DE ZIERIKZEESCHE COURANl Twee burgemeesters hadden een ontmoeting in de Coentunnel Ramp met autobus in Turkije Roerig Kasjmier De Westduitse ambassadeur in Israël Lichtpunt voor Amerikanen in Vietnam? In Parijs is er feestverlichting naar keuze Singapore wil in Gemenebest blijven Tarievenstrijd tussen varen en vliegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 aiignstiw 1965 121 *t<* jaargang Nr. 19834 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redaxteur: M. J. Bij de Vaate, te). 01110-2938. Uitgeve; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanaen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Mr. Van Aartsen slaat eerste paal ratio-bonw Voorjaar 1966 gereed AMSTERDAM, 11-8. Burgemees ter G. van Hall van Amsterdam heeft onder grote belangstelling in de Coentunnel op de bodem van het Noordzeekanaal een ontmoeting ge had met ztfn ambtgenoot van Zaan dam, de heer G. J. D. Franken, liet rendez-vous van beide burgervaders, die elk van hun „eigen" oever de tunnel betraden, was gearrangeerd ter gelegenheid van het wegnemen van het laatste tussenschot in de tunnel, waarmee de feitelijke ver binding tct stand komt tussen de zuidelijke en noordelijke oever van het kanaal. De twee heren maakten, gevolgd door een groot aantal journalisten uit Amsterdam en de Zaanstreek, een wandeling van ca 10 minuten naar het tussenschot, waar arbeiders hen door het openen van lage stalen deu ren aan beide zijden van het schot in de gelegenheid steiden eikaar de hand te drukken. ISTANBUL, 11-8. 23 autobuspas sagiers zijn bij Hendelk in west-Tur- kije om het leven 'gekomen doordat hun voertuig' in 'botsing 'kwam met een vrachtauto, geladen met flessen zwavelzuur. De autobus die met 40 inzittenden op weg was van Ankara naar Istan bul reed tegen de geparkeerde vracht auto waaraan reparaties werden ver richt. Beide voertuigen sloegen om in een greppel, waarbij de flessen zwavelzuur braken. De buspassa giers die rook uit de vrachtauto za gen komen meenden dat er brand was uitgebroken en verlieten in pa niek de bus. Zij kwamen terecht in het zwavelzuur waardoor achttien mensen dirékt om 'het leven kwamen en vijf later bezweken. Zeventien mensen liggen nog 'het brandwonden in 'het ziekenhuis. NEW DELHI, 11-8. Woensdag is in Nieuw Delhi van officiële zijde me degedeeld dat Indische militairen 84 „vogelvrijen", onder wie twee officie ren, 'hebben gedood, die uit Pakistan op Indisch gebied waren doorgedron gen. Dit geschiedde tijdens zuive- ringsoperaties, die sinds verscheide ne dagen in Djammoe en Kasjmier worden uitgevoerd. Hieraan werd toegevoegd dat de hoofdstad van Kasjmier, Srinagar, thans door de veiligheidskrachten van de rest van het land is afgeschermd. Na de plechtigheid wandelde het gezelschap naar de uitgang op de noordelijke oever, waar men nog enige tijd vanaf een viaduct de werkzaamheden gadesloeg. De in aanbouw zijnde tunnel, die twee verkeersbuizen met elk een rij weg ter breedte van ruim 7 meter heeft, zal het komend voorjaar ge reed komen. Hij zal ca. 60.000 voertuigen per dag kunnen verwerken, hetgeen vol gens Rijkswaterstaat ruim voldoen de is om de snel groeiende verkeers stroom te kunnen opvangen, vooral ook omdat over enkele jaren het ge reedkomen van de U-tunnel een ontlasting voor de Coentunnel zal betekenen. Lengte 1300 meter De tunnel heeft een totale lengte van bijna 1300 meter, waarvan on geveer 600 meter tussen beide ven tilatiegebouwen, die reeds op de oe vers verrijzen. Er zullen tal van nieuwigheden worden toegepast, zo als een geheel nieuw stelsel van verkeersregeling door middel van een gesloten televisiecircuit, een au tomatische wasinst alia tie over de gehele lengte van de tunnel om de wanden schoon te houden en een verlichting met twee doorgaande lij nen van fluorescentiebuizen in elke verkeersbuis. De totale kosten van