alles 'B.kan m HAVENPARK Watersnoodramp op Schouwen-Diiiveland achtergrond van film Hatfieldse jeugdgroep verlaat Zierikzee De skelterwedstrijd en te Bruinisse STREEKNIEUWS Toch grote graanoogst in de E.E.G.-landen Talrijke Rode Kruis-activiteiten te Zierikzee in het jaar 1964 Orgelconcerten te Ouwerkerk een succes Regisseur Gerard Kutten Loos plaatsen van handeling By de C.A.V. is het „seizoen" weer begonnen en het gouden graan wordt weer aangevoerd. Er zal - dat laat zich thans al wel aanzien - weer heel veel gedroogd moeten worden. De foto toont het leegstorten van een wagen. De C.A.V. heeft verschillende technische moderniseringen toegepast in de bedrijfsuitrusting, die stof geven voor een apart artikel, dat wij deze week hopen te publiceren. (Foto: Zieriikzeesohe Nieuwsbode). Initiatief van V.V.V. Na fijne vakantie ZIERIKZEE, 9-8. Tijdens het weekeinde heelt de regisseur Ge rard Hutten, belast met de regie van de film „Magito" een bezuek ge bracht aan Schouwen-Duiveland. Zo als bekend krijgt de film „Magito" de stormramp van 1953 tot achter grond en belangrijke fragmenten werden op Schouwen-Duiveland en met name te Zierikzee gesitueerd. Chef van deze op internationaal publiek afgestemde filmproduktie zal zijn Otto Dürer uit Wenen, een bekende Europese filmproducent, die eigen filmstudio's bezit in Salzburg. Verschillende z.g.n. „terugblik" sce nes zullen dan ook in de studio's te Salzburg worden opgenomen, lloofd- rolvertolker in de film „Magito" wordt de internationaal vermaarde filmspeler Curt Jürgens. De regisseur heeft tijdens een oriëntatietrip over Schouwen-Duive land - waarbij wij hem hebben ver gezeld - de verschillende speelplaat sen definitief uitgekozen. Vastgelegd zijn een tweetal plaatsen bij de Plompetoren, een boerderij in die buurt en het Bolwerk te Zierikzee. Met het begin van de opnamen moet worden gewacht tot ruig herfstweer, met behoorlijke wind kracht. hoewel met behulp van windmachincs aanvullend do ge wenste effekten kunnen worden ver kregen. Mogelijk zal in de luwe hoek van het Schelphoekgat een uitge spoelde boerderij worden opgebouwd. Overigens zal bij de film ook veel gebruik worden gemaakt van doku- mentaires van de februari-ramp. Het filmverhaal „Magito" is de naam van een goo chelaar, die bij toeval in Zierikzee moet optreden op de avond van de ramp. Dit optreden betekent voor de artiest zeer veel, want eer.s een in ternationale beroemdheid is hij lang zamerhand aan lager wal geraakt en vergeten en deze „come back" bete kent veel voor hem. Ongedacht wordt de goochelaar echter geworpen in de maalstroom van de ramp. Tijdens zijn vlucht wordt hij ingesloten door het woedende water en met veel moeite weet hij ziioh op een boerderij in veiligheid tè stellen. Op de zolder van de boerderij ontdekt hij dan drie kleine kinderen en een hondje. In KUNST Twee Amsterdamse kunstenaars exposeren werk te Zierikzee In kunstcentrum bodega „De Speelman" van de heer F. Cnossen aan de Nieuwe Haven, Zierikzee ex poseren tot en met 31 augustus a.s. twee Amsterdamse kunstschilders: Dirkjan Ribbeling cn Willem Vogel, beiden zo om en nabij de dertig jaar. Zij tonen een dertigtal schilderijen, gouaches,etsen en roldrukken en zij vormen duidelijke exponenten van de moderne stromingen in de schil derkunst. Ribbeling kréég zijn opleiding aan de kunstnijverheidsschool te Den Bosch, de academie te Den Haag en de Rijksacademie in Amsterdam, maar hij is toch in de eerste plaats een modern schilder en nog tamelijk jong, dat wil dus zeggen zoekend en experimenterend. In vrijwel alle