Indonesië gaat honderd vliegtuigen F 27 Friendship bouwen Arbeider overleefde bedelving Brand in opslagplaats van Titan-raketten Warenhuis V. D. te Tilburg afgebrand De Dominicaanse republiek Indonesië naast raffinaderijen In het Indiase deel van Kasjmier is opstand uitgebroken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 augustus 1965 121ste jaargang Nr. 19833 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur. lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Film Magistospeelt op Schouwen-Duiveland Kokker met Djakarta in zee Vijver eiste drie kinderlevens DEN HAAG, 9-8. Indonesië gaat - gedacht wordt aan een aantal van honderd - de Fokker F 27 Friendship bouwen. De directie van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse vliegtuigenfa- briek Fokker heeft hierover o.m. het volgende medegedeeld: „In mei van dit jaar werd bij de Indonesische regering een plan in gediend dat voorzag in de stichting van een nationale Indonesische vlieg- tuigenfabriek, gebaseerd op het Fok- ker-produkt de F 27 Friendship. Een vijftien man sterke Indonesi sche delegatie, onder leiding van de heer Koerwet Kartaadiredja, heeft vanaf 10 juli jl„ in opdracht van president Sukarno, met de Fokker specialisten over de nadere uitwer king van dit plan 'onderhandeld. De beraadslagingen zijn heden afgeslo ten. Het plan voorziet in de levering van een veertigtal sets vliegtuigcom ponenten, die in een steeds toene mende mate in Indonesië zullen wor den samengebouwd. Tegelijkertijd zal alle aandacht gegeven worden aan de opbouw en inrichting van de eigen fa briek en aan de opleiding van het hiervoor benodigde personeel, zoda nig dat deze fabriek in staat zal zijn vanaf het een-en-veertigste vliegtuig het gehele fabricageproces uit te voe ren. Met een totale produktie van honderd vliegtuigen wordt thans re kening gehouden, een aantal dat ze ker benodigd zal zijn om t.z.t. in het interne lijnvervoer van dit eilanden rijk te voorzien. Levering is gepland van 1968 tot 1974. Contracten geparafeerd De contracten die de verhoudingen tussen Fokker en de Indonesische onderneming „Berdikari" regelen, werden maandagavond in de ambts woning van de ambassadeur van In donesië, zijne excellentie Sudjarwo Tjondronegoro, geparafeerd. Ver wacht wordt dat de ondertekening zal plaats vinden op 17 augustus, er Arrestaties in Washington WASHINGTON, 9-8. De politie heeft maandag meer dan 200 perso- nengearresteerd, die behoorden tot_ een grote groep demonstranten te-' gen de oorlog in Vietnam en op het grondgebied van het Capitool in Washington waren doorgedrongen. Zij trachtten op de trappen een bij eenkomst te houden, maar vonden de politie tegenover zich. Vier demonstranten die door het politiecordon probeerden te breken werden meteen gearresteerd. De an deren gingen op straat zitten en werden gearresteerd en weggevoerd toen zij weigerden door te lopen. Moord en doodslag op bananenboot KEY WEST (Florida), 9-8. Leden van de kustwacht van Key West, in deg Amerikaanse staat Florida, en personeel van het Amerikaanse fe derale bureau van onderzoek wacht ten maandag te Key West, in de Amerikaanse staat Florida, de aan komst af van de bananenboot „Se ven Seas". Aan boord van dit 38 meter lange schip bevindt zich, <na een weekeinde van muiterij en moord in volle zee, nog slechts een lid van de oorspron kelijk uit acht koppen bestaande be- mnaning. De „Seven Seas" was, met een be manning van Panamezen en Hondu- rezen, met een lading bananen uit een Mexicaanse haven naar Miami, in Florida, vertrokken. Leden van de Amerikaanse kustwadht, die zon dag jl. 