punt stond uw hart te door steken, toen ik hoorde, dat gij mijn meester tot slaaf wilde maken".Hij liet zijn zwaard met een grimas in de schede verdwijnen. „Thans heb ik dat natuurlijk niet meer nodig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5