KASTEEL TE HUUR Nederlandse activiteiten in Rusland Vakanties piemel van (Van een medewerker). Hoewel w\j in de zomermaanden nitt gewend zijn bij voorkeur in cij fers te denken, met uitzondering van het opmaken van vakantiebegrotin gen, schept toch de periode van rei zen en trekken een goede gelegen heid tot het maken van vergelijkin gen met andere landen en volken, wy trekken immers in groten getale ever de grenzen. Wij trachten daar ontspanning te vinden voor de zor gen van een arbeidsjaar. WÜ zouden echter onze naam van goede koop lieden te zijn niet verdienen wanneer wij onze ogen niet de kost gaven als wij in het buitenland zijn. Het is niet mogelijk de economi sche kracht van een land geheel naar zijn uiterlijk te meten. Niettemin is het overal cp dit oude continent dui delijk dat de welvaart in opmars is. De vergelijking met andere landen leert oils dat wij bij die opmars geen cf weinig achterstand boeken. 't Get ij verloopt Een verandering met de vooroor logse toestand is echter, dat wij toen in welvaart dikwijls een voorsprong hadden op andere Europese landen. Het bezit van rijke overzeese ge biedsdelen heeft daartoe veel bijge- Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De associatie van Ni geria bij de E.E.G., een zaak van po litiek belang, aangezien het de eerste associatie van een Engels sprekend land in Afrika is, zal niet gepaard gaan met financiële hulp en de we derzijdse bevoorrechting van de han del zal slechts 'beperkt zijn. TOKIO. Een wervelstorm, „John" genaamd, heeft op het Japanse eiland Kiocsjoe het 'leven 'geëist van 19 per sonen, 35 mensen werden gewond. 150U huizen staan onder water. BOZEN. Twee jonge Duitse arties ten, de 25-jarige Alex Stey en diens 27-jarige broer Dominikus uit Stutt gart zijn in Sarnthen 'bij Bozen tij dens een voorstelling ivan een touw op 15 meter 'hoogte gevallen. Beiden werden ernstig gewond. TOKIO. De Japanse politie Iheeft vrij'daig bekend gemaakt een Zweedse student en een Britse monteur we gens ihet smokkelen van gou!d ter waarde van 240.000 gulden te -heb ben gearresteerd. DJAKARTA. De Indonesische na tionalistische partij heeft zeven le den van het -bestuur wegens ondisci plinair optreden uit de partij gezet, zo -is vrijdag in Djakarta 'bekend ge maakt. BRUSSEL. In een in Brussel ge publiceerde ontwerp-aanibeveling be treurt de raadgevende interparle mentaire Beneluxraa'd -het gébrek aan eensgezindheid, dat tussen Bel gië, Nederland en Luxemburg tij dens de jongste crisis in de Euro pese Economisdhe Gemeenschap tot uiting ds gekomen en de „misver standen, die -hieruit zijn voortge vloeid". NEW YORK. De Chase Manhattan Bank dn New York heeft een com missie van vooraanstaande zakenlie den uit 'de Verenigde Staten en ne gen andere Jamden, waaron'der Ne- derland, in het leven geroepen die de ibanik van advies zal 'diienen in in ternationale aangelegenheden. KIEL. Een gepensioneerde West- Duitse onderwijzer, Lothar Stielau, die beweerd heeft dat het dagboek van Anne Frank vervalst is, is door de rechter in Kiel veroordeeld tot een vermindering van zijn pensioen met vijf pet. voor de komende tien maanden. CAIRO. In Cairo 'is tussen de Ver enigde Arabische Republiek en Ne derland een overeenkomst op bet ge bied van de burgerluchtvaart gete kend. MOSKOU. In het Russische poli tieke weekblad „Za Roebezjom" is een heftige kritiek gepubliceerd op president Johnson, die er van be schuldigd wordt „de V.S. in Vietnam naar de rand van de afgrond te du wen". HIROSJIMA. Overal in Japan zijn vrijdag herdenkingen gehouden van het feit dat 'twintig jaar geleden de eerste Amerikaanse atoombom op Hirosjima werd geworpen. Ongeveer 30.000 mensen waren bijeengekomen in het gedenkpai-k te Hirosjima. PEKING. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de Chinese volkscommunes schrijft het Chinese blad „De Rode Vlag" dat de land bouwhervorming een succes is ge worden, in tegenstelling tot het mis lukken van de Russische landbouw politiek. KAAPSTAD. Een niet-blanke ge detineerde weigerde voor een recht bank in Kaapstad te getuigen tegen een blanke cipier uit vrees dat de cipiers en zijn medegevangenen wraak op hem zouden nemen. PHOENAKA. De politie van Gang- tok, hoofdstad van de Himalajastaat Sikkim, heeft een huisbediende van koning Wangtsjoek van Bhoetan ge arresteerd die ervan wordt beschul digd een rol te hebben gespeeld in de mooxdaanslag op de monax-ch toen deze eind juli een klooster te Paro bezocht. MCSKOU. „Het besluit van de Amerikaanse regering om een nieuw contingent van 50.000 militairen naar Zuid-Vietnam 4e sturen wordt in de leidende kringen van de Sowjet-Unie beschouwd als een daad van agressie die leidt tot uitbreiding van de oor log in Vietnam", zo zegt het Russi sche persbureau Tass in een offici al e verklaring. MOSKOU. Ambassadeur Foy Koh ier van Amerika is vrijdag van een receptie in het Kremlin weggelopen toen de Russische premier Kosygin kritiek oefende op het Amerikaanse optreden in Vietnam. Europese welvaart dragen. Die voorsprong is verdutenen en onze vooraanstaande positie bij de eerste violen is vervangen door een onopvallend plaatsje achteraan in het Europese orkest. Naar onze mening is de in het verleden mislukte huisvestingspoli tiek in ons land duidelijk zichtbaar. Onze woningbouw is niet meer voor beeldig, maar wij mogen ons geluk kig prijzen als wij met name in de sector van de volkshuisvesting de toets van de Europese kritiek kun nen doorstaan. In vergelijking met de Scandinavische landen hebben wij naar onze mening een achterstand, terwijl ook west-Duitsland en België bezig zijn een voorsprong op te bou- wen in de kwaliteit van de woning bouw. Wy zullen op onze woning-tellen moeten passen en besef moeten krij gen voor de noodzaak dat een groter deel van ons inkomen aan woonge not zal moeten worden besteed, nze snelle bevolkingsgroei stelt ons op dit punt voor een bijzonder zrvare opgave. Stijgende export Geven wij onze ogen de kost dan zien wy steeds meer produkten van onze bodem, onze veestapel maar ook van onze industrie in de buitenland se zaken. De export-inspanningen van de laatste jaren beginnen hun vruchten af te werpen. In de eerste maanden van 1965 steeg onze uitvoer met niet minder dan 12 pet. Onze industrie-produkteii beginnen een goede naam te krijgen. Zij zijn kwalitatief van goed gehalte en kunnen in de concurrentiestrijd meekomen. Het zou onjuist zijn de gedachte rond te strooien dat wij door de snelle loonstijgingen van de laatste jaren onze kostenvoorsprong geheel zouden hebben verloren maar het is zeer duidelijk dat wij niet meer zichtbaar goedkoper zijn dan het buitenland. Gelukkig heeft men ook daar met loonstijgingen te kam- pen gehad, maar deze is in verhou ding minder geweest dan in Neder land. Wy moeten wel zeer voorzichtig opereren aan het loonfront in de naaste toekomst anders wordt ons kostenpeil te hoog en gaan wy de kant op van Engeland dat reeds in grote economische moeilijkheden verkeert. Nuchter blijven Wie met buitenlandse fabrieksar beiders spreekt en hun arbeidslust met die van de Nederlanders verge