'in Straat Florida aan boord van de „Seven Seas" gingen, troffen daar drie lijken en één nog levende opvarende a am. gelegenheid van de twintigste ver jaardag avn de onafhankelijkheids dag, door president Sukarno ener zijds en een delegatie van Fokker anderzijds. Partijen realiseren zich dat een weigering van de Engelse regering om exportvergunningen te verstrek ken ten behoeve vari de motoren en andere delen van de F 27, van in vloed zal zijn voor de uitvoering van de contracten. Zij zijn er evenwel van overtuigd dat hiefmede samen hangende problemen zullen worden opgelost. De eerste stappen om tot vervanging van Engelse delen te kunnen overgaan, werden reeds enige tijd geleden genomen. In de financiering van het pro gramma is voorzien door het be schikbaar stellen van Indonesische produkten, speciaal voor dit „Ber- dikari"-projekt. Deze produkten zul len via de Nederlandse vennootschap „Die West-Haghe" op de wereld markt worden gebracht. Reeds 33 doden geborgen LITTLE ROCK, 9-8. Op de Ameri kaanse luchtmachtbasis te Little Reek, in de staat Arkansas, is maan dag een opslagplaats voor Titans- raketten in brand geraakt nadat een dieselmotor uit elkaar was ge vlogen, 48 arbeiders zouden de opslag plaats niet meer hebben kunnen ver laten. Een geredde arbeider deelde mee dat zy waarschijnlijk opgesloten zitten. De Titan-2 is 33 meter lang, heeft een reïkwijdte van 'bijna 10.000 km. en kan een snelheid ontwikkelen van 28.000 >km. per uur. Hij staat opge steld in lanceerschachten van 46 me ter diep. Op het ogenblik van de ontploffing was een vijftigtal burgers bezig met onderhoudswerkzaamheden aan de lanceerinridhtingTwee van hen konden worden gereid. Zij werden met brandwonden en verstikkings- verschijnselen naar een ziekenhuis overgebracht. President Johnson gaf vanuit Was hington opdracht a'1 het mogelijke te doen om de ingeslotenen te redden. Voorts 'gelastte hij een onmiddellijk in le stellen ondsrzook. De omgeving van de basis, die ongeveer 25 km. ten noordwesten van de plaats Sear cy ligt, is 'door militairen afgesloten. Tot dusver zijn 33 lijken gebor gen. Er bestaat weinig hoop, dat de vijftien vermisten levend zullen worden teruggevonden. Twee Duitse baders bij De Koog verdronken Wordt Vietnam een langdurige affaire? DEN BURG (Texel), 9-8. Bij De Koog op Texel zijn maandagmiddag op het onbewaakte strand twee Duit se badgasten, de 49-jariige H. Men- ninjg uit Essen en de 56-jarige E. Toudhert uit Hargesheim, verdron ken. Mevrouw Toudhert kon op het nippertje worden 'gered. De 36-jarige Duitser J. MüHer, vriend van de heer Menning, redde een meisje op •het ogenblik dat de heer Menning in de golven verdween. TILBURG, 10-8. Dinsdagnacht te gen half vier heeft een zware brand gewoed in het warenhuis van Vroom en Dreesmann aan de Heuvelstraat te Tilburg. De brandweer was met groot materieel uitgerukt. De Tilburgse brandweer werd bij de blussingswerkzaamheden o.m. bij gestaan door de korpsen van 's-Her- togenbosch, Breda, Waalwijk en Don gen. Om half zes kon het sein „brand meester" worden gegeven. Tijdens de blussingswerkzaamhe den liepen enkele leden van de Til burgse beroepsbrandweer lichte ver wondingen op. Het kapitale gebouw is geheel in vlammen opgegaan. Van het drie ver diepingen tellende gebouw, met een diepte van honderd meter en een frontbreedte van dertig meter, is slechts een ruïne over. De schade zal volgens de eerste raming dicht in de buurt van de twintig miljoen gulden liggen. Een deel van de Bredase brand- weer werd in Tilburg in reserve ge houden, voor andere eventualiteiten, omdat de Tilburgse brandweer alle beschikbare materieel en manschap pen