gewoon naar school Vroeger maakte ieder in Zierikzee „eigen straat1* V.S. overwegen erkenning van Singapore Engeland zit moeilijk met Maleisië Brug over Straat van Gibraltar? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 augustus is&j Nr. 19823 Ceen apekool Eerst is ook het spelen nog leren De heel kleine en tegelijk toch weer zo bijzonder grote wereld van Ue kleuter kan op zeker tijdstip uit gebreid worden met de kleuter school; dat komt menig kind zeer ten goede. Het gaat hier heel anders toe dan op de „grote school", waar het vele leren doorgaans veel stilzitten met zich meebrengt: daar zijn die klein tjes nog helemaal niet aan toe. De kleuterschool heeft een geheel eigen karakter. De leidsters hebben begrip voor de alles beheersende in vloed die het gevoelsleven in de kleuterjaren nog heeft. En dan is er op deze leeftijd nog die voortdurende en grote behoefte aan spelen. Als alles goed is wordt daarmee in het klasje ook terdege rekening gehouden. Voor een kleuter die in de buurt van z'n huis volop gelegenheid heeft om met andere kinderen te schom melen en te scheppen, te ravotten en te rennen, behoeft er met dit school bezoek nog niet zo'n haast te worden gemaakt. Met vier of vyf jaar Is er echter een leuke en gezellige kleuterklas zonder al te ver reizen te bereiken, dan is het gewenst, dat vier- en vijfjarigen daar heen gaan, wanneer er thuis te weinig ttitloop is. Jongere kleuters behoren nog by moeder te verblijven in de besloten heid van de eigen omgeving: boven dien zullen die 's middags meestal nog een slaapje doen. Op deze eenvoudige en wel zeer schematische regels moet wel eens een uitzondering worden gemaakt; niet overal zijn de omstandigheden immers precies gelijk. Zo kan het gewenst zijn een kleu ter die nog geen vier jaar is, voor een gedeelte van de dag of zelfs wel voor hele dagen alvast naar een „kleuterklasje" of kleuterdagverblijf te laten gaan. (De gewone kleuter school neemt kinderen van deze leef tijd niet op). We denken aan de noodgevallen dat er niemand thuis is om zich met het kindje bezig te houden. Dat kan komen doordat èn vader èn moeder overdag werken. Het onvolledige gezin Een dergelijke situatie is ook aan wezig in het zogenaamde onvolledige gezin, waar óf de vader óf de moe der ontbreekt en de overgebleven ouder de kost moet verdienen. Nu worden, zoals gezegd, tegen woordig op de kleuterscholen geen kinderen beneden de vier jaar toe gelaten en daarom zal er in zulke gevallen elders een plaatsje moeten worden gezocht bijvoorbeeld in en crèche. Zoiets is soms ook 'heel geschikt voor kleintjes 'die thuis geen gele genheid tot onbezorgd spelen hebben of die na een doorgemaakte ziekte extra behoefte 'hebben aan goede voeding, middagrust en buitenlucht. Tot slot dient te worden vemeld, dat soms het geregeld bezoeken van de kleuterschool voor vierjarigen aanvankelijk nog te vermoeiend is en dat het daarom wenselijk is dit te beperken tot halve dagen. Het lager onderwijs Omstreeks het zesde levensjaar voltrekken zich bij het kind aanmer kelijke veranderingen naar lichaam en geest. De kinderen worden langer en magerder. Ze verliezen de kleu terproporties van hoofd, romp en le dematen. Dit gaat samen met een rijping in psychisch opzicht, die hen geschikt maakt voor het gaan naar de grote school en de daaraan verbonden ver standsoefening. De heftige bewogenheid van het gevoelsleven, waardoor de kleuterja ren worden gekenmerkt, ligt nu ach ter hen: zij staan aan het begin