TOENEMENDE VIETCONG-ACTIVITEIT IN Z.-VIETNAM PEKING VALT MOSKOU SCHERP AAN Stem van oppositie in Zuid-Afrika De hulpverlening aan gedupeerde boeren Idee opruimen van snoeihout beloond Misverstanden over de „Monumentenlijst" DRIE WEKEN OUDE GRIEKSE REGERING IS GEVALLEN P.T.T. boekte 15 miljoen winst in 1964 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlcrila^ 5 augustus 1965 121ste jaargang Nr. 10880 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Aspect van sociaal toerisme in de Westhoek Resultaat overleg „groep van zes'"' nog niet bekend SAIGON, 4-8. De Vietcong geeft blijk van toenemende activiteit. Hy sloeg woensdag toe in steden, buiten posten en stellingen in diverse delen van Zuid-Vietnam en bracht lichte tot zware verliezen toe. Tot grote veldslagen is het niet gekomen. Amerikaanse vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op spoorwegem placementen, een elektrische cen trale, bruggen en vrachtwagens. Amerikaanse mariniers hebben met tanks landinwaarts van Da Nang een aanval gedaan. Zij dachten 350 Viet- cong-ieden te kunnen verrassen, doch vingen er slechts twee. De rest bleek spoorloos verdwenen, hoewel de Viet- cong toch wekenlang in het betrok- kenn gebied actief is geweest. VATICAANSTAD. Prof. Allessan- drini schrijft in het Vaticaanse week blad „Osservatore Delia Domenica", dat de toestand in Vietnam voort vloeit uit het verdedigen van in vloedssferen door de grote mogend heden, zor.der rekening te houden met het recht van de bevolking tot zelfbeschikking. „Wij houden daar helemaal niet van, omdat het in druist tegen de natuurlijke rechten, maar hel is nu eenmaal zo", aldus het blad. Uit welingelichte kring wordt ver nomen, dat Radjakrisjna Ramani van Maleisië de leiding van de groep van zes heeft genomen. De andere landen zijn: Nederland, Jordanië, Ivoorkust, Bolivia en Uruguay. Het is nog niet te zeggen wat het resultaat van dit overleg zal zyn. Een bijeenkomst van de Veiligheids raad over de kwestie wordt echter niet uitgesloten geacht. Amerika heeft meegedeeld daar geen bezwaar tegen te hebben. De houding van de Sowjet-Unie is niet zeker. Tot nu toe hebben de Russen geen belangstelling getoond voor een behandeling van het Viet namese vraagstuk in de Veiligheids raad. China en Noord-Vietnam, die niet bij de V.N. zijn vertegenwoor digd, achten de V.N. onbevoegd. De berichten uit Parijs dat Oe Thant een reis naar Hanoi zou over wegen om te trachten een wapenstil stand te bewerken, worden bij de V.N. in New York niet bevestigd. Daar zegt men dat Oe Thant voor alsnog geen bezoek aan Noord-Viet- nam in gedachten heeft, temeer daar er geen aanwijzingen zijn dat hij daar welkom is. PEKING, 4-8. Hot Chinese ide ologische blad „Rode vlag" beschul digt de Russische leiders ervan, van de Sowjet-Unie „een kapiltalistische maatschappij naar het voorbeeld van de Verenigde staten" te willen ma ken. Overleg NEW YORK, 4-8. Vertegenwoor digers van de zes gekozen lidstaten in de Veiligheidsraad hebben van gedachten gewisseld over Vietnam, gevolg gevend aan het verzoek van president Johnson om denkbeelden uit de V.N. die kunnen bijdragen tot onderhandelingen. EAST LONDON, 4-8. Een voor aanstaand lid van 'de Verenigde Partij, die in Zuid-Afrika in de op positie is, heeft de regering van pre mier Verwoerd ervan beschuldigd, dat zij de geheime politie op een Gestapomanier gebruikt om fatsoen lijke mensens schrik aan te jagen. Op een bijeenkomst van de Ver enigde Partij in East London ver klaarde Japie Basson, dat er zo veel rassenwetten zijn iat de open bare veiligheid ernstig in gevaar komt. „Nooit zijn er zoveel bewij zen van een bruut optreden en een gebrek aan discipline in bepaalde van onze gevangenissen geweest als in de