Oppositie in Bruinisse tegen de bouw van betonmortelcentrale De woningbouw in het eerste halfjaar 1965 Johnson vraagt geld voor Vietnam De aardgasprijzen van Nederland „Op de duur onderhandelen over Vietnam" RADIO T.V. A. D. v. d. Berge ft <Ui ac. Bergmans the best name in shoes! Verton's schoenen BABY-AFDELING „KOELSTRA" D. JOPPE'S zelfbediening De P.T.T. in 1964 Amerika laat meer emigranten toe Particulieren voeren handtekeningenactie BRUINISSE, 4-8. Tegen het vo rige week, (met algemene stemmen) genomen bestuit van de gemeente raad van Bruinisse, tot het in erf pacht uitgeven van plm. 1000 m grond zijnde het onbestrate gedeelte van het havenpiateau langs de ge meentehaven te Bruinisse is in de gemeente zelf een felle oppositie ontketend. De grond is namelijk in erfpacht gegeven aan de kaUkfaibriek van Dijk Co. te Dordrecht, die ter plaatse een zg. mortelcentrale wil vestigen. Deze mortelcenlrale is voor de firma van Dijk 'bijzonder gunstig gelegen, daar de vestigingsplaats vlak. 'bij de Grevelimgendam en aan diep vaar water ligt. Geladen schepen kunnen dus altijd lossen, geladen auto's kun nen via de Grevelingendam even ge makkelijk het eiland Flakkee als het eiland Schouwen-Dulveland bedie nen. In het voorstel van b. en w. werd gestld, dat een en ander een directe bate aan havengeld zou op leveren van ruim f 3500 per jaar. Oppositie De opposanten togen deze indus trie-vestiging zijn in drie groepen te verdelen. a. De omwonenden en de reeds aan de haven gevestigde industrie ën, alsmede 'de mosseLkwekers. Deze vrezen namelijk overlast van cement stof en wegwaaiend zand. De ma chinefabrieken stellen dat wanneer diit stof tussen 'hun gereedstaande motoren terecht komt. dit desastreu ze 'gevolgen zal hebben. Een boten bouwer vreest, dat 'het aflakken van gebouwde schepen onmogelijk wordt en ook de mosselkwekers hebben be zwaren die in hetzelfde vlak liggen. A'ls we onze sdhepen een verfbeurt hebben gegeven, zal cementstof alles bederven. Deze mosselkwekers, die door geheel Nederland varen, zien op diverse plaatsen met stof bedekte fabrieksterreinen en vrezen voor Bruinisse hetzelfde. b. De georganiseerde landbouw. Van lan'dibouwzij'de wordt gesteld', dat de 'gemeentehaven van Bruinisse indertijd is aangewezen als land- bouwhaven. Door van deze haven nu een industriehaven te maken, komen de landbouwbelangen in 'het gedrang. Immers, er zUl'len voortdurend sche pen voor de. firma van Dijk aan de loswal gemeerd liggen. Met diet ge makkelijk laden en lossen voor de landbouw zal het dan gedaan zijn. Gedacht wondt aan een protest na mens de 'landbouwvereniging zodra de 'hinderwet daartoe de gelegenheid geeft. c. Zij die protest aantekenen op estetische gronden. Door het bou wen van een drietal silo's, met daar naast een opslag terrein van zand en grind 'gaat het aanzien van de haven sterk achteruit. Staande op de ha- vendijk kan men 'bij 'helder weer kij ken tot aan het Noord Volkerak, het SPORT MOTORSPORT M.A.C. „Sint Philipsland" In samenwerking met de Platte lands Jongeren Gemeenschap orga niseert de bekende M.A.C. „St. Phi lipsland" zaterdag 14 augustus a.s. een oriënteringsrit. De inschrijvin- vindt plaats bij oafé ,,'t Veer" te Oud Vossemeer (bij de haven). Krammer en het Zijpe. Het ruime havenplateau geeft gelegenheid tot allerlei activiteiten. Dit alles zal tot het verleden gaan behoren. Enkele particulieren