van een geheel nieuwe levensfase. De lagere schoolleeftijd is in gees telijk opzicht een betrekkelijk rus tige periode, duidelijke onrust komt eigenlijk pas weer in de puberteit, dus dat duurt dan nog wel eventjes. Niet bij alle kinderen treedt de „schoolrijpheid" .op het zelfde ogen blik in. Er zijn op dit punt vrij grote individuele verschillen: de een be reikt deze rijpheid veel eerder dan de ander. Arme Madame Curie Sommige kleuters zijn op hun vijf de jaar eigenlijk al echte schoolkin deren om te zien en ook in hun ma nier van doen; ze willen ook graag wat „leren"! Het zou goed zijn als het intellect van deze kinderen dan werkelijk voedsel kon krijgen, maar jammer KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland ZIERIKZEE. Morgen, woensdag avond 11 augustus, om 7.30 uur (half acht), dr. van Beek, Alblasserdam. Ger. Gemeente OUDE TONGE, Donderdag 12 aug. 7 uur: ds. P. Blok. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Nyega (H.O.): kand. A. G. v. d. Linden, Slikker veer. Ger. Kerken Beroepen te Ormen, Strijen en te Vijfhuizen: kand. P. Torenbeek, Dor drecht; te Andel, 's-Gravenmoer, Kruiningen, Tholen en te Zuilichem- Gameren: kand. P. Torenbeek, Dor drecht. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Haarlem-N.:- K. Boers- ma, Onstwedde en W. de Joode, Zwa agwesteinde. Aangenomen naar Middelburg: kand. J. v. Amstel, Mijdrecht, die bedankte voor Dökkum, Drachten en voor Maarssen; naar Zierikzee: P. Op den Velde, Mijdrecht. genoeg is ons onderwijs over het al gemeen niet zo soepel ingericht, dat hiertoe de mogelijkheid bestaat. Arme madame Curie, die als klein meisje ontzettend bang was iets heel ondeugends te hebben gedaan, omdat zij zichzelf leerde lezen! Omgekeerd blijft een aantal jon gens en meisjes nog tot in de tweede of derde klas van de lagere school in doen en laten nog echt kleuter ach tig. De molligheid en algehele lichaams bouw van zulke kinderen ryn daar mee meestal in overeenstemming. Men behoeft waarlijk geen arts te zijn om deze kinderen er zo uit te pikken. Een vaste dagindeling Voor een ieder is het nodig aller lei dingen te leren, die later in een werkkring en in het eigen gezins leven te pas komen. Die dingen be staan niet alleen uit rekenen, taal, aardrijkskunde, geschiedenis en ken nis der natuur. Het is zeker van even groot be lang, dat men er aan went deel uit te maken van een groep, te wedijve ren met anderen, leiding te geven en te volgen. Op school is volop gelegenheid tot het verwerven van dergelijke vaar digheden. Al om die reden kan on derwijs gerust een zegen worden ge noemd. Bij ons te lande is er gelukkig een groot aantal zeer goede scholen waar door leerkrachten en kinderen met toewijding wordt gewerkt. Het verplichte schoolbezoek met zijn vaste tijden heeft verder nog het voordeel, dat het de kinderen zelf en de gezinnen, ivaaruit zij voortkomen, een regelmatige inde ling van de dag bezorgt. Dat is ook een heel belangrijk ding, want regelmaat is van zeer grote betekenis in ieder gezin en in ieder mensenleven. Dr. Alfreda Brie dé. DODELIJKE ONGELUKKEN HEERENVEEN. De twee-en-een- half-jarige Johannes van de Berg uit Gersloot (Friesland) is bij het plotse ling oversteken van de rijweg door een auto gegrepen. Het jongetje was op slag dood. ROTTERDAM. Bij een verkeers ongeluk in Rotterdam is maandag middag de 56-jarige mevrouw C. van Dijk-Viering uit de Maasstad om het leven gekomen. Toen zij plotseling de Boezemsingel overstak werd zij aangereden