had ingezet. Hond inocht kiezen NEWARK, 10-8. Een rechter te Newark, in de Amerikaanse staat New Jersey heeft een Schotse herdershond, over het bezit waarvan twee mensen al vier maanden een geschil had den, gebruik laten maken van het zelfbeschikkingsrecht. De hond koos zonder aarzelen de 45-jarige Clifton Williams, hiermee de aanspraken van de 31-jarige mevrouw Alice Ri vera negerend. WASHINGTON, 9-8. „De Ameri kanen zyn bereid de oorlog in Viet nam gedurende vijf, tien of twintig jaar te voeren, net zolang tot Noord- Vietnam zich bewust wordt dat het niet kan overwinnen en dat er geen andere oplossing bestaat dan het voeren van overleg". Aldus luidde een der uitspraken die de Ameri kaanse ministers van buitenlandse zaken en defensie, resp. Rusk en Mc- Namara maandag voor de Ameri kaanse televisie deden in een speci aal aan Vietnam gewijd programma. Minister Rusk zei dat Hanoi zijn agressie tegen Zuid-Vietnam voort zet en daarbij drie illusies koestert welke door de feiten zullen worden weerlegd, want: 1. kan de Vietcong in Zuid-Vietnam geen militaire overwinning boe ken en 2. zal de internationale opinie zich ten aanzien van Zuid-Vietnam niet tegen de Verenigde Staten keren, terwijl Meisje verdrinkt in Westerschelde HANSWEERT, 9-8. In de Wesler- sdheldie nabij Haaisweert is het 16- jairiige meisje F. A. Brinkman uit Middlen-Beemster verdronken. Zij is uitgegleden op die glooiing van de dijk van de Wiestersöhelde. Haar va der dead een vergeefse reddingspo ging. Het slachtoffer logeerde met haar familie in Hansweert. Haar stoffelijk overschot is later gevonden. 3. er geen binnenlandse verdeeld heid in de Verenigde Staten heerst welke tot een wijziging van de Amerikaanse politiek kan leiden. „De leiders in Hanoi moeten er re kening mee houden dat hun hoop geen werkelijkheid zal worden en dat zij op zekere dag aan een vreed zame oplossing zullen moeten den ken". aldus Rusk. Invalide redde vrouw KOPENHAGEN. 9-8. Een 18-jari ge jongen uit Kopenhagen, Bent Steakaer, zag zondag uit zijn raam hoe een jonge vrouw een vijver in waadde, kennelijk om een eind aan haar leven te maken. Niemand deed een poging haar tegen te houden. De jongen, half verlamd, strompelde op zijn krukken naar 'buiten en wist de vrouw te overreden uit het water te komen. De regeringscrisis in Griekenland ATHENE, 9-8. De parlementaire afgevaardigden van 'de Unie van het Centrum hebben met grote meerder heid besloten dat Stephanos Stepha- nopoulos die opdracht van de koning om een regering te vormen, niet moet aanvaarden.. Deze zal de op dracht vandaag nog teruggeven. Het besluit is genomen met 119 te gen 26 stemmen na een bespreking die meer dan drie uur heeft geduurd Nieuwe onrust in Azië BRUSSEL, 9-8. - Een Belgische bouwvakarbeider heeft maandag in Brussel een instorting overleefd, waarbü hy onder een laag van bijna tien meter zand werd bedolven. Het ongeluk gebeurde in het cen trum van Brussel bij de constructie van een nieuw gebouw. Reddings ploegen slaagden er al spoedig in het slachtoffer met een buis, waardoor lucht werd aangevoerd, te bereiken. Het duurde echter ruim negen uur voordat de man naar boven kon wor den gebracht. Een arts diende hem in zijn be narde positie een injectie toe om de pijn te stillen. De arbeider zat be kneld onder een aantal balken, die echter tegelijkertijd zijn redding be tekenden. Hij werd na zijn redding ter observatie naar een ziekenhuis gebracht. Enkele maanden geleden kwam een Belgische bouwvakarbeider onder bijna dezelfde omstandigheden om het leven. WASHINGTON, 9-8. De organi satie van Amerikaanse Staten O.A.S. heeft maandag een vredesplan voor de Dominicaanse Republiek voorge steld, waarin dr. Hectorr Garcia Go- doy aan het hoofd van een voorlopi ge regering zou worden gesteld. Bin nen een half jaar of negen maanden zouden vrije verkiezingen moeten worden gehouden. Het voorstel bevat tevens een ont werp voor een voorlopige grondwet met strikte garanties voor de men senrechten - het is in Washington en San Domingo gepubliceerd na aan de elkaar bekampende partijen op het eiland te zijn voorgelegd. O.A.S.