provincies heeft hij geëxposeerd, maar ook in het buitenland en 't-ste- delijk museum te Amsterdam was werk van hem te zien tijdens groeps- exposities van jongeren. Ribbeling is nog een schilder die 't kennelijk niet helemaal zonder „hulpmiddel" gedaan kan krijgen. Hij zoekt vooral steun bij het wit om een compositie „rond" te krijgen hetgeen niet na laat soms storend te werken. Het schilderij „Liefde" vormt hierop ze ker een uitzondering, het is een mooie evenwichtige compositie waarin het „wit" wel degelijk essen tieel is. Een goed voorbeeld lijkt ons ook zijn „Polderlandschap" en de geslaagde gouache „Twee bomen". Willem Vogel toont zich vooral grafisch van zijn sterkste zijde, zijn boeiende etsen bewijzen dat duide lijk. Niettemin is hij als schilder uit gesproken experimenteel en bepaald ook minder overtuigend, hetgeen ook gezegd kan worden van zijn roldruk ken. Over het geheel genomen is deze tentoonstelling in „De Speelman" ze ker een bezoek waard, temeer daar thans voor de eerste maal ook de bovenzaal van het pand bij de ex positie is betrokken. J. Stoffelijk overschot mr. H. A. Helb begraven DEN HAAG, 9-8. Het stoffelijk overschot van mr. H, A. Helb, laats telijk ambassadeur in Zuid-Afrika, is maandagmiddag ter aarde besteld op de begraafplaats Westduin bü Lcosduinen. H.M. de koningin was daarbij vertegenwoordigd door haar kamerheer in buitengewone dienst prof. dr. C. L. Patijn. De ambassa deur van Zuid-Afrika, dr. J. J. Fotx- ché was bij de begrafenis aanwezig. De minister van buitenlandse za ken ad interim, mr. J. M. L. Th. Cals, en mr. H. J. Helb, zoon van do overleden ambassadeur hebben in de aula gesproken. Mr. Cals gaf uiting aan zijn diep gevoelde erkentelijkheid en dank voor het vele werk dat mr. Helb voor het land heeft gedaan. De overleden diplomaat die hoofd is geweest van Nederlandse diploma tieke posten in Belgrado, New Delhi, Moskou en Pretoria, ging nooit de moeilijkheden uit de weg. Hij wist voor de moeilijkheden constructieve oplossingen te vinden. Steeds trad hij op met diep inzicht en grote tact. Mr. Helb was meer een voortref felijk ambtenaar. Hij verwierf zich steeds meer vrienden en hij behield de vrienden die hij zich eenmaal verworven had, aldus mr. Cals. de man voltrekt zich een grote ver- undering. Niet zijn persoonlijke suc ces is nog van belang, maar hij ge voelt zich plotseling verantwoorde lijk voor de levens van de drie kin deren. Drie dagen weet hij de kin deren te beschermen en bezig te hou den en de hoofdhandeling van de film speelt zich af gedurenda deze drie dagen. Op de vierde dag worden de kin deren per helicopter gered en is Ma- gito's taak ten einde. Het filmverhaal Cver de merites van het verhaal - geschreven door de regisseur Ge rard Rutten en de bekende Neder landse schrijver Jan Gerhard Toon der - zij nog opgemerkt dat de reali teit van 1S53 in de naar het vex-haal te maken film een belangrijke rol zal spelen. „Het wordt niet een geromanti seerd verhaal van „heldendom", maar een verhaal dat - wal de fi guur van de goochelaar betreft had ZIERIKZEE, 10-8. - De 14-daagsc vakantie die vijftien jeugdige Hat- fielders op Schouwen-Duiveland hebben doorgebracht is ten einde. Tijdens een feestavond in het res taurant „De Val" namen de Engelse gasten gisteravond (maandag) af scheid van hun pleegouders en hun vrienden en vriendinnen op Schou wen-Duiveland. Het was een gezel lige bijeenkomst die een officieel tintje kreeg toen loco-burgemeester H. Koevoets de Engelse kinderen een souvenir aan hun verblijf in Zierikzee overhandigde in de vorm van een