door een personenauto. Mevrouw van Dijk moest met ern stige verwondingen naar het Berg wegziekenhuis worden overgebracht waar zij later overleed. LEERDAM. Het 5-jarige Ambonese jongetje Lucas Pattiradjawane is na bij het Ambonese woonoord in Leer dam 'bij het spelen in ihet water aan de Broekgraaf gevallen. Hij is er door de politie uitgehaald en naar een ziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij reeds was overleden. LISSE. Een 43-jarige Nederlandse arbeider uit Lisse is maandag in de Belgische plaats Oude na aide overle den na door eer, neerstortende ijze ren balk te zijn getroffen. "WAARLAND (N.H.). Het tweejarig zoontje Frank van de familie Bruin uit Waarland is in een sloot achter zijn huis verdronken. Het jongetje werd door de vader gevonden. Ruim twintig minuten heeft men mond op mond beademing toegepast, doch dit had geen succes. Sten Hammarskjoeld, de broer van wijlen Dag Hammarskjoeld die secretaris-generaal van de Ver. Na ties is geweest, heeft een aanklacht tegen twee Zweedse bladen inge diend wegens laster en van elk een schadevergoeding van rond 70.000 gulden geëist. LONDEN, 9-8. Engelands pogin gen om de stabiliteit in Zuidoost- Azië te handhaven worden door Sin gapore's uittreden uil de Maleisische federatie in gevaar gebracht, zo heb ben Britse functionarissen maandag in Londen verklaard. Men wees er op dat Engeland de maatregelen, die op het ge bied van de defensie zijn genomen, op korte termijn aan een herwaardering zat moeten onderwer pen. Er is dan ook een druk contact lussen de Britse ministers. De Britse regering ziet zich onder meer onverwachts geplaatst voor de volgende problemen. Ie. De uitwerking van dit uittreden op de andere landen en gebieden van de federatie. 2e. De reactie in 'de rest van Zuid- Oost-Azië en wel voornamelijk in verband met 'de ontwikkeling van de oorlog on Vietnam. 3e. De gevolgen, die «d.it uittreden zal hebben voor d'e politiek van confrontatie met de federatie die Djakarta voert. 4e. De reacties van Peking en Mos kou. 5e. De kwestie van Singapore's on afhankelijk lidmaatschap van het Britse gemenebest, waarvoor unanieme goedkeuring van a'lle gemenebestlanden nodig is, en 6e. De toekomst van de defensie- overeenkomsten die Engeland met de Maleisisdhe federatie ge sloten heeft. Engeland zou zijn basis in Singapore mogen blij ven gebruiken. Van welingelich te zijd:e is echter meegedeeld' 'dat de Britse regering toch misschien met Singapore zal moeten on derhandelen over een nieuw de- fensieverdrag. Op het ogenblik steunen ruim 50 duizend man Britse troepen de fede ratie in haar gedwongen confronta tie met Indonesië. De Londen Eve- Helgoland 75 jaar Duits HELGOLAND, 10-8. Helgoland herdenkt vandaag (dinsdag) het feit dat het eiland 75 jaar geleden Duits werd. In 1890 ruilde Engeland het eiland voor het protectoraat Zanzi bar in Oost-AfrSlca. Nadat Helgoland in de tweede wereldoorlog al her haaldelijk het doel van Britse bom menwerpers was geweest, werd het eiland na de oorlog ontruimd en ge bruikt als oefendoel voor de Britse luchtmacht. In 1952 toegen de West- Duitsers weer de beschikking over het eiland, dat intussen weer 2900 bewoners heeft en veel toeristen trekt. Aan 'de herdenking nemen o.a. de Westduitse bondskanselier Erhard en de Britse ambassadeur sir Frank Ro berts deel. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit CreH. Afstand 284 km. Gelost om 8,45 uur. Aankomst lste duif 12.42 uur. Feleüs-v. Westen'brugge 1, 10, 11, 25, 26, 27, 35, 37; J. Kaaijsteker 2; J. Dekker 3, 18, 20; L. Noordijk 4, 12, 23, 29, 39; F. Regoort 5, 8, 19; A. Ha - gesteijn 6, 28, 38, 40; L. v. d. Hoek 7, 17, 22, 34; H. Merle 9; Gebr. Krij ger 13, 24; C. Bouman 14; P. Roskam 15, 36; A. Ravia 16, 21; J. P. Verwest 30, 33; J. C. Wesdorp 31, 42; C. Ber- revoets 32; L. Heijboer 41. Vrijdagavond inkorven voor St. Dénis. ning Standard meent dat het uittre den van Singapore uit de federatie de plannen om Australië tot de hoeksteen van de Brits defensiepoli tiek in het verre oosten te maken nieuwe ongekende kansen geeft. WASHINGTON, 9-8. Een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft maandag op een persconferentie ge zegd dat de Verenigde Staten diplo matieke erkenning van Singapore als onafhankelijke staat overwegen. Voor de Amerikaanse regering is de nieuwe ontwikkeling een volslagen verrassing. Commentaar wilde hij verder niet geven. De V.S. verwachten een formeel verzoek om erkenning te zullen ont vangen. Onderzocht wordt dat de mogelijke veranderingen od politiek en defensie-gebied in Zuidoost-Azië kunnen zijn. De V.S. hebben drin gend overleg gepleegd met Engeland, Australië en Nieuw Zeeland, die dui zenden manschappen moeten leveren ter verdediging' van de federatie. De betrekken diplomaten zijn ten dele optimistisch over de toekomst van Maleisië, anderen menen dat de afscheiding van Singapore alleen maar gunstig is voor Indonesië, dat Maleisië wil verpletteren. De eerste indruk is dat de Ameri kaanse defensiemaatregelen in Zuid- oost-Azlë geen gevolgen van de af scheiding zullen ondervinden. President Johnson heeft maandag verklaard, dat Amerika moet stre ven naar de volledige uitroeiing van malaria en Cholera in de 'gehele we reld. Hij ondertöken'de een wet waar bij ivoor de komende drie jaar 280 miljoen dollar ter beschikking woidt gesteld voor medisch speurwerk. Varkens Hepen vrij rond in stegen en sloppen ZIERIKZEE, 10-8. Wanneer men tegenwoordig door de straten van onze stad wandelt (al is de rust soms wel wat ver te zoeken, vooral in het centrum) dan denkt men er niet aan welke sommen er eertijds zijn be- steeds voor het stedelijk plaveisel. Het valt moeilijk zich een juist beeld te vormen van de toestand der stra ten gedurende de middeleeuwen. Men za'g in /de steden voorname bouwwerken, maar wie schetst het binnenste der steden, waar de ge wone burger zijn woonstee had. Enge bochtige straten - zoals er nu nog vele zijn, wat niet altijd zonder be koring is - ongeplaveid en dikwijls aan modderpoelen igelij'k; huizen met rieten of strooien 'daken en 'houten gevels, waaruit 'die bewoners de af val van allerlei aard wegwierpen, niet alleen om 'de rommel 'kwijt te raken maai' ook om tot voedsel te dienen voor de varkens die ongehin derd door de straten liepen! Straat voor eigen huis Slechts langzaam en trapsgewijs is met het verbeteren van die toestand een begin gemaakt. Tot in de 16de eeuw maakte ieder nog de straat voor zijin eigen 'huis. In Zeeland was men al eerder met 'het bestraten be gonnen, voornamelijk van de hoofd straten. Men noemde het „calseiden". Woorden als Calezijnsteen, Calezijn- weg verraden hun oorsprong uit het Franse chaussée. In Vlaanderen kent men het woord „kasseien". Sommi gen beweren dat de Nederlanders de eersten waren die met het bestraten 'begonnen. Bewijzen daarvoor zijn er niet. Men zou het eerder in België zoeken, waar men talrijke steengroe ven vindt, zoals in Henegouwen. Vel'dkeien heeft men hier