SINGAPORE TREEDT UIT DE FEDERATIE MALEISIE .ÜvrvWv Drie doden en vele gewonden bij verkeersongeval Vijf personn verdronken na ongeluk wijst 0e Thant Russische klacht af Vredesoproepen inzake Vietnam Het slechte weer.... Beeldhouwwerk door vandalen vernield Weer bosbranden in zuid-Frankrijk Eisen van Papandreoe werden afgewezen Ver. Staten zullen bombardementen op N.-Vietnam niet staken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Manuring 9 augustus 1965 121ste jaargang Nr. 19822 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewefcken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Rumoer rond camping te Wester schouwen Voortaan eon onafhankelijke, soevereine staat SINGAPORE, 9-8. Blijkens een mededeling van radio-Singapore maakt Singapore niet langer deel uit van de Federatie Maleisië. De bekendmaking hiervan werd volgens het radiostation gedaan in een gezamenlijke verklaring van de Maleisische premier, Toenkoe Abdoel Rach- man, en de eerste-minister van Singapore, Lee Koean Jew. Singapore werd in 1958 een zelf standige staat binnen het Britse Ge menebest en trad in 1963 met Ma- lakka, Serawak en Sabah toe tot de Maleisische Federatie. De uittreding van Singapore werd ook gepubliceerd in een bijzondere uitgave van de staatscourant. Zij werd van kracht een minuut na mid dernacht plaatselijke tijd (17.31 uur Ned. tijd zondag). Het eiland Singapore ligt aan de uiterste zuidpunt van het Maleisisch schiereiland, waarmee het woi'dt ver bonden door een dam waarop een verkeers- en een spoorweg zijn aan gelegd. Het meet 40 x 22 km en heeft een bevolking van, naar schatting 1.820.000 zielen. Onafhankelijk A.F.P. meldde uit Koeala Loem- poer dat eerste-minister Rachman van Maleisië heeft meegedeeld dat Singapore had besloten uit de Fede ratie Maleisië te treden en onafhan kelijk te blijven. De Federatie Maleisië ontstond op 16 september 1963. Zij werd gevormd door de Maleise Federatie, de staat Singapore en de koloniën noord-Bor- neo (het latere Sabah) en Serawak. Het verdrag tussen het Verenigd Ko ninkrijk en deze vier gebieden was op 9 juli 1963 ondertekend. Engeland deed afstand van zijn soevereiniteit over Singapore, noord-Bovneo en Se rawak en breidde zijn in 1957 met Malakka gesloten defensieverdrag uit tot Maleisië. De Federatie werd auto matisch lid van het Gemenebest. De eerste-minister van Singapore zei in zijn bekendmaking, dat met de Maleisische leiders was overeenge komen dat Singapore voortaan een onafhankelijke, soevereine staat zou zijn, los van een onafhankelijk Ma leisië. Door deze scheiding doet Maleisië afstand van zijn soevereiniteit en rechtsbevoegdheid ten aanzien van Singapore, aldus premier Lee Koean Jew, die vervolgens proclameerde dat Singapore voor goed een soevereine, democratische en onafhankelijke na tie zal zijn. De bekendmaking kwam na een weekeinde vol geruchten met betrek king tot Jew's politieke toekomst. Hij zou maandag (vandaag) in Koeala Loempoer de openingszitting van het Maleisische parlement hebben bijge woond, maar hij was maandagnacht nog in Singapore, waar hij een pers conferentie zou geven. HEERENVEEN, 7-8. Vrijdagmiddag te plus minus kwart voor vijf, vond op de kruising rijksweg 43 en de Bruggelaain on'der Terwispel een ernstiig verkeersongeval plaats, waar bij drie doden en een achttal gewon den zijn te ibetreuren. Op dat mo ment reed een Volkswagenbusje met arbeiders, afkomstig uit Jubbega, ko mende uit de richting Tijnje, met tamelijke snelheid de 'kruising op, waarbij 'de bestuurder, de heer S. Jonker uit Jubbega, geen voorrang verleende aan de uit ide richting Hee renveen 'komende personenauto. Bij de daarop volgende botsing bleken de gevolgen verschrikkelijk. De 57- jarige 'heer G. F. Delvigne uit Den Bosöh en de eveneens 57-jarige heer K. M. van der Heyde, boekhande laar te Amsterdam werden op slag gedood, evenals de 41-jarige heer