kopie van een stadszegel uit dg 13e of 14e eeuw. De heer Koevoets hoopte dat de Hatfielders prettige herinneringen zullen bewaren aan hun verblijf op Schouwen-Duiveland en wenste hun een goede reis naar Hatfield. Spre ker dankte de pleegouders voor de goede zoi'gen, terwijl ook de commis sieleden waardering kregen voor het werk dat zij in het kader van de uit wisseling' hebben verricht. Speciaal werd dank gebracht de heer H. As- ma, die steeds als reisleider was op getreden. De heer Koevoets hoopte dat hij zich ook bij een volgende ge legenheid „aan zijn mouw zou laten trekken". Informeel karakter Mr. Fitzpatrick, sprekend namens de jeugd uit Hatfield, dankte voor het door Zierikzee aangeboden sou venir en hoopte binnenkort nog eens terug te komen, „maar dan wel zon der vijftien kinderen". De verdere avond droeg een informeel karakter. Nadat bij stoelendans en yenka ge bleken was hoe innig de banden tus sen Zierikzee en Hatfield wel zijn, zong de Engelse groep een aantal „Galmvrije" stemmen op perrons UTRECHT, 9-8. Op de statibns Den Haag Hollands Spoor, Haarlem en Eindhoven zijn nieuwe omroepinstallaties in gebruik genomen. Ze werken volgens het principe van de „looptijdvertraging" die de in stallatie praktisch galmwrij maakt. Bij dit systeem wordt de omroepstem niet gelijktijdig door de verschillende luidspre kers ten gehore gebracht, maar voor bepaalde luidsprekers enigszins vertraagd. Op het Amsterdamse centraal station heeft men met de galmvrije installatie al goede ervaringen opgedaan: de verstaanbaarheid van de omroepberichten is op dit - overkapte - station aan zienlijk verbeterd. Is er onbenutte wegenbouwcapaciteit DEN HAAG, 9-8. Inldien het waar is, dat 30 proaent van 'het machine park van de wegenibouwmaatsohap- pijen 'in ons land niet wordt benut, kunnen er dan exta maatregelen ge nomen worden om deze zeer onge wenste situatie géheel of gedeelte lijk te beëindigen. Het Tweede Ka merlid de beer Tolman (CHU) beeft dit de minister van verkeer en wa terstaat schriftelijk gevraagd. Hij wil ook weten hoe igroot de omvang is van 'de arbeid van de Nederlandse wegenbouwmaatsdhappijen in Duits land en of 'het waar is, dat er in Duitsland werkende wegenbouw bedrijven zijn die naar ons land te rugkeren. DEN HAAG. Het Nederlandse elf tal zal in bet najaar van 1966 de Oostenrijkse voetbalploeg in een uit wedstrijd ontmoeten. De wedstrijd zal 18 september in Wenen worden gespeeld. Het is de tweede ontmoe ting tussen beide teams op Oosten rijks grondgebied. De eerste was de beruchte „slag in bet Prater" van mei 1957. Kolonel Caamano," boofd van de „constitutionalistische" regering in de Dminicaanse republiek, beeft en kele punten in bet door de O.A.S. voorgestelde vredesplan onaanvaard baar genoemd. Hij noemde deze pun ten niet. kunnen gebeuren en wat een groot deel van de andere gebeurtenissen inderdaad is gebeurd". Om de film boeiend te maken voor een internationaal publiek, was dra matisering noodzakelijk, anders zou het to zeer op een dokumentaire gaan lijken. De film evenwel zal een internationaal publiek de strijd van het Nederlandse volk - in het bijzon der de bevolking van Zeeland - te gen het water tonen. Deze week komt de regisseur an dermaal naar Zierikzee om verdere vcorbei-eidingen te treffen. Hij hoopt de medewerking van het Zierikzeese publiek te kunnen krijgen bij de verfilming, want juist ook om der- wille van de „realiteit" wil de regis seur zoveel mogelijk mensen van Ziei-ikzee inschakelen. Regelmatig zal de bevolking van Schouwen-Dui veland op de hoogte worden ge houden