die zich ge dupeerd achten, hebben een hand- tekeningenaktie op touw gezet en reeds enkele honderden handteke ningen verzameld. Door de firma van Dijk wordt ge steld, dat de vrees voor cementstof ongegrond is. Het cementstof kan in de gesloten buizen, waarmee een la ding cement uit het schip wordt ge zogen en in de silo's wordt gebracht, niet ontsnappen. Het blijft in de buis of komt in de silo's terecht, zonder aan de omwonenden last te veroor zaken. En b. en w. nemen deze verzeke ring van de betrokken firma graag over, want reeds lang deed men een gooi naar industrievestiging in de gemeente. Ook het gemeentebestuur is zich bewust, dat het aanzien van de haven er niet op vooruit gaat, maar ja een 'bate van plm. f 3500 is niet te versmaden. De Bruinisser ge meentebegroting zou er zeer mee ge baat zijn, want nu moeten allerlei noodzakelijke dingen in de gemeen te naar een later tijdstip worden versohoven omdat er 'geen geld voor Is. Men staat dus voor een niet een voudig dilemma 'in Bruinisse. DEN HAAG, 4-8. In juni zjjn vclgens de gegevens van het Cen traal Bureau voor de statistiek 9.270 nieuwe woningen gereedgekomen. In juni 1964 werden 8.518 nieuwe wo ningen opgeleverd. In de jaren 1959 tot en met 1963 kwamen in de maand juni gemiddeld 7.257 woningen ge reed. Het aantal in het eerste halfjaar van 1965 gereedgekomen woningen bedraagt 51.114, tegen 42.111 in de overeenkomstige periode van 1964. Gemiddeld kwamen in de overeen komstige periode van de jaren 1959 tct en met 1883 35.334 woningen ge reed. Van de in juni 1965 voltooide wo ningen werden er 1.205 uitgevoerd in systeembouw. In het eerste half jaar van 1865 kwamen 6,807 systeem woningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.245.719 woningen gebouwd, waar van er. 134.736 werden uitgevoerd in systeembouw. In juni 1965 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 13.194 wo ningen (in juni 1964 met 11.686 wo ningen). In het eerste halfjaar van 1965 werd begonnen met de bouw WASHINGTON, 4-8. President Johnscn heeft het congres verzocht een extra-krediet van 1,7 miljard dollar beschikbaar te stellen voor de strijd in Vietnam. Het geld zal ter beschikking ko men van de minister van defensie McNamara, „als de president dat nodig acht in verband met de mili taire acties in Zuidoost-Azië". Echtpaar vermist ARNHEM, 4-8. Sedert anderhal ve maand is er niets meer verno men van het echtpaar Nunninga uit Arnhem, dat omstreeks medio juni is vertrokken om een trektocht door Nederland te maken. Het laatst heeft men de heer Okke Nunninga (33) en zijn vrouw Aaltje Gerritje van der Meer (42) te Sneek gezien, toen zij een aldaar gehuurde boot terug brachten. Het echtpaar is in het be zit van kampeerbenodigdheden en een rubberboot; men vreest een on geluk. van 61.191 woningen, tegen 53.081 woningen in de overeenkomstige pe riode van 1964. Daar het aantal in aanbouw ge nomen woningen in juni groter was dan dat van de gereedgekomen wo ningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 153.344 op het einde van die maand. 32 onafhankelijke Afrikaanse landen 'hebben om een spoedige bij eenkomst van de veiligheidsraad verzocht ter bespreking van de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. BRUSSEL, 4-8. Op verzoek van de Belgische regering heeft de uit voerende commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap een onderzoek ingesteld naar de vraag, of de door Nederland gevraagde prijs voor aardgas is overeenstemming is met de bepalingen van het E.E.G.