het project zullen ca. 1' 45 miljoen bedragen, in clusief de kosten van het verbreden van het kanaal ter laatste met on geveer 80 meter. Met de bouw van de tunnel werd vier jaar geleden begonnen. Hij werd ontworpen en wordt uitgevoerd onder leiding van de directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat. TEL AVIV, 11-8. De eerste West- Duitse ambassadeur in Israël, dr. Rolf Pauls, is woensdag in Tel Aviv aangekomen. Op het vliegveld werd hy door de Israëlische chef van het protocol begroet met de woorden „Welkom in Israël". Dr. Pauls vertelaarde, dat naar zijn mening „de Duitsers en de joden niet alleen te maken hebben met het afschuwelijke verleden dat niet mag en kan worden vergeten, maar ook moeten denken aan de toe komst". In deze geest zou hij zich zelf en het werk van de ambassade als geheel gaan wijden aan de tot standbrenging van hechte banden tussen beide: landen. Met het oog op de aankomst van dr. Pauls was het vliegveld afgezet door een gi*ote politiemacht. Slechts een kleine groep betogers was aan- Meisje aangerand ENSCHEDE, 11-8. Een 12-jariig meisje uit Enschedé is in 'haar woon plaats door twee jongens aangerand. Omwonenden 'hoorden nabij de brug over (het Twentekanaal een meisje gillen en stelden een onderzoek in. Men vond 'het meisje geheel ont kleed in de struiken. De daders had den inmiddels de 'benen 'genomen in de richting Boekelo. De politie die onmiddellijk de omgeving afzette, slaagde er 'korte tijd later in de jon gens, de 18-jarige K. van de B. en. de 17-jariige H. D. op ongeveer twee kilometer van d'e plaats, waar het misdrijf was begaan, te grijpen. De jongens die inmiddels een volledige bekentenis 'hébben afgelegd, waren ontvlucht uit een inrichting in Er- melo. WASHINGTON, 11-8. Leden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, cnder wie voorzitter Jchn McCcrmack, hebben na afloop van een bijeenkomst op het Witte Huis als hun mening te kennen ge geven dat er een lichtpunt in de ont wikkeling van de toestand in Viet nam te bespeuren valt. Zij gaven geen nadere toelichting. Op de bijeenkomst, waarop een derde deel van de 435 huisleden aan wezig was, verstrekten president Johnson en andere topfunctionaris sen inlichtingen over de kwestie- Vietnam. Eerder was reeds een soort gelijke bijeenkomst voor senatoren gehouden. De nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Saigon, Henry Cabot Lod ge, heeft op een bijeenkomst van de subcommissie voor vluchtelingen van de Amerikaanse senaat ver klaard dat de Vieteongstrijders ruim 2.000 plaatselijke functionaris sen in Zuid-Vietnam hebben ver moord en duizenden Vieftnamezen hebben gedwongen huis en haard te verlaten en elders een goed heen komen te zoeken. Stroom vluchtelingen Cabot Lodge voorspelde dat? de stroom vluchtelingen uit de door de Vietcong beheerste gebieden niet tot stilstand zal komen, omdat de Vietnamezen "het terrorisme van de Vietcong eenvoudig niet meer kun nen verdragen". Als hij de volgende week zijn ambt in Saigon zou aanvaarden, zou de zorg voor de vluchtelingen wel een van zijn voornaamste bezighe den worden. Van half juni af had men al rond 380.000 vluchtelingen geteld. PARIJS, 12-8. - De Parijzenaar kan tegenwoordig het openbare gebouw van zyn keuze 's nachts laten verlichten, mits hy er voor betaalt. De meeste bekende punten in de Franse hoofdstad worden van gemeentewege tot middernacht verlicht met schijnwerpers. Na dit tydstip worden elektriciteit en technici overgeleverd aan ieder die er maar voor wil betalen. Een diner op de Eiffeltoren, badend in het licht, kost zo'n 250 frank (circa 187 gulden) per uur. Onlangs nog gaf iemand een bal voor zijn dochter op de Boulevard St. Germain. Voor 1000 frank liet hy op dc Palace de la Concorde, op de andere Seine-ocver, de verlichting ont steken Ook fonteinen kan men „huren". De technische