veel ge bruikt. De bestrating vorderde voor die tijd grote sommen, met als ge volg dat het plaveien der steden eerst langzaam op gang kwam. Al had' men daarmede veel bijgedragen tot het aanzien der steden, de var kens 'bleven lang de verpesters van markten en straten. Na de hervorming Eerst na de Hervorming heeft men de steden van deze plaag verlost, en als „algemene reinigingsdienst" af geschaft. Op het natuurlijkste en noodzakelijkste is men eerst later bedadht geweest, nl. de straatver lichting. Nog in onze Gouden Eeuw was het de gewoonte om zidh veilig heidshalve met lantaarn of fakkel naar huis te doen geleiden, omdat straatverlichting ontbrak. Zo was het bijvoorbeeld in Amsterdam verbo den om na het luiden van d'e „Boe- veklök" (9 uur 's avonds) op straat te komen. De verlichting der straten te Zie rikzee geschiedde in de eerste de cennia van de 19e eeuw met ruim 200 lantaarns, welke acht maanden brandden. Bij bruggen was er des nachts altijd verlichting. Al die lantaarns stonden op houten palen of 'hingen aan de huizen. Eerst in 1839 kwamen de zg. „Reverbères" in gebruik, 'de lantaarns die aan touwen midden over de straten hin gen en toen goed voldeden, omdat een holle spiegel het olielicht weer kaatste. Petroleum (brandolie) ken de men nog niet. De lantaarns wer den gevuld met raapolie. Op 16 janu ari 1857 werd de stad voor de eerste maal met „gaz" verlicht, Dë heer M. Couvée, stadsbouwmeester, was de eerste directeur van de gasfabriek, toen mr. B. C. Cau burgemeester was. Het vooroordeel tegen het nieu we, alleen omdat het een nieuwig heid was, heeft (hier zowel als elders lange tijd de vooruitgang tegenge houden. Maar haar te stuiten was niet mogelijk, noch voor de straten, nodh tot verlichting daarvan. M. J. K. Gesprek over optreden van Amsterdamse politie AMSTERDAM, 10-8. Het Am sterdamse gemeenteraadslid drs. J. P. A. Grujjters (VVD) heeft dezer dagen naar aanleiding van het op treden van de Amsterdamse politie bij het nationaal monument op de Dam op 2 juli j.l., een gesprek ge had met burgemeester G. van Hall. In antwoord op schriftelijke vragen over dit optreden aan b. en w. had het college de heer Gruijters laten weten dat de burgemeester bereid was in een persoonlijk onderhoud daarover nadere mededelingen te doen. In een communiqué merkt het raadslid op uiteraard geen vrijheid te vinden over het onderhoud mede delingen te doen. Hij zegt het te betreuren, dat b. en w. niet hebben willen Ingaan op zijn vraag of het college bereid was de burgemeester als hoofd van de poli tie, te verzoeken naar het bedoelde incident een onderzoek in te stellen en de resultaten daarvan aan de raad mede te delen. De door mij na gestreefde openbaarheid werd aldus niet bereikt, zo zegt drs. Gruijters. (Het desbetreffende incident deed zich voor toen een groep studenten op de avond van de tweede juli uit protest tegen de komst van de heer Glaus von Amsberg naar Amsterdam bloemen aan de voet van het monu ment wilde neerleggen. De politie stond deze demonstratie niet toe om dat deze volgens 'haar een provoce rend karakter droeg. Toen de studen ten toch probeerden hun bloemen bij het monument neer te leggen werden zij door de politie beetgepakt en vol gens slachtoffers en getuigen op zeer ruwe wijze in een politiebusje ge gooid). Met de bouw van een nieuw muse um, dat - als men may afgaan op de plannen - tot de vooruitstrevendste kunstcentra in Europa zal behoren, zal gedurende de komende maanden in de Westduitse