lijkt, begrijpt dat zich hier niemand op de borst akn slaan. Deze gedach te gevoegd bij de wetenschap dat bijvoorbeeld in de V.S. de loonkos ten al gedurende enkele jaren niet meer stijgen, rechtvaardigt volkomen de uitspraken in het jaarverslag van de Nederlandse/ie Bank dat de con currentie met name van de Ameri kanen op ons continent groter zal worden. Slachtoffers atooinliom- Hirosjima herdacht AMSTERDAM, 7-8. Een zestal or ganisaties beeft op vrijdagavond in Kra'snapolsiky te Amstei-dam de Slachtoffers van ide atoombomexplo- sie op Hirosjima herdacht. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst werd om. 'het woord 'gevoerd door prof. (dr. S. A. Wouthuysen. Deze zei o.m.: Het patroon van onze samen leving moet plaats maiken voor een vorm waarin, bet recht de rol van het militaire apparaat gaat overne men. De krachten 'die id'e oud'e maat schappijstructuur willen handhaven zijn echter formidabel. De hoogleraar noemde als stations op de weg naar wereldvrede o.m. een' gedeeltelijke ontwapening. Opleidingsscholen voor kleuterleidsters DEN HAAG. 7-8. Het thans be- staande aantal scholen voor de op leiding van 'kleuterleidsters kan groot genoeg geacht worden om de tot 1970 berekende toekomstige be zetting van leerlingen op te vangen, aldus staatssecretaris mir. J. H. Gros heide, in een nota aan de Tweede Kamer. Dit aantal gesubsidieerde scholen bedraagt thans veertig. Voorzien wordt in een stijging van 'het aantal leerlingen bij het kleuter onderwijs met vijf procent dn de ko mende vijf jaar. Regionaal gezien is deze te verwachten stijging zeer uit eenlopend. De aanmaak van guldens en rijksdaalders DEN HAAG, 7-8. Wegens gebleken behoefte aan 'guldens wei-den er dn 1964 negen miljoen vervaardigd, zo blijkt uit de toelichting op een wets ontwerp tot wijziging van de begro ting van het Staat9muntbedrijf over het afgelopen jaar. Volgens de oorspronkelijke begx*o- tirxg was slechts in de aanmaak van vijf miljoen guldens vooi-zien. Er zouden evenveel rijksdaalder-s wor den gemaakt, doch 'dit aantal is be- jxex-kt tot 2,8 miljoen stuks. Aan kwartjes, dubbeltjes en stuivers werd twaalf miljoen stulks meer ge produceerd. dan was voorzien. De aanmaak van centen bleef bij de plann enachter. Voor Suriname en de Nederlandse Antillen werden in to taal 6,1 miljoen munten geleverd. Indonesische kosmosraket DJAKARTA, 8-8. Indonesië heeft zijn eerste raket voor het ondex-zoek van de kosmos gelanseei"d, zo meld de het persbux-eau Antara zondag. De lancering, van ccn plaats „er gens in Indonesië", verliep volgens de directeur van het i'uimtevaartin- stituut te Djakarta, commodore Imam Soekotjo, zaterdag voor hon derd procent succesvol. .MOSKOU, 7-8. Het Nederlandse bedrijfsleven zal op aanzienlijke schaal deelnemen aan de chemisch- technische wereldtentoonstelling voer industrie en landbouw, die van 11 tot 26 september in de hoofdstad van de Scwjet-Unie wordt gehouden. Tijdens deze wereldexpositie in Sokolniki Park worden tienduizend buitenlanders, voox-namelijk deelne mers en hun medewerkers, maar ook veel geleerden verwacht. Dat is vijf maaL zoveel als tijdens de wereld tentoonstelling voor bouw- en we gentechniek in 1964. Drie Nedex-landse deskundigen zul len tijdens wetenschappelijke sym posions verhandelingen houden. De Nedex-landse inzending in Mos kou wox-dt ongeveer vier maal zo groot als die van 1964. Op 2.734 vier kante meter, verdeeld ever twee hal len, zullen ongeveer zestig onderne mingen in 27 stands laten zien, waar he*. Nedex-landse bedrijfsleven op