afgelopen jaren. Nooit heeft de regering zoveel misbruik van de politie gemaakt als tegenwoordig. De geheime politie wordt gebruikt om een politieke smet te werpen op mensen en instellingen die gekant zijn tegen het extreme racisme van de regering. Niets heeft de krachten van het communisme meer gesteund dan de regering van dit land", al dus Basson. Na 1 januari 1967 geen krui panto's meer DEN HAAG, 4-8. Met ingang van l januari 1967 zal 'het verboden zijn met personenauto's op de weg le verschijnen, die zijn afgesteld op een maximumsnelheid van 20 km. per uur, aldus een besluit van de minis ter van verkeer en waterstaat, opge nomen in de Staatscourant van 3 augustus. Bij de jongste wijziging in het Wegenverkeersreglement werd de mogelijkheid tot een dergelijk verbod geopend, een datum was ech ter nog niet vastgesteld. De zoge naamde kruipauto's worden veelal gebruikt door personen, die geen rijbewijs willen behalen of daartoe niet in staat zijn. Landbouwtrekkers en „ijzeren honden" zijn van de bepaling uitge zonderd. N.T.S. verwacht tweemiljoenste BUSSUM, 5-8. Bij de Neder landse Televisie Stichting ver wacht men in de week van 8 tot 15 augustus het twee-mil joenste televisietoestel. De nu nog onbekende Nederlander die dit toestel zal laten regis treren bij de Dienst Luister- f en Kijkgelden kan verzekerd 4 zijn van zeer veel belangstel- 4 ling va ntelevisie-zijde. Er zijn 4 reeds voorbereidingen getrof- 4 jen voor een feestelijk pro- f gramma, dat zal worden uitge- f zonden vanuit het huis van de toestelbezitter. i Vergadering Landbou wschap DEN HAAG, 4-8. Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap heeft voor vandaag (donderdag) een extra vergadering belegd om te on derzoeken welke mogelijkheden er zyn cm op korte termyn hulp te bie den aan de agrarische bedrijven, die tengevolge van wateroverlast in een ernstige situatie zijn komen te ver keren. Het Dagelijks Bestuur zal dan tevens voorstellen voor de hulpver lening aan de minister van landbouw doen. Dit is meegedeeld door de leiding van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinderbond, die zich op de situatie in Overijssel heeft geori ënteerd. Het is haar gebleken, dat de situatie in Salland, de veenkoloniën en overige delen van Overijssel door de ongunstige weersomstandigheden van de laatste dagen nog erger is geworden dan toen de Gelderse en Overijsselse landbouworganisaties de noodklok luidden. Op de veehouderijbedrijven kan onvoldoende ruwvoedcr worden ge wennen vcor de stalperiode. De gras mat zal zich volgend jaar nicl vol doende hebben hersteld. Verwacht wordt, dat veel percelen aardappelen de kosten van het rooi en niet. waard zijn. De graanoogst zal moeilijk verlopen en de op brengst zal zeer matig zijn. De sui kerbieten vertonen een zeer slechte ontwikkeling. De financiële situatie van vele bedrijven is zeer zorgelijk; in een aantal gevallen dreigt het voorüpestaan van overigens goede bedrijven in gevaar te komen, aldus de N.C.B.T.B. Drenthe catastrophaal In Drenthe zullen de gevolgen van de hevige regenval voor vele boe ren catastrofaal zijn, aldus het Drents Landbouwgenootschap. Hel schriele landbouwprijsbeleid en de noodzakelijke investeringen zijn er volgens het Dagelijks Bestuur de hoofdoorzaken van dat het niet mo gelijk is geweest om reserves te vor men. Met vrij grote zekerheid wordt ge steld. dat de fabrieksaardappelen zo'n twintig miljoen gulden minder zullen opbrengen, terwijl het land- bouw-economisch instituut reeds voor een normaal jaar als verwach- ting had uitgesproken, dat de finan ciële resultaten voor het jaar 1965- 1966 voor de oostelijke zandgebie den een verlies zouden betekenen van gemiddeld f 4.050,per bedrijf. Van de 3000 hectare