- lieden zeiden dat zij het nog niet hebben aanvaard. DJAKARTA, 9-8. De Indonesische regering za'l nog dit jaar alle raffi- naderijeninstaLlaties van de olie maatschappijen Stanvac en Shell in Sungai Gerong, Pladju (beide in het zuiden van Sumatra) en Bali'k Papan (in het oosten van Borneo) overne men, zo 'heeft de staatssecretaris van oliezaken, generaal-majoor Ibnu Sutowo, maandag verklaard. Volgens het Indonesische persbu reau Antara 'heeft generaal Sutowo gezegd dat op 20 augustus besprekin gen over deze kwestie zullen worden gevoerd lussen de regering en de oliemaatschappijen. Hij zei ook nog dat d'e raffinaderijen in de drie plaatsen elk een capaciteit van 65000 barrel per dag 'hébben. KARATSJI, 9-8. Een woordvoer der van de regering van Pakistaans Kasjmier heeft maandagavond in Moezaffarabad gezegd, dat in het In diase deel van de staat een openlyke opstand is uitgebroken. Volgens hem had India in allerijl troepen naar het gebied gezonden. Ook radio-Pakistan meldde dat volgens „berichten van de andere kant van de bestandslijn" een op stand in Indisch Kasjmier was uit gebroken en dat de Indische autori teiten het nieuws onder strikte cen suur hadden gesteld. Een in Indisch Kasjmier gevormde „revolutionaire raad" heeft de bevol king van de staat gewaarschuwd dat „alle collaborateurs met de Indische autoriteiten zullen worden doodge schoten". „Geen genade voor verra ders", aldus heeft de raad laten we en via het klandestiene radiostation „de stem van Kasjmier". Aan „vrij heidsstrijders in bezet Kasjmier" werden richtlijnen verstrekt, volgens welke onder meer geen belasting en andere gelden meer zouden moeten worden betaald aan het „marionet tenbewind". De raad zou spoedig maatregelen nemen voor de inzame ling van deze gelden. „Degenen die dit bevel niet nakomen, zullen streng worden gestraft", aldus het radiosta tion. In Srinagar, dc hoofdstad van In disch Kasjmier, heeft een officiële woordvoerder meegedeeld dat Indi sche militairen en politiemannen bp een dorp op enkele kilometers van dc stad in gevecht z^n gewikkeld met Pakistaandc infiltranten. Laatst genoemden, die volgens de woord voerder enkele burgers hadden ver moord, zouden zware verliezen heb ben geleden. Het persbureau „Press Trust of In dia" meldt uit het zuidelijker gelegen Jammoe dat ongeveer duizend Paki staanse militairen zondag een aanval deden op een Indische post ten noord- oosten van Poontsj, onder dekking van machinegeweer- en raketvuur. De Pakistani waren met zware ver liezen teruggeslagen. De aanval werd in vier golven uitgevoerd en duui-de zes uur. Pakistaanse saboteurs Verder waren volgens de „Press Trust of India" de afgelopen twee dagen minstens twintig groepen ge- BRUSSEL, 9-8. Smokkelaars in het Belgisch-Nederlandse grensge bied hebben blijkbaar naast de boter smokkel een nieuwe winstgevende handel ontdekt. Het afgelopen week einde hield de Belgische douane in Neerpelt een verdachte personenau to aan. Be inzittenden sloegen op dc vlucht. Dc douaniers vonden in dc auto niet, zoals zy verwachtten, Ne derlandse smokkelbotcr, maar vyf tossen dc stoelen geklemde kalveren die vcor sluikuitvocr naar