voorzieningen ma ken dit echter weer wat duurder. Zo kosten de Trocadcro-fonteincn, op de Seine-oever tegenover de Eiffel, 300 frank per uur. De minder draagkrachtige heeft „goedkopere" gebouwen to zyn beschikking, zoals de Opera, de Are de Triomphe of het Louvre. Het goedkoopst is een gebouw met één booglamp, dat echter altijd nog op 90 frank per uur komt. wezig met spandoeken waarop o.a. stond; „Wij willen een Israël zon der Duitsers". Er deden zich geen incidenten voor. Onder sterk politie- escorte reed de Westduitse ambas sadeur naar de stad. De nationalistische oppositiepartij Heroeth heeft opgeroepen tot een grote betoging tegen de totstandko ming van diplomatieke betrekkingen met Duitsland, te houden op donder dagavond. Wraak van afgewezen minnaar DORDRECHT, 11-8. De 33-jarige garagehouder L. van W. uit H.I. Ambacht heeft woensdagmorgen cm- streëks half tien in Dordrecht ge tracht een jon'ge vrouw, met wie hij tot voor kort omgang had, om het leven te brengen door baar met een autobusje dood te rijden tegen een muur' waarlangs zij juist liep. Met een sneelheid van ongeveer 30 'km. per uur 'liet hij 'het busje van de rechte 'baan afwijken en reed hij het trottoir op. De vrouw, de 32-jarige mej. A. van H. uit Dordrecht, kon nog net opzij springen. Ze werd even door de wagen geraakt en licht aan de heup gewond. Volkomen over stuur werd ze een drogisterij binnen gebracht, waar ze een lichte flauwte kreeg. De garagehouder werd' onmid dellijk gearresteerd. De man 'had geruiiime tijd omgang met 'mej. van H. gehad. Deze had daar een eind aan gemaakt en po gingen van 's mans kant om de re latie ter herstellen van de hand ge wezen. Van W. wordt donderdag ter be schikking van de officier van justi tie gesteld. Meisje verdronken op haar verjaardag BERGEN AAN ZEE, II-8. Het meisje Annemieke Putter uit Alk maar is op haar 13e verjaardag ver dronken in de zee bij Bergen (NH). Zij werd voorover liggend in de branding aangetroffen door een bad gast, die haar naar het gebouw van de reddingsbrigade bracht. Daar bleek dat het meisje al was overle den. Ramp bij Little Rock eiste 53 levens SEARCY. 11-8. Uit de onder grondse opslagplaats voor raketten bij Little Rock in Arkansas, waar na een ontploffing een, hevige brand uitbrak, heeft men 53 lijken gebor gen. In de nacht van maandag op dins dag werden 47 lijken naar boven gebracht en dinsdagmorgen zes. Men neemt aan dat alle slachtoffers nu geborgen zijn. Slechts twee mensen hebben de ramp overleefd. Man vermoordde zes opvarenden van schip MIAMI (FLORIDA, V.S.). 10-8. Een Duits vrachtschip heeft zestig myl ten zuiden van Miami, in dc Amerikaanse slaat Florida, de red dingsboot van de bananenboot „Se ven Seas" aan boord genomen. In de boot bevond zich een man, een zekere Roberto Ramirez, die naar alle waarschijnlijkheid zes der acht bemanningsleden van de „Se ven Seas" in het afgelopen weekein de heeft vermoord. De enige overlevende van de mui terij en moordpartij, die zich toen in volle zee aan boord van de bana nenboot heeft voorgedaan, een zeke re Elvin Burywaise, heeft verklaard gezien te hebben hoe Ramirez de eerste stuurman zaterdagavond j.l in zijn kooi heeft doodgeschoten. Een belangrijk - door afbraak ont staan - gat in de gevelrij aan het Zierikzeese Havenpark is gevidd. Het nieuwe gebouw van de Nuts- spaarbank annex Nutsbibliotheek is gereed gekomen. Heden (donderdag)- middag zullen de gebouwen officieel in gebruik worden gesteld. De bouw op deze „tere" plaats is - zoals ook de foto duidelijk aantoont - een suc ces geworden. Op fraaie wijze zijn de panden ingepast in het totaalbeeld van de gevels aan het Havenpark (z.z.), zodat voor Zierikzee van een belangrijke aanwinst mag worden gesproken. (Foto; Zieri'kzeesohe Nieuwsbode). LONDEN, 11-8. Singapore heeft ver zocht als onafhankelijke .staat in het gemenebest