pootaardap- pclen is een deel totaal verrot, een ander deel levert aanzienlijk min der kilo's op. In de veehouderij in Drenthe hebben honderden hectaren ettelijke keren onder water gestaan, waardoor cr niet gehooid kon wor den. Het is deze piovincie nog gewon nen hooi is overwegend van matige tot slechte kwaliteit. Voor het treffen van maatregelen denkt het Dagelijks Bestuur van het Drents Landbouwgenootschap in de eerste plaats aan een prijsbeleid, waardoor reserveringen voor slech te jaren mogelijk worden. Voorts acht het een aanvulling op de nog steeds te lage melkprijs redelijk en moet het verkrijgen van renteloze voorschotten mogelijk worden ge maakt. Tn het augustus-nummer werpt een zekere Mao Koeang Sjcng hen vcor de voeten, dat ze niet alleen de klassetegenstellingen op wereld niveau loochenen, maar deze zelfs in eigen land verdoezelen. Volgens de schrijver van het artikel is hel communisme in de Sowjet-unie nog slechts een „facade" waarmee het Russische volk „bedrogen en ver lamd" woidt. De Russische leiders schrikken er niet voor terug hun volk „beloften te deen waarvan ze weten dat ze zich daaraan niet kun nen houden". In het artikel worden ook de Chinese beschuldigingen her haald volgens welke de Russen hun politiek baseren op het verlangen, samen met de Verenigde Staten de revolutionaire bewegingen in de we reld - speciaal die in Vietnam - te „smoren". „Maar hoe de demonen ook te keer gaan, de zon zal toch in het oosten opgaan", zo besluit het artikel. Geheime besprekingen over Vietnam in V.N.? WASHINGTON, 4-8. De Ameri- kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, heeft gezegd dat de V.S. in de Verenigde Naties ge heime besprekingen voeren om nieu we wegen te vinden die tot vrede in Zuid-Vietnam kunnen leiden. Hij zei dit na de toestand in Viet nam voor de commissie voor buiten landse zaken van het Huis van Af gevaardigden te hebben uiteengezet. Rusk vend het nog te vroeg om te kunnen zeggen welke rol de V.N. in Vietnam zou kunnen spelen, vooral omdat de Scwjetrussisehe houding nog niet is vastgesteld. Hij zei nog geen enkele reden te zien om de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten. „Marsmannen" opgepakt LIMA, 4-8. De Peruaanse politie heeft een drietal 'bekende „Marsman netjes" gearresteerd. Het 'bleken Peruanen te zijn die bijzonder iklein van stuk waren. Uit gedost als 'buitenaardse wezens had den zij een serie gedurfde overval len gepleegd, aldus de gruchlen over vliegende schotels handig uitbuitend. Een van de mannen had als bijnaam „de dwerg". Theo Eerclmans terug als quiz-leider HILVERSUM, 4-8. Op zondag 12 september zal de quiz „Tel uit je winst" na een korte zomervakantie weer op het Vara-scherm verschij nen. Theo Eerdmans, die enige maanden door ziekte verhinderd was de quiz te leiden, en gedurende die periode werd vervangen door Joop van Tijn, zal bij die gelegenheid zijn oude plaats weer innemen. BEN HAAG, 4-8. De directeur van het Staatsbosbeheer heeft op het hoofdkantoor te Utrecht namens c'e ideeënbuscommtssre aan de heer W. N. van der Wielen, bosbouwkun dig ambtenaar by de dienst op Wal cheren, een prijs van f 500,uitge reikt vcor een tweetal ideeën. De ideeën betreffen het opruimen van snoeihout langs wegen, sportvel den en in parken. Tot nu toe werd het snoeisel verzameld en afgevoerd of versnipperd, wat veel arbeid kost te. De snoeipers, het eerste idee, raapt het snoeisel op en perst het tot ba len. De pers kan tot 3 cm dikke tak ken verwerken. Het tweede idee betreft de afzet van balen pershout. Men kan deze gebruiken bij de waterkering als dijkversteviging. Op Walcheren is dit beproefd, voorlopig met succes. Men zal echter nog moeten afwachten of de resultaten ook op lange termijn