chemisch-technisch gebied toe in staat is. Deze' forse inzending is, ge rekend naar de omvang van de Ne derlandse industrie, i'elatief feel gro ter dan die van bijvoorbeeld Fi-ank- x-ijk, Italië, West-Duitsland en En geland en qua oppervlakte gemeten gemiddeld twee derde tot drie kwart van die der genoemde landen. De plaats van de Nedex-landse pa viljoens in het Sokolniki Park is zeer Skelet gevonden van een volwassen mastodont ODESSA, 7-8. In de buurt van Odessa is op een diepte van 12 meter het enige tot nog toe bekende volle dige skelet 'Van een volwassen mas todont (oer-familie van de olifant) gevonden. Het beest moet 3% meter hoog en 4Afz meter lang zijn geweest en zo'n 15 min. jaren geleden geleefd hebben. Voedselrantsoenering in Indiase grote steden NIEUW DELHI, 7-8. Wegens oen groeiend tekort aan voedsel zal in zeven 'grote steden in India rijst en meel worden 'gerantsoeneerd. In Cal cutta was dit reeds het geval. Enige tijd later komen alle steden met meer dan drieduizend inwoners aan de 'beurt. F ijn gevoetbald KINGSTON, S-9. De spelers van de Londense eerste divïsieclub Ar senal zullen met weinig plezier te rugdenken aan de ivedstrijd die zij zaterdagavond in Kingston hebben gespeeld tegen Jamaica, een wed strijd die overigens slechts 37 minu ten duurdeIn die tijd hadden zij het zwaar te verduren gekregen. Al spoedig ontstonden er strubbelingen in liet veld, waarbij het publiek niet lijdzaam bleef toekijken. In krachti ge bewoordingen uitten de toeschou wers hun misnoegen, maar daarbij bleef het niet. Er werden flessen naar de spelers gegooid en de grens rechters besteedden meer aandacht aan het schoonhouden van het speel terrein dan aan het spel. Toen de ivedstrijd ontaardde in een veldslag, waarin de spelers van beide partij en met elkaar slaags raakten, greep de politie in. De scheidsrechter vond het op dat moment ook genoeg zo en zette er een dikke streep onder. Dat Arsenal met 2-0 leidde, is mogelijk een vingerwijzing naar de haard van al het kwaad. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking HWgi'.T^S'Viuil «fa Geboren: 2. Cornells Jacob, z. van J. A. v. d. Bijl en H. M. Krabbe (Brouwershaven); 9. Pieternella Jo hanna d. van H. Barendregt en L. Okkerse (Dreischoij; 12. Dirk, z. van Q. Huijser en B. 'de Boer (Zonnemai- re); 12. Cathy Greta, d. van S. J. Bij de Vaate en A. Boot (Noord'gouWe); 15. Pdeter Coi-nelis, z. van M. Ri ngel - berg en M. J .Koster (Brouwersha ven); 15. Le'en'dert Jacobus, z. van P. C. S. van Hattem en A. G. Steen'dijk (Noordigouwe); 15. Nicole Diana, d. van P. T. Jonker en J. C. Kooman (Brouwex'shaven); 26. Leoni Marieke, d. van C. J. Bij kerke en P. K. L. N'i- kerk (Brouwershaven)28. Sandrea Paulina Johanna, d. van G. J. Koot en J. P. van Leeuwen (Zonnemaire). Gehuwd: 16. Adrianus Romijn, 25 jr. en Adriaantje WilJemina 'Padmos, 23 jr. (Nooxdgouwe)23. Ric'hard Charles Avery, 24 jr. (Rugby, Enge land) en Teuntje Remeeus, 23 jr. (Noordgouwe); ,23. Willem Klaais Vreeke, 24 j. (Domburg en Berbera Pietemel'la van Dongen, 21 jr. (Drei- schor); 27. Louis Hubert Motmans, 23 j. (Noordgouwe en Maria Anna de Looff, 25 jr. (Zierikzee). Overleden: 8. Janna Maatje van 'de Zande, 61 jr., echt. van C. van Nieu we nhuize (Brouwershaven); 25. Antjc Hubex-diena van der Weele, 45 jr., echfeg. van J. C. Beeke (Brouwers haven). Ingekomen: 8. Abraham L. de Groot en echtg. (Noordgouwe) van Rotterdam; 22. Marinus J. van 't Hof (Brouwershaven) van Utrecht; 22. Mariene Maijs, edhtig. van L. P. v. d, Wekken (Noordgouwe) van Zierik zee; 23. Leen'dert