van de ontwikkeling met be- ti-ekking tot deze film, waarvan t.z.t. een Nederlandse versie zal worden uitgebracht door het verhuurkantoor N.V. Centra Film te 's Gi'avenhage. volksliedjes met gitaarbegeleiding, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Aan het slot van de avond, waarin de heer M. J. Kosten te Schudde- beurs een belangrijk aandeel heeft gehad, zongen Zierikzee en Hatfield broedei'lijk een oude Engelse hymne. Vandaag (dinsdag) te 20 uur vertrekt de jeugd uit Hatfield vanaf het Ha venplein. Pleegouders worden om 19.45 uur verwacht. OUWERKERK, 9-8. De door V. V.V. georganiseerde reeks orgelcon certen in de Ned. Hervormde Kerk is tot nu toe een succes geweest. Het eerste concert vend plaats op 28 ju li, teen het intrument werd bespeeld door de heer Jac. M. Luykenaar te Zierikzee, begeleid door de fluitist Peter Dogger Een behoorlijk aantal belangstellenden was aanwezig en het gebcdene viel zeer in de smaak. Een tweede orgelconcert vond plaats op woensdag 4 augustus. Or ganist was toen de heer J. Schouls te Zierikzee. Jammer genoeg echter was ditmaal de belangstelling klein, hetgeen zijn oorzaak vond in het weer, dat bij uitzondering goed was en vele mensen intussen waren en thousiast over dewijze van bespeling, dat het orgel alle recht deed weder varen. Op de Ring waren veel men sen, die zowel van de fraaie avond, als van het naar buiten doorklinken de orgelspel genoten. Drempelvrees Opmerkelijk was intussen dat de DEN HAAG, 10-8. Ofschcon het koude en natte weer de kwaliteit van landbeuwprodukten in de E.E. G.-Ianden nadelig heeft beïnvloed, wordt dit jaar een grote graanoogst verwacht, zowel in Nederland als in Italië en Frankrijk. Dit meldt een overzicht van voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen. De tarwe-oogst dn ons land wordt geschat op 800.000 ton, elf procent meer dan vorig jaar. Kwaliteitsver mindering valt met name bij de aardappelen te constateren, maar odk d'e suikerbieten staan er weinig florissant bij. In Frankrijk zal de tarwe-oogst naar verwacht woridt, nog groter zijn dan in het recordjaar 1962. Mais. Dat Zierikzee een bijzonder actie ve afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis bezit wordt nog eens onderstreept door het recentelijk verschenen jaarverslag, waarin aan dacht wordt besteed aan de vele Ro de Kruis aktiviteiten in het jaar 1964. Ook de bevolking leeft mee met het Rode Kruis, dat blijkt wel uit dc opbrengst van de jaarlijkse inzameling (die werd gehouden van 1 tot en met 6 juli) die een bedrag opleverde van f 2771,35. Een van de hoogtepunten van het Rode Krxxis- jaar was ongetwijfeld de vaartocht die de „Hcnri Dunant", met aan boord een drietal patiëntes van Schouwen-Duiveland, van 7 tot 12 september langs de Nederlandse wa teren maakte. Naast deze meer al gemene activiteiten waren er ook specifiek regionale werkzaamheden. Zo werd er via het lectuurhuisjc te Zierikzee 2180 kg aan tijdschriften ingezameld, terwijl ook 95 boeken hun weg vonden. Halve eeuw Naast deze verheugende medede lingen was er toch ook een kleine teleurstelling op 14 augustus, toen de afdeling Zierikzee een halve eeuw bestond. Het opmerkelijke jubileum BRUINISSE, 7-8. Met de orga nisatie van de skeltcrwedstrijden za terdagmiddag en zaterdagavond op het havenplateau te Bruinisse ge houden blijkt het V.V.V. bestuur een goede greep op de jeugd te hebben gedaan, want de deelneming van tiners en twens was zeer groot. Ieder wilde wel met deze voor hen onbekende sport kennismaken, maar belangstelling" voornamelijk komt van de zijde der vreemdelingen. De Cuwerkerkse burgerij schijnt een soort drempelvrees te hebben, een vrees die hopelijk zal worden over wonnen. Morgen (woensdag) 11 augustus vindt n.I. weer een bespeling plaats en wel door de organist de heer Rijksen te Zeist (7.30). Reeds vorig jaar is deze ci'ganist te beluisteren geweest en gelet cp het toen gebo- dene is er aanleiding alle goeds van dit concert te verwachten. Intussen blijkt - cm een andere V.V.V.