S. Oosterbos, grondwerker uit Jubbega. Mevrouw Delvigne werd zwaar ge wond en mevrouw van der Heyde licht gewond naar Ihet ziekenhuis te Heerenveen overgebraaht. Ook de zeven inzittenden van ihet busje, van wie enkelen zwaar 'gewond werden, zijn naar het ziekenhuis te Heeren veen vervoerd. Gezamenlijke defensieraad Het verdrag tot uittreding werd zaterdag ji. gesloten. Het voorziet onder meer in nieuwe maatregelen tot handhaving van orde en goed be stuur binnen de gebieden van de Fe deratie. De Maleisische regering zal Singapore in redelijke mate steun bij zijn verdediging verlenen. Er zal een gezamenlijke defensieraad worden gevormd. Singapore zal Maleisië het recht verlenen tot handhaving van de ba ses en andere militaire faciliteiten en zal Maleisië toestaan deze bases te gebruiken wanneer zyn regering het nodig acht. Vakantieverkeer eist zware tol in Frankrijk PARIJS, 7-8. In het weekeinde van vrijdag 30 juli tot maandag 2 augus tus zijn in Frankrijk bij 3.227 ver keersongevallen 176 mensen om het leven gekomen en bijna 5.000 ge wond. In genoemde periode vielen de terugkeer van 'de juli-vakantie- gangers en het vertrek van hen die in augustus vakantie 'houden. Bromfietser verdronken bij Oude Tonge OUDE TONGE, 7-8. De vijftigjari- ge heer J. Koene uit Achthuizen is zaterdagnamiddag op de prav. weg tussen Achthuizen en Oude Tonge met zijn bromfiets in een sloot ge raakt en verdronken. Vermoedelijk is 'de bromfiets in aanraking geko men met een bermpaaltje. Het Amerikaanse ministerie van justitie is zaterdag een gerechtelijke actie begonnen tegen de autoriteiten van de staat Mississippi om te be werkstelligen dat de „stembelasting" daar wordt afgelast. Door deze be lasting worden negers van de stem bus gehouden. AMSTERDAM. In de nacht van zaterdag op zondag heeft op de zol derverdieping op de 4de etage van de percelen 114 en 116 in-de Van Woustraat in Amsterdam een mid- delbrand gewoed, waarbij de 4de etage geheel is uitgebrand. NEW YORK, 7-8. Oe Thant heeft het Russische (bezwaar tegen de be taling aan België van ongeveer vijf en een half miljoen gulden als ver goeding voor schade die Belgische staatsburgers door de V.N. operaties in Kongo geleden hebben, van de hand gewezen. De Sowjet-Unie heeft begin deze weck de schadevergoe ding onrechtmatig genoemd omdat zij niet door de veiligheidsraad is goedgekeurd. Oe Thant heeft geant woord dat 'dergelijke betalingen zon der enige twijfel tot .de bevoegdheid van de secretaris-generaal behoren. NIEUW DELHI, 7-8. De premiers van India en Oeganda, resp. Sjastri en Obote, hebben in een gemeen schappelijk communiqué opgeroepen tot het beëindigen van 'de vijande lijkheden in Vietnam teneinde het klimaat te scheppen voor een confe rentie als die van Genève in 1954. Zij waren het erover eens dat „in samenwerking met andere niet-ver- bonden landen pogingen moeten ge daan worden een vreddzame oplos sing voor de kwestie-Vietnam te vinden". In Cairo spralken vrijdag de pre sidenten Nasser en Sökoe Toere van Egypte en Guinea in een communi qué hun bezorgdheid uit over dc verslechterende toestand in Vietnam. De Amerikaanse bombardementen op het noorden moesten worden ge staakt. Beide staatshoofden wezen op dc noodzaak, „dat vrede tot stand wordt gebracht in overeenstemming met de overeenkomst van Genève van 1954 en de wettige rechten en verlangens van hel Vietnamese volk" HARDENBERG, 8-8. Zondagoch tend omstreeks kwart over zeven zijn in de gemeente Hardenberg vijf personen cm het leven gekomen als gevolg van een verkeersongeval. Een zes-persoons huurauto, die werd be stuurd door de eigenaar, de heer D. J. Schottert uit Outlutten was op weg naar de R.K. kerk in Slagharen. De 'heer Schottert, die deze rit iedere zondagochtend maakt, moest op de T-kruising van de provinciale weg, de zogenaamde Koe vorder weg en de Sommelinlksdijk voorrang ver lenen aan een