voldoen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie niet van de mensen houdt heeft het gemakkelijk. Een Vietnamese familie heeft zich angstig aan elkaar vastgeklampt na een artillerie-beschieting op haar dorp, waarin zich Vietcong-strijders schuil hielden. Bij deze operatie van Amerikaanse mariniers ten zuiden van Da Nang werden 25 Vietcong-rebellen gedood. Positie van eigenaar is met waarborgen omkleed BEN HAAG, 4-8. „Het enkele feit van het plaatsen op de nieuwe Mo numentenlijst veroorzaakt in het al gemeen geen directe schade of be lemmeringen in de uitoefening van het bedrijf". Aldus de 'hoofddirecteur van d'e Rijksdienst voor de Monumentenzorg mr. R. Hot'ke, in een radiotoespraak in d'e rubriek „Mens en Samenleving" van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. „Hiervan zal eerst sprake zijn indien aan de eigenaar de vergunning ge weigerd zou worden om datgene met zijn pand te doen wat hij zich had voorgesteld". Waarborgen De 'heer Hot'ke gaf een uiteenzet ting van de (betékenis van de nieuwe monumentenlijst, nu vele eigenaren van monumenten binnenkort mede deling zullen ontvangen dat hun pand op de definitieve monumenten lijst is geplaatst. „Hierover blijken allerlei misverstanden te bestaan", zo zei hij. „Zo denkt men bv., dat de eigenaar dan met zijn pand niets meer mag 'doen". Echter: „De positie van de eigenaar is met vele waarbor gen omkleed. Hij kan zich in de vrije beschikkingsmacht, over zijn eigendom 'beknot vóelen, maar bij het overleg dat er voortaan met de Rijksdienst voor Monummentenzorg moet zijn, als hij wat aan het pand wil veranderen, staat hij geenszins machteloos. Hij heeft het recht van beroep en de wet opent de mogelijk heid van schadevergoeding ingeval een vergunning' geweigerd wordt", aldus sprëker. De luchtmacht repeteert voor NAVO-oefening BEN HAAG, 4-8. In augustus zal de Koninklijke Luchtmacht een ge nerale repetitie houden voor de in ternationale NAVO-luehtverdedi- gingsoefening in september. Daarbij zal een aantal vluchten boven de geluidssnelheid worden uitgevoerd. Dit zal uitsluitend tus sen tien en elf uur in de ochtend geschieden en boven 35.000 voet. Hei- gebied waarboven deze vluchten plaatsvinden ligt langs de oostgrens van ons land, gedeeltelijk boven Ne derland en gedeeltelijk boven West- Duitsland. Zuidelijke wiiul Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met kans op een bui en over het algemeen iets minder warm; matige wind uit zui delijke richtingen. 6 aug. Zon op 5.09. onder 20.22. Maan op 16.27, onder Volle maan: 12 aug. te 9.22. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 aug. 10.12 v.m. 22.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 aug. 10.02 v.m. 22.31 n.m. Doodtij: 7 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een tamelijk diepe de pressie ten westen van Schotland en een hegedrukgebied boven centraal Eurppa werd vandaag met zuidelijke winden warme lucht naar Nederland gevoerd. Het koufront van de de pressie, dat de scheiding vormt met minder warme oceanische lucht was vanochtend tot aan de ingang van het Kanaal gevorderd. Dit front- zal het komende etmaal naar alle waar schijnlijkheid ook Nederland voor bijtrekken. Er moet daarom op tijde lijk enkele buien gerekend worden, terwijl het morgen minder warm zal zijn dan vandaag. Scheepvaarlberichten Alchiba, 3-8 te Kuwait verwacht. Worl'QihilI, 4-8 van Pladju naar Palausambu. Scheldelloyd, 4-8 van Balboa naar Papeete. WASHINGTON. Vcor september zijn 27.400 en voor oktober 33.600 dienstplichtigen opgeroepen in de Verenigde Staten. Dit zijn de groots te aantallen sinds de Koreaanse oor log. Voor september is het aantal 17.000 hoger dan normaal. Een en ander geschiedt om de gevechtssterk te in