te mogen blijven. De Britse regering zal dil verzoek steu nen. Engeland' had al laten weten, dat het Singapore als zelfstandig land erkende, na zijn terugtrekking uit d'e federatie Maleisië. De instemming van alle gemene bestleden is noodzakelijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men kan ook goud te duur kopen. AMSTERDAM, 11-8. De jongste tariefverlaging van de K.L.M. op de dienst naar Suriname en de grote Nederlandse Antillen is een zeer in grijpende en lichtelijk overhaast ge nomen maatregel, die het passagiers vervoer niet alleen naar de Rijksde len overzee maar naar het gehele Caraïhische gebied raakt, zo meent de direktie van de Koninklijke Ne- derlar.dsche Stoomboot Maatschap pij N.V., die ook passagiersdiensten naar de West onderhoudt. De prijsmaatregel zal, naar de di rectie verwacht, niet slechts voor de K.N.S.M., maar ook voor de K.L.M. zelf schadelijk uitwerken. De drastische tariefsverlaging van de K.L.M.. die de retourprijs voor een reis naar de West per vliegtuig aanzienlijk onder de het bij de K.N. S.M. geldende larief per schip brengt, vormt echter geen bedrei ging van het voortbestaan van de De inschrijving van negers op kieslijsten WASHINGTON, 11-8. In negen kiesdistricten in de zuidelijke Ame rikaanse staten Alabama, Louisiana en Missisippi hebben federale amb tenaren 1.144 negers op de kieslijs ten ingeschreven. Dit is mogelijk geworden door de nieuwe wel op het kiesrecht. In de betrokken districten waren tot dusver in totaal 1.764 ne gers 'ingeschlreven. IJveraars voor opheffing van de rassenscheiding brengen de negers met auto's en bussen naar de geïmproviseerde bu- teaus. scheepvaartmaatschappij, die het vrachtvervoer tot haar belangrijkste bron van inkomsten rekent. Toch werd de stao van de K.L.M.-directie op een door de K.N.S.M. belegde persconferentie een ernstige zaak ge noemd. Ambtenaren van het Westduitse ministerie van defensie zijn er na lang praten in geslaagd een voorma lige leidende functionaris van het bureau van de gevolmachtigde voor de Westduitse strijdkrachten, Franz Engst, te bewegen uit Nederland naar Bonn terug te keren. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-8. Het K.N.M.I. deelt medie: De hogedruksituatie boven west- en midden-Europa blijft nog steeds voortduren. De kern vr.n hel hogedrukgebied 'heeft zich nu boven Scandinavië genesteld. Hel gehele hogedrukgebied 'beweegt zich uiterst langzaam naar Ihet oosten. Een de pressie op d'e oceaan begon in bete kenis af te nemen en verwijdert zich bovendien weer in noordoostelijke richting. Het front van deze depres sie bracht regen in Ierland, maar is daar vrijwel tot stilstand gekomen. In zuidwest-Frankrijk komen zwak ke luchtdrukdalingen voor, maar er ■heeft zich daar nog geen warmtestor- ring ontwikkeld. In ons land blijft het mooie weer aanhouden. Dc tem peraturen gaan nog iets verder om hoog. Iets wanner Verwachting tot vrijdagavond; Droog en zonnig weer met een overwegend matige oostelijke tot zuidoostelijke wind. Tets wanner. 13 aug. Zon op 5.20, onder 20.08. Maan op 21.08, onder 6.02. Volle maan: 12 aug. te 9.22. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 aug. 4.15 v.m. 16.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 aug. 3.42 v.m. 16.03 n.m. Springtij: 14 aug. SCHAIJK. De gemeente Schaij'k in Noord-Brabant 'heeft met de geboor te van Maria Elisabeth Koenen in het tot deze gemeente behorende dorp Reek. haar 50.000ste inwoner (-woonster) begroet. STADSKANAAL. In Niemv-Bui - nen is in de vorige naohl hotel Dik door brand verwoest. De bewoner de heer J. Jansen en zijn twee kinderen moesten in nachtkleding uit het raam springen. Van de inboedel kon niets worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. Eigenaar en bewoner waren tegen brandschade verzekerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1