personenauto, die be stuurd werd door de heer H. Arends, 23 jaar, uit Koevorden. Hij merkte deze auto echter te iaat op, waar door hij in de bocht van achteren werd aangereden. Beide auto's raak ten als gevolg van ide botsing te wa ter. Zij kwamen terecht in de diepe Lutterhoofdwijk. De heer Arends zag kans ondanks zijn twee gebroken benen uit zijn auto te komen en zich op de kant te 'hijsen. Hij is inmid dels opgenomen in het ziekenhuis in Gramsbergen. Uit de andere auto wist alleen de 20-jarige H. J. M. Hudepbhl uit Oud-Lutten zich via een portierraampje te bevrijden. Zij sloeg onmiddellijk alarm op een na bijgelegen boerderij. Bij terugkomst was de auto waarin zij zich bevonfd reeds gezonken. Omstanders slaag den er in de bestuurder, die in het water dreef, evenals mevrouw G. A. M. van Leur-Hudepohl geboren in 1915 in Oud-Lutten, op het droge te trekken. Ondanks het toepassen van mond-op-mond beademing lukte het echter niet hen weer tot leven te wekken. De andere 'drie slachtoffers, mevrouw G. M. Th. Varweg-Hude- pohl geboren in 1927 uit Oud-Lutten, STOCKHOLM, 7-8. Atoomexplosies en kunstmatige satellieten zijn niet de schuld van het slechte weer van deze zomer, aldus de mening van Zweedse weerkundigen die de gege vens over het klimaat in de twee observatieperioden van 30 jaren on derzocht hebben. De periode van 30 jaar zijn volgens deze deskundigen echter te kort om tot vaststelling van gemiddelde waarden voor de al gemene beoordeling van klimaat-pe rioden te kunnen komen. Daarom zat op het van 12 tot 26 dezer in Stock holm te houden ivereldcongres van weerkundigen uit een 40-lal landen da kwestie van verlenging van deze perioden te berde worden gebracht. Voorts zal over verdere standaardi sering van berekeningen worden ge sproken. AMSTERDAM, 8-8. De jonge Amsterdamse beeldhouwer Jocq Jut te heeft zondagmiddag bij dc politie in de hcofdstad aangifte gedaan, dat drie door hem vervaardigde beel den, een groot en twee kleinere staande op een braakliggend terrein ep dc hoek Vijzelstraat - Prinsen gracht, door onbekenden totaal zijn vernield. De schade die hij daardoor lijdt, schat de beeldhouwer op zeker 20.600 gulden. De heer Jutte had van de eigena resse van het terrein toestemming gekregen daar in de openlucht gedu rende drie maanden te werken. Ruim één maand van deze tijd was verstreken. Vrijdagmiddag was hij voor het laatst op het door een schutting omgeven stukje grond aan wezig geweest. Zondagmiddag, toen hij verder wilde werken, trof hij de ravage aan. Het grote beeld, in gips uitgevoerd, bijna drie meter hoog en een vogelfiguur voorstel lend, lag in stukken over het ter rein verspreid. Ook de kleinere beelden waren kort en klein gesla gen, waarschijnlijk met het gereed schap dat de beeldhouwer bij zijn werk gebruikt. De beelden had hij in opdracht van een particulier ver vaardigd. De daders zijn vermoedelijk over de schutting geklommen, want het hangslot, waarmee de deur in de schutting wordt gesloten, was nog intact. NIMES, 8-8. In de Franse depar tementen Ardeche en Gard zijn zon dag 'honderden 'hectaren bos en braak liggende grond die prooi van vlammen geworden. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Wel liepen diverse dorpen gevaar en moesten boerderijen ontruimd worden. De hevige mistral die in het hele Rhone-dal waait, waikkerde de vlam men aam. De' branweerkorpsen van Gard en omliggende departementen zijn gemobiliseerd. Wentelwieken vliegen voortdurend boven het ge troffen gebied om de verspreiding van de brand te volgen. De vorige week werd ihet departement Var door diverse branden geteisterd. De uit de jaren dertig bekende filmster Nancy Caroll is vrijdag avond dood aangetroffen in 'haar woning in Mawhatan. Zij was zestig jaar. mevrouw W. A. Lenker-Sdhrijver, geboren in 1906 uit Gramsfeergen en de 67-jarige weduwe M. A. Bruins- Kohrman uit Oramsbevgen werden drie kwartier