Pieter van dei- Wekken (Noordgouwe) van Mid'den- söhouwen. Vertrokken: 5. Cornelis Vis met gezin (Noordgouwe) naar 's-Graven- polder; 14. Jeltje de Boer (Zonne maire) naar Zierikzee; 28. Teuntje Remeeus, eöhtg. van R. C. Avery (Noordgouwe) naar Rugby, Engeland; 29. Jacob van den Berge, wedn. van M. I. van Almenkeiik (Dreischor) naar Zierikzee); 30. Dingena van den Bexige, wed. van J. Scherpenisse (Dx-eischor) naar Rotloxdam; 30. Rob bert Siegfried Boender met gezin (Dreischor) naar Almelo. centraal. De paviljoens grenzen na melijk aan het grote, twee vex-die- pingen beslaande hoofdgebouw, waai de Sowjet-Unie zelf in exposeert. Het waren muggen I NEEDE, GS. Ouders in Neede, 1 die hun kinderen naar de dok- 1Ier hadden gestuurd in de me- 1 ning, dat zij roodvonk hadden, hoorden later, dat de opge- 1 zwollen oogleden te wijten 1 waren aan muggen, die dit 1 Oostgelderse dorp in hele zwermen belagen. Na de aan- rallen van de bijzonder ueny- 1 nige insecten konden de kinde- 1 ren nauwelijks meer zien, zo 1 opgezwollen waren hun oog- leden. UTRECHT. De agx-arische commis sie van de Chx-istelijk Historische Unie is in Uti-echt in een extra ver gadering bijeen geweest om zich te beraden over de noodtoestand, waar in thans vele landbouwex-s zijn ge raakt. Tien jongens en tien meisjes zijn volgens Antax-a de vorige week vex-- dronken, toen het scheepje waai-mee zij voox- de kust van Bali voeren, in een hevige stox-m verging. Honderden vooi-malige bewonex-s van Duitse concenti-atiekampen heb ben zondag op de begraafplaats van Tel Aviv bij het monument voor de slachtoffex-s van Treblinka gedemon streerd tegen de vestiging van een Westduitse ambassade i.i Israël. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. Op de 'hoek van de Witte de Wifhstraat en de Waldeck Pyrmontkad'e in Den Haag is de 70- jarige voetgangster mevrouw J. E. W. Mai-ing-Sagan bij 'het ovex*steken door een auto aangereden en om het leven gekomen. TILBURG. Op de Ringbaan Zuid in Tilburg, ter 'hoogte van de Ley- pax-kiweg, is een personenauto bij het links afslaan tegen een uit tegen overgestelde xuöhtinig komende vrachtauto met 'aanhangwagen gere den. De bestuurder van de perso nenauto, de 34-jard'ge heer Ruyk uit Tilburg, vader van vijf jeugdige khïdei'en, werd op slag gedood1. Zijn vx-ouw werd in 'hoogst zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis over- gebi-acht. ZUIDWOLDE. De -heer S. Coelingh wethouder van Bevex-wijk en diens veertienjarige zoon zijn zaterdag avond 'omstreeks elf uur bij een ver- keei'songeluk 'bij Zui'dwolde in Dren- te om 'het 'leven gekomen. APELDOORN. Op de Zutphense- straatweg te Apeldoonrn sloeg zater dagmiddag de 60-jarige bromfietser H. M. Keijzer zonder op het verkeer te letten de weg over. Hij werd hier bij aangereden door een juist passe- ren'de auto, bestuurd door de 30-ja rige C. J. H. uit Apeldoorn. Met zwai-e verwondingen werd de brom fietser naar het ziekenhuis overge bracht, .waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. SCHIEDAM. In de nacht van za terdag op zondag is in de Gx-oene- iaan te Schiedam d'e 20-jarige Schie dammer A. van der 'Drift met zijn bromfiets frontaal ingereden op een hem tegemoetkomende personenauto. De jongeman werd geraakt door de Linfcerkoplamp van de auto, waax-- door zijn schedel werd verbrijzeld. Hij was op slag dood. ZANDVOORT. Zondagmiddag is in Zandvoort in zee bewusteloos drij vende aangetroffen de 43-jai-ige Duitser Bernihard Schirmachter, kri- minal-kommissar te Gelsenkirchen. Politie en reddingsbrigades