-aktiviteit te noemen - de ex positie „Delta-Visie" uitstekend te zijn aangeslagen. Nog steeds komen er bezoekkers. De jeugdgroep uit Hatfield en de Rotarijclub te Zie rikzee gaven bijjken van belangstel ling. Men was zeer geïnteresseerd in het geëxposeerde materiaal. Deze week is voor de tentoonstelling evenwel onherroepelijk de laatste. Men heaste zich dus als men hier nog' een kijkje wil komen nemen. boekweit en rijst «iet meegerekend, wordt de graanoogst dit jaar geschat op 24 miljoen ton, tegen vorig jaar 23 'miljoen ton. De Franse graanop brengst is niet s'leoht, en voor haver rekent men in Frankrijk even als vo rig jaar op een opbrengst van 2,3 miljoen ton. De tarwe-oogst in Italië 'beloopt naar schatting idit jaar 9,5 miljoen ton, 'bijna een miljoen meer dan in 1964. In België wordt de oogst vrij goed genoemd', ofschoon er door het slech te weer schade werd veroorzaakt aan aardappelen, vlas en gerst. Het resultaat van de oogst in west- Duitsland' is nog niet (goed te becij feren. is ongemerkt voorbij gegaan, maar het stemt tot voldoening dat de Zie rikzeese afdeling na vijftig jaar nog altijd, springlevend is. Wie over '„springlevend" spreekt denkt dan vooral aan een vrij nieuwe tak van het Rode Kruis-werk: de jongeren hulpdienst. Ook die heeft in het ver slagjaar weer tal van activiteiten ontplooid, waaronder bezoeken aan kindertehuizen (o.a. „De Schuilhoek" te Dordrecht en „De Bocht" te Goir- le). Ook werd hulp verleend aan de beide' Zierikzeese ziekenhuizen. Sinds 27 maart maakt ook de Cor- neliastichting gebruik van de dien sten van de jonge vrijwilligers. Naast het verlenen van diensten aan de ziekenhuizen wordt er ook ijverig ingezameld. Zo werd in de cember een speelgoed-actie van de „Prinses Julianaschool" te Zierikzee cn „De Schutse" te Haamstede ge houden, die ruim 130 poppen en speelgoedbeesten opleverde. Zij kwa men ten goede aan het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis, de Cornelia- stichting en het wijkgebouw van het Groene Kruis. Diverse activiteiten Daar het onmogelijk is ia kort be daarbij bleek tevens dat men de moeilijkheden wel wat had onder schat. Vele jeugdige Bruenaars moesten ondervinden dat men met een skel ter spoedig in de stropakken waar mee hel parcours was afgezet rijdt. De Flakkeenaai's, die al meer met het skelterbijltje hadden gehakt ble- kefi heel wat handiger. De gehele middag en avond kon men de aanmoedigingskrelen van i'ijders, supporters en van de exploi tanten van de races duidelijk lot ver in de omtrek horen en zo was deze nieuwe stunt van het V.V.V. be stuur echt wel een evenement dal insloeg. Toch waren het vooral jeugdigen en in veel mindere mate oudei'en die als publiek langs de lijn stonden, ter- wijl, dat zou later blijken, een deel van het oudere publiek langs de lijn was gekomen zonder entree te beta len. Deze wedstrijden hebben dan ook een flinke veer geëist van de V.V.V. kas, maar afgezien van het financi ële deel, was het uitschrijven van deze wedstrijden voor de jeugd ze ker een succes en zo heeft V.V.V. bij de jeugd met een en ander veel goodwill gekweekt. De uitslagen Er werd