- verdrag. Het Brusselse blad „La Li bre Belgïque" meldt dinsdag, dat de commissie in september een uit spraak zal doen. De Belgische regering heeft met name gevraagd of de hogere prijs die buiten Nederland voor het aard- pas wordt gevraagd, geen door he t E.E.G.-verdrag verboden discrimina tie inhoudt. Eeuwenoud feest herleeft in Kaalte RAALTE, 3-8. Op 26, 27 en 28 augustus wordt in Raa'lte het eeuw en-oude Stöppelhaenefeest, Sallanids oogstfeest, gevierd. De 'boeren uit de omgeving zullen donderdag 26 aug. 's middags om 2 uur met hun wagens het grote plein in Raalte oprijden. De stöppelhaene (een 'houten haan) komt binnen 'boven op de laatste wa gen rogge, waarna een 'begin wordt gemaakt met de festiviteiten. Meis jes in St. Joa'piksdracht zullen de plaatselijke predikanten en pastoors een 'garve aanbieden. Daarop gaan de burgemeester, de dominee en de pastoor een wedstrijd aan in het graandorsen, gevolgd door wan- en bi'ndfwedstrij'den, waaraan ook d'e meisjes in St. Joapiksdracht deelne men. Baby van 38 kilo Taylor: WASHINGTON, 4-8. Generaal Maxwell Taylor, oud ambassadeur van de V.S. in Zuid-Vietnam, heeft gisteren (woensdag) president John scn rapport uitgebracht over de toe stand in Zuid-Vietnam. Hoewel er „zeer ernstige" moei lijkheden te overwinnen zijn op mili tair, economisch en internationaal terrein, zegt hij. ben ik ervan over tuigd dat Amerika het communisti sche kamp erop dc duur toe zal brengen in te stemmen met onder handelingen. In sommige streken was de toe stand achteruit, gegaan. In andere verbeterd. Het besluit van Johnson om nog 50.000 militairen te zenden, had het moreel van de Zuidvietna- mezen „aanzienlijk versterkt". Over de huidige regering van Zuid-Vietnam is' Taylor niet onte vreden. Wei moet Washington „ge duld en tolerantie" hebben met „een jong bewind dat nog niet veel er varing heeft". Amerika is in Zuid-Vielnam op de goede weg, aldus Taylor. Het is al leen nog maar een kwestie van tijd en vastberadenheid, X~X*X**<~X*X-X"X"X"X"X**'X<X»«X* Voor Philips en Melkmarkt Zierikzee •t 5 Havenplein 13 telefoon 2488, Zierikzee. X S •X-<~X"X',X"X"X-X"X**X,-X"XwX"X"X*'X**X~>,*X"X"X"X**X">,X**X*'X**X**X**X**X**X**X In onze vindt U een enorme koliektie 2 koliektie Kinderwagens vanaf 139,00 W andelwagens vanaf f 63,00 Kinderstoelen vanaf f 45,00 Boxen vanaf f 40,50 Verder een grote sortering autozitjes - reiswicgen - babysitters - Draion plaids en dekentjes - sierkussens - boxkleden - tuigjes - babytronen - boodschapnettcn - vliegennetten - zonnc- parasols - enz. WELTEVREDEN Zie toonzaal Appelmarkt 16 Tel. (01110) 2805, Zierikzee Neem zélf een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode Poststraat 31 - Tel. 2067 - Zierikzee ZOMERTIJD! Tijd voor „vlug klaar"-inaaliijden ZOEK MAAR VIT! Heinz spaghetti in ham- en kaassaus Heinz witte bonen in tomatensaus Koen Visser Nassi goreng Koen Visser Bami goreng Koen Visser Rjjst met kip Koen Visser Ryst met goulash Unox Haché Unox Nassi Unox Bami Hero Berner Platte Nieuw van Honig! Menu a la carte Spaghetti met tomaten vleessaus Nassi goreng mix Kerrie-ryst met vlees Macaroni met ham en kaas Nutricia instant aardappelpuree Nutricia Ontbijt Echte Goulash Kolbasz Hongaarse worst met knoflook en paprika Dezer dagen kwam