zijn een uur bezig geweest om de levensgees ten op te wekken. De doodsoorzaak bleek achteraf een hartvexiamming te zijn. FEUILLETON Hoofdstuk 5. Nog diezelfde avond liep ze dn 'de grote salon, toen Bert op 'haar af kwam. Hij sta'k, geen enkele reaklie op zijn gezicht, zijn 'hand uit, die ze werktuiglijk drukte. „Hoe maakt u het, juffrouw Inikema? Ik neem aan, dat het een bijzondere samenloop van omstandigheden is, dat wij el- 'kaar bier ontmoeten?" Op even afgemeten toon antwoord de ze; „Inderdaad, meneer Hoaghuis. En ik (hoop, dat u van mij wilt aan nemen, dat ik vanzelfsprekend on kundig was van het feit, dat u even eens 'd'it 'kasteel als vakantieverblijf 'had' uitgezocht". Hy begon flauw te glimlachen. „Ik geloof je terstond. Naar alle waar schijnlijkheid zou je dan naar een ander vakantieverblijf hebben uitge zien?" Ze knikte. „Zeer juist. Overigens overweeg ik om morgen te vertrek ken". Bert bleef 'haar onafgebroken aan kijken. „Als mijn verschijning u hu.r tot ergernis is, zal 'ilk p rob ex-en u zo veel mogelijk uit de weg te lopen". Hij wees in het rond. „Het kasteel is groot genoëg. Blijft u x-ustig (hier, zo lang u gehuurd 'hebt, juffrouw Inke- ma. U zult van mij niet de minste last hebben". Hij boog even, draaide zich op zijn 'hakken om en liep naar het andere eind van 'het verti'ok, waar hij een sigaret opstak en een gesprek met 'de schrijver Lbde pro- President Johnson heeft de ne gerbevolking aangespoord zich on verwijld bij de stembui-eaus te laten inschrijven, nu de nieuwe wet op het stemrecht is aangenomen. Hij noemde de* wet een overwinning die even belangi'ijk is als welke over winning op het slagveld ook. KERKNIEUWS „Brood voor het hart" thans 1,4 miljoen gulden AMSTERDAM. De stand van de opbrengst van de actie „Brood voor het hax*i" ovei-schi-eed vorige week de 1,4 miljoen gulden. Doel van de actie - die enige maanden geleden door de Neder landse Zendingsraad werd ingeluid - is de stichting van nieuwe drukke rijen, uitgeverijen en ohi-istelijke lec tuurcentra in de ontwikkelingslan den van Afrika, Azië en Zuid-Ame- x-ika. Het benodigde bedrag is ander half miljoen gulden. De Paus over atoombom en kernbewapening CASTELGANDOLFO, 8-8. „Lalen wij toch bidden dat de mens nimmer meer zijn vertrouwen stelt in zulke rampzalige en onterende wapens als de atoombom". Dit heeft Paus Paulus zondag ge zegd in een toespraak te Castelgan- dolfo ter gelegenheid van het feit dat twintig jaar geleden een atoom bom op Hirosjima wei-d geworpen. De Paus heiinnerde ei-aan, dat hij vaak de hoop had uitgespi'oken dat de kernwapens verboden zullen worden. Hij wees er verder op dat men zich bij de officiële berden- kingsplechtigixeden in deze „wel zeer ongelukkige stad" met opzet. veiTe van alle politiek had gehouden Ned. Hei'v. Kexic Aangenomèn het beroep van de G.S., tot pi-ed. voor b.w. (seci\ i-aad voor het jeugdwerk) Th. M. Loran te Bergentheim. Bedankt voor Roswinkel (toez.) H. P. Bos, kand. te Bierum (Gr.). Geref. Kei-ken Beroepbaar. De classis Dordx-echt heeft beroepbaar gesteld de heer P. Torenbeek, Vlak 6 te Dordrecht. Baptisten Gemeenten Beroepen te Schildwolde J. P. Schouten te Marrum, die dit bex-oep heeft aangenomen. Ned. Herv. Kerk Bei-oepen te Uitwijk c.a.: kand. G. J. E. Tichelaax-, Utrecht; te Gemert (toez.); kand. J. Richtex-, Doorwerth; te Willige-Langerak: kand. H. A. v. d. Pol, Ede. Bedankt voor Ede (vak. E. F. Ver- gunst): G. v. Estrik, Genemuiden. Ger. Kei-ken Bedankt voor 's-Gx*aveland: J. ter Horst, T wij zei. LAND- EN TUINBOUW Stoppelknollen