Neder land waren bestemd. Maar ook de botersmokkelaars blijven actief, zoals blijkt uit de vrij- BUSSUM. Aan de oever van de vij ver bij het spoorwegviaduct staan sinds maandag drie ruw houten kruisen. Reeds drie kinderen zijn in de vijver verdronken. Omwonenden hebben de gemeente verzocht een deugdelijk hek of afrastering te plaatsen, opdat de kinderen rustig in het plantsoen kunnen spelen. Na plaatsing van de kruisen hebben buurtbewoners bloemen neergelegd Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een flinke kerel is te trots j, om ij del te zijn. wapende Pakistaanse saboteurs ver op Indisch grondgebied door Indi sche militaire patrouilles onder schept. In dezelfde periode hadden de Pakistaanse troepgn zich aan 55 bestandsschendingen schuldig ge maakt. De Indische patrouilles had den de saboteurs zware klappen toe gebracht en grote hoeveelheden wa pens en munitie buitgemaakt. De in filtranten in het gebied 'van Jammoe verkeerden in grote verwarring en probeerden instructies te krijgen van Pakistan, zo was volgens het pers bureau gebleken uit een opgevangen radioboodschap. De premier van Indisch Kasjmier, Sadiq, heeft maandagavond voor ra dio-Kasjmier een beroep gedaan op de bevolking, zich gereed te maken „om Pakistan een beslissend en ver- nietigend antwoord te geven". Iets hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen di-oog weer met tijdelijk wolkenvelden, voorna melijk in het zuiden en westen van het land; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. iets hogei-e temperaturen. 11 aug. Zon op 5.17, onder 20.12. Maan op 20.27, onder 3.43. 12 aug. Zon op 5.19, onder 20.10. Maan op 20.49, onder 4.51. Volle maan: 12 aug. te 9.22. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 aug. 2.51 v.m. 12 aug. 3.32 v.m. 15.10 n.m. 15.49 n.m. BROUWERSHAVEN 11 aug. 12 aug. 2.25 v.m. 3.02 v.m. 14.51 n.m. 15.29 n.m. Smokkelaars actief bij Belgisch-Nederlandse grens wel dagelijkse berichten over ach tervolgingen van smokkelauto's. Het afgelopen weekeinde werd een vrachtauto met 1.000 kg Nederlandse boter en een grote hoeveelheid kraaiepoten door de Belgische dou ane in Lommei in beslag genomen. De smokkelaar- bleek aan de dood le zijn ontsnapt. Bij een achtervol ging daags tevoren door Nederland se douane-ambtenaren had een ko gel de cabine Ier hoogte van het hoofd van de bestuurder doorboord, staat, door mftldtairen ingesloten. De smokkelaars moesten na de ach tervolging hun voertuig wegens mo- torpech achterlaten. Springtij: 14 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 10-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een van Schotland afkomstig hogedi'ukgebied lag van morgen juist ten "noorden van de Waddeneilanden en beweegt lang zaam verder naar het oosten. Het neemt nog steeds iets in betekenis toe, terwijl ook boven Frankrijk de luchtdruk wat is gestegen. Een van de oceaan afkomstig zwak storings- gebied bracht echter tot bij de om geving van Londen enige regen. Hoe wel dit zich nog langzaam verder in onze richting zal verplaatsen wordt verwacht, dat. de aktiviteit ervan zal afnemen zodat het waar schijnlijk in ons land op de meeste plaatsen droog zal blijven en er al len lijdelijk meer wolkenvelden in de hogere niveaux zullen overdrij ven te meer daar het hogedrukge- bied zich ook morgen nog tamelijk dicht bij ons land zal bevinden. De temperaturen zullen een paar graden hoger worden bij zwakke tot matige winden tussen oost en zuid. Het ziet er naar uit dat de komende dagen nog een geleidelijk verdere stijging van de temperatuur moge lijk is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1