in de dierentuin van de N edersaksische hoofdstad Hannover een 38 kilogram zware baby ter wereldeen zwart Afri kaans neushoornlje. Dat is een zeer bijzondere gebeurtenis, want pas se dert 1941 bestaan er in gevangen schap geboren neushoornbaby's. De dierentuin van Chicago was de eerste en sedert die tijd zijn er 27 zwarte neushoorns in verschillende dieren tuinen van de wereld geboren. In Duitsland is Hannover de tweede Zoo na die van Frankfurt, die reeds tweemaal de geboorte van zo'it be langrijk wereldburger kon bekend maken. Wes),-Hongarije heeft opnieuw van overstromingen te lijd9n. De oogst wordt belemmerd, Een aantal gezinnen moet worden gecvcaucMvi. Steeds meer veiligheidsgordels AMSTERDAM, 4-8. Volgens de Nederlandse Veteeniging de Rijwiel en Automobielindustrie (R.A.I.) is de verkoop van veiligheidsgordels in de eerste zes maanden van dit jaar, ver geleken met dezelfde periode van 1864, met 40 procent toegenomen. De verkoop van personenauto's steeg in het afgelopen halfjaar met 15 procent. Verwacht wordt, dat er in 1965 ca 100.000 veiligheidsgordels zullen worden verkocht tegen 70.000 stuks in beide voorgaande jaren. Vooral de afzet van kindergordels is sterk, toegenomen. Aan het einde van dit jaar zal het aantal in gebruik zijnde gordels een half miljoen bedragen, wat, aldus de R.A.I.betekent, dat dat bijna 20 procent van het Nederlandse per sonenautopark met gemiddeld twee gordels zal zijn uitgerust. Huurders stellen gemeente ultimatum DEDEMSVAART, 4-8. Een aantal Dedemsvaarters, wonende in de Bloemwijk, heeft zich in een adres aan de gemeente Avereest erover be klaagd, dat het gemeentebestuur niets doet aan de afvoer van water uit hun tuinen. Vooral in de afgelo pen regenperiode hebben de bewo ners van een aantal straten veel overlast ondervonden. De woningen waren niet zonderlaarzen te berei ken en de kolen in de schuren niet te gebruiken. De tuingewassen ver rotten en er heerst epn ondraaglijke stank in de huizen zelf. Omdat men al herhaalde malen hierop heeft gewezen stellen de adressanten nu een ultimatum. In dien er voor 15 augustus niets aan wordt gedaan betalen zij na genoem de datum geen huur meer aan de ge meente. DEN HAAG, 4-8. Ondanks de tariefverhogingen blceft het aantal binnen, en buitenlandse poststukken stygen. Het aantal binnenlandse pestpaketten daalde met 15 procent. De geldelijke omzet aan de loketten steem met 10 proeent tot 23,5 mil jard gulden, aldus het jaarverslag van de P.T.T. over 1964. In de loop van hel verslagjaar kwamen 40 nieuwe of 'ingrijpend verbouwde postkantoren gereed. Ook het aantal zelfbedieningsinrichtin gen op de postkantoren nam toe. Hiervan was aan het einde van het jaar een vijftigtal in gebruik op een (otaal van nog geen 400 hoofd- en bijkantoren. Het streven is erop ge richt het aantal van deze inrichtin gen, die een vergunning van het dienstbetoon beogen, binnen twee jaar te verdubbelen. Voor het post vervoer per spoor werden 35 nieu we motorpostvijluigen besteld. In het voorjaar van 1965 werd de overbrenging van postrekeningen naar de elektronische administratie voltooid. Het saldotegoed van de re keninghouders was per dag gemid deld 14 procent hoger dan in 1963. Het aantal giro opdrachten nam evenals in het voorafgaande jaar met, ongeveer 5 procent toe. Het, aantal binnenlandse telegram men, waarvan 38 procent gelukste legrammen was vrijwel gelijk aan dat in 1963. WASHINGTON. 