bij schaarste aan hooi De granen.zijn laat, de aardappe len niet best, de hooioogst laat hier en daai' veel te wensen over. Regen, regen. Kunnen najaarsteelten nog uitkomst bieden Najaai'steelt van aardappelen is iets nieuws. De om standigheden dit jaar lijken echter gunstig aan deze nieuwe teelt eens te denken. Stoppelknollen zijn beter bekend, men is ex*mee vertrouwd. Bij schaars te aan hooi kunnen zij een welkome aanvulling zijn. Maar „x-apenland" is geen best land" zei men vroeger in Zeeland en dat betekende: knollen nemen veel voedsel uit de grond. Een pi-obleem is dit al lang niet meer; voor een goede opbrengst is nodig 4 baal Kas, 3 baal slak of su per en 300 kg. kalizout 40 per ha. Misschien maakt het najaar nog veel goed. Ook het nagx-as kan nog meevallen. Niet te zuinig echter met de bemesting. De regen nam veel weg en bij schaax-ste is een goed ge was stoppelknollen heel wat waard. 13 door G. DEUTEKOM beerde te beginnen. Ineke beet zich op de lippen van ergernis. ïnplaats van Ineke: juf frouw Inikema. En jij en u door el- kaai- 'haspelend. Enfin, aan een ge broken ihart ds (hij 'dus niet gestor ven. I'k evenmin. Daarvan iheeft hij zieh nu kunnen overtuigen. En als hier een leuke jongen bij ds, ga i'k een beetje met 'hem flirten. I'k kon er -eigenlijk meteen wel mee begin nen, want Bert kennende, weet ik dat (hij geen oog van me af zal hou den. Ze nam een pakje sigai-etten uit haar tasje en stak ox- een uit op, langzaam door het vertrek slente- x-end. Een kléine, magere man, die in een stoet zat te 'kijken, sprong over eind en 'gaf haar met zijn aansteker vuur. Ze dankte 'hem, vriéndelijk knikkend. In Ide spiegel voor zich zag ze de ogen van Bert op haar geves tigd. Kijk jij maar, mijn vriend, tot je ogen uit hun kassen rollen. Ze lachte nog eens tegen de man, die haar vuur gegeven had en vx-oeg: „En? Hoe vindt u het kasteel? Be- antwooi-dt het aan uw verwachtin gen?" De man grinnikte. Hij ds verlegen, was Ineke's conclusie. Zou hij hier allleen zijn? „Ja, wat moet ik daarvan zéggen? De eerste indruk ds, dat 'het impo- neex-t, nietwaar? Ik 'heb er geen ver stand van, maar al die schilderijen en harnassen en die oude meubelen 'het is in deder geval interessant, Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG. Na Barend de Beer en het journaal v-oor gehoorgestoorden een aflevering uan „Era's memoires", beelden txir de tyd der vrouwen emancipatie. Na journaal en Teleui- :ier een programma met Jacques Brei, die optrad in Theater Domino met Denise Maes als gastvrouw. Ook de Saint, alias Simon Templar, is present deze avond. Het laatste nieuws rondt het programma af. Op het tweede net de Bill Dana s?iou\ WOENSDAG. In het voorprogram ma o.a. een aflevering tilt de Engel se serie „Beeld van Zuid-Oost Azië", waarin we ditmaal een kijkje nemen op de rivier de Mekong. Ook Herman Stok is present met zijn laatste „Top of Flop". Na journaal en Achter het Nieuws leest Carmiggelt een kron kel voor, waarna een showtje volgt met José Marcello en orkest. Sophia Loren begeleidt ons vervolgens op een verfilmde wandeling door Rome en een aflevering ran de medische serie „In vertrouwde handen" (gal steenoperatie) besluit deze gevari eerde avond. Op net twee een aflevering van „Literair Kijkschrift". kleintjes uitj& ket binncnlpikd ENKHUIZEN. De 34-jarige bouw- vakarbeider W. de Jonge, werkzaam bij het aannemei'sbedrijf N. Groot te Lutjebx-oek, is onder een instortende muur bedolven en zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het zie ken huis is