Vietnam te vergroten. Geen sueces voor Novas, <le opvolger van Papandreou ATHENE, 5-8. De Griekse rege ring is er niet in geslaagd het ver trouwen van het parlement te ver werven. Dit verwierp in de nacht van woensdag op donderdag met 167 tegen 131 stemmen een motie van vertrouwen in de slechts drie weken bestaande regering-Novas. Onmid dellijk na de uitslag verklaarde No vas dat zijn regering aftrad. Novas vormde zijn omstreden ka binet een-en-twintig dagen geleden nadat zijn voorganger, Papandreou, op 15 juli was afgezet als gevolg van een conflict met koning Constantijn over 'het ontslag van de minister van defensie. Tijdens de stemming arriveerde Papandreou in het parlementsge bouw. Hij werd 'door zijn aanhangers in de unie van 'het centrumpartij met luid'e toejuichingen begroet. De komst van Papandreou had tot ge volg dat aanhangers en tegenstan ders van de oud-premier .gingen plukharen, Na de mededeling van Novas ver zocht deze de voorzitter van bet Huis van Afgevaardigden de vergadering le verdagen tot een nieuwe regering zou zijn gevormd. Het debat over de vertrouwens- motie 'had drie dagen geduurd. Toen de uitslag van de stemming, waar aan Papandreou zelf niet had deel genomen, bekend was zei deze: „Ik hoop dat het verdwijnen van hel ka- binet-Novas 'het 'begin van een alge heel herstel van de constitutionele orde zal 'betekenen". Betoging Ongeveer duizend jongeren, die buiten het parlementsgebouw de uitslag hadden afgewacht, 'hielden na het 'beleend worden ervan een beto ging in de verlaten straten van Atlhene. De politie, die in groten ge tale aanwezig was, greep niet in en de betogers verspreidden zich na korte tij'd. Exploitatieverlies gestegen niet veertien miljoen DEN HAAG, 4-8. Uit het verslag van de P.T.T. over 1964 blykt, dat in het verslagjaar een winst van f 15 miljoen is behaald. In 1963 werd een winst van f 23,2 miljoen geboekt. De gezamenlijke bedrijfsonderde len leverden een verlies van f 19,4 miljoen op, het saldo van de overige baten en lasten bedroeg echter £34,4 miljoen. In vergelijk met het vooraf gaande jaar is het exploitatieverlies met 14 miljoen gestegen, terwijl hel voordelig saldo van de overige baten en lasten met f 5,8 miljoen toenam. Ten aanzien van de personeelssi- tuatie van het bedrijf is in het ver slagjaar sprake van een verbete ring. In de grote steden in het wes ten van het land moest echter nog steeds een beroep worden gedaan op personeel, dat uit andere delen van het land tijdelijk ter beschikking kon worden gesteld alsook op een groot aantal hulpkrachten voor een beperkt aantal uren per week. Er- werd vrij veel overwerk verricht. Een punt van bijzondere zorg vormt de aanvulling van het korps ingenieurs. De postdienst Het exploitatieresultaat van de postdienst, f 50,8 miljoen in rode cij fers, was iets minder ongunstig dan in het voorafgaande jaar. Een be langrijke bijdrage daartoe leverden de per 1 januari en per 1 juli 1964 ingevoerde tariefswijzigingen. Van de f 73 miljoen, waarmee de op brengsten stegen, zijn f 48 miljoen te beschouwen als gevolg van de tariefmaatregelen. De loonexplosie heeft ook het bedrijfsresultaat van de postcheque en girodienst beïn vloed. mede door de stijging van de aan de postdienst verschuldigde ver goedingen. De exploitatielasten ste gen met rond 16 miljoen gld. Het exploitatiesaldo van de tele grafie vertoont voor het eerst sinds 1958 wederom een verlies van ruim een miljoen gld. ondanks de verho ging van de tarieven op I juli. Ook de winst van de telex daalde voor het eerst sinds jaren. De winst die op de telefonie werd behaald liep terug van f 64 miljoen in 1.963 tot f 37,2 miljoen in 1.964 Of 6.6 procent van de baten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1