4-8. De rechts kundige commissie van het Ameri- kanase Huis van Afgevaardigden heeft met 26 tegen 4 stemmen een wetsontwerp tot herziening van de Amerikaanse immigratiepolitiek goed gekeurd. Verwacht wordt dat het met grote meerderheid door het Huis van Af gevaardigden zal worden aangeno men. Het omstreden quotum-systeem, dat de laatste 40 jaar van kracht is geweest, zal tegen 1968 worden vervangen door een systeem dat een plafond van 170.000 immigranten toestaat uit landen die nu Quota krijgen, met een maximum van 20.000 per land, plus onbeperkte im migratie uit het westelijk halfrond, wanneer het ontwerp wet wordt. Zevenling dood geboren HAMBURG, 4-8. In Zweden heeft een -vrouw een ze vending ter wereld gebracht. De kinderen waren allen dood. De moeder had een behande ling met 'hormonen ondergaan we gens onvruchtbaarheid- Dit heeft een W<estduitse vrouwenarts op een pers conferentie in Hamburg meegedeeld. Dr. Gerhard Beter.dorf deelde niet mee waar precies en wanneer de ze- venfii-g was geboren. Hij zei dat hun geboorte - evenals de recente geboorten van vijflingen in Zweden en Nieuw Zeeland - een ongewenste 'nevenwerking van de hormonenibehan'deling was. a De gezagvoerder van het West- duitse passagiersschip „Bremen" van 32.355 ton, de 64-jarige Guenther Roessing, is dinsdag op de brug van zijn schip overleden aan een hart aanval. Het schip wordt vrijdag in New York verwacht. Verrast uw vrouw of verloofde tijdens uw vakantie met een gouden sieraad Grootste en mooiste keus bij JUWELIER naast 's-Gravensteen Telefoon (01110) 2443 Zierikzee Tot 9.00 uur geopend SUCCES]ES Vermist: Wil degene die mijn bruine bromfietslaars in bezit heeft, zich wenden tot M. C. van Oeveren, Elkerzeeseweg 44, Eikerzee? HET VERGADEREN PER TELEFOON DEN HAAG, 4-8. - „Het vergaderen per telefoon is een vorm van contact, waaraan behoefte bestaat wanneer het om bepaalde redenen niet mogelijk is de deelnemers bijeen te brengen. Vooral met het oog op dc toenemende verkeerscongesties voorzien wy dat de behoefte aan een dergelijke dienstverlening, die reeds een aantal jaren tot de mogelijkheden behoort, in de toekomst sterk zal groeien", aldus het jaarverslag van de P.T.T. „Bij het totstandbrengen van verbindingen voor liet telefonisch ver gaderen, moet rekening worden gehouden dat het schakelen van deze verbindingen met extra verliezen aan geluidsterkte gepaard gaat, welke verliezen men tracht te compenseren door versterkers in het circuit op te nemen. Anderzijds moeten „rondzingen" en echo-ver schijnselen worden voorkomen, zodat het noodzakelijk is de ver sterking van geval tot geval in te stellen. Dit vergt enig technisch inzicht van het bedienend personeel, terwijl bovendien vaak een ongewenste grens aan de in te schakclcny versterkers wordt op gelegd. Teneinde deze bezwaren te vermijden is in het laboratorium een speciaal bestuurde inrichting ontworpen; in dc vier-draadsliand- ccnlralc welke voor dit doel te Amsterdam wordt gebouwd, zal deze inrichting worden opgenomen. Ilct gekozen systeem is zodanig, dat, indien één der aangeslotenen spreekt, bjj anderen dc sprcckrichting is geblokkeerd en dc luister richting geopend. Deze beperking geldt echter niet voor dc „voorzitter", die btf machte is te „interrumperen" en aldus dc plaats krjjgt die hem toe komt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 7