oveiieden. WEERT. De 23-jarige ongehuwde molenbaas H. van Goor uit Weert is bij een bediijfsongcval omgekomen. De man was bezig een stilstaande betonmolen schoon te maken, toen plotseling door nog onopgehelderde ooi-zaak de machine begon te draai en. Hij wex-.d tussen de schoepen van de molen vermorzeld. DEN HAAG. Op 'dinsdag 10 augus tus zal het nieuwe stationsgebouw van de K.L.M. op Liberia's interna tionale luchthaven. Röberlsfield, op 90 'kim. van Mom-ovia, officieel wox- den geopend. BREDA In de stadsschouwburg te Bi-eda wordt donderdag 16 septem ber de vijfde regionale Benelux-con- tactdag voor Ihet Benelux-middenge- bied (Noord-Brabant, Antwerpen, Nedexdands en Belgisch Limburg en het ax-ron'dissement Leuven) gehou den. DEN HAAG. Een 60-tal studenten van landbouwhogescholen in de zes E.E.G.-'landen zullen van 6 tot 11 september in Wageningen een voor lichtingsbijeenkomst van de Europe se Gemeenschap bijwonen. Deskun digen uit Brussel zullen de deelne mers voorlichten over vei-schillende aspecten van de Europese integratie, met name op landbouwgebied. TERBORG. Op de Terborgseweg te Doetinohem is een auto met grote snelheid tegen een boom gebotst. Omwonenden werden gealarmeerd door de klap. Toen men te 'hulp snelde ti-of men 'de 22-jarige L. J. Bromk uit Terborg dood in de xvrak- stukken van de gehuurde auto. De toedracht van het 'ongeluk is niet be kend. UTRECHT. In de Schex-mex-, bin nen het concessiegebied Bei-gen van de samenwerkende maatschappijen Amoco Netherlands Petroleum Com pany, Gelsenkiroher Bei-gwei'ke A.G. en Dyas (een dochteronderneming van de Steenkolen Handels Vereeni- ging N.V.) is voor de derde maal gas aangeboord. Dit gebeurde 1V2 a 2 km. ten zuidoosten van Alkmaar. TILBURG. In een ziekenhuis in Tilburg is ovei-leden de 15-jarige G. Dankers uit 'deze gemeente. De jon gen zat bij zijn vader achterop de bromfiets. Beiden 'kwamen ten val, toen de bromfiets de trottoix-ban'd raakte. Ogenschijnlijk had de jon gen slechts onbeduidende vex-won- dingen opgelopen; de vader kreeg een hersenschudding. vindt u zelf niet?" Ineke knikte. „Een mens moet er van houden natuux-lij'k. Ik bedoel: niet iedereen heeft ex- oog voor". Hij dacht na. „Nou, oog voor heb bendat dacht ik wel. Alleen, i'k ben geen kennei-, juffrouwof „Inkemja. Uit Gouda. En het is juffx-ouw". „Van Dalen. Uit Amstei-dam", stel de hij ziah voor. „Amsterdam? Dat is andex-s niet aan uw spi-aak te horen". Hij schudde zijn hoofd. „Ik veraf schuw dialecten". Ze dacht: Zo zuiver is je Neder lands andex-s niet, jongeman. Het lijkt wel, of je uit het zuiden komt. „Dus u hebt ook dit kasteel uitge zocht om er uw vakantie door te brengen?" „Ja, dat leek me wel. Het is wecr eens iets andex-s". „Alleen een misx-elcening. Ik be doel, dat we met zovelen zijn". Hij knikte heftig. „Ja, alles wat ik gedacht had, maar dat we een soort hotel vol zouden hebbeninder daad een misx-ekening, juffrouw In- •kema". Ze knikte vaag. „Vindt u het heel erg?" Ze kéék in 'het rond. „Mij dunkt, er zijn aardige meisjes bij. Of bent u 'getrouwd?" De man schudde zijn hoofd, „Nee, needaar heb ik eigenlijk nog nooit tijd voor 'gehad. Eneh ik ben een beetje -verlegen van aai-d, ziet u?" Ze 'lachte hem 'geruststellend toe. „Dat raakt u 'hier wel kwijt. Blijft 11 lang? Drie woken? Of langer?" Van Dalen knipperde niet zijn ogen en keek in het rond, alsof hij iemand zocht. „Datdat staat eigenlijk nog niet vast. Een paar we ken zeker wel, misschien langer ik weet het nog niet". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 3