gereden in vier catagori- en, te weten: a. Vei'enigingen en ploegen; b. Dames van 17 jaar en ouder; c. Heren van 17 jaar en ouder; d. jongens, beneden 17 jaai\ De uitslagen waren: voor a: 1. Confectie en Maatkleding bedrijf J. Pleune, Bruinisse: Fr. Deurloo, Bi'uinisse; 2. Skelterboys Middelhar- nis (J. Koppenaal Middelharnis); 3. Equipe Loonbedrijf M. Meeuwsen, Bruinisse; H. Schikker, Bruinisse; 4. Equipe VéGé: Rien van Weele, Bnxi- nisse. B. Dames: 1. Joke Quist, Nieuwe Tonge; 2. A. van Weenen, Nieuwe Tonge; 3. Jolanda Schaap, Bi-uinisse. C. Heren: 1. A. Coolbergen, Middel harnis; 2. S. Bij de Vaate, Bruinisse; 3. D. van den Berge, Bruinisse. D. Jongens: 1. Piet van Alphen, Nieuwe Tonge; 2. Jan Pleune, Poort vliet. De prijzen bestonden uit bekers en medailles. De beste tijd 9,9 sec. werd gemaakt door een dame, Joke Quist, Nieuwe Tonge; de beste tijd voor de heren was 10 sec. GRONINGEN. Twee arbeiders, die bezig waren met het beproeven van een nieuwe aai'dgasleiding in Gi'oningen, zijn daarbij ernstig ge wond geraakt, toen een afsluilplaat lossprong. stek aandacht te besteden aan de vele uiteenlopende activiteiten van het Zierikzeese Rode Kruis, worden hier nog enkele punten uit het jaax-- verslag aangestipt. In 1964 heeft ook het Welfarewerk voortgang gevon den. Een feestelijke gebeurtenis voor deze afdeling van het Rode Kruis was ongetwijfeld de bijeenkomst op 2 juli, toen acht Zeeuwse Rode Kruis afdelingen welfax-eleidstei's afvaai'- digden naar een regionale bijeen komst. In september werd nog een cui'sus in glasschilderen gegeven, hetgeen geschiedde in samenwei'king met -de afd. Westerschouwen. In april wai-en er E.H.B.O.-examens, waaxwoor 18 cui'sisten slaagden. Zij werden opgenomen in de Rode Kruis colonne, waar ongetwijfeld nuttig werk op hen wacht. Wei'k was er ook voor de Rode Kruis helpstei-s die in het vei-slagjaar assisteerden in verschil lende ziekenhuizen waar onder één in Hatlum en het Dunant- huis te Zeist. Al deze activiteiten overziend kunnen we het best met de secretaris-penningmeester de heer H. Uijl eens zijn wanneer hij, spre kend over de oprichters van de afde ling, zegt: „Ik vei-moed dat zij, in dien zij kennis nemen van het werk, meer dan tevi'eden zouden zijn". Het Havenpark wordt dagelijks genaast door toeristen, die over de gazons heen en weer rennen, lig gen uit te rusten, elkaar fotografe- ren en er stoeipartijen houden met hun kinderen. Niets draagt meer bij tot 't rommelig karakter van de binnenstad dan dit bezetten van een park, dat absoluut ongeschikt is 'voor publiek „gebruik", maar nochtans gemakshalve door de vreemdelingen is geadopteerd. Zierikzee zal het hier en daar toch echt in enkele verbodsbepa lingen moeten gaan zoeken, want deze toestand is ongehoord en treft men elders beslist niet aan. Wij geloven aan de noodzaak van een aantal maatregelen, maar laat mén beginnen met het plaat sen van bordjes, waarop staat aan geduid, dat liet lopen over de ga zons verboden is. Men kan zich wel voorstellen dat velen zich bedrinken aan hel rijheid-hlijheid-principe, maar dit mag toch echt niet gaan len koste van een park, dat zo duidelijk inte grerend onderdeel uitmaakt van een niet ten onrechte gerenom meerd stadscentrum. Het mankeert er nog maar aan dat men zich in badkleding steekt en gaat liggen zonnen. De gazons moeten verbo den terrein blijven, want zo gaal het van kwajxd tot ei-ger. Scheepvaartberichten Caltex Utrecht, 10-8 te Dumai ver wacht. Katsedijk, 9-8 te New York. Philippia (t.), pass. 9-8 Lissabon naar Ummsai'd. HAAMSTEDE Politie arresteerde