na het ongeval toen de auto door een takelwagen op het droge was gebracht levenloos in het voertuig aangetroffen. Twee voetgangers doodgereden door auto GRONINGEN, 8-8. Zaterdagavond om elf uur is 'het echtpaar Riepma- Kuipers, 57 en 56 jaar oud, op een verkeersweg bij Uithuizen om het leven gekomen. Beiden liepen na een bezok aan de plaatselijke kermis aan de linkerkant van de weg. Op 'het moment dat zij werden gepasseerd door twee bromfietsers, naderde uit dezelfde richting een personenauto, bestuurd door de 32-jarige G. J. H. uit Wehe. De 'automobilist zag de voetgangers niet. Zij werden over het dak van de auto in een droge sloot geslingerd en op slag gedood. De 57-jarige heer C. Kromwijk uit Woerden is zaterdagmiddag nabij Qberau, in Oostenrijks Tirol, door onbekende oorzaalk met zijn auto van de weg geraakt, in een dertig meter diep ravijn 'gestort en na overbren ging naar ihet ziekenhuis din Woergl aan zijn verwondingen overleden. De Griekse kabinetscrisis ATHENE, 8-8. Koning Constan- tijn heeft zondagavond oud-premier Papandreoe meegedeeld, dat hij be sloten heeft hem niet te verzoeken als hoofd on te treden van een nieu we regering van leden van zijn „Unie van het Centrum" of van een zaken kabinet. Na afloop van het onderhoud dat Kostbare navel Een Braziliaanse veearts heeft ongetwijfeld de mooiste en kostbaarste navel ter wereld. Dr. Pedro Domingos Alves draagt nl. op die plaats een ro bijn ter waarde van bijna 67 duizend gulden. Als baby had hij last van een open navel en toen daar op achtjarige leef tijd nog geen verandering in was gekomen besloot de huis arts, een Nederlandse robijn in de wond te plaatsen, die daarop dicht groeide. Dr. Alves heeft zijn zuster als erfgename aangewezen. WASHINGTON, 7-8. - Het Witte Huis heeft zaterdag meegedeeld dat dc V.S. het verzoek van president Kwamc Nkroemah van Ghana, de bombardementen op Noord-Vietnam tijdelijk stop te zetten, hebben ver worpen. Het telegram van president John son in antwoord op een brief van Nkroemah van vrijdag, werd zater dag gepubliceerd. De Amerikaanse president geeft Nkroemah de verze kering dal zijn vliegtuig geen gevaar loopt van Amerikaanse zijde, wan neer hij naar Hanoi zou vliegen. De V.S. zullen alles wat hij kan doen om „een eind aan de agressie in Viet nam te maken" graag aanvaarden. De woordvoerder van het Witte Huis zei dat met Ghana was overeenge komen dat de essentie van de corres pondentie kon worden gepubliceerd. Het Noordvietnamese persbureau meldde zaterdag dat op 19 juli in Binh Giang, in Zuid-Vietnam, 55 Amerikaanse mariniers door de Viet- cong zijn gedood tijdens een tegen aanval op het dorp. De totale verlie zen aan Amerikaanse mariniers in deze plaats zouden hierdoor gestegen zijn tot 224 man, aldus het persbu reau. SAIGON, 8-8. - Twee bataljons Zuidvietnamese eliteroepen zijn bij Doec Co in midden-Vietnam, niet. ver van de grens met Cambodja. Be voorrading is niet mogelijk doordat de Vietcong het vliegveld beheerst. De troepen zijn met helikopters aan gevoerd, maar het is gevaarlijk om hen op dezelfde wijze uit hun isole ment te verlossen. De Zuidvietnamezen hebben nog slechts twee stellingen aan de weg van Pleikoe naar Cambodja in han den. Als Doec Co valt, kan de Viet cong het land in tweeën snijden. SAN FRANCISCO. Ongeveer 45 Pa kistaanse opvarenden van het 12.500 ton metende Nederlandse vracht schip hebben b\) de Amerikaanse, vakbonden gehoor gevonden met hun klachten over de slechte verzorging aan boord. De zeelieden eisen, dat zij op korte termijn naar hun land worden teruggebracht. Zij groepen met hun leider Francis Mickol (mid den) op de kade bijeen voor het schip. Pakistaanse bemanningsleden van het Nederlandse vrachtschip „Fries land" vertellen aan verslaggevers hoe slecht zij aan boord zouden worden verzorgd en behandeld. Zij laten het ontbijt voor de bemanning zien, dat zou bestaan uit twee dozijn kwalijk riekende kleine vissen, een bos uien, een handje bedorven bo nen en wat Spaanse peper. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's *9 i Het is niet goed Dat men prijst zijn eigen bloed een kwartier duurde, werd Stepha- nons Stephanopoelos, een partijge noot van de 77-jarige Papandreoe, naar het paleis ontboden. Oud-premier Papandreoe gaf na zijn gesprek met de vorst een ver klaring uit, waarin hij zei dat de koning afwijzend had beschikt op zijn twee suggesties om hem hetzij te benoemen tot eerste-minister van een kabinet van leden van zijn par tij, hetzij aan het hoofd te stellen van een interim-bewind dat binnen de door de grondwet gestelde ter mijn van 45 dagen nieuwe verkie zingen zou moeten organiseren. De koning had hem gevraagd of hij nog een derde oplossing wist. Papan dreoe had hierop ontkennend geant woord en verzekerd dat hij met de gehele partij van de Unie van het Centrum vasthield aan de twee ge dane suggesties. Tenslotte had hij de koning geadviseerd geen poging te doen om uit de Unie van het Cen trum een nieuw kabinet zonder hem te vormen. Voordat Stephanopoelos naar het paleis ging, had hij een onderhoud met Papandreoe, die tegen maandag middag een bijeenkomst van de par lementsleden van zijn partij heeft uitgeschreven. WASHINGTON, 8-8. De chef van de Amerikaanse generale staf, gene raal Earle Wheeler, heeft zaterdag avond op een bijeenkomst van mili tairen in Washington verklaard, dat een communistische overwinning in Vietnam de Verenigde Staten slechts zou noodzaken elders in zuidoost- Azië „een nieuwe lijn te trekken" en te verdedigen, ofschoon van een ver zwakte positie uit. Hij was er echter van overtuigd dat „nu, in Vietnam" moest worden gepoogd de strijd te beslissen. Het gaat niet alleen om Vietnam, zo zei hij, maar om de be scherming van alle landen in dit ge bied „tegen Chinese druk en/of agres sie". Wanneer de Verenigde Staten de strijd in Vietnam zouden opgeven „zou er geen twijfel aan bestaan, dat het communistische expansionisme aangemoedigd zou worden en de druk op de rest van het gebied sterk zou toenemen", aldus generaal Wheeler. Iets warmer Verwachting tot dinsdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer; zwakke tot matige wind tus sen noordoost en zuidoost; tamelijk koude nacht, morgen overdag iets wanner dan vandaag. 10 aug. Zon op 5.15, onder 20.14. Maan op 19.58, onder 2.40. Volle maan: 12 aug. te 9.22. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 aug. 2.07 v.m. 14.27 n.m. BROUWERSHAVEN 10 aug. 1.45 v.m. 14.11 n.m. Springtij: 14 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 9-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Uit zuidwest Frankrijk af komstige storingsgebieden trokken zondag over Duitsland naar het oos ten weg, gevolgd 'door een hogedruk- gebieid, dat vergezeld gaat van op klaringen. Dit beweegt in noordoos telijke richting en wordt gevolgd door een zwa'k storingsgebied dat maandagmorgen bij zuidwest Enge land enige regen 'bracht. Verwacht moet woröen dat dit zich in lang zaam tempo naar het noordoosten zal verplaatsen en morgen in ons land later weer wat meer bewolking zal veroorzaken, maar tot regen zal het waarschijnlijk nog niet komen. Aan vankelijk zullen bij zwakke tot ma tige oostelijke winden opklaringen voorkomen, waatfbij de temperatu ren enkele graden hoger kunnen worden dan vandaag. Op de oceaan zijn verschillende nieuwe storingsgebieden aanwezig welke zich de komende dagen lang zaam naar west-Europa zullen uit breiden. Een zware ontploffing in een gro te meelfabriek in Londen heeft za terdag aan vier mensen het leven gkost. Er wei-den 41 mensen gewond. De omgeving zag er na de explosie uit als na een bombardement. Van de fabriek werden een deel van het dak cn een zijmuur weggeblazen. De oorzaak is nog onbekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1