stad Bielefeld be gonnen worden. De moderne muzen tempel werd door een grootindustri eel uit Bielefeld aan de gemeenschap geschonken en ontworpen door de Amerikaanse architect Pltilip John son. In hel dobbelsteenachlige bouw werk, dal zich op een vierkant grondvlak midden in een prachtig park zal verheffen, zal behalve voor de eigenlijke tentoonstellingsruimten ook plaats zijn voor een conferentie zaal, een cafetaria en een „kinder kamer". Kinderen en jongelui wil men daar vertrouwd maken met de schilderkunst en wel door tentoon stellingen en voordrachten, alsmede door leergangen, waarbij zij zelf met penseel en verf mogen werken. De opdrachtgevers, die hel bouwwerk tot een groot cultureel centrum wil len maken, hebben zelfs een grote garage gepland. Binnen twee jaar zal het museum klaar zijn. Arbeidsreserve jeugdigen in juli gestegen DEN HAAG, 10-8, In juli is de geregistreerde arbeidsreserve van mannen gestegen van 20199 tot 25330 De bezetting op aanvullende werk- geïegenheidscbjecten daalde met 250 tot 1442. Het aantal werklozen nam toe van 18490 tol 23888. Het aantal openstaande aanvragen om mannelijk personeel gaf in de verslagmaand een stijging te zien van 100.446 tot 101.400. Het voor sei zoen gecorrigeerde cijfer van de ge registreerde arbeidsreserve steeg met 1000 en bedraagt thans 30000. Daartegenover daalde het voor sei zoen gecorrigeerde cijfer van de openstaande aanvragen om manne lijk personeel van 85000 naar 84000. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen is een jaarlijks in deze tijd van het jaar terugkerend verschijnsel en houdt verband met een drietal oorzaken, t.w. de inschrijving van jongeren, die de school hebben verlaten, een tijdelijke vermindering van de werk zaamheden in de landbouw en een algemene stagnering in de bemidde ling in verband met de bedrijfsva- kanties. MADRID, 10-8. Alfonso Boeuf, ingenieur en oud-minister van open bare werken, heeft een gedetailleerd ontwerp ingediend voor een brug over de Straat van Gibraltar. De brug, die 24 km lang zou zijn, zou Tariga in Spanje verbinden met Tanger. Het ontwerp voorziet in drie rijbanen en dubbel treinspoor. De kosten zijn begroot op meer dan f 700.000.000,—. MADRID. Een schilderij „De maagd en Sint Pilianus", eigendom van de kerk in Valdemoro bij Ma drid, is officieel geïdentificeerd als een werk van Francisco de Goya. Het dateert uit 1786 of 1787. DE LEEUW VAN BASHRA 76. Toen Aram hem besprong, wankelde de man in de Zwarte mantel een ogenblik in het zadel. Doch met een schier boven menselijke kracht, slaagde hij er in zich te herstellen en eer de avonturier hem had kunnen vastgrijpen, stiet hij Aram met een ruk van zich af. Terwijl deze van het paard stortte, gaf Zwartmantel zijn rij dier de sporen en verdween steigerend in het strijdgewoel. Aram krabbelde over eind en schreeuwde hem enkele woedende bedreigingen na. Het griefde hem tot in hel diepst van zijn ziel dat de man, die hem reeds zo dikwijls de voet had dwars gezet, hem thans weer ontkwam. Ja, zo groot was zijn woede cn verontwaardiging, dat hij niet eens zag hoe de Leeuw van Bashra langzaam op hem toereed en hem een keurende blik toewierp. „Bij Allah, krijger uit het westen, het schijnt dat ge me het leven gered hebt", sprak hij effen. „Ge maakt aanspraak op een zekere dankbaarheid. Ik zal u niet. do den, gelijk ik van plan was, doch u voort aan de eer gunnen de slaaf van dc Leeuw van Bashra te zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 5