Franse dief De Rijkspolitie te Haamstede heeft dezer dagen een 32-jarige Fransman afkomstig uit Bayonne gearresteerd op een camping, die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van bagage uit geparkeerde auto's in Amsterdam en in andei-e grote steden. De man, een zekere C., bleek bij zijn arresta tie ziek te zijn en „legeerde" daarom na zijn aanhouding, onder politiebe waking enige dagen in het Rode Kruis ziekenhuis te Ziei'ikzee. Na zijn herstelwerd C. naar Amster dam getransporteei-d, waar de politie hem nader aan de tand zal. voelen. De Fransman kon worden gepakt na een nauwgezette conti-ole door de politie van de daarvoor in aanmer king komende terreinen. BEZOEK Zierikzee kan blijkbaar het „jume- leren" niet laten. De (burgerlijke) ge meente ziet jeugdgroepen komen en gaan uit Engeland en Frankrijk; een stedelijke kerkformatie heeft het aangedurfd een Diiitse jeugdgroep naar hier te laten komen. Niet zon der enige nieuwsgierigheid heeft men dit bezoek tegemoet gezien, maar het kan niet anders gezegd dan dat deze groep kerkelijke jongeren er echt iets van hebben „gemaakt". Beladen met zangboekjes zijn de meisjes en jongens uit Bassum naar Schouwen-Duiveland gekomen, maar het was niet het Duitse zingen waar aan Nederland slechte herinneringen bewaart. Het waren heel streng ge selecteerde en bijzonder hooggestem de liederen, die melodieus en be schaafd werden gezongen. Een stunt- je op de laatste dag van het verblijf te Zierikzee was een aubade, die werd gebracht aan alle huizen waar de kinderen logies hadden tijdens een lang weekeinde, dat vol zat met voor de jeugd opwekkende gebeurte nissen. Op een feestavondje is een „dweil- spelletje" gepousseerd. Dat gaat dan zo; een dioeil mordt in het midden van de zaal gelegd en de twee te genstanders pogen gewapend met een stok elkaar de dweil te betivislen in dier voege, dat dit nuttig onderdeel van de huishouding, hetzij aan de ene, hetzij aan de andere kant in het „doel" moet verdwijnen. Het doel is gemakshalve een stoel. Het was een doorslaand spelletje, dat zijn hoog tepunt bereikte toen onder de kracht van twee tegen elkaar inwerkende stokken, de dweil in tweeën ging. De jeugd uit Bassum heeft ook heel wat werteld over deze vrij on bekende plaats in Nedersaksen. Het schijnt daar bijzonder mooi te zijn, hoewel het buiten de toeristische roetes ligt. Venetië heeft zijn „brug der zuchten", maar Bassum kent een „laan der zuchten", een fraaie linde laan met bankjes, naar we begrepen hebben, waarop de ouderdom uitrust en de jeugd elkaar innige verhalen vertelt. We behoeven intussen so'n geselecteerd groepje niet onmiddel lijk maatstaf gevend te noemen voor de na-oorlogse jeugd van thans (alle kinderen werden rond 1948 geboren), maar feit is dat dit Bassumer clubje het bijzonder „leuk" heeft gedaan en onder leiding van de goedlachse pre dikant Pastor Pipphart er werkelijk op uit was waardevolle intermense lijke contacten te leggen. De jeugd zowel ginds, als hier ont glipt duidelijk aan achtergronden, waar ouderen mee te maken hebben. Er is - dat is wel de conclusie - toch weer een nieuw begin cn dat is tvel- liclit dan wel een wondertje, waarbij men zo opeens wordt bepaald. 'Het woord is in deze kolommen al eerder gevallenmaar er vloeit uit het be zoek wel een kerkelijke jnmelage voort en dat is toch wel een plus punt iii deze wereld, waarin het soms allemaal zo gek toegaat. SCHIERE1LANDMAN. LAND- EN TUINBOUW Ingezonden mededeling Actieve afdeling „Deltavisie" sluit deze week

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2